KERKNIEUWS. VERMIST! TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 den van zulk een fijne, diep-zinnige gees tesbeschaving, dat het een weelde was er van te genieten. Getuigt niet van een zin voor edel kunst-genot zoowel de keuze als de vertol king een vertolking die zoo keurig ver zorgd was van Ghéon's Triomf van St. Thomas 1 En de liturgische zang in de kapel zoo wel als de muziek-uitvoering op den voor avond en bij de studenten-receptie spreidden ten toon een musicale eruditie, die men b.v. tevergeefs zal zoeken in een corps van Universiteits-studenten. Een hoog-ontwikkelde smaak voor wat waar lijk mooi is door arrangecring, kleuren combinatie en schildering deed een ieder weldoende aan bij de aanschouwing der versiering van kapel en zaal. Dat alles gaat nog eens onzen geest voorbij. En daar ligt klaar voor ons open, hoe de oorzaak van de beschaving, de cul tuur in de gemeenschap van een Klooster c-n eeri Seminarie gevonden wordt in ds cultuur der ziel, welke de deugdbeoefe ning is, met als fundament de ware, ver standelijke nederigheid.... Vandaar die rust in de volle actie, die krachtsontwikkeling zonder eenige overschatting van kracht, die evenwichtigheid. Wie leest over cultuur en schoonheid in Kloosters en Seminaries en wie nu le zende meegenoten heeft van de cultureele feestviering op het Seminarie te Warmond moge begrijpen, dat cultuur daar in ver scheidenheid en eenheid het schoonst op bloeit waar wetenschap èn deugd in har monisch samenwerken verstand èn wil te gelijkertijd beïnvloeden. PRIESTERJUBILEA. Pastoor L. P. Stolk. De Zeereorw. heer L. P. Stolk, Pastoor der parochie van de H. Catharina, heeft onder groote belangstelling zijner parochia nen zijn gouden priesterfeest gevierd. Des avonds te voren reeds celebreerde de Zeereerw. jubilaris, na door een stoet van bruidjes en koorknapen de kerk te zijn binnengeleid, een plechtig Lof waaronder kapelaan C. Berkemeijer, den jubileerenden herder namens de parochianen geluk wenschte. Later in den avond heeft de heer F. T. Everard, oudste kerkmeester, in een feeste lijke bijeenkomst in een der zalen van de pastorie het geschenk der parochie aange boden, bestaande in een som gelds, voor de electrische verlichting der kerk. Om half elf Woensdagmorgen droeg de Zeereerw. jubilaris- het met bloemen getooide hoofdaltaar, een plechtige H. Mis op, geassisteerd door den Zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor te Leiden (kastoor Stolk is oud-kapelaan der St. Petrus-paro chie te Leiden), als presbyter-assistents en door den zeereerw. heer A. Boks, be noemd pastoor van de kerk van O. L. Vr. van Lourdes en door den Zeereerw. Pater Heggelman O..Carm. beide neven van den jubilaris, resp. als diaken en sub-diaken. Pastoor J. T. de Graaf. Ook in de St. Vincentiuskerk aan de Ja cob van Lennepkade te Amsterdam was het feest ter eere van het gouden priester jubileum van pastoor J. F. Graaf. Des morgens droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op met assistentie. Des middags recipieerde de Eerw. jubi laris in het patronaatsgebouw in de Ka naalstraat, waar vele parochianen hem kwamen gelukwenschen. Namens allen werd hem bij deze gelegenheid een feest gave aangeboden door den heer C. llault, voorzitter van de huldigingscommissie, n.l. een couvert welker inhoud zal dienen voor den aankoop van een stel glas-in-lood ra men voor de kerk. Des avonds celebreerde de jubilaris een plechtig Lof, waaronder de Weleerw. heer W. Bosch, kapelaan der St. Willibrordus- kerk buiten de Veste, de feestpredikatie hield. Rector P. L. Dessens. Het St.