binnenland. vermist! 9> TWEEDE BLAD •DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928 HET VIERDE nationaal sobrietas-congres. Nijmegen heeft aan het Sobriëtas-Con- gres een waardige ontvangst bereid. Het congresgebouw Unitas was door de goede zorgen der plaatselijke regelings- coihmissie zoowel uit- als inwendig fraai met groen en doeken versierd, aan welke versiering de meesterlijke leiding van Piet Gerrits een inderdaad artistieke verzor ging had gegeven, en voor den hoofdin gang van het gebouw prijkte tussehen het kerkelijk wit-geel en de vaderlandsche kleuren de groote Sobriëtas-vlag. Eerste dag. Begroetingsavond. In deze zaal bevond zich even voor acht uur een groot gezelschap bijeen. De zaal die naar schatting ongeveer 600 menschen kan bevatten, was tot achter gevuld met dames en heeren, leeken en geestelijken. Op deze openingsavond waren o.m. aan wezig de rector magnificus der R. K. Uni versiteit prof. dr. J. B. Kors O.P., prof. dr. Ger. Brom, prof. dr. W. Mulder S.J., prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., prof dr. Pompen, de drie wethouders der ge meente Nijmegen, C. A. Carduwener, Arn. Krootjes, Joh. Verhey en verschillende ka tholieke en ook socialistische raadsleden- drankbestrijders. Mr. De Brey, hoofd-in- specteur der volksgezonheid als vertegen woordiger van Z.Exc. Minister Slotemaker de Bruine, abbé Simons en Pater Maas, als vertegenwoordigers van het Belgische Kruisverbond, vorder vertegenwoordigers van neutrale zustervereenigingen, pater Ildefonsus O.M. Cap., dr. F. Banning en vertegenwoordigers der verschillende gees telijke orden, welke in Nijmegen haar kloos ters hebben. Toen de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld was, hield de voorzitter van het congres, het Tweede Kamerlid, de heer J. G. Suring, do inleidingsrede. Het is nu dertig jaar geleden dat te Utrecht het eerste Katholiek drankbestrij derscongres gehouden werd en dit congres had geen ander doel dan de leiders van ons volk warm te maken voor de bestrij ding van een kwaal, die zoo diep had in gegrepen in onze samenleving en daar zul ke vreeselijke wonden geslagen had. Dit doel werd bereikt en de besten uit den lande maakten zich op om mede te helpen in dien strijd in 1895 door kape laan Ariëns in Enschedé begonnen. Maar met den groei der beweging groei de ook de tegenstand en het was noodig dat de wetenschap een uitspraak deed over het alcoholisme en zijn bestrijding. Die uitspraak bracht het tweede Sobrië- tas-congres, in 1907 in Nijmegen gehouden, waar het arsenaal der drankbestrijders werd aangevuld met uitspraken en gedocu menteerde bewijzen der wetenschap over den invloed van alcohol op geestes- en lichaamsfuncties. En toen in de na-oorlogsjaren het rijke Roomsche organisatieleven gevaren te duchten had van den alcohol, toen de ge meentelijke overheid zich op velerlei ter rein een gansch bijzondere taak zag aan gewezen, toen de jeugd in haar opkomen den drang naar zelfstandigheid bijzondere aandacht vroeg, toen kwam in 1920 het derde Sobriëtas-congres dat al deze pun ten in het bijzonder belichtte. Thans staan wij in een nieuwen tijd. De verderfelijke uitwerking der na-oorlogs jaren heeft de mentaliteit wel veel veran derd. De genotzucht, zelfzucht en hebzucht hebben overal ingang weten te vinden, iederen offergeest hebben zij gedood en het is niet te verwonderen, dat ook Sobrië- tas daaronder geleden heeft. Sobriëtas vraagt een tastbaar offer en dagelijksche onthouding, de