i er W O E R Dl in de moskees; 5e. Preeken en liturgie in het Turksch; 6e. Spraaklessen voor de pre dikanten. Men zal zich herinneren dat Turkije reeds het kalifaat, de oude kloosterscho len van de Islam, en de Fez heeft afge schaft, en de vrouwen heeft veroorloofd ongesluierd te gaan. De commissie heeft het volgend programma opgesteld: „Resumeerende stellen wij voor nauw keurig de wijze van toepassing vast te stel len van die wijzigingen die ertoe bijdragen de godsdienstige ceremoniën in overeen stemming te brengen met de hygiëne, om ze te verturkschen, hun een aestetisch ca chet te geven en ze met de philosophie overeen te brengen." De wijding van tien inlandsche priesters. Sienhsien (Chili, China). Op -20 Mei j.l. heeft Z. D. H. Mgr. Lécroart 10 inlandsche priesters gewijd. Het is de eerste maal dat een zoo groot aantal tegelijk wordt gewijd in dit Apostolisch Vicariaat. Er zouden er nog meer zijn geweest, zoo niet een aantal studenten van diezelfde cursus in de So ciëteit van Jezus was getreden, waar ze thans hun novciaat vervullen. Peking (China). De „North China Stan dard" publiceert een correspondentie af komstig uit Tsinanfu van 19 Mei, van den volgenden inhoud: „Begin met de Japaneezen te dooden; tracht u vervolgens van de vreemdelingen te bevrijden en eindelijk van de missiona rissen". Dit bevel trof men in 't Chineesch ge schreven aan op een bord van de Jonge Meisjesschool te Tsinan, die onder leiding staat van de Katholieke Duitsche missie zusters, en die thans sinds eenigen tijd dient tot kazerne voor de soldaten van het nationalistische leger. Op verzoek van den Duitschen bisschop Mgr. Herkenrath, stelden de Japansche officieren een onderzoek in ter plaatse, en vonden de overblijfselen van verbrande documenten, soldaten uniformen, vaandels bommen, geweren en oorlogsmunitie. Daar de missionarissen een ontploffing vrees den, lieten ze alles in veiligheid brengen. Mgr. Herkenrath deelde een schrijver dezes mee dat ook een priester een ver gadering van soldaten en burgers had bij gewoond. De redenaars wendden alle po gingen aan om hun hoorders te overtui gen van de noodzakelijkheid de buiten landers te verwijderen: „Het is de eenige manier om den vrede in China te herstel len", zeiden ze. De Duitsche priester, die op deze bijeenkomst de eenige buitenlan der was, merkte den redenaar op dat deze zich niet op die wijze moest uitlaten. Als eenig antwoord v erd hem gezegdDoe gij uw plicht, ik zal de mijne doen. Gedurende de bezetting van Tsinan, be trokken de soldaten de missiepost en voornaamste de kerk. Verscheidene van hen gingen op het kleine altaar liggen om beter te kunnen slapen. Een ieder der missie-actie zal een bezoek brengen aan de Ver- eenigde Staten. Hongkong. Men bericht dat Rev. Paolo Manna, Generaal Directeur Overste van het Pauselijk Genootschap voor Vreemde Missiën, wiens hoofdzetel zich te Milaan bevindt, de U. S. A. zal bezoeken na zijn taak in China te hebben voleind. Pater Manna heeft zich verscheidene maanden bezig gehouden met het bezoeken der mis sies van zijn Genootschap in Indië en China. In Missiekringen beschouwt men Pater Manna als een der baanbrekers van de te genwoordige actie die beoogt grooter be langstelling te wekken voor de voortplan ting des geloofs; het is een markante trek van de katholeike kerk in onze dagen. Manna is de oprichter van den Priester Missiebond. Men ziet in hem een groot voorman, en in zijn hoedanigheid van in