-Elisabethsgesticht te Amsterdam was vol feestvreugde en de bewoners heb ben hun hoogachting voor den sympathie- ken jubileerenden rector, die zijn gouden priesterfeest herdacht, onomwonden ge toond. In de schitterend versierde kapel droeg de jubilaris des morgens te negen uur een plechtige H. Mis op. Als presbyter assi- stens fungeerde Pastoor Melchers, diaken was kapelaan Mol, subdiaken Pater de Leeuw S.J., terwijl de bediening van cere- moniarius werd vervuld door den Weleerw. pater de Kuyper SU'. De jubilaris hield na het Evangelie een toespraak tot de zeer talrijke aanwezigen op den tekst van Ps. 8311: „Een dag in uwen voorhof, o Heer, is beter dan dui zend andere". In de pastorie werd daarna gelegenheid gegeven den gouden jubilaris te compli menteeren. De president van het college van Regenten, de heer v. Ogtrop, herinner de aan den immer nog zoo vurigen priester ijver van Rector Dessens, waardoor den bewoonsters van het St. Elisabethsgesticht veel troost gewerd. Spr. bood een stoffelijk blijk van waardeering aan. Ook de Moeder-Overste, de Zusters en tal van verpleegden, wenschten hun rector geluk met zijn gouden feest, terwijl mede ter begroeting aanwezig waren verschillen de eerw hoeren geestelijken. Pastoor H. J. Maas. Woensdag herdacht de Zeereerw. heer H. J. Maas, pastoor te Vlaardingen, den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Dinsdagavond had de feestelijke ont vangst in de kerk plaats. Toen de jubilaris op het altaar had plaats genomen, beklom kapelaan van Leeuwen den kansel tot het uitspreken van een welkomstgroet. Woensdagmorgen droeg de Eerw. jubila ris de plechtige Hoogmis op, hierbij geas sisteerd door Pater de Koning als presby- ter-assistens, kapelaan van Leeuwen als diaken en pater de Jong als sub-diaken, terwijl de theologant Rengers als ceremo- niarius fungeerde. Na de H. Mis voerde het zangkoor de feestcantate uit. De cantate is gedicht door den Weleerw. heer W. van Leeuwen en ge toonzet door den organist van het zang koor, den heer Arnold Vranken. 's-Middags te half drie vereenigden zich alle leden van het comité aan de pastorie, alwaar door kapelaan Cornet de feestgave van de parochie, een nieuw uurwerk in den toren, werd aangeboden. Hierna had een zeer druk bezochte re ceptie plaats, o.a. kwam ook de burge meester Z.Eerw. complimenteeren. Des avonds had een plechtig Lof plaats. Hier onder dankte de jubilaris zijn parochia nen. Pastoor G. C. j. v, Leeuwen. Zoo intiem en zoo hartelijk als alleen een kleine parochie het kan, hoeft Zierik- zee het zilveren priesterfeest gevierd van haar eenigen priester, haar pasto >r, den Zeereerw. Heer G. C. J. van Leeuwen. Daags tevoren werd de jubilaris rijn in tiem on keurig versierd kerkje binnenge leid. Nadat de parochianen een begroe tingslied hadden gezongen, werd een frest- lof gecelebreerd. Woensdag droeg ZijnEerw. de plechtige Hoogmis op, geassisteerd door den Wel eerw. Pater Franciscus O.Cap. en den Weleerw. Heer C. J. Henning, resp. als diaken en subdiaken; de overige assisten tie geschiedde door zonen der parochie. De feestpreek werd gehouden door den Wel eerw. Heer C. J. Henning. 's Middags om 2 uur werd een cantate door de schoolkinderen gezongen, daarna had de aanbieding van het cadeau der parochie, een geschenk onder couvert, plaats, waarna de parochianen gelegen heid hadden om den jubilaris te compli menteeren. Een plechtig Lof met Te Deum besloot dit parochiefeest, althans voor dien dag, want tot en met Zondag moeten nog verschillende feestelijkheden volgen. 40-JARIG PRIESTERFEEST MGR. H. J. M. TASKIN. Na het plechtig Lof door den Presi dent voor de eerste maal pontificaliter ge celebreerd, had in de studentenrefter van het Seminarie een groot feestmaal plaats. Yan deze maaltijd ontvingen wij eenige gegevens, die hieronder zijn „verwerkt". De tafel werd gepresideerd door Kanun nik G. van Noort, die aan allen een wel kom toeriep, rond den nu gemijterden praeses: den Bisschop, de trots en de blij de hoop van het diocees, de veteranen en vooraanstaande priesters, de medewer kers aan het seminarie van vroeger en he den; de familieleden van den President, -waaronder ook de kleine feestredenaar, de vrienden en vereerders, do oud-leerlin gen, de neomisten en de 140 theologanten, de hoop van het bisdom. Op dezen dag, zoo leidde Pastoor van Noort de tafel in, zijn wij hier allen ge zeten als zonen rond den jubileerenden vader. Laat hier een blijde toon heerschen een gulle, klaterende lach is geheel in den geest van den