zilveren: feest PASTOOR B. VAX LEEUWEN. Te Hillegom. Dinsdagavond t© ruim 7 uur arriveerde Pastoor Van Leeuwen, aan het Station. Ter verwelkoming waren aanwezig het Feestcomité alsmede de zeereerw. heer Pastoor Kxook van St. Martinus. Do Jubi laris was vergezeld van den zeereerw. pa ter Zoetemelk. Na een korte felicitatie werd plaats genomen in een drietal ge reedstaande auto's, waarna via de Pas toorslaanWeeresteinstraat gereden werd naar de Kerk. Blijde jubelden inmiddels de klokken en de stroom van belangstellenden groeide gestadig aan. Langzaam naderden de auto's die voor het kerkplein stopten. Langs het middenschip der kerk ston den aan beide zijden bruidjes geschaard met lauwertakken. Het orgel speelde en door allen werd den jubilaris een Wel komstlied toegezongen. De Pastoor knielde eenige oogenblik- ken voor het Allerheiligste, terwijl meer dere H.H. Geestelijken in het Priesterkoor hadden plaats genomen. De weleerw. heer Kapelaan Verhaar hield nu vanaf den kansel de volgende toespraak:. „Zeereerw. Jubilaris, zeereerw. lieeren, beminde geloovigen! We staan op den vooravond van een gewichtigen dag; 25 jaar is het geleden, dat de Bisschop U, zeer eerw. Jubilaris, al de genaden van het H. Priesterschap schonk. Toen heeft uw hart gejubeld van dankbaarheid, voor de gena de, U geschonken, maar die genade bood ook een toekomst om de gaven van uw groote ziel te ontplooien. Vijf en twintig jaar is sinds verloopen en naar best ver mogen hebt u die idealen nagestreefd en verwezenlijkt. Daarom, om uwe groote ga ven te eeren niet alleen, maar ook om u te bedanken voor uwe bijzondere werk kracht, daarom heerscht hier thans groote vreugde en jubel. „Wij danken God in de eerste plaats, dat Hij ons u als Herder schonk; wij zullen opgaan tot de H. Tafel om God dank te zeggen voor wat wij van u en in u moch ten ontvangen. Dat is de stemming, die ons bezielt bij uw thuiskomst. Moge die gevoelens ook door dit feest bestendigd blijven; moge het God behagen u nog vele jaren in ons midden te laten en zegene Hij geheel uw volgend leven. Geve Hij, dat wij uw wijze lessen ter harte blijven nemen en in ons leven vruchtbaar maken. Ik verzoek u thans het Plechtig Openings lof te willen celebreeren." De Jubilaris deed nu het Plechtig Lof, waarbij als Diaken fungeerde kapelaan D. Schoenmaker van St. Martinus, als sub- Diaken Pater Zoetemelk, als Ceremonia- rius de eerw. heer Berkhout. Na het Lof werd nog een feestlied gezongen, waarme de de vooravond van tien grooten dag .werd afgesloten. De volgende dag werd begonnen met een Alg. H. Communie van vrijwel de ge- heele parochie. Te half elf ving de Plech tige Hoogmis aan, waarbij het ruime kerk gebouw haast te klein was. Zoodra de gees lelijkheid aan 't Hoogaltaar verscheen werd een Feestlied gezongen, waarna de sok H. Mis 'n aanvang nam. Do zeereerw. feeste ling werd daarbij geassisteerd als volgt: Presbyter-assistens de zeereerw. heer Pastoor Krook van St. Martinus, Diaken de weleerw. heer H. J. M. Nieuwenhuizen te Den Haag, eerste kapelaan der paro chie, Sub-Diaken de weleerw. heer G. J. Morsch, te Zaandam, oud-kapelaan der parochie, Ceremoniarius was Pater Zoe temelk. In het Priesterkoor hadden meer dere heeren geestelijken plaats genomen, terwijl onmiddellijk achter de communie bank de familie zich bevond. Het zangkoor voerde uit de Missa „Lauda Sion" van Hub. Cuijpers, het Tantem ergo van Kern- muller en de Priestercantate van Dobbel steen. Na het Evangelie beklom de zeereerw. heer Pastoor Yan der Salm uit Delft den kansel voor het houden van de Feestpre- dicatie. De gewijde redenaar wees op heb Evan gelie van dezen Hoogen Feestdag, hoe Ma ria, de zuster van Lazarus door Jezus zelf wordt geprezen en verdedigd: Maria heeft het beste deel verkoren. Dan gaat de redenaar voort en toont aan, hoe deze woorden nog veel meer van toepassing zijn op