Rechtzaken. aSsr 2ln Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. LUCHTVAART. Plukt meii 2oo'n bloem af, terwijl mèn w, gesloten houdt, dan heeft men het dier- tie weerloos gevangen. Als men nu ziet dat de vier helmknopjes- die in de gesloten bloem verborgen z.jn heel veel stuifmeel bevatten, spreekt het van zelf dat dit aan het donzige lichaam der hommels mee naar buiten gaat, en is het even duidelijk dat ze het m een andere bloem meenemen, waar ze vervolgens bin nendringen. Ook zal men met een weinig oplettendheid opmerken dat ze onmogelijk op den bodem kunnen komen zonder den stempel aan te raken. Zoo brengen ze geregeld en voortdurend het stuifmeel der ééne bloem in de andere, en bevorderen ze een gedurige hybrida- tie die natuurlijk op de kleur der bloemen van het volgende geslacht des te zichtbaar der invloed zal hebben, naarmate de bij eenstaand© planten in de kleur der bloe men meer verschill opleveren. De Leeuwenbek mag ouderwetsch, mag een gewone bloem zijn, zoowel wat de hou ding der plant, de bloemrijkheid, als de vorm der bloemen en het rijke kleurenspel daarvan, behoort ze tot die, welke ten allen tijde ieder, die het schoone weet te waar- deeren, zal bevredigen. De kweekwijze vooral als éénjarige plant, is vrij eenvoudig. Voor dat doel kan men ze in 't begin van Maart binnen in een klein bakje uitzaaien, eenmaal op kleine afstand verpoten en later in den tuin uitplanten. Als men ze dan: eenmaal de kop innijpt krijgt men wel iets later bloemen, maar zooveel te meer. De grondsoort is, indien slechts voedzaam, meestal goed, hoe wel men op lichtere gronden een enkele keer last heeft, dat'de zware stengels om vallen en krom worden of afbreken. "Wil men ze als tweejarige plant behandelen, dan heeft men er 's winters meer last mee. Het secuurste is ze in Augustus te zaaien, de jonge plantjes in September in kleine potjes te plaatsen en op een koele vorst- vrije plaats binnen overwinteren. Deze wor den dan in Mei buiten in den tuin op de bedden of perken gezet. In de zaadprijs couranten komt de Leeuwenbek voor onder den naamAntirrhinum majus g r a n d i f 1 o r a. M. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Los motorrijden. v. D. te Botterdam had op roekeloozo wij ze gereden, doordat hij in de Voorstraat te .W oerden als bestuurder van een motor rijwiel, dat rijwiel „los" bereden had. Op de vorige zitting was ver. verschenen en voer de alstoen aan, dat een verbandje dat om Zijn hand zat, los was geraakt en hij dit even vastmaakte. De zaak werd daarom aangehouden om de politie te hooren. Thans was deze verschenen en verklaarde dat het wel degelijk roekeloos geweest was hetgeen ver. gedaan had. Al slinge rende had verdachte „los" gereden en pra tende met den duorijder. 't Verkeer was druk, zoodat het zeer gevaarlijk was niet alleen voor den rijder zelf maar ook voor andere personen, die zich op dien weg bevonden. De Ambtenaar wa-s van meening, dat hier goed tegen opgetreden moest worden en eischte een geldboete van 6 subs. 3 d. hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde tot 3 of 2 d. hechtenis. Er stond een boom. v. L. te Amsterdam was in aanraking weest met een boom. Een heele dikke nogal en deze boom was geheel uit den grond ge rukt. Twee wielen van de auto waren geheel etuk en de wagen lag onderste te boven. Hard heeft 't naturulijk gegaan en dat bleek ook uit de getuigenverklaringen. Getuigen, die zelf bestuurders waren van een auto, verklaarden dat gereden was met ongeveer SO K.M. per uur. De brug daar op dien weg deed de rest en het ging slingerende tegen den bewusten boom aan. Daar verdachte niet