Ned. Oost-lndië. BINNENLAND. DE OLYMPISCHE SPELEN KERKNIEUWS. Rechtzaken. LUCHTVAART. Uit de Omgeving regelen, in de streek Xevrokop door solda ten van een Griekschen grenspost gedood. Aan de Bulgaarsche grensautoritciten is opgedragen te handelen overeenkomstig de voorschriften in zake grensincidenten, die indertijd door twee neutrale officieren namens den Volkenbond zijn opgesteld. AMERIKA. Een aanslag? Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt, heeft senator Molinari medegedeeld, dat president Irigoyen bijna het slachtoffer van een aanslag is geworden. De mededee- ling heeft de noodige opwinding teweeg gebracht. Molinari heeft ook de namen an de samenzweerders medegedeeld. Men -crwacht, dat onverwijld een bevel tot in echtenis neming zal worden uitgevaar digd tegen den gouverneur van de provin ce San Juan, dr. F. Cantoni. Verduisterde schoolgelden. Aneta seint uit Kotaradja: Het hoofd au de Europeesche school, de heer J. 31okwijk, is gearresteerd wegens verduis- ering van schoolgelden. Hij legde een vol- edige bekentenis af. Het juiste bedrag '•an de verduisterde gelden is nog onbe kend. De subst. officier van Justitie stelt 'ïen onderzoek ter plaatse in. Een zware brand. Aneta seint uit Bandjermasin: In de negari Babanganan zijn 51 inlandsche wo ningen afgebrand, 35 werden afgebroken nm uitbreiding van den brand te voorko men. De felle wind belemmerde het blus- schingswerk. De schade wordt geraamd op t' 25.000. Er zijn geen persoonlijke onge- ukken. ■'R0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Mr. Schi'tkuis opvolger van mr. v. Aalten. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden der ?rbv. Staten van Zuid-Holland heeft in de acature, ontstaan door het overlijden van nr. S. J. L. van Aalten, tot lid der Sta- en benoemd verklaard mr. G. J. G. Schilt- mis te Rotterdam. DE PLECHTIGE OPENING BIEDT EEN INDRUKWEKKEND SCHOUWSPEL HET DÉFILÉ DER DEELNEMERS MGR. J. D. J. AENGENENT. Receptie. Gistermiddag heeft. Z. D. H. Mgrp J. D. f, Acngenent, bisschop van Haarlem, ge- egenheid gegeven om Hem gelukwenschen tan te bieden. Mgr. heeft de bezoekers, die onafgebro ken van 121/2 tot 21/2 het Bisschoppe- ijk Paleis betraden, ontvangen in de groo- ce zaal, recht over de vestibule. Naast Z. D. H. stonden do beide secretarissen, de welcerw. heeren v. d. Tuyn en Pichot. Buitengewoon velen hebben bij Mgr. hun opwachting gemaakt. Afgevaardigden van nationale en diocesane en Haarlem- sche organisaties en vele particulieren uit alle kringen. Vóór het Paleis stond voortdurend een lange rij wachtenden. En de aanblik daar van welkte bij ons de gedachte op aan Roomsche saanihoorighcid boven al le verschil van positie of stand 1 De genen, die in mooie auto's kwamen aantuf- l'en, namen gewoon in dc rij plaats tus- schen anderen, die "voor deze gelegenheid hun Zondagsche plunje 'ns extra hadden opgepoetst en cr heerschtc onder het wachten een gemoedelijke, prettige stemming Slechts één keer zagen we een voorrang geven, n.l. voor d-.n 82-jarigeri heer Raay- makers (den vader van den bekenden Je zuïet). Dc Bissohop ontving allen met de groot ste minzaamheid, allen ccht-hartelijk dan kend. Voor vele bekenden had Mgr. een persoonlijk woord. Toen de bejaarde heer Kaavmakers tot Mgr. kwam, zeide Mgr., dat hij niet had durven hopen, dat ook heer Raaymakers dien middag tot hem zou willen komen om hem geluk te wen- schen velen eenviudngo menschen gaf Mgr met sterken nadruk de verzekering, dat hij er blijde mede was, dat ook zij waren gekomen. 