'AME5 RUBRIEK, Tot nu toe waren breede plissée's speciaal aangewezen voor sportrobes en costuums van wollen stof, met van onderen een gewone rechte zoom. Thans echter ziet men ook plisée die van onderen in puntvormen eindigen. Zulke puntvormen kwamen voorheen aan middag- en avondjaponnen voor.-.. Op donkere costuums worden thans veel zoogenaamde revers-kragen gemaakt: ze zijn van lingerie bewerkt met plooitjes, jours of strooken, wit of in kleuren. De kleermakers geven er den laatsten tijd een nieuwe vorm aan door ze in plaats van bij den hals, veel lager op de borst te doen eindigen, .recht afgesneden, of in een punt. Een revers blijft geheel achterwege.... SPORT-KLEEDING. Vele nieuwe jumpers worden dubbel geweven in twee tinten en hebben dit voordeel, dat zij niet uitrekken en hun model verliezen. Zoowel de met de hand of met de machine vervaardigde modellen zijn voorzien van geometri sche figuren in contrasteerende kleu ren. Daar, waar bedrukte zijde voor sportieve rokjes gebruikt wordt, zijn deze meestal plat geplooid. Een ceintuurtje wordt meestal op normale taille-hoogte aangebracht. Zwart en wit vormen een geliefkoosde combinatie voor strandtoiletjes en het gebruik van marineblauw, bruin en dofgrijs voor zomer-ensembles is zeer gewild. De herfsttinten: geel, roestbruin en beige-bruin worden in vele nuancen en combinaties in den nazomer ver wacht. De sweater met geometrische des sins versierd in de tinten bruin-rood met oranje, en wit is hoogst „en vogue Een smal ceintuurtje om de taille wordt afgesloten door een gesp van galalith of eboniet, terwijl het rokje van flanel in grijs of beige is en van voren diepe klokken heeft, welke bij het loopen een vlot aspect aan het ge heel geven. IRENE. 4* w VACANTIEJURKJE, No. 163. Een vlot en luchtig jurkje voor een meisje van 8 a 10 jaar. Men kan het maken van een effen lichtblauw zijde linnen met inzetsels van dezelfde stof, maar donkerblauw geruit. Het cein tuurtje, eveneens donkerblauw, reikt alleen van voren van heup tot heup. MIDDAGROBE, No. 164. Er zijn middagjaponnen van speel- sche luchtigheid, bezaaid met kleine of grootere bloemen, met wapperende sjaals en plooivormingen, die zich uit spreiden bij elk briesje; maar er zijn ook andere middagmodellen, stem miger, misschien meer gedistingeerd. Zij zijn geheel effen, zooals dit mode. van nachtblauw taffetas. Rondom de halsopening ziet men een paar valsche strooken, die zich nog even voortzet- een lauw-warm ijzer onder een lapje dunne stof gestreken worden, zoodat het ijzer de zijde niet raakt. Wie deze behandeling tot een ge woonte maakt, zal niet spoedig te kla gen hebben over de dure dracht van zijden kousen. Want, het „onsterke" van zijden kousen kan dikwijls te wij ten zijn aan volkomen ondeskundige behandeling! WIJSNEUS. APHORISME. De grootste lof die we iemand kun nen geven is, van hem te zeggen dat hij kan zwijgen. Iemand, bij wien een geheim veilig is, heeft onze sympathie, maar onze verachting storten we uit over degene, die misbruik maakt van ons vertrouwen. En terecht! De babbelaar(ster) de snateraar(ster) is geen betrouwbaar persoon, te meer daar deze(n) zoo spoedig geneigd is, méér te vertellen dan hem (haar) is toevertrouwd. Er is misschien geen ondeugd waar mede het menschdom zoo behept is als het babbelen en geen plek op aar de kan meer ontwijd worden, dan ons dierbaar huis, wanneer we, in gezel schap niet over onze tong waken. Juist het „gezellig" verkeer is me nigmaal aanleiding tot onsympathieke gesprekken, waarin we soms plotse ling gewikkeld worden. Laten we den moed hebben om onze afkeuring te toonen wanneer er kwaad gesproken of een geheim verklapt wordt. Want de mooie, oude spreuk: Waak in de eenzaamheid over uw ge dachten, in het huisgezin over uw hu meur en in het gezellig verkeer over uw tong, blijft een waarschuwing voor alle tijden. PAPAVER. ten op den bovenarm. De rok is sa mengesteld uit drie volants, die elk weer uit twee aaneen gevoegde stroo ken bestaan. Als garneering dienen de uit strooken samengestelde manchet ten van rose mousseline, waarvan eveneens gemaakt is de strik in den rug der taillelijn. ÏWEE ZOMERJAPONNEN, No. 161. Crêpe de chine, bedrukt met pas tilles en stippen, donker en licht blauwe op een champa'gnekleurige grond is een zeer aan te bevelen stof voor deze japon, die overigens vrij moeilijk zelf-te-maken