binnenland. kerknieuws. vermist' MAANDAG 6 AUGUSTUS 1928 TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT PLECHUGHEID TEN PALEIZE Aanbieding van het Gedenkboek. Zaterdagmiddag werd ten Paleize Soest- dijk he gedenkboek aan H. M. de Konrngm- Moeder aangeboden. Te halfv.jf kwam de volledige comimssie van redactie, bestaan de^uit Tr. Th. de Visser, oud-minister, voor- ritter* mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht; pro!, dr. P. J. Blok, oud;hoog- leeraar; H. Colijn, oud-muuster-presldent, mr D. Fock, oud-gouverneur-generaal, dr. G Leiy, oud-minister; dr. Graaf van Lyn- den van Sandenburg; vice-president van den Baad van State; mr. lid van de Tweede Kamer; H. <-n. ^an oei Mandere, secretaris; alsmede de uitgever, de heer S. van Looy, op hefc,paleiS-^n'Ko In de groote zaal bevonden zich Ko ningin Emma en de Koningin met gevolg. Dr Th. de Visser, sprak een rede uit, waarin hij er op wees, dat mannen en vrou wen van de meest verschillende godsdiensti ge en politieke richtingen zich gaarne be reid verklaarden bijdragen te leveren. Hieruit spreekt de veelzijdige en dank bare hulde. Maar het welsprekendst getuigt daarvan de inhoud van het gedenkboek zelf Spr. besloot met den wensch, dat de lec tuur de Koningin-Moeder bij vernieuwing de verzekering mocht schenken van de sterkte van den band, die ons volk aan haar en aan het Huis van Oranje verbindt. Na het boek te hebben aanvaard, zeide Koningin-Emma o.m. het geschenk zeer te ■waarde eren. "Wanneer ik straks van den inhoud ken nis neem zoo besloot zij zullen vele herinneringen uit de vervlogen jaren weder levendig voor mijn geest komen, maar bo venal zal groote dankbaarheid mijn hart vervullen, want, toen ik mijn nieuwe vader land betrad, had ik niet verwacht noch dur ven hopen, zoo spoedig het vertrouwen van het Nederlandsche volk te zullen winnen. Winst op de Haagsche Gemeentebedrijven. B. en W. te 's Gravenhage hebben den Raad thans aangeboden de rekeningen over 1927 van een aantal gemeentelijke bedrijl ven en instellingen. De totale winst over 1927 bedraagt voor 't gasbedrijf 877.164.68, voor het electrisch bedrijf 3.784.469.53, voor de duinwaterleiding 569.493.43, voor den telefoondienst 672.042.54, voor het openbaar slachthuis 253.751.63. De bedrijfsrekening van gemeentewerken ft-luit voor het eerst met een saldo (voor- deelig verschil van 162.053.71). EEN VLAG GE KWESTIE. Rood-wit-blauw of Oranje-blanje-bleu? „De Residentiebode" schrijft:' In het buitenland, we herinneren slechts aan Duitschland en Zuid-Afrika, heeft de vlaggekwestie heel wat beroering ge bracht en, in plaats van een symbool der nationale saamhoorigheid te zijn, werd de vlag daar een bron van twist en twee dracht onder eigen volk. Met dit voorbeeld voor oogen is het wel een zeer gewaagd spel dat sommigen spe len, om ook in ons land een dergelijk pro bleem op te werpen, met wegdringen van de oude nationale rood-wit-blauwe vlag, n.l. de oranje-blanje-bleu vlag of de z.g. Geuzenvlag. De motiveering hiervoor is niet bij al len hetzelfde. De hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" voorstander van de nieuwe vlag komt gisteravond opnieuw met een pleidooi voor de laatste vlag en "wel op drie gronden: historie, praetijk en schoonheid. De practische en aesthetische overwe gen kunnen hier al direct buiten spel blijven. De vlag is een nationaal symbool, dat wortelt in de historie en men gaat geen vlag veranderen, omdat men nu toeval lig andere kleuren mooier vindt. Daarnaast hebben wij uit 'de kringen van de scheepvaart nooit van practische bezwaren gehoord. Blijft dus de historische overweging. En dan zouden wij met niet genoeg na druk kunnen waarschuwen om op grond van deze overweging de z.g. Geuzenvlag in te voeren. De historie van de Oranje-blanje-bleu vlag is maar een gedeelte van onze his torie en wel dat gedeelte, dat een zeer anti-paapsche strekking had. De hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" wil wellicht