't Verheugt ons al hadden wij niet anders van Mgr. kunnen verwachten dat Z.D.H. aan de vertegenwoordigers der R.K. Journalistenver. de verzekering gaf, dat 't hem steeds heel aangenaam zou zijn, de pers Zijn medewerking te geven, on dat deze niet moest aarzelen, om, als 7-ij 't noodig oordeelde, op Mgr. een beroep te doen. Het faillissement der Veendammer Hypotheekbank. In aansluiting op het bericht waarin werd gemeld, dat in de Veendammer straf zaak. her O. M. mr. Reilingh hooger beroep had aangeteekend ten aanzien van de von nissen tegen de verdachten W. Sr. en A. M kan thans worden gemeld, dat W. Sr. heden ook zelf hooger beroep heeft aange teekend. Ook zijn zoon, die tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, is in hoo- ger beroep gegaan. Inleiding. I Weken lang heeft het weer er voor ge zorgd, dat de hier te lande gehuisveste vreemdelingen een lang niet barren indruk van ons klimaat konden krijgen en., zie., op den morgen van den gewichtigen dag stroomt de regen zondér erbarmen uit de onverbiddelijke grauwe wolken, die zich dicht boven Amsterdam'hebben samenge pakt. En menigeen, die gehoopt had, dat de stralende Juli-zon de openingsplechtigheid der Olympische Spelen tot een sprookje zou maken, was niet weinig telourgescteld, toen bij het ontwaken, bij stroomen het re genwater op het plaveisel kletterde We zijn er evenwel hqgal genadig afge komen, de dreigende wolken hebben welis waar de zon gebannen, doch toen het aan- vangsuur der groote gebeurtenis naderde, had niemand meer last van het regenwa ter en in een minimum van- tijd waren de straten droog. Van den grooten uittocht naar het A an Tuyllplein behoeven we onze lezers geen uitvoerig beeld meer te geven. We meenen wel te kunnen volstaan,, (lat deze ongeveer gelijk was aan die bijde,groote voetbal wedstrijden, die achter ons liggen. oller dan vol kan het Olympisch stadion nu eenmaal niet loopen! Hoewel de eigenlijke, plechtigheid eerst om twee uur zou aanvangen, had men heel verstandig het>publiek verplicht, reeds voor half twee binnen de .Stadion muren aanwezig'te zijn, Wie te laat kwam, moest tot half drie wachten, daar men het voorplein noodig had voor het. opstellen voor de deelnemers aan het défilé, die aan stonds de arena zouden binnenrukken. En zoo was precies een half uur voor het tijdstip van den aanvang het machtige bouwwerk van Jan Wils gevuld met een nieuwsgierig, in feeststemming verkee- rend, vol spanning wachtend publiek In de tribunes zagen welandgenooten en vreemdelingen, uitgedost in.de meest uit- eenloopende kleedij. Er waren er, die een uiterst sportieve opvatting huldigden, wat het tenue btereft, terwijl anderen, de plechtigheid van den huidigen dag in aan merking nemend, in gala-^qstuum zich pre senteerden. Een uitgelezen gezelschap van interna tionale samenstelling bevond zich in de ichtbevolkte eeret-ribune. Daar zagen wc de verschillende leden van het Olympisch Comité, van het I. C., tal van Olympi sche officials en hongwaardigheidsbeidee- ders op Olympisch gebied. Het was daar een beeld van pracht en praal, militairen, versierd met al hun ee.reteckenen, met blinkende en rinkelende' sabels, trotsche pluimen, en gulden epauletten en andere sierkleedij mengden zich onder de in öffi- cieele, zwarte kleedij..: met glanzenden hoogen hoed uitgedoste civiele heeren. Wij kunnen onmogelijk een nauwkeurige opsomming geven van de personen van beteêkenis, die wij hier opmerkten. Van die genoodigden werd ons^cen lijstje over handigd, waarop vele namen voorkomen. Wij noemen hiervan slechts de Maharadja van Kashmir, de