ternationale persoonlijkheid zal hem in de Vereenigde Staten een warme ontvangst wachten. Het oudste missietijdschrift ver schijnt reeds 60 jaar. Rome. „De Katholieke Missiën", het voornaamste orgaan van het Pauselijk Liefdewerk tot voortplanting des Geloofs in Frankrijk, vierde de 28 Juni de zestig ste verjaardag van haar uitgave. In 1868 te Lyon opgericht, werd dit blad de voor- looper van talrijke missie tijdschriften die thans verschijnen. Ter viering van dezen gedenkdag verscheen een speciaal Jubi leum-nummer, waarin het begin van de lange en moéitevolle loopbaan van deze uitgave wordt geschetst en waarin de ge- lukwenschen van den Heiligen Vader zijn opgenomen in een missive door hem zelf geschreven. Gezaghebbende personen der Katholieke misiebeweging in Frankrijk brengen een saluut aan de groote diensten die dit orgaan heeft bewezen. Sinds 1822 worden de „Annalen van het Genootschap tot Voortplanting des Ge- looofs" te Lyon uitgegeven. Om met meer zekerheid de gewichtige berichten te ver krijgen die door de missie uit alle deelen der wereld worden uitgezonden, riepen de Centrale Comité's van Lyon en van Parijs de hulp in van Rev. Stanislaus Laverrière voor het oprichten van deze uitgave. Rev. Laverrière toonde zich een bekwaam re dacteur, en toen hij zich in 1879 genood zaakt zag zijn taak om gezondheidsrede nen neer te leggen, ging dit tijdschrift een zekere toekomst tegemoet. Zijn opvolger Mgr. Theodore Joachim Morel was een eminent geleerde en een groot redenaar; hij had gedurende 40 jaar de leiding. Thans is redacteur Rev. P. Penei; hij heeft de schoone traditie van deze prins der tijdschriften weten hoog te houden. Een teekenend feit in verband met de eer ste geschiedenis der „Katholieke Missiën" doet zich kennen in het aantal vertalingen dat men er van maakte in het buitenland. De meeste hiervan verschijnen thans in den vorm van onafhankelijke uitgaven, maar toch blijven er eenige doorgaan met zich te baseeren op het te Lyon aangevan gen systeem. Het eerst verscheen een Ita- liaansche uitgave, de 6de April 1872; daar na volgde een Spa insche in 1873 in April en daarna, in Juli va ndatzelfde jaar de Duitsche. De Hollandsche vertaling zag de 15e Januari 1874 het licht. Later volgden nog drie talen; het Hongaarsch in 1881, het Poolsch in 1882 en de Engelsche ver taling in 1885. Iiedere Paus en Prefect der H. Congre gatie der Propaganda heeft sinds 1868, on der een of anderen vorm de waarde van deze revue voor de uitbreiding van het Evangelie erkend. Het speciale Jubileum nummer kan er verzekerd van zijn als die naar der kerk uit alle deelen der katho lieke wereld de verschuldigde hulde tot zich te trekken. De wereld-opbrengst van S.P.L. in 1927. Dat de belangstelling voor de vorming der inlandsche geestelijkheid over heel de wereld stijgende is en de woorden des Pau sen krachtig doorwerken blijkt wel uit de groeiende steun, die S. P. L. mag vinden. Niettegenstaande de Lire in het jaar 1927 ongeveer 40 in waarde steeg, en in de Vereenigde Staten aanmerkelijk minder bij droegen, is toch het eindcijfer nog bijna 400.000 Lire hooger dan in 1926 en worden in de lijst der bijdragende landen verschil lende nieuwe aangetroffen. Volgens de opbrengst in Lires gerang schikt komen dan de volgende cijfers: Nederland (1 fl. Lire 7.67) Lires 2.322.881 Frankrijk (1 fr. frc. Lire 0.75) 2.207.152 Italië 1.100.000 Spanje (1 pes. Lire 3.20) 845.005 België (1 fr. bg. Lire 0.53) 645.203 