ONDERWIJS. SPORT. LUCHTVAART. derde blad de leidsche courant vrijdag 13 jul11928 'tvanneer komt er vrede in Mexico 9ü! TCotr steeds -wacht het katholieke volk op het einde Tan de wreede vervolging in ttevico Weliswaar zijn er reeds verschil lende kecren geruchten omtrent „den gods dienstvrede in Mexico in de pers opgedo- iien maar tot nog toe is er nog niets van LjaV gebleken. Dat ook de vredesverwach- - togen van den allerlaatsten tijd van offi- I rieele zijde als ongegrond gerectificeerd 1 m„eten worden, dat heeft bijzonder bitter da brecde kringen van het publiek getrof- fen Niet alleen de katholieken; want er be- 't niet den twijfel, dat, afgezien van de ,epen van geheel radicalen en nijdige ,nden der Kerk, het groote publiek met «nning den vrede in Mexico tegemoet iet. En er valt ook niet aan te twijfelen 8Ëat. het vooral aankomen zal op den echten redeswil der Regeeringspersonen. Zeker, I knen moet elkaar van weerskanten trachten te verstaan. Toen de „Daily Express'' in een ■resumeerend commentaar, volgens de be richten van zijn bijzonderen correspondent, llli'ng nam} waarschuwde hij. dat de Kerk th moest berinneren, dat het. menigmaal nakkelijker valt voor den vervolgde, om edelmoedigheid te beoefenen, dan voor tyrannen. De Kerk zal in hare tegemoet- lingen ongetwijfeld zoover gaan, als .gelijk is. Maar men mag niet vergeten, _,t er grenzen gesteld zijn aan haar tege- loetkomingen. De Kerk kan niets afstaan n hare zelfstandigheid en werkelijke vrij- id. Zij moet zóó kunnen leven en werken overeenkomt met haar karakter. De Re- >ringsautoriteiten in Mexico zullen, naar ij hopen, eens een blik op de landkaart liaan en bedenken, dat om zoo te zeggen in alle staten der wereld de Kerk zonder opgave van werkelijke rechten bestaan kan; zoo zal er dus ook in Mexico wel een mo- ïs vivendi te vinden zijn. Zooals Bisschop Diaz, de Secretaris der •Mexicaansche Bisschop-conferentie, her haaldelijk verklaard heeft, zal men zich niet tevreden kunnen stellen met een verzeke ring van den president dat de vervolgings- wétten niet uitgevoerd zouden worden. De vrede zal eerst dan blijvend gewaarborgd zijn, wanneer de wetten en verordeningen, die een godsdienstvervolging en een in breuk op de gewetensvrijheid beteekenen, als zoodanig opgeheven worden, p £)e socialistische machthebbers in Mexi co 'zouden des te minder aarzelen, dezen stap te zetten, als zij tegenover- de publieke opinie hun plioht begrepen om aan uitwer- ring hunner ideëen, die gewoon een ca-ta- itrophe geworden zijn, op z'n spoedigst een iinde te maken. Die dezen stap gezet heb ben, moeten nu ook den moed hebben, hem ongedaan te maken. Mogen er ook al dik wijls scheeve, onware woorden over de Mexicaansche vervolging gevallen zijn, men bioet toch zeggen, dat het langzamerhand de overtuiging van het grootste gedeelte der volken geworden is, wat de „Frankfur ter Zeitung" voer eenigen tijd zoo tref-> fend schreef: (29 April): „De toestanden zijn nu in een stadium gekomen, dat het zóó niet verder kan gaan". Men heeft ondanks alle taktiek om de zaak te verbloemen toch niet kunnen verhinderen, dat een getuige nis als dat van den correspondent van de „Daily Express" diepen indruk op het pu bliek gemaakt heeft. Wanneer deze getuige schrijft: „Het Maatschappelijk bestaan van Mexico hangt af van een toegeven van de xegeering in den strijd tegen de Kerk", dan is daarmede voldoende 'den weg voor <3e toekomst aangewezen. Verder is het alge meen bekend, dat de vreeselijke schrik van een Burgeroorlog op het ongelukkige land drukt, en dat door de Regeering, in ieder geval met hare goedkeuring, de brutaalste gruwelen en misdaden begaan zijn". Feiten, die bewezen zijn door de getuige nissen van duizenden vluchtelingen als oog getuigen, tientallen bekende journalisten, bisschoppen, priesters en leeken, ja zelfs door bladen, die vijandig staan tegenover