Nieuu)^! Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. SJEF VAN DONGEN. Groote, kleine Sjef van Dongen 's Werelds beste ijscoklant, Jij hebt met succes' gedongen Naar de gunst van Nederland. Of.... gedongen is het woord niet, Want jij vond dat slechts je plicht, Voor jou moed en voor, jou wilskracht Is zelfs de natuur gezwicht. En nu wou jij stil naar huis gaan Naar je Pa en naar je Moe, Na je koude Poolijszwerftocht Wou je stil naar Moeder toe. Want al toonde jij veel jaren Daar in sneeuw en ijs' je moed, Toch, zelfs in de koude Noordpool Bleef je hart steeds warm en goed. En terwijl 't in Holland feest was, 'fc Wereldfeest van spier en sport, Sloeg jij eenzaam in de Noordpool Heel alleen het durf-record. Wat jij moedig daar gedaan hebt, Zou geen mensch hier durven doen, En tóch ben jij niet geworden, Sjef, Olympisch kampioen. En jij kreeg ook geen medaille Uit de hand der Koningin, Daarom geven wij ons hart nu, Want daar sta jij midden in. Jij krijgt nu, wat 't groot* te sportfeest Nooit kan geven of kan doen, Holland's hulde, als Olympisch W er eld-ijsco-kampioen. Voor jou koude heldendaden Klopt ons hart en klapt de hand. Groote kleine Sjef van Dongen Welkom in het vaderland. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Vrouw doodgereden. Gisteren reed de 27-jarige chauffeur W. K., met een matigen gang op den Heeren- weg te Mijdrecht in de richting Wilnis, toen plotseling van het erf van een der langs den weg staande huizen een vrouw den weg op kwam zonder op of om te zien of te letten op signalen van de naderende auto. De chauffeur remde uit alle macht, doch ken niet verhinderen, dat de vrouw werd aangereden en ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen bekwam. Na voor- Joopig verbonden te zijn, werd zij per auto naar de Rijksklinieken te Utrecht overge bracht, waar zij na aankomst is overleden. Het bleek te zijn de 57-jarige koopvrouw F. A. Vogfc, wonende te Amsterdam. Den chauffeur treft geen schuld. Meisje overreden en gedood. Het 8-jarig dochtertje van J. Koert*- te De Punt (Gr.) is onder een wagen geraakt, en spoedig daarna aan de gevolgen over leden. Met den motor omgeslagen. Dinsdag is de motorrijder B. te Velsen, bij het met groote snelheid nemen van een bocht met zijn motorfiets orng Hij kwam onder zijn motor terecht wondde zich daardoor ernstig aan het hoofd. Door een autobus geschept. Een auto van bakker M. te De Bilt, be stuurd door een der knechts, als mede passagier den bakkersjongen K. meevoe rend, moest links yan den weg stoppen naast de trambaan om aldaar brood1 te bezorgen. De jongen, K., sprong uit den wagen, keek noch links, noch rechts en werd door een van de andere zijde ko mende autobus „geschept". De jongen werd gegrepen en boven op den radiator geworpen, waar hij achterover lag uitge strekt. De aangeredene kreeg slechts en kele verwondingen en klaagde hevig over pijn in den rug. Door een auto aangereden. Gisterennacht is de 57-jarige timmer man J. 't Hart uit Rotterdam, even voorbij den Tol van Overschie aangereden door een auto uit Hilligersberg. De man be kwam een ernstige hoofdwonde en 'n her senschudding en werd naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Gisteren morgen is hij aan de verwondingen over leden. Doodelijk motor-ongeluk. Dinsdagavond is de 20-jarige knecht van den landbouwer H. Voskamp te Ubbenga, die met groote snelheid op zijn motor op den weg bij Zeyen reed, cr af geslingerd en onmiddellijk gedood. Autobotsing; drie personen gewond. Te Wittelbrug is een autobus van den "eer J. Oortman te Smilde achterop gere den door een vrachtauto, waardoor de bus tegen een boom botste en grootendeels verniekl werd. De drie inzittenden werden gewond. Aan de gevolgen overleden. In het ziekenhuis te Maaseyck is over leden de heer V., die Vrijdag op den tf'jksweg Zuid te Susteren met zijn rij- wiel onder een autobus geraakte en zwaar gewond werd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Jongeman doop een trein vermorzeld. °P een onbewaakte overweg onder erzogenra.t:hj op de lijn naar Aken, is de ^mlig.jarjge verversknecht