BUITENLAND. BINNENLAND. Land enTuinbouw LUCHTVAART. Uit de Omgeving 19e Jaargang. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 No. 5946 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling ,Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kirntaaL Bij onre Agenten 20 eent per week 12.60 per kwerteel. franco per poet 12.95 per kwartaal. Het Gefllnatreerd Zondageblad te mor de Abonné'e rer- krijgbear tegen betaling ran 50 el. per kwartaal, b.j tomj pitbetaling. Afionderlijke nummers 5 et., met Geüluatreerd ^ondagsblad 9 ct» Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Oowono advartonllên 39 e«nl per - Voor Ingeionden Mededeellngen wordt hfl' s dubbele Tan het tarief berekend. 4* Kleine edvertenllön, van ten hoogste 80 woorden," wAflriS] betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. öit nummer bestaat uit twee bladen. ANTI-OORLOGSVERDRAG Wie teekenen het Kellogg-pact? Amerikaansche bezwaren ten opzichte van Rusland en Spanje. Volgens de dagblad-correspondenten te Washington is men op het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken niet weinig verlegen met het aanbod van Rus land en Spanje om het Kellogg-verdrag te onderteekenen. In officieele kringen is men van meening, dat geen uitbreiding dient te .worden gebracht in het oorspronkelijke aantal van vijftien mogendheden, die tot onderteekening van het verdrag zijn uitge- moodigd en dat, wanneer Spanje en Rusland het pact eveneens wenschen te onderteeke- ïien, zij dat slechts na de anderen kunnen Üoen. Thans wordt voorgesteld, dat Rusland en Spanje zich door middel van een sup pletoir protocol bij het verdrag zullen aan sluiten, terwijl van andere zijde wordt voor gesteld, dat de regeling van de ondertee- keningsplechtigheid geheel aan Frankrijk aal worden overgelaten, dat dan naa-y eigen .wenschen uitnoodigingen zal kunnen doen. DUITSCHLAND. De kwestie der Rijnlandontruiming. Een medewerker van de „Reichspost" had een onderhoud met den Franschen oud minister Le Trocquer, over de kwestie der Rijnlandontruiming. Ik zou wenschen, zei Le Trocquer, dat ontruiming bespoedigd werd, maar ze kan niet onvoorwaardelijk geschieden. Ik doel hier vooral op twee redenen: de veiligheid van Frankrijk en den algemeenen vrede. De eerste hangt af van Duitsohland's' houding ten aanzien van Polen. Mijns inziens zou neutraliseering van de spoorwegen in het Rijnland onder interna tionale controle, in casu van den volken hond, een zeer belangrijke waarborg voor den vrede en de veiligheid van Frankrijk zijn. De „Reichspost" teekent hierbij aan„Als men Duitschland alléén mocht verplichten zijn werkelijke grensspoorwegen onder in ternationale controle te plaatsen, terwijl de andere staten buiten alle controle bleven, zou dat een nieuwe schending van het be ginsel der gelijkgerechtigheid van de volken zijn en niet tot verzoening maar tot een ver dere vervreemding der volkeren bijdragen" Nieuw Duitsch Spoorwegreglement. Geregelde inspectie voorgeschreven. De rijksminister van Verkeerswezen, von Guerard. heeft, naar de ochtendbladen melden, een'verordening betreffende de in voering van een nieuw spoorwegreglement uitgevaardigd, die op 1 October a.s. in wer king treedt. Ten behoeve der veiligheid -is een aan tal belangrijke bepalingen opgenomen. O.a. wordt voorgeschreven, dat de lijnen zoo danig onderhoduen moeten worden, dat elk traject zonder gevaar met de er voor toe gestane maximale snelheid bereden kan