buitenland. binnenland. Ned. Oost-lndië. VEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 25 JUU 1928 Dit nummer bestaat uit drie bladen. FkAimKRIJK. De agitatie in den Elzas. jrscherptetegenstellingen. )e Parijsche correspondent van de ,b." schrijft: je agitatie van de autonomistische en kapt-autonomistische pers is na de gra- naatregelen eer verscherpt dan vermin- s. luiks heeft zoowel in den Elzas zelf als het overige Frankrijk groote teleurstel- g u, die het ernstig betreuren, dat Abbé jegy niet bij de goede voornemens is bleven, tijdens zijn bezoek aan Parijs n den dag gelegd. Men vreest onder hen, hèciuje onmiskenbaar de Elzassers in hun chtmatige aanspraken willen steunen een aÏÜ oote ontmoediging. De klacht in Katholieke Kringen is voor bij dat de oppositievoerende Elzassers niet ..TV eten, wat zij willen, wat een accoord be- :Ld,feoeilijkt. Ook maakt het een slechten lctJ druk, dat de Haegy-pers voortgaat mgr. Rutt'ctuch zijdelings aan te vallen. H* 1 Onder de Elzassers zelf begint zich een erke beweging tegen het autonomisme af teekenen. Het is te verwachten, dat de "•jij erschillende stroomingen in den Elzas «te.- reldra zoodanig verdeeld zullen zijn, dat elkander machteloos zullen maken en at de communistische elementen en de °d.UctWlicaien me^ a^e voordeel gaan strijken '"y C; in staat zullen worden gesteld de ge- eldadige aanpassing door te zetten, n Het is buitengewoon te betreuren, dat |e Elzassers niet algemeen naar mgr. Ruch iisteren, die zich de meest krachtige ver- idiger hunner traditioneele rechten heeft ioond. ENGELAND. WERKLOOSHEIDSDEBAT IN HET LAGERHUIS. Scherpe critiek van MacDonald. Verbeteringspogingen van Baldwin. IBL- Gisteren werd in het Britsche Lagerhuis den Labour-leider MacDonald de aan kondigde motie van afkeuring tegen de igeering ingediend wegens de ontoerei- indheid harer maatregelen tot bestrijding tan de werkloosheid. MacDonald verklaarde, dat het percen- ige werkloozen in Juni 1924 9.3 was, te gen 10.2 in Juni 1928. Alleen reeds 200.000 mijnwerkers zijn permanent en hopeloos ponder werk en ook in de ijzer-, staal-, I -scheepsbouw- en katoenindustrie moet het Overcompleet als permanent worden be- i schouwd. In drie en een half jaar tijds is het aantal werkloozen met 225.000 toegeno men. Onze hulpbronnen, aldus MacDonald zijn niet ontwikkeld of benut in die mate, .als mogelijk zou zijn geweest. Vier jaar lang er geen plan voorgelegd voor emigratie, a^vegenaanleg of draineeringswerkzaamhe- den en uit niets blijkt, dat de regeering on afgebroken streeft naar een oplossing van pet vraagstuk der werkloosheid. De rede van MacDonald werd beant- voord door den premier Baldwin, die be- ok> dat de achteruitgang zich hoofdza kelijk beperkt tot de kolen- en de katoen- ïijyerheid. Over het algemeen blijft de Britsche industrie zich handhaven. De po litiek van staatssteun aan openbare wer- Mn is verouderdhet eerste doel van de 3 werkloosheidspolitiek moet zijn, de gecon- centreerde werkloosheid te doen verdwij- I Hen door overbrenging van werkkrachten naar welvarende gebieden. Baldwin verklaarde, dat de regeering na een zorgvuldige bestudeering tot de con clusie is gekomen, dat het in het algemeen belang zou zijn, alle pogingen te concen treren op het verlagen der spoorweg- vrachten voor kolen, bestemd voor den ex port, het bunkeren van buitenlandsche schepen, de hoogovens en de staalfabrie ken. Wanneer deze vrachten worden ver laagd .zullen de spoorwegen gecompenseerd Jorden door vermindering van den druk der plaatselijke belastingen. De kosten de- ZeJiverlaging, zoo zeide Baldwin ten slotte, zullen bij uitvoering van het plan der re geering tot vermindering der plaatselijke belastingen vier millioen pd. st. per jaar bedragen. OOSTENRIJK. Voor aansluiting bij Duitschland. «Eender gevaarlijkste vraag stukken voor Europ a." Uit Weenen wordt gemeld: Ue groot^Duitsche jeugdbond heeft op pjn tocht door Duitsch Bohemen en Oos tenrijk op 21 dezer op het marktplein in Elagenfurth een demonstratie gehouden voor de aansluiting van Oostenrijk aan het Duitsche rijk. He president van den