Sielen uit evremontKerkrade door een trein ge nepen en vermorzeld. Ongeluk bij het rangeeren. Op den spoorweg tusschen Delft en Schiedam zijn gisterennacht omstreeks 2 uur bij het rangeeren van een grindtrein drie arbeiders van een wagen gevallen en op den weg terecht gekomen. Do werk man P. Wiedt, 33 jaar uit Oud-Gastel be kwam een dubbele dijbeenbreuk en een armfractuur, terwijl de werkman G. Mol 21 jaar, eveneens uit Oud-Gastel, een hoofdwonde bekwam. De werkman W. Ach terberg werd aan het hoofd verwond. De Delftsche politie was spoedig ter plaatse. Nadat de heer Roelofsen inspec teur van den technischen dienst der poli tie de gewonden had verbonden werden de beide eerstgenoemden naar het gast huis te Delft vervoerd en daar ter verple ging opgenomen. De arbeider A. kon naar zijn woning gaan. Slachtoffers van het zwemmen. Twee jongens verdronken. Gisterenmiddag om drie uur zijn nabij De Zaai te Sliedrecht, in het Mcrwedeka- naal tijdens het baden verdronken de 10- jarige T. de Raad en de 11-jarige A. Gort. De lijken waren gisterenavond nog niet gevonden. Als tragische bijzonderheid zij nog ver meld, dat de moeder van eerstgenoemde haar man en nog een zoon bij verdrinkings- gevallen heeft verloren. Verdronken. Te Abcoude is het 3-jarig zoontje van E. te water geraakt en verdronken. Gistermiddag geraakte het vijfjarig zoontje van den heer P. Dekker te Entche- dé spelende in de Spoorhaven. Het werd even later levenloos opgehaald. In een olienootje gestikt. Een anderhalfjarig kindje van St. in de Diepenstraat te Tilburg is bij het eten van olienootjes in een olienootje gestikt. Door een adder gebeten. Te Wcsterbork is het dochtertje van de wed. Bonthem, dat zich aldaar in het bosch bevond, door een adder gebeten. De toestand van het kind is ernstig. Bij het spelen. Maandagmiddag is bij het spelen met Btokken in het Boermondsche Veld te Roermond een tienjarigen jongen zooda nig "door een speelkameraad per ongeluk geraakt, dat hem een oog werd uitgestoo- ten. De jongen moest direct naar de oogenkliniek te Maastricht vervoerd worden. Kokende melk. Het drie en een halfjarig zoontje van A. Pijffers- te Rijssen viel in een pot met kokende melk en is aan de bekomen brand wonden overleden. INGEZONDEN MEDEDEELING. INBRAKEN. Weer te Groningen Gisterennacht ongeveer vier uur hoorde de caféhouder Vorenkamp aan den Kocn- derswef te Helpman (Gr.) gerucht in zijn slaapkamer. Blijkbaar was er een inbre ker binnengedrongen. Hij sprong het bed uit en rende den inbreker achterna, die intusschen gevlucht was. Tengevolge van de duisternis kon Vorenkamp niet zien, in welke richting de dader was verdwe nen. Een door de politie ingesteld onder zoek had tot resultaat, dat een geldkistje, inhoudende ongeveer 600, op de sintel- baan naar de Savornin Lomanlaan werd gevonden. In zijn haast om te vluchten heeft de dader het kistje verloren of moe ten weggooien. Vermist wordt nog een portemonnaie met ongeveer 10.—. De inbreker is binnengekomen door een deur ruitje kapot te slaan. Van den dader geen spoor. Kordate dames! Dinsdagmiddag te ongeveer vier uur werd ter kennis van de Groningsche poli tie gebracht, dat in het tijdelijk onbe woonde perceel van ds. Coolsma, Sterre- boschstraat 20, iemand was binnengedron gen. De recherche begaf zich derwaarts en zag, dat in den tuin van den heer Tinga, grenzend aan den tuin van ds. Coolsma, drie dames een man vasthielden. Zij rie pen luide om politiehulp. De recherche nam den man in arrest. Het bleek te zijn een 18-jarige bakkersknecht. Hij had den dag doorgebracht in het huis van ds. Coolsma en droeg de kleeren van diens zoon. Ook had hij zich tegoed gedaan aan eetbare waar. De kordate dames, die den indringer in bedwang wisten te hou den, waren mevr. Hess, mevr. Peyster en mej. Peyster. Eerstgenoemde was den in breker op zijn vlucht door de tuinen over een schutting gevolgd. De inbraak te Groningen. Naar de „Tel." verneemt, is de waarde der voorwerpen, die ontvreemd zijn bij de firma Kiestra belangrijk hooger dan aan vankelijk verwacht was1. Zij wordt ge raamd op ongeveer 10.000. De firma