verschenen was ach- t-e de Ambtenaar het raadzaam de zaak tot de volgende terechtzitting aan te houden. Ue Kantonrechter hield de zaak aan. In de spiegel zien. j T'S'A,mster<iam stond terecht terzake dat hyals bestuurder van een vierwielig motorrijtuig over een weg had gereden cn daarbij niet voldoende naar rechts had uit geweken bij het ingehaald worden van een ander vierwielig motorrijtuig. Verdachte wilde niet ontkennen, doch voerde aan dat hij niet links gereden had toen de auto, die achter hem aankwam passeerde. Hij had deze wagen niet aan hooren komen, zoodat hij aan de aanrijding die plaats gehad heeft, niet veel schuld heeft. Een getuige kwam verklaren, dat ver dachte iets naar links ging toen hij (ge. tuige) passeerde en zoodoende een aanwrij- vmg onvermijdelijk was. De Ambtenaar was van meening, dat verd. wel schuldig was en moest zorgen dat by een spiegel heeft, waarin hij kan zien wat er achter hem aankomt. Voordat hij val1 oen iant naar het midden ecner W eg gaat, moet hij kijken of er niets aan komt, Verd. beloofde dit te doen. Eischr ƒ5 subs. 3 d. hechtenis. Veroor deeling 3 of 2 d. hechtenis. Onsympathiek gas geven. auto in WaS als bestuurder van een der een f gewcest met ee" wielrij- nj if,g!> fan ongeveer IS jaar. rijden E™-1" kngzaam een brug op- De auto s4d (hW Tu11 d6n ]0ngenaan- gebeurd ziin en er zou niets ZOO onsympathiek11 aut°bestuurder niet iel e». 7. geweest was om ineens fiets, welkeSpktn0n dhet ach,terwiel van de reed! P °P den Srond IaSr, m elkaar Dne getuigen bevestigden hetgeen in 't proces-verba al was vastgelegd en gaven uiting aan hun gevoelen over het onhebbe lijke van den bestuurders daad. De Ambt. was het hiermede eens en eischte een geldboete van 15 gulden subs. 8 dagen. De Kantonrechter veroordeelde tot 10 gld. of 5 dagen hechtenis bij niet-be- taling. ONGELUKKEN. EEN TREINONGELUK BIJ ZEVENHUIZEN. Een goederenwagon uit de rails geloopen. Ernstige stagnatie op de lijn Den H a a gU trecht. Zaterdagmiddag heeft bij het station Zevenhuizen-Moerkapelle een ontsporing van een goederenwagen plaats gehad, waardoor het treinverkeer Den Haag Utrecht vice-versa vertraging heeft on dervonden. Van ontsporing van een goederentrein zooals het gerucht liep, was echter geen sprake, daar slechts een leege goederen wagon bij een wissel door een locomotief, waarachter eenige goederenwagons waren aangehaakt, uit de rails is geduwd. De wagon stond te ongeveer 2 uui het linker hoofdspooT gerekend uit de richting Gouda voor het station en zou worden weggehaald door den rangeer- trein, die naast het z.g.n. bagageperron op de meest linksche rails stond. Of men nu vergeten had de remmen den leegen wagon aan te zetten, of dit on- noodig had geoordeeld, kon niet worden uitgemaakt, doch in ieder geval kwam er, vermoedelijk door den sterken wind op een kwaad oogenblik beweging in c^en wagon, zoodat deze in de richting den Haag rolde. De locomotief was toen al aangezet om den wagen te gaan rangee ren met gevolg, dat juist bij den wissel, van hoofd- en bagagespoor die even bui ten het stationnetje in de richting Den Haag ligt, de locomotief en de eenzaam voortrollende wagen tegen elkaar opbot sten, zoodat de wagen ontspoorde. Dientengevolge was het treinverkeer in beide richtingen gestremd. Een machine van den hulptrein werd telegrafisch uit den Haag ontboden, daar de ontspoorde goederenwagen hierdoor gemakkelijk weer in de rails zou kunnen worden getrokken. Die kwam te ongeveer 2.50 uur ter plaatse met een inspecteur van de inspectie Utrecht, die in den Haag dienst had. De goederenwagen waarvan alleen een as en de buffers gebogen wa ren kan