fa Mgr. Dr ARl£NS t BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. 19e Jaargang. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1928 No. 5945 ABONNEMENTSPRIJS bodrMgt bil vooruitbetaling Lelden 18 cent per v«k '®"52 P" ^w*rt**!~ ?J*$T 20 WE- P" WMk 12*95 j£ Md Itilhstreord Zondigeblad Ie voor de Abonné'e ver. isr teven betaling van 50 et per kwartaal, bij voor- ilin» iXontallil» nmnmea 5 ct, net Qefllaatreerd 9 et OW Wad veraehijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Rtteaaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 - POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gowono advortentldn 3P c«nl par r#Sf^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot a dubbel® Tan bet tarief berekend. a Klelno «dvertenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen vtjrden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een voortreffelijk priester, die door <woord en daad. ontzaglijk veel goeds onder ons heeft gewerkt, is gisteren overleden. Mgr. dr. Alphons Ariëns is bekend als do groot© drankbestrijder. Maar hij heeft zijn talenten, zijn werkkracht, zijn 1 i e f d e gegeven voor héél den maatscliappelijken arbeid, voor héél het Sociale leven. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur Is, na .voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St. Josephklooster te Amersfoort kalm mgr. dr. Alphons (Ariëns, emeritus-pastoor van Maarssen, pverleden. 'Alphons Marie Aug. Jos. A-iëns werd |28 April 1860 te Utrecht geboren en 15 (Aug. 1882 priester gewijd. Op 30 Septem ber 1886 werd Z.Eerw. benoemd tot kape laan te Enschedé. Op 1 Mei 901 werd hij benoemd tot pastoor to Steenderen. Daar oefende hij de zielzorg uit tot 28 Augustus 1908, toen hij door Z. D. H. den Aartsbis schop werd benoemd tot pastoor te Maars een. Op 14 October 1919 werd Pastoor Ariëns tot geheim Kamerheer van Z. H. den Paus benoemd. Op 19 November 1926 verkreeg Z.Hoog- eerw. om gezondheidsredenen eervol ont slag. Mgr. nam toen zijn intrek in het Moederhuis der St. Joseph-oongregatfe te Amersfoort. Mgr. Ariëns was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Naar de „Msbd.", ontving Mgr. Ariëns eenige uren voor zijn sterven nog bezoek van Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenhrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, dien Mgr. nog goed herkende. De begrafenis zal Zaterdagmoigen te Maarssen plaats vinden. De lijkrede zal worden gehouden door prof. dr. J. Hoogveld van de R. K. Universiteit te Nijmegen. In de „Msbd.' schrijft pater Hyacinth Hermans in een „in memoriam": «Als wij thans in Holland een blspcliop bezitten, die bij zijn benoeming als „öe so ciale Bisschop" werd begroet en wiens eerste officeiele woord tot zijn gelocvïgen spreekt van den plicht der naastenliefde, de jonge kapelaan Ariëns beleefde dit eer ste en grootste gebod met heel zijn ziel en lichaam. Als één de ontroerende woor den vm Christus „Misereor super turuam" daadwerkelijk nasprak, dan was 't de Jon ge kapelaan Ariëns, wiens msdeöoogen naar de lijdende schare die hij om zich heen zag, in woord, daad, en offer uitging. Nog hennneren wij ons, als student in de vacantie te Utrecht logeerend, dat wij op een goeden morgen een jongen priester een manufacturenmagazijn zagen binnen stappen, 't Was de sociale kapelaan van Enschedé, die zijn eig-n fortuin geofferd had voor de oprichting van de coöperatieve fabriek te Haaksbergen, ten bate van de uitgesloten textielarbeiders, en die nu zeTf met de stalen onder z'n arm offerte fcwam inaken bij de Katholieke winkeliers. En als hij, na vijftien jaar werfcens te Enschedé, eindelijk in 1901 benoemd werd tot pastoor te Steenderen, was hij zelf zoo arm geworden, dat zijn vrienden spontaan moesten samenkomen om zijn landelijke pastorie met het eerst noodige te instal- leeren. Maar had 't hem zijn fortuin en zjn ge zondheid gekost, in Enschedé had hij dan ook in die vijftien jaren wat bereikt. Den ar leiders had hij hun vereenigingen