Nawab~' van Palumpur, Prins Ackselde van Denemarken, den Her tog van Sutherland, Prinses Margaretha de Bourbon Panna, Prins; Olav van Noor wegen, cenige Nederlandsche ministers, commissarissen der Koningin, Jhr. Mr. A. H. van Karnebeek, verschillende gezanten en consuls, tal van NeclerlanHsche officials op sportgebied en vooraanstaande perso nen op het. gebied van wetenschap, handel en industrie. Om twee uur lcomt plotseling, een einde aan het geroezemoes in dc tribunes. Met vlagseinen hebben twee Tlollandsehe Jan tjes de komst van een hoog gezelschap aan gekondigd. Dit is het te eken voor Luite nant Boer, die de leiding heeft van de Ko ninklijk Militaire kapel en' 1200 Nederland- sche zangers, welk gezelschap rich voor de Marathonpoort heeft opgesteld, om het Wilhelmus in te zetten. Onder de ple.htige tonen van liet lied van St. Aklegonde, dat vap de tribunes door velen met ontbloot h.oofd wordt mee gezongen, arriveert dan Z. K. H. Prins Hendrik, die aan het slot van de nationale hymne hartelijk wordt toegejuicht. Even is het stil en dan klinken nauwe lijks hoorbaar eenige hoornsicnalen. Het sein tot den intocht is gegeven. Terwijl de muziek „Einzug der Gladiatoren" ten gc- hoore brengt, stappen de Grieken de are na binnen, in statigen, doch flinkeu tred toonen zij zich ons, dc mannen uit het land waar dc Olympische gedachte ontsproot.. Een warm, enthousiast gejuich klinkt hun tegqn als een dankbaarheid voor het ge schenk, dat de Hellenen do sportwereld hebben geboden. En dan volgen in de volg orde van het Nederlandsche alphabet de verschillende vertegenwoordigers van de deelnemende landen, die in 47 groepen het défilé moeten voltooien. De Argentijnen verschijjioq in blauwe jasjes, witte broeken en stroohoeden. Ze worden onmiddellijk gevolgd door de Australiërs en Bulgaren. Dan komt Cana da met een groote groep, welke in haar keurige witte kleedij een prachtigen aan blik oplevert. De menschen uit Chili bren gen even leven in de brouwerij als zij voor de eere-tribune hun aardigen Olympischen uitroep laten hooren, hetgeen van de tribu nes met een hartelijk applaus en bravo-ge- roep gewaardeerd wordt. Cuba komt zoo waar met een groep bestaande uit één vertegenwoordiger. De man wordt niette min toegejuicht, alsof daar een heel legioen Cubanen achter hem marcheerde In zwar te colbertjes volgen de Denen, terwijl in zeer groot aantal de in blauwe jas en witte broek (of rok) gekleede Duitschers, door hun vele landgenooten in de tribunes lang durig en luide worden toegejuicht. Nu zien we de mannen uit het land van Ichnaton. De Egyptonaren dragen een roo-' de l'ez. TweeuSchotsche pijpers openen de deputatie van Groot Brittannië, dan volgt een kleine groep Estlanders en de sterker vertegenwoordigd zijnde Finnen. Het pu bliek ontdekt direct, dat hier beroemde mannen loopen. Een oprechte hulde wordt aan de kranige Finsche athleten gebracht, die in fiere houding voor do eere-tribunc defileeren. De Groote Antillen hebben klei ne deputaties afgevaardigd. Dat hebben wc zooeven kunnen eonstateeren door dc ver schijning van den man uit Cuba en dat er varen we nu weer door het zien van de groep uit Haiti, welke gevormd wordt, door twee athleten. Nu doemen de in het blauw gekleede Hongaren voor ons,op, ge volgd door de statige Britsch Indiërs. Bij de komst der Italianen, die hun bekenden groet brengen, breekt opnieuw een luid gejuich los. Japan komt in het zwart. Let land in het wit. In kleurige kleedij passee- ren achtereenvolgens de vertegenwoordi gers van Luxemburg, Mexico en Monaco. De Nieuw