die historische beteekenis aan zijn vlag niet geven, maar anderen doen dit wel. We verwijzen daarvoor, naar de verga dering onder leiding van enkele antipa pistische dominees eenige maanden gele den hier in den Dierentuin gehouden en waar de invoering van de oranje-blanje- bleu-vlag werd geëischt, omdat deze het symbool was van het Protestantsche ka rakter onzer natie en van den strijd te gen Rome. En wie geregeld de pers van die zijde leest, weet, dat op die wijze daar de Geu zenvlag wordt gepropageerd. Het behoeft daarom geen nader betoog dat in deze omstandigheden deze vlag een hoon en beleediging is voor het Katho lieke volksdeel, dat 1/3 onzer natie vormt. Deze vlag kan door ons Katholieken niet worden geaccepteerd, zooals ook Dr. Görris, onze Kath. geschiedschrijver, dui delijk heeft uiteengezet. Een nationaal feest met deze vlag als symbool zou geen nationaal feest meer zijn en op de medewerking der Katholie ken zou men moeilijk een beroep kunnen doen. En, wanneer van officieele zijde met deze kleuren zou worden gevlagd, zouden de Katholieken in de openbare colleges zich zeker tegen het vlaggen moeten ver zetten. Daarom kan niet genoeg worden be treurd, dat men in die richting reeds stap pen doet, zooals bij de Olympiade, waar Denis den Olympiade-eed niet heeft afge legd ten overstaan van onze nationale drie kleur, maar ten overstaan van de z.g. Geu zenvlag. Dit heeft reeds een protest uitgelokt van den heer de Koning, die in de „Maasbode" het volgende schrijft: „Oranje, wit, blauw beteekenen voor de katholieken de kleuren van het tijdperk, waarin zij in alles achteruitgesteld en ver volgd werden; het zijn de kleuren van den tijd, gedurende welken de besten van ons irolk door buitenlanders,die in troebel water trachtten te visschen, gedood zijn; ik be hoef u slechts te herinneren aan Gebr. de Witt en den heer van Oldenbarneveldt etc. Doch afgezien van deze zuiver Katholieke, motieven, hebben wij nog het hoofdmotief, dat de kleuren van deze vlag grondwette lijk rood, wit, blauw zijn en daarmede basta". Wie er prijs op stelt dat bij nationale gelegenheden de eenheid van de natie wer kelijk gehandhaafd blijft, verzette zich te gen het heillooze streven om een vlagge kwestie te provoceeren, die tot een ernstig verzet onder ons volk moet leiden. Proces tegen den Staat in zake de Zuiderzeewerken, Schadeloosstelling van 1.000.000 geëischt. De Mij. tot Aanneming van Waterbouw kundige Werken voorheen A. Hofman, ge vestigd te Haarlem, heeft een proces hangig gemaakt tegen den Staat. Deze maatschappij heeft indertijd, samen met de aannemersmaat&chappij G. A. vati Hattem te 's Gravenhage, aangenomen het maken van den afsluitingsdijk van Wieringen naar het vasteland van Noord-Holland. Tijdens de uitvoering van dit werk, nu ongeveer drie jaar geleden, hebben verzakkingen verschuivingen plaats gehad, waardoor de aannemer aanzienlijke schade zou geleden hebben. Hij stelt daarvoor „Waterstaat", dus den Staat der Nederlanden, aanspra kelijk en eiicht van dezen een vergoeding van een millioen gulden. Benoemingen Paters Jezuïeten. Naar de „Msbd." verneemt, is de Zeer- eerw. Zeergel. Pater mr. dr. A. Borret S.J. benoemd tot rector van het St. Aloysius- college te 's Gravenhage. De Zeereerw. Pater A. Bergé, sinds 1920 rector van het College, is overgeplaatst UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 7 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.302.00. Lunchmuziek. door het trio- F. Courtel. 6.007.45. Concert door het AVE O-kwar tet met medew. van A. Bleekrode, viool. 8.15. AVRO-tooneel. Studio-opvoering an „De Huizen van den Weduwnaar", door het Vereenigd Tooneel. Dir. Verkade en Verbeek. Tooneelspel in 3 bedrijven van Bernard Shaw. 10.00. Persber. Daarna dansmuziek door Ted Staves and his Band van het Casino t-e Scheveningen. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30. Lunchmuziek door het Trio- aWinkels". 6.007.00. Gramofoonmuziek. 