DE OLYMPISCHE SPELEN rrgH Vragenbus. DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. Roeien Athletiek Zvyemmen Zei len Schermen Hollandsche successen te Sloten Marie Braun in actie De 3000 M. hindernisloop door drie Finnen ge wonnen Yrjola (Finland) winnaar van den modernen tienkamp De zeilers win nen Verregende wielerwedstrijden. (Van onze speciale verslaggevers). Met) het keerpunt in de houding van het weer is ook de moed in de Hollandsche harten, die nog eenige verwachtingen heb ben gekoesterd van de nationale vertegen woordigers ter Olympiade, teruggekeerd. Het was Zat.erdag een dag van verras singen. Onverwacht was de grillige atmos feer, nog minder verwacht de vrij goede prestaties onzer dames in het nummer 4 maal honderd meter estafette en het minst bestond de hoop op de fraaie successen, die in het roeifestijn te Sloten geboekt werden. Wat er verder voor behoorlijks van Hol landsche zijde onder den Olympischen rook gepresteerd werd, lag zoo ongeveer in de lijn van onze verwachtingen. Dat de „Hol- landia" en de „Kemphaan" op de Zuider zee tot fraaie dingen in staat zijn, daarin hadden we na de eerste dagen der Olym pische zeilwedstrijden al wat vertrou wen gekregen en dat Marietje Braun ons in de zwemnummers niet met beschaamde kaken zou laten staan, ja dat was ook onze stille hoop en gelukkig werd die niet den bodem ingeslagen ATHLETIEK. Onder den rook van den Marathon-toren werd voortgang gemaakt met de afwerking van het athletiekprogramma. Daar waren in de ochtend-uren de deelnemers aan den tienkamp al vol moed aan het werk geto gen en werden in de nummers 110 meter hordenloop en discuswerpen goede presta ties geleverd. Dat de meteorologische ver wachtingen voor vandaag niet hooggespan nen waren, was duidelijk aan de groote ga pingen in de tribunes te merken. Na een onderbreking van het program ma, veroorzaakt door 'n fikschen regenbui werd gestart in de eerste serie van de 4 maal 100 meter estafette. In deze serie zou och de Nederlandsche ploeg uitkomen, doch omdat Broos en van den 'Berghe ook nog in de 4 maal 400 meter estafette zouden uitkomen, verscheen de Hollandsche ploeg in dit nummer niet aan don start» Het verloop van deze series was als volgt: le serie: 1. Engeland 42.2 sec. 2. Canada. Niet geplaatst: Italië, Spanje en Grieken land. 2e serie: 1. Frankrijk 41.8 sec., 2. Duitsch land. Niet geplaatst België en Zuid-Afrika. fce serie: Amerika 41.2 sec. 2. Zwitser land. Niet geplaatst: Argentinië, Japan, Hongarije en Turkije. Hongarije kwam oorspronkelijk als twee de aan, doch werd wegens ongeoorloofd overnemen gediskwilificeerd. In de eerste serie van de 4 ma a1 1 00 meter estafe11e voor dames heeft de Hollandsche ploeg, be staande uit de dames Ter Horst, Briejer, Aengenendt en Groose een zeer behoorlijk figuur geslagen. In deze serie loopen mee de ploegen van Canada, Frankrijk en Zweden. Na een niet te vlugge start verliest mejuffrouw Ter Horst terrein en loopt op de vierde plaats. Het overnemen van mejuffrouw Briejer en de andere dames is echter uitstekend en op bijzondere fraaie wijze wordt de achter stand ingehaald en slaagt mejuffrouw Groose er ten slotte in goede tweede te worden. 1. Canada 49.4 sec. 2. Nederland. 3. Frankrijk, niet geplaatst Zweden. De tijd van Canada wordt erkend als Olympisch en wereldrecord. 