Uit de Omgeving Gem. Berichten. DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT-'L ZATERDAG 28 JULI 1928 SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Over het nieuwe Raadhuis. Het besluit is genomen, maar bezuiniging is niet uitgesloten. De Baad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7-30 uur. Voorz. de burgemees ter. Aanwezig alle leden. - Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was herstemming over de be naming van de nieuw-aangelegde kade aan de Zandsloot. De stemmen staakten over de keuze Postwijk- of Ernma-kade. Beslo ten werd thans1 den weg Postwijkkade te noemen. Daarna kwam in bespreking bestek en teekening van het nieuw gemeentehuis. De Voorz. bracht eerst op tafel de uit slag van de prijsvraag en de beslissing ge nomen door den eere-raad, ingesteld door den Bond van Architecten. De architecten Meiske en Schmidt hadden thans een schrijven ingezonden, waarin zij zich ver dedigden tegen de berisping van den eere- Taad. Het Bchrijven werd door den Voorz. voorgelezen. De heer v. Zonneveld zeide, dat toch vast is komen staan, dat de heer Tol deze zaak met een nastaanden wethouder heeft besproken. Spr. kan niet aannemen, dat wethouder Bader zich heeft uitgelaten tot den heer Tol, zoodat de heer Tol gerecht vaardigd zou zijn de zaak op deze wijze te behandelen. In den Raad zijn echter zeven personen met name genoemd om aan de prijsvraag deel te nemen. De heer Tol heeft de heeren Meiske en Schmidt gevraagd en zijn naam ingezonden, zonder dat hij iets aan het plan had gewerkt. Dat was foutief. Daarbij komt dan, dat aan B. en W. mach tiging is verleend een plan te maken van 80.000. Zijn de heeren Meiske en Schmidt ook aan die voorwaarde gebonden geweest? De heer v. d. Kloot Meburg, de adviseur der gemeente, heeft geschat, dat men onge veer aan dat bedrag kwam. Een massief gebouw had waarschijnlijk goedkooper kun nen zijn, dan dit bouwplan met de tal van uitbouwtjes. Waren de architecten ook aan het plan gebonden? De Voorz. zeide, dat de Raad had beslo ten desnoods ook buiten de mededingers aan de prijsvraag om, het Raadhuis te laten* ontwerpen. Later heeft de Raad machti ging verleend de opdracht aan M. en Sch. te geven. Verder behaalde het plan M. en Sch. ook uitwendig de palm. Inwendig echter niet; om aan de wenschen van het interieur te voldoen, moest het plan iets worden uitgedijd. Een nieuw plan van M. en Sch. voldeed ook aan de interieur- eischen. Den heeren M. en "Sch. is niet pre cies gezegd, dat zij zich aan het bedrag hadden te houden. Dat het bedrag is hoo- ger geworden, is aannemelijk door de ver dere uitwerking van het plan. Weth. Bader beantwoordde, hetgeen de heer v. Zonneveld had gevraagd. De heer Tol had hem als vriend gevraagd, of het mogelijk was door Meiske en Schmidt, het plan te laten maken. Spr., niet op de hoog te met bepalingen v. eereraad enz., had ge zegd, dat er wel geen bezwaar zou zijn. Hij laakte het echter in den heer Tol, dat hij dit gezegde-onder-ons had uitgegeven als" een goedkeuring van spr. als wethou der. De heer v. Zonneveld zegt, dat het wel een raadsbesluit was om aan Meiske en Schmidt de opdracht te verleenen, maar 4 van de 10 leden hebben tegenestemd. Hierna kwam in behandeling bestek, be grooting en teekening. De heer v. Zonneveld zou eerst gaarne weten, wat het in 't geheel zal kosten. De Voorz. begon met het eind-cijfer te noemen, dit is 135.000. Spr. zeide, dat men gewoon is met groote cijfers in Sassenheim te werken. Spr. heeft zich een staatje laten opmaken, welke som de gemeente besteedt uit de gewone middelen voor buitenge wone uitgaven. Van 1920 tot en met 1927 komt men tot een bedrag van