de Kerk, zijn op den duur niet te ontkennen Ten overvloede zijn er in den laatsten tijd verklaringen afgelegd, die ook de harnek- kigste twijfelaars op den duur wel zullen ~~ioeten overtuigen. Men kan gerust aan- "imen, dat deze documenten, die haast alle itrekking hebben op de gebeurtenissen oer laatste maanden, iederen mensch, moe ten ontroeren, hij kan dan. tegenover de kerk en den godsdienst staan zooals hij wil. j Daar getuigt ouder anderen een religieu- 2e onder eede <ll-5-'2S) „dat de Capucijnes- een brutaal mishandeld en door de solda- ten langs de straten gesleept werden dat, toen Mr. Y. in Guanajuato gevangen genomen werd, hem rijn beide dochters volgden. Op den weg naar Loon werd hij ioo gruwzaam vermoord, dat zijn lijk on- herkenbaar was Mijnheer X. verklaart den fOen Maart on der eede: „Juan Vargas nam 10 jonge meis jes gevangen. Hun eenige misdaad was dat ZIJ Janderen van Maria waren (leden der Congregatie van de H. Familie). De solda ten bonden de meisjes aan elkaar vast en wierpen een meisje een strik om. Aan dien strik begon toen een bereden soldaat haar vooruit te trekken. Men dwong haar zoo den weg van Huejuguilla el Altos tot de hoeve San Antonio, d.w.z. 6 mijlen ver af te leggen, onder voortdurend gebrul der soldaten. Van deze boerderij, waar zij des nachts den rozenkrans baden, werden zij ïflï Me^uitio gebracht. In den nacht van 18 Maart vroeg een der meisjes (wier naam nauwkeurig aangegeven is) aan een van hare gezellinnen, dat zij voor haar zouden iaden, omdat zij er zeker van was dat zij gedood zou worden. Daarna verdween zij. De anderen werden na vertlere beschim pingen eindelijk vrijgelaten". Mijnheer Y. verklaart den llen Maart 1928 onder eede, dat o.a. een groep Katho lieken (uit Rio Grande), die een van dit jaar werd aan alle menschen, die in het Cibilete-gebergte woonden, bevolen binnen 24 uur hunne huizen te verlaten. Den volgenden dag toen zij allen in het concentratiekamp waren, werden alle huizen in de asch gelegd. In Guadeloupe werden binnen 5 dagen 3500 menschen in een kamp geconcentreerd. Hun. lot is in korte woorden samen te vatten: Onder doodstraf verbo den meer dan een halve mijl verder te gaan. Geen beschutting tegen zon en re gen. In Peredon werden huizen in brand gestoken; kleine meisjes voor den afmarsch verminkt. In S. Caspaz de los Reyes: plun deringen, brandstichting, onteering van vrouwen. Genoeg meer dan genoeg. Van man nen met zoo'n schuldregister verwachten wij geen edelmoedigheid 1 Slechts dat ééne wagen wij te hopen, dat zij een restje van fatsoen bewaard hebben tegenover de ge- heele wereld en nu, waar reeds al te veel bekend geworden is, zij eindelijk het gruw zame spel zullen eindigen! HET ST. WILLI BR OR DUS-COLLEGE TE KATWIJK AAN DEN RIJN. Een gedachtenisrede van pater J. H. Keijsers S. J. Gisteren heeft in het Sint Willibrordus- college der Paters Jesuieten te Katwijk aan den Rijn de jaarlijksche prijsuitdee- ling plaats gehad, waar Z.Exc. mgr. L. Schioppa, internuntius in Den Haag, den luister van zijn hoogo tegenwoordigheid aan heeft willen verleenen. Er is ditmaal een bijzondere reden om van de plechtigheid der prijs-uitdeeling onder zoo voornaam voorzitterschap ver slag te doen. Het oude en zoo algemeen- bekende college te Katwijk zal immers verlaten worden voor de nieuwe inrichting in Den Haag en het was gisteren de laat ste maal, dat in het roemrijke Katwijk ouders en kinderen met de leeraren daar bijeen waren. Dit feit is dan ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. Over de heele plechtigheid lag de weemoed van het afscheid en na dat mgr. Schioppa eerst door een der leer lingen en daarna door den directeur in het Fransch welkom geheeten was, hield pa ter Keijsers een gedachtenisrede, waaraan wij door vriendelijke bemiddeling in staat zijn het volgende te ontleenen; ïeaakten, gevangen genomen en