OOK ZATERDAGS «AAR WAALS vee en vleesch. Het verslag van den keu ringsdienst van Waren over 1927 en over het eerste halfjaar 1928 worden ter secre tarie voor de leden ter inzage nederge- legd. Voorlezing geschiedt vervolgens van het jaarverslag van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1927 welk verslag voor kennisgeving wordt aangenomen. Op een verzoek van de Commissie van Vakon derwijs van den Algemeenen Ned. Politie bond om subsidie wordt afwijzend beschikt. Aan den deurwaarder der plaatselijke be lasting wordt conform het voorstel van B. cn W. eene gratificatie toegekend van 50. Met het voorstel van B. en W. om geen salaris te geven gaat de Baad ac- coord. Een verzoek van den eersten amb tenaar ter secretarie om salarisverhooging in verband niet liet behalen van het di ploma candidaat gemeentesecretaris zal be handeld worden bij de begrooting 1929. Daarna doet de Voorz. mcdcdeeling van een pas ingekomen adres van bewoners van Gel derswoude om den Gelderswoudschen en Broekweg te verbeteren. De heer Los heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en is tot de overtuiging gekomen dat de wegen inderdaad slecht zijn, hetgeen meer toe te schrijven is aan verwaarloozing van die wegen dan aan de substantie van die we gen zelf. Derhalve vraagt hij de bijzondere aandacht van B. en W. dienaangaande. De Voorz. stelt voor het adres te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Aldus wordt be sloten. Hierna deelt de Voorz. mede dat de ge meente is gedagvaard door A van den Berg te Leiden om aan dezen alsnog te be talen een bedrag van 150 zijnde een ge deelte van eene aannemingssom voor het. verrichten van baggerwerk bij de Vrouwen brug. B. cn W. hebben terzake rechtskun dig advies ingewonnén en stellen op grond van de in hun bezit zijnde kwitanties, waar bij verklaard is dat de geheele aannemings som is voldaan, alsmede op grond van ge noemd advies, voor, om de gemeente in rechten te verweeren en aan Ged. Staten goedkeuring to vragen tot het voeren eener procedure zoowel in eersten aanleg als in hooger beroep. De heer Starrenburg wil de vordering maar liever toestaan want z i. zal de gemeente het proces verliezen. Hij vermoedt dat de rechtskundige raadsman dat advies gegeven heeft omdat die ook wat wil verdienen. De Voorz. protesteert tegen deze uitdrukking en zegt volkomen vertrouwen te stellen in de adviezen van den rechtskundigen raadsman der gemeen te. De Jiecr Stadhouder vraagt of het voortaan niet beter is om maar aan B. en AV. over te laten om personen te zoeken voor het verrichten van dergelijke losse werkzaamheden cn de raadgevingen van de raadsleden maar achterwege te laten. De heer Starrenburg zegt dat de aannemer bijwerk heeft moeten maken en dat hij het restant aannemingssom heeft aanvaard onder protest. De \roorz. ontkent d?t onder protest, de algeheele kwijting is geteekend en stelt voor over het voorstel van B. en AV. om te procedeeren te stemmen. Met 10 tegen 1 stem (die van den Starrenburg) wordt dit voorstel dan aangenomen. Goedgekeurd wordt vervolgens de reke ning der Gezondheidscommissie te Alphen aan den Bijn over 1927. sluitende met een batig saldo van 788.21. Op grond van de door die commissie ingediende begrooting voor den dienst 1929 wordt besloten op de gemeentebcgrooting eene toelage voor die commissie te ramen van 61.55. Aan de Wed. van L. en mej. O. wordt eene tege moetkoming in de huishuur