Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. Voor Huis en Hof. Persoonlijke resultaten. 9e ronde: Mattison (Letland)Cheron (Frankrijk) 1/21/2; Golmayoy (Spanje) Steiner (Hongarije) 0—1; Freybal (Tsjecho- Slowakije)Rosselli del Turco (Italië) 10 Tyroler (Roemenië)Euwe (Nederland) 1/21/2; Tschepernoff (Finland)Whita- ker (Amerika) afgebroken; Nilson (Zwe den)Araisa (Mexico) afgebrokenPrze- piorka (Polen)Becker (Oostenrijk) afge broken; Henneberger (Zwitserland)Carls (Duitschland) afgebroken. LAWNTENNIS. Om de Davis-Cup. In den wedstrijd om den Davis Cup tus- sehen Frankrijk en Amerika werd het dub belspel gisteren gespeeld. Cochet en Boro- tra versloegen Tilden en Hunter met 64, 68, 75, 46, 62. Frankrijk leidt daar door met 21. VOETBAL. -t. K. FEDERATIE. S. J. C. l-comb.T.Y.B.B. l-comb. Gisteren speelde een sterke combinatie van T.Y.B.B. uit Haarlem tegen een zelf de combinatie van S. J. C. op het Sport park ie Noord wijk. Voor het begin brach ten de gasten bij monde van den heer Turnhout den S.J.C.'ers een aardige atten tie, door het aanbieden van een bloemstuk, ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap in de le klasse D.H.V.B. Scheidsrechter Haverkorn liet hierna tossen waarbij S.J.C. won. Na aftrap door de gasten zien wij allereerst een hardnek- kigen S.J.C.-aanval, die door de goede ver dediging der gasten weinig gevaar ople verde. Spoedig zijn nu ook de gasten inge speeld en een vlot gelijk opgaand spel ont wikkelt zich, waarin na een half uur S. J. C. een voorsprong van 20 had. De gasten zetten er alles op dezen voorsprong te niet te doen, wat hun gelukt door een goed schot van de Vries en hun goeden linksbuiten, doch ook S. J. C. weet juist voor rust nog eens te doelpunten, zcodat deze intreedt met 32 voor S.J.C. Na rust krijgen we een ware belegering op S.J.C.-doel, waar met moeite doelpun ten worden voorkomen. Als S.J.C. zich weer weet los te werken, krijgen we een gelijk opgaand spel, waarbij der gasten- keeper somwijlen goed werk verrichtte, wat niet altijd van den invaller-keeper van S.J.C. kan gezegd worden, die na een kwartier een tam schot van de Vries kalm doorlaat. (33). Van lieverlede wordt het spel van S.J.C. iets slapper, terwijl de gasten flink volhouden en dank zij nog eenige blunders van den S.J.C.-keeper we ten zij den stand tot 73 op te-voeren. In het laatst pakt S.J.C. nog eens flink aan en weet dan ook nog een mooi doelpunt te veroveren (47). Met dezen stand wordt einde aangekondigd van dezen zeer aan- genamen wedstrijd gespeeld onder de goe de leiding van scheidsrechter Haverkorn. De retourwedstrijd tegen T.Y.B.B. zal plaats hebben Zondag 12 Augustus a.s. waarbij S.J.C. I, ST.C. III en de S.J.C.- veteranen zullen uitkomen. CRICKET. De uitslagen. Eerste klasse. R. en W.—A. C. C. Gewonnen door R. en W. met innings en 19 runs. R. en W. 155. A. C. C. 33 en 103. H. D. V. S.Ajax. Gewonnen door Ajax met 8 runs op de eerste innings. Ajax 102. H. D. V. S. 94. P. W.Hilversum. Gewonnen door P. \V. met innings en 13 runs. P. W. 189 voor 8 (gesloten). Hilversum 36 en 140. V. 0. C.Phoenix. Gewonnen door V. O. C. met 130 runs op de eerste innings. V. O. C. 224. Phoenix 94. Derde klasse C. Excelsior—Ajax (L.) II. Gewonnen door Ajax II met- 40 runs op de eerste in nings. Ajax II 110. Excelsior 70. H. C. C.