Zwitserland (l fr. ss. Lire 3.70) 460.000 Duitschland: a. Nrd. 1 Mk L. 4.60 b. Beijeren Duitscbl. L. 133.358 L. 206.482 339.840 Engeland St. L. 93) 169.183 Brazilië 107.000 Hongarije 52.814 Ver. St. v. Nrd. Amerika 1 p. L. 19) 49.677 Canada 1 L. 19) 47.225 Tsecho-Slowakije 36.860 Uruguay 36.672 Allahahad 20.000 Luxemburg (1 fr. L. 0.53) 5.300 Oostenrijk 5.005 Jugo-Slavië 4.000 Ierland 3.685 Malta 1.759 Argentinië 1.567 Totaal Lires 8.460.827 Uit de Landbouwwereld. Van den Aardappeldag. De „Aardappeldag", zoo pat weer te Wageningen gehouden, was weer zeer leer zaam. Er waren een paar honderd bezoe kers, die èn door het gesproken woord èn door het aanwezige aanschouwingsmate riaal zeer veel hebben geleerd. Onze aard appelkennis is weer verrijkt. Wij weten nu, dat de schimmel, welke d e aardappelziekte kan veroorzaken, ook buiten den aard appel kan leven. Ook al blijft dus, als in de jaren 1911—'21, de ziekte uit. dan is- dit nog geen bewijs, dat ze niet zal terugkomen. Het beste bestrijdingsmiddel is thans wel: besproeiing met Bordeauxsche p a p. Maar de toepassing moet tijdig zijn, zij komt te laat als- de ziekte zich al ver toont. Juist vóór het uitbreken der ziekte schijnt wel de beste tijd te zijn. En dan: niet door éénmaal bespuiten wordt de ziekte bestreden. Herhaling na 2 a 3 weken, afhankelijk van de weersgesteldheid, is noo- dig. In de practijk komt het wel voor, dat men 5, 6, 7 maal in een zomer bespuit. Men weet, dat druilig, vochtig warm weer de ziekte begunstigt en bevordert. Dan is „sporenvorming" te verwachten. De Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen en het Meteorologisch Instituut hebben zich ingesteld om de landbouwers voor zulke kritieke dagen te waarschuwen. Prof. van Everdingen van het Instituut noemt nog vier factoren, welke op de ziekte van invloed zijn: le Dauw gedurende minstens 4 uren; 2e Niet te lage temperatuur (mi nimum 10 graden Celsius); 3e Een bewol king van ongeveer 0.8; 4e Overdag wat regen. Er werd op den „Aardappeldag" ook gesproken over goede bewaarplaatsen van poters, van vroeg gerooid pootgoed. Men heeft ontdekt, dat in het licht be waarde aardappelen minder sterk spruiten Sommige landbouwers zijn daarom al be gonnen hun pootgoed aan het licht bloot te stellen. De heer M. Noteboom te Klun- dert bouwde in 1920 een bewaarplaats met het oogmerk het spruiten tegen te gaan. Naar het type Noteboom werden op de Zuid-Holl. eilanden de aardappelbewaar plaats moet vorstvrij gehouden kunnen wor den daarbij in acht genomen: 1. Het licht moet zooveel mogelijk tot alle aardappe len kunnen doordringen. 2. De bewaar plaats mot vorstvrij gehouden kunnen wor den, of vorstvrij gebouwd zijn. Voor vol doende toelating van licht wordt gezorgd door glazen wanden, waarvoor draadglas wordt gebruikt om breken te voorkomen; de breedte mag niet meer zijn dan 5 Me ter, terwijl de bewaarplaats niet in den grond mag worden gebouwd. Het vorstvrij maken of houden vereischt ook de noodige zorg. Er moet een behoorlijke luchtver- versching (ventilatie) zijn, maar tocht moet worden vermeden. De bewaarkosten. wor den 30 ets. per Hectoliter hooger, maar daartegenover staan verschillende voordee- len: geregelde gelegenheid tot controle; d© zieke en slechtsptuitende poters kunnen worden verwijderd; men kan poten op het meest geschikte oogenblik. De Oorworm een onschuldig veroordeelde. De Ooi-worm staat niet in der menschen gunst. Als kind werd ons al vrees voor