BUITENLAND. BINNENLAND. Letteren en Kunst 19e Jaargang. VRIJDAG 27 JULI 1928 D* ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling fcfaör Lalden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, pij onxo Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per poet f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad U voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag nitgezondord Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowone advertenflën 3P cent per fOgÓV Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. 3 Klolno ïdver.sntién, van ten hoogste 80 woorden, waeria betrekkinyen wprden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop ®n verkoop t 0.50. □it nummer bestaat uit twee bladen. ANTI-OORLOGSVERDRAG DE ONDERTEEKENING. Te Parijs op 27 Augustus. Een plechtigheid zonder precedent., Daar geen der mogendheden bezwaar heeft gemaakt tegen Parijs als plaats van onderteekening van het anti-oorlogpaet, zal deze ceremonie aldaar op 27 Augustus geschieden en wel in de Salie de l'Horloge aan de Quai d'Orsay, welke reeds zoovele historische zittingen heeft gezien. Het zal geen conferentie zijn, maar een bijeen komst zonder precedent, welke men te Pa rijs met veel plechtigheid wil omringen en doen voorafgaan en volgen door recepties en banketten. Men hoopt, dat de in de Duitsche bladen geopperde bezwarc-n tegen de persoonlijke deelneming van Stresemann, onder het voorwendsel, dat Frankrijk nog steeds aar zelt met de ontruiming van het Rijnland, te Berlijn zullen worden ontzenuwd en dat Stresemann met de anderen vuór den vre de zal komen manifesteeren. Aldus zal de ceremonie der onderteekening een soort epiloog vormen op het verdrag van Ver sailles, een verzachte interpretatie der scherpste punten. De jongste berichten uit Washington wijzen er op, dat Kellogg aan de onder teekening door Amerika het karakter zal geven eener plechtige manifestatie der in ternationale solidariteit, waarvan de Ver. Staten vaak beschuldigd worden zich afzij dig te houden. Een V.D.-berieht meldt nog, dat Strese mann zich bereid heeft verklaard aan de uitnoodiging naar Parijs gevolg te geven, ilidien zijn gezondheidstoestand het hem veroorlooft. Van Duitsche zijde wordt ten zeerste toegejuicht, dat de onderteekening te Pa rijs zal geschieden, daar de tegenwoordig heid van zooveel staatlieden aldaar onge twijfeld er toe zal leiden, dat niet met het anti-oorlogsverdrag in verband staande vraagstukken eveneens zullen worden be sproken. Hierbij heeft men het oog op het Duitsch-Fransche vraagstuk, waarvan de oplossing ongetwijfeld in hooge mate be vorderd zal worden door een directe ge dachten wisseling tusschen den Duitschcn minister van buitenlandsclie zaken en den Franschen minister-president Poincaré. In een dergelijk onderhoud tusschen de lei dende staatslieden van Frankrijk en Duitschland zou pen nieüwe basis voor de voortzetting der Europeesche politiek ge vormd kunnen worden. Mussolini en Tanaka niet naar P a r ij s. Briand,Kellogg, Chamberlain, Strese mann, Hymans, Zalenski, Benesj en Primo de Rivera zullen den 27sten Augustus te Parijs bijeenkomen en op het Fransche de partement van Buitenlandsche Zaken aan de Quai d'Orsay het multi-laterale ver drag tot uitbanning van den oorlog onder teekenen. Naar gemeld wordt, zullen Mussolini in verband met zijn drukke werkzaamheden en Tanaka met het. oog op de gebeurtenis sen in China niet aanwezig zijn. DUITSCHLAND. Knoeierijen bij de Stinnesfabrieken. De Duitsche justitie heeft een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den particulieren secretaris van Hugo Stinnes Jr. te Hamburg. Ook is rechtsin gang verleend tegen dr. Edmond Stinnes. Eerstgenoemd geval staat in verband met knoeierijen met aandeelen, het tweede met het. beheer van Edmond Stinnes' autofa- briek. ENGELAND. Weer een Non-Conformistische Kerk voor het Katholicisme gewonnen. Een der oudste Non-Conformistische kerken van Londen was in het jaar 1870 in katholieke