ge schonken, den dakloozen een toevlu'chts- °0r i §eb°uwd, de slachtoffers van de drankellende, zooals deze zien in die dagen ]n groote industriecentra manifesteerde, zich toegetrokken en zedelijk opgehe- 7®n* A,s thans in het Aartsbisdom een Krachtige Roomsch-Katkoliek Werklieden- verbond groeit en bloeit, dan heeft Ariëns r den grondsIag toe ge]egd --maleriaal voor geleverd. ter.nl 3 5 -'J m 1922 7',jn veertigjarig pries terschap vierde als Deken en Pastoor van Maarssen, waartoe hij in 1908 word be noemd, en hij, als geheim-Kamerheer van de Paus, Monseigneur geworden, nog een keer naar Enschedé kwam, werd hij door zijn werklieden gehuldigd en gevierd in zijn eigen „Concordia", dat hij him als kape laan van Enschedé had gesticht. Generaal der Katholieke drankbestrij ding, sociaal werker, polemist, apologeet, ijveraar op allerlei gebied werd van hem reeds in zijn kapelaans jaren gezegd, dat „hij stond te Enschedé', maar „werkte in heel Nederland". En zoo is Ariëns gebleven. Hij mocht pastoor worden te Steenderen, en later De ken van Maarssen, heel Katholiek Neder land mocht fier op hem gaan als op een van zijn eerste leiders en voorgangers, als een zijner karaktersterkste en voorbeeldig- ste priesterfiguren." R. I. P. V Ontwerp-program Verschenen is het ontwerp-program van de R. K. Staatspartij. De verkiezingen na deren weer Dit ontwerp is vastgesteld door het partij-bestuur, op voorstel van het dage- lijksch bestuur, dat daaromtrent uitvoerig overleg heeft gepleegd mot den voorzitter van den Partijraad, dr. Nolens. Drie instanties zijn dus reeds met het program gemoeid geweest. Thans is het de Partijraad, die, nadat de kiezers in hun kiesvereenigingen hun oordeal hebben gezegd, definitief het pro gram zal vaststellen. De Algemeene Vergaderingen van de Rijkskieskringeii moeten vóór Woensdag 24 October as. over het program verga derd hebben en harerzijds de amendemen ten bij het Partijsecretariaat hebben inge diend. Want op 24 November zal de Partij raad vergaderen, en volgens art. 15 lid 8 van het Partijreglement moeten de amen dementen één maand voor den datum der Partijraadvergadering bij het Partijbestuur worden ingediend. Amendementen welke later binnen ko men dan 23 October des avonds, worden niet in behandeling genomen. Ziedaar dus den loop der zaken met het ontwerp-program. Exemplaren van het ontwerp-program kunnen door de Kieskringsecretariaten kosteloos worden besteld bij den 2en se cretaris, mr. H. Kolfschoten, Frankenslag 8. 's-Gravenhage. Zonder nu in bijzonderheden liet pro gram te bespreken men knippe het uit ons 2de blad mogen wij wel constatee- ren, dat de eerste lezing geeft den indruk, dat er vooruitstrevendheid uit spreekt, dat het gedragen wordt door frissche opvattin gen De kiezers moeten er nu hun aandacht aan schenken. VOLKENBOND. De a.s. Volkenbondsvergadering. Spanje's verkiezing. De Duitsche, Engelsche en Fransche re geeringen hebben naar het secretariaat van den volkenbond een telegram gezonden met het verzoek om op de agenda van de a.s. volkenbondsvergadering de volgende kwes tie te plaatsen. De handhaving, bij uitzondering voor de raadsverkiezing van 1928. van den in 1926 toegepasten regel bij de verkiezing der met-permanente raadsleden, om de gelegen heid open te laten deze direct bij de verkie zing herkiesbaar te verklaren na drie jaar in den raad gezeten te hebben. In 1926 is dit toegepast voor Polen. JOEGOSLAVIË. Heftige oppositie in de Skoepsjtina. Koning Alexander naar Belgrado terug, De zitting der Skoepsjtina, die slechts enkele dagen zou duren, zal waarschijnlijk als gevolg van de heftige oppositie der Ser vische boerenpartij aanzienlijk worden ge rekt. De leider der Servische boerenpartij. Jova-nowitsj, die voorheen gezant van Joe goslavië te Weenen en te Londen was, ver klaarde, dat alles wat de huidige minister van Biutenlandsche Zaken. Marinkowits, tot dsuverre ondernomen heeft, op een mis-' lukkig is uitgeloopen. Do ratificatie der conventies