Uit de Rijnstreek. en de laatste passagier naar boven Stadio lus ïche, ïmiraai in een ten en -HAV[ Isa RT. vera .1 op laan, i ge« de b d wei buitn laar De heer Guillonard, chef van den hen dienst op Waalhaven, heeft •rbij zeer onderscheiden. rel de G. G. D. met twee auto's -y- F^I er plaatse was en dr. Koning aan- 'htairg kunstmatige ademhaling toepaste, bij deze hulp te laat. Nog geruimen tijd pet een zuurstof-apparaat bezig ge- Oorafg( joch de levensgeesten waren bij bssp; ten Cate reeds geweken. Met de il werd het lijk weggevoerd, vier overige passagiers, waaronder Löej; Lusters van het groote ziekenhuis, i met een auto van den Geneeskun- pienst naar het ziekenhuis aan den jgel vervoerd, nadat eerst bij een mes, mej. F. E. S. Kappeyne uit den die een beenfractuur had bekomen, en was gespalkt en bij mej. ten Cate D"T rraine Holling, eenige hoofdwonden verbonden. De piloot, die weinig had bekomen, werd naar Waalha- [rvoerd. toestel werd later met zwaardere uit het water geheschen en bij het „De Tweeling" op dek gezet. 8]ag.enheid op Waalhaven. verslagenheid op Waalhaven over loodlottig ongeval was zeer groot, jetreurde het ten zeerste, dat door Jde omstandigheden niet alle passa- zijn gered. Ook voor piloot Schot .'men het gebeurde zeer jammer. Wat ';ies de oorzaak van het ongeval moge eest zijn, men vond, dat Schot er van lakt heeft, wat er nog van te maken ens i| ^anf. wat Zouden de gevolgen ge- i zijn, als het toestel eens niet in het B tere°kfc was gekomen? Dat er nu Ta°0oode valt te betreuren, had misschien geworden, als men dadelijk de P. fldep had geopend. Achteraf is echter Wltse;iakkelijk de zaken zoo te bezien. Op het op. "fenblik van het ongeval hebben de man- i^Jfdie de redding hebben volbracht, ge- nO0rm wat zij konden. "pe inzittenden waren mej. F. E. S. ICap- ,.fne v. d. Capelle, wonende Emmastraat S te 's-Gravenhage (zij kreeg een been- 11 0'ictuur)mevrouw Ten Gate de Lorraine filing, wonende te Deventer, die ondanks pogingen van den G. G. D. gestorven is; 1JDf,ej. Ten Cate te Deventer, die een hoofd- 'ljn|onde beiawm; mej. G. N. Giphart en SCEt^j. C. G. E. Dolfing, beide verpleegsters het ziekenhuis aan den Coolsingel, die jectievelijk een schouderbladfractuur en dijbeen-fractuur opliepen. iris moet terugkeeren naar Frankrijk. Reparatie van den motor sta» eischt te veel tijd. vijHefc Fransche ministerie van Marine liedtïelfc mede, dat luitenant Paris order heeft gewvangen zijn Oceaanvlucht af te breken ,ag| naar Frankrijk terug te keeren. Paris s g-il te Horta op de Azoren door een krui- ir t.ir worden afgehaald. Het vervangen van acjn beschadigden motor door een nieuwen -^■Trixzoovee 1 tijd in beslag nemen, dat de N^efetocU het karakter van een record- am èstatie zou verliezen. ifglJ d tel Belgisch vliegtuig neergestort. het vliegveld Gossoncourt (België) is Bpiteren een vliegtuig van twintig meter >gte neergestort. De sergeant-piloot werd en een korporaal ernstig gewond. terete, gen: KANTONGERECHT TE LEIDEN. elt£ De grappige student. pi tweede instantie stond voor den kan- •echter, Mr. Ligtenberg, terecht de stu it J. W. J. M. S. te Leiden, die een mt van politie zou hebben uitgescholden, e aanleiding was volgens den verbali- it geweest, dat er bij het postkantoor c. tee ruiten waren ingeslagen. Verbalisant naar het bestuur van de Soos gegaan daarover te onderhandelen. Toen de rbalifint daar was, zou verd. hem de borden „schoft" en „ploert" hebben toe- ^gevoegd. i'fDeambt. van het O. M. eischte 3 subs. ■ik. was Mr. de Clercq, die meeri- a'ïe, dat verd. niet kon worden veroordeeld, nsiaar het niet, zooals de dagvaarding luidde, iwp de openbare