IN NAJAARSWEREN HLS' Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. Nowvearjté's OUDEWETERING. Hinderwet. Aan den heer N. Th. van der Meer alhier is door B. en W. vergun ning verleend tob heb plaatsen van een 4 P.K. benzine-motor in zijne werkplaats. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Gladiolussen vormen nog steeds de hoofdschotel van den aan voer der bloemen en de prijzen zijn over het algemeen zeer goed. Gladiolussen in gewone handelssoorten varieeren van 0.651.10, terwijl extra soorten gaan van 1.803.40. Vooral witte Gladiolussen zijn goed gevraagd. Van deze soorten als White Giant en LJmmaculee komen niet zoo groote hoeveelheden Godesia's gepeld brengen ƒ0.801.10 op, idem gebost ƒ6— 7AO, Centauria 0.300.45, Primnlinua 'ƒ.0.50—0.65. ST0MPWIJK. Zitdag. Op daartoe gedaan verzoek Zal de Rijksontvanger der directe belastin gen in plaats van op "Woensdag 15 Augus tus zitdag houden op Donderdag 16 Augus tus van 10 tot 12 uur v.rru in een der echoollokalen van de jongenssohool, WARMOND. Oranje-Commissie. Ten Raadhui ze werd gisteren een vergadering gehouden tot vaststelling der rekening en verant woording en tob bespreking van de festivi teiten ter gelegenheid van den a.s. ver jaardag van H. M. de Koningin. De Eere- Voorzitter, Burgemeester Schölvinck, heet de aanwezigen wolkom en spreekt den wensch uit, dat ook dit jaar de feesten weder zoo geanimeerd gevierd zullen wor den als onder de wakkere leiding der com missieleden een traditie is geworden. Spr. deelt mede, dat de voorz., de heer Alb. Oudshoorn verhinderd is de vergadering bij te wonen en hem verzocht heeft deze bijeenkomst te willen leiden, waaraan hij gaarne zal voldoen. Ka voorlezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd, deelt de voorz. mede. een verzoek te hebben ont vangen van de Vereeniging „Oranje Nas sau Museum" op de eerstvolgende verga^- dering der Commissie voor te stellen, dat de Warmondschc "Vereeniging als lid zou toetreden. Spr. licht het doel van dit mu seum nader toe en adviseert tot toetre ding, waartoe wordt besloten. De rekening en verantwoording door den penningm., de heer Langelaar uitge bracht, wordt goedgekeurd en de pen ningm., met een woord van dank voor zijn accuraat en zuinig beheer, gedechargeerd. In verband met de vaststelling van den datum der te houden feesten blijkt uit de discussie, dat door den Burgemeester, als hoofd der politie geen toestemming gege ven wordt dat de feesten op "Vrijdag (31 'Augustus) aanvangen, dit met het oog op den Zondag. Besloten wordt de kinderfees ten te houden op Dinsdag, 4 September, de volksspelen op Woensdag d.a.v., waar aan, zich dan op Donderdag de harddrave rij aansluit. Het blijvend succes, dat de dames cojlec- trices hebben, is oorzaak dat de inzame ling van bijdragen voor de feesten, weder gaarne aan haar wordt overgelaten. Evenals vorige jaren zal hiervan aan in gezetenen worden kennisgegeven, waar /oor een circulaire za. worden verspreid. Nadat besloten is de volgende vergadering op Maandag, 20 Augustus te houden wordt de vergadering gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verre reis. In een boomgaard aan den Oudslioornschen weg is gisterenavond een luchtballonnetje neergestreken, dat'de verre reis uit Engeland had gemaakt. Diefstallen. Zekere B. was gisteren langs den Westkanaalweg aan het vis sollen. Zijn rijwiel had hij zoolang tegen een landhek gezet van den landbouwer B. Toen hij terug kwam, bleek de fiets ver dwenen. Ten nadeele van den beer S. werden een drietal kippen-kuikens ontvreemd. Voor het verkeer. Ter bevordering ven een meer geregeld verkeer, zijn op den hoek Van Mandersloo- en Raadhuisstraat in den straatweg