-M. C. C. De wedstrijd H. C. C.M. C. C. is ge ëindigd in een groote overwinning van dc M. C. C. met. 10 wickets. Ternauwernood ontkwam de Groote Haagsehc" aan een inningsnederlaag. We willen even de aandacht, vestigen op het uitstekende batten van jhr. W. v. d. Bosch, die 53 efi 62 runs scoorde. De scoren waren: M. C. C. 327 runs en 6 voor »t. H. C. tJ„ 175 en 158. H. D. V. S. I—Ajax I. Gewonnen door Ajax I met 8 runs op de eerste innings. In Schiedam hebben Ajax en H. D. V. S. gisteren een spannenden kamp gestreden, die tenslotte door de Leidenaars gewonnen werd. Aanvankelijk zag het daar heelc- maal niet naar uit daar er op een gege ven oogenblik vijf Ajax-wickets neerwaren voor slechts 34 runs. Toen ook Chambers gebowled was, kwam er een aanmerkelijke verbetering. S. de Jongh en R. Josson zetten een stand op, die eerst gebroken werd op 83 toen Do Jongh achter het wicket voor een goede 19 gevangen werd. Even daarna werd Josson door v. Buysen gebowled, na 26 runs gemaakt, te hebben. Rice sloeg vlug 10 runs. J. Snijders voegde T» runs bij het. totaal en met inbegrip van 6 extra's werd het Ajax-tot-aal 102. J. F. v. Beysen had het meeste succes met den bal. Hij bowlde 5 voor 20. Verder W. v. d. Schouw 435 en Hodes 111. De overige 4 bowlers hadden geen succes. Niemand zal wel gedacht hebben dat die 102 runs voldoende zouden zijn, om H. D. V. S. te slaan. Rice was gisteren echter in topvorm, en vaak plaatste hij de batsmen voor moeilijkheden, die zij niet vermochten op te lossen. De bowlers' wer den bovendien goed bijgestaan door de fielders, die vooral op het laatst, toen het er om ging geen run cadeau gaven. Toch had Kermes niet behoeven te ver liezen, want de wijze, waarop v. d. Schouw run out ging, was zeer onverstandig. In de dubbele cijfers kwamen O. Vischer 17, P. Kappelhof 12, P. Scheffers 11, E. Hodes 14. Het totaal werd 94. Rice bowlde 523, Chambers 236, H. Meijer 15, W. Eigeman 0—21. Twee bats- men gingen run out. Ajax won dus met 8 runs. Excelsior IAjax II. Gewonnen door Ajax met 40 runs. Ajax II behaalde gisteren het kam pioenschap barer afdeeling door met 40 runs van Excelsior te winnen.Proficiat. Heel erg moeilijk hebben de Schiedam mers het den Ajax-reserves niet gemaakt, hoewel de Leidenaars verschillende inval lers telden. Ajax ging het eerst batten en dank zij H. de Vrind 19, T. v. d. Meij 38 en J. Brouwer 20, werd het totaal 110 runs. A. v. Haagen bleek ook nu een goed bowler. Zijn cijfers 733 zijn daar het be wijs van. \V. v. Kemenade 24S. Excelsior bracht het niet. verder dan 70 runs. Alleen v. Kemenade met- 11 en vooral J. Kloos met 27 boden den meesten tegen stand. Ermers had het meeste succes met den bal. Hij bowlde 630. Ook A. de Vrind had goede cijfers n.l. 436. Met 40 mns achterstand wilde Excelsior het nog eens probeeren, maar F. v. d. Meij nam het bowlen goed onder handen. Toen het tota-al 107 runs was voor 2 wickets, zag de Schiedamsehe captain van verderen strijd af. In snel tempo had v. d. Meij 74 runs gescoord, waaronder de noodige vieren en eenige formidabele zessen. II. de Vrind bleef met 22 not out. Alleen J. Oosterholt met 1—37 en A. Janse met 122 hadden succes. Ajax won dus met 40 runs op de eerste innings. HAARLEMMERMEER. Geboren: Marigje d. v. G. Oskam en D. A. Uithol. Neeltje Cornelia, d. v. C. de Weerd en N. A. Vermeulen. Hen- drika Christina d. v. J. H. Oldenburg. Hendrika Christina d. v. J. H. Oldenburg en G. C. H. van der Beek. Pietcr z. v. D. J. G. Slootweg en A. K. Hoogvliet. Bart z. v. J. Baartse en A. van der Luit. Anna Maria d. v. K. Schoorl en C. J. Meiman. Jansje Adriana d. v. IJ Prui sen en E. Einthoven. Johannes Coen- raad z. v. A. J. van den Berg en P. van Dolder. Johannes Antonius z. v. Th. G. Lamers en M. W. Kroezen. Dingena Pe- tronella d. v. J. H. van Bei-kel en A. M. van Bodegraveil. Jan z. v. W. Huigen en J. van der Stelt. Jannetje d. v. G. Slootweg en W. Brands. Gerrit z. v. W. C. Eikelenboom en H. Ellen. Plonia d. v. J. v. Tol en J. Biemond. Jan Adria- nus z. v. J. Dekker en A. Kempe. Trijntje d. v. H. A. Gerbens cnG. Verbeek. Wilhelmina Martina d. z. A. L. Vos en H. va nTol. Leendert