het diertje ingeboezemd, omdat het den mensch in de ooren zou kruipen. En daarom meen den we. dat het geen betere behandeling zou verdienen dan te worden doodgetrapt. Die beschuldiging is puur laster, 't Is waar: de Oorworm ziet er met de twee vreese- lijke tangen aan het achterlijf werkelijk gevaarlijk uit, maar die tangen zijn een zeer onschuldige versiering, waarmee hij zelden groote dingen doet. Er is geen dier, dat absoluut nuttig of absoluut schadelijk is. En zoo kunnen we van den oorworm ook wel iets „kwaads" vertellen, beschouwd dan van ons egoistisch menschenstand- punt. In geval van nood leeft de jonge oorworm soms van plantenvoedselbij ge brek aan ander voedsel peuzelen de oor wormen soms met de bladluizen een stuk van een blad. op. Het voordeel, dat ze doen is echter veel grooter dan de schade. In normale omstandigheden is de oorworm een vleescheter. Hij verdelgt, altijd in het verborgen werkende, in den tuin, in het bosch en op het veld, een kolossale massa schadelijk tuig, als bladluizen, schildlui zen, rupsjes, vliegen, diverse larven, b.v. van den schildkever en de aardvloo, en ma den, poppen, enz. In tuinen met veel schut tingvlakte, veel latwerk, tuinhuisjes, oude banken, enz. enz., waar dus veel schuilhoe ken zijn, kan men altijd een verbazend aantal oorwormen vinden. Als men ten minste gaat zoeken, want het zijn nacht dieren. Wanneer de oorwormen nu in hoofdzaak planteneters waren, wat moest er dan van zoo'n tuin terecht komen? Im mers niets. Mén ontmoet wel eens een oor worm op een perzik, maar dat is om te zoeken naar rupsjes en mieren, die de vruchten uitvreten. En daar krijgt dan de oorworm, die ons notabene komt helpen, de schuld van. Ik las eens van iemand, die de zaak (waarvan de oorworm in hoofd zaak leeft) eens ernstig wilde onderzoeken. Hij hield eenige oorwormen vrouwtjes en mannetjes ruim zes maanden gevan gen. Zij waren na een tijdlang hongerlijden slechts met moeite te bewegen om iets van plantenvoedsel te nuttigen; levende insecten werden echter met groote gulzig heid verslonden. Perzikbladeren keken ze niet aan; alleen waterrijke bladeren wer den aangevreten, blijkbaar om het water. Wat zoet was, lieten ze liggen. Het wijfje legde 30 eieren, die met veel zorg werden rondgedragen, doch ten slotte aten ze van honger de eieren op. Bladluizen waren voor hen een zeer geliefkoosde lekkernij. Worden de oorwormen al te talrijk, dan kan men ze vangen, door bosjes stroo tegen de schuttingen te hangen; daar kruipen ze graag in. Men doode ze dan evenwel niet, doch late ze op een afstand van den tuin, in het struikgewas, vrij. Is U dit bekend? Behalve een 23-tal Rijkslandbouwconsu- lenten en een 17-tal Rijkstüinbouwconsu- lenten, zijn er nog zes Rijksconsulenten voor het buitenland: Dr. J. J. L. van Rijn te Rome, Ingenieur (Sr.) B. Gerritsen te Londen, Ir. A. H. Joustra te Berlijn, Ir. A. Sevenster te Parijs, Jhr. J. v. Vreden- burch, honorair consulent voor België te Capellen, en Ir. L. A. H. Peters voor de Vereenigde Staten van Amerika te Wash ington. De taak van de Consulenten in het. buitenland bestaat in het behartigen van land- en tuinbouw in den vreemde. Zij zijn toegevoegd aan de gezantschappen in de landen, waar zij werkzaam zijn gesteld. Ons land heeft' een 10-tal Zuivelconsulen- ten. Zij worden aangesteld óf door het Rijk, óf dor r een provinciale landbouw- maatschappij, óf door een afzonderlijk daartoe in het leven geroepen commissie. Onder