toen met behulp van het tractie- personeel uit den Haag en de ploeg van weg en werken die te Zevenhuizen is ge- stationneerd in de rails worden terugge bracht, de goederentrein kon vervolgens doorrijden, de sporen waren weer vrij ge maakt. De vertra-ging op de lijn was inmiddels naar de „Msb." meldt, niet onbelangrijk. De trein die 14.07 uit Gouda moest vertrek ken hield voor het station stil en liet de reizigers voor den Haag overstappen in den trein die 14.05 uit den Haag was weg gegaan, terwijl de reizigers uit den Haag in den van Gouda komenden trein over stapten, waarna beide treineru teruggin gen in de richting waaruit zij gekomen waren. Ook de treinen van 14.37, 14.53, 15.29 en 16.05 uit den Haag en die van 14.14, 14.35 en 5.10 uit Gouda ondervonden vertraging, met de onaangename gevolgen voor de reizigers hieraan verbonden. Tegen vijven was de stagnatie vrijwel opgeheven, naar men ons op het station Zevenhuizen-Moer kapelle verzekerde. De grootste vertraging had circa een uur geduurd. Onaangenaam was voor de overstappen de reizigers, die ongeveer 5 minuten moes ten loopen, dat zij dit juist in een gietrc- gen moesten doen. De internationale treinen, twee uit den Haag, die resp. ongeveer een uur en een half uur vertraging hadden, misten de aansluiting in Utrecht niet, daar hierop gewacht werd de andere treinen- tot on geveer half vijf wel. De treinenloop BotterdamUtrecht vice-versa had in Gouda slechts geringe vertraging. Het reizigersverkeer was inmiddels voor den Zaterdagmiddag niet buitensporig druk te noemen. Overreden en gedood. Gistermiddag werd te Almelo het drie jarig zoontje van den heer Bakker door een auto overreden en gedood. De bestuurder, de heer Den Bont, heeft, naar men zegt, geen schuld aan het ongeluk Door den schrik gedood. To Drachten is de oude J. Boomsma, toen hij op zijn fiets reed, zoodanig voor een hem achteroprijdenden auto geschrok ken, dat hij viel en dood bleef liggen. Een noodlottige val. Het 10-jarig zoontje van den veehouder J. Landman te Houtigehage is van den zolder gevallen en dood opgenomen. Verdronken. Toen de heer Vervoord, wonende in de buurtschap "Waverveen te Yinkveen, Zater- dagmorgên ontwaakte, kwam hij tot de ont dekking dat zijn vrouw verdwenen was. Men ging zoeken en na eenigen tijd vond men haar dood in een sloot nabij het huis. Men vermoedt, dat zij in den -nacht of in den morgen voor het een of ander naar buiten heeft moeten gaan en toen in de sloot is geloopen en verdronken. Zwavelzuur over het lichaam. In de melkfabriek te Oud-Gastel is de arbeider J. de K., terwijl hij een flesch met zwavelzuur droeg, van de trap geval len. Hij kreeg den geheelen inhoud van de flesch over het lichaam. Zijn kleercn verbrandden geheel, terwijl hij tevens zeer ernstige brandwonden aan gelaat armen en beenen opliep. De ongelukkige werd per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Moord te Heerlen. Zaterdagavond zaten de los-remmer Man- nio en de 40-jarige Bakker in een loge ment aan de Willemstraat te Heerlen. Laatstgenoemde sarde zijn gezel, waarop Mannio zijn broodmes nam en daarmede Bakker in zijn rechter long stak. De onge lukkige overleed eenige oogenblikken hier na. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd Mannio, die overigens gunstig be kend staat, door de politie gearresteerd. Noodweer te Venlo. Een hevig onweer met feilen bliksem ontlastte zich Zaterdagavond om zes uur boven Venlo, gepaard met een hevigen storm en een wolkbreuk. De riolen kon den het vele water niet opnemen. Het wa ter stroomde de huizen en kelders bin nen. Van het concertgebouw zijn onge veer 500 pannen geslagen. Drie zware boomen op den Kandekcrkerweg werden ontworteld en vielen op de elcctrische lichtmasten, waardoor deze bezweken en de draden laag over den weg kwamen te hangen, zoodat het verkeer gestremd werd. Van eenige loodsen van de Neder- landsche spoorwegen zijn de schoor6tee- nen afgewaaid. Van zeer vele huizen zijn de daken zwaar beschadigd. Uitslaande brand. Vijf paarden omgekomen. Vrijdagavond ongeveer 11 uur brak te Warnsveld een felle brand uit in den stal van G. Visser, die spoedig oversloeg naar do bergplaats van inboedels, toebehooren- de aan W. Lebbink. De burgemeester van Warnsveld zag in, dat de dorpsbrandweer niet opgewassen was tegen die vuurzee cn vroeg telefonisch de hulp der Zutphen- schc brandweer welke onmiddellijk met groote materieel naar het terrein van den brand reed. Door het gezamenlijk optre den werd voorkomen, dat de brand over sloeg naar de naast- en tegenover liggen de perceelen. De groote 6tal van Visser ging geheel, de meubelbergplaats voor het grootste deel verloren. In den stal van Visser kwamen vier paarden in de vlam men om terwijl een vijfde paard, dat met moeite uit den brandende stal was ge haald, door de Rijkspolitie werd afge maakt, wijl het deerlijk verminkt was. In de bergplaats van Lebbink verbrandden een groote volgeladen verhuiswagen en eenige opgeslagen inboedels, waaronder veel antiek. Twee andere verhuiswagens konden nog bijtijds gered worden. Lebbink was wel, maar Visser niet tegen brandschade vpr- zekerd. Ernstige vechtpartij te Gouda. Na het sluiten van de kermis te Gouda is Vrijdagnacht op de Niouwe Markt een hevige vechtpartij ontstaan tusschen een aantal chauffeurs, die elkaar op stevige wijze te lijf gingen. Zekere B. bemoeide zich met heb geval, maar zijn inmenging werd niet op prijs gesteld en beloond met enkele messteken in 's mans hoofd. Een andere toeschouwer, de werkman Van O., deelde in het leed en hem werd eeri stuk uit zijn wang gebeten. Beide slachtoffers werden op het politiebureau verbonden. De chauffeur V., van den autobusdienst GoudaIJsselstein, werd, verdacht van deze mishandelingen, gearresteerd. Offerblokken gelicht. De politie te Bergen op Zoom heeft Vrijdagmiddag een goede vangst gedaan. Een zekere W., afkomstig uit Brest, werd op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was in de St. Jozefskerk aldaar de offerblok ken te lichten. Hij deed die- door middel van een balijn, waaraan lijm zat. W. wercl reeds eeraige maanden geleden verdacht te Breda kerkdiefstal te hebben gepleegd. De politie mocht er echter niet in slagen hem te betrappen. Massa-inbraken. Men meldt uit Helmond aan de „Msb.": Gisternacht heeft in do villawijk aan den Aarlerixtelschen weg te Helmond een reeks van brutale inbraken plaats gehad. Niet minder dan zes villa's werden door inbrekers bezocht. Systematisch werden de diverse villa's bewerkt en kas ten en deuren geforceerd. Alleen gelds waarden werden meegenomen. In de villa van den heer M. van Thiel werd alles overhoop gehaald en de brandkast ge opend met den sleutel, welke zich toeval lig op de tafel bevond. Al het geld uit de brandkast is verdwenen. Het zilverwerk werd onaangeroerd ge laten. Doode visch in de Waal. Men schrijft aan de „N. K. Crfc.": Reeds meermalen was heb den leden ■an de visschersvereeniging „Het Puiloog" te Waalwijk opgevallen dat regelmatig abnormaal veel doode visch in de Waal drijft. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat het water wordt verontreinigd, waar door zalm, paling, grondel, snoek, enz. worden vergiftigd. De visschen worden aangeta-st door een kieuwziektew Alge meen is men van gevoelen, dat de veront reiniging van het water geschiedt, door dat Duitsche fabrieken van tcerprod.ic- ten te Emmerik haar water ongezuiverd afvoeren. Antenne verloren. Een veehandelaar te Durgerdam vond op zijn land een koperen kabel van 60 M. lengte, waarvan het eéne eind in den grond stak. Toen hij dit er uittrok zat er een looden kogel aan van 3 pond ge wicht. Hel geheel bleek de radio-antenne van een vliegmachine te zijn die vermoe delijk van groote hoogte was neergeval len, want de loodbal zat 60 c.M. diep in den grond 1 Neemt de romer al afscheid? Als bijzonderheid wordt uit Ridderkerk aan de „Tel.' gemeld, dat Vrijdagavond op de afrastering van den kerktoren aldaar zes en dertig ooievaars zijn gezien. Na veel geklepper vlogen ze in Zuidelijke richting. HET N00RDP00L-DRAMA. Het interview van P. Gianfranceschi. „Ze speelden om hun leve n." De geestelijke adviseur van de „Italia"- expeditie, Pater Gianfranceschi S.J., die aan de pers reeds eenige mededeelingen verschafte omtrent de lotgevallen van zijn landgenooten, heeft dezer dagen aan den Romeinschen correspondent van de „G'ór- riere della Sera" een belangwekkend ver haal gedaan. Pater Gianfranceschi is, gelijk men weet tegelijk met Nobile teruggekeerd. Het wa ren, aldus de geleerde priester, die den in terviewer in zijn studeervertrek aan de Gregoriaansche universiteit te Rome ont ving, sprekend over de terugreis, honderd uren, die ik mijn leven niet vergeten zal. Gedurende de gansche reis van het hooge Noorden naar Italië waren de comparti menten van den trein steeds met nieuws gierigen en belangstellenden gevuld. Velen bleken van heel ver gekomen te zijn, om ons te bezoeken. Voor generaal Nobile was de tocht een terugkeer tot het leven. Tenminste zóó zag ik het, toen hij op de „Citta di Milano" we derkwam, na de groote ontberingen in de roode tent op het pakijs. Hij werd bij het aan boord gaan door twee mannen onder steund, zag er erg vermagerd uit en droeg een woesten baard. Nog zie ik zijn ont roering, een uitbarsting van emotie na zooveel angst, droefheid en beproeving. Vaak denk ik nog aan de twee journa listen van de expeditie, Lago en Tomasselli die er over twisten, wie of de groote vaart naar de Noordpool zou mogen medemaken. Ze namen tenslotte een lire cn wierpen het lot: kruis of munt. Ik dacht op het oogen blik onwillekeurig, dat die twee jonge man nen om hun leven speelden. (Men zal zich herinneren, dat de man van de „Popoio d'Italia", dr. Ugo Lago, tot de verongelukten behoort). Ook Pater Gianfranceschi had aan No bile gevraagd, mede te mogen, maar dit bleek onmogelijk. Men beloofde hem ech ter, te zullen telegrafeeren, wanneer het kruis op de Pool zou worden neergelaten. Dan zou hij tegelijkertijd z'n gebeden ten hemel kunnen opstieren. Het bericht werd evenwel pas een half uur, nadat de cere monie was geschied, afgezonden en hieruit concludeerde men op de „Citta di Milano", dat het weer aan de Pool ongunstig moest zijn, daar Nobile het voornemen had, het kruis zoo mogelijk eigenhandig te plaatsen en daartoe op liet ijs af te dalen. Pater Gianfranceschi sprak daarna over de vroomheid der expeditieleden, vooral, toen ze leefden in de schaduw van de roo de tent. De afbeelding van de Madonna van Loreto, die in de cabine ondanks den hef- tigen schok bij den val niet beschadigd was, hing er op een eereplaats, om te zege nen en te beschermen, tegelijkertijd. En voor de Madonna baden eiken morgen de aan den dood ontkomenen, maar in de on metelijke, Poolwoestijn verlorenen, hun vu rig gebed. Ook Mariano en Zappi, aldus Pater Gianfranceschi, zeiden gezamelijk hun ge beden, op hun wanhopigen