2e serie: 1. Amerika 49.8 sec. 2. Duitsch- land. 3. Italië, niet geplaatst België. Finale der 3000 M. steeple chase: 1. Laukola (Finland) 9 min. 21.8 sec. 2. Nurmi (Finland) 3. Anderson (Fin land), 4. Eklöf (Zweden). 5. Dartigues (Frankrijk). 6. Duquesne (Frankrijk). Lau kola heeft een nieuw Olympisch record ge vestigd. Als de luidspreker de protocolaire cere monie aankondigt valt de regen bij stroo men neer. Niemand, die er last van schijnt te hebben, want ieder is zichtbaar getrof fen door het unieke oogenblik, waarop langzaam drie Finsche vlaggen aan den Olympischen mast omhoog gaan en voor de zesde maal in het athletiektournooi het ty pische Finsche volkslied gehoord wordt. Het regent nog als de eerste serie van de 4maal 400 meter estafette ge- Joopen wordt. Uitslag: 1 Amerika 3 min. 21.4 sec. 2. Canada. Niet geplaatst: Hongarije, Polen en België. Bij stroomen valt het hemelwater neer als aanstalten gemaakt worden voor den start der tweede serie, waarin de Holland sche ploeg met Van den Berghe, Broos, Hoogerwerff en Paulen uitkomt. Van den Berghe start het eerst en geeft bij de eerste wisseling Hoogerwerff de derde plaats, welke deze direct aan zijn Italiaanschen tegenstander moet afstaan. Paulen kan het verschil niet inhalen, ter wijl Broos, die fraai inloopt te veel ach terstand had om het verschil ongedaan te maken. 1. Duitschland 3 min. 20.8 sec. 2. Zweden. Niet geplaatst: 3. Italië, 4. Nederland. 3e serie: 1. Engeland. 2 Frankrijk. Niet geplaatst Mexico. Het resultaat van den Modernen Tienkamp luidt als volgt: 1. Yrjola (Finland) 8053.290 punten (wereldcecord). 2. Jarvonen (Finland) 7931.500. 3. Doherty (Amerika) 7706.650 4. Stewart (Amerika) 7624.135. 5. Churchill (Amerika) 7417.115. 6. Lindblad (Zweden) 707L425. ROEIEN. De Hollandsche double-scull heeft van zijn herkansing een dankbaar gebruik ge maakt. Een sprekende overwinning der Hollanders was het resultaat van de eerste heat, waarin de Italianen 13 seconden la ter de finish passeerden. Tijd van Neder land: 7 min. 59.8 sec. Tweede heat: 1. Engeland 7 min. 55 sec. 2. België een halve lengte. Twee zonder stuurman: le heat. 1 Zwit serland 8 min. 17.8 sec. 2. Frankrijk ver achter. Vier zonder stuurman: 1 Duitschland 7 min. 21.4 sec. 2. Nederland 7 min. 30.2 sec. Vier met stuurman. Uitslagen: 1 heat 1. België 7 min. 55.4 sec., 2. Hongarije. 2e heat: 1. Italië 7 min. 41.6 sec., 2. Duitschland. 3e heat: 1. Zwitserland 7 min. 46.4 sec. 2. Amerika, 7 lengten. 4e heat: 1. Polen 7 min. 47.6 sec. 2. Frankrijk. Skiff Voorwedstrijden tweede ronde. Door zijn herkansingsrace te winnen was onze nationale skiffeur Gunther in de tweede ronde anageland, waar hij Zater dag te kampen had tegen den Hongaar Szendey. In de tweede heat van het skiffnummer is Wright geklopt door Straka (Tsjecho— Slowakije). Tijd: 8 min. 36.4 sec. Derde heat: 1. Australië 7 min. 28 sec. 2 Denemarken. Vierde heat: 1. Amerika 7 min. 46.8 sec. 2. Engeland. Vijfde heat: 1. Frankrijk 8 min. 38 sec. 2. Italië. De A c h t e n—H olland geëli mineerd. le heat: 1. Amerika 6 min. 36 sec. (niet officieel). 2. Denemarken 2 1/2 lengte. 2e heat: 1. Duitschland 6 min. 31.6 sec. 2. Argentinië. 