verleend van een gulden per week. Daarna komt in behandeling een verzoek van de heeren den Bruijn c.s. om voor ge zamenlijke rekening eene lichtkahel te leggen ten behoeve van de woningen aan den Vrouwenweg. Aangaande dit verzoek deelen B. en AA7, den Baad mode, dat blij kens door hun College verkregen inlich tingen en opgave van de Sted. Fabrieken te Leiden de annsluitingskosten voor de 50 woningen aan den Vrouwenweg aan het ©lectvisch net 1392 zullen bedragen. Te vens merken zij hierbij op dat indertijd door de gemeente een bedrag van 750 is bijgedragen in de kosten van een trans formator, welke is geplaatst bij het kloos ter der Eerw. Kruisheeren, die van zoo danige eonslruclie i«, dat van daaraf huis- aansluitingen kunnen worden gemaakt. AVaar het hier een complex- van 50 wo ningen geldt, is hun College van oordeel, i dat. het aanbeveling verdient, dat van ge meentewege wordt bijgedragen in de kos ten, opdat de bewoners niet van -eleotrisch licht verstoken blijven. TTet College stelt derhalve voor de helft der totale kosten voor rekening der gemeente te nemen on der bepaling dat:' le. van de 50 pet. der kosten in minde ring wordt gebracht de destijds reeds be taalde f 750; 2e. dat wanneer terugave plaats1 vindt van oen zeker bedrag, zoodat de molen in den Cronesteinschen polder van een elec- trischc installatie wordt voorzien, de ge meente pondsponds gewijze een gedeelte krijgt terugbetaald. AAraar de totale kosten voor liet brengen van electrisch licht in die woningen be dragen 750 (bijdrage kosten transforma tor) en 1392, voor een nieuwen kabel stellen B. en AA7, voor te voteeren de helft van 1392 -j- 750) 750 3^1. De heer de Graaf vraagt waarom die 750 die de Kruisheeren hebben gehad in mindering gebracht moeten worden op de kosten voor die 50 woningen. De AToorz. zegt dat aan de Kruisheeren geen 750 is ca deau gegeven doch dat op grond van die bijdrage een grootoren transformator is gebouwd waarop evontueel aansluitingen voor te bouwen woningen langs den Vrou wenweg dan konden plaats hebben. De heer Stadhouder kan accoord gaan met het voorstel van B. en AA7, omdat ter plaatse belastingbetalende inwoners komen te wo nen, alsmede met liet oog op liet ter plaat se geprojecteerde uitbreidingsplan. De heer Starrenburg is er voor omdat indertijd ook aan van der Stoel eene bijdrage werd verleend. De heer Los voelde destijds niet veel om aan liet consortium iets te geven, och wel is hij er voor om tegemoet te ko men aan de wenschen dor bewoners. AAran- neer de gemeente eene bijdrage geeft voor grond die niet bouwrijp is dan verhoogt daardoor de waarde van dien grond. In dit geval zal de waarde der huizen stijgen door het leggen van een clectrischen kabel. Als de bewoners zelf gerequesteerd hadden had het verzoek een geheelen anderen indruk gegeven. De heer Stadhouder wil er liever maar niet mee wachten totdat de bewo ners gaan klagen. De heer Los verklaart nader dat hij niet tegen het geven eener billijke bijdrage is. Do A'oorz. zegt dat het voor B. en AA7, moeilijk was om met een voort tel te komen, omdat het college ook de bezwaren voelde van den heer Los. Hij meent evenwel dat dit voorstel aanneme lijk is en stelt voor om tot stemming over te gaan. Met 10 tegen 1 stem (de hehr de Graaf) wordt dan conform besloten. De Voorz. wenscht dan nog even naar voren te brengen dat de mededeeling die in de vorige raadsvergadering werd gedaan om trent de