^BUITENLAND BINNENLAND. DE OLYMPISCHE SPELEN 19e Jaargang. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1928 No. 5943 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling froor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal |ij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Elót - Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné's ver* krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor- altbetaling. Afzondei&ike nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl" Gewone advertenllên 3P o.nl per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van bet tarief berekend. 9 Klolno sdvertoniiën, vau ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen vjnrden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. in „m iim I «1 Uit nummer bestaat uit twee bladen. DUITSCHLAND. Accoord tusschen Polen en Danzig. Volgens berichten uit Danzig is de ne geering der vrije stad in kwesties betref fende de Westerplatte met Polen tot over- eenstemming gekomen. Er zijn drie verdragen ter zake geslo ten. Eenerzijds komt Danzig Polen tege moet wat het vervoeren van munitie en het aanleggen van Poolsche oorlogsschepen betreft, terwijl Polen anderzijds aan Dan zig concessies doet, wat het spoorwegver voer aangaat. Naar de Duitsche bladen melden, zullen r.og meer verdragen tusschen Danzig en Polen worden gesloten, die de verhouding tusschen beide gunstig zullen beïnvloeden. JOEGO-SLAVIË. Verders actie van de Kroaten. Twee commissies ingesteld. Naar uit Zagreb wordt gemeld, heeft de coalitie van Kroatische boeren en onafhan kelijke democraten haar besprekingen on der leiding van Pribitsjewitsj beëindigd. Er is een commissie gevormd, die wekelijks zal bijeenkomen. Voorts is een tweede commis sie ingesteld, die uit vijftig personen be staat, en wel voor de helft uit afgevaardig den en vooi de andere helft uit. buiten het parlement staande persoonlijkheden. Deze laatste commissie zal propaganda maken in den zin der richtsnoeren van de coalitie van boeren en democraten. De toestand van Rariitsj. Men meldt ons uit Weenen: De Weensche avondbladen melden uit Zagreb en Belgrado, dat Steven Baditsj naast andere complicaties aan waterzucht en zwelling van de voeten lijdt. De dok ters hebben zelfs krantenlectuur verboden. De Weensche professor, Chvoutek, heeft klaarblijkelijk een pessimistische diagnose gesteld. De oppositie te Zagreb heeft in een ge heime zitting over maatregelen gesproken voor het geval Baditsj mocht overlijden. RUSLAND. Een roode vakorganisatie voor negers. Naar de „Boel" verneemt, heeft het uit voerend comité van de roode vak-interna- tionale in overleg met de roode vakorgani satie in verschillende landen, waaronder -Amerika en Frankrijk, besloten, een spe cialevakorganisatie voor negers in het le ven te roepen. In het voorbereidend comité nebben zitting eenige neger-ai leiders uit' Amerika, Cuba en Argentinië. Tevens is esloten, m 1929 een internationaal neger- arbeiders-congres bijeen te roepen. Rusland en het anti-oorlogsverdrag. T.litól UIt 1108,1011 gemeld wordt, heeft «vilW Vïï e™ onderh°"d met de pers over het Kellogg-pact er rijn verwondering t!SPn ten„<lat het n,et 1100. dig geacht heeft Rusland uit te noodigen tot de reeds sedert December van het vo rig jaar loopende onderhandelingen in zake een anti-ooWug-verdrag. Dit feit wekte den schijn, dat de deelnemende machten poog- den de Sovjet-regeer,ng te isoleeren. Een deel van de bmtenlandsche pers was voor stander geweest van een uilnoodiging van Rus and w'! d8 ''TS oRgew0rpen of Rusland wel aan een dergelijke uilnoodi ging gevolg zou kunnen geve,,. Een derge lijke vraag kon Tspitsjerin alleen maar Ce- vestigen, Ook thans was een uitnoodiging te 'aat. 