ƒ84.000; daarbij mag nog worden gesteld, 'dat aan het gasbedrijf een bedrag van 27.000 is •uitgegeven, te samen 111.000, besteed uit de gewone middelen. Daaruit blijkt, dat men hier de last van het gemeentehuis wel kan dragen. Het is echter niet de bedoe ling het Raadhuis te bekostigen uit de ge wone middelen. Wanneer een annuiteitslee- -ning werd gesloten over 50 of 75 jaren va-n \f 120.000 tegen een rente van 4 3/4 pet., ■komt de jaarlijksche aflossing op 6390 of /(indien over 75 jaren) ƒ5881. Met een be- ,drag van 120.000 kan worden volstaan, ■wegens den aftrek van de verkoopsom van het oude raadhuis. Een jaarlijksche last van genoemde grootte op de begrooting is naar het oordeel van B. en W. geen be zwaar. Weth. Warnaar onderschreef het betoog van den burgemeester. Wanneer wij een raadhuis bouwen, moeten wij het goed doen. Spr.'s bezwaar is in 't begin geweest, dat de lasten te groot zouden zijn. Waar echter het plan is berekend op de uitwas der gemeente en gezien de financieele staat, meende spr. dat men zich de weelde van een mooi raadhuis kan veroorloven. Weth. Bader meende, dat de toekomst van de gemeente goed is. Wanneer binnen kort het park Ter Leede za-1 worden ge ëxploiteerd en duizenden guldens zullen worden besteed aan wegenaanleg, komen goed-gesitueerden in onze gemeente. Er wordt hier reeds veel gebouwd. Het Raad huis is, zooals weth. Waarnaar reeds op merkte, het eenige waarop wij ons als bur gers kunnen verheugen. Bezuiniging achtte spr. niet wenschelijk. De heer Speelman was het in hoofdzaken met het betoog van B. en W. eens. Het bedrag is hoog, maar spr. wilde niet bezui nigen. Hij ziet in dit nieuwe raadhuis een symbool van de groote werkkracht der ge meente. De heer v. Zonneveld zeide, dat deze rijke tijd niet kan blijven. De directe beta- Iingeai, door B. en in hun overwicht ge noemd, hadden tot bedoeling de gemeente te ontheffen van lasten in de toekomst, een toekomst, die minder rooskleurig kon zijn. Thans wordt een schrap door dit plan gegeven. Spr. achtte de lasten in de toe komst te hoog. De heer v. d. Geest meende ook, dat men in. één schrap doet verdwijnen, wat in de laatste jaren verdiend is. Spr. vond dit bedrag te hoog. Hij zou dan meer gevoelen voor een verbouwing van het oude raad huis. De heer Verkley zeide, dat vroeger is gezegd, wanneer het met de bollen goed blijft gaan (na de sluiting van Amerika), kunnen wij tot raadhuisbouw overgaan. De bedrijven vallen mee, dus laat het thans geschieden. De heer Bisschops vond de weliswaar hooge kosten, gezien de financieele toe stand der gemeente en de hoopvolle toe komst geen bezwaar, al zou het de ge meente iets minder welvarend gaan. De heer v. Breda merkte op, dat dit plan niet is, zooals de Raad besloten heeft de prijsvraag uit te schrijven. Wat betreft de financieele staat, vraagt spr. of er geen an dere noodzakelijke werken uit do buitenge wone middelen zullen zijn te doen. Spr. vroeg of er geen versobering in het plan mogelijk is? Is er geen 30.000 te bezui nigen. Over het nut van een nieuw raad huis hoeft men niet te twisten, maar spr. zag gaarne een vermindering van het be drag. Den heer v. d. Voet is het cijfer ook ge weldig tegengevallen. Op 't oogeablik kan spr. zich met deze uitgave niet vereenigen. De heer Schrama verklaarde zich ook tot de pessimisten. Spr. had niet gedacht, dat het bedrag van 80.000 zoo zou worden overschreden. De heer v. Rijn was met zichzelf in twee spraak. Spr. zag ook liever besnoeiing van het bedrag. De Voorz. deed vervolgens mededeeling van een brief der architecten, waarin de redenen werden aangegeven welke haddon geleid tot verhooging der bouwkosten. Bij de uitwerking van