BUITENLAND. B-uitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 31 JULI 1928 No 5938 Do ABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL pet Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- citbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Etareaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT. Co wo no advertentlên 30 cent per regc Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele' van het tarief Berekend. 3 Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 1 0.50. Qit nummer bestaat uit twee bladen. EEN GROOTE RAMP! „Vrijdag namiddag een zware hagelbui ongelooflijk groote brokken ijs vielen neer". Zoo stond 't in de courant. Maar.... to velde staan de boonen, en augurken, heerlijk bloeiend, een rijken oogst belo vend. Men berekent zoo heel wat te kunnen afdoen van de achterstallige schulden, ge maakt in de twee a drie vorige magere jaren. „De brokken ijs vielen neer" op die bloeiende akkers en in enkele minuten is aan de Kwakel bij twee en dertig tuinders met groote gezinnen, de geheele arbeid vernietigd, alles vernield, alle hoop op maar de geringste oogst ontnomen. De mannen staan bij de ruïne op hun velden te huilen. En de vrouwen en kinde- Hier moet geholpen worden. Daar is geen brood.... geen zaaigoed, geen hout voor een aanstaande teelt. Wie helpt. Alles wordt gaarne in ontvangst genomen door: J. J. G. HAFKENSCHEIDT, Pastoor, De Kwakel. Giro No. 32761. Andere bladen worden dringend gebe den, bovenstaand bericht wel to willen plaatsen. DU1TSCHLAND. Het financieel schandaal. Nederlanders- in de affaire gemoeid? Het onderzoek der Berlijnsche politie naar de zwendel-affaire in papiermarklee- ningen is, wat Hamburg betreft, geëindigd. De resultaten worden voorloopig geheim gehouden en zijn zelfs niet aan de Ham- burgsche politie-autoriteiten ter kennis gebracht. De oud-secretaris van het Stinnes-con- cern, von Waldow, is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar gebleken is, is von Waldow door een consortium van inter nationale zwendelaars er toe gebracht, te Londen voor een bedrag van 250.000 mark oorlogsleeningen ter waarde van 30 mil lioen mark nominaal op te koopen. Destijds moet von Waldow niet in staat zijn ge weest de som van 25.000 mark uit eigen zak te verschaffen, zoodat hij geld moest opnemen bij andere personen, tegen wie eveneens' een onderzoek gaande is. Ten bewijze, dat de stukken zich op den door de Duitsche wet vereischten termijn in het bezit der houders bevonden, zou von Waldow valsche verklaringen van Neder- landsche notarissen hebben overgelegd. ENGELAND. BELANGRIJKE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Over de ontwapeningskwestie. Overeenstemming met Frankrijk verkregen. Bij de besprekingen in het Lagerhuis omtrent de begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft sir Austen Chamberlain een belangrijk© verklaring afgelegd omtrent dc buitenlandsche politiek van Groot-Brittan- nië. Tn het bijzonder ten aanzien van de ontwapening deed hij de gewichtige me'de- decling, dat hoewel op het oogenblik dc voorbereidende commissie voor ontwape ning niet bijeen is en geen definitieve da tum is bepaald, voor haar volgende zitting, tusschen Frankrijk en Engeland besprekin gen hebben plaats gehad, met het doel de bestaande meeningsverschillen uit- den weg te ruimen en een compromis te vinden, op basis waarvan overeenstemming kan wor den bereikt. Dit compromis zou dan aan de andere mogendheden worden voorgelegd en beide partijen hoopten op deze wijze den arbeid der commissie te bevorderen. Deze besprekingen, zoo ging Chamber lain verder, hebben succes gehad en ik sta op het punt aan de andere groote zee mogendheden mededeeling te doen van het compromis, waartoe wij gekomen ziju, in de hoop, dat het ook voor haar aanvaard baar zal zijn. Naar wij vertrouwen zou dan een groote hinderpaal uit den weg zijn ge ruimd en een stap voorwaarts zijn gedaan. Cnamberlain zeide zich niet over de voorstellen zelf te kunnen uitlaten, zoolang zij niet ter kennis van de andere mogend heden zijn gebracht, doch hij geloofde, dat de eerste ernstige discussie hieromtrent in de ontwapeningscommissie