'Iaa' I-et pact nog niri onderteekend was. De politiek van de Sol jctregeering was op vrede ingesteld, en be- reid den wg van bet Kellogg-pact te gaan, at een algemeene vrede tot, stand wilde brengen. Ondanks het feit echter dat de sovjeteregeer,ng nog niet uitgenoodigd onl.Z.0U,Z,J toch ocn la,e "itnoodiging tot X;:«ernïanhetverdra8ooknun°e CHINA. -Ie Chineesche roovers. Grafschenners. ^,1'neosc,ie' bladen hebben een bericht n s On'L0nlWttend gcval ian beiligschen- ue NoM™ 8eneraal Sjoeipoe hebben keizerbik treepen namelijk een aantal ken en de te Siif'ien °P«aKebro- 1 vend. aar,Ii bevindende juweelen moet voor6) ^08tbaarheden gestolejl. Er i'i. Dertien d .°!,',oen vaarde gestolen 0111 die oodklste11 zijn weggenomen, SjTen Lo'I'V.61 li,k baatte van Kei^ stolen ven™ «'«rtste deel van de ge- vooraerpen rs te Tientsin verkocht. MEXICO. Het requisitoir tegen Torrai. De doodstraf geëischt. Naar de Duitsche bladen uit. Mexico ver nemen, heeft de officier van Justitie tegen José de Leon Torral, den moordenaar van Obregon, de doodstraf geëischt. Bloedig gevecht in Mexico. Twee en twintig opstan delingen gedood. Naar gemeld wordt, zijn bij een gevecht nabij Teopzan, in den Mexicaanschen staat San Luis Potosi, 22 opstandelingen gedood. MN HET VATICAAN. Het Vaticaan en China. De inhoud van 's Pausen brief. De „Osservatore Bomano" publiceert, zooals wij aankondigden, den tekst van den brief van den H. Vader aan de Chineesche Katholieke bisschoppen en priesters en het geheele Chineesche volk, waarin de Paus er aan herinnert, dat de houding van den H. Stoel jegens China buitengewoon welwil lend is geweest, namelijk bij de wijding van de eerste Chineesche bisschoppen. De Paus' drukt verder Zijn vreugde over het einde van den burgeroorlog uit en spreekt de hoop uit, dat de binnen- en bui- tenlandsche vrede zich op liefde en gerech tigheid zal grondvesten. In den brief wordt voorts gezegd: „Om dezen vrede te verwezenlijken, wenscht de II. Vader, dat de rechtmatige eischen en rechten worden erkend van het talrijkste volk der wereld, 'n volk van oude cultuur, dat grootheid en glans heeft ge kend, en aan hetwelk een groote toekomst nooit kan worden ontzegd, wanneer het op den weg van gerechtigheid en orde blijft". De H. Vader wenscht, dat de Katholieke missiën tot den vrede en de welvaart in China bijdragen en zegt verder: „De Katholieke Kerk leert eprbied en ge hoorzaamheid jegens' de rechtmatige over heid en verlangt voor haar missionarissen en haar geloovigen vrijheid en veiligheid onder het algemeen recht". De brief beveelt tenslotte den Katholie ken vereenigingen aan, daadwerkelijk deel te nemen aan het Pauselijk Liefedewerk tot Voortplanting des Geloofs. HET BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT. De ontvangst in de hoofdstad. Zondag heeft Z. K. en K. H. Aartsher tog Albrecht van Hongarije, vergezeld van Z. D. H. Mgr. Meszaros uit Boedapest, in de hoofdstad vertoefd. Om 11.10 uur werd. Mgr. Meszaros des morgens afgehaald aan het Centraalsta tion door de heeren Prof. Dr. Varkamp uit Boedapest, en