het plan is- de secretarie verbreed, de hal verbreed enz.; het grond werk is erbij inbegrepen. De heer Speelman zeide, dat de toe komst is voor de optimisten. Spr. wees op den aankoop van „Rusthoff", met moeite erdoor gekomen. Spr. wees op Rotterdam, dat in de oorlogsjaren een kostbaar raad huis bouwde, waarover men thans verheugd is. De Sasfcenheimsche voorouders hebben een raadhuis gebouwd, dat toenmoaJs be slist boven hun kracht ging, maar waar van wij nooit spijt hebben gehad. an ver sobering van het plan zal men spijt hebben Weth. Bader heeft verbaasd -gestaan, dat de heer v. Breda op bezuiniging heeft aan gedrongen. Wanneer men 1000 bezuinigd, doet men 10.000 aan de soliditeit van het gebouw af, zooale bij den woningbouw on langs is gebleken. De heer Bisschops zeide, dat niemand geld wil wegsmijten. Bezuiniging moet ge- zócht worden in minder soort steen, min der soort pannen enz. Daarvan zal men spijt hebben, wanneer het gebouw is opge richt. De heer v. Breda wees enkele middelen aan om te bezuinigen b.v. het grondwerk, de betonnen vloer, de bouwmaterialen, de ijzeren kapconstructie. De heer v. Zonneveld zeide, dat 7 perso nen zijn uitgenoodigd om een plan te ma ken van 80.000. Het kan er bij spr. niet in, dat men dan zou gekomen zijn, tot een kos ten van 135.000. Spr. acht het, dat de te genwoordige architecten de zaak te royaal hebben opgevat. De heer v. d. Geest verklaarde zich met den vorigen spreker accoord. Weth. Warnaar denkt niet, dat andere plannen goedkooper zouden zijn geweest. Elke architect wil een raadhuis zoo mooi bouwen als hij eenigszins kans krijgt. De genoemde architecten hebben de cijfers niet geflatteerd gegeven; zij hebben niets' verbloemd. Het eenige vraagt spr., is de betonnen vloer noodig? Zoo zouden mis schien nóg enkele dingen te bespreken zijn, maar laat men niet, zooals de heer v. Bre da wenscht, besluiten 30.000 te bezuinigen Een besparing van maximum 10.000 is misschien mogelijk, de ramingen zijn royaal gesteld. Een bezuiniging als de heer v. Bre da voorstelt zou een leelijk gebouw geven. De Voorz. zeide, dat het per jaar slechts 900 annuiteitsaflossing zou verschillen. De heer Speelman zou het nu van de tafel van B. en W. is gezegd, dat na be spreking eenige bezuiniging mogelijk is willen besluiten, dat B. en W. aan de ar chitecten de bezwaren va-n den Raad ken baar maken en de volgende vergadering een besluit wordt genomen. De heer Schrama verklaarde door de uit eenzetting van weth. Warnaar tot een an dere conclusie gekomen te zijn, dan hij eerst had uitgesproken. De Voorz. betoogde nogaals, dat alles en allee in de kosten-opgaaf is inbegrepen; van de gebruikelijke bijrekeningen zal men verschoond blijven. Wanneer bezuinigd, wordt, zal men er later spijt van hebben. Weth. Bader vond wanneer bezuinigd moet worden op de soliditeit het beter maar niet te bouwen. De heer Speelman stelde voor, dat B. en W. zich met den heer v. Breda asso- cieeren, om aan de architecten de bezwa ren kenbaar te maken, en zoo mogelijk te bezuinigen, en hedenavond te besluiten te bouwen volgens het voorgelegde plan. Weth. Bader zeide, dat wanneer de heer Breda zijn bezwaren niet opgelost ziet, het plan weer in den Raad komt. De heeren Breda, v. d. Voet en v. Rijn wilden hedenavond niet besluiten en eerst besprekingen houden. B. en W. namen het voorstel van den heer Speelman over. Het voorstel in stemming gebracht, werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Te gen stemden de heeren v. d. Geest en v. Zonneveld. Besloten werd de annuiteitsleening te doen loopen over 75 jaren. Van de Gezondheidscommissie is ingeko men een gunstig advies over den bouwj van 5 