straat was geschied en er icjeem burengerucht was gemaakt, rs Na re- en dupliek werd de uitspraak be- letaaJd op heden over 8 dagen. Een arbeidsongeval. EfW. H. te Leiden was verbaliseerd egens het feit, dat een zijner arbeiders touwfabrieken een in beweging zijnde 'r voor zijn leven opleverde. n'^ls getuige werd gehoord de arbeider 'pt, die' daarbij een ongeluk had gehad [daardoor 8ifa week in het ziekenhuis gelegen. Get. ha-d er een stijve arm overgehouden. *et. van Wa-ardhuyzen verklaarde, dat i de gewoonte was, dat de machine door- pkte, als zij gesmeerd werd, na heb on- al wordt de machine echter steeds fee zet. Daarna legden nog een tweetal getuigen fklaringen af, aangaande de meerdere mindere stagnatie, die het stilstaan der chine gaf. Yerd. achtte het gevaar, dat betrokken machine opleverde gering, I was het ongeval aan onvoorzichtigheid [wijten. Nadat vervolgens nog een get. k de- p'ge was gehoord, die tegen de meening de arbeidsinspectie verklaard», dat smèren van een in beweging zijnde Ichine geen gevaar opleverde, als het opmerkzaamheid geschiedde. De ambt. het O. M. eischte 100 boete subs, dagen. [Verd. voerde tot zijn verdediging aan, t het machine vlak, waarop het ongeluk ischiedde, slechts enkele meters per uur» tp, terwijl tevens in geen 25 jaar da^r- een ongeluk was geschied. Heb vonnis werd bepaald op heden over 8 dagen. Baldadigheid. D. L. V., N. A. J. K., J. P. en J. K. te Leiden, zouden te Leiderdorp baldadig met steenen hebben geworpen naar perso nen, die op een erf aan het visschen waren, terwijl zij tevens de banden van hun fiet sen hadden laten leegloopen. Er werden verschillende getuigen ge hoord, die het slachtoffer van de straat schenderij waren geworden. Hoewel de getuigen elkaar nogal eens tegenspraken, eischte de ambt. de straatschenderij be wezen en eischte tegen ieder 5 boete subs. 5 dg. en tegen de minderjarigen on der hen 5 subs. 1 week tuchtschool. De verd. bleven ontkennen dat zij de banden hadden laten leegloopen, waarna de kantonrechter het vonnis bepaalde op heden over 8 dg. Dronkenschap. C. N. en J. v. D. te K a t w ij k hadden zich weer in staat van dronkenschap be vonden op den openbaren weg. De verba lisant Janse verklaarde, dat verd. zeer las tig waren en van de 7 avonden 6 dronken De ambt. van het O. M. eischte tegen ieder van hen 10 subs. 10 dg. Na een ernstige reprimande veroordeel de de kantonrechter ieder van hen tot 6 boete subs. 3 dg. hechtenis. KANTONGERECHT ALPHEN. Door den plaatsvervangend kantonrech ter mr. J. C. Smit werden bij verstek Ver oordeeld: H. G. A. R, te 's-Gravenhage 3 subs. 1 week 'tuchthuis, terzake van over treding politieijverordening Alphen. "We gens overtreding politie-verordening Bos koop M. J. Y. C. te Boskoop 2 subs. 1 week tuchthuis, vcor het zelfde feit N. de 'W. zonder bekende woon- of verblijfplaats en H. K. Th. L. ieder tot 4 subs. 2 da gen. Voor overtreding te Boskoop parkee ren op den openbaren weg J. L. S. 3 subs. 2 dagen; D. G. J. B. te Amersfoort 3 subs. 2 dagen H. M. de "W., Waddinx- veeri 3 subs. 2 dagen D. O. te Gouda 5 subs. 2 dagen en C. H. G. te Rijswijk 5 subs. 2 dagen. Terzake van overtreding po litie-verordening der gemeente Hazers- woude C. v. D. aldaar 5 subs. 2 dagen Trekhondenwet L. v. d. V. 4 subs. 2 da gen. Wegens overtreding Motor- en Rij- wielwet J. Th. R. te 's-Gravenhage 2 maal 4 subs. 2 dagen; G. C'. P. te Hazerswou- de 5 subs. 2 dagen H. K. te 's-Graven hage 3 subs. 2 dagen; H. J. O. te Am sterdam, J. P. B. te Rijswijk, A. B. te Stompwijk en F. K. te Boskoop, allen tot 5 subs. 2 dagen, ietsen zonder licht, L. S., te Aalsmeer, W. P., J. v. B., J. v. d. .0., ,f