BUITENLAND. BINNENLAND. Land enTuinbouw Rechtzaken. 19e Jaargang. ZATERDAG 28 JULI 1928 No. 5936 O» ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Lelden 10 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per poet 12.95 por kwartaal. Het Geïllustreerd ZondagBblad ti voor de Abonné'a ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ctf per kwartaal, bij voor uitbetaling. A&onderiyke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct._ 0!t blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1) Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I ^7 Gewone advertontlén 30 cent por regd^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. Kléin© adverientiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden Of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. V Scheeve voorstelling. In een artikel getiteld „Werkgeversmen taliteit" schrijft „Het Volk": Eon der kenmerkende eigenschap pen der bezittende klase is haar ein deloos verzet tegen ieder streven tot verheffing der arbeiders. De meest primitieve poging, door de arbeidersbeweging ondernomen, zelfs tob verzachting der wreedste uitwas sen van het kapitalisme, heeft altijd scherpste tegenkanting ontmoet. Of heb ging om de bescherming van het kind, den volwassen arbeider, dan wel om de zorg van de ouden van da gen, haar parool is altijd „verzet tot het uiterste" geweest. Gelukkig is in dit citaat heel veel o n- waarheid. Ware het juist, dan lag daar niet alleen voor ons het feit maar ook de noodzake lijkheid van den klassenstrijd D e bezittende klasse is niet, zooals „Het Volk" haar nu weer kenmerkt. Mag ook niet zoo z ij 11, in zoover «ij die bezitten zich naar waarheid Christen \villen lreeten. „Een der kenmerkende eigenschappen" of beter gezegdd e kenmerkende eigen schap van den Christen is zijn liefde, zijn waarachtige, meelevende en meevoe lende, zich verloochende en opofferende liefde voor den evenmensch. Een feit is het, dat duizenden en dui zenden. in ons land b.v., die „Het Volk" rekent onder de bezittende klasse, of al thans onder de aanhangers daarvan, meer ••—heel véél meerhebben gedaan voor de arbeiders, en meer voor de maat schappelijk hulp en steun behoevenuen, dan de S. D. A. P. in heel haar bestaan. Natuurlijk ontkennen wij geenszins, dat er onder de bezittende klasse zijn, zoo als „Heb Volk" schetst. En dat er nog heel wat zijn. En dat er helaas ook zijn, die daarop gelijken, en zich toch Christen en Katholiek noemen en zóó de zen naam onteeren en bezoedelen. Maar wij herhalen het algemeen heden ten opzichte van de „bezittende klasse'" als „Het Volk" nu wéér pro pageert, zijn onwaar, en dus onwaar dige, afkeuringswaardige propaganda. V Ideaal en werkelijkheid Vanmiddag heeft oud-Minister De Visser de eigenlijke Olympische spelen met ëen „wijdingswoord" geopend. De oud-Minister wees er op, dat de Olympische Spelen eertijds een mooi werk waren en dat de herhaling daarvan dit ook is. En, idealistisch de feiten beziende, ging hij verder: „In het teeken van onkreukbare eerlijk heid en goede trouw zal dan de kamp staan. De fijnheid van 't spel zal alle grof heden bannen. Voor de autoriteit, van de vaste regels en van hen, die ze met streng heid toepassen, zal gaarne worden gebo gen. En elke strijder zal er van doordron gen zijn, dat den overwinnaar slechts dan persoonlijke en nationale eer ten deel valt, wanneer de zege bevochten werd met een blank wapen in een reine hand. Ook hier moet, gelijk op elk ander gebied, de schoon heid van het ideaal eerst het binnenste zuiveren, zal er naar buiten een schoone daad kunnen worden volbracht. Vooral bij de Olympische Spelen komt het op de mens sana (gezonde geest) in corpore sano (gezond lichaam) aan". De heer De Visser ziet de sport, zooals zij kan zijn niet altijd is, ook niet tij dens de Olympische Spelen „Hoe meer de geest des menschen het Hoogste zoekt, des te vuriger zal hij wen- schen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestesleven." Aldus dr de Visser. Maar dan moet ook de sport, de lichaamscultuur zóó worden beoefent, dat