3e heat: 1. Engeland 6 min. 30.6 sec. 2. Polen. De 4e heat heeft tot resultaat, dat de Nederlandsche acht door de Italianen met twee lengten geklopt wordt en hierdoor dus definitief uitgeschakeld is. Tijd van Italië: 6 min. 54 sec. Tijd van Nederland 6 min. 59 sec. Z. K. H. Prins Hendrik, die een bezoek aan het Roeifestijn bracht, was juist ge tuige van de overwinning der Hollandsche twee zonder stuurman. ZWEMMEN. In het Olympisch Zwemstadion is Zater dagmorgen het zwemtournooi ingezet. Veel belangstelling was er nog niet, hetgeen nauw verband scheen te houden met het weer. Het verloop van de series 1 5 0 0 M. vrije slag was aldus le serie: 1. Clapp (Ver. Staten( 21 min. 31 sec. 2. Takebayashi (Japan). 3. Thomp son (Canada). In de tweede serie verschijnt ook de Hollander De Man aan den start. Hoewel onze landgenoot tegen de buitenlandsche concurrentie niet veel in te brengen heeft, houdt hij zich kranig en komt als derde aan. Uitslag: 1. Arai (Japan) 21 min. 35.4 sec. 2. Perentin (Italië) 3. De Man (Neder land). 4. Lindsay (N. Zeeland). 3e serie: 1. Takaishi (Japan) 21 min. 20.8 sec. 2. Ruddy (Ver. Staten). 3. Antos (Tsje- cho Slowakije). In den middag werd voortgegaan met de serie 1500 M. vrije slag, waarvan wij de volgende resultaten noteerden: 4e serie: 1. Zorilla (Argentinië) 22 min. 21.2 sec., 2. Ault (Canada). 5e serie: 1. Arne Borg 20 min. 14.2 sec. 2. Charlton (Australië) 3 Crabbe (Vereenig- de Staten). De 400 If. vrije slag voor da mes verliep aldus le serie: 1. M. Norelius (Ver. Staten) 5 min. 45.4 sec. wereldrecord en nieuw Olym pisch record. 2. Stewart (Gr. Brittannië) 3. Baumeister (Nederland). 2e serie: 1. Mc Gary (Ver. Staten) 6 min. 4.6 sec. 2. Tanner (Groot Brittannië) 3. Da- vey (Australië). 3e serie: 1. Mc. Kim (Ver. Staten) 6 min. 10 sec. 2. Miller (N. Zeeland). 3. Löwy (Oos tenrijk). 4e serie: 1. Marie Braun (Nederland) 5 min. 53.8 sec. 2. Van der Goes (Zuid-Afrika) 3. Mayne (Groot Brittannië). Vanaf de start had de Hollandsche de leiding en won met een schitterende spurt in nieuwen Neder- landschen recordtijd. Geweldig was het enthousiasme der toe schouwers, toen Marie Braun als eerste door de finish ging. WATERPOLO. De eerste wedstrijd van het Waterpolo- tournooi was die tusschen de ploegen van Hongarije en Argentinië, in welke match de Argentijnen bij de sterke Hongaren geen schijn van kans hadden. Met 140 kwam het einde voor de Hongaren. Tsjeeho-Slowakije 24. SpanjeFrankrijk 04. ZEILEN. In de acht- en zesmeterklasse wonnen Zaterdag de Nederlandsche jachten „Hol- landia" en „Kemphaan" beiden hun race! De volledige uitslag luidt: 1. Hollandia (Nederland) 2.57.14. Sylvia (Zweden) 2.57.28. 3. Babe (Amerika) 3.8.17. 4. Oupidon (Argentinië) 3.12.59. In de zesmeterklasse: 1. Kemphaan (Ne- dwl&ad) 1.13,21. S. Hifci (Deaanukea) 2.13.25. 3. Ubu (België) 2.13.2. 4. Tutti T (Estland) 2.14.1. Na de behandeling van verschillende protesten is uitgemaakt, dat de Kemphaan in zijn klasse één blijft. SCHERMEN. Nederland in de tweede demi-finale geslagen. De Nederlandsche schermploeg is Zater dag in de tweede demi-finale tweemaal ge slagen resp. door Tsjeeho-Slowakije en Por tugal, beide keeren met 87, en boekte dus twee verliespartijen, waardoor Holland van de finale uitgesloten is. WIELRENNEN. Een verregend begin. (Van onzen eigen verslaggever). AMSTERDAM, 5 Augustus. Wat is wielrennen? Zaterdagavond zou het feest beginnen. Om geheel in stijl te blijven besteeg ik het wiel ondanks regen en wind om mij te spoeden naa-r het Stadion, waar ik zelfs niet het geringste onderdeel van de wieler wedstrijden zou willen missen. Want als het u interesseert, kan ik u mededeelen, dat wielrennen mijn geliefkoosde sport is, een sport, waarbij onmatigheid