mogelijkheid van het. stellen eener garantie door de gemeente, hetgeen door den heer de Bruijn was medegedeeld en door de Sted. Fabrieken was ontkend, op een misverstand heeft berust.. Aangeboden wordt vervolgens de gemeenterekening over 1927, sluitende in den gewonen dienst met een batig saldo van 16344.78 en in den kapitaaldienst met een batig saldo van 2157.61. Deze rekening zal in handen worden gesteld van eene commissie van on derzoek, waarin de Voorz. beneemt de hee ren Tijssen, Starrenburg en G. van Leeu wen. Aangezien de heer Starrenburg deze benoeming niet aanneemt wordt in diens plaats- benoemd de heer J. van Leeuwen Adzn. A'ervolgens wordt besloten tot wijziging der begrooting 1928 conform aangeboden concept raadsbesluit. Tot leden der waterleidingcommissie worden herbe noemd de heeren A. van Bennekom. G. van Leeuwen en J. C. Stadhouder. A7astgesteld wordt dan eene verordening waarbij wordt bepaald dat de kindertoelagen, die aan de wegwerkers, veldwachters en gemeente opzichter worden toegekend móeten be schouwd worden als te zijn van tijdelijk karakter, zulks- in verband met de Pen sioenwet. Hierna deelt de voorz. mede dat. met den lieer Paardekooper uit Oegstgeest is geconfereerd over de brug bij Lagorberg; dat rechtskundig advies is ingewonnen en het punt in de vergadering van B. en AV. terdege is besproken, doch dat nu plotse ling aan Mr. Sormani, namens den heer Lagerberg een schrijven is ingezonden waarbij wordt verklaard dat de heer Lager berg geen toestemming wensch te geven om de brug te amoveeren. Op voorstel vinden Voorz. wordt nu besloten het plint' van' agenda af te voeren. A7orvolgens wordt be handeld een verzoek van J. de Lange en D. Kret om uit de destijds opgemaakte koopacte ten aanzien van het gekochte wa ter de bepaling te laten vervallen, dat-.de koop nietig verklaard kan worden wanneer de gestelde bepalingen niet worden nage leefd. Een nieuwe redactie is thans door B. en AA7, ontworpen die voorstellen het ver zoek in te willigen. Tegelijk met dit ver zoek wordt nog behandeld- een verzoek van A. H. Volleberg om te zorgen, dat hem en. de. bewoners van de door hem gebouwde huizen overpad wordt gegeven over een berm, die thans aan de Lang behoort. De heer Stndhouder voelt het bezwaar van de heeren de Lage en Kret zulks- met het ne men van evcntueele hypotheek en is er daarom voor om gunstig te beschikken, doch anderzijds wil hij dat adressanten ook tegemoet komen aan het bezwaar der be woners der Bijnegommerstraat, n.l. dat deze overpad hebben over een pad van 2 M. naar een langs het terrein loopende sloot en recht van aanleg met een schuit tot het laden en lossen van goederen wordt gege ven ten behoeve dier bewoner*-. De heer Starrenburg zegt dat tpn aanzien van het verzoek van Volleberg de gemeente zich in verbinding zal moeten stellen met Aran der AV erf. aangezien deze thans eigenaar van den berm is. De hepr De Groot gaat ac coord met het voorstel-Stadhouder. Ook de heer De Graaf eiseht dat volledig overnad en recht van aanleg wordt gegeven. Het voorstel-Stadhouder nader gedefinieerd wordt dan gesteund door meerdere leden en in stemming gebracht aangenomen met algemeene stemmen. Op het verzoek van den lieer AToDeberg wordt afwijzend be schikt. In principe wordt vervolgens vast gesteld een uitbreidingsplan langs den Vrouwen- en A'lietweg. hetwelk de goed keuring wegdraagt van den Inspecteur der Volksgezondheid. Dit