lijnen aangelegd, welke een duidelijke aanwijzing zijn voor de te volgen weg door bet rijdend verkeer. Vischbun opengebroken. R. V. heeft bij de polite aangifte gedaan, dat door zekere H. van hem een vischbun is open gebroken, welke gemeerd lag in den Rijn. Hierdoor ontsnapte 25 pond paling, wat voor onzen visscher een aanzienlijke scha depost beteekend. Aanrijdingen. In de Prins Hendrik straat kwamen twee fietsende dames, door dat, de eene plotseling den weg overstak in botsing..Keil der rijwielen moest het ge ducht ontgelden. Een jongen, die plotse ling achter een woonwagen weg reed, werd door een auto gegrepen. Ook zijn fiets moest het tegen zijn steviger reisgenoot afleggen. BODEGRAVEN. Personalia. Voor het examen Fransch L.O. is geslaagd de heer C. A. A. Dulle- mond. NIEUWKOOP. Geboren: Paulina, d. van H. Vermeij en J. Verburg. Regina Gerarda, d. van J. Blom en M. van Leeuwen. Theodora Elisabeth, d. van M. Maarsseveen on M. van den Helder. Cornelis, z. van G. van Middelkoop en A. Sanders. Teuntje, d. van C. Krassenburg en M. G. van Grol. Mathilda Antonia Barbara, d. van A. G. Hoogeveen en G. A. van den Berghe. WOERDEN. Personalia. Voor het toelatings examen van de Politievakschool te Hil versum is geslaagd de heer E. G. Bree- mer. f Z0ETERW0UDE. Slechte wegen. De bewoners van Gel- derswoude hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, jvaarbjj zij er de aandacht op vestigen dat de Gelder- woudschen- en de Broekweg in zeer slech- to conditie zijn en derhalve verbetering voor het verkeer daarover noodzakelijk is. De gemeenterekening. De gemeente- rekening van den dienst 1927 sluit in den gewonen dienst met een ontvangst van 136.765,20 en in uitgaven met 120.420.41 1/2, zoodat er batig saldo is van 16.344.78 1/2. De kapitaalöienst wijst een ontvangst aan van 63.1S6.61 en cc-n uilgaaf van ƒ61.029, zoodat deze dienst een batig saldo heeft, van 2157.61. Z0ETERW0UDE (H.-R.) LEIDERDORP. R. K. Volksbond. Het gewest Leiden van den Ned. E. K. Volksbond houdt "Woensdag 15 Augustus (Maria Hemel vaart) wederom haar jaarlijksche bede vaart naar St. Jeroen te Noordwijk. Daar onze afdeeling tot het gewest Leiden be- h^prt M®ten wij zooveel mogelijk daaraan deelnemen. Zaterdag a.s. heeft de bode de kaarten voor deelname bij zich, waarop tevens de indeeling der bedevaart op vermeld staat. De prijs is ƒ0.15. BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. GEMEENTERAAD De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 13 Augustus, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een tijdelijke leerares in de aardrijkskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 19281929. 2o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in. de wiskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 19281929. 3o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 1928—1929. 4o. Benoeming van een tijdelijke leerares in het Nederlandsch, aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19281929. 5o. Idem alsvoren van eene tijdelijke leerares in het Duitsch. 6o. Idem alsvoren van eene tijdelijke leerares in het Duitsch. 7o. Idem alsvoren van eene tijdelijke leerares in het Engelsch. 8o- Idem alsvoren van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch. 9o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van de gemeente lijke Bank van Leening. lOo. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1927, van de Gemeentelijke Bank van Leening. llo. Staat van af- en overschrijving op de bcgrooting, dienst 1927, van den Keurings dienst van Waren voor het district Leiden. 12o. Balans en-Verlies- en Winstrekening, dienst 1927, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden.' 13o. Eckening, dienst 1927, van het Leidsch Muziekcorps. 