naar Zaea- tecas gebracht werden. Nooit is er van hen iemand teruggekeerd.... Berichten onder eede van ooggetuigen (o.a. van 5-3-'28) over i 0 toestanden in de concentratiekampen >n ter inzage b.v.: Den 28en Januari De geschiedenis van Katwijk. Het college te Katwijk werd gesticht in 1831, in tijdomstandigheden, die ge heel verschillen van de tegenwoordige. Immers sinds 6 jaren waren de klein-se- minaries gesloten; geen Katholiek onder wijs kon in ons land genoten worden. De families, die hun kinderen een Katholie ke opvoeding wenschten te geven, waren verplicht hen naar het buitenland te zen den, en ook daarin werden zij door de re geering nog bemoeilijkt. De Belgische op stand dwong de regeering tot eenig toege ven. In 1830 werd de mogelijkheid ge opend, weer klein-seminaries te stichten en katholieke scholen voor voorbeieidend hooger onderwijs te openen. Het huis te Katwijk werd door den E. H. baron van Wyckerslooth, later bis schop van Curium aangekocht, om er een gymnasium te stichten. Op 7 Juni 1831 werd het geopend met een paar leerlingen, terwijl twee seminaristen van Warmond als leeraar optraden. Het begin was klein, maar het eenige katholieke gymnasium was gesticht. Na eenige jaren droeg mgr. van Wijckerslooth het bestuur over aan een jongen priester uit het Utrechtsche, van Vree, den grooten strijder voor de emancipatie der katholieken. Deze emi nente man begreep de beteekenis van Katwijk: In het kladboek zijner brieven, dat op zijn kamer berust, vond ik eenige keeren deze uitlating: hier in Katwijk ligt de toekomst van de Katholieke Kerk in Nederland. Hij smeekt dan ook bekwamen geestelijken, om toch naar Katwijk te ko men, en mede te helpen aan het onderwijs en de opvoeding van die katholieke jon gens, die door hun stand geroepen zijn la ter leidende posities in to nemen en in vloedrijke ambten te bekleeden. Achter eenvolgens wendt hij zich met die bede tot priesters uit het Hollandsche, het Utrechtsche, het Sallandsche. Hij vond geen gehoor. In overleg met Mgr. van Wijckerslooth en den Pauselijken internuntius besloot hij ten slotte Jesuieten te vragen. Doch groot was de vrees, dat de regeering Kat wijk zou sluiten, wanneer het bekend werd, dat Jesuieten daar les gaven. Om geen argwaan te wekken kwam de eerste Jesuiet niet rechtstreeks naar Katwijk, maar werd eerst tot kapelaan in een dorp bij Utrecht benoemd, en als kapelaan kwam hij naar Katwijk. Langzamerhand kwamen meerdere Pa ters den directeur van Vree helpen. Toen deze door den Pauselijken Internuntius in 1842 tot president van het groot-semina rie van Warmond benoemd werd, namen de Paters het bestuur van het college over en kochten zij het gebouw en de ter reinen. Ook zij ondervonden, en soms op hate lijke wijze, dat de vrijheid en gelijkheid voor de Katholieken in de practijk nog moeilijk te vinden was, ma-ar onverdroten arbeidden zij voort aan de opvoeding van jongelieden, van wie zij verwachtten, dat zij later zouden werken en met taaie vol harding zouden strijden voor de gelijkma king dor Katholieken. Dankbaar zij hier erkend, dat tal van oud-Katwijkers dat vertrouwen niet beschaamd hebben. Van 1831 tot 1895, gedurende 64 jaren, bleef Katwijk het eenige Katholieke gym nasium boven den Moerdijk. Doch de toe stand der Nederlaodsche Katholieken ver beterde gestadig. Men was nu zoo ver ge komen, dat men zich niet meer af vroeg* waar verbergen wij een school'} maar in plaat daarvan vroeg: waar is er behoefte aan een school? Zoo stichtten de Paters Jesuieten een college te Amsterdam in 1895, te Nijmegen in 1900. Doch ook de onderwijzerspolitiek der regeering begon een andere orienteering te krijgen, wat bleek uit het verleenen van het jus promovendi aan de bijzondere gymnasia in 1903 en het toekennen van eenig subsidié in 1906. Maar toch bestonden in 1910 boven den Moerdijk nog steeds niet meer dan drie Katholieke