rijksdag, Loebe, die vandaag naar Graz is gereisd teneinde 3an een demonstratie voor aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland te kunnen deel nemen, zal Woensdag bij een demonstratie der^ groot-Duitschers van het Burgenland e Sauerbrunn en Eisenstadt aanwezig zijn. De „Journal des Débats" vestigt er in een artikel de aandacht op, dat de aanslui- jm.?.,van Oostenrijk aan Duitschland gelei delijk een feit begint te worden, doch te vens een der gevaarlijkste vraagstukken jvoor Europa kan worden. Op den dag, dat de aansluiting een vol- ongen feit zal zijn zal de algemeene toe stand in Europa geheel ten nadeele van de overwinnaars gewijzigd zijn en centraal Europa zich overgeleverd zien aan een Duitschland, dat veel sterker dan het Duitachl»o4 vaq 1914 zal zijn. iwekt- En vooral onder de Katholie- LITAUEN. DE P00LSCH-LITAUSCHE SPANNING Litausche troepen naar de grens. Als voorzorg tegendePoolsche manoeuvres. De Litausche' regeering heeft aan den se cretaris-generaal van den Volkenbond een nota gezonden waarin in gevolge persbe richten over aanstaande Poolsche manoeu vres aan de Litausche grens als antwoord op de jongste Litausche manoeuvres te Varenal er op wordt gewezen, dat iederen zomer te Varenal Litausche artillerie schiet oefeningen houdt. De Litausche regeering heeft daarvan steeds de Poolsche regee ring vooraf verwittigd, ten einde meenings- verschillen te voorkomen. De samentrek king van aanzienlijke Poolsche strijdkrach ten aan de demarcatielijn zou voor Litauen echter zulk een gevaar beteekenen, dat de Litausche regeering zich gedwongen zou zien, veiligheidshalve de militaire posten te versterken. Onder zulke omstandighe den kunnen incidenten voorkomen, die den vrede in gevaar brengen. De nota verzoekt dan, deze feiten te on derzoeken en eventueel de bij de resolutie van den Volkenbondsraad van 10 Decem ber 1927 bedoelde organen tot vermijding van dreigende grensincidenten in werking te doen treden. In een telegram van den correspondent te Wilna van het Poolsche blad „Kurier Warszawski" wordt gemeld, dat op bevel van de Litausche autoriteiten een samen trekking van gemobiliseerde afdeelingen uit Schaulen langs de Poolsch-Litausche grens reeds heeft plaats gehad. Deze maat regel is te beschouwen als het Litausche antwoord op de legermanoeuvres, welke Polen voornemens is, in het gebied van Wilna te houden. RUSLAND. De verhoogde graanprijzen. De Sovjet-pers toont zich bezorgd over de mogelijke gevolgen van de door de boe ien afgedwongen verhooging der graan prijzen. De Prawda meent, dat die prijs- verhooging op velerlei gebied ^an het sov jet-huishouden spanning zal veroorzaken. De verhooging zal ook den grooten boer, als voornaamsten graanleverancier, ten goede komen. Daarom moeten verscherping van de belasting te zijnen opzichte en „an dere maatregelen" dit weer vereffenen. Diegenen, schrijft de Prawda, die voor het volgend jaar ontspanning in de industrieele verhoudingen verwachten, vergissen zich zeer; het omgekeerde is eerder te ver wachten. Sluiting van alle loges te Leningrad. Gevolg gevend aan een telegrafisch be vel van de gepoe uit Moskou, is men in den nacht van 15 op 16 Juli overgegaan tot de sluiting en de opheffing van alle vrijmet selaarsloges van Leningrad en van de ver- eeniging ender vrije gedachte. De leiders van de twee belangrijkste lo ges werden gearresteerd en voor de revo- lutionnaire rechtbank gebracht. Zij wor den officieel beschuldigd steun van de Westersche vrijmetselaarsloges te hebben aanvaard. De ware reden van deze maatregelen zou zijn, dat de Kussische vrijdenkers den laat- sten tijd zekere beschikkingen van intel- lectueelen aard, welke door het centraal bestuur waren genomen, becritiseerd had den. CHINA. Japansch-Chineesche spanning. Tokio's protest door Nanking afgewezen. De Nanking-regeering heeft Maandag de Japansche protestnota betreffende het op zeggen van het handelsverdrag ontvangen. Het kabinet is daarop bijeengekomen en besloot de Japansche eischen af te wijzen. Dinsdag zou een antwoordnota aan de Ja pansche regeering verzonden worden. Volgens