OPRüfpq/ KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. Mousselines Uit de Omgeving öen hypotheekbewaarder om dit beslag niet, in te schrijven, en indien heb reeds ingeschreven mocht zijn, deze inschrijving door te halen; subs, dat de schorsing zou worden gelast der maatregelen, door W. genomen, desnoods totdat in gewijsde zou zijn beslist op een vordering, door den Staat tegen W. aan te vangen binnen een door den president te bepalen termijn, be treffende de rechtsgeldigheid van het be slag, alles met veroordeeling van AV. in de kosten. PI. hoopte dat aan de dwaze co- medie op deze wijze een eind zou worden gemaakt. De advocaat van W., nar. J. AV. Dekker, was hierop aan het woord. De voorstel ling van zaken, door den tegenpleiter om trent AA'. gegeven, kon hij niet onbeant woord laten. We zijn royaal genoeg ge weest aldus pleiter te erkennen, dat AV. dingen gedaan heeft die niet door den beugel konden, ja, die laakbaar konden heeten, maar door een medische verkla ring hebben we gestaafd, dat toen AV. die dingen deed, hij in een toestand van ze nuwoverspanning verkeerde. Onjuist is, dat AV. den gezant gevraagd heeft voor zijn spulletjes te zorgen. Onder pressie is hij, toen hij op een Japansche boot was gezet, gedwongen zijn toestemming te vefleenen tot regeling van zaken. Tot de zaak zelfs overgaande, betoogde pleiter, dat de Staat hier als een gewoon rekènplichtige is te beschouwen, die in gebreke is. PI. verklaarde zich ten slotte bereid tot een schikking, doch zou dit met zijn cliënt moeten bespreken. De President: U verklaart u bereid, maar moet daarover nog een gesprek met uw cliënt hóuden. AVat heb ik dan daar aan? Mr. Dekker: Daaraan hebt u, dat u ziet, dat ik bereid ben zoover mogelijk te gaan. PI. concludeert ten slotte tot onbevoegd heid van den President, en subsidiair tot niet ontvankelijkverklaring of ontzegging der vordering. Na repliek werd de uitspraak bepaald op Woensdag a.s. des middags half vier. De Missie-actie Vóór Noorwegen. Men schrijft ons: In het St. Olavshuis te Bussum is Maan dag een welgeslaagde bijeenkomst gehou den van zelatricen der Noorsche Missie, welke tot 'n getal van circa 65 uit alle deelen des lands waren opgekomen. 's Ochtends om half twaalf heeft Mgr. Jan Olav Smit, Apost. Vicaris' van Noor wegen, in de intieme kapel van het St. Olavshuis een stille H. Mis ter intentie van de medewerksters aan zijn missie-ar beid opgedragen. De Eerw. Zusters der St. Xaverius-congregatie, die de dames- met groote vriendelijkheid ontvingen, luis terden het H. Offer met eenige toepasse lijke gezangen op. Na het H. Evangelie hield Mgr. Smit een korte toespraak tot de aanwezigen, voor wie hij Gods zegen afbad. Tijdens het middaguur werd in den tuin van het St. Olavshuis koffie gedronken en een fotografische opname van het gezel schap gemaakt.. Vervolgens is eveneens in den schaduwrijken tuin een vergadering gehouden, welke werd gepresideerd door Kap. J. Mol, uit Amsterdam, Procurator der Noorsche Missie. De propaganda voor de Noorsche Mis sie werd in deze bijeenkomst uitvoerig be sproken. Mgr. Smit deed verschillende me- dedeelingen over het bekeeringswerk in Noorwegen cn wees er op, hoe de zelatri cen hier te lande dezen arbeid tot krach- tigen steun kunnen zijn. Mgr. betuigde mede zijn groote erkentelijkheid voor de tot dusver ondervonden hulp, zoowel van geestelijken als materieelen aard. Na deze vergadering hebben de aanwe zige dames in de Sfc. Vituskerk te Bussum de jaarlijksche Kindsheidplechtigheid bij gewoond; waarbij het Lof werd gedaan door Mgr. Smit, met assistentie van eenige Eerw. heeren geestelijken. De welverzorg de optocht der Kindsheid-leden trok alge- meene en zeer verdiende belangstelling. Natuurlijk