handen overgegaan en als schoolgebouw gebruikt. Nu is zij den vorigen Zondag weer als kerk heropend en de eerst H. Mis is er gelezen. PORTUGAL. Bestraffing der opstandelingen. O.m. deportatie naar Timor. De Portugeesche ministerraad heeft een decreet opgesteld, waarin de straffen wor den bepaald, welke aan de beschuldigden met betrekking to de jongste revolution- naire beweging kunnen worden opgelegd. De officieren en ambtenaren, die recht streeks aan de beweging hebben deelgeno men, zullen ontslagen en gedeporteerd worden. De officieren, die de beweging hadden kunnen bestrijden, doch neutraal bleven, zullen op wachtgeld worden ge steld. De schuldige ouderofficieren zullen uit den dienst worden ontslagen cn gede porteerd worden op dezelfde wijze als de officieren. De soldaten, die uit vrijen wü aan de beweging hebben deelgenomen, zul len drie jaar dwangarbeid in de koloniën moeten verrichten. Zij, die ontplofbare stoffen hebben achtergehouden, worden naar Timor gezonden. USLAND. Nieuwe teekenen van opleving van het godsdienstig gevoel onder de bevolking van Sovjet-Rusland. De Sovjet-Regeering heeft weer een nieuwe aanleiding gevonden, om zich te verontrusten over do herleving van den godsdienstigen geest onder de massa van het volk. Het orgaan der Communistische Jeugd „Konsomols Kaïa Prayda", ver klaarde bij het Kerkelijk Congres in Khar- kou: „De straten van Kharkou herinnerden aan die van Kiewo in de oude tijden, toen van alle kanten processies van pelgrims met honderden geestelijken naar het klooster van Laure stroomden. Het blad verontrust zich over de „bru taalheid" van het „kerkvolk", dat bij gele genheid van het Congres de Regeering om toestemming verzocht om godsdienstonder richt te mogen ontvangen. EGYPTE. Mohammed Mahrr.oed Pacha vermoord? Volgens nog onbevestigde berichten uit Cairo moet de Egyptische minister-presi dent Mohammed Mahmoed Pacha ver moord zijn. AFGHANISTAN De plannen van Amanoella. Afschaffing der Polygamie. Volgens het. blad „Aman-i-Afghan" te Kaboel heeft' koning Amanoella tijdens een bijeenkomst, van ambtenaren de aanstaan de bijeenroeping van den raad van afge vaardigden der natie, v. aaraan de regee- ringsambtenaren nier, zullen deelnemen, aangekondigd. De koning veroordeelde de polygamie, welke de ooi zaak vin de in het land heer- schende corruptie "is, er in de toekomst zal elke staats-beambte, die een tweede vrouw huwt, ontslag moeten nemen. Bovendien zal een besluit worden gepu bliceerd omtrent degenen, die reeds meer dan één vrouw bezitten. De koning drong er bij de ambtenaren en zijn onderdanen op aan. de sport te gaan beoefenen, welke voor een goede ge zondheid noodzakelijk is. CHINA. Japan en Nanking. Toespitsing van het conflict. De oneenigheid tusschen Japan en Nan king neemt toe in scherpte. ï)e Nanking-regeering zal de Japansche protest-nota tegen het opheffen van het verdrag en de inmenging van Japan in Mantsjocrijsche aangelegenheden met twee maatregelen beantwoorden. Ten eerste wordt in geheel China een boycot uitgesproken over Japansche wa ren. Men hoopt door dezen economischen oorlog Japan in een half jaar tot toegeven te dwingen. De Japansche regeering heeft leeds verscheidene van hare consuls in China ter beraadslaging over tegenmaatre gelen naar Tokio geroepen. Verder zal in Mantsjoerije een anti-Ja- pansche agitatie doorgevoerd worden om de Moekden-paftij door innerlijke onrust ten val te brengen. Bij aankomst te Dairen werd een aan tal afgezanten van de Nanking-regeering door de Japansche politie gearresteerd. Ter doorvoering der agitatie bevinden zich echter reeds talrijke koeomintanleden in Mantsjoerije. Tsjang Kai Sjek begeeft zich een dezer dagen na ir c'en Nanking partijdag, die tot verdere maatregelen besluiten wil MEXICO. NA DEN MOORD OP OBREGON. De politieke moeilijkheden. De Londensche correspondent van de Köln. Volksztg. schrijft: De min of meer publieke bemoeiingen van president Calles om de verantwoorde lijkheid voor den moord