met het Hoogste steeds positief, beslist wordt rekening gehouden, dat daarop steeds nadrukkelijk de aandacht en het streven gericht is Ideaal van de sport, zooals dr. de Vis ser het ziet, en werkelijkheid staan, helaas, nog al eens al te ver van elkaar af. ANTI-OORLOGSVERDRAG De onderteekening. Zal Spanje mee teeke n? Zooals gisteren reeds gemeld, heeft ook Spanje te kennen gegeven, dat het door Primo de Rivera vertegenwoordigd zal zijn bij de onderteekening van het anti-oorlogs verdrag te Parijs. Nu was oorspronkelijk het plan om het verdrag alleen te doen on derteekenen door de categorie der vroege re oorlogvoerende groote mogendheden en verder door de onderteekenaren van het verdrag van Locarno. De overige staten zullen later kunnen toetreden. Nu maakt men er bezwaar tegen, dat Spanje, welk land tot geen der mogendheden behoort, die uitgenoodigd zijn om als eersten het verdrag te onderteekenen, toch aanspraak maakt om tegelijk met de andere groote mogendheden tot het verdrag toe te tre den. Als men n.l. Spanje uitnoodigt, zou den andere neutrale landen als Neder land, de Skanclinavisohe landen en Zwit serland vinden dat men niet genoeg égards te hunnen opzichte in acht neemt. Gewichtige besprekingen, aanstaande? De „New York Herald" meent op grond van inlichtingen uit diplomatieke kringen te mogen meedeelen. dat bij gelegenheid van de bijeenkomst der ministers van buï- tenlandsche zaken te Parijs ter ondertee kening van hpt anti-oorlogsnact ook be langrijke besprekingen' over bét herstel- en óorlógssohuldenproblecm zullen plaats vin den. Het blad wijst er op, dat de agent-gene raal voor de herstelbetalingen, Parker Gil bert, met den Amerikaanschen minister va#n financiën, Mellon, te Dinard een on derhoud heeft gehad, en dat hij in het be gin dezer week een lang gesprek heeft ge voerd met Poinearé. Deze plannen tot regeling van de na-oor- logsche kwestie, zullen wanneer de volgen de maand de ministers van buitenlandsche zaken bijeenkomen, naar de meening van Fransche diplomatieke kringen, op een of- ficicele basis worden gebracht. Waarschijnlijk zal ook Mellon aan die besprekingen deelnemen. DUITSCHLAND. Groot financieel schandaal. Een groot financieel schandaal schijnt zich in Duitschland aan te kondigen. Giste ren heeft, zooals reeds gemeld, de justitie een bevel tot arrestatie uitgevaardigd te gen den particulieren secretaris van Hugo Stinnes Jr. te Hamburg. Tegelijkertijd is rechtsingang verleend tegen dr. Edmund Stinnes. Beide gevallen schijnen niet met elkaar in verband te staan. Terwijl Ed mund Stinnes vervolgd Wordt wegens fei ten, die zich hebben voorgedaan bij het beheer van zijn autofabriek, is de particu lier secretaris van Hugo Stinnes Jr. gear resteerd wegens knoeierijen op groote schaal met Duitsche staatsleeningen. De Duitsche regeering heeft, zooals men weet de papiermarkleeningen van het Rijk gescheiden in z.g. oud en nieuw bezit. Wie bewijzen kan, dat hij zijn papiermarklee ningen vóór de inflatie reeds bezat, krijgt daarvoor vijfmaal zooveel terugbetaald als hij, die ze tijdens de inflatie heeft ver worven. Het was sedert lang een publiek geheim, dat groote bedragen nieuw bezit als oud bezit waren ingeleverd. Dit geschiedde steeds met verklaringen onder cede. Tot nu toe werd vooral de bankier Kunert we gens dit feit vervolgd. Uit het verhoor van Kunert is echter gebleken, dat invloedrijke kringen in Duitschland zich aan het zelfde delict hebben schuldig gemaakt. De arres tatie van den particulieren secretaris van Stinnes wijst erop, in welke richting men de schuldigen zoekt. De transacties zouden vooral geloopen hebben over Fransche en Xederlandsche banken. Nieuwe opzienbarende arrestaties verwacht. De Berlijnsche justitie deelt nog officieel mede, dat de secretaris van Stinnes van soortgelijke overtredingen verdacht wordt als de bankier Kunert. Het is gelukt het rijk voor groote verliezen te bewaren. In- tusschen zijn nog andere arrestaties te ver wachten. Het „Berk Tag," verneemt hier over, dat het gaat om een aantal zeer be kende Berlijnsche