Maria, de Moeder van Jezus, die met Hem op de nauwste wijze is verbonden geweest vanaf zijne Geboorte tot zijn Kruisdood. Dit woord vindt mede zijn toepassing op hem, die door Gods goedheid het H. Priesterschap mocht ontvangen; ook hij heeft het beste deel verkoren. Op de bei de seminaries wordt zijn roeping door zijn studie reeds aangekondigd en bij de H. Wijding aanvaard. Met volle recht mag hij dan jubelen: de Heer is voortaan mijn erfdeel. Deze gedachte werkt dp gewijde redenaar verder uit. Er is dus innig ver band tusschen Maria cn kei Priester schap en het leven van den Priester is de voortzetting van dat van Jezus, vandaar ook de liefde van de geloovigen voor zijn Priesters. Geheel verklaarbaar is dan ook heden uw jubel en enthousiasme, nu uw Herder 25 jaar iu lief en leed den Meester volgde en het gezang der Kerk heden: „Gaudcamus omnes" laten wo allen ons verheugen, alleszins gepast. Danken we heden God op de beste wijze door ons te vereenigen bij het H. Misoffer met den jubileerenden Priester, die het beste deel van zijn leven in uw midden arbeidde en smeeken we God, dat Hij hem nog vele vruchtbare priesterjaren schenke. Te half 2 waren in het Patronaatsge bouw aanwezig do Feestcommissie, de zangers, afgevaardigden van alle corpo raties in Hillegom, waarnemend burge meester J. H. M. Balvers, Wethouder P. de Vreugd e. a. Hiervoerde de heer J. C. Groot het woord namens het Feestcomité en het Kerkbestuur en bood den jubilaris een ge schenk in geld aan. Daarna sprak de heer J. H. M. Balvers, die den Pastoor namens B. en \V. met zijn £5-jarig Priesterschap gelukwenschte. Hierna zong het zangkoor nogmaals de mooie Priestercantate. Kapelaan Verhaar bood nu de diverse cadeaux aan van vereenigingen en parti culieren. De Jubilaris nam nu zelf het woord om op de eerste plaats God en aan allen die hem hun gelukwenschen en geschenken hadden gebracht, dank te zeggen. Hierbij deelde de Jubilaris mee, dat van het ca deau in geld de zangers het meeste plei- zier zullen hebben, daar het grootste deel der som aan het orgelfonds komt. Hierna kreeg ieder gelegenheid, de Ju bilaris persoonlijk de hand te drukken en de schitterende geschenken te bewonde ren. Te half 8 werd een plechtig Sluitingslof door den Jubilaris gecelebreerd. De Kerk was weder tjokvol. Diaken was thans de weleerw. lieer J. Wortel van Langeraar, oud-kapelaan der parochie, Sub-Diaken kapelaan Schoenmaker van St. Martinus, terwijl ceremoniarius was de eerw. heer Berkhout. Na het Magnificat beklom de Pastoor den kansel en hield de volgende toe spraak: „Wij vervullen voor Christus een Gezantschap". Ik begrijp, B. G., dat u een enkel woord van mij verlangt. Ik zal dat tot u spreken, al zal het mij zwaar val len, mijn gevoel te beheerschen. Moge mijn tekst in de eerste plaats van toepassing zijn op St. Paulus, die haar neerschreef, zij geldt mede voot alle Priesters. Ten slotte geldt zij ook voor mij, die door Gods goedheid mede geroepen werd tot het H. Priesterschap, zonder eenige ver dienste van mijnen kant. Mij is het gege ven geworden, 25 jaren te arbeiden als Priester in den wijngaard des Heeren. Deze dag moet ik dus beschouwen als een geschenk van den Gever aller gaven op de eerste plaats, maar gij hebt hem gemaakt tot een onvergetelijke. Het is, alsof het geen werkelijkheid is, als ben ik in een droom. Gisterenavond werd ik ontvangen in een stampvolle Kerk, schreed langs een gansche rij van lieve Bruidjes cn toen ik aan het altaar kwam kon ik de schitteren de versiering van het Godshuis in oogen- schouw nemen- Toen kwam die Hoogmis van hedenmorgen: de kerk weer tot den nok gevuld! Geen drukte op straat heb ik gewenscht, maar een gebed, een H. Com munie ter mijner intentie en gij deedt zulks hedenmorgen in zoo groote getale. Dan volgde gezang en bij de officieele hul diging een macht van geschenken! Bij de receptie