14o. Eekening, dienst 1927, van den Ar menraad. löo: Eekening, dienst 1927, van het Bur gerlijk Armbestuur. 16o. Voorstel tot toekenning van een gra tificatie voor eens aan de heeren dr. A. H. Oort en A. M. Blok, respect, eeïste genees heer en buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijn- gecst", wegens bewezen buitengewone dien sten. 17o. Praeadvies op de motie yan den heer Vallentgoed, inzake de toekenning van een vacantietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. 18o. Voorstel in zake de beëindiging van de ingebruikgeving van grond aan het Plantsoen aan de Vereeniging „Musis Sa crum", tevens praeadvies op de desbetref fende motie van den heer Eikerbout. 19o. Voorstel inzake het aanbrengen van verschillende veranderingen met betrekking tot het Openbaar Lager Onderwijs. Verdwijning van „Musis" en uitbreiding van het plantsoen. Met den heer Eikerbout. den voorsteller van de hieronder afgedrukte, om prae advies in handen van B. en Wgestelde motie, zijn B. en W. van oordeel, dat als gevolg van den vervallen staat, waarin bij voortduring de gebouwen en het. terrein van de Sociëteit „Musis Sacrum" verkee- ren, de toestand ter plaatse een zeer on ooglijk aanzien heeft en dat maatregelen dienen te -worden beraamd, om dien onge- wenschten toestand atdoende te verbete ren. Zooals bekend, is de vereeniging slechts eigenaresse van de gebouwen en heeft zij den aan de gemeente in eigendom toebehoorendc ondergrond met het omlig gend terrein van haar krachtens raadsbe sluiten van 28 Juli 1870, 24 Augustus 1871 en 25 Februari 1878 tegen betaling van eene geringe jaarlijksche recognitie ten gebruiko ontvangen. Gelijk voorts uit het ter visie liggende rapport van da. Commissie van Fabricage en verdere stukken blijkt, bezit de ver eeniging den grond thans nog slechts lou ter bij gedoogen, zoodat do gemeente be voegd is, om ieder oogenblik aan dat be zit een einde te maken en in dat opzicht mitsdien niet in de te nemen maatregelen kan worden belemmerd. Een behoorlijke verbetering in deze om geving nu is, naar de meening van B. en W., slechts te verkrijgen door het gebruik van den gemeentegrond te beëindigen en het terrein na verwijdering van de ge bouwen aan het Plantsoen toe te voe- gen. Het bestuur der vereeniging, met de noodzakelijkheid van een oplossing in deze richting in kennis gesteld, gaf den wenseh te kennen, een gedeelte van den in gebruik zijnden grond nog gedurende een nader overeen te komen tijdvak te harer beschikking te laten voor een nieuw sociëteitsgebouw. Dit verzoek is, naar de meening van B. en W. echter niet voor in- jrillisüig vatbaar, daar, wil men den toe- Als iemand, jegens wien zekere ver plichtingen bestaan, ten aanzien van een of andere daad tot u zegt: „doe het liever niet", wat beslist ge dan als 't even moge lijk is? Dan laat ge natuurlijk die daad ach terwege. Zoo denk ik nu in mijn stedelandelijke eenzaamheid over het standpunt, dat m.i. moet worden ingenomen tegenover de uit spraak der Congregatie van het H. Offi cie betreffende het draadloos uitzenden van liturgische plechtigheden. „Non expedit", zegt dit hooge college, hetgeen niet vlakweg „neen" beteekent, doch veeleer „liever niet", hoewel er ook zijn, die er eenvoudig een verbod in lezen. In Duitschland vat men het trouwens als een verbod op, doch hier te lande gaat men rustig door met. het uitzenden van „hoogmissen", wat ook in de pers verdedi ging vindt. Ik ga er misschien mee buiten mijn boekje, doch ik kan mij de gastvrije Leidsche Courant zal 't mij wel laten zeg gen met dat verschil tusschen de Duit- sche en Nederlandsche praclijk