woningen, zoodat een leening kan worden aangegaan. De gemeenterekening sluit, wat betreft den gewonen dienst met 26.973 batig sal do, wat. betreft den buitengewonen dienst met 30.000, nadeelig saldo. Dit laatste geldt de leening voor de Teijlingerlaan. en de havenwerken. Er is nog niet geleend, omdat er geld genoeg in kat was. Feitelijk is er ook op den buitengewonen dienst een batig saldo van 1000. In de commissie tot- nazien der rekening werden benoemd de heeren Bisschops, v. d. Geest en v. Breda. Hierna ging te half elf de raad in gehei me zitting. ALKEMADE. Geboren Petrus Sebastianus, zoon van N. H. van Klink en A. Zaal Corne lia Jacobus, zoon van J. L. Zoet en G. J. de Hollander Margaretha, dochter van G. Meijer en P. Vis. Ondertrouwd Carolus Bormaeus Godefridus van Jvleef jm oud 24 jaar en Adriana Agatha Josephina Vergeer jd oud 20 jaar. Getrouwd Cornelis Johannes van der Meer jm oud 26 jaar met Apolonia Ma ria Huigsloot jd oud 25 jaar Nicolaas Martinus Laarman jm oud'27 jaar met Jan netje Verweij, oud 27 jaar Dirk van der Maarl jm. oud 23 jaar met Maart-je Los, jd. oud 25 jaar. KATWIJK AAN DEN RUN. Tuinbouw. Het blijft voor den tuin ders nog steeds een tegenvaller. Een de producten die in dezen tijd het meest ge wicht in den schaal leggen, de vroege aardappelen, blijft goedkoop. Ook het be schot is maar middelmatig. Met bospeen gaat het iets beter doch ook hiervan is het beschot kleiner dan gewoonlijk. De hoop is thans van velen gevestigd op de bloem kool waarvan de aanvoer de volgende week van beteekenis gaat worden. Wat thans wordt aangevoerd brengt goede prijzen. Het totaal omzetbedrag is ver beneden dat van het vorig jaar. Wit-Gele Kruis. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat volgende week het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis zal overgeplaatst worden naar het wijkgebouw in het Vereenigingsgebouw. KWAKEL. De afgesloten brug Door het bestuur van de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland is een request gezonden aan het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland inzake de brug bij de Kwa- kel, op de grens van den Zuiderlegmeer- polder, van het verkeer gesloten is, waar door vele bedrijfsautohouders gedwongen worden een grooten omweg te maken Adv. verzoekt om genoemd college maatregelen te willen treffen, opclat de bouw van een nieuwe brug ten spoedigste tot uitvoering komt OUD-ADE. Oranjefeest. Het traditioneele Oranje feest te Oud-Ade zal"'dit jaar worden ge houden op 22 Augustus. Het Comité zal in den loop va-n de volgende week langs de huizen der ingezetenen gaan om gelden in te zamelen. Het Comité vertrouwt, dat een ieder naar vermogen zal bijdragen, opdat het feest te Oud-Ade, dat zich zoo ken merkt door eensgezindheid en gezelligheid in alle opzichten zal mogen slagen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Op het einde der week is de aanvoer geregeld aanmerkelijk grooter dan in het begin. Ook de vraag is trouwens grooter en de handel was nu levendig. Vooral van Gladiolen worden groote massa's aangevoerd en gaan tegen goede prijzen weg. Gladiolen in verschil lende variëteiten brengen van 0.500.80 op. Extra soorten als bijv. LTmmaculee gaan van 2.005.30, Primulinus 4055 cent, Convili 7080 cent, Anjers 3540 cent, Godesia gep. 0.601.Bosgodesia 3.505.50, Scabio8a 4055 cent, Asters komen al in meerdere kleuren en gaan voor 0.450.60, Galadia 4050 cent, Zin- niaf 6690 cent, Montbretia 7085 cent, Pompon Dahlia 65—90 cent, Margrieten 24 38 cent, Centoria 2028 cent. R0EL0FARENDSVEEN. Personalia. Geslaagd voor het exa men nuttige handwerken L. O. Mej. C. de Jong alhier, leerlinge van Mej. Driesen te