hoogtij viert. En aldus bezien, moet je, altijd wanneer het rijwiel je tot vervoermiddel dient, je voelen, alsof je in training bent. Je fietst onmatig, je doet alsof je geheel alleen bent op den weg en je bent verplicht het leven van je zelf, je fiets en je medemenschen die er intusschen natuurlijk toch zijn in gevaar te brengen. Dan ben je een wieler-enthou- siast en anders niet. Voor den aanvang. Voor de hekken stonden ze te wachten., in den regen. Het zou om zeven uur begin nen, theoretisch werd het uitgesteld tot acht uur omdat de atletiekwedstrijden nog aan den gang waren enomdat het nog niet regende en practisch begon het om negen uur, toen er eindelijk weer een buitje kwam. De menigte blijft buiten, luidde de stren ge dienstorder van de suppoosten en de menigte bleef buiten. „Kan ik dan direct met deze kaart hier bin nen' vroeg iemand aan een gemoedelijken suppoost, diamantslijper van z'n vak, die op deze wijze, zijn liefde voor de sport en zijn portemonnaie onmiskenbaar uitte. „Jao, meneer, maar fertel 't asjeblief nie ferder, anders kraage we 't hier soo druk, siet u". Eén Amsterdammer wilde, kostte wat het kost, naar binnen en toonde, daar de athletiekwedstrijden nog aan den gang wa ren, zijn athletiekkaart. De suppoost kende geen genade. En eersft nadat de man een opstootje had verwekt gewerd hem de toe gang binnen de muren van het heiligdom. En eindelijk mocht ook het publiek naar binnen. Het was kwart voor acht. Toen maar wachten, geduldig wachten, al maar wachten, want het regende nog niet. Een aantal schoonmakers waren bezig met 6-persoons-bezems de baan op te poet sen. Want die moést droog zijn. En iedere seconde dreigde de regen. Het werd acht uur, half negen. Niks te doen. Toen kwamen eindelijk de renners bela den met hun racekarretjes, tandemi", reser ve-wielen, banden, pompen, enz. uit de on- deraardsche kwartieren naar boven en strandden op het middenterrein. Er werden proefritten gereden, waarbij Mazairac, Jhr. Bosch van Drakesteyn en ons tandempaar Leenevan Dijk, luide wer den toegejuicht. Een der deelnemers uit Zuidelijke oorden vindt het hier in regen en wind schijnbaar wel koud en fietst genoegelijk rond in een, wat men in de advertentie-kolommen wel eens ziet geadverteerd als een „opknoop- kapje". De wedstrijden. Eindelijk tegen negen uur wordt er be gonnen. Malvatti, een Argentijn en de Deen Falck Hensenn bestijgen het wiel. Malvani neemt direct den kop en de Deen blijft aan zijn wieltje hangen. Langzaam aan wordt het tempo opge voerd en in de laatste 100 M. spurt Hansen zijn tegenstander voorbij en wint gemakke lijk met een halve wiellengte. De tweede en derde serie mislukken, door een lek bandje van Mazairac en een valpar tij. In de volgende serie wint Van Massen- hove gemakkelijk, terwijl de Duitscher Bernhardt op de laatste 100 M. werd ver rast door den Canadees Davies, die ineens wegloopt. De Duitscher spurt echter schit terend en weet op 100 M. twee lengten in te halen en met banddikte te winnen. Toen kreeg de Engelschman Cozens een lek bandje en de hemel werd hopeloos lek. Pluvius sloeg de heele wieler-olympiade met 24 uur. De wedstrijden werden afgelast. Tot Zondagavond dus en Pluvius moge ons genadig zijn. Het programma voor Dinsdag. 26 uur, 811 uur n.m.Boksen (Kracht- sportgebouw). 6 uur:' Schermen (Schermgebouw) De gen individueel. 91 uur, 26 uur, 79 uur: Roeien (Slo ten). 