z. v. L. Karman en Michielen. Ondertrouwd: Evert. Prins 21 j. en Alida Hendrika Jacoba Berlijn 21 j. Cornclis Kramer 49 j. en Pietert e Ilogcr- werf 33 j. Gijsbertus Govert Boellaart 26 j. en Jannetje Hemclaar 18 j. Jo hannes Kinkel 22 j. en Matje Spaargaren 19 j. Johannes Wubben 28 jaar en Cor nelia Maria, van Leeuwen 29 j. Jacob Smit 31 j. en Agnes IJda Lemmers 27 j. Getrouwd: Joannis Hendricus van Heteren 28 j. en Maria Catharina Kauff- man 28 j. Ferdinana Antonie Dol 26 j. en Maatje Louwerse 27 j. Dirk Coen- raad Engel 33 j. en Cornelia Jannetje Ent hoven 29 j. Overleden: Petrus Johannes Corne- lis van der Kwast 76 j. geh. met A. Dek ker. Cornelia Ouwerkerk" 66 j. geh. m. H. C. Wcsselitis. Maria van Schie 71 j. geh. met II. C. van Staveren. R0EL0FARENDSVEEN. Schade Vrijdagmiddag heeft dc hevige hagelbui aan de gewassen ernstige schade toegebracht. Bij verschillen de tuinders werden van de kassen en wa renhuizen ruiten vernield. Het meest zul len echter do augurken geleden hebben. De juiste omvang van de schade valt nu nog niet te constateeren, doch de verwachting is, dat de nadcelige gevolgen zich deze week zullen openbaren. De hagclsleenen waren zoo groot, dat meerdere volgroeide augurken geheel door midden waren gesla gen. HAZERSWOUDE (Rijndijk). Geitenkeuring. Te Hazerswoude Rijn dijk had de jaarlijksche geitenkeuring plaats. E.- was flinke belangstelling en onder de aangevoerde geiten waren goede exemplaren. De rubriek eenjarige wit on gehoornde geiten kwam het eerst voor de jury. De 1ste' prijs, de medaille van de Provinciale Regelingscommissie plus een geldprijs van de vereeniging werd toege kend aan de geit. Pietje 4740 S van Th. v. Zon. Pietje is een goed gebouwde geit clie wat breeder voorhand kon hebben. Zij had een zeer goed Sier. 2de prijs was voor Jans 4741 S van J. Kompier. 3de prijs was voor Mina 4742 R van J. v. Dijk Hz. De oudere geiten waaronder 4 medaille- winsters, vormden een zeer goede groep. Hier verwierf de zwaargebouwde geit Rina 4744 R van C. Groen de medaille en een geldprijs van de vereeniging. Het been- werk. vooral de kooten, was zwak. Betere hoefverpleging is tevens noodzakelijk. De 2de prijs was voor Petronella 3283 S van W. v. Zon; de derde, voor Agatha 2335 S van W. Lommerse en de 4de voor Corrie 4043 S van C. Menke. De 5 lammeren kregen allen een prijsje. Er waren een paar goede diertj.es bij die voor de toekomst wel wat beloofden. Het actieve bestuur van de vereeniging kan met genoegen op deze geslaagde keu ring terugzien. NIEUWVEEN. Personalia. De heer L. G. Eggink, zeer bekend in sehoolkringen in deze om geving, tijdens zijn voorgaand verlof tij delijk hoofd de* achod te Alphen tax in den afgeloopen winter waarnemend hooiu te Nieuwveen, nadien Indisch redacteur van de Telegraaf, is weer naar Indië te ruggekeerd en benoemd tot hoofd der Mulo-school te Amboina. Bazar. Donderdagavond te 8 uur werd de bazar geopend welke zooals be kend gehouden wordt in de openbare la gere school alhier, ten bate van de kas der vereeniging der Tuberculosebestrijding. De voorzitster, mevr. Houtkamp heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester en den Pastoor, en 'besloot haar korte openingsrede met het uitspreken van een leus welke ieder gedurende deze drieslagen moet bezielen: ,.tast. alle diep in uw zak, want de nood is hoog". Daarna gaf mevr. H. het woord aan den burge meester, die als eerè-voorzitter in het kort aanhaalde de werking en de verhan deling dezer vereeniging. Vóór 5 jaar, aldus spr., op initiatief van mej. Gersie, altijd nog trouwe penningmeesteresse, werd deze plaatselijke vereeniging opge richt die thans als een goed georganiseerd geheel, nauw verbonden met de plaatse lijke afdeeling