Praeses en van onzen Bisschop Nadat mgr. Aengenent de tafel had ge zegend werd een tafellied aangeheven, be geleid door het Symphonie-orkest der stu denten. Pastoor van Noort, naar hij zeide, zich de vrijheid veroorloovend van de oude hofnarren, die alles mochten zeggen, zelfs tegen d'r principaal, merkte dan ondeu gend op, dat de President met dezen maaltijd met z'n 200 gasten, zelfs over het hoofd van den Bisschop is gesprongen, die laatst maar 150 gasten had. Maar, zoo liet Pastoor er guitig op volgen, bij een ouden Praeses kan het meer lijden dan bij een jongen bisschop. De eerste tafelspeech werd dan gehou den door Mgr. Aengenent, die zich ge heel aansloot bij de komische inlei ding van den caeremoniarius. De prae ses, zoo zeide Mgr. is boven het hoofd van den bisschop uitgesprongen, ja, maar pre sidenten van groot-seminaries treft men er op de zeven millioen inwoners van ons land dan ook maar vijf aan. Ik ben, zoo vervolgde Mgr. dan, de eer ste die mag huldigen. Al uwe feesten heb ik meegemaakt op Hageveld en op Warmond. Thans als bisschop zit ik hier graag als gast aan. Mgr. dankte dan den President voor alles, wat hij deed voor" het Haarlemsche diocees. Veel valt er van den Praeses te zeggen, doch niets dan goeds. Op één punt wil Mgr. wijzen; zijn verdiensten voor de geestelijke vorming van honderden priesters. Zij allen danken God voor zoo'n leider. Mgr zegt, dat de lofzang van den ouden Simeon op den Praeses toepasselijk is, doch hoopt dat de vervulling van de eerste regel „Laat nu, Heer, uw Dienaar in vrede gaan" nog heel lang uitblijft. Die priesters hebben door hem het heil Gods mogen aanschou wen. Met den Praeses wil Mgr. God danken oor alles wat God door de han den van den Praeses volbracht. Om dit feest staan de figuren van die vaderland- sche heiligen: St. Wigbert, van wien we lezen, dat hij, wat hij anderen leerde, eerst zelf deed. Zoo ook de Praeses. Een St. We- renfried, van wien men verhaalt, dat hij 'n priesterhuis heeft opgericht. Een St. Je roen, die het volk Gods met Christus' leer doordrong. De praeses vormde de pries ters en zoo het volk. Geve God, zoo- besloot Mgr. U zal nog vele jaren de kracht om daarmede voort te gaan, tot heil van het bisdom, tot heil van het pries terdom, tot de vreugde van mij. Als „de Benjamin" onder de provisoren van het seminarie, zooals Pastoor van Noort hem inleidde, sprak vervolgens Ple baan Westerwoudt, die in een geestige speech de vaderlijke en moederlijke zor gen van de praeses in het licht stelde. Door de Schola Cantorum werd dan ter afwisseling het - XIV-eeuwsch bruiloftslied van A. Diepenbrock gezongen. Waarna prof. J. Visser namehs de pro fessoren het woord verkreeg. De „Prof fen" zien den praeses in zijn dagelijk- schen doen. Hij is in alles het voorbeeld, begint het eerst en eindigt het laatst. Als officieel geschenk der professoren bood FEUILLETON. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van E m d e n. 21) De oude Gabler kwam met een pakje bankbiljetten in de hand terug. Hier heb je duizend mark, zei hij bijna plechtig, terwijl hij tien biljetten van honderd mark bedachtzaam op de ta fel uittelde, maar voor nieuwjaar kom je niet terug, versta je. Dat is meer dan driehonderd mark per maand en boven dien betaal ik nog kost en inwoning voor je het is werkelijk een schandaal. Otto was hevig teleurgesteld en ge schrokken. Duizend mark! Zijn vader scheen te denken dat hij hem met rijkdom men overladen had, terwijl deze simpéle duizend mark niet meer dan een druppel °P een gloeiende plaat beteekenden. Niet temin vond hij het niet geraden vandaag iets omtrent den waren stand van zaken te jaten blijken, Hij bedankte en ging even later weg. Ik moet maar zien dat ik het met af betalingen red, mompelde hij, terwijl hij in de richting van de Molkenmarkt liep. Het ergste is het tegenover Heufel der, maar wat geeft het, er was vandaag t°ch niet meer te halen. De volgende eek m°et ik maar weer eens een aderlating Probeeren; de oude heeft immers geld ge- die oudoom moet hem toch een aar- togen