Zeelanders, Noren en Oostenrij kers volgen in hetzelfde tempo. De eenige vertegenwoordiger van Panama, draagt geenPanamahoed, zooals we hadden durven verwachten, maar,een heldere witte muts. Hij wordt voorafgegaan door een No- derlandseh padvinder, die als zijn vaandel drager fungeert. De Philippijnen zijn door vijf afgevaar digden vertegenwoordigd. De Polen en Boemenen vormen weer een grootore groep, terwijl Rhodesia twee mannen ge stuurd heeft. Nadat de Spanjaarden gepasseerd zijn, zien we de mannen uit Tsjeeho Slowakije, in prachtige militaire uniformen komen zij langs. Zc zien er werkelijk kordaat uit. Dit schijnt ook de meening Van de eore-tribu- ners te zijn. De Tsjechen hebben tenminste een extra applausje in ontvangst te nemen. De Turken zwaaien met hun halve maan, alsof hun leven ervan afhangt. Dc Ver- eenigde Staten komen in een geweldig heir de eere-tribune voorbij. Hun dames zijn ge heel in het wit gelMed, terwijl de. heeren een blauw jasje dragen en met een stroo- hoed getooid zijn. Dan komen de Joego- rend applaus begroet de Zuid-Afrikanen. De mannen uit de Oranje Vrijstaat dragen een Oranje Wit Blaur-: vlag. Een donde- rend applaus begroet.de Zuid-Afrikanenè Is het een vergissing van het publiek, dat hen voor HollanrUche vertegenwoordigers aanziet, of nog dat gevoel van verwant schap, dat wij voelen met deze menschen van Hollandsche stam? .Veel tijd om er over te denken hebben we niet, want daar komen de Hollandsche deelnemers in prachtig marschtcmpo door de Marathon- poort de arena binnen Stappen. Wat loo pen zij keurig de Hollandsche jongens en meisjes. Ja inderdaad, zij vormen een groote en mooie deputatie in hun aardige blauwe, wit-afgebiesde jasjes en de wap perende oranje-linten op den stroohoed Zonder fouten mareheeren zij naar de eere- tribune. Géén wonder, dat van alle kanten het applaus losbreekt en langdurig aan houdt. Een incidentje. Zooals uit bovenstaand relaas blijkt, ontbraken de Fran sche deelnemers op het I appél. Zaterdagmiddag bij do openings- plechtigheid werd óhs medegedeeld, dat de Franschen thuisgebleven waren in verband met het dreigende weer dn om hun athle ten te sparen, zouden zij dus aan het de- filé maar niet deelnemen. Het wegblijven van de Franschen heeft echter een andere oorza; k gehad. Vrijdag wilden deze athleten, tep.en de uitdrukke lijke bepaling van hot N. O. C., in. het Stadion wat trainen. Zij stuitten daarop op de onverzettelijke houding van een sup poost, die zich nauwgezet van zijn taak kweet en met alle mogelijke gebaren en alle Fransche wc orden, die hem uit vervlo gen dagen nog bijgebleven waren, de vreemde gasten aan het verstand trachtte te brengen, dat de banen onaangeroerd moesten blijven en hij geen toestemming had iemend, wie dan ook, binnen de St.a- dionmuren toe te laten. Toen woorden niet hielpen en de Franschen bleven aan dringen, werden de woorden gebaren, die tenslotte hardhandige gebaren werden. Wat er precies gebeurd is, weet niemand, maar we kunnen wel aannemen, dat dc be treffende suppoost zich om zijn woorden kracht bij te zetten, van zijn Hollandsche vuisten bediend heeft, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat bij het N. O. tegen dezen suppoost een klacht, is ingediend met den i cisch den man onmétdeUijk te ontslaan. Dc i voorzitter van liet X. O. C'. Baron van Schimmelpenninck van der Oyc, trachtte dc Fransche athleten ervan tc overtuigen dat het niet rechtvaardig is, zonder onder zoek een dergelijk besluit te nemen en zei dan ook zeer duidelijk, dat van een derge lijk plotseling ontslag, zonder vorm van on derzoek, niets zou komen. Dit nu is voor de Fransche heeren aan leiding geweest om als protest niet bi] de officieele opening vertegenwoordigd tc zijn DE PLECHTIGE OPENING. De openingsplechtigheid heeft evenwel toch nog doorgang gevonden! Als alle groepen, naast' elkaar, in lange rijen met de. vaandelch.