van het. Groene Kruis en verdere vereenigingen in ons land, in staat is krachtig naar buiten op te treden. Voorts bracht spr. hulde aan de leden der vereeniging, welke zooveel uren vrij wisten te maken om al de fraaie dingen welke uitgestald zijn te bearbeiden, tus- schcn de drukte van hun huishouding door en vervolgde dank te brengen aan hen die zich beschikbaar stalden om deze bfezar te doen slagen. Bij rondwandelen door de verschillende lokalen bemerkten wij zeer fraaie hand werken enz. Er heerschte een gezellige drukte en van de verschillende aardige geluksspelen werd druk gebruik gemaakt. Wij raden ieder aan dit dorpsfeest niet te verzuimen en tevens het schoone doel voor oogen te houden, en de. leus welke de voorzitster uitsprak: „Tast allen diep in uw zak, want de nood is hoog". DE BRAAMSTRUIK. Eenige Amerikaansche veredelsle soorten met groote bessen. De braamstruiken zijn in ons land zeer algemeen. In bosschen, op de duinen en langs de wegen komen zij veelvuldig voor. De duinbraam heeft drietallige bladeren, een grijsachtig waas op de stekelige tak ken en donker violet gekleurde vruchten. In sommige duinstreken komt zij zoo veel vuldig voor, dat zij bij manden vol worden geplukt en evenals in Gelderland de bosch bessen, aan de huizen worden verkocht. De boschbraambes heeft hooge, hoekige sten gels en de bladeren zijn aan de jonge stengels meest vijftallig. De bloemen der braamstruiken gelijken veel op kleine rozen: de vrucht echter is weer geheel anders dan die der appelen, peren, pruimen en kersen. Zij bestaat uit een groot aantal sappige vruchtjes met steenharde kernen, als 't ware kleine pruimpjes op een kegelvormigen vrucht bodem. die te voorschijn komt als men de rijpe braam afplukt zonder steel; men eet. dus bij deze saamgestelde vrucht den vruchtbodem niet en daarom wordt braam bes voor gezonder gehouden dan bijv. de aardbei. Niettegenstaande de vele goede eigen schappen der bramen worden de inheem- sche soorten door de fruitkweekers veron achtzaamd. De geldelijke opbrengst blijft te gering. Geheel'anders is dit met de verschei denheiden, welke vanuit Noord-Amerika en Engeland tot. ons gekomen zijn. De Noord-Amerikaansche soorten zijn niet alleen de vroeg rijpste, maar te gelijker tijd de lekkerste en sappigste van alle braambessen. De waardcoring zal onge twijfeld toenemen naarmate men de waar de van de Amerikaansche soorten zal Iee- ren kennen. Een paar zeer aanbevelenswaardige verscheidenheden zijn o.a. Wilson Ju nior een vruchtbare soort met groote zwart-blauwe bessenMammout h, deze brengt waarschijnlijk wel de grootste vruchten voortze zijn zoet van smaak, haar vleesch is zacht en vroeg rijpen Ohio P s 1 a c k Gap, eveneens zeer vruchtbaar en weinig eiscjiend. Op den grond is de braamstruik niet kieskeurig, zij groeit overal, zelfs op natte, zanderige gronden, maar zij bemint een beschutte plaat-s. Overigens behoeven de bramen dezelfde behandeling als de fram bozen, doch men moet bij de bramen een langer stek of paal zetten, want haar sten gels bereiken vaak een lengte van 4 tot 5 M. De hoofdstengel snijdt men op 2 1/23 meter af, terwijl de zijscheuten in de lente op twee knoppen worden ingesneden. De vruchtbaarheid van de Amerikaansche bramen is van dien aard, dat de bessen een geruimen tijd achtereenvolgens rijp worden. Voor geleien is het sap uitstekend, maar inzonderheid wordt ook de daar uit be reide wijn geroemd, in die mate zelfs dat, naar sommige beweren, goed bereide bra menwijn een drank is, welke zelfs een vorstelijke tafel geen oneer aan zou doen. Of hij hier te lande vervaardigd wordt is ons niet bekend. Waarschijnlijk is dit ech ter niet daar de veredelde soorten hier nog niet op groote schaal worden