berichten uit Sjanghai zijn de Chineesch-Japansche onderhandelingen over de bijlegging dér incidenten te Tsi- nanfoe afgebroken, terwijl Japan de te rugtrekking zijner troepen uit Mandsjoe- rije en Noord-China uitgesteld heeft. Naar voorts nog gemeld wordt, zijn in verband met de thans in de omgeving van Tsjefoe plaatsvindende botsingen tus- schen de Chineesche Noordelijke en Zuide lijke troepen het Britsche schip „Magnola" en verscheidene Japansche torpedojagers in de haven van Tsjefoe aangekomen. AMERIKA. Herstel der orde in Nicaragua. Sandino zou gevlucht zijn. De admiraal, die het bevel voert over het Amerikaansohe eskader in Nicaragua heeft president Coolidge getelegrafeerd, dat aan het optreden van den rebellenlei der Sandino blijkbaar een einde is geko men. Vele rebelleh zijn gearresteerd, en naar gemeld wordt, is Sandino gevlucht. UIT GEMEENTERADEN. Gouda. In de zitting van den gemeenteraad van Gouda werd benoemd tot conrector aan het gymnasium dr. II. J. Tiele, aldaar, en tot leeraar de heer P. E. van Bemmel te interswijk. Aan den heer P. C. Cleyndert Jr. werd eervol ontslag verleend als di recteur van het Van Iterson Ziekenhuis. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om over te gaan tot een fusie der beide diensten van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht; den inspecteur van bouw- en woningtoezicht, den heer J. M. Bakkerj te benoemen tot directeur van gemeentewerken en daarnaast aan te stel len een civiel-ingenieur in algemeenen dienst. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot bet verleenen van een subsidie, groot 4300, aan de „Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een openbare leeszaal5 en bibliotheek voor Gouda en om streken" op voorwaarde, dat in het be stuur zullen zitting hebben vijf door het gemeentebestuur te benoemen leden en ook op de financiën toezicht wordt uitge oefend. Een voorstel tot het uitzenden van een groep van twaalf Goudsche werkloozen naar de heide-ontginning in het Witteveen in Drenthe werd aangenomen zonder hoof delijke stemming. De heer H. Colijn. Geen lid der Tweede Kamer. Thans is bij het Centraal Stombureau bericht ingekomen, dat de heer H. Colijn, die benoemd verklaard is in de vacature- Scheurer tot lid van de Tweede Kamer, die benoeming niet aanneemt. De heer Colijn heeft evenwel wederom den wensch te kennen gegeven, om bij het later open vallen van een plaats in de Kamer, geacht te worden voor te komen op de lijst van candidaten, waarop hij gekozen is. Verkeersregelervde bevoegdheid personeel Rijkswaterstaat. De verhouding tot de politie. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in een circulaire de aandacht van de burgemeesters gevestigd op het rondschrijven van den Minister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de Gerechtshoven betreffende de verhouding van verkeersregelende bevoegdheid van den Rijkswaterstaat, van de Zuiderzeewer ken tot die van politie. Deze verhouding is thans als volgt be paald Op de Rijkswegen heeft in het algemeen ingevolge het bepaalde in de artikelen 17 en 19 van het K. B. van 4 Juli 1927 no. 240 ook het personeel van den Rijkswaterstaat de bevoegdheid verkeersregelend op te tre den. Is verkeerregelende politie afwezig, dan oefent dat personeel desnoodig die be voegdheid uit. Op plaatsen en onder om standigheden echter, waar het personeel van den Rijkswaterstaat geacht moet wor den die verkeersregeling te verrichten in rechtstreeksch verband met zijn speciale bemoeiingen, d.w.z. waar de verkeersrege ling samenhangt met de werken, die het bedient, zooals bruggen, of met. de werken, waarin het in aanleg, wijziging of herstel bezig is, zooals bij aanleg, verbreeding en reparatie van een wegvak, moet het optre den van dat personeel boven dat van de politie voorrang hebben en zal de politie bij haar optreden zoo dat optreden van haar in casu nog ncodig is met de door het betrokken wafsrstaatspersoneel gege ven of klaarblijkelijk voorgenomen b^-olen hebben rekening te houden. Uit het Sigarenbedrijf. Heropening der onder handelingen. In de Maandag