ontving ik mijn naam in gouden letteren geschrevenZooveel hulde heb ik waarlijk niet verdiend. Maar ook gij moet gedacht hebben aan mijn tekst: 25 jaar gezant van Christus, daarom zijt ge gekomen met uw huldeblijk. Mijne kinde ren zijt ge allen en ik dank u allen harte lijk, u allen van de armste weduwe tot den beter gesitueerde, die uw offer ge schonken hebt; verkondigt openlijk, dat ik u mijn hartelijksten dank bracht. Het feest is wel geslaagd, u hebt er bijna een liemelsch feest van gemaakt. Ik ga sluiten, maar ik vraag u vandaag op den Feestdag der Lieve Vrouwe nog van u een klein ge bedje, opdat eens mijn naam geschreven sta met gouden letteren in het boek des levens, als ik eenmaal, gezant van Chris tus af zijnde, sta voor Zijn rechterstoel. Dit verslag zou onvolledig zijn, indien we niet een enkel woord van lof en waar deering spraken over de versiering, zoo wel van de Kerk als ervoor en in het Patronaat. Niet minder dan drie fraaie eerepoorten prijkten voor de Pastorie en de Kerk. In de Kerk domineerden Horten sia met asperages en schitterende palmen. Het Hoofdaltaar was getooid met uitslui tend rose Dahlia's en palmen, de zijaltaren met roode dito's. Vermeld dient te worden, dat een Hoog edelgeborene te Lisse, niet-Katholiek, aan het comité verlof gaf, bij hem zooveel groen te snijden als men maar noodighad. Daarvoor een bijzonder woord van dank. Het feest is uitmuntend geslaagd en zal lang in de herinnering van alle parochia nen van St. Joseph voortleven. ZILVEREN FEEST PASTOOR F. VAN NES. Te Nieuwveen. Het was een gesluierde herfstdag, de viering van dit priesterjubileum te Nieuw veen. In den herfst kunnen er van die milde dagen zijn, waarop de hemel bedekt is met een egaal grijs, dat zich stil uit spant over de velden, die niet meer prijken in hun zomerpracht. De uitbundigheid, het feestelijke van de zomerzon is er niet, de kleuren van boo- men en planten zijn niet meer zoo fel, doch de stemming, die over alles ligt, is kalm en weldadig. Dan is het. goed, eens terug te denken aan hetgeen de zomer heeft gebracht, in stille beschouwing en in dankbaarheid. Zoo herdacht gisteren pastoor van Nes, en zijn parohcianen met hem, de 25 jaren van priesterarbeid, welke achter hem lig gen. De feestelijkheid, de juichende jubel om het bereiken van dezen mijlpaal, moest achterwege blijven in verband met den gezondheidstoestand van den jubilaris, doch het was goed op dezen dag in stille dankbaarheid terug te denken aan hetgeen door Gods genade werd tot stand ge bracht in die jaren, aan den oogst, die ge rijpt is, ook te Nieuwveen. Daarom kon aan de blijdschap niet geheel en al de domper worden opgezet, aan do gevoelens van dankbaarheid en waardeering moest op bescheiden wijze uiting worden gege ven. Het dorp prijkte dan ook allerwegen in vlaggetooi, waarop de zon een vroolijk licht wierp. Ook de kerk was fraai ver sierd. De dahlia's voerden den boventoon, zij hingen in volle manden in rood en wit- in het middenschip terwijl in het mid den een mooie mand hing met donker-gcle bloemen. Op het altaar stonden lelies en palmen. Des morgens droeg pastoor Van Nes in deze feestelijk versierde kerk een plechti ge H. Mis op, geassisteerd door oud-pas toor A'. Hellegers als diaken en kapelaan. A. Boekei van Alphen aan den Rijn als subdiaken. De zeereerw. jubilaris sprak na het Evangelie zelf zijn parochianen toe. Hij schetste aan de hand van de geschiedenis van Mozes, die in het Oud Verbond door het Joodsche volk zelf als middelaar geko zen werd tusschen God en het volk, dat het in den aard van den mensch ligt om liever door tusschenkomst van een midde laar met de Majesteit Gods in verbinding te treden dan rechtstreeks. Zoo'n midde laar is de priester in het Nieuw Verbond. De eerw. redenaar ging daarna de taak van den priester na, als leiddraad nemend de woorden van den Apostel