marsch naar 'n verre hulp. Het geloof en het gebed ga^ hun de kracht, om de ontzettende ontbe ringen te boven te komen. Pater Gianfranceschi vertelde tenslotte, dat Nobile cn zijn metgezellen het verlan gen hadden uitgedrukt, om weder door Z. H. den Paus in audiëntie te worden ont vangen. Hij hoopte, dat deze wensch zou worden vervuld. ONGELUKKEN. Hittegolf te New-York. Op een dag acht doode n. Zaterdag heeft de hitte te New-York acht dooden geëischt, terwijl velen ziek zijn geworden. De hittegolf duurt nog steeds voort. Fatale brand in een Pruisisch dorp. Twee dooden en zes gewonden. Uit Wehlau (Oost-Pruisen) wordt gemeld: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een huis van twee verdiepingen een brand uitgebroken, die zóó snel om zich been greep, dat het voor een deel der be woners niet moer mogelijk was zich in vei ligheid te brengen. Een 23-jarig jong meis je en een kind van drie jaar kwamen in de vlammen om. Drie andere personen liepen zulke ernstige brandwonden op, dat men voor hun leven vreest. Twee andere, personen sprongen met ernstige brandwonden overdekt uit de tweede verdieping van het gebouw op straat en moesten in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een klein kind werd uit het brandende huis op straat geworpen. Zware petroleumbrand bij Marseille. Een hevige brand is Vrijdagavond uitge broken in een petroleumraffinaderij te Port-de-Bouc bij Marseille; 87 groote petro- leumreservoirs vatten vlam, terwijl de be lendende gebouwen werden gedreigd. De wo ningen nabij de reservoirs werden onmid dellijk ontruimd. Eerst tegen middernacht slaagde men erin, uitbreiding van het vuur te voorkomen. Alle petroleum in de reser voirs is in de vlammen opgegaan, doch de meeste gebouwen konden behouden worden. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Treinbotsing in Britsch-lndië. Eén doode, talrijke gewonden. Uit Lahore wordt gerneldi In de nabij heid van Sarai is een trein op een zich in dezelfde richting bewegenden anderen trein ingereden. Eén Europeaan is ge dood; voorts werden talrijke Britsch-In- diërs gewond, o.m. zeven man van het trein personeel. AlpenoKgeluk. Vrijdag is op het Kanderfirn in het Gas terental beneden de 1906 meter hooge Mutthornhütte de 31-jarige schilder Johann Dullinger uit. Aarburg in een dertig meter diepe gletschersplect gevallen en daar doodgevroren. Hij was bij het overspringen van een ravijn ruggelings omlaag gestort. Groote stormschade in Spanje. Vrijdagnacht zijn het centrale gebied en het Zuidelijk deel van Spanje door een he vigen storm geteisterd. Telegraaf- cn tele foondraden knapten af, terwijl in het spoor wegvervoer vertraging ontstond. Vooral in het Zuiden des lands is groote schade aan gericht. De oogst daar is ernstig geteisterd, in het bijzonder in Castillic. Menschenlc- vens zijn echter niet te betreuren. VLIEGMACHINE IN ZEE GEVALLEN. Dicht bij het Valkeveensche strand. De piloot gered en 'ongedee rd. Uit Bussum wordt gemeld: Zaterdagmiddag te vijf uur moest c.n toestel van de Deutsche Luft Hansa, de Fokker F 3, genummerd 4S9, een noodlan ding maken aan de Valkeveensche kust bij fort „Ronduit". De piloot Rutschau wat' te 4.40 uur te Schiphol opgestegen naar Hann over en vervoerde goederen, grootendeels bestaande uit rozen, verzonden door een kweekerij te Aalsmeer. Te vijf uur werd do bestuurder door een zware bui overvallen, waardoor hij gedwongen was laag te vlie gen. Plotseling weigerde echter do motor door een nog niet opgehelderde oorzaak. De besturder poogde daarop in glijvlucht het toestel op het strand te zetten. Door de ge ringe hoogte en den sterken N.O. wind ge