J. H., P. S. te Benthuizen, J. C. V. te Bos koop, D. v. H. te Hazerswoude, G. J. P., idem, C. M., idem, G. S. te Koudekerk, G. M. Z. te Oegstgeest, J. H. te Ter-Aar, J. de B. te Ter-Aar en H. M. S. te Uithoorn, allen tot 5 subs, 2 dag£n. Stoomvaart overtreding, G. K. te Nieuwkoop 7.50 subs. 4 dagen. Wegens overtreding ar beidswet J. C. W: 5 subs. 2 dagen. Wet Openbare vervoermiddelen H. B. 5 subs. 2 dagen. Terzake van overtreding Jacht wet G. v. d. W. 3 subs. 2 dagen. Overtre ding visscherijwet P. Z. te Woubrugge 5 subs. 2 dagen (peur verbeurd verklaard. Terzake van Leerplichtwet C. H. 5 subs. 2dagen en openbare, dronkenschap C. O. en J. v. V. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande ieder tot 5 subs. 2 dagen. Voor zoover geen woonplaatsen zijn vermeld wonen veroordeelden te Al phen aan den Rijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. Mr. F. A. van Leeuwen, f In den ouderdom van SI jaren is giste ren te VGravenhage overleden de heer Mr. A. van Leeuwen, oud-raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. De teraarde-bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Vrijdag 27 Juli des voormiddags ten half twaalf uur op de Nieuwe Begraafplaats te Baarn LEI DSCHENDAM. Het concours. Men-zendt ons nog het volgende verslag van de prijsuitreiking van het gehouden R. K. Bondsconcours, ge geven te Leidschendam door „St. Cecilia". Aan de uitnoodiging van den Eere-Voor- zitter van het Feestcomité, den heer W. Keyzer, Burgemeester, ter bijwoning van de prijsuitreiking van het gehouden Mu ziekconcours en het vieren van het 20-jarig bestaan van „St. Cecilia", hadden velen ge hoor gegeven. Er heerschte daar een recht geanimeerde stemming, waartoe de harte lijke ontvangst niet weinig heeft bijgedra gen. Na opening met den Chr. groet, waarbij de Burgemeester den wensch uitspreekt, dat de aanwezigen mogen genieten van wat gegeven zal worden en de Harmonie ten gehoorc zal brengeq, zet de jubileerende vereeniging „St. Cecilia" onder de kunsti ge leiding van haren Directeur den heer Joh. Bonte, de Kroningsmarsch in. Heb blijkt wel, dat de muzikanten zich ook ge ven en een woord van erkenrting voor het gebodene is hier wel zeker op zijn plaats. De burgemeester verwelkomt dan nog eens in het bijzonder liet bestuur van den Bond, waarna hij, na de nauwe samenwer king, tot de conclusie kwam, dat daar de rechte menschen op de rechte plaats wa ren. Hij hoopte, dat de Bondsleden hun Be stuur zouden steunen, hetwelk zij ten vollen verdient. Verder hoopte hij dat Veur, Stompwijk en Leidsqhendam een goeden indruk hadden gemaakt op de Corpsleden, en hij gaf de verzekering, dat zijne gemeen te den R. K. Bond zou 'steunen v aar moge lijk was. Daarna speelt „St. Cecilia" Dans la Bruière, waarna Zijn EdelAchtb. weer het woord neemt, en den heer Bonte huldigt als man van plichtsbetrachting, die ook zoo lang als „St-. Cecilia" bestaat daarvan Di recteur geweest is. Als erkentelijkheid biedt de Burgemeester den heer Bonte een gouden zegelring namens de leden van „St. Cecilia" aan. Ook de penningmeester van „St. Cecilia" wordt daarna gehuldigd. Ook hij is 20 jaar aan zijn corps verbonden en onder een leu ken speech van den Burgemeester wordt hem een leuningsboel aangeboden. De voor zitter van „St. Cecilia", de heer B. van Veen, huldigt de eere-Voorz. en biedt hem als aandenken oen gouden ketting aan; dit als bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen burgemeester Keyzer voor zijne vereeni ging doet. Daarna reikte de eere-voorzitter de prij zen uit. In de eerste plaats den wisselbe- ker. Hij feliciteerde „Padua" Rotterdam, met het behalen van dezen