Leiden. ONGELUKKEN. EEN VEERPONT OMGESLAGEN. Dertien knapen te water. Een 11-j arige knaap verdronken Vrijdagmiddag te ongeveer 4 uur is nabij de bad- en zweminrichting te Beverwijk een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een 11-jarigen knaap het leven heeft gekost. Doordat een motorboot tegen den ge spannen staaldraad opvoer, kantelde in het vaarwater van zijkanaal A het pontje, dat gebruikt wordt, om bezoekers aan de badinrichting over te zetten. Op het vaartuig bevond zich een 13-tal knapen, die de inrichting hadden bezocht en nu huiswaarts zouden keeren. Het pontje, dat juist den oever had ver laten, kapsijsde en allen geraakten te wa ter. De meesten wisten zich zelf te redden. Anderen werden vlug op het droge gehol pen. De badmeester wist door herhaald duiken een bewusteloozen drenkeling op het droge te krijgen. Terwijl hij bezig was dezen te behandelen, vernam hij eerst van de hevig-ontstelde jongens, dat nog een knaap te water moest liggen. De badmeester wist bij den geredden knaap de levensgeesten weer op te wek ken, jaarna- alle pogingen in heb jverk werden gesteld om den vermiste te vinden. Dit gelukte eerst na een uur door de po litie met behulp van een dreg. De pogin gen, om door middel van een zuurstof-ap paraat het bewustzijn te doen terugkee- ren, faalden helaas. Het lijk van den jon gen, die de eenige zoon was van den heer B., te Velsen-Driehuis werd naar de ouder lijke woning overgebracht. De geredde jongen moest in het Roode- Kruis ziekenhuis worden opgenomenhij maakt het vrij goed. Een politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat het reddingsmateriaal aan de zwemiri- richting veel te wenschen overliet. Het pontje was in het geheel niet geschikt, om zulk 'n groot aantal personen te ver voeren. Do schipper van de motorboot heeft aan het ongeval geen schuld. DE RAMP IN MIJN „HENDRIK*. Het laatste slachtoffer gevonden. De oorzaak. Gisteren is het laatste slachtoffer van de mijnramp te Brunssum, Campers gevon den. Zijn lijk werd ernstig verminkt gevon den onder een zware instorting in de ko- lenpijler. De teraardebestelling zal Maan- dag a.s te Roermond plaats hebben. De lijken, die Donderdagmiddag te voor schijn werden gebracht in de daarboven gelegen galerij waren niet verminkt- Deze slachtoffers zijn door gasverstikking om het leven gekomen. Omtrent de oorzaak van de mijnramp in de Staatsmijn Hendrik kan nog niets mot zekerheid worden vastgesteld. Bij het onderzoek is wel komen vast te staan, dat de ontploffing, die zoo noodlot tige gevolgen had, is ontstaan in de mijn lamp van den schietmeester Scovronsky. Het resultaat van dit onderzoek zal moe ten worden afgewacht voor de oorzaak: van de ramp kan worden vastgesteld. Verdronken. Donderdagavond te circa negen nor heeft op den Rijn nabij Arnhem een droe vig ongeval plaats gehad. Eenige jongelui waren met een roeiboot den Rijn afgeva ren teneind even buiten de stad te gaan zwemmen. Toen de jongens in het water waren, schoot een van hen, de 21-jarige Saat uit de Singelstraat aldaar, naar be neden en verdronk. Pogingen om hem te redden mochten niet baten. Het Donderdagmorgen in de Voorha ven te Schiedam verdronken jongetje is herkend als te zijn de 6-jarige P. A. van Laar, wonende in de Sommelsdijkstraat al daar. Overreden en gedood. Op den Scharnderweg te Maastricht is gisteren een negenjarig meisje bij het naar school gaan overreden en gedood. Lijk aangespoeld. Onder Renesse is aangespoeld het lijk van den 23-jarigen kantoorbediende B. uit Zierikzee, die Zondag j.l. bij het zwem men verdronk. Eet lijk is naar Zierikzee overgebracht. Carbidontploffing. Door onbekende oorzaak heeft gisteren aan boord van den in de Visschershaven te IJmuiden liggende stoomtrawler IJM. 191 bij het open maken van een bus carbid eene ontploffing plaats gehad. Een der op varenden werd daarbij ernstig aan het hoofd verwond. Ernstige val. Te Asten, is naar de „'s Hert. Crt." meldt de reeds op jaren zijnde landbouwersvrouw W. S., welke bij haar broeders woont, van de hooischelf gevallen, waardoor zij den rugwervel heeft gebroken. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten is zij in hoogst gevaarlijken toe stand naar het Gasthuis te Helmond ge bracht. ONWEER. Boven het Westland. Het onweer, dat zich gisterenmiddag omstreeks 4 uur boven het Westland ont lastte, ging vergezeld van een zware ha gelbui, waardoor veel zgn. plat glas werd vernield. Er werden stukken ijs waargeno men van 6 a 7 c.M. Op den tuin van de fa. Gebr. Staalduinen te 's-Gravenzande wer den 100 ruiten van een warenhuis door den hagel vernield. Uit 's Gravenzande wordt gemeld? Verscheidene melkers werden gisteren tijdens het onweer gepaard met hagelslag in de weide door de neervallende stukken ijs gewond. Ook op het strand te Hoek van Holland en op het kampeerterrein aldaar werden eenige personen gewond. Na ver bonden te zijn, konden echter allen huis waarts keeren. Te Baarn. Gisteravond omstreeks half zes heerseh- te boven Baarn een kort doch hevig nood weer. De lucht was dreigend zwart en een hevige wervelwind joeg het stof tot hoog boven de huizen uit. Verscheidene zware boomen werden ontworteld, vooral op den weg BaarnHilversum, die daardoor voor het verkeer onbruikbaar werd. Een van deze boomen kwam op het voorwiel van een fietsrijder terecht de fiets werd ver nield, doch de berijder kwam er met den schrik af. Ook enkele telefoonpalen moes ten' het ontgelden. Het noodweer duurde ten hoogste 10 minuten. Hoewel het een zeer dreigende onweerslucht was, had het onweer niets of zeer weinig te bebeekenen. Te Eist. Met kort doch hevig onweer is te Eist in de Betuwe de bliksem gistermiddag in geslagen in een hofstede, eigendom en be woond door de weduwe v. R. Door de droogte waren de brandspuiten verhinderd dienst te doen. De heele behuizing met in boedel verbrandde, doch was verzekerd- KALENDER DER WEEK. N.B. Als niet andore wordt aangegeven heeft in deze week ieder H. Mis Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG, 29 Juli. Negende Zondag na Pinksteren: Mis: Ecce Deus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. H. Martha, Maagd. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Mochten ook wij erkennen, wat ons den waren hartevrede brengt (Evangelie)! Mocht ook ons hart zich in vrode verblij den door een getrouwe onderhouding van Gods geboden! (Offertorium). De Apostel Bpoort ons in het Epistel aan tot een ge trouwe naleving van Gods H. Wet* 't Kost strijd, maar onmogelijk is voor ons die strijd nier, want God houdt rekening met onze krachten en daarbij: God wiens heerlijkheid verheven is tot de hemelen en wiens Naam wonderbaar op aarde, Hij is onze hulp, bereid ons te onttrekken aan onze vijanden (EpistelGraduale Allelu ja-vers). Geve God ons de genade zijn hulp af te smeeken om zijn liefdebevel; „Neemt en eet dit is Mijn Lichaam" op te volgen door onze veelvuldige H. Commu nie. (Communio), waardoor wij met Hem steeds één zullen zijn en in onze éénhei 1 sterk (Postcommunio). MAANDAG 30 Juli. Mis v. d. H.H. Ab- don en Senne, Martelaren: Intret. 