worden. Op de hoofdlijnen moet de lijn el- ken dag, op de zijlijnen om den anderen dag geïnspecteerd worden. Vrouwen mogen dit inspectiewerk niet verrichten. Punten waar gevaar dreigt, moeten tijdens de diensturen bewaakt worden. Voorts moeten de wissels die niet automatisch aangesloten zijn aan de signalen, die voor het berijden van een traject zijn aangebracht, of welker automa tische aansluiting tijdelijk opgeheven is wanneer een trein het betreffende traject binnenrijdt,door afsluiting of bewaking te gen omzetting beschermd worden. Voorts zijn in de nieuwe verordening be palingen aangaande de snelheid opgenomen Als maximum geldt op de hoofdlijnen voor personentreinen zonder doorloopende rem- innchting een snelheid van 50 K.M. per uur voor personentreinen met doorloopende rem W1CU rg 100 KM- per uur* In Seval van Si in Van bijzondcr gunstige omstan- In n de sP°orweginspectie snelhe- den tot ,20 K.M. per uur toestaan. Voor Eoeaerentremen en losse locomotieven bc- „aagt de maximumsnelheid 05 K.M. per "ur, voor materiaaltreinen 45 K.M. per uur. ENGELAND. De loonsverlaging bij de Britsche spoorwegen. .i^L°nden heeft een bijeenkomst plaats f: ™n. vertegenwoordigers der stoker, ten van de spoorwegen. Beslo- «rimrte overeengekomen loonsverla- gmg te aanvaarden. Oscar Slater aanvaardt de 6000 pd. st leit dat h' WIen 'n verband met het gezéten wei IUmi 18 )aar ^vangen heeft ïooala men een vonnis, dat thans, mea *eet, .vernietigd is, heelt bet hem door de regeering aangeboden be drag van 6000 pond sterling aanvaard. In een interview verklaarde hij: „Ik ga thans rust nemen en mij slechts bezig houden met werk aan een machine, waar op ik octrooi heb genomen." ITALIË. Tegen de onzedelijkheid. Strenge maatregelen in zicht. Naar wordt aangekondigd zullen in Ita lië strenge maatregelen worden genomen tegen het 'drukken of verspreiden van por nografische lectuur. Zelfs wordt het aan boekhandelaars verboden aan minderjari gen boeken te verkoopen, zelfs de meest klassieke, die in tekst of illustratie de ze delijkheid zouden kunnen schaden. Ook zullen zware straffen ingesteld worden tegen het publiceeren door kranten van misdrijven begaan uit hartstocht. Obscene liedjes zullen wiet meer gezongen of per gramofoon gereproduceerd mogen wor den. Gevangenisstraffen van zes maanden tot vijf jaar en boeten van 5000 tot 50.000 lires zullen tegen ovevtredingen worden ingesteld. Het wetsontwerp, dat deze maatregelen zal invoeren, zal in do volgende zitting door een van de leiders van de fascistische katholieke partij worden voorgesteld. Een van de belangrijke punten van deze wet is tevens een campagne tegen de beper king van geboorten. Zoo stelt de wet voor, den kranten met strenge straffen te beletten advertenties van geboortebeper kende middelen te publiceeren. JOEGO-SLAVIË. STEPHAN RADITSJ. t Leider der Kroatische Boerenpartij. Bewogen einde van een bewogen leven. De leider der Kroatische boerenpartij, Stephan Raditsj, is gisterenavond om ne gen uur plotseling overleden. Zooals men weet, werd Stephan Raditsj bij de schiet partij in de Skoepsjtina ernstig gewond. Aanvankelijk herstelde hij vrij spoedig en keerde hij naar Zagreb terug, doch juist toen hij zijn werkzaamheden wilde gaan hervatten, stortte hij in. Ook thans hoop te men op zijn herstel, zoodat zijn overlij den toch nog onverwacht kwam. Een bewogen einde van een bewogen leven. Zoo is de dood geweest van Stephan Raditsj, den leider ja