Paulus in zijn brief aan de Corinthiërs: De priesters zijn dienaren Gods en uitcleelers van Gods ge heimenissen. Hoe de priester de uitdeeler is van Gods Geheimenissen blijkt dagelijks, als hij de H. Sacramenten toedient. De jubilaris gaf tenslotte uiting aan zijn diep gevoelde dankbaarheid op dezen dag. Dankbaar is hij vooral, als hij ziet, dat zijn parochianen een goed arbeidsveld zijn voor zijn priesterlijken arbeid en met vreugde constateerde hij, dat dit hem meermalen gebleken is en vooral duidelijk in de laatste jaren, welke hij te Nieuwveen mocht doorbrengen. Vóór de H. Mis zong het zangkoor on der leiding van den heer Akerboom een Welkomstlied, en daarna een 3-stemmig Veni Creator van fr. Witte. De Grego- riaansche gezangen der H. Mis en de 3- stemmige muziek-Mis van Mozart werden door het zangkoor uitstekend vertolkt, ter wijl na de H. Mis de Priestercantate „Priesterglorie" van Dobbelsteen ten ge- hoore werd gebracht. Des middags van 2—3 uur was er gele genheid den jubileerenden pastoor geluk te wenschen, van welke gelegenheid door de parochianen een ruim gebruik werd ge maakt. De feestelijkheid werd 's avonds te 7 uur gesloten met een plechtig Lof, waar o.a. pastoor P. Bonnet van Langeraar, ka pelaan G. Lichthart uit de' Kwakel en kapelaan Koelman van Uithoorn tegen woordig waren. ZILVEREN FEEST PASTOOR J. ZANDVLIET. Te Zevenhoven. Een blijde dag in Zevenhoven Opgewekt stoeide de vrij straffe Zuid- Westen wind met de alom uitgestoken drie kleur, terwijl hij de geel-witte wimpels, hier en daar aangebracht, extra omhoog trok om te doen uitkomen, dat deze vlag- genhulde gebracht werd aan iemand, die zich 25 lange jaren getoond heeft als een fier belijder van deze Pauselijke kleu ren. Pastoor J. Zandvliet moet zich wel be mind gemaakt hebben in Zevenhoven, dat was zelfs voor een buitenstaander duidelijk. Voor het kleine, miar devote kerkje was een eerepoort aangebracht van groen, waartusschen roode en witte bloemen vriendelijk afstaken, en waarboven het woord „Welkom" was aangebracht. De kerk zelf was van binnen getooid met een schat van bloemstukken. Op het altaar achter de kandelaars prijkte de witte pracht van blanke lelies tusschen waaie rende palmen en verschillende bloemen manden met witte dahlia's waren in de kerk tusschen de lampen opgehangen. Op de communiebank stond een drietal zeer fraaie manden met rozen en andere bloe men. De kerk was tot in de niiersle hoeken gevuld, toen Dinsclagvond de eerw. jubi laris zijn intrede deed, nadat hij aan de grens van heb 'loip was opgewacht door een deputatie uit de gemeente en een stoet ruiters, versierd met de Pauselijke kleuren. Zoodra de jubilee:ende herder do grens der gemeente bereïkr- had werd hij ontvangen en toegesproken door den burgemeester. Daarna ging het in optocht langs den Zevenhovenschen weg en door het dorp naar de pastorio. Voorop gingen de Har monie en do ruiters en daarachter voigde het rijtuig, waarin de pastoor, pater L. H. M. Borst Fauwels S.J. uit Utrecht, de bur gemeester cn dj eerste wethouder waren gezeten, terwijl m het tweede rijtuig het kerkbestuur had plaats genomen. Bij de pastorie gekomen werd de Eerw. jubilaris verwelkomd door pater Cyrillus van Breda O.F.M. uit het klooster te Woerden, die tijdens de afwezigheid den pastoor geassisteerd had. Daarop -.oVle eec plechtig Lof, waar bij pastoor Zandvliet geassisteerd werd door pater Borst Pa uw els SI. cn pater Cy- iilus van Breda, resp. als diaken en sub diaken. Gistermorgen te 11 uur celebreerde do jubileerende herder aan het feestelijk ver sierde altaar oen plechtige H. Mis, daarbij geassisteerd door pater Borst Pauwels S.J. als diaken en pater Cyrillus van Breda als sub-diaken, terwijl pastoor F. A. Keet van Bodegraven als ceremoniarius fungeerde. Na het Evangelie besteeg pater Borst Pauwels S.J. den kansel tot- het uitspre ken der