105 uur: Zeilen (Zuiderzee). 10—12 uur, 2—5 uur: Zwemmen (Zwem stadion v.m. 100 M. rugslag heeren (series), n.m. 200 M. schoolslag dames (series), n.m. 200 M. schoolslag heeren (demi-finalis), n.m 400 M. vrije slag heeren (series), v.m. en n.m waterpolo. 105 uur: Gymnastiek-demonstratie (Stadion). 85 uur: Wielrennen: Wegwedstrijd over 170 K.M. Parcours: Amsterdam via Hem- brug, Spaarndam, Santpoort, Haarlem, Kop je, Zeeweg over Zantvoort, Aerdenhout, Vogelenzang, Ruigenhoek, Noordwijkerhout Rijnsburg, Haagsche Schouw, Den Do ijl, Den Haag, Scheveningen en langs denzelf den weg terug. Record-lijst der Olympische Zwembanen. N. Nederland; E. Europa; W. Wereld; O. Olympische Spelen. Dames. 100 M. v r ij e slag. N.: M. Braun (Nederland) 1 min. 13.4 sec. E.: Idem. W.: E. Lackie (Amerika) 1 min. 10 sec. O.: E. Lackie (Amerika) 1 min. 12.4 sec. (Parijs '24). 400 M. v r ij e slag. N.: M. Braun (Nederland) 6 min. 11.8 sec E.: R. Erkens (Duitschland) 6 min. 8 sec. W.: M. Norelius (Amerika) 5 min. 49.6 s. O.: M. Norelius (Amerika) 6 min. 2.2 sec. (Parijs '24). 100 M. r u g s 1 a g. N.: W. den Turk (Nederland) 1 min. 22 s. E.: Idem. W.: Idem. O.: S. Bauer (Amerika -j- '26) 1 min. 23.2 sec. (Parijs '24). 200 M. schoolslag. N.: B. Baron (Nederland) 3 min. 12.8 sec. E.L. Mühe (Duitschland) 3 min. 1L2 s. W.: idem. O.: A. Geraghty (Amerika 3 min. 27.6 s. (Parijs '24). 4 x 100 M. v r ij e slag. N.: Onderl. Dames Z, (Rotterdam) 5 m. 29.1 s. E Engeland 5 min. 11 sec. W.: Amerika 4 min. 53.8 sec. O.: Idem (Parijs''24). Heeren. 100 M. v r ij e sla g. N.: H. van Essen (Nederland) 1 min. 3.6 s E.: A. Bore (Zweden) 1 min. W.J. Weismuller (Amerika) 57.4 sec. O.: J. Weismuller (Amerika) 59 sec. (Pa rijs '24). 400 M. v r ij e slag. N.: Th. de Man (Nederland) 5 min. 39,5 s. E.A. Borg (Zweden) 4 min. 50.3 sec. W.: Idem. O.: J. Weismuller (Amerika) 5 min. 4.2 s. (Parijs '24). 1500 M. v r ij e slag. *8.: Th. de Man (Nederland) 22 min. 12.1 s. E.: A Borg (Zweden) 19 min. 7.2 sec. W.: Idem. O.: J. Weismuller (Amerika) 5 min. 4.2 s. (Parijs '24). 1500 M. V r ij e slag. N.: Th. de Man. (Nederland) 22 min. 12.1 s E.: A. Borg (Zweden) 19 min. 7.2 sec. W.: Idem. O.: A. Charlton (Australië) 20 min. 6.6 s. (Parijs '24). 100 M. r u g s 1 a g. N.: H. van Essen (Nederland) 1 min. 19.2 sec. E.E. Kiippers (Duitschland) 1 min. .12 s. W.: G. Kojac (Amerika) 1 min. 9.5 sec. O.: W. Kealoha (Amerika) 1 min. 13.2 s. (Parijs '24). 200 M. schoolslag. N.: L. Korpershoek (Nederland) 2 min. 58.6 sec. E.E. Rademacher (Duitschland) 2 min. 48 sec. W.: Idem. O.: R. Skelton (Amerika) 2 min. 55 sec. (Parijs '24). 4 -f- 200 m. v r ij e sla g. N.: Het IJ (Amsterdam) 10 min. 55.2 sec. E.: Duitschland 9 min. 4.6 sec. W.: Idem. O.: Amerika 9 min. 55.4 sec. (Parijs '24). UIT DE LIJDENSGESCHIEDENIS DER MENSCHHEID. De verschrikkingen der aardbevingen. De geschiedenis der aardbevingen is de geschiedenis van het ernstige lijden der menschheid. Zeifs de veldslagen der we reld-oorlogen sloegen der menschheid niet zulke zware wonden als de uitbarstingen der aarde. De streken, die het meest en het zwaarst zijn getroffen, zijn Japan, een deel van de Vereenigde Staten van Amerika, maar ook de Balkan, Italië en Spanje zijn vaak de haard van aardbevingen geweest, die tienduizenden het leven hebben gekost en menige stad met den aardbodem hebben gelijk gemaakt. Maar, ofschoon de bevol king der bedreigde gebieden van