niet ver eenigen. Eeeds vóór er sprake was van een „non expedit" uil Rome, lag er voor mij iets stuitends in dat uitzenden van godsdienst oefeningen. Waarvoor zingen de zangers? Tot stichting der geloovigen en ter op luistering der H. Handelingen aan 't. al taar, waarbij hun zang liturgisch moet aansluiten een zienswijze, welke reeds heeft geleid tot het weren der „muziek- missen", waardoor de kerkelijke zang ont aardde. De aandacht van het zangkoor moet zich bepalen tot zijn kerkelijke taak, wat echter gevaar loopt als de zangers weten: „daar hangt de microfoon". Zij zullen 't is menschelijk dan nog meer hun best doen dan anders, niet echter zuiver tot opluistering der H. Mis, doch ter wille der duizenden luistervinken, bij wien zij een goeden indruk willen makende ge- loovigen in de kerk worden daarbij verge leken een „quantité négligeable", welke mee mag genieten, maar er minder op aan komt. trouwens: die geloovigen zelf weten ook wel, dat de mis wordt uitge zonden; 't staat immers altijd in de krant. Of de godsvrucht hiei'door wordt gebaat, waag ik te betwijfelen. En is het ten aanzien der predicatie met dit alles niet juist eender". Natuurlijk ver denk ik geen enkel geestelijke ervan, dat hij minder zijn best zou doen op zijn preek indien deze niet werd uitgezonden iedere gedachte,1 daaraan is verre van mij! maar wie ontkomt aan den invloed der wetenschap, dat zijn woorden ook ver buiten.de wanden van het kerkgebouw, zuilen worden gehoord? Bovendien: ook hierbij zijn de gedachfen der geloovigen tolvrij. Indien terecht of ten onrechte een uitgezonden perdieatie hun betef voorkomt dan zij verwachtten of gewoon zijn, welken indruk moet dit dan op hen maken? En wederom: zal hun ontvanke lijkheid bij het aanhooren der kansellessen daardoor worden gebaat? Eest verder hot H. Officie-zelve met de gezangen van de(n) dienstdoende(n) geeste lijke^). Hierover treedt ik echter niet in beschouwing. Wel wil ik zeggen, dat ik het ongaarne zou bijwonen, het zingen der Passie, gelijk zulks zoo indrukwekkend door drie Eerw. Heeren gebeurt, uitgezon den te weten. De juiste beteekenis zou er voor mij af wezen. Dit wat de uitzendingen betreft. Maar weet men hoe 't gaat met de ont vangst van het uitgezondene? In de kerk wordt eerbied verlangd; wordt deze ook op gepaste wijze betoond door alle luisteraars? Zeker: voor zoover deze katholiek zijn, zal er wel niets aan ontbreken. Mogelijk zullen zij zich innig vereenigd gevoelen met de geloovigen in dc kerk en meeleven de hooge momenten der H. Mis, hun ken baar uit hetgeen zij hooren of niet-liooren. Ook andersdenkenden kunnen in een goede stemming een uitgezonden gods dienstoefening aanhooren, maar zullen al len zulks doen? Onder den zang, onder de predicatie zullen zij aandachtig luisteren, willen we aannemen, doch is voor hen de verleiding niet groot? Ja. zullen zij 't niet als vanzelfsprekend vinden, het zich gerieflijk te maken juist onder die gedeelten der H. Mis, als zij niets hooren dan misschien een licht ge- scliel 1 Een Eoomsche luisteraar dient zich dan vooral in den geest naar de kerk te ver plaatsen en ingetogen te zijn, wijl hij im mers weet wat cr dan geschiedt op de plaats, -waarmede hij, zij 't draadloos ver bonden is. Maar de niet-Katholiek? Welk*-een schoone gelegenheid, als hij toch niets hoort, om een versehe sigaar op te steken of moeder de vrouw de kopjes te laten vul len. 