G. N. Olsthoorn, bestuurslid van het B. K. Ilongaarsche Kindercomité. Direct daarop begaf Mgr. Meszaros zich naar de kerk van den H. Wilührordus, binnen de Veste, waar hem'een feestelijke ontvangst was bereid. Geassisteerd door de eerw. heeren Kok en Biermans, beiden kapelaans der kerk, droeg Mgr. Meszaros om twaalf uur een H. Mis op, waaronder de zecreerw. heer G. C. van Noort, uit naam van Mgr. Meszaros de geloovigen toesprak. In „Bellevue" werd daarop des middags een zeer druk bezochte receptie gehou den, waarna honderden pleegvaders, ten deele vergezeld van hun pleegkinderen, omsirceks half vier bijeenkwamen in een van de groote zalen van dit gebouw. Op het podium hadden o.a. plaats genomen K. en K. H. Aartshertog Albrecht, Mgr. J- Meszaros, en de heeren Pettco Szanst- torec, onder-staatssecretaris van Honga rije, Mr. Huszar, Dr. Michv, Prof. Kallag, namens het protestantse h Hongaarsch Kindercomité, Dr. Neugebauer, mr. Bud- "ag, benevens verschillende bestuursleden van het B. K. Hongaarsch Kindercomité, Boos, en de heeren G. N. Olsthoorn en Dr. J. Hymans. In do eivolle zaal, waarin een feestelijke stemming heersehte, speelde een strijkje allereerst het Hongaarsche volkslied en ct ïlhelmus, die door alle aanwezigen staande werden aangehoord of medege zongen. De welcerw. heer J. Boos heette daarop den aartshertog en Mgr. Meszaros hartelijk welkom. Z. K. en K. H. Aartshertog Albrecht sprak daarop de aanwezigen in het Duitsch ongeveer als volgt toe: Na den grooten oorlog is over Hongarije veel ongeluk en ellende gekomen. Verschil lende omwentelingen volgden elkaar op, die vele Hongaren in het ongeluk hebben gestort. Liefdadige monschen hebben toen getracht vooral de Hongaarsche kinderen in een betere en gelukkiger omgeving te brengen en heb lot van die kleinen te ver zachten. Men hoorde hoe in Nederland tij dens de oorlogsjaren aan vele Belgische vluchtelingen gastvrijheid was aangebo den cn men heeft gevraagd of de Neder landers dit ook wilden doen voor de arme Hongaarsche kinderen. Nederland heeft daarop gul zijn toestemming gegeven en sindsdien zijn er meer dan zeventig kin- dertreinen van Budapest en naar Neder land vertrokken met bijna 30.000 kinderen. Dit is voor een volk van 8 millioen zielen, zooals het Hongaarsche volk, een zeer hoog percentage. Thans, 8 jaar nadat het eerste kinder transport uit Budapest vertrok, komen er nog kinderen hier en het. dient erkend te worden dat de Nederlandsche kindercomi- té's zich in dien tijd ontzaglijke verdien sten hebben verworven. Alle klassen werden in Hongarije dbor den oorlog zwaar getroffen en in Neder land waren het ook menschcn uit alle klassen die Hongaarsche kinderen tot zich namen. Het heeft diepen indruk gemaakt dat het \ee!al de groote gezinnen waren, die er een Hongaartje bij namen. Daarmede gaven zij een voorbeeld van naastenliefde, dat zijn weergade in Europa niet gevonden heeft. Dames en heeren. Gij hebt de tranen niet gezien die onze kinderen geschreid hebben vóór het aanvaarden van de reis naar een vreemd land, maar heviger weenden zij, toen zij afscheid moesten ne men van hun u'eegoudevs. Bewijst dit niet, dat voor hen het laatste erger was dan het eerste 1 Is het dan nog te verwonderen, dat men in Hongarije met eerbied spreekt, over Nederland en dat 't woord „pleegouder" er zeer populair is geworden en er een zeer goeden klank heeft gekregen Wij zullen 11 altijd dankbaar