plan zal ter Secreta rie voor een ieder gedurende veertien da gen ter visie worden nedergelegd. Behan deld wordt hierna een verzoek van G. van Leeuwen en andere bewoners der Noord Aa. om hun mogelijk te maken dat zij op goedkoopere manier dan thans aan de wa terleiding kunnen aansluiten. B. en AV. stel len voor, gehoord de waterleidingcommis- sie om een tegemoetkoming te geven van ƒ81.10 en het restant te laten betalen door de aanvragers, bedragende zulks in totaal 224, te verdeelen volgens nader door B. en AV. gegeven specificatie. De heer Los vraagt of heb niet beter is om eene hoofdbuis te leggen, zulks kost wel meer voor da gemeen te, doch dan wordt geen precendent gescha pen. De heer van Bennekom wijst er op dat ile te legen 3/4 buis de hoofdbuis is. De lieer Los vreest dat er te weinig druk zal zijn in de laatste woningen. De heer van Ben nekom betwijfelt zulks. Na nog eenige discussie wordt met 10 te gen 1 stem (de heer Los) besloten conform liet voorstel van B. en AV. Bij de rondvraag deelt de Voorz. mede, dat een hoekijzer is besteld voor het rem- mingwerk aan de Arrouwenbrug en dat met liet teeren van dat remmingwerk wordt aangevangen, zoodra het hoekijzer klaar is Verder dat een begin is gemaakt met het uitdiepen der Meerburgerwatering bij de Arrouwenbrug. Nog zegt de Voorzitter dat van de gemeente A\7arnfond een concept verordening is ontvangen, waarbij het ver boden wordt bagger te storten in openbare wateren enz., doch dat deze verordening nog niet van kracht is. Derhalve hebben B. en AA7, nog gewacht om de zaak nader te be- studeeren. Op een vraag van den heer Stad houder of de aschman de asch- en vuilnis kan ophalen aan den Vrouwenweg. ant woordt de A7oorz. dat B. en AAr. reels op dracht daartoe gegeven hebben en de vol gende week een aanvang $ordt gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELING. BEDRUKTE M0USELINE, n per el0.14 BEDRUKTE KUNSTZIJDE, p«- el 0.37° SOLIDE LEDEREN HEEREN- PORTENIONNAlE'sU.DO GEWEVEN GERUITE HEEREN- SOKKENU.lö WITTE SCHILLER HEEREN- lc HEMDENZ.IO DAMESONDERJURKEN met ge- q.» kleurde geborduurde pas l.öU GR00TE ZEEMEN, extra voor- i ryr deelig 1.65 BRABANDSCH BONT HUISHOUD- SCHORT, extra wijd I.6U 3-DEEL. MATRASSTEL; SCHUIN PELUW en 2 KUSSENS 2-PERS. HOUTEN/LHDIKANT WITTE WOLLEN DEKENS ZWARE GRIJZq HALFWOLLEN DEKENS/. HANDDOEKREkTeS ra4 niklt'l DIVANS, feolide kestott'eird LANDHUISST$FFENX., divJse dessins 1J PLUCHETte OVERGORDIJNEN, met nieuwste bjedrukte randen, per paar 18.75 5. 4.45 2.15 0.875 7.75 0.25 11.50 11219 Verder verzoekt de heer Stadhouder om eveneens de aseh op te laten halen bij het Jaagpad en om maatregelen te treffen, dat tengvolge van de doode toppen in de hoo rnen van Bijlandt geen ongelukkon zullen gebeuren. De Voorz. zegt een en ander na der te zullen behandelen. De heer de Groot vraagt eenige verlichtingslantaams voor de Bijnegommerstraat. De A'ooiz. zegt toe, in een volgende vergadering dit punt te zullen behandelen. De heer Starrenburg zegt dat door het maken eener brug in Gel- derswoude een schipper is gedupeerd omdat deze het grind eerst heeft moeten lossen bij Leune en later het verder moet brengen. Hierover ontspint zich een discussie, waar uit blijkt dat de meerderheid der leden van oordeel is dat dit een kwestie is tusschen den betrokken schipper cn den eigenaar der brug. De Voorz. zegt nader onderzoek toe. Vervolgens vraagt de heer Starrenburg inlichtingen