feestpredikatie, welke de Eerw. redenaar aanving met de woorden van den Goddelijken Zaligmaker uit het Evange lie van St. Mattheus: Ecce ego vobiscum sum usque ad consummationein saeculi, Zie ik ben met u, tot heb einde der eeuwen. Wat is het, vraagt de redenaar, dat den vader en de moeder en do broeders ont roerde, toen zij 25 jaar geleden neerkniel den voor hun kind en broeder, om zijn eersten priesterzegen te ontvangen1? Het was de wijding en de macht van het Pries terschap. Waarom eert thans het volk zijn priester, nadat hij 25 jaar in zijn mid den heeft gearbeid? Omdat de priester een andere Christus is, de plaatsvervanger van dien Christus die gezegd heeft: Zie ik ben met U tot het einde der eeuwen. Niet alleen blijft Hij bij ons door middel van. Zijn H. Sacrament, doch ook door middel van Zijn priesters. Wij mogen trotsch zijn op ons geloof, op onze Kerk, die zulke mannen telt als de priesters, die zich geheel geven aan hun volk. Wat is de taak van onze priesters? De priester moet een andere Christus zijn en voortzetten de prediking en leering van den Goddelijken leeraar. Hoevelen zijn er niet bui. en dc Kerk, die ons Ka tholieken de rust en de zekerheid van ons H. Geloof benijden, welke zekerheid ons gebracht wordt door de leering van den priester. De priester blijft als een andere Chris tus altijd bij ons van onze geboorte af, het heele leven door, tot onze dood toe. Hij doopt het kind, hoort de eerste biecht, reikt de eerste communie uit, verbindt man en vrouw en bereidt teu slotte den stervende voor tot de groote reis naar de eeuwigheid. De priester leidt ons van den wieg tot liet graf. Zoo heeft Christus het ook ge- wild. Hij wilde, dat zijn priesters zouden zijn zooals Hijzelf. Als Apostelen koos Hij arme visschers, doch Hij maakte hen tot Zijn vrienden. Hij wijdde hen en voorzag hun met bovennatuurlijke, met Goddelijke macht, Hij maakt lien griijk met Zichzelf. Niet alleen in macht, maar ook in leed. „Zij, die Mij vervolgd hebben, zullen ook u vervolgen." Wij zien die profetie allerwe gen in vervulling gaan, getuige Rusland, Mexico en zoovele andere landen. Zoo is de priester geheel gelijk a-an zijn Goddelijk voorbeeld. En zoo behoort het ook, want de priester is in voortdurend contact met den Heiland in zijn Hoogheilig Sacrament van den morgen, als hij het H. Offer opdraagt tob aan den avond als hij een laatst bezoek brengt aan de H. Eucharistie. Zoo ook eert heb volk den priester als een andere Christus. Daarom ontvangt het volk den herder zoo gaarne in huis, om/lat- het weet dat Christus tob zijn Apostelen gezegd heeft „Wie u ont vangt, ontvangt Mij." Het is voor den priester ook zoo'n groo te steun als hij ondervindt, dat het volk hem eert a-ls den j)aatsvervanger van Christus. De priester moet zoo dikwijls ver manen, doch hij doet dat niet als mensch doch als Christus' vertegenwoordiger. Houdt uw priesters hoog, roept spr. zijn gehoor toe, zooals gij thans den priester in uw pastoor eert. Eert uw priesters, steunt hen, maar vooral: bidt voor hen. Bidt voor goede priesters in ons bisdom. Bidt voor uw pastoor, zooals hij bidt voor u. Dankt vandaag God voor den weldaad, welke Hij u geschonken heeft door uwen herder. Bidt, dat gij allen met uw herder eenmaal moogb binnengaan in de eeuwige feestglorie van den Hemel. Vóór de H. Mis voerde het zangkoor on der leiding van den directeur den heer IT. Th. v. d. Hulst op uitnemende wijze de 2- stemmige Veni Creator van Kornmuller uit, terwijl ook de Gregoriaansche gezan gen van de Maria-mis en de 3-stemmige Missa in honorem Sanctae Mathildis van Hub. Cuypers, begeleid door het spel van den organist den heer J. W. de Groot, op alleszins loffelijke wijze ten gehoore wer den gebracht. Na de* H. Mis werd gezongen „Pries- terglorie" van L. A. Dobbelsteen. Des middags van 3—4 uur had een druk bezochte receptie plaats, waar