het ge vaar zijn bewust, waarin zij voortdurend le ven, blijven ze daar toch in de hoop, dat eeuwen en eeuwen zullen verloopen voor er weer een aardbeving komt. Ja, nog ster ker, zelfs uit de treurige ervaringen van hun voorouders hebben de afstammelingen niets geleerd. De Japansche aardbevingen hebben zoovele menschenlevens geëischt, omdat de huizen te licht zijn gebouwd en slechts één schuifdeur tot uitgang hebben en deze deur zelfs bij kleine wijzigingen, door een aardschok veroorzaakt, niet meer open kon en de menschen als in een val gevangen hielden. Daar zware branden, die gretig voedsel vinden in het lichte bouw materiaal der Japansche huizen, niet zelden de aardbevingen begeleiden, zoo verbrand den duizenden in hun eigen huizen, voor het hun gelukte zich te bevrijden. De geologische gesteldheid in vele dee- len der aarde laat met zekerheid de gevolg trekking maken, dat hier, in voor-histori sche tijden, vreeselijke aardbevingen heb ben plaats gehad. Ook vertellingen uit den bijbel laten de mogelijkheid open te veron derstellen, dat over aardbevingen wordt ge sproken. De oudste bekende aardbeving is die van Pompeji en Herculanum in het jaar 79 vóór Christus, waarbij de steden. Pompeji en Herculanum werden verwoest en naar schatting 30.000 menschen omkwamen. De uitwerking van deze aardbevingscatast.ro- phe werd nog veschrikkelijker, doordien gelijktijdig een uitbarsting van de Vesuvius plaats had. Vierhonderd vijftig jaar later werd Syrië en Klein-Azië door een aardbe- vinge geteisterd. Ofschoon men kan aan nemen, dat de schattingen van de schrij vers uit die dagen, die het aantal slacht offers op 100.000 berekenden, wat overdre ven waren, het is vrij zeker, dat de ver woestingen schrikbarend moeten zijn ge weest, ert dat duizenden menschen om het leven zijn gekomen. De kronieken der aard- hevingen hebben in de volgende eeuwen INGEZONDEN MEDEDEEL1NG i 30 en (0 er. Bij Apothito Dio^nt, geen aardbevingen vermeld. Dat bewijst evenwel nog niet, dat de wereld in dezen tijd voor natuurcatastrophen gespaard i8 gebleven. Amerika was toen nog niet ont. dekt, de weg naar Indië en Japan heel ver, zoodat slechts onvolledige berichten Euro, pa bereiken. Het groot aantal aardbevin, gen. die sinds de 17de eeuw is opgetee. kend, bewijst het best, dat aan een tijde, lijlce vermindering van het aardbevingsge vaar niet behoeft te worden gedacht. Weet is Italië de haard van een ernstige aardbe. vingscatastrophe en zoo werd 18 Decem. ber 1631 Napels getroffen, waarbij 3000 menschen omkwamen. Verder zij gerele. vee-rd de aardbeving in den Kaukasus h het jaar 1667, waarbij 80.000 slachtoffer!, Dan de uitbarsting van de Etna in 1669, die twaalf plaatsen vernietigde en waarbij 25.000 menschen om het leven kwamen. Da« de verwoesting van Port Royal op Jamaic^ op den 7den Juli 1692, waarbij naar schat ting 5000 menschen het leven lieten. 1693 was het tweede ongeluksjaar der zeven# tiende eeuw voor Italië. Dit keer wer Sicilië getroffen. 