werden in dezen fraaien stoet eenige Noorsche groepen niet gemist. Een gemeenschappelijk diner bracht de zelatricen vervolgens weder in het St. Olavshuis te zamen. Met Mgr. Smit zaten mede aan Pastoor Borsbooin uit Ham- raersfest, Kap. Mol, Kap. Smit ut Tub- bergen en Kap. A. G. Smit uit Utrecht. Er heerschte aan tafel een zeer geanimeer de stemming, welke ook in verschillende toespraken tot uiting kwam. Do secretaresse van den Delftschen St. Olavskring bracht namens de zelatricen hartelijk dank aan Mgr., voor diens op prijs gestelde uitnoodiging, alsook aan de Eerw. Overste en Zusters van 't St. Olavs huis voor de bijzonder hartelijke en gast vrije ontvangst, welke dit samenzijn zoo voortreffelijk deed slagen. Na de thee, toen het voor -de meeste dames tijd van vertrekken werd, liep deze Zelatricendag, waaraan de aangename herinnering nog lang bewaard zal blijvon, len einde. Ongetwijfeld mogen er voor dc Noorsche Missie-propaganda de beste ge volgen van worden verwacht. 74. Neen, ik heb vandaag niet geen goede zin. En het was gisteren misschien hetzelf de geweest, als ik niet een ijsco-tante (ja, hoor, geen suikertante. AVas het maar waari) voor mijn jongens had ontdekt. Ze had gelezen van de tractatie een paar we ken geleden en wilde dat de jongens- nog eens genoten. Neen, ik hob vandaag niets geen goede Ik ben moe en slaperig, heb de laatste 'dagen veel geld moeten uitgeven en er is zoowat niets ingekomen. En dan moeten ze je nog zeggen, met de portemennaie stijf dicht: „Jullie komen er toch wel". Ja, Father Liefhebber, met Gods zegen, jongen, kom je er wel. Maar O. L. Heer be dient zich van menschen, en gebruikt de milddadigheid van menschen om Zijn plan nen ten uitvoer te brengen, en de men schen, ja, hoe zal ik het zeggen, zijn wel eens een beetje doof. En dan is het een heele toer om een goede zin te houden. De jongens' hebben nu hun ijsco-tante; mis schien krijg jij -nog wel eens een suiker tante (of oom). Tn die „zoete" hoop toeken ik Missiehuis, Hoorn. Father LEFEBER, Postrek. 120937. Directeur. U kunt ook uw geld geven tegen rente zoolang u leeft. Daarna worden er pries ters van opgeleid. INGEZONDEN MEDEDEELIKÜ. PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE Verschenen is het verslag van de Plaat selijke Schoolcommissie te Leiden over het jaar 127. Het verslag vermeldt talrijke mutaties in de Commissie. En zegt o.m.: .,Geen tegenspraak zal het uitlokkeu in dien hier vermeld wordt dat door het heen gaan. van den heer T. S. Goslinga, als lid en als voorzitter, de Commissie een verlies leed van bijzondere beteekenis. Jaren lang heeft de heer Goslinga zijn uitstekende kennis op stuk van het lager onderwijs- in de vergaderingen of waar dit elders van hem gevraagd werd naar voren gebracht, veelal beslissend steeds tot leering. Jaren lang ook gaf hij met vaste hand leiding aan de werkzaamheden der Commissie en de gedachtenwisieling tussohen hare leden, behoudend steeds zijn eigen principieel standpunt maar ontvankelijk en belang stellend voor het inzicht en de opvatting van anderen, daarbij tegelijk krachtig en beminnelijk en boven alles volmaakt onpar tijdig. Steeds ook stond hij op de bres waar het gold het aanzien van de commissie te genover de autoriteiten te behouden of te versterken. Mocht er door de leden al eens- geklaagd worden over „te weinig werk", heb was zijn. schuld allerminst. Bij monde van de heeren Boot, Tjalsma en den inspec teur Baak werden ter vergadering bij zijn heengaan, de voortreffelijke hoedanigheden van den heer Goslinga op dankbare en wel sprekende wijze en met groote instemming van alle kanten naar voren gebracht". Betreffende de taak der Commissie lezen we in het verslag verder: „Onze vergaderingen vormen het brand punt van ons corporatie bestel; daar wor den vanuit verschillend gezichtspv.