den afgod van Kroa- tië's boeren. Als zoon van boeren-ouders werd hij 11 Juni 1871 in een Kroatisch dorp geboren. Hij bezocht het gymnasium te Agram, studeerde daarna wijsbegeerte en politiek te Praag, Moskou en Parijs. Op zijn vele reizen leerde hij tien talen. Teruggekeerd in Kroatië werd hij boekhandelaar en propagandist voor de Panslavische ge dachte. Hij streed voor de eenheid van Kroaten en Serviërs, „stambroeders slechts gescheiden door den vorm van den gods dienst". GRIEKENLAND. Mylonas door de roovers losgelaten. De vroegere afgevaardigde Mylonas werd gisteren door roovers, die hein en Melas hadden ontvoerd, weer vrijgela ten. De roovers willen echter Melas pas weer in vrijheid laten, wanneer de losgel den zijn betaald. Van officieele zijde wordt het bericht, dat de regeering bereid is het losgeld te betalen, tegengesproken. CHINA. Amerika en de nationalisten. Een scherpe brief. De gezant der Ver. Staten te Peking heeft een brief gericht tot den minister van buitenlandsche zaken, waarin hij de nationalistische regeering beschuldigt niet haar herhaalde beloften te zijn nageko men om alle Amerikaansche eigendommen tc ontruimen, welke door militairen of an deren zijn bezet, en nieuwe bezettingen te verhinderen. Als bewijs van de goede trouw der nationalistische regeering wordt verlangd dat deze bezetting terstond en volkomen ophoudt. Mandsjoerije en de nationalisten. Ongerustheid in Japan. De Japansche autoriteiten vertoonen duidelijk waarneembare ongerustheid over de mogelijkheid dat Mandsjoerije onder de overheersching komt van 3e Chineesche nationalisten. Zij vreezen dat de extremisten radicale maatregelen zul len nemen, zooals de opheffing van alle overeenkomsten met Japan betreffende Mandsjoerije, hetgeen waarschijnlijk een gewapende actie zal noodig maken, die Japan juist wenscht te vermijden. De Chineesche vrouwen moeten het haar kort dragen. Volgens den Parijschen correspondent .vaa de ^Chicago Tribune" beeft de natio nalistische regeering aan alle Chinoescho vrouwen en meisjes'last gegeven, beur ha ren te laten afknippen binnen een tijd van drie weken, op straffe van vervolging en opsluiting. Alleen vrouwen van gevorder den leeftijd (maar welke vrouw wil daar voor doorgaan?) zijn hiervan vrijgesteld. De Chineesche vrouwen, over het geheel trotsch op haar haartooi, zitten in zak en asch; anders daarentegen de kappersI MEXICO. Nieuwe arrestaties. In verb an d met den moord op Obregon. Te Mexico zijn 37 personen, onder wie twee priesters, gearresteerd, die in arrest worden gehouden voor het onderzoek in verband met den moord op Obregon. Het blijkt, dat de inlichtingen, die tot deze ar restaties leidden, verkregen zijn van C'arlos Castro, een der medewerkers van Torral, die zich onlangs aan de politie heeft over gegeven en aan een streng verhoor is on derworpen. Do regeering heeft een belooning van 500 dollar toegekend aan den student in do rechten, die Castro er toe bewogen heeft, zich bij de politie aan te melden. Een even grootc belóoning wordt toegezegd aan ieder, die de arrestatie van Manuel Trejo zal we ten te bewerkstelligen. Beroep op Calles om president te blijven. Yan verschillende zijden worden in Mexi co poginen gedaan om Calles te bewegen nog twee jaar president te blijven. Aan de gouverneurs van alle Mexicaansche staten zal deze week een petitie worden gezonden, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de grondwet, ten einde Calles in