duit hebben nagelaten. spr. den praeses een geschilderd portret van dezen aan. Als oud-professor sprak mgr. A. Hen- sen. Hij hoopt over 10 jaar, wanneer hij 84 jaar is en de praeses nog zoo is als nu omdat hij nu kort moet zijn een gloeiende toast te houden. Dan was het woord aan Pastoor van den Berg uit Den Haag, èn als vriend èn familielid verbonden aan den praeses. In beide kwaliteiten wensch hij den praeses van harte geluk met zijn onderscheiding. Blijf nog lang praeses, maar blijf nog lang onze vriend. Hierop volgde een Io Vivat. Dan sprak de oud-subregent van Hage veld, Pastoor v. d. Pavoordt, ophalend oude herinneringen uit den tijd, dat de Praeses nog sub-regent van Hageveld was. Tenslotte sprak Mgr. Taskin, met graag te, naar hij zeide, het woord nemend, om dat hij zich overgelukkig voelt en overvol- daan. Dank bracht hij aan God, maar ook aan den Bisschop, want door diens tegen woordigheid werd dit feest zoo schoon. Dank bracht de praeses verder aan het kapittel, aan de professoren, tegenwoordi ge en oude, vooral aan Prof. Beysens, dank aan Pastoor van Noort voor zijn pit tige leiding van deze tafel, dank aan de leden van het comité en de schenkers van het fonds, dat uitstekend is geslaagd voor al door den gangmaker, Mgr. Aengenent. Dank aan zijn broers en zusters en hun kinderen. Dank vooral aan de dierbare studenten, die hem de voldoening schon ken hem te hebben begrepen. Dit woord voor de aanwezigen wilde spr. doen volgen door een woord van hen, die hem dezen middag kwamen gelukwen schen, geestelijken en leeken, vooral hen wil spr. danken, die gaven aan het fonds, zoo noodig voor de opleiding van studen ten. Nogmaals allen mijn oprechten dank. Nogmaals klonk een Io Vivat op, terwijl door 't symphonie-orkest en schola eenige selecte muzieknummers werden uitge voerd. Na het sluitingsgebed werd nog eenigen tijd in gezellig samenzijn doorgebracht, tot de tijd aanbrak voor het avondfeest aan geboden door de studenten in de recreatie zaal. Van het feestspel hebben wij reeds gis teren een verslag gegeven. Wij willen dit nog aanvullen met de mededeeling, dat Z. D. H. de Bisschop, die de geheele feestvie ring heeft bijgewoond, ook hierbij tegen woordig was. Mgr. bleef tot precies 11 uur. Toen onder het derde en laatste bedrijf verliet mgr. met zijn beide secretarissen de feestzaal, om per auto naar Haarlem terug te kee- ren; het spel mocht echter niet worden on derbroken. Het Groot-Seminarie heeft feest gevierd rendom zijn jubileerenden hoogeerw. Prae ses. En wij mogen ons veroorloven, beschei- denlijk, een enkele „Kantteekening" bij de ze feestviering, bij het doer ons. opgeno men verslag te maken. De Jubilaris noemde het Seminarie het vitale orgaan van het Bisdom d.w.z. het orgaan, waaruit het leven van het Bisdom opgroeit. Het Seminarie zouden wij ook kunnen noemen de kern-gemeenschap, waarin de kiemen liggen, welke later in de grootere gemeenschap der Haarlemsche Kerk tot wasdom zullen komen. Wij hooren dikwijls beweren, dat men het cultureel peil, waarop een gemeen schap staat, kan leeren kennen in de wijze, waarop men zijn vreugde uit, waarop men feest viert.' En in die bewering ligt, onge twijfeld, heel veel waarheid. Maar dan ook mogen wij, Katholieken van het Haarlemsche diocees, dankbaar zijn; dan mogen wij de niet-Katholieken met fierheid en trots wijzen op ons Se minarie Het móet openlijk in de pers worden ge zegd, dat de feesten op het Groot-Semina rie op 14 en 15 Augustus wederom getuig- Het beste is, dadelijk naar Heufelder te gaan, vond hij; hij riep een taxi aan en gaf den koetsier het adres op: Wilhelm- strasze 5. HOOFDSTUK IX. De schilder Moritz Heufelder was om en bij de veertig, had een onelegant ma ger figuur en liep altijd in een gebogen houding. Zijn gezicht was bleek en vol zomersproeten, zijn gezicht was niet on fijn, maar had iets verloopens; hij had fletsblauwe oogen met een eenigszins om floerste blik, die echter soms scherp en stekend kon worden, rood haar, dat reeds dun begon te worden en een langen goed- verzorgden baard