prijs en hij hoopte dat deze verèeniging hem met alle ernst zou verdedigen, en tevens dat de an dere vereenigingen zich niet onbetuigd zou den laten, dezen ook in hun bezit te krij gen. Het gevolg zou dan zijn, dat als van zelf het pijl van de muziek de hoogte in zou gaan. Daarna werden de prijzen en herinne ringsmedailles uitgereikt, waarbij iederen keer hartelijke woorden van felicitatie en opwekking werden gesproken. De weleerw. heer Nijman spreekt nog een woord van dank aan allen voor den steun, die het Ivath. Bóndslevon geeft aan den priesterlijken taak. Hij beveelt de Bondsleden aan om het Devies van den overleden Mgr. Callier en het Devies van den nieuwen Bisschop Mgr. Aengenent te volgen. Spr. brengt een, dronk uit op den eere-voorz. Burgemeester W. Keyzer. De voorzitter van den Bond, de heer Barth Al brengt zijn dank uit.namens het Bonus- bestuur aan allen, die hebben medege werkt om dit concours te doen slagen. Hij brengt hulde aan „St. Cecilia" en aan de ingezetenen van Leidschendam; hij wenscht dat Burgemeester Keyzer van jaar tot jaar getuigen mag zijn van het uit reiken van zijn schitterende wisselbeker; de Pers werd ook bedankt voor haar be reidwilligheid en een bijzonder woord van dank aan den secretaris van den bond voor zijn velen arbeid, ook aan dit concours be steed. Vervolgens wenscht spr. dab de Bond op den ingeslagen weg mag voort gaan en we elkaar mogen steunen werkend aan de uitbreiding van onzen Bond en voor heb Kath. Muziekleven in Nederland. Daarna speelde „Stv Cecilia" nog een marsch, waarna de eere-voorzitter na dank zegging aan allen het officieel gedeelte sloot met den Chr. groet. Men bleef hierna neg wat gezellig bijeen. N00RDWIJKERH0UT. Geslaagd. Onze oud-stadgenoot, de heer C. G. van Schaik, thans onderwijzer en organist in de St. Gertrudis-parochie te Utrecht, legde te 's Gravenhage met goed gevolg het examen af voor Handelskennis L. O. Jubileum Boerenleenbank. 25 Septem ber a.s. bestaat de Coöperatieve Boeren leenbank alhier 25 jaar. Een daarvoor aan gewezen feest-commissie is voornemens 25 en 26 September feestavonden te organi- seeren voor de leden. Kaarten hiervoor zijn reeds rondgezonden. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" Op het concours te Veur-Leidschendam, gehoüden op 3 en 10 Juni 1.1., behaalde de muziek- vereeniging „St. Jeanne d'Arc" met 318 p.unten een 2den prijs in de 1ste Afdeeling. Deze uitslag zal wellicht tegenvallen, aan gezien „St. Jeanne d'Arc" nog steeds met een lsten prijs huiswaarts kwam. Daar echter bij dit concours zeer zware eischen gesteld werden, mag de vereeniging, die op één na het hoogst aantal punten behaal de, met genoegen terugzien op haar con coursdag. De prijs, een prachtige lauwerkrans, is thans ontvangen en zal enkele dagen in de étalage van den heer J. Aartman ter be zichtiging gesteld worden. N00RDWIJK. Aanrijding. Maandagavond te onge veer half tien is de heer L. v. d. H. van hier, onder Piet Gijzenbrug, door een vrachtauto aangereden. De aangeredene, die per fiets huiswaarts keerde, moest uit-, wijken voor een tweetal auto's welke elkan der wilden passeeren. Hierbij werd de heer II., welke geheel rechts van den weg reed, door één der auto's gegrepen, waarbij hij onder dit voertuig terecht, kwam. De ge troffene werd door toegeschoten hulp spoe dig uit zijn benarde positie bevrijd en klaagde over inwendige pijnen. Dr. Visser, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste geneeskundige hulp en heeft de ge troffene in zijn auto huiswaarts vervoerd. Tegen den bestuurder der auto werd pro ces-verbaal opgemaakt. Diefstal. De heer v. d. P. tijdelijk lo- geerende