de paro chianen in grooten getale en ook verschei dene inwoners uit de omgeving den jubi laris hun gelukwenschen kwamen aanbie den. Onder het plechtig Lof, waarmede te S uur de kerkelijke viering van dezen blij den dag werd besloten, voerde het zang koor uit de 4-stemmige „Jesu dulcis me- moria" van Kothe, de 2-stemmige Te Deum van A. v. d. Linden en hot 4-stemmige Tan tum ergo van H. G. Marinus. Na het lof werd het feestlied door al len gezongen. Tot slot een goed uitgevoerde en goed geslaagde uitvoering door de Fanfare uit Nieuwveen in de met kleurige elect-rische lampjes verlichte pastorie-tuin, wat na tuurlijk heel wat kijkers en luisteraars trok. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Te Lisse. Dc parochie van St.-Agatha heeft het priesterfeest van een harer zonen op waardige wijze gevierd. "We Weleerwaarde Pater Tiburtius Noor- dermeer, Carmeliet, zou zijn eerste plech tige H. Mis aan God opdragen. Dinsdagavond om S uur werd de neo- myst aan het slation te Lisse verwelkomd door de geestelijkheid der parochie en de bestuurders van het Vincentiushuis, van waar met een zestal auto's naar de pas torie werd gereden. In het dorp stond de harmonie „Adolf Ivolping" opgesteld, die musiceerend de stoet voorafging. Voor de pastorie werd den neomyst door de harmonie een serenade gebracht, waarmee de officieele ontvangst en de uiterlijke feestviering voor dezen dag ten einde waren. Gistermorgen om kwart over negen droeg de neomyst in de St. Agathakerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Het al taar was geheel met witte bloemen ver sierd en bood met den schijn der talrijke kaarsen en dc zon, die door de hooge boog ramen lichtbundels wierp op het wit van altaar en bloemen een feestelijken aan blik. De neomyst werd geassisteerd door den zoereerwaarde heer Thomann, pastoor der parochie, als presbyter-assistens, den wel eerwaarden Pater Bouman O.Carm. als dia ken, den weleerw. heer H. v. d. Vlugt, stu dent te Freiburg voor de Noorwcegsche Missie als sub-diaken, terwijl de eerw. heer L. Onderwater student te Mill Hill als ceremoniarius fungeerde. Het zangkoor voerde op treffende wijze de driestemmige Mis „Lauda Sion"' van Hubert Cuypers uit. Op het altaar hadden behalve de geeste lijkheid der parochie plaats genomen de zeereerw» heer Thus en de .weleerw, heer van Gastele, reep. pastoor en kapelaan te Sassenheim. Onder de H. Mis hield de weleerw. heer v. d. Weyden, kapelaan te Lisse, de feest- predicatie. Tot tekst had de gewijde redenaar ge kozen de woorden van het 2e vers psalm 150: „Looft den Heer volgens den over vloed van Zijne grootheid." Na een korte inleiding, waarin de gewij de redenaar de woorden van het Evangelie over Maria gezegd op den priester terug bracht, toonde hij de macht en grootheid van den priester aan door vergelijkingen met figuren uit het Oude Testament. De priester is grooter dan Abraham, omdat het offer van den priester verhevener is, dan dat van Abraham. Meer dan Josué deed, die de zon liet stilstaan, om den strijd tegen de vijanden te kunnen overwinnen, doet de ori-itcr, die onder de H. Mis gebiedt over de zon der gerechtigheid, Christus. Aaron veranderde water in bloed, maar grooter is de macht van den priester, die iederen dag water en wijn verandert- in het Lichaam en Bloed van Jezus Christus. Zich wendend tot den neomyst, zeide de gewijde redenaar, dat ook hij die j? acht gekregen had en aanstonds brood en wijn zou veranderen in Christus' Lichaam en Bloed. Dan wees de gewijde redenaar op de macht van den priester om de zonden te vergeven. Juist om de grooie waardigheid, van den priester weigerde een H. Fran- ciscus van Assisië het H. Priesterschap to ontvangen. Vele voorbeelden van Heiligen baak de gewijde redenaar aan, om de proote ver hevenheid van het Priesterschap «e be wijzen, daarbij aanhalend de woerden van den