-..de vraagstukken die aan onze beoordeeling zijn onderworpen belicht: daar wórdt over die onderwerpen vrijmoedig van gedachten gewisseld; dakr vinden wc de groote choc des opinions; daar treedt, naar we ver trouwen, uit die botsing der meeningen ook de waarheid naar voren. Zeker, ook buiten de algemeene commissievergaderingen lig gen werkzaamheden die onze aandacht vra gen. AVe denken hier aan dc taak der schoolbezoekende leden; aan het voorbe reidend onderzoek eener sub-commissie; aan de officieele vertegenwoordiging door het bestuur bij verschillende gebeurlijkhe den. Maar steeds tocli monden al deze' ver richtingen uit in de groote stroom: de alge meene vergadering. Ontneemt men aan de algemeene vergadering haar voed.selbodem onderwerpt men, duidelijker gezegd, geen onderwijsbclangenmeer aan ons oordeel, ons bestaan wordt minstens problematiek. Het zij herhaald: wij beschouwen onze taak als een dienende, niet als een zich opdringende. Maar vergete men toch niet dat reeds in de samenstelling onzer Com missie waarborgen gelegen zijn tegen een zijdigheid of bepaalde tendenzen; dat elk gegeven bij ons zonder vooroordeel en zonder vooringenomenheid wordt onthaald Moge dit reeds een spoorslag zijn tot raad pleging. We vragen niet, wij wachten slechts af. Het is niet de bedoeling telken jare op ditzelfde aanbeeld te hameren". AVe ontleenen aan een overzicht van de organisatie van het onderwijs de volgende bemerkingen: „Het onderwijs in de 1ste klasse van de O. L. S. aan de Vrouwenkerksteeg A onder vindt ernstige moeilijkheden op grond van het groot aantal achterlijke kinderen in die klas". „Aan dc O. L. S. Zuidsingel B heerscht blijvend belangrijk schoolverzuim waarte gen strijd tevergeefs gevoerd wordt". „De wijzigingen die gewcnscht worden staan voornamelijk in het teeken der licha melijke ontwikkeling en ontspanning en der verlichting. Bij niet minder dan 4 scholen, te Maresingel A, Pasteurstraal A en B en de Gereformeerde school voor G. L. O. aan de Hoogl. Kerkgracht, wordt aanbouw of verruiming van een gymnastieklokaal noo- dig geacht. In 5 gevallen bereikten ons klachten over den toestand van de speelplaatsen; nu eens zijn deze ontoereikend wat de grootte betreft, dan weer verkecren zij ondanks herhaalde klachten nog steeds in een toe stand van verwaarloozing. Hierop wezen de hoofden van de scho len Duivenbodestraat A cn B, Zuidsingel A en B en de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Heerenstraat. A'erwaarloosd zijn bovendien de banken in de school Duivenbodestraat B, het verf- werk van ramen en deuren aan de school Duivenbodestraat A, de sluiting der gang- ramen aan de school Vrouwenkerksteeg B en de gang in de school Paul Ivrugerstr. A. A'erbetering van de verlichting wordt gevraagd door de hoofden van de scholen Medusastraat A en B., Middelstegracht (voornamelijk voor het nieuw gebouwde lokaal, dat ook geen voldoende ventilatie heeft). Maresingel A, Zuidsingel A en B en Paul Krugerstraat A en B. Aanleg van electrisch licht voor één lokaal ten bate van vertooningen met een projectielan taarn werd door B. en AV.. aan de oplei dingsschool voor U. L. O. aan den Mare singel B geweigerd. Uit hygiënische motieven wordt door de hoofden der scholen Medusaetraat A en B en Heercnst-raat aanbrenging van closets als wenschelüke wijzigingen opgegeven; en door do hoofde i der soh.kn Arrou\venkerk- steeg A en B verbetering in den toestand der urinoirs. Eindelijk wordt dwv de Gerof. school 39, 29. 23. 