heeft een belooning van 500 uitgeloofd voor het aanwijzen van de daders. Inbraak op klaarlichten dag. Zondagmiddag heeft door middel van een valschen sleutel een inbreker zich toegang weten te verschaffen tot het per ceel Karei du Jardinstraat 22 te A'dam. Zonder eenige moeite kon de ongenoode gast de kamers binnen komen, waar hij met een valschen sleutel een linnenkast opende waaruit een bedrag van 955 on 5000 francs wordt vermist. Verder heeft hij de inbreker zich verschillende siera den toegeëigend, benevens een zilveren hecrenhorloge met ketting en een aant'-l zilveren lepels, een en ander ter waarde van 1650. Ten einde niet ontdekt te worden had het individu de gordijnen neergelaten en kon dus ongezien zijn slag slaan. Van den dader is nog geen spoor ont dekt. Motorjacht verbrand. Aan het schuitenhuis der Zwolsclie Zeil en Roeivereeniging lag Dinsdagmiddag het luxe motorjacht „Netty", voerende do Kaagvlag, van den heer Spierdijk, te Den Haag. De familie, bestaande uit zeven per sonen had met een stuurman eenige dagen op de Overijselsche Vecht doorgebracht. Nadat het benzine-reservoir in de machi nekamer was bijgevuld, terwijl een petro- leumtoestel brandde in een klein keuken tje in het achterschip, zag men rook en vlammen. De eigenaar waagde zich nog aan boord om papieren van waarde te red den. Het schip werd los gemaakt, omdat bet schuitenhuis en andere jachten gevaar liepen. De chef van de nabij gelegen scheepswerf sleepte het naar het eind van de Nieuwe Kade en zette het daar met den steven aan den grond, nadat hij vijf bussen benzine overboord had geworpen. Toen echter bleek dat het benzine-reser voir zich in bet brandende achterschip be vond en dit 70 L. benzine bevatte, liet de hoofdinspecteur van politie de omgeving ontruimen en werd met een brandslag ge tracht het vuur te blusschen. Later kwam versterking maar het schip was zoo goed als uitgebrand. Tengevolge van de hoeveel heid water, die was ingespoten, zakte het achterschip in de diepte en gleed het voor schip van de zandplaat. Door tijdig een landvast ujt te brengen werd verhinderd, dat het geheel wegzonk. Het jacht was verzekerd. Brand. Te Veenhuizcn zijn door onbekende oor zaak de turfloodsen van de electrische centrale tot den grond toe afgebrand. Ruim 500.000 turven gingen in de vlammen op. Verder zijn verbrand het magazijn met electrische installatie, materialen en het kantoor van de electrische centrale. De aangerichte schade i» groot. Twee auto's in brand. Op het Damrak te Amsterdam kwamen gisterenmiddag twee luxe verhuurauto's met elkaar in botsing. Een der auto's werd geraakt tegen de benzinetank, tengevolge waarvan deze wagen in brand vloog. Ook de auto, die de aanrijding had veroorzaakt werd door het vuur aangetast. De brand weer, die onmiddellijk gewaarschuwd was, bluschte dezen straatbrand, waarvoor be grijpelijkerwijze van de zijde van het pu bliek groote belangstelling bestond, met twee stralen op de motorspuit. De cene auto brandde geheel uit, de andere auto kreeg belangrijke brandschade. Veenbrand. In de gemeente Odoorn is Dinsdag een hevige veenbrand uitgebroken op de veenplaats van den heer J. de Graaf, Reeds zijn een 20-tal slobben bagger en 10 dagwerk turf verbrand, terwijl er ge vaar bestaat dat meer turf een prooi der vlammen zal worden. De schade bedraagt reeds ongeveer 2000. Na het vliegongeval te Heerlen. Teraardebestelling van een der slachtoffers. Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft gistermorgen de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van Mevrouw Schobben, die Zondag j.l. bij het vliegongeval te Heerlerheide om het leven is gekomen. Het stoffelijk omhulsel is van het zie kenhuis naar de kerk overgebracht, waar een plechtige lijkdienst is gehouden. Daarna is een lange stoet gevormd, die onder groote deelneming van het publiek, naar de begraafplaats is getrokken waar, na het verrichten der kerkelijke plechtig heden, het lijk aan den schoot der aarde is toevertrouwd. Tallooze kransen zijn op het graf gelegd. Heden zal de teraardebestelling der drie overige slachtoffers