blijven, aldus besloot spr., en wij hopen, dat God het u veelvou dig zal vergelden. Vervolgens sprrfk Mgr. 17'. Meszaros de aanwezigen gedeeltelijk in het Ncder- landsch, gedeeltelijk in het Duitsch als volgt toe: Onze goddelijke Heiland leerde ons, dat het groote gebed de liefde is. De liefde drukt het wezen der Godheid uit, want God is liefde. Nu mengt zich onder de liefde tot deu naaste veelal een groote eigenliefde, die op eigen voordeel be dacht is. Onzelfzuchtig echter was en is de liefde van de Nederlandsche pleegouders. Wat konden zij voor dank verwachten'? Hoog stens een dankbaar gemoed. De Xederland- sche pleegouders hebben echter gehandeld volgens het woord van Christus: Wat gij den minste der Mijnen hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan. Het geheele optreden der Nederlanders is één groote liefdedaa-d geweest, en deze daad werd gesteld in een tijd, zóó donker, als Europa wellicht nimmer gekend heeft. I11 dien tijd hebben zij ons getroost met hun lichtend voorbeeld en getoond, dat er nog waarachtige Christelijke liefde be stond. Voor dat alles zal Gód u loonen, want Hij alleen die de liefde zelf is, kan u beloo- nen voor wat gij uit liefde hebt gedaan! Nadat de wcleerw. heer J. Boos de bei de redevoeringen in het Nederlandsch had vertaald, bracht de onderstaatssecretaris van Hongarije, de heer Pettko K/.anilbiec aan de pleegouders den dank der Hongaar sche regeering over. De heer Van der Bilt, lid der Tweede Ivamer, sprak daarop namens de pleeg ouders. Het is waar, zeide deze spreker: Wij hebben veel Hongaarsche kinderen ge huisvest, maar wij weten dat wij daarmede niet anders dan onzen plicht hebben ge daan. Spr. gewaagde voorts van Hongarije's schitterend verleden en sprak tenslotte de hoop uit, dat het ook wederom eene schit terende toekomst tegemoet zou mogen gaan. Nadat Dr. Hymans nog het woord had gevoerd namens het B. K. Ainsterdamsrh Kindercomité werden de pleegouders. die een Hongaarsch pleegkind bij zich hadden, in de gelegenheid gesteld kennis te maken met den aartshertog, die hun allen per soonlijk dankte. De dag werd besloten mot een feest diner. Werkloosheid te Rotterdam. Van 1 Januari tot 30 Juni van dit jaar werd door den gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon aan werkloo- zenuitkeering betaald een bedrag van 2.212.573 (v.j. 2.065.723) en een bedrag van kolengeld 75.560 (v.j. ƒ51.772). DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Mej. Gisolf tweede in het hoogspringen (boven wereldrecord) De Marathonloop voor een Franschman Diverse wereldre cords gebroken Hollandsche Zwem- en Polosuccessen De Hollandsche wielren ners hebben succes. (Van onze speciale verslaggevers). HET ATHLETIEKTOURNO01. Het minder gunstige weer was geen be letsel voor de tienduizenden, die reeds vroeg in den middag het fraaie Olympische Sportpark opzochten. Geen wonder, dat dit keer de belangstelling weer zoo enorm was Het programma vermeldde immers den wereldberoemden marathonloop, de „clou" van elke Olympiade! E11al is hetgeen wij van dien klassieken wedloop in den re gel te zien krijgen maar heel weinig, toch trekt het woord „marathonloop" altijd dui zenden toeschouwers. En vooral de staan plaatsen waren vanmiddag vroeg bezet. Op het groene veld van het midden-ter rein heersehte weer een gezellige drukte. Daar werden de loopbanen nog eens goed in orde gemaakt voor de twee finales, die er