19. I71/», l2Vs aan de Hoogl. Kerkgracht en de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs de aanbouw van eenige nieuwe leslokalen noodzakelijk geoordeeld en door het hoofd van de meisjesschool aan de Breestraat van een natuurkunde- cji teekenlokaal. Het hoofd van de school Vrouwenkerksteeg B is tevreden met een enkele kast voor opber ging van natuurkundo-leermiddelen, terwijl het hoofd van de school aan de Heeren straat zich opnieuw- -beklaagt over te wei nig bergruimte in. het algemeen en den vochtigen toestand - waarin meerdere kas ten en ook muren zich bevinden. Aan deze laatste school wordt ook met het oog op hare ligging algelioele verbouwing wensche- lijk geacht. AVie derhalve -mocht meenen dat er aan de huisvesting van het lager onderwijs te Leiden niets meer te verbeteren valt vindt hier een opgave die ongetwijfeld in staat zal zijn tot andere gedachten te bekeeren. In elk geval achten wij de hier verzamelde gegevens van voldoende gewicht om tot leiddraad te kunnen strekken voor toekom stige ondernemingen tot verbetering in den toestand der schoolgebouwen". Gewezen wordt vervolgens o.m. op de totstandkoming eencr verordening, waar bij een toelage wordt verstrekt voor wer kelijke waarneming langer dan gedurende zes dagen en berekend naar de hoofden- morge. Het prettig gestelde verslag, dat is on derteekend door de heeren Koops, voorzit ter, en mr. Donders, secretaris, besluit: „AVij verrichten onze taak met opge wektheid. niet met enthousiasme. Tot het laatste geven de gebeurtenissen geen voldoende aanleiding! In tegenstelling met het vorige jaar, toen althans de kwes tie van het Dalton-onderwijs en in zekere matp ook de bouw van de school in het Kooikwartier onze aandacht vermochten te boeien, waren in het algcloopen tijdsbestek geen onderwerpen aan de orde van voor naam belang; geen vraagstukken met een wijd verschiet; geen gegevens uitzicht ge vend op verre mogelijkheden of een debat- in grooten stijl". „Indien h-eii waar is dat de geschiedenis zich herhaalt, dan is héb ook verkeerd stil te blijven staan bij sombere bespiegelingen. Laat het afgeloopen jaar dan geweest zijn een intermezzo gevolgd door een her nieuwd crescendo. A'ertrouwen op dc toe komst- schept weer nieuwen moed". Aan het verslag is de. gebruikelijke staat gevoegd. BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT VAN HONGARIJE. AVij vernamen, dat Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hongarije met een Hon- gaarsche deputatie, Leiden bezoeken zal op Woensdag 8 Augustus a.s. Een Comité van Ontvangst is reeds gevormd. Waarschijnlijk zal de aankomst uit Den Haag tegen 11 uur plaats vinden; het voornemen bestaat daarna c!e Universiteit en de Egyptische afdeeling van het. Mu seum van Oudheden te bezichtigen. Om 1 uur zal een lunch worden aange boden, te kwart voor drie vindt een sa menkomst plaats in den Foyer der Stads gehoorzaal. Het Lcidsch Hongaarsch Co mité heeft tot deze samenkomst de voor malige en tegenwoordige pleegouders uit Leiden en omgeving van de door dit Co mité geplaatste Hongaarscho kinderen uit- genoodigd: de Aartshertog zal dan den dank der Hongaarsche natie overbrengen aan de Hollandsche pleegouders voor de goede zorgen, dooj: hen aan zoo vele Hon gaarsche kinderen besteed. Zilveren jubileum. Mej. Alida Planjer, zuster in het Diaco- nessenhuis alhier,, zal op 1 Augustus haar zilveren feest als zoodanig herdenken. Dc minister van onderwijs, kunsten en weienschappen heeft de volgende facultei ten voor het studiejaar 1928—1929 voor het afnemen van apothekers-examen verstrekt met de na te noemen, niet tot de hoog leeraren of lectoren der Universiteit be- hoorende deskundigen a. de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier: dr. J. J. van Eek, privaatdocent aan de Rijksuniversiteit alhier. niej. dr. H. J. Steenhauer, privaatdocen te aan