colleges: Amsterdam, Nijme gen en Katwijk. Het was duidelijk, dat groote steden, zooals Den Haag b.v., drin gend behoefte hadden aan een Katholieke gymnasium en H. B. S. Een vierde college stichten, was voor het bestuur der Neder- landsche provincie der Sociteit onmogelijk gezien de beperktheid der krachten en den invloed van werk der Paters. Daarom besloot het bestuur het College van Kat wijk naar Den Haag te verplaatsen, en een groot externaat aan het internaat te verbinden. Dit besluit, in 1910 genomen, werd toen tertijd ten zeerste toegejuicht, doch velen onzer vrienden deed het pijn: het leek hun een miskenning van Katwijks glorie en goede eigenschappen. En toch, het bestuur wist beter dan wie ook, welke roem aan Katwijk verbonden was; hoeveel dierbaars en aangenaams er door ons prijsgegeven wordt, door het ver laten van Katwijk, maar het nam het be sluit tot overplaatsing, omdat het in die overplaatsing do gelegenheid tot uitbrei ding van een apostolaat zag. En een apos tolaat wordt niet uitgeoefend zonder offer is zelfs niet vruchtbaar zonder offer. Do uitvoering van het besluit van 1910 is op velerlei wijze verhinderd, en de vorm der uitvoerig gewijzigd. Eindelijk is nu het volledige college in Den Haag tot stand gekomen. En zoo schrijven wij he den de laatste bladzijde in het college- boek van Katwijk, een boek dat in de ge schiedenis der emancipatie van Katho liek Nederland een plaats mag innemen. Wanneer ik zeg, dat dit boek een plaats mag innemen in de geschiedenis van de emancipatie van Nederland, dan is dat niet een uiting van persoonlijken hoog- moed, maar een dankbare waardeering van het werk van een van Wyckerslooth, een van Vree en de vele onbekende wer kers in dit college. Doch bovenal bedoel ik daarmede een dankbare erkenning van God's goedheid, van wien alle goed voort kwam, dat in dit college is gesticht, en zonder wien er niets nuttigs geschiedde. U allen dank ik voor uw aanwezigheid bij deze laatste prijsuitdeeling; en tot u jongens herhaal ik wat ik gisteren zeide: gij zijt de laatste Katwijkers: draagt dien naam met eere. De prijsuitdeeling had verder het tradi- tioneele verloop. Opgevoerd werd: „Van den Man die St. Nicolaas zag", een mira kelspel in twee bedrijven door Henri Ghéon. Het Mutua Fides-lied heeft nog een maal door de oude gebouwen geklonken. Toen gingen de „laatste Katwijkers" naar hun ouderlijk huis terug. „Msbd." Leidenl-veteranen—Politie-Jelftal 3—5. Gisteravond vond in 't Leiden-terrein aan den Haagschen straat bovengenoem de ontmoeting plaats. Om 7.15 trappen de veteranen, die den toss verloren en met 10 man begonnen, met de zon in 't gezicht af.De bal wordt hun ontfutseld en reeds terstond weten de Politiemannen een corner te forceeren. Deze wordt echter weggewerkt. Na enkele minuten laat de keeper der Veteranen een makkelijk schot glippen en helpt aldus de politie aan een goedkoop doelpunt. (01). Het spel der Politie-mannen is over alle linie's veel, veel beter dan dat der Vete ranen, die hun minderheid voor de rust met nog 2 doelpunten zien bestraft, en dus met een 03 achterstand aan de tweede helft kunnen beginnen. De rust schijnt hun evenwel goed ge daan te hebben, want, hoewel met 2 inval lers spelend, nemen zij direct 't offensief ter hand en belegeren 't Politie-doel. Zij zien hun werken beloond, als uit een dei- vele aanvallen een niet onhoudbaar schot in de touwen verdwijnt 13. Dit prikkelt de Politie t-ot grooter krachtsinspanning en wezenlijk gelukt 't hun den voorsprong te vergrooten en den stand op 14 te brengen. Dan is 't voorloopig met hun meerderheid gedaan en zelfs nemen de oranjemanen geruimen tijd het spel in han den, wat zij door 2 doelpunten weten uit; te drukken en aldus de hoop o-p een gelijk sepl of zelfs op de overwinning weet we ten op te wekken, 't Mooht evenwel niet zijn, want als uit een aanval de Politie