7.308.00. Causerie door mevr. M. E. Steyger Asperslagh: De katholieke vrouw als Moeder. 8.00. Concert door het Haagsche Harmo nie-orkest o. 1. v. Henri Zeldenrust, uit den Dierentuin in Den Haag. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek (Kreutzer so nate). 12.20. Het Gladijs Noon Trio. I.20—2.20. Orkestconoert. 4.20. Orkestconcert. 5.20. Vacantiepraatje. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Gramofoonmuziek. 6.50. Nieuwsber. 7.05. Gramofoonmuziek. 7.20. Lezing: Londoners-country. 7.35. Pianoduetten van Dvorak. 7.45. Muziek. 7.50. Lichte Wiener muziek. 9.20. Nieuwsber. 9.35. Lezing: The newspaper. 9.50. Nieuwsber. 9.55. Marian Anderson!, alt. 10.20. „The crossing", radio-hoorspel van Marveil en Lister. II.00—12.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50—2.10. Orkestconcert. 4.055.05. Concert. 9.0511.20. Concert. Declamaties en ka mermuziek. Langenberg, 469 M. 1.252.50. Concert door het Philharmo- nisch orkest. 6.20—7.15. Concert voor koor met piano- begel. 8.2010.50. 5e Concert door het Werag- orkest. KönigBwusterhausenj 1250 M. (Zeesen). 12.205.20. Lezingen. 5.206.20. Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50. Werken van Oude Meesters. Hamburg, 395 M. 4.35. Voorlezing. 5.20. Orkestconcert. nau,r het Convict „Huize Katwijk" te 's Gra venhage. Voorts vernemen wij, dat den Zeereerw. Pater F. Beyseny S.J., procurator van het St. Canisius-college te Nijmegen, als zooda nig ontslag is verleend. De Zusters Dominicaneneisen te Voorschoten. Algemeen kapittel In het in „Huize Bijdorp" te Voorschoten gehouden algemeen kapittel van de congre gatie van de H. Catharina van Senen (Do minicanessen van Voorschoten), werd tot al gemeen overste gekozen de Eerwaarde Zus ter Hortensia Bak, overste van het klooster aan de Korte Haven te Schiedam. Tijdens deze verkiezing van de algemeen overste werd het kapittel voorgezeten door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Tot raadzusters werden verder gekozen de Eerwaarde Zusters: Liduina Hosman, ft on LET ON. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Emden. 13) Ik wil alleen nog even op de post wachten; die komt op Zondag gewoonlijk later ,U heeft uw krant ook nog niet. Ja. En het avondblad van gisteren is ook nog niet gekomen, antwoordde de oude heer. Maar vertel eens, is het nu alleen de Vossische Zeitung waar je zoo naar verlangt? Het meisje bloosde. Elke emotie, hoe gering ook, teekende zich op haar teer- blank gezicht onmiddellijk af door een lichten blos. Zij boog een weinig, waar door haar prachtige, volle haardos, licht blond bij wit af en met een gouden waas erover prachtig uitkwam. Een schalksch lachje, waardoor twee kuiltjes in het zui ver ovaal van haar wangen kwamen, speelde om haar kleinen mond en glinster de als zonnevonken uit haar diepblauwe oogen, toen zij antwoordde: Neen, Grootvader, verwacht minstens een half dozijn brieven van vriendinnen. Maar U £u m16*1 k°rt komen; U weet, voor u heb ik geen geheimen, ik zal ze u alle maal voorlezen. Genade! riep de oude heer met kod- digen schrik en stak afwerend de hand op. .Waarmee heb ik die straf verdiend? *8 d® post, eindelijk! riep ze Haar scherpe blik had den brievenbe steller reeds uit de verte zien aankomen en vlug snelde het fijne, gracieuze meisje het breede tuinpad af, den brievenbestel ler tegemoet. Drie brieven voor mij en voor u al leen uw krant en een circulaire van een wijnhandelaar! riep zij den Geheimrat toe, terwijl ze haar brieven in de hoogte hield. Zal ik ze maar meteen voorlezen? Zoo indiscreet wil ik niet zijn, zei 3e oude heer, vroolijk lachend. Lees jij ze maar eerst, ik zal intus- schen mijn krant eens inkijken. Hij stak een sigaar op en maakte zich gereed op zijn gemak de krant te lezen, terwijl Selma haar brieven opende. Zij was twee jaar op een pensionaat in Vevey geweest en hoewel zij dit al een jaar gele den had verlaten, hield zij nog briefwis seling met zeker een dozijn hartsvrien dinnen. Juliana