van Nettuno zal, zoo betoogde hij, de tegenstelling tusschen Serviërs en Kroaten nog meer toespitsen. Op 20 Juni, riep spreker uit, heeft de re- geeringsmeerderheid de Kroatische afge vaardigden met revo'verschot en uit de zit tingszaal verdreven, hetgeen in de geschie denis van het parlementarisme zonder weerga is! Hier interrumpeerde de premier, Koros- jets, dat men daarbij niet met een door de regeeringsmeerderheid bedreven daad doch met de misdaad van een enkeling te doen heeft. Het conflict tusschen Servië en Kroatië, zoo ging Jovanowitsj voort, hoeft zich der mate verscherpt, dat het licht tot een open strijd kan komen, hetgeen ontzettende ge volgen na zich zou sleepen. De misdaad van 20 Juni-heeft aan de oppositie van boeren en democraten het moreele recht verschaft genoegdoening te eischen. De Kroaten heb ben echter een fout gemaakt, toen zij de misdaad der twee Servische partijen, die in de Skoepsjtina de meerderheid vormen, het geheele Servische volk in de schoenen schoven. Niet het Servische volk is voor deze misdaad verantwoordelijk, doch dc opeen volgende slechte regecringen. zoo be sloot Jovanowitsj. Naar de bladen melden is koning Alexan der van Joegoslavië in verband met de crisis in de binnenlandsc'ne politiek onver wijld van zijn zomerverblijf in Bosnië naar Belgrado teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de politie te Zagreb deriien personen, gearresteerd, die voornemens waren een Putsch uit te voeren, ten einde aan zekere politici gele genheid tot actief ingrijpen t© verschaffen. Poging tot een aanslag op Raditsj? Twee individuen in zijn tuin aangetroffen. Naar de bladen melden, bemerkten gis termorgen vroeg politie-agenten in den tuin der villa van Stefan Raditsj, twee ver dacht uitziende personen. Toen de politie agenten hen naderden, namen de. indrin- geds de vlucht. De agenten schoten, doch troffen niemand. In weerwil van een on middellijk begonnen vervolging konden de beide mannen niet worden ingehaald. Men neemt aan, dat zij een aanslag op Raditsj in den zin hadden. De toestand van den leider der Kroati sche Boerenpartij, Stephan Raditsj, die gis teren door professor Wenkebach en profes sor Romberg onderzocht is, wordt thans iets gunstiger beoordeeld, hoewel complicaties nog niet geheel uitgesloten zijn. Professor Wenkebach uitte evenwel de hoop. dat de patiënt binnen enkele dagen de crisis over wonnen zal hebben. GRIEKENLAND. De ontvoerde politici. Nog niet bevrijd. De politici Mylonas en Melas, die door roovers ontvoerd zijn, behooren tot dc aan hangers van Kafandaris. Mylonas is oud minister. Zoowel hij als Melas voeren bij den huidigen verkiezingsstrijd een heftige actie tegen Venizelos. In de kieskringen van Epyrus staan zc aan het hoofd van de canddaten hunner partij. Kafandaris heeft de regeering verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering en eischt dat de verkiezin gen worden uitgesteld totdat de beide ge vangenen in vrijheid zijn gesteld. Bovendien eischt hij, dat lxct losgeld door de regeering zal worder^betaald. Deze heeft zich inder1 daad bereid xerklaard do gevraagde vijf millioen drachmen te betalen.maar is er nog niet in geslaagd met de bandieten in ver binding te treden. RUSLAND. Russische toestanden. De vervolging van arbei ders- en dorps correspondenten. Critiek uitoefenen is een gevaarlijk ding in Rusland. Dat ondervinden de arbeiders- en dorpscorrespondenten. In het systeem van de sovjetpers verstaat men onder ar beiders- en dorpscorrespondenten allen, die zich op een oogenblik geroepen voelen om in hun krant en dan natuulijk meestal over misstanden, welke zij in hun omgeving meenen waar te nemen schrijven; gere gelde medewerkig is geen criterium, an daar dat hun aantal in de duizenden loopt. Het boerenblad Bjilnota (armoede) komt met cijfers van een heel jaar. In 1927 zijn alleen in de federatieve republiek Rusland 10 arbeiders- en dorpscorrespondenten ver moord, op 26 zijn moordaanslagen gepleegd, 88 zijn