zelf zou plaats hebben. De voorstellen beperken zich tot de vlootbewapening en betreffen geschillen die met betrekking tot de vloot zijn gere zen. Wij hebben deze geschillen pogen te verzoenen, zeide de minister en dat is de methode om vorderingen te maken. Chamberlain over het Kellogg-pact. Sprekende over het anti-oorlogsverdrag dat binnenkort te Parijs zal worden getee- kend, zeide Chamberlain: „Niemand kan zeggen, wat in de toe komst de beteekenis van dit verdrag zal zijn. Het kan veel of weinig beteekenen, doch het is een teeken des tijds, dat een dergelijk pact wordt voorgesteld. De ver dragen van Locarno hebben de-atmosfeer in Europa verbeterd. Zij hebben den we- derzijdschen goeden wil bevorderd en dc positie van den Volkenbond versterkt. Hetzelfde kan men zeggen van het Kellogg- pact. Men moet geen overdreven verwachtin gen van het pact koesteren, welke door groote teleurstellingen zouden kunnen worden gevolgd. Het verdrag is een erken ning van de afschuwelijkheid van den oor log en van het feit, dat de oorlog een mid del is, waartoe men slechts op liet laatste oogenblik zijn toevlucht moet nemen. Of het pact later nog meer zal beteekenen dan dit hangt volgens Chamberlain niet af van eenigerlei verplichting, welke de regeering der Vereenigde Staten op zich zou kunnen nemen, doch van de wijze waarop het overige deel der wereld meent, dat het. op treden van een aanvaller door de Ver eenigde Staten zal worden beoordeeld, dus van de vraag of Amerika den aanvaller zal helpen of belemmeren in zijn actie. Indien de Amèrikaansche natie zich achter haar eigen verdrag schaart, zeide Chamberlain ten slotte, zal waarlijk de on- derteekening ervan een nieuw en krachtig wapen zijn tegen den oorlog en een hoogst belangrijke waarborg voor den vrede. *De Britsche regeering hoopt dit en zij zal in dezen geest gaarne met de Vereenigde Staten samenwerken, om het pact vruchten te doen dragen. Een crisis aanstaande? Voor of tegen protectie. De Zaterdag door den Engelsehen minis ter van binnenlandsehe zaken gehouden rede, waarin deze in tegenstelling met zijn ministerieele collega's opkwam voor be schermende rechten voor de ijzer- en staal industrie, heeft, in het kabinet zoodanige meeningsverschillen doen ontstaan dat te gen Woensdag, a.s. een bijzondere kabinets zitting zal worden belegd. JOEGO-SLAVIË. Vervolging der revolverhelden. 'Na opheffing hunner parlementaire immuniteit. De Joegoslavische minister van Justitie heeft de Skoepsjtina machtiging verzocht tot vervolging van Basjitsj, den afgevaar digde, die op 20 Juni de schoten loste in het parlementsgebouw. Tevens wordt ver zocht om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de afgevaardigden Popovitsj en Javanonovitnj. De vervolging van den eerste wordt verlangd, daar deze tot de geestelijke daders van de schietpartij wordt gerekend. Volgens getuigenis van elf afgevaardigden had Popovitsj ver klaard: „Ik blijf er u met mijn hoofd borg voor, dat Baditsj hier in de zaal zal wor den vermoord". Jovanovitsj had na den moord de daad geprezen en gezegd, dat een goed Serviër en Montenegrin aldus moest handelen. CHINA. Nieuwe strijd in China? Feng zou willen optrekken tegen Tsjang Tsoeng-T s j a n g. Volgens een bericht uit Peking van het Indo-Pacifique-agentschap hebben de Ja panners de terugtrekking hunner troepen gestaakt, daar maarschalk Feng Joe-Sjiang aangekondigd heeft, dat hij tegen de strijd krachten van Tsjang Tsoeng-Tsjang wil op trekken. AMERIKA. Amerika tracht invioed in Liberia te krijgen. De Crt. verneemt, dat er aan de New- York World uit Genève is gemeld, dat er een rapport is uitgebracht door de manda ten-commissie van den Volkenbond, waar uit zou blijken, dat Hoover en het Ameri- kaansche departement van Buitenlandsche Zaken, de negerrepubliek Liberia hebben gedwongen, zich aan een Amerikaansch rubbermonopolie te onderwerpen en een leening van vijf millioen' dollar te aan vaarden. Hoover zou volgens liet rapport met de hulp van het departement van Buitenland sche Zaken pressie hebben uitgeoefend op de regeering van Liberia om haar te dwin gen, een leening van de Firestone Rubber Company te aanvaarden op