tijdgeest spoort aan tot genietingen van alles wat het leven biedt. Dien offergeest weer bijbrengen bij onze voorgangers op godsdienstig, sociaal- en opvoedkundig gebied is dan ook het groote onderwerp van dit congres. De vraag zou gesteld kunnen worden, en is ook gesteld, of tegenover de moderne genotzucht en zelfzucht, die zich in zoo va- lerlei excessen uit, Sobriëtas niet 'n ande ren koers moet kiezen en haar front ver- breeden In hoeverre Sobriëtas als organisatie ook die andere excessen zal te bestrijden hebben, deze vraag zal moeten wachten tot de door het Doorluchtig Episcopaat inge stelde commissie onder leiding van jhr. Ruys de Beérenbrouck uitspraak zal heb ben gedaan, doch" haar eigen leden wil So briëtas reeds nu brengen tot beoefening der matigheid in den meest uitgebreiden zin. Maar daar met do algemeene genotzucht hand in hand gaat het alcoholgebruik, ja de dieper oorzaak van het alcoholisme de genotzucht is, zal het onthoudingsoffer van den alcohol in Sobriëtas voorop blijven staan. Al mogen, oppervlakkig beschouwd, de cijfers uitwijzen dat op gebied van alcohol gebruik ons volk op weg is naar de ware matigheid, toch vergete men niet dat het moderne alcoholisme met lijn drankpalei zen, zijn veelvuldig biergebruik en goed- kooper z.g. wijnen, nog van grooten om vang is. Dit congres heeft in tegenstelling met de vorige slechts een enkel onder werp. Sobriëtas verwacht na dit congres niet alleen bevestiging maar ook uitbrei ding van haar ledental omdat er door ge wonnen zal worden de sympathie van allen die op godsdienstig, maatschappelijk en opvoedkundig terrein werkzaam zijn, om dat hun aller arbeid te lijden heeft van en bedreigd wordt door het alcoholisme In zijn moderne vormen. De heer Suring dankte de aanwezige of- ficieele personen voor hun tegenwoordig heid. Enkele vertegenwoordigers van organi saties voerden hierna het woord. Ten slotte sprak dr. Banning namens den Volksbond tegen drankmisbruik en, les extremes se touchent, namens de art- sen-geheelonthoudersvereeniging. Hij brak een lans voor de geheelonthouding en nam de eerste der beide vereenigingen die hij vertegenwoordigde wel een beetje in het ootje. Voorzitter Suring dankte allen die vriendelijke woorden tot Sobriëtas en het congres gesproken hadden en toen begon het tweede deel van den avond, het kunst zinnige. Ook dit was goed verzorgd. Albert Vo gel declameerde, de heer Frans Daum "zong levensliedjes en 't was ruim half elf toen de eerste congresbijeenkomst gesloten werd. Tweede dag. Plechtige H. Mis. In de St. Augustinuskerk werd door den hoogeerw. heer Mgr. Van Son, deken van Nijmegen, met assistentie van zijn beide kapelaans, een plechtige H. Mis opgedra gen. Allo congressisten woonden dit H. Mis offer bij. Na het Evangelie werd de H. Handeling onderbroken en beklom de zeereerw. pa~ ter Marius Lamers O.F.M., die na den dooa van pater Mag. Rijken O.P. de groote gees telijke leidsman van Sobriëtas genoemd mag worden, den predikstoel om, zooals hij het noemde, een gewijd woord te spre ken tot opvoering tot de hoogte, van waaraf gij Gods heilplan met dc wereld zien kunt en uw drankbe6trijderswerk als onderdeel daarvan zult kunnen waarne men. V ergaderingen. Om tien uur gistermorgen werd in ds groote zaal van het R. K. Verenigings gebouw Unitas een algemeene vergadering gehouden. Daar sprak voor een zeer goed bezette zaal de Zeereerw. Pater M. Mole naar M.S.C. over de beteekenis van de Of fergedachte in de Katholieke Drankbe strijding, gezien van godsdienstig stand punt. Gisterenmiddag werden er zes sectiever gadering gehouden. NEDERL. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Dezer dagen vergaderde het Hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Middenstands bond te Utrecht, onder leiding van den heer C. J. G. Struycken. Bij de plaatselijke afdeeling-en ie een enquête ingesteld naar den stand van zaken betreffende de contante betaling. Van vele afdeelingen waren antwoorden binnenge komen, waaruit o.m. bleek, dat als regel de contante betaling niet algemeen was doorgevoerd. Alvorens zich nader te bera den wat in dezen te doen, wil het bestuur de antwoorden afwachten der afdeelingen, welke nog geen antwoord inzonden. Ingesteld is een commissie, gevormd uit vertegenwoordigers der Winkelbedienden bonden en Middenstandsbonden, tot pro pageering van het handelsonderwijs voor winkelbedienden. Naar het in September te Brussel te hou den congres zal worden afgevaardigd de heer Em. Lockefeer te Hulst. Den heer van Lokven, voorzitter van den R. K. Limburgschen Middenstandsbond, die zich genoopt heeft gezien als hoofdbe stuurslid t^ bedanken en voor 't laatst de vergadering bijwoonde, werd door den voor zitter een hartelijk afscheidswoord toege sproken. In een warm gestemd antwoord dankte de heer v. Lokven voor het immer in hem gestelde vertrouwen en hoopte, dat de sa menwerking met zijn opvolger even aange naam zal zijn als die met hem geweest is. De R. K. Limburgsche Middenstand heeft tot zijn vertegenwoordiger» in het hoofdbestuur aangewezen de heeren Ferd. Ritsen, Heerlen en M. H. Plusjé, te Maas tricht. Het adres aan de Eerste Kamer, strek kende tot verwerping van het wetsontwerp ter regeling van de N.V., heeft niet het ge vraagde resultaat afgeworpen. Van groot belang werd evenwel geacht de toezegging van den Minister om een commissie te be noemen, welke zal nagaan of het gewenscht i» bepaalde vennootschappen te ontrekken aan de publicatie-dwang ten aanzien der jaarstukken. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op een wijziging van het kiesregle ment voor de Kamer van Koophandel in dien zin, dat de regeling van het vereeni- gingskiesrecht, dat naar het oordeel van het bestuur primair moet zijn, practisch uitvoerbaar wordt. Het bestuur had zich beklaagd bij den A. N. W. B. dat deze aan „de Bijenkorf" het alleenverkooprecht had verleend voor al zijn uitgaven gedurende da Olympiade maanden. Het hierop ontvangen antwoord kon het bestuur niet bevredigen. Indien niet alsnog een bevredigend antwoord wordt ontvangen, zal het bestuur de afdee lingen op de hoogte stllen van de houding van den A. N. W. B. in dezen. Tot adviseerend lid van den Partijraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Chr. Jansen werd aangewezen de heer Jos. E. D. M. Meyring. Stappen zijn gedaan om in het partijpro gram opgenomen te krijgen enkele punten, in het bijzonder voor den Middenstand van belang. Met eenige bevreemding had het. bestuur kennis genomen van de nieuwe samenstel ling van den Hoogen Raad van Arbeid, waarbij in afwijking van de practijk tot heden aan den Kon, Ned. Middenstands bond twee zetels zijn toegewezen. Dit zoo zijnde was het bestuur van mee ning, dat de R. K. Middenstandsbond geen genoegen kan nemen met slechts één ze tel. Besloten werd zich te wenden tot den betrokken minister. Daar het ontwerp winkelsluitingswet te gemoet komt aan de bezwaren, welke de Ned. R. K. Middenstandsbond ter kennis van den minister