voor vanmiddag nog in het programma stonden. Vóór den aanvang werden we nog op een protocolaire vermelding onthaald. Ter eere van Yrjola (Finland) den winnaar van den tienkamp speelde de muziek het Fin- sche volkslied, dat evenals dat der Ver. Staten een soort van populariteit verwor ven heeft en dus door het publiek meege zongen wordt. Twee Finsche vlaggen gin gen weer aan den Olympischen mast om hoog. De regen, die tegen het aanvangsuur weer als spelbreker dreigde op te treden, heeft opgehouden als om even 2 uur wordt gestart voor de finale 4 maal honderd me ter estafette voor dames, waaraan wordt deelgenomen door de ploegen van Canada, Italië, Ver. Staten, Duitschland, Neder land en Frankrijk. De start is voor.de Hollandsche ploeg niet zoo slecht en vooral het overnemen is uitstekend. Tot de derde wisseling loopt Hólland op de tweede plaats achter Cana da, voortdurend bedreigd door Duitschland Het wisselen bij de laatste 100 meter is echter verbazend slecht en hierdoor is alle kans yoor Holland yerkeken. Canada wint in nieuw \.ereld record-tijd 48.4 sec. 2. Ver. Staten. 3. Duitschland. Finale 4 maal 100 meter voor heeren: 1. Vereenigde Staten 41 seconden (juist in wereldrecordtijd) 2. Duitschland. 3. Groot Brittannië. Finale 4 maal 400 meter: 1. Amerika in 1 min. 14.2 sec. 2. Duitschland. 3. Canada. Het is gelukkig nog droog, als 0111 drie uur het startschot voor den Marathonloop valtde deelnemers maken onder luide toejuichingen een cere-rondje en verdwij nen door den Marathonpoort. Terwijl het hoogspringen der dames nog voortgang vindt komen de eerste berichten al binnen. Van de eerste controle-post ter hoogte van de Amstellaan komt bericht, dat 14 deelnemers gepasseerd zijn. Aan den kop gaat dan Yamata (Japan) met vlak achter hem Marttellin (Finland). Hollan ders bevinden zich niet in dit pcleton. Bij de volgende controlepost, die om 3.35 uur gepasseerd wordt, gaat een andere Ja panner aan don kop. Het peloton is dan nog even groot. Bij controle D. bestaat het. hoofdpeleton nog uit 12 deelnemers terwij! er bij den volgenden post weer 2 afgevrd'e.*! zijn. Te Ouderkerk gaat aan den kop de Belg Linsen. En zoo wordt het hoofd-pe- leton steeds kleiner, waarvan de deelne mers om beurten de leiding nemen. Kort voor het einde heeft zich de Fran- sche Algerijn El Ouafi naar voren ge werkt en onbedreigd gaat hij aan den kop. Achter hem volgt dan de Chileen Plaza, die beiden een grooten voorsprong op Martelin (Finland) hebben. Van deze wisseling was in het Stadion geen kennis gegeven en men was dan ook algemeen verwonderd plotseling den kleinen Fransch man als eerste te zien binnenkomen. Hij had de 42 K.M. 195 31. afgelegd in 2 uur 3 minuten 57 sec. 2. Plaza (Chili) 3. Mar- teliu (Finland), 4. Yuinada. (Japan), Joie Bay (Amerika), 6. lsuda (Japan). Van de Hollanders zagen we het eerst Leenheer binnenkomen. Hij was nummer 30, Vermeu- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Tegen den moordenaar van president Obregon is de doodstraf geëischt. Weer een nieuwe mislukte Oceaanvlucht. Twee Poolsche vliegers in zee gestort, doch gered. (Luchtvaart 1ste blad). Het avontuur van kapt. Cou, utey, (Luchtvaart 2e blad). BINNENLAND. Bij het Valkeveenscho strand is Zater dagmiddag een vliegtuig van de Deutsche Luft Hansa in zee gevallen. De piloot on gedeerd. (Luchtvaart 2do blad). Bezoek van Aartshertog Albrecht van Hongarije te