mishandeld, bij 10 heeft men brand gesticht en 85 zijn onrechtmatig ontslagen naar aanleiding van hun berichtgeving. In het eerste halfjaar van 1928 waren de cijfers relatief al 50 pet. hooger. De „Prawda" constateert, dat de vervol gingen den laatsten tijd een ongekend ver bitterd karakter dragen en van bepaalde lijk politiekon aard zijn. Voor alles is het aantal moorden op dorpscorrespondenten onrustbarend toegenomen, wat het blad toe schrijft aan „klassewraak" van de koelaki (z.g. „rijke" boeren). Het laatste geval was de moord op den dorpscorrespondent Was- siltsjenkof te Proiz (Oeral). Gehuurde moor denaars hebben hem met dertig messteken afgemaakt. Uit Centraal Rusland, liet Donetsbekken, Transkaukasië, Russisch Midden-Azic cn vele andere gebieden komen echter ook steeds meer berichten binnen over vermoor de arbeiderscorrespondenten. Als het zoo'n vaart niet loopt, wordt hun in hun fabrieken dikwijls op alle manieren het. leven zuur ge maakt. Er wordt hun dan b.v. werk opge dragen, dat hun volslagen vreemd is, om ze in de oogen van hun medearbeiders te klei neeren en om een voorwendsel te hebben om ze te ontslaan. Dat heeft weer ten gevolge dat menige arbeiderscorrespondent zelf moord pleegt. In de overheid, partij- en vak- vereenigingsorganen wordt, gegispt, dat zij zoo weinig tegen deze misstanden deen. CHINA. China's financieels positie. Geen ge ld voor civiele doeleinden. Een zeer openhartige uiteenzetting van China's financieele positie is gegeven door den minister van Financiën der Nanking- regeering, Soeng, op de plenaire bijeen komst der Kwomintang te Sjanghai. Onom wonden verklaarde Soeng, dat het land door de voortdurende burgeroorlogen en de roekelooze spilzucht der heerschers zijn middelen volkomen heeft uitgeput, voor zoover het uitgaven voor binnenlandsch be heer betreft. Sinds Januari heeft het mi nisterie van Financiën elke vijf dagen voor het leger 1.600.000 dollar bijeen moeten bren gen. Daar alle tijd van het ministerie in beslag werd genomen door het innen der belastingen, was het onmogelijk, toezicht te houden op de uitgaven, zoodat er geen re kening en verantwoording kon worden af gelegd. Het gevolg hiervan is, aldus Soeng, dat er voor het civiel beheer niets meer be schikbaar is. Alle belangrijke belastingen zijn reeds verpand cn nieuwe bronnen kun nen onmogelijk worden gevonden. Soeng is van meening, dat het land be hoefte heeft, aan tarievcn-autonomie, doch hij voegde hieraan toe, dat een eenzijdige desbetreffende verklaring van China slechts tot diplomatieke moeilijkheden zou leiden. Men zal de kwestie moeten regelen langs den weg van behoorlijke onderhandelingen Het eenige geneesmiddel voor de huidige moeilijkheden is, naar Soeng's oordeel, het brengen van nationale eenheid in het finan cieel beheer, een behoorlijk samengestelde begrootiaig en een bcgrootingscommissie met volmacht tot volledige controle op alle ontvangsten en uitgavena Ook buiten de regeering worden pogingen gedaan om de Kwomintang den ernst van den toestand onder het oog te brengen. Een delegatie van honderd Chineesche kooplieden en bankiers, welke vertegen woordigers van verschillende kamers van koophandel omvat, is op weg naar Nan king om haar eischen aan de Kwomintang kenbaar te maken. Deze eischen omvatten: unificatie van het. financieel beheer ontbin ding der troepen, een begrooting voor het gehee'.c land en tarieven-autonomie. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. Een Mexicaansche manoeuvre. Naar Reuter uit Mexico meldt, zal Moe der Maria Conception, die gevangen wordt gehouden in verband met den moord op Obregon. aan een terechtstelling ontkomen, op gronde dat. zij e?n vrouw is, daar de con stitutie de execulie van vrouwen verbiedt. De officier van justitie zal echter de doodstraf eischen, zoowel voor deze moeder overste als voor José de Leon Toral, welke laatste Obregon gedood heeft. (Het is wel merkwaardig, dat, ofschoon het in Mexico geen usance is, zich veel om de grondwet te bekommeren, juist in dit geval handhaving van die grondwet wordt aangekondigd, terwijl desalniettemin voor de leus de doodstraf tegen dc bedoelde reii- gieuse zal woren gecischt. Deze manoeuvre is al te doorzichtig en pleit, dunkt ons s(or- ker dan wat ook voor de onschuld dezer vrouw. Red.) R. K. UNIVERSITEIT. Prof. dr. Franses O.F.M. Hoogieeraar. Het bestuur der St. Radboud-stichting le Utrecht heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in dc faculteit der Godgeleerd heid aan de R. K. Universiteit tc Nijme gen, om onderwijs te geven in de Patrolo gie, Dogmageschie ienis en Oude Kerkelij ke geschiedenis prof. dr. D. Frames O.F.M., thans buitengewoon hoogleeraar aan de Nijaieegsche Universiteit. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Hevige oppositie in de Skoepsjtina te Bel grado. Een Mexicaansche manoeuvre tegen de gevangen genomen Moeder Overste. Bij Pola aan de Italiaansche kust is een onderzeeër geramd en met 31 man gezonken (Buitenlandsche Berichten, 2e blad). Na lichting bleken allen te zijn omgeko men (Telegrammen). BINNENLAND. In het St. Jozefklooster te Amersfoort is gisterenmidag overleden de Hoogeerw. heer Mgr. dr. Alphons Ariëns, emeritus-pastoor van Maarssen (1ste blad). De Kerkmuziekweek te Utrecht (1ste blad). Het ontwerp-program der R. K. Staats partij (2de blad). Sjef van Dongen. Vrijdag of Zaterdag te Arn-hem verwacht. Een telegram dat te Arnhem van Sjef van Dongen ontvangen werd, meldt thans zijn aankomst te Tromsö. De reis was door storm in de IJszee vertraagd. Sjef zal zoowel te Rotterdam door zijn directie als to Arnhem feestelijk worden ontvangen. Vermoedelijk zal hij Vrijdag of Zaterdag te Arnhem arriveeren. Goedkoope trein. Van de stations Amsterdam C.S., Haar lem, Hillegom, Lisse, Xoordwijkerhout, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rot- terdam D.P. en Beurs, Hoek van Holland, Maassluis, VI aard in gen, Vlaardingen Oost, Utrecht C.S., Vleuten, Harraelen, Woer den, Oudewatcr, Gouda, Moordrecht, Nieu- werkerka en Capetle a.d. IJsel naar Broda en Oisterwijk en terug rijdt op Donderdag 16 Augustus 1928 een goedkoope trein. DE NEDERLANDSCHE KERKMUZIEK WEEK. Gratis toegang voor alle leden van aangesloten koren. Alle leden van kerkkoren, die bij de Ne- derandsche St. Gregorius-vcreeniging zijn aangesloten, kunnen op aanvrage bij het Verzeadbureau, Oude Gracht 206, Utrecht, gratis een kaart bekomen welke toegang geeft tot alle kerkelijke plechtigheden, kerkniuzikale voordrachten cn uitvoerin gen tijdens de kerkmuziekweek te Utrecht (263(J Augustus) te houden, mot uitzon dering van de uitvoering van hot R. K. Koorcomité op Woensdagavond 29 Augus tus. Zij betalen slechts 25 ets. administra tiekosten. Verdere bijzonderheden en voorwaarden van toelating van niet-leden zijn te vinden in het uitgebreid geïllustreerd Programma boek van de Kerkmuziekweek dat eerst daags verschijnen zal en bij het Verzend- bureau der R. K. Kcrkmziekwoek, Oude Gracht 206, Utrecht, verkrijgbaar gesteld zal worden. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Seriewedstrijden V.E.P. Door de R. K. Voetbalvereen. V.E.P. te Woerden zijn wederom voor het 1ste en 2de elftal seriewedstrijden uitgeschreven, welke Zondag a.s. zullen aanvangen. Deel genomen wordt door elftallen van P.V.C., .Semper avanti, Donk, Zwaluwen, Argus, M. S.V., H.M.S. en Condor. LE1DSCHE VOETBALBOND. Viering van het 25-jarig jubileum. Naar men ons mededeelt ligt het in de bedoeling van de feestcommissie ter vie ring van het 25-jarig jubileum van den L. Y.B., onderstaande jubileurawedstrijden te organisecrcn Op 2 September: L.V.B.-elftal tegen nader te bepalen tegenpartij. Leidsch N.V. B.-elftal tegen nader te bepalen tegen partij. Deze wedstrijden zoo mogelijk op het A.S.C.-terrein. Op 9 September: Sericwedstrijden N.V. B.'ers in t.uee klassen. A. A.S.C. I, L.F.O. I Lugdunum I, U. V.S. I. B. D.V.S. I, Norvieus I, Q. Boy« I, A.S.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1