had gebracht, werd be sloten, alvorens een definitief standpunt in te nemen, af te wachten, welke bezwaren alsnog uit de afdeelingen zullen worden naar voren gebracht. In kringen van handel en bedrijf wordt geklaagd over de hooge telefoontarieven voor intercommunaal ver keer. Het komt het bestuur voor, dat de ta rieven inderdaad te hoog zijn en dat handel en bedrijf er ten zeerste mee gebaat zou den zijn, indien het intercommunaal tele foonverkeer goedkooper werd. Stellig werd verwacht, dat een ruimer gebruik zou ver goeden, wat de tarieven bij gelijk gebruik minder zouden opbrengen. Besloten werd dit punt nader te onderzoeken. In middenstandskringen komt het ge lukkig veel voor, dat kinderen, zoolang zij in het ouderlijk huis inwonen, hun geheele inkomen aan de ouders afdragen. Nadat de fiscus belasting heft bij de kinderen over het door hen verdiende loon, wordt over datzelfde bedrag ten tweeden male be lasting geheven bij het hoofd vam het ge zin. Dit werd onbillijk geacht. Besloten werd deze kwestie nader onder het oog te zien en op oen volgende vorga- dering opnieuw aan de orde te stellen. Bedrijfsconcentratie in de Margarine industrie. Opheffing van de fabrieken der firma Jurgens te Oss. Do „Volkskrant" verneemt, dat in dc vergadering van de afdecling Oss van den Nederl. R. K. Fabrieksarbeidersbond door het hoofdbestuurslid den heer Brussel me- dedeelingen werden gedaan inzake het stopzetten van de Margarinefabrieken der firma Jurgens ter plaatse, waardoor pl.m. 800 menschen zullen worden ontslagen, in navolging van wat reeds te Amsterdam, Emmerik, Neuss en Oosterhout, terwijl hetzelfde in andere landen valt waar te nemen. De vergadering was erg onder den in druk van het gebeurde, waarin men een gevaar ziet voor het bestaan van zoovelen. en nam met algemeene stemmen de vol gende motie aan: De vergadering van den Nederl. R. K. Fabrieksarbeiders(sters) Bond „St. Willi- brordus" afd. Oss, gehoord de medeelingen van het hoofd bestuur, betreffende het sluiten der fabrie ken binnen betrekkelijk korten tijd. gehoord hebbende, dat reeds spoedig tot het ontslag zal worden overgegaan van een groot aantal arbeiders(sters); vernemende, dat geen arbeiders elders in de fabrieken der Margarine-unie zullen wol den te werk gesteld, zoodat een uitweg moet gezocht worden ter plaatse, voorzoo- ver geen andere middelen worden getrof- fen; betreurt deze beslissing de Unie, welke veel ellende zal kunnen veroorzaken en ziet hierin ben gevolg van heb heden- daagsche stelsel en gemis van medezeg genschap in het internationale concern wezen; doet een beroep op de hoofdleiding dor Margarine-unie om zich toch vooral te la ten leiden door moreelo overwegingen; draagt het hoofdbestuur op, om al zijn invloed aan te wenden in het belang van de arbeiders en hunne familieleden en spreekt de hoop uit, dat de Voorzienigheid dit pogen zal zegenen; gaat over tot de orde van den dag. Bond van Horlogemakers „Sint Sylvester". Jaarvergadering. Maandag hield de Ned. Bond van Hor logemakers „St. Sylvester" zijn jaarverga dering in Tilburg. Deze jaarvergadering werd met meerderen luister omgeven, om dat de vereeniging tevens haar tienjarig bestaan viert.. De dag werd begonnen met een H. Mis in de St. Jozefkerk, opge dragen door den geestelijken adviseur, den weleerw. heer L. Hasselbach uit Den Bosch. De officieele ontvangst ten stadhuize kon wegens den rouw over het overlijden van den Commissaris der Koningin an Noord-Brabant niet doorgaan. De