van dezelfde kleur. Oostenrijker van geboorte woonde hij al sinds jaren in de hoofdstad van het Duitsche Rijk, waar hij een mooie, ruime woning had. Hij ging zeer goed en steeds naar de laatste mode gekleed, hield een huisknecht, had een kleine auto, at steeds in de duurste gelegenheden, ontbrak in de schouwburg bij geen enkele première en kwam overal, waar de uitgaande jonge lui van Berlijn elkaar rendez-vous plegen te geven. Het was bij zijn levenswijze opvallend dat hij zich steeds op een afstand hield van het „Eewig Weibliche"; geen mensch had ooit o:>k maar zelfs den .meest oppcr- vlakkigen omgang met een dame bij hem waargenomen; hij vermeed dien in elke vorm en had dan ook nooit een poging aangewend om zich in een van de salons te laten iat-odueeeren, die voor kunste naars zoo graag open staan. Ook in zijn verderen omgang had hij eigenaardigheden; hij vermeed zooveel mo gelijk oudere collega's en in het algemeen schilders en wanneer hij zich al eens bij een schilder aansloot, dan was het iemand die veel jonger was. Trouwens, hij bewoog zich bij voorkeur onder jongelui, voor wie hij een heel bijzondere aantrekkingskracht had en waarop hij een onbegrensde in vloed uitoefende. Tegenwoordig was Otto Gabler favoriet en deze was niet weinig trotsch daarop, zwoer bij Moritz Heufelder en trachtte deze in alles na te volgen. Toch kwam hij niet over een zekere grens heen. Hoe vaak hij ook met Heufelder in diens woning of daarbuiten samen was, hij kon zich er niet op beroemen, toegang tot diens ate lier verkregen te hebben, wat tot nu toe trouwens niemand gelukt was. Hoe gastvrij de schilder ook zijn mocht, en hoezeer zijn woning voor zijn konnissen steeds open stond, zijn atelier bleef Voor iedereen her metisch gesloten en men vertelde zelfs, dat hij niet eens zijn bediende erin toeliet en alleen een oude dienstbode onder zijn per soonlijk toezicht het mocht schoonmaken. Als eindelijk de wonderen, die Heufel der in deze afzondering schiep, aan de nieuwsgierige oogen van de buitenwereld vertoond werden, dan verbaasde iedereen er zich over dat het niet bepaald eerste rangs kunst werken waren, cn dat hij, of schoon hij zeer ijverig schilderde cn niet vaak een dag voorbij liet gaan, zonder zich verscheidene uren in zijn atelier te rug to trekken, niet meer en belangrijker werk tot stand bracht Het waren heel aardige vlotgeschilderde kleine genre stukjes, die men van hem op tentoonstel lingen en af en toe in den winkel van een kunsthandelaar aantrof, meestal humoris tische straattooneeltjes uit Weenen, Ber lijn of Parijs; geen jury kon ze afwijzen en ze werden ook wel gekocht, maar niemand zou ze gemist hebben, indien ze er niet geweest waren en niemand nam er een duurzame indruk van mee. Een eigenaardigheid viel daarbij op: al deze stukken waren steeds in heldere kleu ren geschilderd, zoodat spotters hem den schilderenden „Peter Schlemihl" noemden, den man, die zijn schaduw verloren had, en toch dweepte hij met Rembrandt, noem de hem den grootsten schilder, die ooit bestaan had, bezat alle werken, die over hem geschreven waren, bezat zelfs twee echte Rembrandts, portretten, die de ecrc- plaats in zijn salon innamen en alle repro ducties naar schilderijen van den meester, die hij machtig kon worden. Wanneer men hem echter vroeg, waar om hij bij zijn groote vereering voor den schilder geen pogingen gedaan had, in denzelfden trant te schilderen, dan ant woordde hij, met een hem anders vreemde bescheidenheid, dat juist die groote, eer biedige bewondering hem daarvan terug gehouden had. Hij was zich den onmete- lijken afstand die er lag tusschen hem en den onsterflijken kunstenaar tc zeer be wust, om iets te pogen, dat hem zoozeer het besef van eigen onmacht zou geven. Met dit antwoord moest men zich tevre den stellen en een andere vraag waarmee men zich eveneens het hoofd brak, nl. hoe Heufelder van de geringe opbrengst van zijn werk zulk een weelderig leven leiden UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 18 Augustus. Hilversum* 1060 M. 12.302.Lunchmuziek door heb Trio Courtel. 