de Rijksuniversiteit alhier, G. F. A. ten Bosch, oud-apotheker bij het- Academisch Ziekenhuis alhier, wonen de te 's-Gravenhage, A. H. Schirra, gemeente-apotheker te 's-Gravenhagc dr. J. S. Meulenhoff, oud-apotheker te 's-Gravenliage. AToor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dailies A. Muske en G. AV. A. {Stammers, beiden al hier. Voor het examen hoofdakte is te 's-Gra- venhage geslaagd de heer W. J. M. Zand vliet alhier. A'oor het examen Engelscli M. O., akte A is te Utrecht geslaagd mej. L. H.'Koning; alhier. A'oor' den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer B. A. Bruins, alhier, als admini stratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur. Twee minderjarige jongens van 17 jaar. J. D. en H. O., hadden het ouderlijk huis vei laten en waren de vrije wereld inge stapt. Zij zijn te De Beemster aangehou den. Door de politie is aangehouden en naar den. Haag overgebracht J. M. F. AL, die een gevangenisstraf van een maand moest nodergaan. Aroor de akte van bekwaamheid voor onderwijs in handelsterminologie en han delscorrespondentie in de Fransche taal is te Den Haag geslaagd do heer A. G. Groenhoff, alhier. Gisterenmidag omstreeks 5 uur reed de 21-jarige C. H. met een vrachtauto op het Levendaal, toen onverwacht uit de Kraaierstraat een andere vrachtauto kwam, bestuurd door S. L. Een botsing was onvermijdelijk. De vrachtauto van C. H. werd door de brugleuning in het Leven daal geduwd. De, chauffeur wist zich te redden door een ruit van de cabine stuk te slaan. Hij liep hierdoor een diepe snede in de hand op, die, na door de E. H. D. voor- loöpig te zijn verbonden, in het Acad. Zie kenhuis verder werd vervorgd. BIOSCOPEN. Trianon. Een uitbundig vacantieprogramma wordt deze week in het Trianontheater vertoond en een bewijs, dat de aankondiging van dit programma reeds voldoende wav om belangstelling te wekken is, dat de zaal den eersten avond reeds goed was bezet. Op het programma stond Een pootige kerel" waarin het beroemde paard „Sil- verking" weer een belangrijk aandeel zou hebben. Dit garandeert, altijd iets goeds en spannends en zoo werd ook deze zes- acl6r weer een mengeling van humor en spanning, beiden uit het AVilde Wetten, waarin natuurlijk dapperheid en eerlijk heid zegevieren. Stoute staaltjes worden er woer in deze film vertoond, zooals de redding van een kleine jongen uit een tunnel, waarin juist een sneltrein is ver dwenen. Fred heeft met Silvcrlting den wedloop met den sneltrein aangenomen om den jongens te redden en speelt dit op wonderbaarlijke wijze klaar. Dit is maar een van de weinige staaltjes uit-deze interessante film, die van het begin tot h;-t. einde ieder oogenblik boeit. ..Do dans-mar.iak" is eveneens een film. die hei aanschouwen waard is en die zien laat, hoe een op dansen verlustigde jon geman het huwelijk indanst en daarna zijn vrijgezellenmanieren hervat. Door een aardig in scène gezette intrige probeert zijn ega heni dan van de dwalingen zijns weegs terug te brengen, waarin zij won derwel slaagt. Deze klucht Wordt goed gedragen door Gis ire Windsor-en Conrad Nagel, die bei den subliem spél geven, tcTWijl vooral de laatste rich in hét konVische genre hier werkelijk van een groote' Hoogte Jaat'zié'n. Op het toonëel is er werkelijk iets buitengewoons te aanschouwen. Het is maar' één nummer, dat vertoond wordt, maar dat eene is dan ook werkelijk de mceite waard. Mr. Heller treedt, daar n.l. op in „The looping the loop", door met een fiets den binnenkant een groote cir kel. een groote ijzeren hoepel, te berijden. Dit aardige programma- is een aanbeve ling ten volle waard. Luxor. Ondanks het warme weer waren er gis terenavond nogal belangstellenden in het Theater aan den