alhier, die zijn rijwiel onbeheerd voor de Kath. School liet staan, deed bij de politie aangifte dat zijn rijwiel was ont vreemd. Auto in brand. Op den Heerenweg al hier geraakte een auto tijdens het rijden in brand. De chauffeur wist den brand met zand te blusschen. Verzekering dekt de schade. Aanbesteding. Bij do onderhandsche aanbesteding van het bouwen van een woonhuis met bloembollenschuur te Noord- wjjk aan Zee voor den heer W. Plug, werd als volgt ingeschreven: Kort en v. d. Wiel 1066bVogelaar 10250.K. Giezen 9554.K. van Duin 9487.S. Langelaan 9450.— Joh v. d. Loo 9200. 1 Kinderarbeid. Bij de controle van den arbeidswet alhier heeft de politie verschil lende bezorgers van dagbladen geverbali seerd, wegens het laten bezorgen dezer dagbladen door leerplichtige kind e rem N00RDWIJK AAN ZEE. Aanrijding. Door den heer v. D. werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij per motorfiets op het kruispunt O. ZeewegH. ter Duinstraat was aangereden door oen automobilist, tengevolge waarvan het voor wiel van zijn motorfiets totaal was inge drukt. De schade zal onderling worden ge regeld. NOOTDORP. GEMEENTERAAD. De borden voor maximum-snel heid. Subsidies. De verplich te aansluiting leidingwater. De Raad dezer gemeente vergaderde. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebruikelijk gebed, waar na de notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. Ingeko men van Ged. Staten, dat de borden be treffende de maximumsnelheid voor motor rijtuigen niet verder buiten de kom der gemeente mogen geplaatst worden. Eenige aanvragen tot vrijstelling schoolgelden werd behandeld. Een verzoek van den heer Vreedeling om gemeentelijke steun inzake opname in een ziekeninrichting van zijn echtgenoote. De Raad besloot tot 13 weken een toekenning van 5.— per week. Eenige wijzigingen gemeentebegrooting werden door den voorz. aan den Raad medege deeld. De overdekking speelplaats aan de O. L. School zal geplaatst worden door de heeren Van Venrooij en Groene wegen voor de som van 840.Een verzoek van het bestuur „School met den Bijbel" aan den Molenweg tot het betegelen van een ge deelte der speelplaats werd door den Raad goedgekeurd. De Raad heeft vastgesteld de verplichte aansluiting leidingwater in gaande 1 Januari 1929. De Voorz. bracht een kort verslag uit aangaande het Eleetri- citeitsbedrijf. De heer Post deelde mede, dat de aansluitingen steeds nog toenamen. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Auto in de sloot. Gistermorgen reed de auto van den riethandelaar B. uit Hil- legom doordat de bocht te scherp werd genomen op den Minneweg tegen een boom ten gevolge waarvan de auto in de sloot terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aanbesteding. De architect C. J. Kie- bert alhier heeft namens den heer P. de Koning aanbesteed het bouwen van 3 bur- berwoonhuizen aan de Rusthofflaan alhier Ingeschreven was als volgt: H. Bakker te Voorhout 15466; J. Dijkstra en Zn. te Sassenheim 12120, Gebr. J. en C. J. van Nieuwkoop te Sassenheim 11780, Gebrs. Bakels te Oegstgeest 10596.40 ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Te Utrecht slaagde voor het Staatsexamen A. onze plaatsgenoot J. C. van der Putten. Voor het „Mercurius"-diploma Neder- landsche Handelscorrespondentie van de Federatie van Handels- en Kantoorbedien den, slaagden onze plaatsgenooten O. Ver mijt, T. Varga, G. van Willigen, O. Wijben- ga en M. de Rijnsburger, leerlingen van de handelsavondschool (dir. G. J. Schaap), alhier. Van de 7 candidaten werden slechts 2 afgewezen. Bevolking. De bevolking dezer ge meente is in het eerste halfjaar van 1928 met 185 personen toegenomen