omtrent een aan Turk ver huurd perceeltje gras aan het woonwagen kamp. De Voorz. antwoordt dat dit perceel met aan Turk is verhuurd. AA'ethouder Noordman voegt er aan toe dat- den opzich ter "vrijheid van handelen is gelaten omdat or geen liefhebbers bij de verpachting kwa men opdagen. De heer Los vestigt de aan dacht van B. en AA7, op een brug van de Groot, in de Bent, die te hoog zou liggen en waardoor het vervoer van grind belem merd wordt. De Voorz;. zegt onderzoek toe, en schorscht. dan de openbare zitting, waar na de Baad in. geheime zitting gaat, die na ongeveer een half wordt opgeheven, waar na meteen de openbare vergadering wordt gesloten. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De „Hooilucht" T— De gewijzigde verordening Sluiting café's Zondags na 10 uur. AA7oensdagmiddag .2 uur vergaderde de Baad dezer gemeente. Afwezig varen de heeren Baan Batelaan en J. de Mars. En kele adressen, die zaken behandelen, die tot de bevoegdheid van _B. cn A\;. belmoren worden zonder discussie/naar dat college verwezen. De voórz. kaïi op vragen daar omtrent niet antwoorden, omdat het zaken van B. en AA', zijn, waaromtrent hij geen inlichtingen kan verschaffen. Enkele bewoners vkn de Prinsenstraat klagen over den sloot tüsschen die straat en de Enimakade on derzoeken verbete ring daarvan. De voorz. brengt deze zaak ia velband met de rioleering \an de Eni makade. Deze is particulier eigendom en van de eigenaars kon niet het recht wor den verkregen liet riool door den weg te leggen. Rioleering door de sloot aan de achterzijde levert bezwaren op door de lage ligging der erven.'Echter zijn de eige naars niet bereid tot afstand van een strook van 2 M., die boven het riool open en onbebouwd moet blijven. Echter is de toestand voor de omwonenden onhoudbaar. Als dan ook de Baad dc verantwoordelijk heid aandurft, kan liet riool nu in de sloot worden gelegd, waarna deze gedeeltelijk met zand zal worden aangevuld. Do lieer Bcyu wil heel graag verbetering maar acht toch nader bezien wel beter. Het adres lieert hij ceist cienzcitdeu uag gelezen. Dc voorz. acht de zaak zoo oud, zoo aan alle zijden bekeken, dat hij.geen bezwaar ziet, doch zicli niet verzet tegen uitstel. Duartoe wordt besloten. Mr. H. E. La Gro vestigt er de aandacht van den Baad op in een schrijven dat bij de beieiceiinig voor de nooibciasting een opbiengst is geraamd van pl.ni. aüOU. waaronder dan is begrepen de jaarlijksclic leccgmtie volgens de oude verordening,, die niet zal worden geind. De opbrengst is dus 1500.De voorz. merkt op, dat de eertijds geraamde opbrengst was 30.000, tegen o pet. dus 1500.plus ue recognitie van j 1.per jaar. Boven dien kunnen de eigenaars kiezen of ze vol gens de oude of ae nieuwe verordening willen betalen. Voortgezet wordt nu de behandeling van de verordening op dc Bioolbclasting. Bij de algemeene beschouwingen voert aller eerst de lieer Oldemans liet woord. Deze drukt er zijn blijdschap over uit dat de be handeling is uitgesteld, was ze aangeno men dan was aan de misère voorloopig geen eind. Weer klaagt hij over te kleine toelichting, dan over liet gebrek aan pro gressie in de verordening. De heffing be gint met 3 a 4 pet. van de kleinste huizen en eindigt met 2.5 pet. voor de groote pev- ceelen. Hij wil de verdere kosten maar op de gemeenterekening brengen. Men heeft hem willen opdragen een nieuwe ver ordening te maken, maar op een wrakstuk als de oude