2.4.Aansluiting van het Theater Tu« schinsky te Amsterdam. Concert door het Theater-orketfc o.i.v. Max Tak. Optreden van solisten. „The Ramblers", dans-or- kest o.l.v. Theo Uden Masman. 4.5.30 Aansluiting van het Kushaus te Scheveningen. The-dansant. Dansmuziek door jack Raymond's orkest te Schevenin gen en Casanova et ses Argentines. 6.7.45 Dinermuziek door het AVRO- kwartet. G. H. Goossens, zang met luit- begel. 8.VAR A-zomeravondprogramma. Huizen, 340.9 M. (Na 6 u ur 1950 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.307.Gramofoonmuziek. 7.45—8.15 Spr. Dr. A. C. A. Hoffman! Nieuw-Malthusianisme. 8.15—8.20 Spreker namens de Reisver. „Rotala", over de K.R.O.-Rome-Reis. 8.20 „Gebr. Kalkoen", hoornspel. Vroo- lijk spel in 3 bcdr. Jac. Kalkoen, G. J. Kal koen, Hcndr. Kalkoen (winkeliers in garen en band), A. Sweers-. Leo Nieuwland. hun neef, P. Vos. Pietje, hun zuster, mevr. A. Winnubst Pesch. Fientje v. Eisen, Mej. Mi. Swecrs. Gerrit Volkers, W. Knipschoer. Wim de Nijs, J. Kmpscheer. (Beidon bij Kalkoen). Horstman, huisvriend, F. Bibo. Truus (huishoudster bij Kalkoen), Mep. C. Sweers. Reescr J. J. v. Ballegov. Joop, oude loopknecht, L. Bakker. Het stuk speelt itt het kantoor achter de winkel van Gebr. Kalkoen, in een flinke stad. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Orkestconcert (dames-orkest). 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Nieuwsbcr. 7.05 G. Baker, bariton. 7.20 Muziekbespreking. 7.35 Grieg's pianomuziek. 7.45 Lezing: The football reason. 8.05 Vioolrecital door Albert Sammons. 8.35 Variété. Het parkingtonkwartet ca solisten. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Uitzending van de motorrennen vaii Stamford Bridge. Opgeluisterd met muziek van het Parkingtonkwintet. 10.5012.20 Dansmuziek. „R adi o-Paris", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.5011.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna dansmuziek door de jazzband Ra dio-Paris. Langenberg 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkevtconcert. 6.207.15 Orkestconcert. 8.35 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 de» nachts Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Ingeborg" comedie in 3 acten va Kurt Götz. 10.5012.50 Dansmuziek. H a m b u rg, 396 M. 5.20 Optreden van Gauchos. Indianen eiï negers. 6.20 Orkestconcert. 9.20 Fcestconcert in Bremen. Orkest, vo cale en instrumentale solisten. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestooncert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Trio-concert. 9.2010.35 Symphonieconcert in Ostende. kon, durfde men hem natuurlijk heolemaal niet stellen. De een verkondigde de mee ning dat hij een aanzienlijk vermogen had, dat hij voor export naar Zuid-Amerika schilderde cn zoo goed do smaak van de katoenbaronnen en mijnbezitters wist te bevredigen, dat hij zijn „uitvoerartikelen" angstvallig voor de oogen van allo be schaafde Europeanen verborg en om dia reden dan ook zijn atelier zoo angstvallig gesloten hield. Wel bestond er ook nog een derde meening, die de geldbron van den schildor als een niet geheel zuivere beschouwde, maar niemand kon of wilde iets bepaalds daarover zeggen. Toen Otto Gabler op dien regenachtigea Octobermiddag bij Heufelder kwam, waa deze juist uit het restaurant Uhl terugge keerd, waar hij had gedineerd en lag nu in een Turksche chambercloack en met een roodo fez op het hoofd op zijn broe den, met een kostbaar Perzisch tapijt over dekten divan en rookte een lange pijp, welks aroma zich vermengde met den fij nen ambergeur, dio de gehccle kamer vul de. In den rijk met marmer versierden schoorsteen brandde een zwak vuurtje, welks schijn een grilligen glans in het nog onverlichto vertrek verspreidde. In hefc schemerig halfdonker Dikkerd o het kunstig geciseleerde gevest van een breed zwaard op; in den hoek stond een beeld van een Romeinschcn zwaardvechter met uitge strekte vuist, zoo bcdriegelijk echt, dat men het voor levend zou houden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5