staat te stellen zes jaar president te blijven. Mexicaansche roovers in actie. Toeristen uitgeschud. Nabij Puente dajrTxtia in den Mexicaan- schen staat Moréjls heeft een bende roo vers een twaalftal auto's aangehouden, waarin zich tachtig toeristen bevonden. De toeristen werden beroofd van alles wat zij bij zich hadden en gedurende eenige uren gevangengehouden. Zij werden echter daarna allen weer op vrije voeten gelaten. De bandieten plunderden daarop liet stadje Puente de Ixtia en maakten in liet. bureau van het station verscheidene dui zenden dollars buit. Zij werden achtervolgd door een afdeeling regeeringstroepen, doch wisten in het gebergte te ontkomen. Jhr. F. L. M. Van Nispen tot Pannertlen. f Te Pannerdcn is in den ouderdom van 53 jara overleden Jhr. F. L. M. van Nispen tot. Pannerden, burgemeester aldaar en dijkgraaf van liet polderdistrict Herwen, Aerdt en Pannerden. Opheffing tol aan Laan van Nieuw Oost-lndië te 's Gravenhage. Burgemeester en Wethouders van Voor burg hebben bekendgemaakt, dat op 18 Augustus a.s., des namiddags te 2 uur, van gemeentewege de tol aan de Laan van Nieuw Oost-lndië zal worden opge heven en dat tegen dien tijd do Laan in de richting 's-GravenhageVoorburg voor het verkeer van alle motorrijtuigen tot nadere bekendmaking wordt afge sloten, zulks in verband met de gedeelte lijke reconstructie dier laan. De Algemeene R. K. Landbouw- Bedrijfsraad. Het bestuur van den Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfsraad, hiertoe door de onlangs gehoudon algemeene vergadering gemachtigd, heeft tot voorzitter gekozen pater mr. dr. Am. Borret S.J., te 's-Gra venhage. Reeds eerder heeft de Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfsraad contact gehad met pater Borret. Immers, toen in 1921 door den Bedrijfsraad een studiecommissie werd ingesteld inzake de grondslagen van het arbeidsloon in den landbouw, opneming van kapitaalrente in de exploi tatie van een landbouw-onderneming en instelling van een Documentatiebureau, werd pater Borret bereid gevonden als voorzitter dezer commissie op te treden. Vliegtuigen-botsing. Eén doode. Gisteren voormiddag zijn op het vlieg veld te Schleisheim twee naast elkaar SÜ.egende vliegtuigen bij. het nemen san een bocht, met elkaar in botsing geko- Jiion. Terwijl de instructeur voor vliegers, Dreyer, er in slaagde zich met een val scherm te redden, sprong zijn collega Schenk te laat uit zijn vliegtuig, zoodat het valscherm zich niet meer kon ont plooien. Schenk kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Bij Drouhin zwaar gewond. ien proefvlucht voor een Oceaanvlucht. Bij een proefvlucht met een toestel, waarmede Drouhin een vlucht over den Atlantisch en Oceaan wilde ondernemen, kwam het. vliegtuig door een tot dusver onbekend gebleven oorzaak ten val. Een mecanicien word gedood, terwijl Drouhin en ingenieur Gianoli, die zich eveneens in het toestel bevonden, zwaar gewond wer den. De maconist werd licht gekwetst. ALKEMADE. Loting. Gisteren had alhier de loting plaats voor de lichting 1929. 