kan niets goeds worden opge bouwd. Spr. beweert dat dc menschen die volgens de oude verordening hebben be taald weer zullen moeten betaleu volgens doze. Dc desbetreffende bepalingen in dc nieuwe verordening zullen volgens een des kundige niet steekhoudend Spreker z?lf zal na aanneming va.. ...e verordening vernietiging vragen. Hij stelt echter voor de behandeling niet voort te zetten, maar ecu commissie te benoemen die met een deskundige de zaak onderzoekt. De heer Jongeneel zegt nog eens, dat B. en W. den Baad t voldoende hebben in gelicht. Spreker weet nu wat eraan man keerde. De oude verordening is niet op de wet gegrond. Hij past in geen der artike len van de gemeentewet. De nieuwe veror dening kan spr. evenmin bekoren. Een blij vende belasting, zooals deze gegrond op art. 242D van de wet is drukkend en onbil lijk tegenover andere diensten dan riolee ring. Hij zoèkt de oplossing in een belas ting voor een bepaald aantal jaren, zooals deze wordt aangegeven in art. 242D. van de wet. De voorz. zegt dat een nieuwe op lossing werd gezocht, omdat de Prinsen straat niet het eigendom der gemeente bleek. Samenvoeging van de grondslagen van art. 242C en D bracht echter den Baa'd van Beroep-moeilijkheden, dat erkent spr. De progressie van de nieuwe verordening is beter dan men denkt. Enkele perceelen komen slechts boven -100.waarvan bij na- allen onder 500.Een grooter per ceel geeft niet altijd meerdere kosten voor de rioleering, dan zouden grootere gezinnen eer in aanmerking komen. Uitdrukkelijk zegt spr. dat de voorgestelde verordening degenen, die reeds betaalden uitsluit. Hij begrijpt niet waarom deze bepaling niet zou worden-goedgekeurd. De verordening moet gegrond worden op art. 242C omdat daar van rioolafvoer wordt gesproken. 242D wijst meer op waardevermeerdering tengevolge van werken der gemeente. AVil men de verordening na jaren intrekken dan kan dit evengoed. De heer Oldemans be strijdt den voorz., vooral inzake diens uit lating betreffende de groote gezinnen. Hij herhaalt dat art. 5 e. o. v. dat uitzondering maakt voor hen die volgens de oude veror dening betaalden niet rechtsgeldig zal zijn. De voorzitter ontkent dat. hot is een ge wone overgangsbepaling. -Trouwens mocht deze niet rechtsgeldig zijn, dan kan de Baad weer zien. De heer O. zou het beter vinden dan eerst eens te zien. AA'ethouder Batelaan is teleurgesteld. De oppositie brengt niets nieuws. \rorige week wilde de heer Jongeneel een commissie, nu weer de beer Oldemans. Zoo kan men doorgaan. Spr. heeft ook bezwaren, doch de Baad is niet meer vrij. AA7at betaald is kan niet worden teruggegeven, zoodat nu zoo billijk, mogelijk de rest moet worden geregeld. Spr. is tot boven toe vol van de rioollucht en wil er nu vel eens uitraken. De lieer Oldemans zegt geen spelletje te spelen. Het is mede dc schuld van den wet houder dat er misère is. Art. 5F is niet houdbaar. Dc heer C. B. Batelaan gaat niet de ver ordening in hoofdzaak accoord. AA7eth. v. d. Marei bestrijdt den heer Jongeneel, die be weert heeft dat B. en AA', stukken hebben achtergehouden, dat dc heele verordening niet dcifgde, terwijl hij nu niets anders kan voorstellen. De heer Jongeneel zegt, dat hij die woorden niet gesproken heeft. Hij heeft gezegd dat er meer achter zat en dat was zoo. De verordening was niet zoo slecht cn kon wel opgeknapt worden. Na rijp beraad is liij tot- een wijziging van den grondslag gekomen. Hel- voorstel