't Kan nu net, want zij hindert nie mand. En nu moet ik niet denken aan moge lijke profanaties! Laten we aannemen, dat een luistervink, die zich de moeite getroost naar een godsdienstoefening te luisteren, zich van schamperheden zal weten te ont houden. De vraag nog verder gesteld: waarvoor dient eigenlijk het uitzenden van gods dienstoefening? Voor den Katholiek beteekent het fei telijk niemendal, ten minste wat de H. Mis betreft. Het behoort gelukkig niet en zal ook nooit behooren tot de „goede manie ren" waarvan de Catechismus spreekt, aan zijn eigen tafel gezeten draadloos mis te gaan hooren. Men moet naar de kerk, in de gemeenschap der geloovigen, wil men aan zijn Zondagsche verplichting vol doen. Voor wie de Hoogmis te lang duurt over de lengte van een vertooning wordt nooit geklaagd! behoeft het niet draadloos gemakkelijk te worden gemaakt, op zijn pantoffels van de muziek te kun nen genieten. Hij moet zijn laarzen maar aantrekken en toch naar de kerk gaan, al heeft hij zijn „stil misje" al „gepakt". Alleen voor andersdenkenden kan het nut hebben, hen ook eens kennis te doen maken met Eoooisclie schoonheid. Doch aangezien draadloos toch slechts het hoor bare ervan tot zijn recht komt, lijke het mehet hooge woord moet eruit mis bruik maken van de kerk, om tijdens een godsdienstoefening .welke immers met gansch andere bedoelingen wordt gehou den, dit hoorbare en passant uit te zen den. Een gosdienstoefening het woord zegt het welsprekend genoegstaat verre boven zulk een handelwijze verhe ven. Wil men andersdenkenden onze gezan gen laten hooren, men organiseere uitvoe ringen van kerkelijke compositie in daar voor geeigende zalen, waar de uitzending zonder onderbreking en zonder profanee ring kan plaats hebben. Wie onze muziek dan, na er aldus kennis mede te hebben gemaakt, naderhand genieten wil in ver band met gansch de liturgie, hij koine naar cle kerk, waartoe iederen Zondag op aller lei plaatsen ruimschoots gelegenheid is. Maar de zieken dan, hoor ik meewarig zeggen, 't Is zoo troostend voor hen, ten minste draadloos de H. Mis te kunnen hooren en wilt gij hen dat nu ontnemen? Van doorslaande beteekenis is dit argu ment alleen voor de ongeneeslijke zieken, want voor gewone patiënten en dit is toch de overgroote meerderheid is het niet kunnen mishooren slechts van tijde- lijken aard bovendien g«ddt ook voor hen, dat draadloos mishooren immers slechts tijdpasseering is, hetwelk pas eenigo beteekenis krijgt als men in den geest in nig deelneemt aan de H. Handeling, welke men weet. dat in de kerk verricht wordt. En kan dit niet evenzeer gebeuren aan cle hand van een kerkboek, dat -men opent op den tijd, waarop de H. Mis begint, welke men in den geest wil bijwonen; vooral wanneer men dan een missaaltje heeft, kan men het H. Offer op den voet volgen. Mu ziek behoeft daar heusch niet bijhiervan kan men trouwens onder het „ziekenlof" genieten; dat ik telkens Zondag zie aan gekondigd. Bovendien: in dc Katholieke ziekenhui zen is een kapel, welke telefonisch met de bedlegerige patiënten in verbinding kan worden gebracht, zoodat het heusch niet zoovelen schaden zou indien de uitzending van Eoomsche kerkdiensten werd gestaakt Wat ik boven schreef, had vooral be trekking op het uitzenden der H. Mis. Min der groot lijken in alle bescheidenheid moge ik dit zeggen de bezwaren waar het betreft, het draadloos buiten de kerk hoorbaar maken van vasten meditaties b.v, hoewel ik er toch de voorkeur aan zou ge ven, ook deze, voor zoover men cle radio erbij betrekt, in een of andere zaal te doen uitspreken. Hiermede zou tevens worden bereikt, dat men er het blijkbaar onmis bare muzikale program de avond moet gevuld wordenbeter bij kan aanpassen Zooals het nu placht, te gaan: nog wat mu ziek (zij 't slichtende of ten minste ern stige) als de kerk uit is en de geloovigen weg zijn, kwam het mij steeds voor, weinig in overeenstemming te wezen met. het zoo mooie gebruik, om gedurende den vasten tijd geen openbaar vermaak te zoeken. Dc radio met haar onophoudelijke muziek brengt hierin verandering, maar laat dan ten minste de kerk erbuiten blijven. Nu ik dezen brief overlees, bedenk ik: Leek, waar bemoeit ge je eigenlijk mee? Zal men ter plaatse, waar men beter oordee- len kan, van je geschrijf niet evenzeer zeg gen: ,non expedit"? 