ge kweekt, oni vruchten genoeg daartoe be schikbaar te hebben. Voor eigen gebruik gaat mei bij het bereiden van bramenwijn als volgt le werk. Men begiet rijpe braam bessen met een weinig heet water, opdat ze week worden, drukt of perst ze uit en laat het sap 3 a 4 dagen staan, om het helder te doen worden. Bij elke 20 liter van dit sap voegt men 2 K.G. witte suiker en roert daarbij zoo lang tot deze is opge lost. Na circa 8 dagen filtreert men de vloeistof. Intusschen heeft men een wei nig celatine in 1 liter wijn geweekt. Als alles opgelost is, giet men er de bessen sap bij en laat dit mengsel goed doorko ken; is de wijn koud dan giet men hem in een vat en zet ze in den kelder. V. BRIEVEN VAN EEN Wanneer we zien, dat mgr. Aengenent bij gelegenheid zijner bisschopswijding zelfs werd gelukgewenscht in „De Tijd" nog wel door minister Slotemaker de Brui ne, „hoewel niet onder den kromstaf rus tend", dan kunnen we ons Diet begrijpen, hoe het „Protestantsche Nederland" inder tijd toch zoo fel gekant is geweest tegen het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in ons land. De „Aprilbeweging" staat ge boekt in de historiebladen, dus moeten we 't wel gelooven, hoewel het rustige heden al zijn er nog wel lieden met die April- sche beweeglijkheid daar wonderbaar lijk bij afsteekt. Die hiërarchie, waarvoor men zoo beducht was, is klaarblijkelijk nog al meegevallen. Zoo hoog als de Protestanten in 't mid den der vorige eeuw op hun achterste bee- nen stonden, zoo vurig verlangden de ka tholieken naar eigen bisschoppen. De vice- superior, die de Hollandsche Missie be stuurde, was altijd een Italiaansche pre laat, en wel de Internuntius, op voor dracht der Propaganda-fide door den Paus benoemd. Onbekend met taal en ze den, onbekend ook met de eigenaardige gebruiken, in eeuwen van verdrukking ont staan en gegroeid; zeer op zijn hoede voorts om niet in confilct te komen met de regeering, kon een vice-superior moeilijk een krachtig, doelbewust bewind voeren. Hij moest te veel door anderer oogen zien, waarbij nog kwam dat zijn macht gering wasvoor alle beslissingen van eenig ge wicht behoefde hij de goedkeuring der Propaganda. Reeds lang voor deze bezwaren gevoeld werden immers al in 't eind der 18e eeuw werden pogingen aangewend om, evenals zulks in de Zuidelijke Nederlanden het geval was, cok in het Noorden weer een normaal bisschoppelijk bestuur te ves tigen. In 't jaar der vrijheid, gelijkheid en broederschap, 1795, had de Aartspriester van Holland zich tot de Provisioneels Re presentanten des volks gewend met de vraag, of het den katholieken vrij stond, zich een bisschop le kiezen. Het ant woord luidde bevestigend, maar de tijds omstandigheden waren er niet naar, om dienovereenkomstig te handelen. Alles stond nog veel te veel op losse schroeven. Onder Koning Lodewijk nam de regee ring zelf de organisatie der Kerk in de hand; een commissie zou plannen maken,, waaromtrent, de Koning in onderhandeling zou treden met den Paus, maar de inlij ving bij Frankrijk wierp deze plannen in duigen. Keizer Napoleon, die overal zijn neus in stak, bepaalde, dat in de Hollandsche Mis sie de bestaande toestand voorloopig ge handhaafd zou blijven. Wel kwam er in 1812 weer een commissie tot stand, welke het bisschoppelijk bestuur zou voorberei den, maar opnieuw kwam hiervan door de troebelheid der tijden niets terecht. Toen Koning "Willem I het bewind over de Vereenigde Nederlanden aanvaardde vond hij: in 't Zuiden bisdommen over eenkomstig het Concordaat van 1801 in Noord-Brabant en Limburg drie Apostoli sche Vicariaten in 't overige deel van zijn lconinkrijke zeven Aartspriesterschappen met aan het hoofd den Internuntius. Daar moest natuulijk eenheid in ko