heeft geen tegenbericht ge zonden, ze zal me vanmiddag dus einde lijk wel komen opzoeken, babbelde zij en weer kwam het verraderlijke blosje op haar lief gezicht; haar grootvader was echter verdiept in zijn lijfblad en ant woordde alleen met een knikje en een on bestemd geluid. Een lange poos was het stil in de ka mer. Grootvader en kleindochter waren in hun lectuur verdiept en beiden sloegen er nauwelijks acht op, dat de oude huis knecht bijna onhoorbaar binnenkwam en de ontbijttafel afnam. Plotseling sprong de oude heer Graup- ner overeind; de courant trilde in zijn hand en met een uitdrukking van ontzet ting in toon en gelaat riep hij: Wat moet dat beteekenen? Genadige hemel, dat is toch onmogelijk! Wat is er gebeurd, Grootvader? vroeg Selma, terwijl zij haar brieven op de tafel wierp en haar grootvader aan keek. Hier lees Selma, mijn oude oogen schijnen mij voor de mal te houden en mij dingen voor te spiegelen, die niet waar kunnen zijn, zei hij. Hij nam de krant weer op, zette zijn bril, die half van zijn neus was gegleden, recht en zocht in lijnrechte tegenspraak met zijn woorden het bericht, dat hem zoo had doen schrik ken, weer op. Daar staat het, zei hij. Selma las de bekendmaking der poli tie, die den avond te voren in de hoofd stad al op de aanplakzuilen had gestaan en zo las met stijgende opwinding. Op het laatst was haar stem heesch gewor den, haar blauwe oogen donker van ver ontwaardiging; zij wierp het blad op den grond en zei: Dat kan immers niet waar zijn! De oude heer schudde bedachtzaam het waardige hoofd. Geen verslaggever zal het wagen een dergelijk bericht uit zijn duim te zuigen; iets kan er van waar zijn, al zal het bericht wel overdreven zijn. Gelooft U werkejijk, Grootvader. Ik weet zelf niet wat ik gelooven moet; ik ben meer dan verbaasd dat ik een dergelijk bericht het eerst door de krant, moet hooren. Maar dit moet immers een onwaar heid zijn. Forberg kan toch geen dief zijn. Grootvader, ik ga niet naar de kerk—— 6.20. Walsmuziek. 8.20. Orkestconcert. 9.20. Operaconcert. Brussel, 509 M. 5-20. Gramofoonmuziek. 5.50. Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20. Pianoconcert.. 8.2010.50. Orkestconcert, i. d. Dieren tuin Antwerpen. Von Mihaly's televisie-proeven. De Hongaarsche ingenieur Denes von Mihaly, die zich door zijn werkzaamheid op het gebied der televisie reeds een groote bekendheid verzekerde, heeft vol gens Duitsche berichten een belangrijke nieuwe vinding gedaan, waardoor de ge voeligheid der photo-electrische oellen aanmerkelijk wordt verhoogd. Daardoor zouden zwakkere en meer kortstondige lichtimpulsen in stroomwisselingen omgezet kunnen worden. Over den eigenlijken aard der vinding is nog nog niets bekend. Wel zijn enkele bijzonderheden openbaar gewordqn omtrent een andere nieuwe vin ding van Von Milhaly, betreffende de licht bron voor het weergeven van draadloos overgebrachte levende beeden. Een moeiijk punt bij het overbengen van direct zichtbaar te maken beelden is toch steeds nog de lichtsterkte. De zwak ke stroomverschllen, afkomstig van radio signalen, moeten toch een zoo krachtig mo gelijke lichtbron doen flikker©», iefst van volkomen donker tob helder icht. En dit moet gebeuren zeer snel en zonder traag heid. Volgens Von Mihaly's laatste vinding is hiervoor de z.g. Wolframpuntlamp bruik baar. Deze bestaat uit twee Wolframelec- troden in een met stikstof ge vulden glazen ballon, tueschen welke electroden een licht- boog brandt. Zulk 'n iichtboog brandt hel derder als men meer stroom toevoert en minder hel bij zwakkeren stroom.Deze direct zichtbare variaties zijn evenwel voor het doel onbruikbaar omdat zij tengevolge van de warmtecapaciteifc van den boog te veel traagheid bezitten. De Iichtboog evenwel kan ook dienen als verwekker van hoog frequente electrische trillingen en von Mihaly kwam op den inval, dat dergelijke snelle variaties misschien ook in het licht zelf van den boog konden worden opge wekt. Inderdaad