't Is mogelijk. In ieder geval heb ik er evenwel de beste bedoe lingen mee, terwijl de aangelegenheid toch zeker wel waard is, van alle kanten beke ken te worden. Heb ik 't mis, ik zal 't graag hooren. (Hoewel velen er wel anders over zullen oorcleelen, dan Ajo, is diens wijze van zien zeker wel waard, overwogen te worden. Red.) AJO. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken.wordt, van Maandag fj Aug, tot en met Zaterdag 12 Aug. waar genomen door de apotheken vau de hee- ren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tele foon 502 en D. J. van Driesum, Mare 7s telefoon 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. stand inderdaad afdoende verbeteren en voor den verderen plantsoenaanlcg ter plaatse een werkelijk goed geheel verkrij gen, over het terrein in zijn geheel moet worden beschikt. Wel bestaat er geen be zwaar legen, aan de vereeniging een be hoorlijken termijn te geven voor het tref fen en uitvoeren van de maatregelen, die voor haar uit de beëindiging van het ge bruik van den grond zullen voortvloeien. B. en W. verklaarden zich clan ook bereid hun medewerking te verleenen, dat de vereeniging voor de regeling van haar za ken nog gedurende een bekwamen tijd, nl. tot 1 Oct. 2929, in het genot van den grond wordt gelaten. Onder mededeeling, dat zij bij aanne ming van dit voorstel, voornemens is nader een crediet aan te vragen voor de kosten van den planlsocnaanieg, enz., geven B. en W. den Raad thans in overweging: het College te machtigen, om de inge- bruikgeving au de vereeniging Musis Sa- ontvangen wij tJAgelijks HAARLEMMERSTRAAT 130-136 rum'' van den grond aan het Plantsoen, waarop het sociëteitsgebouw c. a. dier vereeniging staat, en var. al het omliggen de terrein uiterlijk tegen 1 October 1929 te beëindigen en om te dezer zake het verder noodige te verrichten, een en an der teneinde genoemden grond met on :- gend terrein aan het Plantsoen toe e voegen. Geneesheeren aan de gestichten. Ons vereenigende met een desbetreffend voorstel vaji de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest" e.a„ geven B. en W. den Raad in overweging aan Dr. A. H. Oort, eerste geneesheer en A. M. Blok, buitengewoon geneesheer aan dit gestichten, ter belooning van de door hen in verband met de ontstentenis van den Geneesheer-Directeur bewezen buitenge wone diensten, eene gratificatie voor eens toe te kennen van respectievelijk 1126. ea 7ö0^. H. B. S. B. en W. geven den Raad in overwe ging: a. de tijdelijke aanstelling van den heet J. H. Wattez, als leeraar in het rechtlij nig teekenen aan de Hoogere Burger school voor Meisjes, te verlengen voor den duur van den cursus 19281929; b. de tijdelijke aanstelling van Mej. Dr. S. Hofker, als leerares in liet Neder- landsch, van mej. Dra. E. A. W. Broes v. Dort, als leerares in het Duitsch, van Mej. Dra. C. M. de Haas, als leerares in het Duitsch, van Mej. W. H. Nederhoed, als leerares in het Engelsch cn van den heer Drs. J. van Daalen, als leeraar in het Ne derlandsch, aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, te verlengen voor den duur van den cursus 19281929. Gymnasium. In verband met de splitsing van eenige j; klassen is het noodzakelijk ook voor den duur van den cursus 19281929 in de aan stelling van tijdelijke leeraren in de Aard rijkskunde en in de Wiskunde aan hot