het oppertoezicht van den Directeur generaal v. d. Landbouw oefenen de Rijks- ztff^elconsulenten hun taak' uit onder het toezicht van en in overleg met een Zuivel- commissie. Rijkszuiveleonsulenten zijn ge vestigd te: Assen Zwolle, Zutphen, Utrecht Hoorn, Gouda, Middelburg, Breda en Roer mond. De heer J. Mesdag, Zuivelconsulent te Leeuwarden, is ambtenaar der Friesche Maatschappij van Landbouw. Behalve de tien consulenten zijn er nog een 8-tal assi stenten bij den dienst dier ambtenaren. Heeft men de hulp van een Zuivelconsulent. noodig voor zijn. bedrijf of fabriek, dan wende men zich tot den Ambtenaar in zijn provincie. Wenken en mededeelingen. Eindelijk schijnt de oorzaak der Iepen ziekte, welke 9 jaar geleden voor 't eerst zich in ons land vertoonde, en daarna ook in andere landen werd geconstateerd, ge vonden. Zij wordt veroorzaakt - elders wordt van wetenschappelijke zijde gemeld door een schimmel (Graphium Ulmi). Het. is Dr. Wollenweber te Berlijn gelukt door enting van 1 tot. 3-jarige zaailingen met Graphium Ulmi de verschijnselen der Iepenziekten te doen ontstaan. Als wij nu ook maar een bestrijdingsmiddel mochten vindenMaar zoover is het nog niet. Zieke boomen opruimen, en soorten kweeken. die nog niet ziek gemeld zijn, is het eenige, wat wij doen kunnen. Zulke soorten zijn: Ulmus Vegeta en Ulmus Fulva. Gedach ten: Waarom zoudt gij klagen, dat de rozestruik doornen heeft, en u niet ver heugen. dat naast de doornen rozen bloeien? Gij vergalt uw geluk door altijd de schaduwzijde te zoeken. Stank in huis of stal wijst, op ziekte en weggewor pen geld. B—r. StoomvaartbericH STOOMVAART MIJ. NED| BALI (thuisr.) arr. 24 Juli u J. P. COEN (thuisr.) vertr. Algiers. KARIMOEN (thuisr.) vertr. Padang. Nc én KON. H0LL. LLOYl ndagn MAASLAND (uitr.) vertr. jj Santos. MONTFERLAND (thuisr.) te Antwerpen. SALLAND (uitr.) pass. 21 Jü p riffe. MALYC0N LIJN. STAD AMSTERDAM vertr. Rosario naar Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA l| RANDFONTEIN (thuisr.) arr. Duinkerken. SPRINGFONTEIN (thuisr.) te Durban. £ntw( tank, duo jken kinc Qotori ;hudd: s ha< kwaï Au' best der ;h is belac k uit de eb HOLLAND—AMERIKA Ll BLIJDENDIJK, arr. 23 Juli n 'gesis dam te Baltimore. DINTELDIJK van Vancouver terdam arr. 22 Juli te Portland 0 EEMDIJK arr. 21 Juli van Rot V ancouver. LOCHGOIL van Vancouver naj dam, arr. 22 Juli te Londen. SAMBRE, van Vancouver naai dam arr. 22 Juli te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIëlj BLITAR (thiusr.) vertr. 24 Juli Said. de sic die wen rerk jheic ig a .je, fd z< HOLLAND—00ST-AZIël(j SALABANGKA (uitr.) vertr. Jtfcort Port. Said. ZOSMA (thiiisr.) vertr. 23 Juli; nang. I HOLLAND—BR ITSCH-INDIi^et BTLDERSDIJK (uitr.) vertr. i} ootje Madras. ohip BRIELLE (thuisr.) vertr. 22 aten Rangoon. Bbei lloeg, ROTTERDAMSCHE Qfac SIANTAR (thuisr.) pass. 23 J sant. SIBAJAK (thuisr.) wordt. 26 1] voorna, te Marseille verwacht. SLAMAT (uitr.) arr. 24 Juli te ROTTERDAM—ZUID-AMERIKl ALDABI (uitr.) pass. 22 Juli Noronha. ALGORAB (thuisr.) vertr. 