nogmaals weet te scoren is 't tevens met 't overwicht der Veteranen gedaan. In den stand komt geen verandering meer, zoodat het Politie-elftal dezen zeer geani- meerden strijd met 53 wist te winnen. ROEIEN. De nationale kampioenschappen. Gisteravond bij vrijwel windstil weer zijn de kampioenswedstrijden beëindigd. Do stuurmanlooze vier. Triton had boei 1, Nereus boei 2. Beider start was best. Nereus kreeg door iets hooger tempo een kleinen voorsprong, doch Triton bleef goed hangen, roeide veel beetr dan den dag te voren in de gestuurde boot, zoodat het een mooie strijd werd. Op 1000 meter was Nereus circa 1/3 lengte voor, ook op 1500 meter was het verschil niet grooter. Het sturen, dat vrijwel over de geheele baan nogal onzuiver was, liet vooral aan 't slot te w-.^chen over. Nereus ging ra kelings langs den oever en circa 250 meter voor de finish raaket Triton een aan den oever gemeerde schuit. Op dat oogenblik was Nereus c.a. 3/4 lengte voor. Nu werd het verschil nog drie lengten. De tijd van de Amsterdammers was 7 min. 3 1/5 sec. De ploeg van Nereus bestond uit P. Maasland, boeg, E. J. Waller, A. Dokkum en S. bon, slag. Twee met stuurman. De race tusschen Die Leythe en Wilem III om bet kam pioenschap in de gestuurde twee was geenszins spannend. Die Leythe stelde te leur. Er zat geen schot in de ploeg en Willem III liep gestadig uit. Toen-de Am sterdammers op 1400 M. circa vier lengten voorsprong haddop, gaven hun tegenstan ders den strijd op. De tijd van Willem III was 8 min. 7 4ï5 sec. De kampioenstitels werden behaald door: Acht, Laga, tijd 6,39 2/5, baanrecord 6.19 Vier met stuurman, Spaarno, tijd 7,21, baanrecord 7,1 3/5. Twee met stuurman, Willem III, tijd 8,7 4/5, baanrecord 7,54 4/5. Twee zonder stuurman, Dare Devilclub, tijd 7.59 1/5, baanrecord 7,51. Dubbel skiff, Spaarne, tijd 7.13 2/5, baanrecord 6.52 1/5. ZEILEN. Noorwegen wint de Gold Cup. Nadat den vierden dag van het zeiltour- nooi om de Gold Cup, het Noorsehe zes- meterjacht Figaro V de eerste beslissende race met 2 minuten voorsprong op de „Sa- leema" (Amerika) had gewonnen en daar door de stand gelijk was geworden, moest gisteren definitief de beslissing vallen. Beide jachten hadden nu immers twee overwinningen bevochten, terwijl voor een totale zege drie races gewonnen moeten worden. De finale is langen tijd een mooie spannende strijd geweest, welke ten slotte met 1 min. 40 sec. voorsprong door de Fi garo werd gewonnen, die daardoor de Cup aan Noorwegen bracht. Deze Noorsehe overwinning is des te fraaier gezien het feit, dat het Ameri- kaansche jacht na de drie voorwedstrijden een 21 voorsprong had verkregen, welke, door den Noor dus eerst moest worden ingehaald. WIELRENNEN. De Tour de France. Gisteren werd de 19e étappe gereden en wel MetzCharleville (159 K.M.) Eerst- aankomenden waren Dupau Magne. Frantz kwam meer dan 20 minuten vertra ging achter no. 1 aan. Het classement na de 19e etappe is Frantz Leducq, Dewaele, Meertens, Vervaeke. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het conflict tusschen N. O. C. en Ned. Bioscoopbond. Een verklaring van het N. O. C. In verband met det V. D.-bericht, dat het N.O.C. geweigerd zou hebben de over eenkomst tusschen den Ned. Bioscoopbond en de Italiaansche onderneming Luce be treffende het verfilmen der Olympische Spelen mede te onderteekenen, deelt 't N. O.C. ons mede dat 't aan de Luce 't uitslui tend recht heeft afgestaan om in verschil lende landen sub-concessionarissen aan te stellen. Het Comité heeft hierover dus geen zeggenschap meer, en derhalve ook niet over het contract tusschen den Ned. Bioscoopbond en de Luce. Het Comité heeft zich alleen het recht voorbehouden bij het afsluiten der contracten den prijs goed te keuren. Hoewel de door den Ned. Bioscoopbond bedongen prijs geen financi- eele baten in het voorutizicht stelt, heeft het Comité er niettemin