op Obrcgon op de Katholieke geestelijkheid te schuiven, heb ben geen succes gehad. De toestand klaart thans op door een be richt uit New-York aan de „Times", waar uit blijkt, dat de beschuldiging der Katho lieken alleen een manoeuvre van partijpo litiek is geweest. De verklaring voor zijn fiasco ligt in de onverwachte versterking, welke de boeren partij door het aftreden van drie arbeiders- leiders uit het kabinet van Calles heeft ondergaan. Het is den boeren gelukt hun oude tegenstanders, de arbeiderspartij, in de oogen van het publjek als moreelen da der van den moord op Obregon te bestem pelen. Zij hebben den „bond van revolu- tionnaire partijen" bewogen, het ontslag van alle arbeidersleiders uit de regeering en de uitstooting van alle arbeidersafge- raardigden en -senatoren uit het parle ment te verlangen. Calles, die zich slechts onwillig van de arbeidersvertegenwoordigers afscheidt, is daardoor in openlijke moeilijkheden ge raakt. Generaal Zertuche, die hem onmiddel lijk na de vermoording van Obregon als nieuw hoofd der politie van de stad Mexi co werd opgedrongen, heeft zich intusschen openlijk lot een werktuig der bceren-pro- paganda gemaakt. Hieruit, en niet uit sym pathie voor het onderdrukte Katholicisme, is zijn eere-verklaring voor de Katholieks geestelijkheid, welke de arbeiderspartij tot eenig doelwit der publieke aanvallen maakt, ontsproten. De boeren gingen reeds zoo ver den moordenaar van Obregon kwijtschelding van de doodstraf te beloven, indien het ge lukt zal zijn achtermannon ter verant woording te roepen. Dc leider der arbei derspartij ho idt zich schuil. De presidentsverkiezeing. Uit Mexico wordt gemeld, dat president Calles alle pogingen in het werk stelt, om zijn gunstelling Adalberto Te ja do tot voor- loopig president te doen verkiezci:. Een groot «aantal der aanhangers van Obregon wil hiervan "echter .niet weten en ziet liever Saens eandidaat voor het pre sidentschap gesteld. Zij hebben reeds gedreigd een referen dum te doen houden, indien het congres zich naar de wenscben van Calles mocht schikken. Saens van zijn kont heeft zich bereid verklaard met Calles semen te wer ker}, teneinde, jero - Breuk in de gelederen der aanhangers 'van Obregon te voor komen. Gouverneur terechtgesteld. Saturine Cedillo, gouverneur van den Mexicaanschcn staat San Luis Potosi is, naar gemeld wordt, deze week in de gelijk namige hoofdstad van dien staat gefusil leerd. Cedillo zou aan het hoofd van een revolutiónnaire beweging hebben gestaan. De gewone beschuldiging om tegenstan ders uit der. weg te ruimen. De natiën blijven koud en onverschillig. Bij de bijzetting van den Mexicaansclien Bisschop Yaldespino in San Antonio, Texas, maakte de Aartsbisschop van San Antoni, Mgr. Drossaerts bekend, dat de Primaat van Mexico, Mgr. Mora y del Rio, bij zijn dood zoo arm was, «lat zijn nalaten schap niet eens toereikend was voor de bijzettingskosten. „Het treurigste in den toestand van Mexico", verklaarde Aarts bisschop Drossaerts in zijn lijkrede, „is on getwijfeld de algenieene apathie der geci viliseerde wereld. Mexico blcedde uit dui zend wonden en niemand scheen zich daar om te bekommeren; Mexico verdronk I aast in de tranen en het bloed van zijn beste zonen en dochteren en al de natiën der wereld blijven koud en onverschillig. De ecnige, wiens stem zich als een luid pro test. deed hooren, was die van den Vader der Christenheid, Pius XI." Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement: A. Leeuwarden ter standplaats: 1. de gemeente Sneck: J. A. Maseland, candi- daat-notaris te Enschedé; 2. Dronrijp, ge meente MenaldumadeclB. Smid, candi- daat-notaris te Apeldoorn B. Winschoten, ter standplaats de ge meente Nieuwe Pckela: W. Veldkamp, candidaat-notnris te Vianen C. Zwolle, ter stand plaats gemeente Kampen: mr. J. Jum Melle, candidaat-no- taris, commies aan de afdeeling domeinen aan het departement van Financiën, wo nende te 's-Gravenhage D. Utrecht, ter standplaats gemeente IJsselsiein A. G. Cool, notaris te Andel. Vragen van Kamerleden. Ds. Kersten'.s vragen over d e „N e n y t o". De minister van Arbeid heeft thans ge antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Kersten in zake den werktijd op de „Nenyto" te Rotterdam. De minister zegt, dat het bekend is, dat op de „Nenyto" in tal van stands en andere gelegenheden op zeven dagen per week ge werkt .wordt. Echter zijn slechts enkele ruimten, waar op die tentoonstelling arbeid in don zin der Arbeidswet 1919 verricht wordt, te beschouwen als fabrieken of werk plaatsen. En aangezien de arbeids- cn rusttijdenbepalingen van genoemde wet tot nu toe alleen met betrekking tot arbeid in de fabrieken en werkplaatsen in werking getreden zijn, behoeft dan ook slechts in enkele stands bij de regeling van de ar beids- en rusttijden van het aldaar werk zame personeel met do bepalingen der Ar beidswet rekening gehouden te worden. Aanvankelijk werd in laatstbedoelde stands ook wel op Zondag arbeid verricht, doch nadat zulks ter oore van de arbeids inspectie gekomen was,'heeft deze daaraan een einde gemaakt. Alle verzoeken om vergunning om op Zondag op de „Nenyto" arbeid te mogen doen verrichten, zijn afgewezen en bij de laatstgehouden controle, op Zondag 1 Juli jl., zijn geenerlei overtredingen geconst-- teerd. Ook wordt in de stands, waar dc Arbeidswet thans reeds van toepassing is, per dag en per week niet langer arbeid ver richt dan die wet toestaat. De minister zijn geen feiten bekend, op grond van welke hij de gevolgtrekking zou moeten maken, dat deze tentoonstelling, met de daaraan verbonden kermis, schade lijk zou zijn voor liet zedelijk welzijn der bevolking. Het nemen van maatregelen tot hei'iging van den Zondag ligt, zegt de lieer Slote- maker de Bruine, niet op het terrein van den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. Voor enkele als fabrieken of werkplaat sen te beschouwen stands is een vergun ning verleend tot het op werkdagen tot 9 uur 's avonds doen arbeiden. Deze vergun ningen houden alleen een verschuiving van den werktijd in, zoodot per dag niet langer dan 8 1/2 uur mag gewerkt worden. Hel betreft in het algemeen lichten demonstra tie-arbeid, die slechts bij voldoende belang stelling van bet publiek verricht wordt. De minister acht het niet van groot zedelijk belang, te beletten, dat die demonstratie- arbeid in de avonduren wordt verricht- De Ned. Spoorwegen. Do inklaring van douane rechten. Naar wij vernemen, bestaat bij de nel. Spoorwegen het voornemen om de inklaring van dc douanerechten, hetgeen tot dusver door de spoorwegen /.elf geschiedde, over te dragen aan het bedrijf van Ato. De voor bereidende maatregelen voor de overgave van deze werkzaamheden worden op de verschillende overgangsstations getroffen. Een betere verdeeling van het schilderwerk. Er hpstaat een landelijk comité, ge naamd comité, van actie tot regularisatie van het schildersbedrijf, hetwelk zich ten doel heeft gesteld betere toestanden in het schildersbedrijf te verkrijgen. Sinds korten tijd is te Rotterdam een soortge lijke commissie opgericht, waarin zitting hebben de vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties en patroons en ge zellen. Het comité heeft zich tot taak gesteld de werkloosheid in het bedrijf te bestrij den. Men is van meening, dat het in deze stad voorhanden schi'derwerk, zoo wel in het belang van de in het bedrijf werkzame personen als in dat van hen, die schilder- werk laten verrichten, meer clan thans ge schiedt, over het geheele jaar zou kunnen worden lerdeelcl. Immers veel werk, dat tot nu toe uitsluitend in het voorjaar word uitgevoerd, zou evengoed, zoo niet beter in het najaar of gedurende den winter verricht kunnen worden. In de eerst plaats zou aan het werk zelf meerdere zorg kunnen worden besteed en in de tweede plaats zal bij een betere ver deeling van het schilderwerk over het gansche jaar de werkloosheid onder de schilders verminderen, waarvan het gevolg zal zijn, dat de uil keeringen aan werkloo- zen, zoowel uit de kassen als bij den Dienst van Maatschappij Hulpbetoon, zul len verminderen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Op 27 Augustus a.s zal te Parijs het anti- oorlogspact worden onderteekend. De politieke moeilijkheden in Mexico na den moord op generaal Obregon. De geredden van de „Italia" te Narvik aangekomen, waar zij zeer koel werden ontvangen. (LücKtv.' 