-.gers voorop staan opgesteld, als vliegtuigen boven het sport park cirkelen en een plechtige stilte in treedt, houdt Dr. J. Th. de Visser, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en eerclid.van het Ned. Olym pisch Comité een rede, waarin hij zeide er eenigszins trotsch op to zijn, dat, toen de pogingen om van Staatswege belangrijken financieelen steun aan de Olympische Spe len te verschaffen, mislukte, eene opvlam ming van. het particulier initiatief plaats voncls, als zelden, zelfs in ons milddadig volk is aanschouwd. Allen die alzoo, onder de- kranige leiding van het Olympisch Comité, er toe medewerkten om ook ten dezen op zichte de eer van ons land op te houden, zij daarvoor de dank van duizenden en duizenden landgenooten, en ook van zoo vele buitenlanders, gebrachtZij deden een mooie nationale en internationale daad te gelijk! Als wij eens nauwkoprig konden nagaan, wie er alzoo in deze maanden het Stadion hebben bezocht, zouden wij inderdaad tot de slotsom komen, dat de Olympische Spe len werkelijk populair zijn geworden, en de ontwerpers en de uitvoerder ruimschoots stof hebben om blijde te zijn, dat zij hun stoere schouders onder dit veelzins mooie werk hebben gezet. Spr. gaf een beeld van het juiste ideaal der Olympische spelen, in de Grieksche oudheid en zeide dit met opzet te doen, op dat gij in het licht daarvan en daardoor bezield, straks clen strijd zult beginnen. Hoe sterker dit het geval is, des te meer moreelc discipline zal de enkeling over zichzelf oefenen en ovêr het geheel heer- schen. Al wordt de inspanning dan zelfs zóó groot, dat zij in opwinding dreigt over tc gaan, de maat, de zelfbeheersching, die de schoonheid van de Sport is genoemd, zal desniettemin bqhpiul°n blijven. In het teeken van onkreukbare eerlijkheid en goede trouw, zal dan de kamp staan. De fijnheid van het spel zal allo grofheden bannen. Voor de autoriteit van de vaste regels en van hen, die ze met strengheid toepassen, zal gaarne worden gebogen. En elke strijder zal ervan doordrongen zijn, dat den overwinnaar slechts dan persoon lijke een nationale eer ten deel valt, wan neer rle zege bevochten wérd met een blank wapen in een veine hand. Als de oud-minister zijn rede beëindigd heeft, welke door de luidsprekers ver sterkt, door alle aanwezigen woord voor woord worden gevolgd, brengt het zang koor, begeleid door clo Militaire Kapel het „Wilt Heden nu Treden" ten gehoore. Onmiddellijk hierop treedt, de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye naar voren, tot hét uitspreken van de Openingsrede. Steeds meer, aldus spr., wint de meening veld, dat de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling van den mensch gelijken tred be lmoren te houden, wil een harmonisch ge heel verkregen worden. De pogingen, aller wegen aangewend om de lichaamsvaardig- lioid tot het juiste, peil op te voeren, zijn daarvan een gevolg, alsook het streven om in de beoefening der sport orde en regel maat te brengen. Uiteraard komen uit de algemeene sportbeoefening enkelen naar voren, die, speciaal door de natuur begun stigd, of wel met groote. wilskracht be deeld, met hoofd en schouders boven hun medemenschen uitsteken. Dc wedstrijden, waarbij deze