tegen 160 in hetzelfde tijdvak van 1927. BOSKOOP. Personalia. Te 's Gravenhage slaagde onze plaatsgenoot P. J. H. M. van der ►Staak, leerling der R. K. M.U.L.O. school, alhier voor het Muli-diploma A. NIEUWVEEN. Mond- en klauv/zeer. De heer H. de G. heeft aangifte gedaan van mond- en klauw zeer onder zijn vee. Wederom is dus' een groote veestapel aangetast. Hoog bezoek. Van de Provinciale Griffie is bericht ontvangen, dat het be zoek van den Commissaris der Koningin aan deze gemeente is uitgesteld tot Vrij dag 3 Au£* stus. Merkwaardig. -Bij het ro-óien van het aardappelveld 'Behoorende aan de Johan- nes-stacRtiTfg kwam een aardappel te voor schijn die 9 ons woog. Brandblusch-demorjstratie. Maandag avond wercl op het terrein achter de Herv. Kerk een blusch-demonstratie gehouden met een apparaat „Lens" te Amsterdam. Onder de aanwezigen merkten we op het Dagelijksch Bestuur van de gemeenten Nieuwveen en Zevenhoven. Asphalt met olie en benzine overgoten alsmede kisten met teer en houtwol werden in brand ge stoken en volkomen gebluscht door dit ap paraat. Een en ander trok in hooge mate de aandacht van de gemeentebesturen en de talrijke aanwezigen. Te water. Het zoontje van N. geraakte te water nabij de molen vgn den heer W. Na eenige moeite werd de kleine weder op het droge gebracht en kwam hij gelukkig met den schrik en een nat pak vrij. ZEVENHOVEN. Herstellende. De knecht van den vee houder L. Kool, wien onlangs een ernstig fietsongeluk overkwam, is herstellende. Veedag. Op 31 Augustus zal een fok- voedag worden gehouden te Uithoorn, door de A. B. T. B. a. d. Hoef, en die van Mij drecht en Uithoorn. Hooioogst. De hooioogst is dit jaar uitstekend. Prachtig hooi is gewonnen en van uitmuntende kwaliteit. Uit het Katholiek Leven Een Indisch dagblad steekt de loftrompet over het offer, van een bisschop. Madras (Yoor-Indië). De groote eerbied, die Z. D. H. Mgr. Porini S.J. in Engelsch Indië heeft weten af te dwingen door de edelmoedige daad, waarbij bij de bloeien de missie, aan wier ontwikkeling bi' zijn leven lang gewerkt had, heeft afgestaan door haar in tweeën te verdoelen en voor zich zelf slechts het armste gedeelte Ie behouden, is nog eens naar voraji gebracht door de „Catholic Register" van Madras, bij gelegenheid van de wijding van den. Bissehon van Mangalore. Mgr. Perini, die tot de Venetiaansche Provincie der Socië teit van Jezus behoort, was godurende tien jaren, van 1910 tot 1920 bisschop van Mangolie. Toen deed hij het voorstel aan den H. Stoel om het, wat Ihans het bis dom Calicut vormt, al te scheiden, en een inlander te benoemen voor het besturen van dat. van Mangalore. Deze Hindoe, Z. D. H. Mgr. V. D'Souza, werd 1.1. AI«i ge consacreerd. De „Catholic Register" zegf: De vrij willige overdracht van Mgr. Perin te Ca licut, moet worden gekenmerkt als een der edelste daden van zelfverloochening, oen groot katholiek bissehon waardig. Op een leeftijd, waarop Z. D. H. mocht verwacb' ten zich over de vruchten van zijn arbeid te verheugen aan het hoofd van een ge meente die geleerd had hem te bewonde ren en lief te hebben, op een leeftijd waar op hij zelf het oog zou kunnen houden op de uitbreiding van den arbeid van en dio cees dat hij op een zoodanige hoogte had gebracht, stond Z. D. H. zijn zetel af aan een Hindoesch bisschop, en verwisselde al dus een voorbeeldig georganiseerd bisdom voor een ander dat geheel nieuw was ge vormd, met alle gevaren, ontberingen en gemis aan comfort dat dat met zich brengt want alles moet opnieuw worden opge richt. Berichten uit Calicut melden dat deze veteraan een mooi begin heeft gemaakt met een actief apostolaat te Onlicut