geschieden. Beter laat dan nooit. Te Dordrecht zijn Dinsdag in onder trouw opgenomen een bruigom 83 jaren oud, en een bruidje van 69 jaren. AVONTUREN IN HET POOLGEBIED. „Maasbode"-correspondent een maand op onbewoond eiland. Doe een visschersbootgered Toen het reddingswerk van generaal Nobile en de zijnen in het Poolijs nog in vollen gang was, zond de „Maasbode" een speciale correspondent naar het Noor den om het reddingswerk van nabij gade te slaan. Naar wij meenen tc weten, is het een in het hooge Noorden uiterst goed bekend priester-missionaris. Van zijn reis door Zweden tot aan Tromsö stuurde deze correspondent geregeld zijn brieven naar de „Maasbode", doch daar na hield elke correspondentie op, zeer tot bevreemding van de redactie en van de lezers. Thans blijkt de reden van dit stil zwijgen. Een radio-bericht Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ijsschip „Hob by" via het draadloos station op het In- göy-eiland (ten Noorden van Hammer- fest) verzonden, brengt n.l. het volgende verrassende nieuws: „Moest gedurende een maand op een onbewoond eiland verblijven, waar ik door een vergissing was afgezet. Ik was namelijk ontscheept op 't Hope- eiland (25 graden O. L., de Zuidelijkste punt van Spitsbergen vanwaar ik een een onderzockinstocht over geheel Spits bergen wilde gaan ondernemen. Geen geweer bezittend en slechts vijf Kg. proviand bij mij hebbend, leefde ik toch nog primitieve jacht. Juist was ik op het punt om in eigen gemaakte boot te vertrekken naar het Zuid-Oostland, toen een visschersboot mij in het zicht kreeg en mij aan boord nam. Stellig behoord dit Robinson •Orusoc- avontuur tot de vermakelijkste, maar te vens ernstigste ervaringen van mijn heelc expeditie naar het hooge Noorden". ONGELUKKEN. SCHEEPSRAMP IN CHINA. Stoomschip vergaan. 500 passagiers verdronken. Het Chineescne stoomschip „Hisuhsu- ting", op weg van Tsjoengking naar Itsjang is in de stroomversnellingen van den Yangtse gezonken. Het schip is totaal vernield. Vijfhonderd passagiers zijn verdronken. Stormschade op Cuba. Veel vee verdronken, tal van schepen op het strand. Het marinestation te Guantanamo in de provincie Santiago meldt, dat de storm die in het Oostelijk deel van Cuba heeft gewoed aldaar groote schade heeft aangericht. O.a. trad de rivier Huari bui ten haar oevers, tengevolge waarvan hon derden stuks vee verdronken zijn. Voorts werden in de havenplaats Caimancra van vele huizen de daken afgerukt, terwijl een aantal schepen op het strand werd geworpen. Tc Guantanamo bereikte de wind een snelheid van 130 K.M. per uur, terwijl er niet minder dan 275 m.M. regen viel. Eén persoon is verdronken. De damdoorbraak in Br. Indië. Vuren verkondigen de j o b s t ij d i n g. De Times meldt uit Lahore: De door braak van den grooten gletscher in dp Shyok, een zijrivier van den Indus, heeft het betreffende gebied niet onverwacht getroffen. Reeds weken lang wist men, dat deze gebeurtenis waarschijnlijk was. De Britsche resident te Kasjmir had dan ook reeds een kamp nabij den ijsdam doen opslaan, opdat de bevolking onmid- delijk gewaarschuwd zou worden. Ver scheidene dorpen waren reeds ontruimd, doch vele bewoners hebben daarmede ge wacht tot het laatste oogenblik, waaraan natuurlijk groot gevaarverbonden was. Er zijn reeds ambtenaren van het de partement van Waterstaat naar punten gezonden waar het grootste gevaar dreigt De groote opslagplaatsen van hout langs de oevers van den Indus waren tevoren door koelies leeggehaald, ten einde te voorkomen dat, als de dam zou doorbre ken, het drijvende hout de vernielende kracht van het water zou vergrooten. Bijzondere voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de Attock-spoorbrug te be schermen, waarover de spoorlijn tusschen Peshawar en. Rawalpindi loopt. De pijlers zijn door sterke balken gestut. De oorzaak van de overstrooming is het feit, dat een gletscher den bovenloop van de Shyok heeft afgedamd. Achter deze afdamming, die 360 M. breed is, heeft de rivier een meer gevormd, dat bijna 15 K.M. lang en op sommige plaatsen bijna een K.M. breed is. Sedert het ijs van