voorwaarden, welke Amerika in staat stelden, alle in komsten en uitgaven van Liberia te con- trolceren voor een millioen acres in Liberia voor rubberaanplant en men verdenkt Hoover ervan zijn invloed ten gunste van bovengemelde transactie to hebben uitge oefend, omdat hij zoo gaarne den Britschen rubberkring zou breken. Hooggeplaatste ambtenaren van het de partement van Buitenlandsche Zaken ver klaren, dat noeli de voorwaarden van de leening, noch die van de concessie van dien aard zijn, dat hierdoor de „gesloten deur" zou worden geschapen, doch zij moesten toegeven, dat, nu Amerikaansche firma's de regeering van Liberia zullen advisecren de Vereenigde Staten bij machte zullen zijn, grooten invloed op den gang van za ken in Liberia uit ts oefenen. MEXICO. Na den moord op Obregon. Commissarissen van politie vervangen. Uit Mexico wordt gemeld, dat Zaterdag alle commissarissen van politie in dc pro vinciale hoofdsteden van hun post onthe ven en door aanhangers van Obregon ver vangen zijn. Het bestuur der vakvereenigingen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat alle tegen de individueele lei ders der arbeiders geuite verwijten geheel ongegrond zijn en dst uit den uitslag van het onderzoek zal blijken, dat alle be schuldigingen onjuist zijn. Het bericht dat Morones naar de V. S. zou zijn gevlucht, wordt eveneens onjuist genoemd. Morones zou zich nog steeds in Mexico bevinden. FEEST BO'AIN OE POOL. Prof. Behounek verhaalt van den 24sten Mei. De geleerden deden w a a r n o m i n g e n. De speciale correspondent van „Stock- liolms Tiddingen" geeft in zijn blad verslag van een langdurig onderhoud, dat hij met den Tsjechisch® geleerde prof. Behounek heeft gehad op de reis van Narvik naar Malmö. De Zweedsche journalist verzocht prof. Behounek om een beschrijving van het feest, dat aan boord van de „ltalia" gevierd werd gedurende de uren toen het luchtschip boven de Noordpool zweefde. Prof. Behounek die aanvankelijk eenigszins aarzelde, vertelde ten slotte het volgende: Toen de „ltalia" in den nacht van 24 Mei over de Noordpool cirkelde, gaf plot seling Nobile een teeken. De gramofoon werd opgedraaid, de Italianen hieven den rechterarm voor den fascisten groet om hoog, terwijl de tonen van de fascisten hymne weerklonken: „Giovinezza, gïovi- nezza". Het waren een paar plechtige mi nuten, merkte prof. Behounek op. Na de fascistenhymne kwam nog een tweede lied, de Irredcntahymne, het lied van <*e Ita- liaansche minderheid uit den tija, dat Triest nog tot Oostenrijk behoorde. Toen het gezang afgeloopcn was, werd de groote Italiaansche zijden viag naar beneden gelaten, die meegenomen was. Daarna kwam het door den Paus gezegen de kruis aan de beurt. Het werd evenals de vlag aan touwen bevestigd, door de Ita lianen gegroet en toen neergelaten, totdat het op het ijs neersloeg. Het plan, Maria no, prof. Pontremoli en dr. Malmgren naar beneden te laten, moest, wegens den heer- schenden storm opgegeven worden, doch twee uur kruiste dc „ltalia" boven <*e Noordpool. Malmgien, Pontremoli en Behounek kon den gedurende dien tijd tal van waarne mingen doen. Nadat de Tsjechische geleerde daarop in bijzonderheden de ramp zelf had be schreven, vroeg de correspondent: „Wie heeft Malmgren's aanteekeningen van den tocht der „ltalia"?" Behounek antwoord de: „Ik. Dat wil zeggen, een notitieboek. Het ging bij de ramp verloren. Later vcnJ ik het terug. Ik heb deze aanteekeningen noodig, omdat zij in zekeren zin de mijne aanvullen. Na 't gebruik zal ik natuurlijk't document naar Zweden terugzenden." In een inteview, dat, een verslaggever van de „Voss. Ztg." met prof. Behounek had, verklaarde deze, dal hoe ook het oor deel van de wereld over de Nobile-expedi- tie zou uitvallen, hij diep respect hau voor het- lijden van al zijn tochtgenooten. \"e!e misverstanden zijn volgens Behou nek ontstaan, doordat er een tegenstelling bestond tusschc i het commaudo van de „C'itta di Milano" en de overige Italiaan sche expedities. De „C'itta" had een mo nopolie van de berichten en maakte er een gebruik van, dat Verkeeerde begrippen over Nobi'e ken veroorzaken. Behounek verklaarde ten slotte, dat Malmgren