bleek, dat onder bepaalde omstandigheden de lichtsterkte van den boog volkomen evenredig wijzigingen on dergaat onder den invloed v. slechts zwak ke, veranderlijke stroomen, welke aan den voedbigsstroom voor den boog worden toe gevoegd. Hier deed zich evenwel de nieuwe moei lijkheid voor, dat kleine variaties in een op zichzelf helder licht geen opvallend ef fect leveren. Dit bezwaar wil Von Mihaly opheffen door een scherm, dat de gemid delde lichtsterkte van den boog juist onder schept; er komt dan pas licht door het scherm als de lichtbron helderder wordt dan de gemiddelde helderheid. Zoo houdt men alleen de lichtvariaties over. Wij moeten erkennen, dat deze mededee- lingen buitengewoon vaag zijn en nog niet veel inzicht geven in de wezenlijke waarde der nieuwe vindingen van Von Mihaly. Het verhaal, dat hij binnenkort een televisie- te Voorschoten; Eugénie Biezenaar, tot he den overste van de kweekschool te Reuver; Pauline Hensen, van het klooster aan den Waldenburgerweg te Rotterdam, en Amalia Wekmeier, overste van het gesticht aan de West-Kruiskade te Rotterdam. De nieuwe algemeene overste der congre gatie word op 8 Januari 1886 te Utrecht ge boren. Abdij St. Paul van Oosterhout. Met hooge goedkeuring van Z. H. den Paus is gisteren te Oosterhout opgericht „de Abdij St. Paul van Oosterhout". Tot nu toe was de bekende abdy van Be nedictijnen aldaar ,de Abdy St. Paul van Wisques". Abt der „Abdy St. Paul van Oosterhout" blijft de tegenwoordige hoogwaardigheids- bekleeder, R. P. Dom. J. de Puniet de Par ry. Aangezien deze reeds de abts-waardig- heid bekleedt, zal voor Oosterhout geen nieuwe abt gewijd worden, wel wordt voor Zij werd gestoord door den ouden huis knecht, die Eduard Graupner aandiende, die hem reeds op den voet volgde. Een blik op de krant en op de bleeke, opge wonden gezichten van zijn vader en zijn nicht bewees hem, dat hij te laat kwam met zijn nieuws. U heeft het dus toch al uit de krant gezien, Vader, riep hij. U moet mij niet kwalijk nemen, mijn wagen stond al een uur voor de deur, maar ik word telkens opgehouden; sedert gisteren leven wij in een voortdurende opwinding. Ga zitten, Eduard, en vertel mij, wat dit bericht nu eigenlijk te beteekenen heeft, antwoordde de Geheimrat, terwijl hij zijn zoon een stoel toefschoof en hem tegelijkertijd de krant aanreikte. Ik heb het al gelezen, het is de waar heid, antwoordde de bankier, terwijl hij plaatsnam, hoewel De waarheid viel de oude heer hem in de rede de oude Forberg zou 'n gc- meene dief, een ellendige bedrieger zijn! Ik ben bang dat het zoo is, antwoord de Graupner, hoewel wij hem nog niet zonder voorbehoud mogen beschuldigm, zooals de krant het doet; daarvoor is de zaak nog niet voldoende opgehelderd. Vertel, herhaalde zijn vader. Zijn an ders zoo vriendelijke klonk streng en be velend. Eduard Graupner had het gevoel, alsof hij weer kind was alsof hij een kwa jongensstreek had uitgehaald en nu een afstraffing in ontvangst had te nemen. Hij vertelde zijn vader alles, wat er den vori- gen dag was gebeurd Voor een groot deel ligt dc schuld bjj KuLumer, voegde hjj Qt aan too. Ju- ontvanger op de markt zou brengen die 150 Mark zou kosten, klinkt zelfs niet erg •«- rieus. Radio Expres. Gaat de omroep beeld-uitzendingen brengen? Een artikeltje in het laatste nummer van de Wireless World geeft, sterk den in druk, dat in Engeland wordt overwogen om afbeeldingen van actueelen aard te gaan uitzenden door middel van de omroepsta- tions, of door middel van een specialen zender hiervoor, zoodat als het ware do draadlooze nieuwsberichten geïllustreerd zullen worden. Hoe 1- ïg het nog zal duren aleer een begin daarmee wordt gemaakt., vinden we niet vermeld, maar het is de bedoeling er niet lang meer mee te wachten. De ontvanginrichtingen, waarop deze uit zendingen berekend zullen zijn. schijnen groote overeenkomst te zullen hebben met het systeem, dat door den heer G. J. Eschauzier te Den Haag werd gedemon streerd op