41 ingeschre venen namen er aan deel. Van deze 41 zijn cr reeds 22 wegens broederdienst of om andere redenen vrijgesteld zoodat er 19 overblijven, die in de eerste plaats voor inlijving in aanmerking kunnen komen. De tuinderij. Kon men in de eerste maanden van het seizoen optimistisch ge stemd zijn betreffende de te verwachten uitkomsten in de tuinderij alhier het slechte weder van de laatsto dagen en de lievige hagelslag van eind JPuli zijn er oorzaak van, dat alle opimisme thans is verdwenen. Op vele plaatsen sterven de augurken reeds aT en dientengevolge is de aanvoer op de vei ling den tijd van het. jaar in aanmerking genomen dan ook zeer gering. Het is tc hopen, dat het weder spoedig moge om slaan, opdat het thans nog te veld staan de gewas nog eenigen tijd groen kan blij ven en vruchten kan voortbrengen. Tooneeluitvoering. Op ]2 Augustus zal door het Hofstad-Ensemble (directie H. van Ees) in Café Van Bonten alhier een opvoering geven van het bekende blijspel „Teddy. Jij en... ik" Dc radio-liefhebbers zullen dit stuk wel kennen, daar het eenige maanden geleden per radio is uitgezonden. Ongetwijfeld zullen velen thans deze op voering gaan bijwonen. HILLEGOM. Aanbesteding Krankzinnigengesticht. Het centraal bestuur der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinni gen in Nederland heeft aanbesteed ten behoeve van de Stichting Vogelenzang te Bennebroek, het bouwen van een dubbel en een onkel paviljoen voor totaal 138 rus tige patiënten, met bijkomende werkzaam heden. Laagste inschrijver J. Kraay te Haarlem voor 438.000. OEGSTGEEST. Oranjevereeniging. In „Het Witte Huis" vergaderde gisteravond de Oranje vereeniging onder voorzitterschap van dr. Timmermans. Bij de opening deelde dc Voorzitter mede, dat door samenloop van verschillende omstandigheden, niet in Juni vergaderd kon worden, in afwijking van het reglement. Door afwezigheid van den heer Senff, secretaris, las de voorzitter het jaarverslag voor, dat met een dankwoord en applaus werd goedgekeurd. De heer Pos bracht het financieele verslag uit, waaraan wc ontleenen: ink. 1441.48,5, uitgaven 1271.50, batig saldo 109.98,5. De Voorz. benoemde in de commissie van onderzoek de heeren van Thiel en v. d. Post De heer van Thiel verklaarde na onder zoek boeken en bescheiden in orde te heb ben bevonden, bracht dank aan den heer Pos en stelde aan de vergadering voor den penningm. te dechargeeren. De voorz. on derstreepte deze woorden. Door den heer G. Lubbe, periodiek aftre dend bestuurslid, was bericht gezonden geen eventueele herbenoeming te zullen aanvaarden. Dit gaf den Voorz. aanleiding om den heer Lubbe te danken voor al het geen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan (applaus). Na eenige stemmingen werd de heer M. C. Kampsteeg tot bestuurslid benoemd. Bij punt 4 der agenda: Bespreking fees ten, deelde de Voorz. mede, dat een ver zoek voor ringrijderij op motorfietsen was ingekomen. Als zijnde gevaarlijk werd dit afgewezen. De heer Alb. Koelman gaf ver schillende nieuwe programpunten aan, o.m. Tollen, Malle Trees. De vliegerwedstrijd zou hij dit jaar willen laten vervallen. De Voorz. zou de vliegerwedstrijd toch nog willen laten doorgaan. De heer van Noort is het met dit laatste eens. Verder verzoekt de Voorz. den heer Koelman of hij bij het samenstellen der nieuwe wedstrijden we derom zijn steun wil verleenen. hetgeen de heer Koelman toezegt. De heer A. Dofferhof bracht als nieuw pro grampunt ^Kaarshappen" naar voren. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een nieuw Duitsch spoorwegreglement is ingevoerd. Stephan Raditsj, de leider der Kroatische Boerenpartij, is overleden. Nieuwe arrestaties in Mexico. HAGEL-RAMP KWAKEL Leiden, Mannencongregafcie der H. Familie 30.-* Leiden, Vrouwencongregatio der H. Familie M 26.