te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van den Ohr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers werd de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering; gehoord de besprekingen inzake de actie tot wijziging van het collectief contract; volledig in stemmend met het door het hoofdbestuur gevoerde beleid; kennis nemende van den stand van het conflict, geschapen door de tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar oordeelende, dat de patroons in de gele genheid moeten worden gestold hun be reidheid tot loonsverhooging to toonen; acht dat deswege de onderhandelingen heropend behooren te worden en draagt het Hoofdbestuur op, daartoe alles te doen wat mogelijk is. De iepenziekte. Het rapport der ministerieele commissie. Bij de Algemeene landsdrukkerij te 's Gravenhage is' verschenen het Verslag van de door den minister van binnenland sche zaken en landbouw ingestelde commis sie in zake vervanging van den iep. Leden der commissie waren de heeren Leonard A. Springer, tuinarchitect, voorzitter der Nederlandsche Dendrologische Vereeniging, te Haarlem (voorzitter); E. Hesselink, di recteur van het Rijksboschbouwproefsta- tion; J. II. Jager Gerlings, inspecteur van het staatsboschbeheer (secretaris); J. P. van Lonkhuyzen, directeur der Nederland sche Heidemaatschappij en K. C. van Nes, landschaparchitoct, vertegenwoordiger der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De commissie komt tot de volgende con clusies Hoewel enkele iepensoorten, -variëteiten of -bastaarden minder vatbaar schijnen voor de iepenziekte, heeft dit ten aanzien van de bruikbaarheid, van de voor de be planting van wegen, straten, pleinen e.d. in aanmerking komende iepen geen betoe- keis. Of de iepen uit zaad. zijn gekweekt dan wel langs vegetatieven weg zijn ver kregen, maakt., wat de vatbaarheid voor de iepenziekte betreft, geen verschil. Hoewel de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat. het zal gelukken een iep te vinden, die ook op den duur bestand zal blijken tegen dc iepenziekte, kan hiermede thans geen reke ning worden gehouden. Bij eenige andere boomsoorten komen ziekteverschijnselen voor, die groote over eenkomst vertoonen met de iepenziekte. Naarmate meer bekend wordt over de iepenziekte, alsmede omtrent in vroegere jaren meermalen waargenomen grooto sterfte onder de iepen en de verschijnselen, die zich daarbij voordeden, rijst het ver moeden, dat de iepenziekto als een zich telkens herhalend verschijnsel moet worden beschouwd. Mede in verband mei hei voor gaande is niet te verwachten, dat de iep ten gevolge van de iepenziekte voorgoed uit deze streken zal verdwijnen. Er zijn echter geen omstandigheden bekend, die op een spoedig einde van de iepenziekte zou den wijzen. Ook indien men er in mocht sla gen de oorzaak van de iepenziekto op te sporen, is alleen reeds in verband met. de groote afmetingen der boomen en het groote aantal iepen in ons land, van een rechtstreeksch e bestrijding daarvan weinig heil te verwachten. Door oordeelkundige aanplanting, alsme de door doeltreffende verzorging van den bodem en van de boomen, kan getracht worden het weerstandsvermogen van de iepen te verhoogen. Het optreden van den grooten en van den kleinen iepenspint- kever verergert de gevolgen van de iepen- ziekte in belangrijke mate. Een krachtige bestrijding van deze insecten is dus ge wen scht. In streken, die tot dusverre geheel van de iepenziekte verschoond zijn gebleven of waar deze ziekte slechts sporadisch voor komt, behoeft het planten van iepen niet bepaald te worden ontraden. In streken, waar de iepenziekte sterk optreedt, is het. raadzaam geen iepen te planten. Er is geen bepaalde boomsoort bekend, die de vele goede eigenschappen in zich vereenigt, welke den iep voor de beplan ting van wegen, pleinen e.d. zoo bij uitstek geschikt doen zijn. Ter vervanging van den iep moet, al naar de ter plaatse aanwezige omstandigheden eene keuze worden gedaan uit verschillende boomsoorten. Bij de ver vanging van den iep meet verschil worden gemaakt tusschen de buitenwegen en de straten, pleinen e.d. Wat de