Gymnasium te voorzien. Onder overlegging van het desbetref fende advies van den Inspecteur der Gym- ,j nasia stellen B. cn W. den Raad voor, de navolgende personen tot tijdelijk leeraar in het achter hun namen vermelde vale aan liet Gymnasium voor den duur van den cursus 19281929 aan te stellen: - Mejuffrouw Dr. C. H. Kool, leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Meis jes alhier, en gedurende den cursus 1927— 1928 tevens tijdelijk leerares aan het Gyim nasium, in de Aardrijkskunde; den heer Dr. J. D. A. Boks, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigën cursus alhier en gedurende den cutsvis tl 1927—1D2S toyena tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, in de Wiskunde. HET BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT. Honderden pleegouders met hun kleine beschermelingen waren gisterenmiddag in den Foyer van de stadsgehoorzaal bijeen gekomen,- ais 'tegen-attentie aan het be zoek van den voorzitter der Hongaarsche schutzliga, Aartshertog Albrecnt. Het aanvangsuur was bepaald op-kwart voor drie, maai' de Aartshertog liet lang op zicli wachten. Vooral de kleine Hon- gaartjes w aren vol spanning en verwach- tin"- o-n den afstammeling van het Keizer- Koninklijk Habsburgsche Huis le zien. En eindelijk, ja, daar kwam hij. Een naar het uiterlijk sympathieke blonde jonge man van omstreeks dertig jaren, door de zon bruin gebrand, lachend en joviaal, maar met een zeer beslisten trek om. de lippen. De verschijning van vorstelijke personen is meestentijds in flagrante tegenspraak met liun hoogklinkende namen, maar deze Aartshertog was op-en-top een Prins. In zijn gevolg waren verscheidene hoog geplaatste Hongaren, zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, maar wij misten in het gezelschap van den Katholieken Aarts hertog de paarse verschijning van mgr, Meszaros, die verhinderd was. Toen het gezelschap gezeten was, sprak de heer D. M. van Nes den hoogen gastin liet Hongaarsch toe, waarover dezo zeer verheugd was, want toen hij opstond maakte hij zijn verontschuldiging in het Duitsch te moeten spreken omdat hij niet zoo'n spraaktalent liad als de heer v. Nes, die zonder storend accent zijn be groet ingsrede in de moeilijke Hongaarsche taal had gevoerd. De Aartshertog verhaalde daarna van de moeilijke jaren, die zijn vaderland had doorgemaakt. In het jaar '18 maakte Hon garije de zwaarste tijd van haar duizend jarige geschiedenis door: de totale mo- reele, sociale en territoriale instorting. Men kan zich nauwelijks voorstellen, wat 'n ellende in dit jaar over de Hongaarsch® samenleving is gekomen. De grenzen, die duizend jaar het rijk hadden omgeven, konden niet behouden blijven, en ook mo reel was een algeheele „Zusamenbruch gekomen. De staatsbeambten en ander0 personen moesten de van het Rijk scheurde gebieden verlaten en zoem*11 hun toevlucht in de hoofdstad, waar hoog geplaatste menschen als universitedspro fessoren zelfs met kelders als woonplan s moesten genoegen nemen. In die jaren '18, '19 en '20, jaren van hopeloosheid en geen kans op hete1 voor uitzicht, kwam de eerste schemerin8 val1 hoop de verschrikkelijke duisternis re ken: de tijding, dat. in Nederland een ac- tic was gesticht, Hongaarsche kinderen daar onder te brengen. Men stelle Z1C1 vreugde der ouders voor, die hun lunc e ren steeds bleeker zagen worden en i© niets kondon verrichten om dc ondervoe ding tegen te gaan. In den Winter van 1920 vertrok de eer- ste kindertrein, en in de zes daaropvo- gende jaren zijn 70 zulke treinen naar ei land vertrokken, die 30.000 kinderen heb ben vervoerd. De kinderen waren in een pngerakfcjgw* 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2