lukte dit echter niet en ongeveer vijftig meter uit de kust kwam het toestel in zee neer. Het landingstoestel en de propeller werden vernield. De romp bleef, dank zij de ondiepte der zee daar ter plaatse, boven water, zoodat de piloot boven op het toe stel kon klimmen. Het ongeluk werd door de bewoners van de uitspanning „Oud-Val keveen" bemerkt, die dadelijk ter hulp snel den en den piloot uit zijn benarde positie bevrijdden. De heer Rutschau bleek onge deerd te zijn. Do Luft Hansa te Schiphol was inmiddels gewaarschuwd. De technische hulpdienst, onder leiding van den heer Köbler, ver scheen om halfacht. Door den sterken wind was het echter onmogelijk het toestel te bereiken. Heden zou het van Amsterdam uit per schip geborgen worden. De goede ren zijn uit den romp boven op het toestel vastgebonden, doch de rozen zijn door zee water bedorven. Post was niefc'aan boord. In weerwil van het slechte weer en de afgelegen plaats waren nog vele nieuwsgie rigen komen kijken. COURTNEY'S AVONTUUR. Het vliegtuig in vlammen. Zeventien bange uren op zee. Kapitein Courtney heeft aan de „Star" per radio het verhaal gedaan van het won derlijk einde van zijn Oceaanvlucht. Na langen tijd tegen een feilen regen- storm te hebben gevlogen, was het toestel eindelijk in een kalmer atmosfeer gekomen, en Courtney begon reeds in verband met het voortreffelijk werken van de motoren vertrouwen te krijgen, dat hij Newfound land zou bereiken, toen hij, op een hoogte van 450 M., plotseling het verschrikkelijkste schouwspel van heel zijn vliegerscarriëre zag. Achterom kijkend, zoo seint hij, ver steende ik bijna, toen ik den achtersten motor omringd door vlammen zag werken, die zich, terwijl ik keek, naar achteren be gonnen uit te breiden tot een reusachtige steekvlam. De vlammen streken over de plaats, bezet door Elwood Hosiner, onzen passagier, ver voorbij staart en roer. Pierce, de mechanicien, snelde naar de machines om den benzinc-toevoer af te snijden. Intusschen stelde ik alle motoren af en liet het toestel recht vooruit door de duisternis dalen. Nadat de machine een gevaarlijke daling had verricht op de ruwe golven, wachtten kapitein Courtney en zijn metgezellen, de mecanicien Pierce, dc marconist Gilmour en Elwood Hosmer, de zoon van oen Cana- doeschen millionnair, een kwartier lang oj» een ontploffing, die evenwel niet kwam. Na de daling stegen de vlammen recht de hoogte in en streken vrijwel langs het ben zine-reservoir, zoodat het gevaar voor een ontploffing bijna onvermijdelijk scheen. Niettemin konden door middel van het aan boord aanwezige brandblusehapparaat de vlammen bedwongen worden. Hierna begon de marconist zijn S. O. S.- seinen uit te zenden. Eveneens werd ge tracht, rooksignalen te geven, doch hiermee moesten de schipbreukelingen spoedig op houden, omdat het toestel hierdoor bijna opnieuw in brand gevlogen was. De vliegboot kwam ongeveer 2 uur Woensdagmorgen op den Oceaan neer, maar eerst om 7 uur 's avonds werden de inzittenden opgepikt. Gedurende die 17 verschikkelijke uren dreef het toestel bij na 50 K.M. van de oorspronkelijke positie af. Zeeziek, door het voortdurende rollen van het toestel, wachtten de vliegers op redding. Toen ten slotte Gilmour uitriep, dat er een schip in zicht was, noemde ik hem een leugenaar, seint Courtney. Niet temin keek ik uit en ik zag het mooiste wat ik ooit gezien heb. Ik zag de „Minne- waska", die naar ons toestroomde. Kapitein Courney en zijn metgezellen, die allen ongedeerd zijn gebleven, zijn thans aan boord van de „Minnewaska" op weg naar New York. -«•"•"""SS 3—3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7