Stationsweg en zij hebben kunnen genieten van een zeer gevarieerd programma. Na het journaal volgde een aardige co- medic in twee acten: „Revolutiebouw" ge- heeten, waarin een persoonsverwisseling stof geeft voor een aardig verhaal, waar om hartelijk is gelachen. Heb eerste hoofdnummer, dat voor de pauze gaat, brengt Tom Mix weer op het doek als de AVoudlooper, in een spel van liefde en haat in het Westen. Een verhaal in den trant van zoovele voorgaande, waar in Tom Mix en zijn paard Tony do hoofd rollen vervullen. Op het tooneel brengen de Original Yukitos daarna de „wonderen van Japan" voor het voetlicht; voor dergelijke presta ties moet men ontzag hebben. Het tweede gedeelte van het programma wordt, gevuld door Ellen Richter, die op bekwame wijze in „Carnaval" de hoofdrol vervult. Knap technisch werk wisselt hier in schoone harmonie af met fijne uitbeel ding, waarin vooral Ellen Richter uit blinkt. Dc film geeft het verhaal weer van een stel miniaturen, die gestolen zijn en door de eigenares gezocht worden. Als zij ze tenslotte na veel wederwaardigheden in haai- bezit hèeft, blijkt, dab zij niet van haar zijn, doch door haar huwelijk met. den eigenaar ervan, komen zij toch weer ge deeltelijk in haar bezit. HILLEGOM. Officieele opening Veiling-gebouw. Eerste veiling. Gistermorgen was voor Hillcgom een ge wichtig gebeuren: het mooie, nieuwe vei ling-gebouw zou met eenig ceremonieel in gebruik worden genomen en de eerste vei ling van bloembollen worden gehouden. VroOlijk wapperde de vaderjandsche driekleur voor den hoofdingang en voort durend kwamen belangstellenden en koo- pers, hetzij per rijwiel, hetzij per auto. Tegenwoordig waren: de heer J. H. M. Balvers, waarn. Burgemeester, meerdere leden van den Gemeenteraad, notaris Bod- deüs, de heer Voors, secr.-penningm. der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, leden der Haarlemsche C.oöp. A'eilingbestuur, de aannemer van het gebouw, de heer J. AV. M. van den Bosch e.a. Vol lof waren dege nen, die de,inrichting voor het eertt zagen Gemeentelijke Aankondiging Afsluiting verkeer Maresingel. Burgemeester en Ayejhouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met 'tlverrichjjbn van werkzaam heden ten behoeve vanfde centrale riolee- ring, de Maresiligel, m*>ij de brug van het anaf Maandag 30 kondiging voor het oertujgen zal zijn gaand rijverkeer Hen/vanaf dien da- Openbaar Sladnthuis, Juli a.s. tot nqpere a, verkeer met afgesloten en lat het over dien sinlel mit turn zal zijn gfcstremat Leiden, 28 Juli 192& AUG. L. REIMEJUFGER, Wefch. l.o.-Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt, waargenomen door de geneesheeren: Blöie, Boonaeker, Janssens, Muyzerb en A'eldhuyzen. De dienst te Oegstgeest wordt waarge nomen door: Dr. Timmermans, Teleph. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juli tot en met Zondag 29 Juli waargenomen door de apotheken van de H.H.: A. .T. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313, en G. F. Re ijst, Steenstraat 35, Telef. 136. over de doelmatigheid van het gebouw. Te juist tien uur verschenen op het po dium het Bestuur der Arereeniging, de Commissarissen, de ATeilingmeesters en de bode. Nadab allen gezeben waren, werd het eersb heb woord gevoerd door den heer J. B. Meskers, voorzitter van het bestuur. Deze sprak ongeveer als volgt: Mijne HeerenIk wil deze eerste veiling openen met een kort woord; Ik zou kunnen beginnen met te zeggen, dat ik u allen har telijk welkom heet, dat u de inrichting hebt bezien en dat we dus kunnen beginnen met veilen. Maar ik dien voorop te zetten, dat we hier reeds eenmaal een veiling hadden, die helaas verdwenen is. Toch zult u mét mij eens zijn, als u uw blikken hebt laten rondgaan, dat we er