den Tweeden Ned. Radio Salon. De Wireless World spreekt n.l. van een door Capt. Otto Fulton verbeterd stelsel Thor- ne-Bakker. Hierbij wordt het over to zen den beeld op een draaienden cylinder ge spannen en afgetast met een stift of licht punt, dat door een transportschroef in de lengte langs den cylinder wordt verschoven De weergave wordt evenals bij de inrich ting van den heer Eschauzier verkregen door een chemische kleuring, opgewekt door den electrischon stroom. Do aandrijving van den cylinder geschiedt met een uur werk, terwijl Fulton daarop de synchroni seering heeft toegepast door een magneti sche rem, blijkbaar op soortgelijke wijze als door Dieckmann is gedaan. Het in beweging zetten en stoppen vail den ontvangcylinder geschiedt door de signalen van den zender. Het ontvangtoe stel moet voldoende versterken om gelijk gerichte stroom impulsen van 3 mA t« le veren, ten einde een relais te doen werken. Dit is voor moderne toestellen geen zware praestatie. Voorloopig ontbreken de technisch© dé tails betreffende het stelsel en over de be- noodigde apparaten. We zullen er echter wel meer over vernemen tegen den tijd, dat zulk een dienst in werking zou treden. In Amerika geeft het bekende omroep- station WWGY van de General Electric al eenigen tijd geregeld beelduitsendingen, maar uitsluitend op experimenteelen grondslag. De heer Rice, directeur der General Electric, heeft verklaard, dat aan het publiek vooralsnog geen nauwkeurige bouwvoorschriften voor beeldontvangers kunnen worden verstrekt omdat het gehee- le stelsel nog in het stadium der ontwikke ling verkeert en missohïen plotseling ge heel zal worden veranderd. De G. E. wil dus geen schame's en gegevens publiceercn, want als het groote publiek zich thans pas sende apparaten voor de huidige proeven ging aanschaffen', zou dit beteekenen, dat men zich aan de thans in gebruik zijnde zendmethode ook voor de verdere toekomst zou binden. Dat is het nadeel van al te vlug er bij te willen zijn. Radio Expres. Wisques een nieuwe abt gekozen uit de Congregatie van Solesmes. Dr. R. P. Dom Cozien, abt van Solee- mes, was overgekomen, om de stichtingsoor konden van de abdy over te dragen. „St Petrus Canlsius RetraitenHuis" Bergen (N.-H Het was 31 Juli j.l. een jaar geleden, dat het Retraitenhuis te Bergen voor het hou den van retraiten is opengesteld. Geduren de dit tijdsverloop hebben 2810 retraiten- ten het retraitenhuis bezocht. Hieronder waren 1320 mannen en 1490 vrouwen. Het aantal retraiten bedroeg 66, zoodat gemid deld iedere retraite bezocht werd door a 43 retraitanten. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bi«r schop van Haarlem, is a.s. Vrijdag, 10 Aug.# wegens afwezigheid, verhinderd audiëntie te veTleenen. lius en ik hadden hem uitdrukkelijk very boden, een zoo groot bedrag aan één pery soon toe te vertrouwen. In mijn tijd en in dien van je oom 10 het altijd zoo gebeurd en we hebben er nooit spijt van gehad, merkte de oudo heer op. Eduard haalde de schouders op; hij koi$ zijn vader toch niet goed in het gezicht zeggen, dat hij die wijze van doen sterk! afkeurdo. Juist om die reden hebben wg een tweeden looper aangesteld, antwoord» de hij ontwijkend. Dat weet ik, Schmidt, die nu, xoo» als ik uit jouw mededeelingen moet opma» ken, als verklikker van zijn collega is op» getreden, antwoordde de Geheimrat ei Selma voegde eraan toe: omdat JulW ana en Gustaaf Forberg geen lust heb» ben, op voet van gelijkheid met hem on| te gaan. De beide heeren keken haar verwonderd! aan. Wat weet jij daarvan? vroeg haa? oom niet bepaald vriendelijk. Juliana heeft heb me verteld, ant woordde ze kleintjes. De dochter van den banklooper For berg is voor Freule von Kirchdorf een min stens even ongeschikte conversatie als d« banklooper Schmidt voor haar, antwoord de Eduard Graupner scherp. Maar daarover spreken we later nog wel eens. Laten we ons nu bij de hoofdzaak houden# (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5