54 steden en 300 dorpt werden verwoest en meer dan 100.000 men schen gedood. Bij een aardbeving in het jaar 1619 in dj provincie La Grita in Venezuela werd het volgende waargenomen. Een heuvel met alles, wat er op stond, werd door een schol opgenomen en viel toen in het midden van het aangrenzende dal. Daar waar de hen. vel had gestaan, ontstond plotseling een verzakking, waaruit water stroomde. Het begin der 18de eeuw brengt de eer ste betrouwbare berichten over een aard beving in Japan en wel het bericht, dat Yeddo was vernield en 2000 menschen wa ren omgekomen. Ook hier moet achter dé opgave van het aantal slachtoffers een vraagteeken worden geplaatst. Want bij dé dichtheid van de bevolking van Japan en bij de zware verwoestingen, die door ieders aardbeving in dit reeds zoo zwaar beproef de land wordt aangericht (hier zij herin nerd aan de verschrikkelijke catastrophe in het jaar. 192'3, toen Tokio bijna geheel werd verwoest en 50.000 menschen om het leven kwamen), kan het aantal slachtoffers op minstens 100.000 worden geschat. Nauwelijks een kwart eeuw later weid Peking eveneens? door een aardbeving ge troffen, waarbij het aantal sla ch tof f era eveneens op 100.000 kan worden aangeno men. Zeven jaar tevoren werden de steden Lima en Caloa verwoest en 18000 menschen gedood. Deze aardbeving in Zuid-Amerika werd nog overtroffen door een catastro- welke px> 1755 Allerzielen- f dag Lissabon groot endeels verwoestte. Deze aardbeving werd over meer dan hei twaalfde deel van de aarde gevoeld, ver nielde de stad Lissabon en een zesde toA van haar bevolking 50.000 menschen kwam daarbij om het leven. In het gehéél werden drie stooten gevoeld. Zoo gaat de vreeselijke lijst verder. Deö 5den Februari 1783, werd Calabrië door een aardbeving getroffen, talrijke doTpen en tseden verwoest, heb aantal dooden op 30.000 geschat. In 1797 is er een aardbeving in mid den-Amerika geweest, waarbij vooral Ecuador en Peru werden getroffen. Het aantal slachtoffers40.000. In 1812 werden in Caracas» op "Witten. Donderdag drie schokken gevoeld en de pas nog zoo bloeiende stad was slechts een puinhoop. De 19e eeuw brengt in 1839 de aardbe ving op Martinique met 12.000 dooden, og 13 Augustus 1868 de aardbeving, waarbij de steden Arica, Equique», Tacna werderfl verwoest en in 1895 de aardbeving in Japan met 200.000 dooden. De zware aardbeving op Martinique^ in bet jaar 1883 werd nog een zeventig jaar later door een tweede en nog ernstiger ge volgd, waarbij de stad St. Pierre met over de 20.000 inwoners volkomen werd vernie tigd. Velen zullen zich de verwoesting vafl Messina, de bloeiende havenstad van Italië, op 2S Decebmer 1908 herinneren, de ern stigste aardbevingscatastrophe in Europa in de 20e eeuw. Behalve Messina werd ooi Beggio verwoest en veel leed en ellendfl waren het gevolg. In de laatste jaren is het weer Japan, dai zoozeer wordt getroffen. Vraag: Ik woon te Sassenheim waai ik voor mijn belasting van rijksinkomen 14.31 betaal en voor Personeele 4.49 en nu zijn mijn werkzaamheden te Lissei daar ben ik aanslagen in Forensenbelas- ting. Wat moet ik nu daaraan betalen* mijn verdiensten zijn 30 per week, ik be zit vijf kinderen, alle dochters, waarvan er twee beneden de 14 jaar zijn. Antwoord: Wij kennen het perf*11* tage niet dat de gemeente Lisse heeffc de inkomens; in ieder gemeente fis dit verschillendin ieder geval zijt V ve,r' plicht als forens te betalen in do ge©een- telijke inkomstenbelasting te InsseJ meent U bezwaren te hebben, wendt U dan tot den Inspecteur. Vraag: Ik woon te Hillegom en werk te Lisse, mijn loon is 30.75 per wee^> daarbij vrijgezel. Nu ben ik in de Forensbelasting; hoe hoog kan dit bedragen ik betaal voor inkomstenbelas ting 38,52. Antwoord: Antwoord <>P deze vraag als boven. i-S

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8