generaal Xobile's favoriet was. Er is niet de geringste reden, aldus oe Tsjechische geleerde, geen geloof te slaan aan het verslag van Zappi en Mariano. Zonder twijfel heeft Malmgren hen aange spoord, hem achter te laten. Vóór zijn -ver trek zeide Malmgren tot Behounek, dat Uit de plicht was van den zwaksten met gezel. Behounek over Nobile. Onmiddellijk na zijn aankomst te Berlijn heeft de Tsjecho-Slowaaksche professor Behounek in de wachtkamer van het Ber lijnsche station een aantal persvertegen woordigers ontvangen. In de eerste plaats legde hij er den na druk op, dat hij dien morgen vroeg op de hartelijkste wijze als beste vriend en in de volmaakste harmonie te Warnemunde van generaal Nobile en do andere Italiaansche deelnemers aan dc Noordpoolexpeditie af scheid had genomen. Met betrekking tot de berichten, welke reeds over hun tocht gepubliceerd waren, zeide prof. Behounek, dat hij daarover nog niet duidelijk was ingelicht; hij had ten minste den indruk gekregen, dat dc ge beurtenissen vaak volkomen verkeerd v. or den beoordeeld en dat daardoor generaal Nobile en den anderen Italianen onrecht werd aangedaan. In de eerste plaats is generaal Nobile absoluut een aeronautisch vakman, waar schijnlijk waren onnauwkeurigheden en verminking der rapporten, ook van die, welke hij zelf gegeven heeft, ontstaan door het feit, dat men elkaar dikwijls buitenge woon moeilijk heeft verstaan. Zoo wareii aan boord van de „Krassin" zeven journa listen meegekomen, van wie er slechts één Fransch en alle anderen slechts Russisch spraken. Komend op de verhouding tusschen ge neraal Nobile en Malmgren legde prof. Behounek er den nadruk op, dat deze van hot begin tot hef eind de best denkbare is geweest. Mabngrrn is juist de beste vriend van Nul ilfi geweest, waaruit hij ook ver klaarde. d it Nobile hem als leider van ziju exi-e iitie had uitgekozen, ofschoon toch ook een groot aantal Italiaansche weerkun digen gesolliciteerd hadden. Op de vraag, waarom generaal Nobile zich nis eerste liet redden, hetgeen toch velerwegen niet begrepen werd, antwoord de professor Behounek, dat hier een ver gelijking met een kapitein van een schip niet juist, was, daar hier toch geheel an dere omstandigheden bestonden. Het zou nooit mogelijk geweest zijn. ge neraal Nobile als laatste to redden, daar reeds in het belang van de reddingsactie de marconist Biagi tot het laatst, hij de roode tent had moeten blijven. Overigens had men reeds 48 uur voor do aankomst van Lundborg een volgorde der redding opgesteld, volgens welke eerst Ceccioni, vervolgens als tweede professor Behounek, als derde Trojani, die koorts had, als vier de generaal Nobile, als vijfde luitenant Yiglieri en als laatste Biagi zouden wor den gered. Deze volgorde is echter gewijzigd, toen Lundborg aankwam en mededeelde, dat hij het strikte bevel had gekregen generaal Nobile als eerste te redden, opdat het red dingswerk naar zijn aanwijzingen zou kun nen worden uitgevoerd. Daarbij kwam nog, dat Nobilo toon het lichtste woog, hetgeen eveneens oen motief was om hem terstond mede te nemen, /laar Lundborg geen grootere belasting in zijn vliegtuig kon hebben. Voor de tweede landing, welke echter helaas mislukte, had Lundborg de redding van twee leden der expeditie op het oog, daar hij dezen keer geen waarnemer had meegenomen en verder ook het vliegtuig zooveel mogelijk ontlast had. Ten slotte legde professor Behounek er dpn nadruk op. dat de rpdding door de ..Krassin" op bijna het laatste oogenblik was geschied, wane de ijstoestanden waren s'echter geworden. Zoo hadden zij op hun terugtocht reecis niets meer gezien van het ijs, van waar Kort te voren Mariano en Zappi waren gered. Nobile's reis cloor Duitsch'and. Gitteren om 11.34 is met den trein uit Warncmünde via Stendal de Xobile-expe- ditie te Maagdenburg aangekomen. Enke'e leden van het gezelschap zag men in de wagongangen. Eon oogenblik ontwaarde men ook Nobile, die er gezond, maar zeer ernstig uitzag. Een kleine groep mcnschen, die zich voer den salonwagen had verza meld, gedroeg zich geheel rustig. Speciale ordemaatregelen waren niet getroffen. Met een kleine vertraging vertrok de trein om 11.48 