heer van Rijzewijk kwam ter vergadering na mens het gemeentebestuur van Tilburg den Bond gelukwenschen aanbieden. De geestelijke adviseur, die door om standigheden de vergadering niet geheel kon bijwonen, bracht het bestuur hulde voor al hetgeen het in de afgeloopen tien jaren voor den Bond had gedaan. Spr. wijdde eenige eerbiedige woorden aan de nagedachtenis van Z.Exc. Baron van Voorst tot Voorst. Staande spraken de le den een kort gebed voor de zielerust van den gouverneur. Spr. wekte allen op om propagandist te zijn voer den Bond, om deze in de toekomst nog grooter en ster ker te maken. De heer Henri Vermeer sprak een woord van welkom namens de Tilburgsche afdeeling. Eenige jonge dames boden het bestuur onder een aardige toespraak bloe men aan. De voorzitter van de inkoopvereeniging „Huga", de heer Pierrot uit Leiden, bood den voorzitter een gouden potlood en den secretaris een geschenk onder cou vert aan. Bloemen werden nog aangeboden door „Tilburg Vooruit", door de afdeelingen UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 2 Aug. Hilversum, 1060 M. 12.302.00. Lunchmuzaok door hot Trio Courtel. 2.001.00. Concert op de Maliebaan Den Haag door liet Haagscho Harmonie-orkest o. 1. v. Henri Zeldcnrust. G.00—7.15. Diooiermuzaek door het too- Verhey. 7.15—7.45. Lezing door den heer J. Gazen- boek over de Veluwe het land van sage en logende. 8.00—10.00. Nationaal Fecstconcort ter gelogenhoid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Het Hilversumsche mannenkoor „Apollo", Dir. Cor. A. Galo- sloot. Anton Dirk», bariton. Het Omroep orkest o. I. v. Nico Treep. Herdenkings rede uit te spreken door dr. N. Japikse. 10.00 Persber. 10.15—11.00. Populair concert door het Omroep-orkest, o. 1. v. Nico Treep. 11.Dansmuziek door Ted. Staven and bis band, uit het Casino Schoveningen. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) (N.C.R.V.-uitzendingen, behalve v. 1.30-2.30) 12.30—1.30. Concert. Ina Mulder—Belsor, alt mezzo. Nioo Huisman, bat'. F. Uyttea- boogaart, orgel en piano. I.30—2.30. K.R.O. Carillonbespeling St, Jan, den Bosch, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin Moeder. 5.30—7.00. Concert. J. H. G Bley, kerk orgel Dirk Vos, viool. Nationaal programma 8.00. Oranje-avond, v. d. Chr. Oranjever. „Bijbel en Oranje" te 's Gravonzande, van uit de Ned. Herv. Kerk. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. II.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Het A. Brown's kwintet. 1.20—2.20. Gramofoonmuziek. 3.20. Vespers van de Weet minster Abbey. 4 05. Lezing. 4.20. Concert-orgcL-bespeling. 4.50. Dansmuziek. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek. G.35. Landbouwber. 0.40. Muziek. 6.50. Nieuwsber. 7.05. Voor padvinders. 7.20. Causerie. 7.35. Scarlatti's pianosonaten. 7.45. Muziek. 7.50. Concert. 9.20. Nieuwsber. 9.35. Lezing: The way of the world. 9.50. Nieuwsber. 9.55. Charlot'e uurtje. Vroolijke mnael: en zang. 10.55—12.20. Dansmuziek. „R a d i o-P aria", 1750 M. 12.29. Protest, causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. Werken var Grieg en Massenet, 4.05—5.05. Concert. 8.50—11.20. Kamermuziek en zang. Lang en berg, 469 M. 1.25—2.50. Orkestconoert. 6.207.15. Concert. 8.35—9.15. Dansmuziek door bet Werag- orkest. 9.2010.50. „Casare Frau", eomedie in 3 acten van Maugham. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 3.20—5.20. Lezingen, 5.20—0.20. Orkestconcert, 6.208.05. Lezingen. 5.206.20. Orkestconoert. 6.208.05. Lezingen. 