23 Jcj Rio Janeiro. WAALDIJK (thuisr.) pass. 23 .Tul| sant. Vragenbus, Vraag: omtrent de uit.keering Ti- Raad van Arbeid voor een gestorn sten zoon, voor wien altijd geplakt iAa Antwoord: U komt o.i. nietifh' merking voor eenige uitkeering jjlla den Raad van Arbeid, tenzij uw zo<fct een ongeval om het leven mocht komen. Wanneer u evenwel volledig lichtingen wenscht, kunt u zich wen k, den Raad van Arbeid te Leiden, ed in ieder geval zouden aanraden. Vraag omtrent ondersteuning1 fd behoeftigen vader. Antwoord: Wanneer een dei ren niet wil bijdragen in de oven <r men ondersteuning kan de v a d den burgemeester van de plaats vi ning een bewijs van onvermogen vri zich daarmede wenden tot het bun Consultatie in Den Haag. Daar dan een kostelooze raadsman woi gewezen, die ervoor zorgt, dat de door den rechter gedwongen wori zijn (haar) verplichting te actie moet uitgaan van den vader volde1 J vader F Gevraagd eon aankomend DAGMEISJE Heerengracht 64. 6491b Gevraagd, een 6487b FLINK NET DAGMEISJE Ajet onder do' if jaar. Zich aan te melden. Haat] .straat 86. Voor dadelijk gevraagdeen R.K. DIENSTBODE boven de 18 jaar, voor dassen nacht. Brieven AgentschapyCT C., Hortuslaan 11, Sassenheüiu 6477 R.K. BURGERMEISJE voor hulp in een cèmestibles zaak Brieven met verlangd salaris aan het Bur. van dit Blad no. 6474b. TWEEDE MEISJE gevraagd voor lichte bezigheden. teich aanmelden: SCHEFFERS, Haarlemmerstraat 149. 6472b Gevraagd: een flink R.K. BURGERMEISJE als bulp in de huishouding- Zondags vrjj. Brieven Bureau van dit blad No. 4016b. Gevraagd een 6467b R.K. MEISJE geichikt voor do geheele huis houding, in klein gezin. Brieven aan J. W. v. d. POST, Terweeweg 38, Oegstgeest. Gevraagd een net 4002b FLINK MEISJE voor den dag, in klein gezin. Zondags vrg. Haarlemmerstr. 126 Gevraagd een el84b DAGDIENSTBODE of flink aankomend Meisje, hulp van een werkster aanwezig. Adres Mej. DUINDAM, Heerensteeg 17 B Gevraagd voor den dag een net 2de MEISJE leeftijd 14 of 15 jaar. Adres: Mevr. TIMP, Morsohweg 14 6483b Een nette WERKSTER gevraagd voor den Vrijdag. Witte Rozenstraat 56. 6470b Voor een flinke Burgerjongen van 18 jaar, 'wordt (interne) PLAATSING GEZOCHT in het Tuindersbedrijf. Hoog sabiris geen hoofdzaak. Brieven aan V. CORNELIS8E,, Agepfvan dit blad te Oegstgeest 4003 HALFWAS BAKKER gevraagd, R.K., v.g.g.v. aan te melden 's avonds na 6 uur. VAN TIENKN, Bronkhorststraat 43. 3227b Gevraagd, een JONGEN voor Meubolmakerjj. P. de Lacourt- straat 21. 3224b Er biedt zich aan een R.K. BAKKERSV.EERLING tegen kost en inwoèing en kleii) vergoeding, leeftijd!'16 jaar. onder no. 322Maan Agent HAM, Kerkstr. 47 Wassep' BIJVERDIENSTEN. Levensmiddelen-Maatschappij vraagt actieve Agenten(tesse), voor Leiden en Omstreken. Brieven bureau van dit blad onder No. 3225b. VRIENDIN leeftjjd 23 jaar, liefst in bezit van een fiets. Brieven bur. van dit blad onder no. 3223b. KAMERS TE HUUR voor bejaarde menschen zonder kinderen of voor twee Dames. Br. Bur. v. d. Blad no. 6465b. TE KOOP 6496b eenige 2e hands Rijwielen, be staande uit Jongens-, Meisjes-, Dames- en Heerenrijwielen, bij J\ A. MEERSHOEK, Rijwielhan del, Vliet 32, hoek Molensteeg. WEGENS VERHUIZING tt^otfp Slaapkamer-Ameublement beMWnde uit spiegelkast wasch- tafel ttet marmerblad en spiegel- opzet nachtkast, tafel en ledikant en een witgelakte wasehkast met marmerblad en een witgelakte boekenkanst met glazen deurtjes ook geschikt voor kleerenkast. v. VELZEN, Utrechtsche Veer. 3239b WESTLANDERS te huur van 26 Ton, alles lste Klfts, tevens Schuiten van 12 Ton met toebehooren. Aan hetzelfde adres Koolteer en Carbolineum te koop in eiken hoeveelheid. H. HARLAND, Maresingel 11, Tel. 664, Leiden. 