zal zijn. In hoofdzaak zijn het de vijf volants van den rok, die het geval minder gemak kelijk maken. Ook vereischt het eenige kennis om den schouderdoek ■soed te drapeeren. De omboording der verschillende volants is donkerblauw crêpe de chine. No. 162. Ook deze japon zal voor de meeste onzer lezeressen te veel problemen opleveren om haar eigenhandig te ver vaardigen. Wie haar wil bezitten zal goed doen zich tot één goede naaister te wenden. De stof is 'n blauwe crêpe, bedrukt met witte en roode bloem- motiefjes. De rok heeft in het boven gedeelte een schuin dwars geplaatste strook van waaruit in de linkerzijde een dicht geplooide gordel valt. (Men lette op het verloop van den zoom!) De vierkante hals heeft een in den rechterhoek bevestigde strook, die het open gedeelte kruist, links boven aan door een split gehaald is en dan verder vrij hangt. DE ZIJDEN KOUSEN. Bij de korte-rokken-mode van thans wordt de luxe in kousen steeds groo- ter. Katoenen kousen kijken we na tuurlijk niet meer aan, fil d'ecosse is ook al niet glad en glanzend genoeg meer en kunstzijde is toch lang niet zoo mooi als echte zijde. Willen we vroeg of laat niet bank roet gaan, dan dienen we ook te we ten hóé we onze mooie, dure zijden kousjes moeten behandelen. De prijs van een paar echt-zijden kousen is geen verkwisting, want te genover den prijs staat de duurzaam heid. Eén paar goede kwaliteitkousen gaat langer mee dan twee paar goed- koope, mits we weten hóé er mee om te gaan en die kennis ook met volhar ding toepassen, bij iedere waschbeurt. Wanneer we zijden kousen wasschen moeten we ze eerst een kwartiertje in koud water laten weeken. Intusschen maken we een goed vet sopje,, dat we laten afkoelen tot 't lauw is en daarin wasschen we de zijden kousen heel voorzichtig op de handen, meer knij pend dan wrijvend, zoowel aan den goeden als aan den verkeerden kant. Dan spoelen we ze eenige malen in lauw water na en doen in het laatste spoelwater een paar druppels wijn geest, waardoor de kousen er na het strijken als nieuw uit zullen zien. De 'kousen worden uitgeknepen, nooit gewrongen. Het best is ze niet te drogen „hangen", maar in een schoonen handdoek ze te „leggen" tot ze door en door droog zijn. Ze mogen niet in de buurt van de kachel ge droogd worden en evenmin vochtig gestreken. Ze moeten aan den goeden kant met KEUKENGEHEIM'. AMANDELPUDDING. 40 gram bloem; een kwart liter room; 4 eieren; 125 gram suiker; 1 theelepel vanillipoeder; 60 gram zoete amandelen. Verdun de bloem met room, voeg de heel fijn gestampte amandelen er bij, de vanille, de 4 eierdooiers en de suiker. Klop een tijdje dit mengsel flink en voeg er het inmiddels stijf geklopte eiwit bij. Stort het geheel in een vuur- vaste schotel en plaats deze ongeveer 20 minuten in den oven. CREME. 1 liter melk, 8 eierdooiers en 150 gram suiker. Kook de melk met een citroenschil, vanille, oranjebloesem-water of cara mel en de suiker. Doe de eierdooier! in een kom en roer ze met een houten lepel, giet er dan de kokende melk langzaam bij, steeds roerende. Ten- slotte spreidt men de crème over een vuurvasten schotel en plaatst deze in den oven. Ze mag in geen geval gaan koken. VILTHOEDJE. Een der aardigste modellen die we dezen zomer tegenkwamen is bij gaand hoedje van beige vilt. De plooi in de zijde is zeer karakteristiek root de tegenwoo*Ji^o mode. Een lint „gtos grainin iets donkerder tint, is de eenigste garneering. TWEE JAPONNEN VOOR DE WANDELING, No. 165. Een costuum met een jasje is zeer correct tegenwoordig, vooral als och tend- en wandelkleeding. Het hier af gebeeld ensemble bestaat uit een rok je van groen kaska. Het jasje daaren tegen is van bijpassend groene angora wol, waarin bruine moezen. De revers met kraag en de beide hoeken bij de zakken zijn weer van kasha. In het voormidden van het jasje, zoowel als van den rok zien we een trapvormig inspringende zoom. No. 166. Een soortgelijk costuum als het vo rige en gemaakt van twee soorle i kasha, n.l. een effen beige voof jasje en een geruitte voor den Zooals op de teekening duidelijk?1 baar, is van de geruite stof eefl..j0nn. sel in het jasje gemaakt, ter*)1 gekeerd de rok in de zijden effen stof geincrusteerd is. Pj witte blouse is zeer geschikj om - der het jasje, zoowel van dd a het vorige costuum te draécn*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8