elkander ontmoeten zijn ter verwezenlijking der bovenomschreven ge dachte van de grootste waarde als een aanschouwelijk bewijs van. wat. een goecfe aanleg, juist aangewend,maar vooral wa't energie en zelfzucht bereiken kunnen. On der deze wedstrijden nemen de Olympische Spelen een eerste plaats in, al ware het alleen wegens hunne veelzijdigheid. De verwachting mag wel uitgesproken wor den, dat de Spelen dér IVe Olympiade bij vorige spelen niet ten achter zullen staan; wij achten het een bewijs van groot ver trouwen dat het Internationaal Olympisch Comité deze spelen aan Nederland heeft toevertrouwd en wij hebben ernaar ge streefd ons dit vertrouwen waardig te be toenen. Wij roepen, een welkom toe aan alle athleten en wenschen hen een schoo- nen en eervollen kamp toe. Wij doen een beroep op allen, die- jtyct wel meenen met ons streven om de Spelen te doen beant woorden aan hun doel. En wij richten, dit beroep in het bijzonder tot onze landgenoo ten, omdat het voor ons Nederlanders, be halve dit alles, ten slotte gaat om de eer van het land. Namens liet Ned. Olympisch Comité ver zoekt spr. vervolgens aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden uit naam van H.M. de Koningin de spelen t-e willen openen. Nauwelijks hebben de luidsprekers de laatste woorden van deze rede verkondigd of Z. K. H. Prins Hendrik neemt het woord en het klinkt door de microfoon: „Uit naam van Hare Majesteit de Ko ningin open ik de Olympische Spelen van Amsterdam 1928, ter gelegenheid van de intree van het. tijdperk der negende Olym piade". Acht kanonschoten dreunen, tamelijk kort achtereen en in die periode wordt een vlucht duiven opgelaten. Uit de schaal, die den Marathon-toren siert, stijgen rookko lommen omhoog. Het Olympisch vuur, dat gedurende de Spelen permanent zal blij ven branden, is ontstoken! Terwijl de autoriteiten, die gedurende het uitspreken van de beide redevoeringen in een halven cirkel om de sprekers ge schaard stonden, zich weer naar hunne zitplaatsen in de tribune begeven klinkt het Vlaggelied, ten gehoore gebracht door 1200 zangers, ons tegèn. De eed-aflegging. Het moment van den middag is nu aan gebroken. Eenige minuten voor drie uur, scharen de vaandeldragers der groepen in een wijden boog om Harry Denis, die op het midden terrein in fiere houding voor de microfoon staat, tot het uitspreken van den Olympischen eed. Denis houdt in zijn linkerhand de Ne derlandsche vlag geklemd, terwijl hij twee vingers van clen rechterhand opheft en plechlig-langzaam de volgende woorden uitspreekt, welke in doodschc stilte worden aangehoord „Nous jurons, que nous nous presentons aux jeux Olympiques en concurrents loyaux Gemeentelijke Aankondiging Hinderwet. B. en W. van Leiden prengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. C. A. 3Ï. Castelein en rechtverkrijgenden,,, tot hét oprichten van een brood-, koek-Yén banketbakkerij in het perceel Leege WerfsteÜg No. jö, kadas traal bekend gemeente Leiden, feectie H No. 2769 b. R. L. ^Kallenterg /en recht verkrijgenden, tot hfèt uitbraden van de broodbakkerij in het perceel Hansenstra. No. 91, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie K No. 3882. AUG. L. R EIMERINGER. Weth. Lo-Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 0, Juli tot en met Zondag 5 Aug. waar genomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. respectueux des reglements qui les regis- sent et desireux d'y participer dans un esprit chevaleresque pour l'honneur de nos pays et la gloire du sport". Vertaling: „Wij zweren, dat wij ons als