2e" bl.) Z. H. de Paus licht aan den voet ge wond bij een val in den tuin. (Telegram men). BINNENLAND. De audiënties van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent (Kerkn., 1ste blad). Het doodelijk ongeluk bij militaire schiet oefeningen te Oldebroek (Gem. Berichten, 2de blad). De driedaagsche veetentoonstelling ie 's Gravenhage (L. en T., 1ste blad). HOEVEEL HONDERDJARIGEN HEEFT NEDERLAND? Men is in dezen komkommertijd in het buitenland begonnen met de oudste inwo ners van het land te interviewen. Oni het nu onze Hollandsche persfotografen en interviewers zoo gemakkelijk mogelijk te maken zendt het Haagschc Persbureau 't volgend staatje van de oudste Nederlan ders, n.l. van hen, die 100 en meer jaren oud zijn. Het begint met een eerbiedwaar dige lijst (naar ouderdom) van honderd jarigen: de heer H. L. Bosgoed te Ter- wolde, de heer Victor v. Frese te Hinte (Oostfr.), de heer L. C. J. Oytrop te Am sterdam, mevrouw de weduwe H. P. Brons- foort-Wesselink te Enschedé, de heer Gor- nelis den Boer te Brandwijk (gem. Mole naarsgraaf), mcj. de weduwe H. S. van der Land te Kollumergraaf, mej. de weduwe M. W. Plu van Es te Leiden, mej. de weduwe J. Oldenhuis te Spijk te Klooster zande (gem. Hontenisse). de heer Roe' f KANUNNIK DR. Th. M. VLAMING, i Pastoor Th. Vlaming, te Berkcl, die be noemd is tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. van der Kloy te Gouda. Dan volgen do seniores van 101 jaar: mej. Braafhorst, te Ede, de lieer R. P. van Calvar, in 't Waar (Gron.), de heer J. J. Yeenstra te Surhui- j zum (Fr de heer J. Bevcrborg te Lonne- ker. Daarnain komen nog meer seniores van 102 jaar: mej. de weduwe C. A. Bre- sijn Zuuren te Utrecht, mej. Keo P. do Haen te Weert, mej. de weduwe Antjc do Kleine-Betten te Oudehoorn. Momenteel is er geen Nederlander van 103-jarigen leef tijd, doch wel van 104 jaar, n.l. mej. do we duwe Jonas Gottschalk te Bauchem. De kroon spant echter nog steeds de 105-jarige mej. de weduwe J. Asselma de Witte te Hengstdijk (Z.) die de oudste Nederlander is. Deze eerbiedwaardige lijst van 20 grijs aards zal in Augustus a.s. wederom ver meerderd worden met 'n nieuwen honderd jarige nd. mej. Christina Janssen te Horst Zooals men ziet blijken alle deelen van ons land nogal gezond te zijn, terwijl platte landers en stedelingen elkaar in deze geen verwijten behoeven te doen, en ook de bei de kunnen broederlijk dan wel zusterlijk met malkander gedeeld hebben. De Passiespelen van Oberammergau. De eerstvolgende opvoeringen van de beroemde „Passiespelen" te Oberammergau vinden plaats in 1930 en wel in een nieuwen voor dit doel gebouwden schouwburg. Net als in den ouden houten schouwburg, zal ook in het nieuwe gebouw het tooneel in de open lucht zijn gelegen. Onder do zaal bevinden zich echter in den nieuwen schouwburg uitgestrekte kelders, waarin coulissen en requisicton zullen worden op geborgen. Zij zullen niet meer, als voorheen rondom het tooneel verspreid staan, zoo dat in de toekomst ook een veel beter licht op het tooneel zal kunnen vallen. De plan nen van den nieuwen schouwburg zijn ont worpen door inwoners van Oberammer gau. Bij de uitvoering zullen echter des kundigen van 't „Bayerische Staatstheater" behulpzaam zijn. De leiding van de Passie spelen zal ook in 1930 aan Georg Lang worden toevertrouwd. Dc zaal zelf zal worden overtrokken met een glazen dak. Er zullen 4200 zitplaatsen in zijn. De vroeger© staanplaatsen zullen r-'V verdwijnen. De repetities zullen f len a.s. herst beginnen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1