Amsterdam. (1ste blad). LEIDEN. Te 's Gravenhage is Zaterdagmiddag de 72-jarige v. H. uit Leiden door de tram overreden en gedood. len 54, v. Beenen 55, v. d. Steen 57. Een bijzonder Bpannende strijd is het» nummer bokspringen voor dames, waar mejuffrouw Gisolf zich zelf overtreft. Met miss Catherwood vecht zij om den eersten prijs, doch de C'anadeesche blijkt supe rieur en zegeviert met een sprong van 1.59 Meter. Mejuffrouw Gisolf moet nu met do Ainerikaansche om den tweeden prijs kam pen, hetgeen haar wondergoed afgaat. Zij eindigt op do tweede plaats. De uitslag wordt met geweldig enthousiasme begroet. Trouwens, tijdens het springen heerschto voortdurend een enorme geestdrift. Na heb nummer hoogspringen voor da^ mes geven de Amcrikuansche en Argen- tijnsche ploegen een demonstratie Lacrosse. WATERPOLO. Nederland—Zwitserland 11—1. In het Olympisch Zwemstadion vond de weinig spannende ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende waterpolo-ploegon van Holland cn Zwitserland plaats, welke match met 111 in het voordeel der Hol landers beslist is. ZWEMMEN. Een succes voor mej. Braun. 1500 Metèr heeren. In het Olympisch Zwemstadion zijn Zondag de wedstrijden voortgezet. Ame won op schitterende wijze zijn eerste serie over 1500 Meter. Uitslagen le serie: 1. Arno Borg (Zwe den) 20,42. 2. Zorilla (Argentinië) 21.17. 3. Ault (Canada) 21,33 2/5. 2e serie: 1. Crabbe (Vereenigde Staten) 20.55 2/5. 2. Charlton (Australië) 20.57. 3. Buddy (Ver. Staten) 21.311/5. 400 Meter dames, le serie: 1. Norelius (Ver. Staten) 5.58. 2. van der Goes (Zuid- Af rika) 6.13/5. 3. Stewart (Engeland) 6.6 2/5. 2e serie: 1. Marie Braun (Nederland) 5.54 3/5, 2. Mc. Kim (Ver. Staten) 5.55, 3. Tanner (Engeland) 6.9. Een geweldig appalus steeg op toen Ma- rie Braun als eerste door de finish ging. Het begint er nu op te lijken, dat onze dames de eer van Holland hoog zullen hóuden, nu de heeren er in het athlctiek- tournooi zoo slecht zijn afgekomen Zooals uit bovenstaanden uitslag blijkt heeft de Hollandsche kampioene den bes ten tijd van den middag gemaakt. Werke lijk een fraaie prestatie, waar we trotsch op mogen zijn WIELRENNEN. Hollandsche successen. (Van onzen eigen verslaggever). Voordat de Zondagavond de wielerwed strijden zou aanschouwen, was heb reeds den geheelen dag een wedstrijd geweest Êmschcn regen en wind. Wie zou het winnen. Er kwam een spatje en nog een en toen was het afgeloopen. De wind verdreef de wolken en des avonds om half acht ontdekte ons speurend oog boven aan den St-adionhemel zoowaar een stukje blauw, waar juist de zon door heen straalde. De tribunes waren toen goed bezet en het was erg gezellig. We begonnen maar weer met de uitgestelde teries sprint, waarvoor Mazairac nu voor de derde maal startte. Het ging tegen Juliet (Chili) en Cozens (Engeland). Twan, die van balanceeren houdt, bleef heel genoegelijk een poosje stilstaan, omdat hij liever had dat Cozens den kop nam,die dat tenslotte dan ook maar deed. Hot werd een lange sprint, vanaf de eer ste bocht in de tweede ronde. Mazairac nam spoedig de leiding en was onder stormachtig applaus met een half wiel, op Cozens als tweede. Toen kwam er een lek bandje, een zeldzaamheid overigens op dezen avond. Ze kunnen het toch maar niet laten het publiok zoo en dan eens een poosje te laten wach ten, en omdat, blijkens het fluitconcert da£

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1