in de richting Halle. Te Halle kwain de trein met ongeveer vijf minuten vertraging binnen. Het per ron. waar de trein moest stilstaan, was door de politie afgezet. De Noorsche wagen werd daarop op een ander sooor geran geerd. Dnnr het om technische re lenen niet- mogelijk was. het vertrekperron af t" zetten, kon men Nobile gadeslaan. Op het laatste oogenblik voor het vertrek, dat met elf minuten vertraging plaats von l. wilde de generaal den wagon verlaten en zich nog even naar den restauratiewagen van den Maag lenburger sneltrein begeven De spoorwegbeambten sloten echter <le deuren, daar de trein zich reeds in bewe ging zette. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Belangrijke verklaring van Chamberlain over een compromis tusschen Engeland en Frankrijk inzake de ontwapeningskwestie. f/en crisis in het Britsche kabinet a.s? Prof. Behounek over Malmgren cn Nobile (Buitenlandsche Berichten, lc blad). BINNENLAND. Overleden is pastoor B. J. Schrandt te Haarlem (Kerkn., 2de blad). Een zeilongeluk op de Zuiderzee. (Gem. Berichten, 2do blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: de eerste steenlegging van het katholiek krankzinnigen-gesticht voor vrouwen te Noordwijk; de officieele opening der Olym pische Spelen; uitzending van kinderen door het R. K. Huisvestingcomité to Lei den; een jubileerende Broedermeester van de Leidsche Processie naar Bridle (welke vandaag wordt gehouden). Do „Segah" op een bank geloopen. Op haar terugreis van Boven- D i g o e 1. Aneta seint uit Amboina: Het sloom- -vhip der Kon. Pnketvaarb Mij. „Segah", dat door het gouvernement gecharterd is voor dc vrachtvaart tusschen Makasscr eu Boven-Digoel, is op haar terugreis van Bo- ven-Digocl veertig mijlen benedenstrooms van het interneeringskamp op een zand bank in do Digoelrivicr vastgcloopon. Het stoomschip der Gouvernementsmarine „Al batros" zal op 3 Augustus uit Anibon der waarts vertrekken, om assistentie te ver- leenen. Graan naar Rusland. Aankoopen voorloopig gestaakt. De Rotterdams-che correspondent van het „Hbld." schrijft: Aan 't eind van de vorige week is do laatste scheepslading graan uit Rotterdam naar Rusland verscheept. De 50.000 ton zijn daarmee overschreden. Aankoopcn zijn er do laatste dagen niet meer gedaan. Van Russische zijde gewerd ons de mededeeling dat de aankoopcn in West-Europa niet zouden worden voortgezet en dat zelfs eerlang oen aanvang zou worden gemankt met den uitvoer van graan uit Rusland. Een betrekkelijk kleine partij graan, die in Rotteudam gekocht maar nog niet ver scheept. is, zou men zelfs van de hand wil len doen. In hoeverre dezo mededeelingen juist zijn zal dc toekomst moeten lecren. In handels kringen rekent men met do mogelijkheid dat er straks bij een willige markt door Rusland toch nog gekocht zal worden. Met den daadwcrkelijkcn uitvoer van graan uit Rusland is in ieder geval nog geen aanvang gemaakt. Uitvoer van vleesch. De minister van binnenlandsehe zaken cn landbouw; Gelet op <1 o bes-bikking van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel van 15 Juni 1022, zooals deze is gewijzigd bij de beschikkingen van den minister van bin nenlandsehe zaken en landbouw van 17 November 1025 en van 26 April 1926; Mede gelet op de art. 70 cn 71 der Vee wet: Heeft: A. bovengcncemdo beschikkingen inge trokken B. bepaald: Ontheffing van het verbod tot het naar alle landen van Europa uitvoeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aanbie den van vleesch, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs, dat liet bij eenc van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, wordt verleend a. voor verduurzaamd vleesch, mpt uit zondering van licht gezouten varkons- 'ccseh (z.g. bacon), van voor uitvoer naar nader aan te wijzen landen bestemd ge smolten vet, van gezouten varkenskoppen cn van gezouten varkensmagen; b. als landen, bedoeld sub a, worden aangewezen: Engeland, Malta, Frankrijk, Duitschland, Italië; e. voor vleesch, hetwelk zich bevindt in spoorwegrijtuigen, hetzij op schepen of vlotten ca bestemd is voor verbruik van de daarin rf daarop verblijvende personen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1