Oldemans wordt verworden met S1 stem. Bij de behandeling van art. 1 stelt de heer Jongeneel voor de verordening te gronden op art. 242D van de wet. De om schrijving van B. en AA', is dat een belas ting zal worden geheven voor den afvoer van water en vuil. Dat is niet volgens de oorspronkelijke bedoeling dor verordening. Er was een rioleeringssysteem gesticht en daarvoor was een bijdrage van particulie ren noodig. Het is dus een bijdrage in de kosten van een werk en dat behoort onder 242D. De voorz. vreest bezwaren, mede in ver band niet de bezwaren togen de oude ver ordening. De voorsteller bestrijdt dit. Dc oude verordening was op geen van beiden gegrond. De heer C. B. Batelaan prefereert de oplossing-Jongeneel, maar vreest voor nieuwe bezwaren. De r»>euwp verordening moet onaanvechtbaar zijn. Hij vraagt een pertinente verklaring van den voorzitter. Deze verklaart moeilijkheden te vreezen. De heer Jongeneel is verontwaardigd dat aan een verklaring van den voorz. zoo veel meer waarde wordt gehecht, dan aan de zijne. Zijn oplossing moet goed .-ijn. AA7eth. Batelann voelt veel voor het voor- steNJongeneel. maar vreest oveneens en- geldigheid. Hij heeft ïiQg het bezwaar, dat bij een belasting over enkele jaren de jaarlijksche bedragen hooger moeten zijn. Het voorstel wordt met 72 stemmen ver worpen. A'oor Jongeneel en Oldemans. In het verloop der discussie wordt pi/i voorstel G. B. Batelaan om het. tarief in- plaats van 2.per 100 huurwaarde te stellen op 1.pér 50.huurwaarde aangenomen met 6—-3 stemmen. Tegen -wet houder Batelaan, Jongeneel en .Oldemans, Gemeentelijke Aankondii "ging Afsluiting Vrouwensteeg. Burgemeester en AVethoüders van Leid brengen ter algemeéne ken/iis, dat in band met de vernieuwing An het riool A'rouwensteeg (van Bree/traat naar A i markt), vanaf mandag August^77 tot nadere aankondiging v voor het keer met rij- $iJvoertuigeij zal zija ,7' sloten. ^^^VAÏ^^SANDE /BAKHUI BurgemeoshL' Van STBBTEN, Secretai-is. I Leiden, 10 Augustus 1928. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dp apotheken wordt van Maandags^' tot en met Zaterdag 12 Aug. genomen door de apotheken van de hej[ ren G. H. Blanken, Hoogewoerd 17i foon 502 en D. J, van Driesum, Mare -f telefoon 406. i Een voorstel Oldemans om 75 cent n^f 50 gulden te berekenen wordt verwojpe[. Bij het eerste voorstel is de opbre^., 16000.bij dat van B. en AA7, pl.m. cn bij dat van Oldemans pl.m. 1200 \mu bestaande panden. De heer Oldemans V haalt het bezwaar, dat de heffing te hob is. De heer Jongeneel meent, dat B. en J de onwilligen nu eens willen „nemen". Df voorz. acht dit uitgeschakeld, omdat me; kan kiezen tusschen beide belastingen, van 1918 en deze van 1929. Op voorstel?» Oldemans worden de gemeentebedrijf niet van deze belasting vrijgesteld. De re- wijzigde verordening werd daarna aange. nomen. Voortgegaan wordt met de behandel^ van de Politieverordening. Behang wordt het hoofdstuk van de „lokalen rooi het publiek toegankelijk". Heel veel adres sen zijn ingekomen tegen een voorstel om de café's des Zondags in den winter 0117 en in den zomer om 9 uur te sluiten. E».a adres van jeugdleiders vraagt aannemicj de overigen allen verwerping. De heer 01 deraans is verwonderd, dat zoo maar in het bedrijf dier menschen wordt ingegrepen. Er zit geen principe in deze verordening anders zou men den heelen Zondag sluiten, Spr. stelt, voor een tapverbod voor Zondag af te kondigen, mits ook mi 31 Augustus. De heer de Vos meent dit ct geen drankmisbruik is en kan niet 5oot. stemmen. Het vreemdelingenverkeer eiseht openstelling. De lieer Beyen evenzoo. AAet- houder Batelaan begrijpt zooveel bezwaren tegen een dergelijk gematigd voorstel niet, Hij wil voor een voorstel 01deman3 stem men, indien deze Zondagssluiting voor- stelt. A'oorloopig stelt echter het groote verkeer eischen, waaraan spr. tot zijn spijt moet voldoen. 