6498b STGOM VERVERIJ. Voor degelijk en net werk is stoomververij «Nederland" Fabriek Garenmarkt No. 25, goedkooper en vlugger dan ioder ander. Stoomt en verft alles. Als nieuw worden uw gewatteerde en "Wollen dekens bedden en spreien enz. Tel, 1325 6488b SALON PATHÉFOON. Door ziekte genoodzaakt op te ruinen pracht luxe Salon Pathé foon,' hoog 110 c.M., nog nieuw, met 70 nummers, van f125.nu voor f 39.Hansenstraat 30 (Boekwinkel). Reuzenkoopje 6495b BEHANGERIJ. Laat Uw kamers behangen door goeü vakman, a 25 cent per rol. Schitterende stanl-collectie. Ook buiten de stad. Jc speciaal adres voor hot in ordo maken van ge- heele huizen, door W. MULDER, Gasstraat 34. 6480b MEUBELSTOFFEERDER! J. Solied en voordeelig is 't adres voor het opmaken en bekleeden van stoelen, fauteuils, divans enz. Vakkundige behandeling door W. MULDER, Gasstraat 34. Stoelen overtrekken met leer f 2.—, 6479b MOTORBOOTJE te kpop aangeboden. Klein model Racebootje, vaart 10 a 12 K.M. per uur. Te bevragen bij MAR. J. SCHUSTER, Sigarenfabrikant, Maredijk 23. 6471b OPENBAAR SLACHTHUIS. Groote afslag. Zaterdag voor middag IOI/2 uur verkoop van een buitengewone groote partij gesteril. Rundvleesch, Rundvet, Reuzel en Bouillon. M. FRANKE. 6494b R.K. Ver. v. Kraamverzorging zendt in Leiden en Omstreken gediplomeerdo Kraamverzorgsters voor dag- en nachtverpleging. In Leiden ook wijkverzorging meer malen daags. Bureau Boerhaave- straat 30. Spreekuur 1012 uur. Donderdags alleen 24 uur. 6271b DRIE EN EEN KLEINTJE Engelenbrug - Liqpe. Vetleeren Werkschoenen fö.Op^m f5.25 en Groom gelooid met npfis en watertong f7.Beste ^énoenen. LEIDEN KATWIJK. Dagelijks vertrekken de Motor booten naar Katwijk des v.m. 13 uur, des n.m. 2 unr, terug 's avonds half 7. Prijs retour f 0.20. Ligplaats Haarlemmertrekvaart. J. HARLAND, Tel. 664. Zater dags geen dienst. 6497b WITTE LEGHORNS. Té koop: 6 mooie Witte Leg horns, 3l/2 maand oud, met if zonder Haan. Te bevragen: J<\H. DEN HAAN ZOON, Rüösburg, Kerkstraat 18. 6476 HEEFT U met moeilijkheden te kampen, rand of bijstand noodig in civiele of scat's aken, wendt U even tot VAN LUNSEN (gep. rechercheur van politie), Hyacinthenstraat 5. Afdoende hulp. 6473b NIEUW NIEUW late klas prima Rijwiel voor slechts 75 cent per week, alleen binnen do Gem. Leiden Brieven bureau van dit blad onder No. 3218b KUIKENS 30 Ct, 50, atuks a 27ty2 ct., 100 stuks v 25 ct. Raszuivere Leghorns prima afstamming, complete Kunst- moeder met 15 Kuikens f8. Kloeken met 15 Kuikens f8.50. GROENEVELD's Centrale Broe- derij, Hoogl. Kerkgraoht, Tel. 2590. Knikenzaden, enz. 6485b TRAPNAAIMACHINES. Gelegenheidskoopjes. Trapnaai- machine Singer groot model t 80. Hand en Voet Naumann f 60. Groote voorraad gebruikte Machines vanaf f10.tot f 80.—Allen met garantie. Goedkoopst Reparatie- adres. WESTDORP Co., Morsch- straat 56. 6486b EERSTE WARM0NDSCHE Elec. Schopn makerij. Heeren Zooien en hakken 2, Damej Zooien en hakken 1 50. derwerk volgens grQotte^Uepa- ratie kan in 1 uur b aanhev O L" J RIJNSBURG Gladiolen, Dahlia's I men, Kool, Kroten, Aardt] Uien en alle apder9 f worden met uitstekende ij| ten verbouwd, mei een n eisch samengestelde kunslbemesting/ FirmaS DEN HAAN, HijnsburgT PLEIZIERBOOTI te huur, voor groote- e gezelschappen, van 6 tot sonen, tegen billijken prijfï J. HARLAND, Marei1"* Tel. 664, Leiden. MEUBELEN. 2 Fauteuils, 4 Stoelen,! stoffeering f 37.50, f 13.90, Dressoir f 33.-,I f46.50, 2 Clubfauteuil!, f Stoelon, geheel bekleoding f 89.-, Salonta handwerk. Meubelmaf Singel 116. Abonnementen en M'l tiën worden aangenoiK J. NOORDERMi NASSAUKADE,1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8