—- Leiden, N. N. 2.50 Leiden, N.N. o.50 Een prachtig voorbeeld ter navolging! Wie volgt deze daad van naastonliefdo na? In de Kwakel (onder Uithoorn) is door den hagel-ramp onlangs heel veel schade aangericht. De Pastoor der paro chie heeft eon oproep gedaan om hulp voor zijn zwaar beproefde parochianen, 't Strekt den leden van de Congregatie der H. Familie tot eer, dat zij aan dien oproep gehoor hebben gegeven. Nog maals: mogen velen dit voorbeeld navol gen. Het bestuur stelde voor, doordat de ring rijderij met paard en rijtuig ieder jaar min der wordt, ook auto's toe te laten. De heet Kampsteeg bepleitte een bloemencorso. Door het bestuur zal dit alles nogmaals worden overwogen. De Voorz. brengt tor sprake dat het steeds lastiger wordt een geschikt terreiu te vinden voor kinderspe len. De heer G. Koelman vindt het sport veld nabij de R. K. School een prachtter- rein, wat zonder twijfel op verzoek wel gra tis beschikbaar zal worden gestold. Do heer van Breda informeert, of het opslaan van muziektent en andere werkzaamheden na inschrijving wordt opgedragen. De Voorz. antwoordt, dat dit steeds tot volle tevredenheid van het bestuur door de firma do Rooy geschiedt. Vroeger heeft men deze werkzaamheden wel eens door ande ren laten verrichten, doch alles bleek toen niet geheel in orde. Wanneer het bestuur het aan de Rooy opdraagt, is het overtuigd, dat alles in orde is. Nadat nog eenige zaken van huishoudc- 1 ijken aard waren besproken, werd do ver gadering gesloten. NOORDWIJK. Geboren: Johannes z. v. J. xmat- zer en J. Ivool. Bernadina Johanna d, van W. C. Kortckaas cn D. H. v. Heu- men. Maria d. v. H. Koenen en AV. J. de Groot. Ondertrouwd; Nicolaas Hendri- cus Hermans 21 j. on Maria Kozijn 22 j. te Lisse Albertus Anthonius Maria Bormson wednr. van M. E. H. A. Puts 3G j. te Haarlem en Johanna Lucia Antonia v. Kcsteren 24 j. alhier. Jacobus Wil helmus Nieuwenhuizen 27 j. en Cchristina Maria Passchier 22 j. -- Leonard Frodo- rik Willem v. Urk 22 j. en Adriana v, Rooyen 21 j. alhier. Overleden: Levenl. aangeg. kind v. h. mann gesl. van P. v. d. Linden en E. M. Smit. Wilhelmina v. Schie 48 jaar gehuwd met P. J. Steenvoorden. Hendrik Rietmeijcr 57 j. gehuwd met P. A. Muller. Adrianua van Rhijn 72 j. gehuwd met A. Arnzen. Gevestigd: Fam. S. Duindam Ju- lianawcg 56. P. W. G. do Vroede Dou- zastraat 19. S. G'. do Vrecde Douza- straat 18. H. A. v. d._ Pelt Zwartewcg. M. H. Abbs Katwijksch'estr. 1. A. A. M. Ailkemade Voorstraat 56. W. Bro- si Douzastraat 5. J. v. d. Niet Troiïlp- straat 12. M. E. Klett Koepelweg 8. M. Wiese Huis ten Duin. H. Jacobs Voorstraat 12. M. Kuilman Zwanen- steeg 3. J. W. v. Went Wilhelmina- straat 34. J. v. Exten Hoofdstraat 32. B. J. J. de Groot Picke-estraat 68. M. Ch. Krebbers, dienstbode, Oude Zeeweg 66 J. C. M. Mathot, onderwijzeres, Kerkstraat 4 W. F. L. Doorneveld, dienstbode, Voorstraat 51 J. J. Schols, arbeider, Pickéstraat 27. Vertrokken: J. W. Witteman, agent van politie, Molenstraat 21 Monster J. M. Groswardt, huisknecht, Nassau Dillenburgstraat 47 's Hage .T. A. dc Lange, winkeljuffrouw, Oost Indiëstraat 30, Haarlem. NOORDWIJK AAN ZEE. Diefstal, Door een badgast is aangif te gedaan, dat van hem een verrekijker uit een badstoel is ontvreemd. De „vinder", meldt zich in zijn eigenbelang wellicht nog bij de politic De jeugd is echter nog te weinig doordrongen, dat vinden en niet aangeven bij de politie, dus houden van bet gevonden voorwerp, diefstal ia,*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1