3STa 9 uur in den zomer en' I In den winter komen weinig gart-u meef, zoodat voor de café's weinig hinder kówe. AA7eth. v .d. Marei sluit zicTi hierbij aan. Als dit voorstel is verworpen wil spreker een tapverbod. De heer Oldemans hekelt de dragers van een hoog geestelijk beginsel die hun principe niet doorvoeren. De heer Jongeneel wil inplaats van de voorgestelde regeling een doorloopend sluitingsuur op 10 uur alle dagen. Bovendien een tapvêr. bod. De heer Oldemans vindt hij inconse» quent. De heer C. B. Batelaan gaat met B. en AA7, en verder alle beperkingen mee. De heer Beyen wijst op komende groote ver. keerswegen. AA'eth. Hatelaan verdedigt zijn houding. Hij wil wat bereiken en geen re clame maken. Het voor stel Jongeneel 10 uur sluiten wordt met 83 stemmen ver worpen. (op werkdagen). Voorstel Olds- mans 11 uur sluiten op alle dagen e%'?n- eens met 74 stemmen. Een voorstel Jon- geneel om op Zondagen en feestdagen om 10 uur te sluiten wordt met 54 stemmen aangenomen. Voor Beyen, de Vos, Jonge neel, Leliveld en Oldemans. De heer OÏ3e- mans trekt zijn voorstel inzake tapverbod in. De heer Jongeneel dient het opnieur in. Dit wordt nu met 54 stemmen aara- nomen. A'oor v. d. Marei, Burggraaf, O.h Batelaan, Jongeneel en P. Batelaan. Bij Rondvraag protesteert de heer 0Me« mans dat de Raadscommissies bij stemming zijn benoemd. Hij meont dat het reglement van orde loting voorschrijft. De voortzegt, dat dit nu niet aan de orde is. Hierna sluiting. Personalia. De heer G. Maaskant al hier slaagde voor het examen FranschL.O. De heer M. is thans werkzaam aan <le Hollandsche Chr. School te Brussel. Herwonnen Levenskracht. De 6peld- jesdag voor Herwonnen Levenskracht, ge houden op 22 Juli 1.1., heeft alhier opge bracht de som van 126.32. Dank aan do inilde gevers, maar vooral aan de dames voor de moeite en opoffering, welke zij zich getroost hebben in het belang dor T.b.c.- lijders. ,.y alphen aan den rijn. Aanbesteding. Gisteren werd door 4* bouwkundigen G. AA7. A7is cn AA7. B. Kroon aanbesteed het" verbouwen en uitbreiden van het Xutsspaarbankgebouw aan Hooftstraat alhier. De inschrijvingen vsren als volgt: Perceel I. Grond-, metsel- en beto4jer" ken: L. van dor Lek ƒ3740, K. Toft,/8»!. Perceel II. Timmer- en Sraidswerken: is.. de Jong 2285, A. van Dam 2975, J- ^4 AVleringen f 3075, Gebr. van Zwieten 446o, Gebr. Vrisekoop ƒ3426, L. van Beuzekom 3548. Perceel III: Lood-, zink- en mastiokwer- ken: J. J. Bonte 1072, AV. den Hertog 1047. Perceel IV. Glas-, schilder- cn werken: Gebr. Verhoef f102, H- Naber 740, J. Z. van Helmond 800, H. J- Geert- man 740, H. Tabernee 784, AV. van Dies 767. Massa: D. Donker ƒ8638, Gebrs. van Zwieten 099S, J. Gesman ƒ10419. Allen alhier woonachtig. -i i. Personalia. Aroor het examen Duitsen L. O. is geslaagd de lieer H. Ydens. Loting. Aan de loting voor de Nat- Mi litie werd hier gisteren door 145 personen deelgenomen,;, 71 1 T

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2