men, doch zoowel de anti-katholieke ge zindheid der regeerihg, die liefst op eigen houtje een kerkregeling wilde doorvoeren in 1826 bestond reeds een ministerieel ontwerp „Organisatie van het R. K. Kerk genootschap in het Koninkrijk der Neder landen" als de langdurige „Belgische ziekte", waaraan ons land leed, werkten be lemmerend. Wel kwam in 1827 een Concor daat met Rome tot stand men had bovenbedoelde ministerieel ontwerp voor zichtigheidshalve in portefeuille gehouden maar dc vreugde over de totstandko ming daarvan werd bij de katholieken zeer getemperd door het feit, dat de koning de benoeming der kanunniken voor zich op- eischte; aangezien Z.M. hierdoor de bis schopskeuze zou beheerschen, wijl vol gens het Concordaat de kanunniken den bisschop kozen uit een den koning welge vallig drietal, had de internuntius, mgr. Capacaini, daartegen overwegend bezwaar. De regeering hield desniettemin aan het Concordaat vast, al schortte zij nu de uit voering op tot na de eindregeling met België. Zoo was dus nog altijd geen wijziging gekomen in de kerkelijke organisatie van Noord-Nederland. Iets moest er toch ge schieden, wilden de Katholieken niet van vele kerkelijke voorrechten verstoken blij- ven. Om hierin te voorzien werd in 1832 de Warmondsche professor C. L. baren van Wykerslooth tot bisschop benoemd. De koning zag hierin strijd met het Concor daat, doch men kon hem beduiden, dat het slechts gold een bisschopsbenoeming „in partibus infidelium" bisschop aan Curium i. p. i. was de titel van Z. D. H. waaraan geen geestelijke rechtsmacht was verbonden, en teen gaf Z. M. zijn toestem ming. Mgr. van Wykerslooth h?xl tot taak, in Nederland met goedvinden der kerk voogden de kerkelijke wijdingen toe te dienen, welke taak hij tot 1851 met groo te toewijding heeft vervuld. Onder de ka tholieken stond Z. D. H. zeer in aanzien, waartoe zijn vormreizen veel bijdroegen. Zooals men weet, woonde mgr. van Wy kerslooth te Oegstgeest op de villa „Duin- zigt". De omgeving van Leiden heeft wel een goeden klank in de geschiedenis der Nederlandsche kerkprovincie. Dc Semina ries Hageveld thans Bisschoppelijke Nij verheidsschool en Warmond benevens het gymnasium te Katwijk bloeiden alle drie onder den rook der Sleutelstad. STEDELANDER. Zoodra de „Belgische ziekte" in 183$ door het eindverdrag met België voor goed was geweken, heropende de regee ring de onderhandelingen over de uitvoe ring van het concordaat, hetgeen vaster vorm aannam toen koning Willem I werd opgevolgd door zijn den katholieken be ter gezinden zoon Willem II. Diens voor- nemens werden echter terstond gedwars- 1. boomd door de „Protestantsche natie", die !- adressen en vertoogen richtte tot vorst en j parlement, met brieven en pamfletten werkte, dat op Z. M. zooveel indruk maak te, dat hij bij zijn bezoek aan Amsterdam f verklaarde, „dat de oude zeven provin- ciën met het te sluiten concordaat niets te maken zouden hebben en als land van mis- sie beschouwd zouden blijvenalleen te 's-Hertogenbosch en Roermond zouden bis dommen worden gevestigd" ('t waren nu vicariaten). Alweer een spaak in 't wiel dus. Toch bleef dit aan 't rollen en een eer ste resultaat was, na moeizame onderhan* delingen in 1841: dat het Concordaat voor loopig zou blijven rusten, doch dat de kerk- voogden in 't zuiden des lands zouden mo gen gewijd worden tot bisschoppen „in par tibus infidelium". Zulks geschiedde met de vicarissen mgra. 1 Paradis (Roermond), Den Dubbelden (Den Bosch) en van Hooydonk (Breda), terwijl ook de Tilburgsche pastoor Zwysen tot de bisschoppelijke waardigheid werd verhe- li- ven als coadjutor van mgr. den Dubbe/. J den met recht van opvolging. De H.H. wij. dingen werden verricht door mgr. van Wjr- kerslooth. Zoo