wat de inrichting be treft sinds- de rustperiode niet op achter uitgegaan zijn. AVe bezitten thans een mooi en hecht gebouw, zoodat we ons voor den jongen spruit niet behoeven te schamen. Het is aan u, mijno heeren, dit jonge mensch voedsel te geven, hetgeen u doet, door hier uw gewas te laten veilen, opdat hét krachtig opgroeie. Doet u zulks, dan zal de vereeniging groeien en rijke vruchten voortbrengen. Het zij mij vergund, u zeer beknopt de wordingsgeschiedenis- van den jonggeborene even uiteen te zetten. Dc heer C. Carlier is het, die den eersten, stopb tot ...deze stichting gal, cn hier tegenwoordig is, moet het hem een vol doening zijn, dat. in zitlk een kort. tijdsbe stek, deze stichting is voltrokken. Zeker js het, dat dc heer Carlier blijvend onzen dank zal inoogsten voor het genomen ini tiatief (applausMaar evenzeer brengen wc verschuldigde dank aan B. en AV. dezer gemeente en aan den Raad, die zoo sympa thiek stonden tegenover onze veiling. Zon^ der die medewerking zouden we niet in staat gesteld zijn, heden hier de eerste veiling te houden. Namens het Bestuur 'ben ik de Overheid zeer dankbaar voor den on dervonden steun en wc blijven ons voortdu rend in haar gunst aanbevelen. Nooit had den we zoo vlug gereed geweest indien onze bouwer, dc heer van den Bosch, niet met zooveel voortvarendheid had gearbeid daarvoor brengen we. gaar© onzen dank. Maar evenmin willen we het personeel ver geten, dat lange dagen en halve nachten arbeidde om de belofte in te lossen: u is op tijd gereed. Heb is, mijne heeren, ©en schitterende praestatie, als ik u zeg, dat op 5 Juni eerst begonnen werd do struiken to rooien op de plaats, waar we thans ver- eenigd zijn. Zij en wij kunnen hierop trots zijn. Even vraag ik nog uwe aandacht voor onzen penningmeester, de heer G. H. Her mans, die noodlijdend is, niet wat zijn per soon betreft, doch onze kas. Naast dank aan hen. die ons door het nemen van aan deden steunden, doe ik nog vrijmoedig ©en beroep tot verdere of nieuwen steun; onze aandeden geven 5 pet. rente cn straks vrij zeker extra winst. Aan ons kantoor geve u zich op, en wij zorgen voor het overige. Donk breng ik ook aan de vakpers, voor de goede pers. die we mochten ondervinden. Dank aan Commissarissen, aan den ijveri- gen secretaris en aan den penningmeester; die zoo uitnemend de geldzaken beheert. Ton slotte strekt zich mijn dankwoord uit tot allen, die op esnigerwijzo aan deze stichting hebben bijgedragen. Hiermede verklaarde spr. deze stichting voor geopend (applaus). Hierna sprak de heer R. Veldhuijzen van Zanten. Na de schoone cn hoopvolle woor den van den voorz., kon spr. kort zijn. Spr. richt zich dan tot de vergadering, niet als' president-commissaris, doch als voorzitter der afd. Hillegom der Alg. A'er. voor Bloem bollencultuur. Er is vreugde in mijn hart. zei spr., over het werk, dat tot stand ge komen is, al is het jammer, dat deze stich ting niet vroeger is gekomen in dc plaats, waar de export bloeit, sterker dan ergens elders in de omgeving. De heer J. H. M. Balvers, loco-burge meester, dankt voor de waardeerendc woor den, die de Aroorz. aan B. en AV. en aan den Raad wijdde. Dé overheid heeft deze stich ting als een gemeentebelang gevoeld en wilde daarom gaarne bij dc voorbereiden de werkzaamheden steunen. AVat het, vei lingwezen betreft, dit vindt voor- en tegen standers, doch laten de laatste bedenken, welk een voorname plaats de veilingen alom hebben ingenomen, welke invloed m.i nog grooter worden zal. Spr. feliciteerde het bestuur met dit mooie gebouw en hoop te dat het zijn moge in het belang van het vak, den exporter, en den kweeker, alsmede in dat der gemeente (applaus).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2