2o ge bed A Cunctis (om de voorbede der Hei ligen af te smeeken); 3e naar keuze v. cL priester. Kleur: Rood. DINSDAG 31 JJuli. Mis v. d. H. Iflnatius, Belijder: In nomine. Kleur:Wit. Van Spaanschen adel, diende Ignatius eerst aan het hof van koning Ferdinand V van Arragon, later als bevelhebber in het leger .van Karei V. Als zoodanig bij de be legering van de vesting Pampeluna ernstig gewond, hield hij zich in de periode van herstel onledig met lezenook van Hei ligen levens. Dit maakte op Ignatius zulk een indruk, dat hij een verachter werd van alle aard- sche ijdelheid en een streng geestelijk le ven begon te leiden. In een grot bij Manresa hield hij zijne „geestelijke oefeningen", later door hem opgeschreven en de grondslag geworden van. de door hem gestichte Sociëteit der Jezuieten. Na een leven „tot meerdere glo rie van God" stierf hij in 1556. WOENSDAG, l Augustus. Feest van SL Petrus' Banden. Mis: Nunc scio. 2e ge bed v. d. H. PauluB; 3e v. d. H. H. zeven Machabeesche broeders, Martelaren. Cre do. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Vandaag wordt het feest gevierd van do wijding eener kerk to Rome, gewijd aan, den H. Petrus, in welke kerk bewaard wor den de boeien, waarmee St. Petrus te Rome en te Jeruzalem geboeid werd. DONDERDAG, 2 Aug. Mis v. d. H. Al- phonsus Maria de Liguori, Bisschop, Belij der en Kerkleeraar: Spiritus. 2e gebed v. d. H. Stephanus I, Paus en Martelaar- Credo. Kleur: Wit. To Napels geboren, werd de H. Alphon- sue uit gehoorzaamheid aan zijn vader ad vocaat. Om de gevaren, waaraan hij zijno ziel zag blootgesteld, onttrok hij zich aan dat beroep en stichtte de zoo bekende Congregatie v. d. Allerh. Verlosser (Re demptoristen en Redemptoristinnen). Al- phonsus stierf in hoogen ouderdom als Bisschop van St. Agatha der Gothon. Om zijn buitengewone verdiensten voor de christelijke zedenleer, verhief Paus Piua IX, z.g. hem tot Kerkleeraar. VRIJDAG, 3 Aug. Vinding v. d. H. Ste phanus, eerste Martelaar. Mis: Sederunt. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Rood. Na langen tijd verborgen te zijn geweest werden op goddelijke aanwijzing door een zekeren priester Lucianue nabij Jeruzalem gevonden de lichamen van den H. Stepha nus, eersten Martelaar en van Gamaliël, Nicodemus en Abibon. N.B. Vandaag is geoorloofd de Votief- mis van h. H. Hart van Jezus: Miserebitur. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. ZATERDAG, 4 Aug. Misv. d. H. Domini- cus, Belijder: Os Jueti. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit De H. Dominicus is de stichter van del Orde der Dominicanen of Predikheeren welke Orde hij stichtte tot bestrijding van de ketterijen van zijn tijd. Hij stierf te Bologna 1221. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN 'Alles als- in bovenstaande kalender, be halve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano en Archan- gelus van Calataphimo, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. H. H. Abdon en Sennen, Martelaren; 3e A Cunctis. Kleuri Wit. DONDERDAG. Wijdingsfeest van de Patriarchale Basiliek van de H. Maria ter Eigolen van Portiuncula. Mis: Beatus homo 2e gebed v. d. H. Alphonsus; 3e (alleen irt stille H.H. Missen) v. d. H. Stephanus. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (in vullen: En U op het feest). ZATERDAG. Feest van den H. Vader Dominicus. Mis: In medio. Sequens en Credo. Amsterdam. 'ALB. M. KOK, pr. Brand in een molen. Baldadige straatjeugd heeft gisteravond brand veroorzaakt in den watermolen aan de Boezemlaan te Botterdam, den laatst overgeblevene van de acht molens, die vroeger dienst deden voor de bemaling van den reserve-boezem. De molen, die reeds gedeeltelijk afgeta keld was, deed alleen nog dienst als berg plaats voor goederen voor sportclubs. Het inwendige en de kap werden door het vuur beschadigd. De brandweer heeft overigens hefc yuur spoedig gebluschfc.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9