bleef nu de toestand (beneden den Moerdijk drie vicarissen, daarboven zeven aartspriesters) totdat na de Grondwets herziening van 1848 waarover ik al eens schreef da tijden rijp werden geacht om verder te gaan. Aanvankelijk dacht de geestelijke over heid nog slechts aan de mogelijkheid, om ook in 't Noorden een paar vicariaten te verkrijgen, maar de leeken bleken vcortva- render. Geheel buiten de geestelijkheid om (uitgezonderd mgr. van Wykerslooth) wat reeds in 't najaar van 1847 door een aan- tal notabele leeken uit Holland, Gelder land, Overijsel en Noord-Brabant in een adres aan den Paus herstel der bisschop pelijke hiërarchie voor Nederland ge vraagd. De internuntius, mgr. Belmonte, was echter dit voortvarende adres niet welgezind en uit Rome k^am dan ook geen antwoord. Inmiddels schreed de tijd voort en na Thorbecke's politieke overwinning liet ook de geestelijkheid het plan der vicariaten los; 23 Mei 1848 werd tot den H. Vader 'n verzoekschrift gericht, onderteekend door de aartspriesters en dekens, waarin om herstel der bisschoppelijke hiërarchie werd gesmeekt. De notabelen herhaalden in aan sluiting hierop ootmoedig hun verzoek van het vorige jaar. De Aartspriesters ontvingen t«i anfc. r woord, dat de Paus in overweging zou g*. men, hoe de toestand der Katholieke Kek. in Nederland het best te verbeteren zou zijn, maar ziet: opnieuw kwam er vertra ging. Door de revolutie te Rome ging Pius IX in ballingschap naar Gaëta, hetgeen duurde tot April 1850. Zoodra Z. H. te Rome was teruggekeerd, begon de adresbeweging der katholieken opnieuw, waarbij zij steun vonden in een door minister Van Sonsbeeck uitgelokte en afgelegde regeeringsverklaring, n.l.: dat de regeering een organisatie „wenschelijk achtte" en „zooveel mogelijk daarin be hulpzaam zou zijn." (12 Dec. 1850). Nu was 't ijzer gloeiend, nu moest er ge smeed worden. Al aanstonds zonden de katholieke kamerleden een adres naar Rome, waarin zij den nadruk er op legdenf dat thans de politieke omstandigheden zeer gunstig waren en dat men zulks voor de toekomst nog zou moeten afwachten. Minder haastig waren de geestelijke overhedenhun rijp beraad leidde in 't be gin van 1851 tot een verzoekschrift aan den H. Vader van de Vicarissen en de Aartspriesters gezamenlijk, waarin deze, insgelijks wijzend op den veranderden poli- tieken geest en de gunstige omstandighe den, Z.H. de inrichting van een bisschop pelijk bestuur verzochten. De vurige dr. Cramer zond daar nog een druk geteekende petitie der Neder landsche katholieken overheen, maar Jö Brabant nam men daaraan geen deel; na 't adres der kerkvoogden vond men zoo'n leeken-petitie overbodig en zelfs eenigs- zins ongepast een standpunt, dat we nu zeker deelen. Maar de tijden waren toen j anders en in 't Zuiden had men al vica- j rissen, terwijl men in 't Noorden nog te worstelen had tegen de bekende verklaring des konings. Ook Rome behandelde de zaak kalm en er werden pas definitieve stappen gedaan toen vaststond, dat het Concordaat door het feit zelf der herstelling van de bisdom men zou komen te vervallen en dus iiï den vervolge geen struikelblok meer zou wezen. De voorbereidende onderhandelingen zoo ver gevorderd zijnde, kon Paus Pius IV overgaan tot de volkomen vrije organisa tie der Katholieke kerk in Nederland. 't Zou voor heden te ver voeren, ook dit, mitsgaders het loeien en luwen van den Aprilsfcorm, te behandelen. "Wel ver anderd zijn intusschen de tijden dat een bisschopswijding als die van mgr. Aenge nent zóó luisterrijk kon plaats vinden in 't zelfde Nederland, welks protestantsche ingezetenen indertijd de komst der bis schoppen met zooveel schrik te gemoet za gen. AjJO.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8