8.50. LezJng. Een rei» in het Spreewald. 9.50. Concert in Hotel Esplanade. 10.5012.50. Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.30. Concert door het Norag-trio. „Lie- besgriisse". 5 20. Orkestconcert. 0.20. Orkestconcert. 8.20. Langs do badplaateen Wamemündc- Travcmiinde en Norderney. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 500 M. 5.20. Trio-concert. 6.55. Orkestconoert. 8.35. Gramofoonmuziek. 8.5010.50. Concert in het Casino te Spa. F E U I L L E T 0 N. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Emden. Hij deed de huisdeur dicht en bracht Forberg naar de helder verlichte woonka mer. waar hij hem een stoel toeschoof. Toen wilde hij weer aan den maaltijd gaan, bedacht zich echter, bleef staan en zei: e.et natuurlijk mee Gustaaf; een oogenblikje, dan zal ik een bord, mes en vork voor je halen. Maar Forberg weerhield hem. Ik dank u wel, meneer Gabler. Laat ik u niet storen, ik heb van buiten al gezien dat u aan tafel was. 7~.?n '3en^1 Gr zeker over verwonderd, at ok met onbedekte ramen eet, zei Ga bler lachend. Inderdaad, ik zou dat bij voorkeur niet doen, antwoordde Forberg, die er door een onverklaarbare verlegenheid met toe kon komen, dadelijk het doel van zijn bezoek te noemen. De gustibus non est disputandum ,er .<?en smaak valt niet te twisten) zoo als wij latinisten zeggen, merkte de apo theker op. Tegenover den zoon van zijn vriend hing hij gaarne den geleerde uit. Hij kneep zijn kleine oogjes halfdicht en zea: Ja, wat zal ik je zeggen, ik ben door het jarenlange leven in de kleine stad dat nu eenmaal zoo gewend. Ik zou niet zoo opgesloten kunnen zitten. En waarom ook? Wat ik doe, mag iedereen zien. Maar waarom eet je niet mee? Ik heb uitstekende ham; je weet, die krijg ik altijd van buiten. Wacht maar even. Hij wilde gauw de kamer uitloopen maar Forberg hield hem opnieuw tegen. Doe toch geen moeife, meneer Ga bler, ik zal werkelijk niet naeeeten. Dat is zeker, omdat ik het zelf moet halen; ja, ik heb vandaag geen hulp, Aurelie is op reis, zooals je weet daar om stel ik je komst dubbel op prijs. Hij knipoogde den jongen man schalks toe, terwijl hij hem een slag op den schouder gaf. En Lore is vanmiddag doodziek van de markt teruggekomen. Zij heeft haar gewone migraine en ligt boven op bed; dat duurt altijd zoo'n vier en twintig uur. Maar dat hindert niet, ik help mezelf; ik ga even een flesch rooden wijn halen. Blijf toch, meneer Gabler, ik kan op het oogenblik werkelijk niet eten of drin ken, viel Forberg den spraakazmen apo theker in de rede, ik voel me ontzettend zenuwachtig. Mijn hemel, wat is er Gustaaf? Je ziet er inderdaad uit, of je totaal in de war bent! riep Gabler uit; nu eerst keek hij zijn bezoeker opletend aan. Mijn vader.1 stamelde Forberg. Je vader? Wat is er dan met hem? Toen hij vanochtend bij me kwam, was hij toch vroolijk en opgewekt! Hij was bij U! riep Gustaaf en vatte den ander bij den arm. O, zeg me toch wanneer en waarvoor! Misschien geeft dit een aanwijzing waar we hem kunnen vin den! Vinden? herhaalde de ex-apotheker en zijn glad, jovitfal gezicht vertoonde een uitdrukking van verslagenheid. Wat be doel je? Je vader.... Is verdwenen! viel Gustaaf hem bruusk in de rede, en met hem een groot bedrag aan geld. Er moet een aanslag op hem zijn gepleegd! Met een luiden kreet viel Gabler in zijn stoel; de gezonde kleur op zijn wangen had plaats gemaakt voor een vale bleekheid. Verdwenen! Met een groote som -gelds, mompelde hij, arme, arme kerel! Ja, hij