te vestigen. Azië en Afrika verzoeken om kloosters van contemplatieven. Rome. Onlangs heeft het Liefdewerk „Contemplalie en Apostolaat", dat door de Belgische Benedictijnen werd opgericht, aan de vicarissen en prefecten der ver schillende missies de vraag gericht, of ze in hun missiegebied een klooster van con- templaticven zouden wenschen. De ant woorden, die thans binnenkomen houden verzoeken in van Finland, de Sahara, en het binnenland van China. Het idee hier voor ontleenen ze aan de encycliek van 1923, van Z. H. Paus Pius XI „Rerum Ec clesiae". Het Genootschap „Contempla tie en Apostolaat" stel zich voor, zich tot de verschillende beschouwende congrega ties te wonden om hun opinie te vernemen over het stichten van huizen, daar, waar men het apostolaat do moest directe hulp zou kunnen bieden door hot gebed en het voorbeeld. „Contemplalie en Apostolaat" werd op gericht kort na het verschijnen van de En cycliek „Rerum Ecclesiae"; haar doel is het vormen van Contemplatieve orden voor de wereldbekeei'ing. Tot heden don gen 130 van de 304 vicarissen en prefecten naar het voorrecht om een dergelijke orde in hun missie te krijgen. Deze jonge instelling slaat geen nieuwe weg in. Reeds in 1861 opende de Oarmel van Lisieux een klooster te Saigon in Indo-China. De II. Theresia van Het Kindje Jezus verzocht in 1894 om toestem ming in dit klooster te mógen gaan. In het Oosten heeft de Carmel tegenwoordig 13 kloosters. Doch de actie die men thans beoogt, beperkt zich niet enkel tot de Carmelieten, maar sluit alle slotkloosters in, mannen zoowel als vrouwen, van iede re orde met clausuur. De grootste moeilijkheid, die de uitbrei ding van dit heilzame missiewerk tegen hield, was tot heden het tekort aan roe pingen. Om hierin tegemoet te komen hebben de Carmelieten de 15de Augustus 1925 een klooster te Chalet in Frankrijk geopend, clat zich uitsluitend bezig houdt met de vorming van religieusen voor de missie. Met dat doel werd ook een kleine groep zusters van Hue (Indo-China) naar Chalet gezonden. Reeds zijn in Chalet 30 candidaten, terwijl er reeds 4 klaar zijn afgeleverd. In sommige Oostersche landen, waar het J' geloof reeds vastgeworteld is. treft men zelfs roepingen aan voor de strengste or den als de Carmelieten en de Trappisten. In dit verband schrijft de Moeder Ovcr6te van den Carmel te Hue aan een Overste in Europa: „Onder de inlandsche zusters vindt men zeer goede contemplatieve reli gieusen. Als het waer is, dat de conteni- platiev» geheel onthftcht^ioet zijn aan da werëtd'om enkel voor Cred Ie leven, da# zijn onze inlandsche zusters in 'fc algemeetf meer voor dit leven geschikt dan de Euro- peeschen, Ze weten niets van de wereld en willen er ook niets van weten, kranten en tijdschriften interesseeren hen niets; de gesteldheid van het klooster, de gebouwen, de meubels, de handenarboid, dat alles boc- semt hen weinig belang in. Hun eenig geluk vinden ze aan de voeten van den Goddelij- ken Meester; waa*- ze gaarne hun heele leven zouden doorbrengen". Turkije doet een voorstel tot ver- moderniseering van de Islam. Konstantinopel. Na de quaestie door een speciaal daartoe samengestelde commissie te hebben bestudeerd, heeft de Theologi sche Faculteit van de Universiteit van Konstantinopel besloten verschillende ver anderingen in te voeren in de godsdienst van den Islam om deze meer te modernise© ren. De commissie geeft vooral de noodza kelijkheid aan van: le. Heldere en hygiënische moskees; 2e. Het aanbrengen van banken en vestiaires; 3. Het aanhouden van schoenen in de mos kees; 4e. De moderne instrumentale muziek

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7