eerlijke me dedingers voor de Olympische Spelen aan melden, de reglementen, die daarvoor van kracht zijn, zullen eerbiedigen en op rid derlijke wrijze aan de spelen zullen deelne men voor de eer van onze landen en. de sport". Bazuingeschal mengt zich met het ap plaus, dat na dit plechtig gebeuren, weer klinkt. De Olympische eed is afgelegd. Het moment van den middag is voorbij. De schoone belofte is gedaan. En nu., gaan we naar de vervulling. Nog klinkt het „Holland's Glorie" van Rich. Hol der zangers over het veld en dan mareheeren cle groepen langzaam af. De Hollanders, die de rij sluiten hebben bij hun vertrek een geweldig applaus in ontvangst te nemen. Vriendelijk wuiven zij de enthousiaste landgenooten in de tribu nes toe. De eerste van de reeks Olympische ge beurtenissen, welke zich binnen liet mees terwerk van Jan Wils zullen voltrekken, is zeer indrukwekkend geweest en.... volko men geslaagd Het Openluchtspel Ichnaton. Des avonds had in het Oude Stadion een goed geslaagde opvoering plaats van liet openluchtspel „Ichnaton". De Utrecht- sche studenten oogstten daarmede op nieuw succes. (Vervolg tweede blad) Minder prettige vliegtocht. De Amerikaansche onder-staatssecretaris van Oorlog, Bobbins, heeft Zaterdag twee ribben en een sleutelbeen gebroken, toen hij trachtte in een vliegtuig van plaats h» veranderen, terwijl de machine zich in de lucht bevond. VOORSCHOTEN. MEVROUW SCHAPER DOOR FFN AU?0 OVERREDEN. Overleden, tijdens overbrenging naar het ziekenhuis. Bij halte Voorschoten-Zuid van de elec- trische tram ScheveningenDen Haag Leiden—Katwijk—Noordwijk heeft Zon dagmiddag te 3 uur een tragisch ongeval plaats gehad dat aan mevr. A. H. Scha perMeyers, echtgenoot© van het lid der Tweede Kamer heb leven heeft gekost. Met de tram, die omstreeks half drie uit Den Haag te Voorschoten aankomt keer den de heer en mevrouw Schaper uit Gro ningen terug naar hun wonipg te Voor schoten. Bij het oversteken van den weg is mevr. Schaper door een auto uit de richting den Haag, die zij blijkbaar niet heeft rien aan komen, overreden, waardoor zij zoodanige verwondingen opliep, dat zij na voorloopig verbonden te zijn door dr. van der Stoel, tijdens het vervoer naar het Diaconessen- huis te Leiden is overleden. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder van de auto, die met matigen gang reed, geen schuld. Paardenmarkt. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt zijn aangevoerd 410 paarden en 13 veulens. De prijzen lie pen van 80450. De handel was traag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Inwijding Vereenigingsgebouw. Giste renmorgen te half tien had de inwijding en intronisatie van het R. K. Yereemgings- gebouw plaats. Hiervoor waren uitcrenoo- digd de leden van het Patronaat, de Ge zellen, het Zangkoor en de besturen der verschillende R. K. Vereenigingen. Cele brant was de Zeereerw. Pater Bos S.J. van het St. Will. College met assistentie van de Zeereerw. heeren de Loor en Clone beiden Paters S.J. van genoemd college en den Z.Eerw. heer Pastoor Spoorman. Onder klokgelui ging men in processie naar de kerk, om na het zingen van het Veni Creator en andere gezangen naar het gebouw te gaan ter Inwijding. De congre- ganisten zongen hierbij de Lofzang Mag nificat. Nadat de inwijding en intronisatie met de noodige ceremonieel verricht was hield de Zeereerw. Pater Clene een toe spraak waarbij zijneerw. de Pastoor cn de parochianen hartelijk feliciteerde met dit schoone gebouw wu-4«aii vooral voot d© 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2