had geld bij zich, toen hij hier kwam. Hoe laat was dat? vroeg Forberg. Gabler drukte de hand tegen het voor hoofd. Ja, precies weet ik het ooiet meer; Lore was al weg; hot zal even na twaalven geweest zijn. Hij kwam uit do Spandauer- straRzo van de Nationale Bank en was nog al uit zijn humeur. Hij moest zoolang wach ten, zei hij, en op kantoor werd op het geld gewacht, dat hij van de Rijksbank had af gehaald Heeft hij het bedrag genoemd? vroeg Gustaaf. Ik geloof het niet, maar het is wel mogelijk, antwoorde Gabler nadenkend, dat hij het gezegd heeft en ik er niet op heb gelet; je begrijpt, dat het mij niet in teresseert, hoeveel geld Graupner Söhno van de Rijksbank laten .halen. In elk geval hij had het in zijn tasch en zei, dat hij bij de Nationale Bank aandeden moest halen. Het was er zóó druk, zei hij, dat zij hem nog lang niet konden helpen en liever dan in het gedrang te staan, wilde hij bij mij een poosje wachten. Hoe lang is hij bij u gebleven? Dat weet ik ook niet zoo precies; het kan een kwartier, het kan ook een half uur geweest zijn. En is hij van u uit regelrecht weer naar de Nationale Bank gegaan? Ik denk het wel; is hij daar dan niet geweest? Jawel. Hij heeft de aandeelen ge haald en daarna.is hij spoorloos ver dwenen! Maar Gustaaf! Op klaarlichten dag verdwijnt men toch niet in Berlijn. En toch is het zoo. Hij is niet op kantoor teruggekomen en ook niet thuis geweest. Hij moet of verongelukt of het slachtoffer van een misdaad zijn geworden. Gabler schudde het hoofd. Ik kan het niet gelooven; het klinkt te onwaarschijn lijk.. Vindt u het waarschijnlijker dat hij er met het geld van door is? viel Gustaaf hem verontwaardigd in de rede. Gabler sprong van zijn stoel op. Het kleine, dikke mannetje was nu vuurrood in het gezicht; hij sloeg met de vuist op de tafel, zoodat de borden en glazen rinkel den. Als een ander me dat dorst te zeg gen, zou ik hem tegen den grond slaan, schreeuwde hij. Dan zoudt u aan den gang kunnen ko men, steunde Gustaaf, want iedereen be schuldigt hem. Wat, wie durft dat te doen? De heeren Graupner, do commissaris van politie, zijn collega Schmidt en nog een heeleboel anderen; antwoordde For berg. Hij viel hulpeloos op een stoel neer. ^Ook Gabler ging weer zitten. Hij schoof zijn stoel dicht bij dien van zijn bezoeker, pakte de ijskoude hand van de jongen man met zijn dikke, weeke korte vingers en sprak: Vertel mo eens rustig, hoe do zaak zich heeft toegedragen; ik ben er hcelemaal kapot van, ik kan mo er nog niet indenken. Dr. Forberg gaf een volledig verslag van de huiszoeking door den commissaris van politie en van zijn eigen bezoek ten kan tore van de firma Graupner. Ik ben bang dat mijn lieve moeder den slag ioiet zal overleven! voegde hij er aan toe. Waar zou mijn arme vader toch zijn, waar vinden we zijn lijk? Nu, nu, troostte Gabler hem, die tij dens het verhaal gekalmeerd was, je be hoeft nog niet dadelijk het allerergste to denken. Je vader hoeft nog niet -dadelijk verijioord of verongelukt te zijn. Wat zou er anders met hem gebeurd kunnen zijn? Het liep Forberg koud over den rug; hij wist wat cr komen zou. Zwijgend schudde hij het hoofd. Hij dronk graag een glaasje likeur, maar hij kon er niet tegen en daardoor had hij er spoedig hinder van. Maar hoe zou hij toch daartoe geko men zijn? vroeg do jonge Forberg; hij was toch altijd buitengewoon matig en gunde zich zelfs op feestdagen nauwelijks een glas wijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5