buitenwegen betreft, ontmoet de vervanging de grootste moeilijkheden bij de wegen in het. polder land, en die, welke steeds aan den wind zijn blootgesteld. Bij de keuze van de boomsoort dient re kening te worden gehouden met het doel, dat. met- de beplanting wordt nageschreefd. Bij de buitenwegen is dit doel gewoonlijk: bevordering van het natuurschoon, bescha duwing van den weg, beschutting tegen wind of de houtopbrengst.. Met de belan gen van de bijenteelt dient echter ook reke ning te worden gehouden. Bij de beplan ting van straten, pleinen e.d. speelt ver fraaiing gewoonlijk de hoofdrol. Voor de buitenwegen in ons land komt ter vervanging van den iep in de eerste plaais in aanmerking de gewone eik (Quier- cus Robur L. Q. pedunculata Ehrh.), daarnaast de wintercik (Quercus sessiliflo- ra Salisb.), de beuk (Fagus svlvatica, L.) en de Hollandsehe linde (Tilia; vulgaris Hayn) en vervolgens andere boomsoorten. Voor de bebouwde gedeelten van dc buitenwegen verdient vooral de Holla-ndsche linde (Tilia, vulgaris Hayn.) aanbeveling. Bij de beplanting van straten, pleinen, e.d. dient bij de keuze van de boomsoort, rekening te worden gehouden met. den bouwtrant van de omgeving, waarin de boo men zullen worden geplaatst, terwijl dc aard en de gesteldheid van de groeiplaats hier sterk op den voorgrond treedt. Voor de oude stadsgedeelten vormt de Holland sehe line (Tilia vulgaris Hayneen geschik- ten boom om den iep te vervangen. In de nieuwere wijken met een meer modernen bouwtrant kunnen verschillende soorten voor de beplanting van straten, pleinen e.d gebruikt worden. Het is, mede in verband met dc vervan ging van den iep, gewenscht de huidige wijze van wegbeplanting te herzien. Er is een streven merkbaar om, in plaats van de tot dusverre toegepaste regelmatige, gesloten wegbeplantingen, beplantingen aan te brengen, waarbij de boomen in ruim onderling verband staan, alsmede om bij het. ontwerpen van beplantingen vcor de we gen meer dan tot nu toe rekening te houden met op het aangrenzende terrein aanwezige houtgewassen. Bij het aanbrengen van een meer losse beplanting opent zich in ruime mate de gelegenheid om ter verhocging van het landschapsschoon aansluiting te zoeken bij het karakter van de omgeving. Het gebruik van hakhout of laagblijven- de struiken verdient., vooral in winderige streken, ter beschutting van den weg, maar ook elders, ter verfraaiing, warme aanbeve ling. Met deze houtgewassen beplante stroo ken kunnen een belangrijke rol soelen bij de stof bestrijding. Bij den aanleg van nieuwe en de omlegging of verbreeding van bestaande hoofdwegen dient steeds re kening te worden gehouden met de toe komstige wegbeplanting en dienen daar voor st.rooken met. een voldoend© breedte te worden bestemd. Omtrent de wijze van beplanting dezer strooken cn de keuze van de houtsoorten is deskundige voorlichting noodig. Waar bestaande wegen worden verbreed, het wegdek of het. wegprofiel wordt veranderd, rijwielpaden op of langs de bermen worden aangelegd dan wol bui zen of kabels in de wegen worden gebracht, dient rekening te worden gehouden met de bestaande wegbeplantingen. Hoewel om trent de werking van een z.g. gesloten weg dek tot nu toe weinig ervaring is opgedaan, ligt in vele gevallen een nadeelige invloed daarvan op de langs den weg staande boo men voor de hand. Toewijzing der golflengten voor den Radio-omroep. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mede: Naar aanleiding van verschillende pers berichten van den laatsten tijd aangaande de verdeéling der aan Nederland toe te wijzen golflengten schijnt het niet overbo dig er nog oens op te wijzen, dat de Union de Radiofonie, een niet-officieel lichaam, in haar conferentie te Lausanne slechts „voorstellen" heeft geformuleerd, betreffen de de toewijzing van golflengten aan d© onderscheidene landen. Verder reikt haar bevoegdheid niet. In voorbereiding is thans een conferen tie van de vertegenwoordigers der betrok ken landen tor definitieve behandeling dezer voorstellen. De verdeeling der aan elk land toegedachte golflengten geschiedt uiteraard door de regeering van het bo- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Lagerhuis-debat over de werkloosheid in Engeland. De Poolsch-Litausche spanning leidt tot samentrekken van troepen aan de grens. Wepr schermuteslingen in Atjeh. (Ned. O.