H. Augustinus: Alleen zijn Schepper staat boven liem, om te eindigen met den neomyst te vragen zijn gebed voor cto priesters bij hun verantwoordelijke bedie ning onder het volk. Daarna werd het. H. Misoffer voortge zet, waaronder de bestuurders ]iet Vincentiushuis eu de jongens en meisjes van het huis in hun stemmige kleedij tol de IL Tafel naderden. Na de H. Mis werd de canttto „Pides- terglorie" van L. A. Dobbelsteen dur het zangkoor uitgevoerd. Des middags van half een tot half twea uur was er gelegenheid don neomyst zijn gelukwenschen aan te bieden, waarvan door velen gebruik werd gemaakt, waarna tot sluiting om twee uur door den *eo-| myst een plechtig Lof werd gecelebreerd met dezelfde assistentie als onder de H, Mis. Na het Lof ving de feestviering in het St.-Vincentiushuis aan. Voor de oprijlaan naar liet gesticht was een mooie eereboog geplaatst, waarop de woorden waren ge schilderd „Welkom Priester". De geheele laan tot aan het huis was versierd met wimpek en groenslingers en ook boven den hoofdingang was een aardige versie- ring aangebracht. Door een stoet v«n brctTcljus werd "W neomyst aan de eereboog afgehaald ei naar het huis geleid, waar hem door allé verpleegden en oud-verpleegden een wel komstlied werd toegezongen. In een der feestelijk versierde localen werd de feesteling ontvangen en werden door de kinderen reidansen uitgevoerd. Daarna had het diner plaats, waaraan be halve vele eerw. heeren theologanten aan zaten de pastoors van Lisse en Sassen heim en de kapelaans. Ook de vader vail den neomyst die in liet St.-Bernardusge- sticht te Sassenheim verblijf houdt, wa-8 aanwezig. Na het diner werd het feest des avonds voortgezet, in de tot één verheelde zaleiï in den onderbouw, die tot in de hoekeii gevuld waren. Mag er sprake zijn van een luisterrijk slot van dezen blijden feestdag, dan zeggen wij niet te veel, als wij verkla ren dat een meer toepasselijke en diep- roerender vertolking van de schets „Da Priester in de Roomsche kerk" niet had kunnen worden gegeven. Dit zeer gevoel vol in dichtmaat geschreven werk, in drie deelen verdeeld, bezingt de grootheid van het priesterschap en geeft tevens een over- zicht van den invloed, welke d-e H. Room sche Kerk, door de waarheid welke zij be lijdt, heeft op den niet-geloovige en twij felenden, die ten slotte door al die schoon heden en waarheden tot het ware Lichti worden gebracht. In een negental groepert vinden wij de illustratie van de H. Sacra menten, terwijl het slot is een hulde aati den jongen Priester. Dit alles vond keurige vertolking bij da dames van Deene en den heer Alofs, die dc verzen zegden met keurig rythme en ge»; vcelvolle voordracht. De aankleeding van! tooncel en groepen was met groote zorg behandeld en vooral valt te loven de vlot heid waarmede alles aan oog en oor pas. seerde in het hart nalatende een diepefl indruk. Hadden de aanwezigen met spanning gé luisterd, teneinde klonk een spontaan ap plaus op, wat als hulde gold voor do executanten en ook vooral voor Mej. Swart en Mej. Lans, die de leiding van dit tdl®8 zoo vriendelijk welwillend hebben verzorgd Tal van belangstellenden uit Lisse en Sas senheim waren aanwezig, alsmede Vine centianen uit Leiden, terwijl wij opmerk ten Pastoor Thoraan, Pastoor Thus, beiden mot kapelaans, Pater Mol, S.s.s.A., Pater Joseph O.C. en een aantal studenten vaa MUI Hill. President v. d. Laan had den feestavond met een hartelijk woord geopend, terwijl Mr. Bolsius het dankwoord sprak. Pastoor Thoman en Pastoor Thus heb ben eveneens een hartelijk woord gespro ken, terwijl de neomyst diepge\x>elde woor- den van dank sprak voor alles hem dezen dag bereid. Tal van oud-verpleegden woonden het feest bij. De na afloop geboden ververschingen werden gebruikt onder gezellig samenzijft waarna het scheiden zwaar yiel. 2-*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6