persoonlijkheden uit bank- en beurskringen, die eveneens met oud en nieuw bezit van óorlogsleeningen geknoeid moeten hebben. De justitie wil hier zeer voorzichtig le werk gaan om Duitschland voor een schandaal en de eco nomische en financieele gevolgen daarvan te behoeden. Volgens het blad zou dd schade voor het rijk t.usschen de 25 cn 30 millioen Maj-k bedragen hebben, als een en ander niet tijdig ontdekt was. ENGELAND. Dreigende uitsluiting. Half millioen textiel arbeiders er b ij betrokken Het bestuur van den Britschen bond van werkgevers in de textielindustrie heeft on langs aan de leden van den bond voorge steld. tot een algemeene uitsluiting over te gaan, wanneer de staking in de fabriek van een der leden wegens het aanstellen van een ongeorganiseerden arbeider niet zou worden opgeheven. Gisteren heeft de bond van werkgevers het bestuursvoorstel aanvaard. De uitslui ting waarbij een half millioen arbeiders betrokken is, zal, zoo de staking blijft voortduren, 11 Augustus aanvangen. Nieuwe aartsbisschop van Canterbury. De Engelsche koning heeft den aartsbis schop van York, dr. Cosmo Gordon Lang, benoemd tot aartsbisschop van Canturbury, ter vervanging van den op 12 November a.s. op zijn eigen verzoek aftredenden te genwoordige» aartsbisschop, dr. Randall Thomas Davidson. PORTUGAL. De revolutionaire onrust. Het relaas van een ooggetuige. Een medewerker van de „Figaro", die zich juist te Lissaion bevond toen de jongste revolutionaire beweging uitbrak, vertelt er liet volgende over: Een nacht van revolutie! 'Een duel van artillerie en mitrailleuses onder mijn ven ters Ik was gisteravond te .dineeren ge- noodigd op de Avenue der Vrijheid. Óm negen uur verliet ik mijn hotel op zoek naar een taxi. Verbaasd er geen op de staanplaats te vinden, riep ik er een of tw ee aan, die ik echter in allerijl wegrijden zag. Een politieagent vertelt mij met moei te dat zij alle naar dc garages terugkeeren. Onnoodig verder aan te dringen, alle weige ren op order der autoriteiten. De trams loopen. Ik neem er een, waar op een jonge man mij, in het Fransch, vertelt dat er een „revolutie" gaande is. Na vijf minuten een kanonschot. Het is kwart over negenen. Daarna twee, drie schoten. De menschen loopen ijlings weg 't Is inderdaad een revolutie De kanonschoten zijn nog vrij zeldzaam. Zij komen, naar het schijnt, van de zee en de vesting van San Jorje. Tijdens het diper brengt de telefoon nieuws: de straten zijn door wachtposten gebarricadeerd, de ka nonschoten nemen toe. Eenige schaarsche voorbijgangers', geen auto's meer. De stra ten loopen leeg. Uit de hospitalen wordt de komst van eenige gewonden bericht. Mijn gastheeren, die medici zijn. konden mij tegen elf uur niet zonder moeite met een ambulance-auto naar mijn hotel terug brengen. Nauwelijks was ik daar of ik zag onder mijn venster militaire auto's loeiend en toeterend voorbijrijden, kleine patrouil les, een tank en officieren met revolver in de hand. Den geheelen nacht houdt hel lawaai aan. Geweerschoten, machinegeweervuur, artillerie heel dicht bij. Langs mijn open raam hoor ik het fluitend geluid van gra naten. Zoo nu en dan een groote lichtspat en hevige explosies. De menschen in het huis tegenover mij staan in nachtgewaad te. praten en te kijken. Ik ga wat op bed liggen. Maar het ge weld en de ontploffingen duren voort om tegen vier uur zwakker te worden. Om zes uur 's ochtends komt alles opnieuw in wer king.... Ik vraag inlichtingen, niemand weet iets. Om half elf wagen eenige voorbijgangers en leveranciers zich in de straten. De ka nonschoten houden op, de orde schijnt zich te herstellen. Men beweert dat dc regee ring met de rebellen parlementeert. Op het fort is de roode vlag door een witte ver vangen. Geen auto is te krengen. Ik ben door het gemeentebstuur voor het noenmaal uitge noodigd, maar om 1 uur besluit ik om maar in het hotel te eten. Er was geen ijs, geen versche vruchten, maar er waren ook geen kanonnen meer. Alleen eenige patrouilles. Het is drie uur 's middags. Geen auto's, geen tram De briefschrijver eindigt: Deze persoon lijke strijd, deze door intriganten, die vei lig in het buitenland zitten, geleide en be taalde acties dienden tenslotte den Vol kenbond eens in beweging te brengen. Lis sabon is een bijkans internationale haven, welke door deze agitatie, die alleen door belangen en geen idealen worden gevoed, wordt bedreigd en verontrust. BULGARIJE Aanhangers en tegenstanders van Protogerof slaags. De bladen te Sofia melden, dat in ver band met den moord op generaal Protoge rof in de bergen een gevecht heeft plaats gehad tusschen een kleine groep aanhan gers en tegenstanders van den overledene. Een persoon werd gedood en twee werden gewond. De autoriteiten kwamen direct tusschenbeide en verspreidden de vechten den. Verscheidene personen werden ge arresteerd. JOEGO-SLAVIË. Stefan Raditsj ingestort. Toestand ernstig geacht. Volgens een bericht uit Agram aan de „Poster Llyod" is de toestand van Stefan Raditsj onverwachts ernstiger geworden. De zieke heeft last van koorts; de tempe ratuur bedroeg gistermiddag 39,a gr. en de pols was zeer gejaagd. Dc doktoren weten ook niet wat dc oor zaak van deze plotselinge wending is, voor al omdat Raditsj reeds geheel genezen was van de gevolgen der schotwonde en de eerstvolgende dagen naar een badplaats zou gaan. Voorloopig is veel suiker in het bloed vastgesteld. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. MR. A. E. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST, t Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Gistermiddag is, 11a voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, te 'sHcrtögonbcsch overleden, mr. A. E. J. ba ron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Mr. A. K. J. Baron van Voorst tot Voorst werd 13 December 1858 te Eist geboren. In 1884 promoveerde hij te Leiden in de rech ten en was na afgelegd examen als candi- daat-notaris twee jaren als zoodanig werk zaam te Huissen, waar hij in 1887 tot bur gemeester werd benoemd, welk ambt hij 6 jaren bekleedde. In 1890 werd hij als op volger van zijn vader gekozen tot lid der Provinciale Staten van Gelderland en in 1S93 benoemd tot lid van Gedeputeerden a's opvolger van Mr. de Nc.ce tot Babbe- rich. Op 11 Augustus 1894 werd hij benoemd tot Commissaris'der Koningin in Noord- Brabant. Vele groote werken zijn onder zijn be stuur tot stand gekomen. Hij heeft bevorderd een beduidende ver betering van de salarissen van Burgemees ters en secretarissen, provinciale ambtena ren en werklieden en politiebeambten. Steeds leefde hij ten volle met de ge- heele provincie mede, die hij tot in de ver ste hoeken door zijne persoonlijke bezoe ken door en door kende. Toegankelijk cn behulpzaam voor ieder, genoot hij aller sympathie en hoogachting. Zijn heengaan zal als een zwaar verlies voor de provincie Noord-Brabant gevoeld worden. „Msbd." UIT DE AMSTERDAMSCHE RAAD. De loonen van het gemeentepersoneel. To t 3 1/2 uur vannacht vergaderd Hedennacht heeft de raad van A'dam vergaderd tot half vier, om de debatten af te maken betreffende de loonen van het gemeente-personeel. Alle ingediende voor stellen werden ten slotte verworpen cn de nota van B. en W. aangenomen met 2421 stemmen. In deze nota werd goedkeuring gevraagd voor bestendiging der salarisson en loonen van ambtenaren cn werklieden lot Juli 1930 en de vacantie-toeslagen te bepalen op dezelfde bedragen voor de jaren 1929 cn 1930. Voorts zal in het vervolg heb I0011 van een volwassen werkman op 23-ja- rigen leeftijd ingaan in plaats van op 21- jarigen leeftijd. Een school zal worden in gericht voor jeugdige werklieden voor vak- en algemeen vormend onderwijs. HOEVEEL HONDERDJARIGEN HEEFT NEDERLAND. Het lijstje van honderdjarigen, gisteren in ons blad gepubliceerd, behoeft, althans voor wat Leiden betreft, eenige verbete ring. De hier genoemde mej. de wed. M. W. Pluvan Es is dit jaar overleden, terwijl niet vermeld staat mej. de wed. G. v. LeeuwenLaterveer, die op 8 April haar lOOsten verjaardag vierde. Aansluiting wegen voor motorrijtuigen. Op Dinsdag 7 Augustus in v 0 r b a nd m e t d e n Olympiscjien wegwedstrijd. Geel. Staten van Zuid-Holland hebben bes1oten om ten behoeve van den te hou den Olympischen wedwedstrijd met rijwie-. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een groot financieel schandaal in Duitschland. Dreigende uitsluiting in de Britsche ka toenindustrie. Mariano is in het ziekenhuis te Narvik achtergebleven. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant is gistermiddag overleden. (1e blad) len, voor alle motorrijtuigen gesloten te verklaren op Dinsdag 7 Augustus 1928 van. 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. de navolgende wegen 1. den weg langs de Haarlemraertrek- vaart- tusschen de grens van de provincie Noord-Holland en de Bartenbrug in de ge meente Hillegom; 2. den weg tusschen het Noordelijk ein de van de bebouwde kom van Noordwij- kerhout en den Ruigenhoek (Delfweg) in de gemeente Noordwijkerhout 3. den weg tusschen het Noordelijk einde van de bebouwde kom van Noord- wijk en den Schuinschenweg in de gemeen ten Noordwijk— Notfrdwijkerhout; 4. den weg Katwijk—-Noordwijk tus schen den Kanaaldijk en den Rijnsburger- weg in de gemeenten KatwijkNoord wijk 5. den weg WassenaarKatwijk tus schen den weg naar de Wassenaarsche slag en den Molenweg in de gemeenten Wassenaar en Katwijk. De invoer van plantenonderlagen in de V.S, Een verbod met ingang van 1 J u 1 i 1930. Volgens telegrafische médedeeling van den Rijkslandbouwconsulent .te Washington zal met ingang van 1 Juli 1930 de invoer in de Vereen. Staten van Amerika van onder lagen van appels, peren, kweeperen en krielen verboden worden. Omtrent den invoer van Malaheb-ker- sen, Myrobolan-pruimen en rozen-onderla gen zal een onderzoek worden ingesteld. Het beslag op het Departement van Buitenl. Zaken en Rijksarchief-gebouw. Donderdagmiddag is voor den wn. pre- j sident der Haagsche rechtbank, mr. J. A. F. van Asperen, in kort geding do vorde- j ring van den Staat behandeld tot ophef fing van het beslag, namens den heer W. j ex-kanselier bij het Nederlandsche gezant- J schap te Tokio, gelegd op het gebouw van 1 het dep. van Buitenl. zaken en het Rijks- archief. Namens den Staat lichtte do Landsad- I vocaat mr. J. N. Telders de vordering toe. PI. deelde mede, dat W. tijdelijk werk zaam was bij het gezantschap te Tokio. Hij heeft zich op een goeden dag op een schandelijke manier gedragen, 't Kon nau- i welijks erger; hij is toen ontslagen door den gezant en eigenlijk om hem te ont trekken aan een vervolging door de justi- tioneele autoriteiten in Japan op een boot gezet naar Nederlandsch-Indië. Toen heeft hij de brutaliteit gehad, een vordering tegen den Staat in te stellen, in zes on derdeden. Op één daarvan is hij niet ont vankelijk verklaard, vier zijn hem ontzegd, maar op één punt kreeg hij gelijk. Hij had n.l. Ben gezant gevraagd, het overblijvende meubilair, dat hem toebehoorde, voor hem te verkoopen. De gezant heeft dit uit me delijden op zich genomen. Zoo bleef dus een partijtje goed onder beboer van den gezant, ten verkoop, tot betaling van schulden. Hij vroeg nu den Staat rekening en verantwoording af te leggen en die vordering is door de Rechtbank toegewe zen, ofschoon pleiter in zijn conclusie van antwoord reeds de noodige gegevens had overgelegd, en had aangetoond, dat er een groot nadeelig saldo was. Bij repliek had de tegenpartij echter gezegd, zich over die cijfers niet te willen uitlaten. Nu heeft de Staat niet het minste be zwaar, rekening en verantwoording af te leggen. We hebben bij deze beslaglegging echter te doen met een dwangmaatregel, die volgens artikel 772 van het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, kan wor den toegepast op dengene, dien weigert re kening af te leggen. Daarvan is hier geen sprake. Zoodra pl. bevel krijgt om reke ning en verantwoording af te leggen, is pl. onmiddellijk bereid, daaraan te voldoen. Op verschillende gronden concludeerde pleiter, dat de president zou uitspreken, dal. het gelegde beslag nietig en onrecht matig is en vrordt opgehoven, met last aan

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1