-Indië 2d© blad). BINNENLAND. Op Waalhaven is een K. L. M.-vliegtuig in het water gestort. Van de 5 inzittende dames verdronk er de andere werden gewond. (Luchtvaart 2de blad). De plechtige wijding van Mgr. J. D. J. Aengenent tot bisschop van Haarlem (1st© blad). Bij een vliegongeval te Rotterdam kwam een dame om het leven (Luchtvaart, 2d© blad). Groote fabrieksbrand te Wormerveer (Gem. Ber., 3de blad). Verschenen is het verslag van de commis sie inzake de iepziekte. Het einde van de Kaagweek (Sport, 2d© blad). Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van de afd. Leiden der A. R. K. A.; motorraces op Duindigt; politiehonden-demonstratie. trokken land. Indien aan Nederland slechte één lange golflengte mocht worden toege wezen kan deze derhalve zoowel voor Hil versum als voor Huizen worden bestemd p of deze golflengte nog in beschouwing kan worden genomen voor toewijzing van den zakelijken omroep wat Nederland be treft dus aan Scheveningen zal med© afhangen van de zienswijze van de hooger genoemde staten-conferentie. Omtrent do uiteindelijke regeling dezer aangelegenheid staat dus nog niets vast. ab ,ka aod aodrdw aod aodrdwrdwfwk aom Radio-overlast te Amersfoort strafbaar! De gemeenteraad te Amorsfoort heeft gisteren een besluit genomen tegen radio- hinder. Het zal voortaan verboden zijn langs mechanischen of electrischen weg muziek- of stemgeluid hoorbaar te maken in de buitenlucht of in een lokaliteit met openstaand© deuren of andere afsluitin gen. Centrale filmkeuring. In de afgeloopen week heeft de Cen trale Commissie voor de filmkeuring ge keurd 1. Nieuw© producties. Gekeurd 35 films, lengte 38152 M., aangebracht 7 coupures in scènes en titellijsten. Toegelaten A. (voor allo leeftijden 2 journaals, actualiteiten, industrie, landen en steden, propaganda e.d.: 14 films, lengte 6474 M. Kleine films (1 a 2 acten) meest komisch 6 films, lengte 3146 LI. Hoofdnummers (groot© films) 7 films lengte 14245 M. Toegelaten B. (boven 14 jaar). Klein© films (1 a 2 acten) meest komisch 1 film, lengte 630 M. Hoofdnummers (groot© films) 1 film, lengte 1927 M. Toegelaten O (boven 18 jaar) propaganda e.d. 1 film, lengte 336 M. hoofdnummers (groot© film) 5 films lengte 11394 M. Reclame gekeurd 612 litho's, niet toe? gelaten 4, en 1087 foto's, niet toegelaten 13. 2. Oude reproducties. Gekeurd 59 films met een totale lengt© van 105112 M. en het daarbij behoorende reclame-materiaal (vele duizenden stuks). Van deze films worden de keuringsnitslagen later bekend gemaakt. Totaal gekeurd in het tijdvak Vau 16 t.m. 21 Juli 1928 1 nieuwe producties 38152 M., 2 oude producties 105112 M., totaal gekeurd 143264 M. "schermutselingen in atjeh. Twee inlandsche marechaussees gesneuveld. Majoor W. A. Grashuis licht gekwetst. Aneta seint uit Kotaradja: Een brigado onder commando van ma joor W. A. Grashuis heeft in het Bakon- gansche vier kwaadwilligen neergelegd. Do buit bestaat uit een karabijn, die bij vorige schermutselingen in handen van verzetplegers was geraakt en eenige blam» ko wapens. Majoor Grashuis is licht ge kwetst. Twee inlandsche marechaussees zijn gesneuveld, één is zwaar en twe© zijn niet levensgevaarlijk gewond. Nog meer aardschokken. Ook te Fort de Cock. Aneta seint uit Fort de Cock: Maandag werd hier te kwart voor zes een vrij hevige aardschok gevoeld. In de voorafgaande nachten waren lichte aard schokken waargenomen. Pastoor Looymans. t Aneta seint uit Batavia: Pastoor Looymans, die sinds eenige we ken ernstig ziek lag in het Carolus-zieken-* huis, is overleden. Prauw met petroleum in brand. Aneta seint uit Makassar: Een prauw van de Bataafsche Petro leum Mij., bevattende tweehonderd blik ken petroleum is zeer vermoedelijk door onvoorzichtigheid in brand gevlogen. Bij het blusschingswerk bewees de „Jan vau der Heijden" goed© diensten.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5