den gletscher begon te smelten, wist men met zekerheid, dat de doorbraak moest komen doch men had haar niet zoo spoedig ver wacht. De plaats waar de overstrooming heeft plaats gehad, is een der meest ontoegan kelijke oorden der aarde en op 5100 M. boven den zeespiegel gelegen. Langs ccn keten van reusachtige vuren, op de borg- toppen aangstoken werd het bericht van de ramp overgebracht naar Leh, dat op ongeveer 200 K.M. ten Zuiden van den dam ligt. Van Leh werd het borincht doorgezonden naar Lahore en andere .ste den. De verbindingen zijn zoo moeilijk, dat een beschrijving van. de doorbraak UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 17 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek dpor het Trio Courtel. 6.00—7.15 Dinermuziek door het Avro- kwartet. 7.15—7.45 Boekbespreking door Mr. R. Houwink. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Schcveningen. Beethovenconcert door het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. G. Schnee- voigt. Mevr. Siegfr. Schncevoigt, piano. In de pauze pianomuziek door F. Pfeiffer. 10.30—11.30 Dansmuziek door Ted Sta ves and his band v. h. Casino Schevenin- gen. Huizen, 340.9 M N» 6 uur 1870 M. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. KRO. 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. NCRV. 5.006.15 Concert. NCRV. 6.156.45 NCRV Muziekbespreking. 7.00—7.30 KRO. Gramofoonmuziek. 7.30 VPRO. Berichten. 7.40 Mevr. S. v. 't LindenhoutTak, viool. Mevr. Adema, cello. C. Lcmaire, piano. 8.30 „Bouwmeester Solness", tooneel- spel in 3 bcdr. van H. lbsen, door het Vcreenigd Toonocl (Dir. Verkade Ver beek), Amsterdam. Bouwmeester Solness, A. v. Dalsum. Aline, zijn vrouw, L. Kooi man. Dokter Herdal, W. Hunsche. Knut Brovik, vroeger architect thans asisfcent van Solne6s, Ed. Verkadc. Ragnnar Bro vik, zijn zoon, teekenaar, Kemmcr Klein Kaja Fosli, zijn nichtje boekhoudster, Dors Wallant. Hildc Wrangel, Sara Hey- blom. Het stuk speelt bij Bouwmeester Solness aan huis. Tusschen de bedrijven muziek. Mevr. S. v. 't LindenhoutTak, viool. Mevr. I£. Adema, cello. C. Lemaire, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Lets all pull together. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B.C. muziek-critiek. 7.35 Grieg's pianomuziek. 7.50 „The Mayor of Casterbridge", hoornspcl van John Drinkwater. 9.20 Werken van Alec Rowley, ge speeld door den componist. n.35 Lezing: The lost rivers of London. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Concert. II.05 Een verrassing. 11.20 Dansmuziek. vooreerst niet verwacht kan worden, doch men meent uit de vuur-berichten te mo gen concludeeren, dat zij gisteravond om negen uur plaats had. Als dit zoo is, zal de stortvloed, die zich, naar geraamd wordt, met ccn snelheid van 10 K.M. per uur verplaatst, hedenavond Leh moeten bereiken. Sir Francis Younghusband, voormalige resident te Kasjmir, die het dal van de Shyok goed kent, is van meening dat men niet behoeft te vreezen voor het verlies van veel menschenlevcns. Het grootste gevaar bedreigt echter de brug, die de verbinding vormt met de stad Gilgit. Het hoog gelegen gebied, waardoor de Shyok stroomt, is schaars bevolkt, doch wanneer de watermassa's de laagvlakte berei ken kan de oogst groote schade lijdon. Cholera in Britsch-lndië. Honderd dooden te Madras. Te Madras zijn ruim 100 personen teil gevolge van cholera overleden. Auto-ongeluk op Corsica. Twee dooden, vier gewonden. Op het eiland Corsica is een auto van 40 M. hoogte in ccn rivier gestort. Van da zes inzittenden werden er twee gedood, terwijl twee zwaar en twee licht werden gewond. Slachtoffers der bergsport. Een jonge Duitscher, Welli Kronmiiller gcheeten, is bij een nachtelijke beklim ming van den Pilatus nabij Alpnach in een ravijn gestort en om het leven ge komen. Uit Ragaz wordt gemeld, dat de schil dersleerling, Erwin Fath, bij het beklim men van den Falknis in Graubünden in de diepte is gevallen, toen hij poogde aan den rand van een afgrond edelweisz tè plukken. Hij overleed kort daarop aan zijn verwondingen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7