zijn goedkeuring aan gehecht, ten einde mede te werken tot opheffing der bestaande moeilijkheden. Van eenige andere toezegging van de zijde van het Comité is nooit sprake geweest. Het N.O.C. meent, dat door genoemde bereidverklaring alle vereischte medewer king is verleend. Bestuursvergadering Nederl. Roei-bond. Gisteravond heeft het bestuur van den Nederlandschen Roei-bond na de wedstrij den te Sloten vergaderd en besloten, proe ven te nemen met een gecombineerde vier met stuurman, die er als volgt zal uitzien: Terwogt (Spaarno) slag; Schiltman en Scheuer (Triton), Gimpel Spaarne) slag, en Van Nifterik stuurman. Ook is besloten, een proef te nemen met een dubbel scull: Cox (Spaarne), Pieterse (Koninklijke). Mocht deze combinatie niet gelukken, dan zal Cox-Timmermans, de geheele Spaarnescull, nog geprobeerd worden. Verder is beslist, dat de vier met stuur man van Nereus en de twee met stuurman van Willem III, onvoorwaardelijk naar de Olympische Spelen zullen worden afge vaardigd. Nog vernemen we, dat de proef met Cox-Pieterse heden zal plaats vinden. „Hbld." Loewensteln's tragische dood. Proeven met het Fokker vliegtuig. Majoor Cooper en eenige andere ambte naren van de afdeeling voor het instellen van een onderzoek naar ongevallen, welke een onderdeel is van het Britsche ministe rie van Luohtvaart, hebben gisteren proe ven genomen met de deur van het Fokker vliegtuig, waaruit op Juli j.l. Loewenetein is gevallen. Hoewel geen officieele verkla ring werd gepubliceerd, wordt4 gemeld, dat door een der ambtenaren de deur tij dens de vlucht slechts met de grootste moeite eenige centimeters kon worden ge opend en dat de deur, toen hij haar losliet, met groote kracht door den wind werd dichtgeslagen. Met groote inspanning slaagde majoor Cooper erin, na zich een touw om het middel te hebben gebonden als veiligheidsmaatregel, de deur zoover teopenen, dat hij op een ladder kon klim men, welke buiten stond, waarna hij werd geholpen om weer binnon te komen. De proeven werden genomen op ruim 300 me ter hoogte. Kapitein Drew, die ook bij Loewenstein als bestuurder van het vlieg tuig in dienst was, fungeerde ditmaal eveneens als piloot. Vliegongeluk. Bij Loricnt is een militair vliegtuig, dat een rondvlucht boven Frankrijk deed en van Bordeaux op weg was naar Brost, in brand geraakt en naar boneden gestort. Do waarnemer heeft er met behulp van het valscherm zijn leven afgebracht, de be stuurder is in do vlammen omgekomen. Brandje in Lindbergh's vliegtuig. Op het oogenblik, dat Lindbergh gister morgen voor een vliegtocht wilde storten, vatte zijn motor vlam. Het door hem gebe zigde vliegtuig was niet de beroemde „Spi rit of St. Louis", die zich zooals men weet in heb Smithsonian Institute te" Washington bevindt. Do mecanicien slaagde erin, de vlammen te doovon. Lindbergh bleef onge deerd. Een militair vliegtuig gered. Het Duitsche stoomschip „Olymp" heeft gisteren in de Middellandscho Zee ter hoogte van Mollilla een Spaansch militair Dornier Wall-vliegtuig met een bemanning van zes man weten te redden. Weer een a.s. Oceaanvlucht. De Deutsche Lufthansa ie druk bezig met het maken van voorbereidselen voor ©en tocht over den Oceaan. Dezer dagen ia een proefvlucht met een Dornier Wal- vliegboot van Pisa over Cadix naar Las Palmas gehouden, dio geheel aan de ge stelde verwachtingen beantwoordde. De leiding was in handen van kapitein-luite nant Schiller, die het laatste jaar in Tra- vemünde werkzaam was. De vlicgboot be reikte een snelheid van 180 kilometer per uur. Verder proeven zullen worden geno men. NIEUWE UITGAVEN. Adresboek van Katwijk. .Uit gave A. de Klerk. Ook Katwijk is begiftigd met een adres boek. De plaats is de laatste jaren zoo uitgebreid, dat vreemdelingen niet meer terecht kunnen met aan dezen of genen voorbijganger te vragen, waar Jan, Piet of Klaas woont. De Katwijkers weten het zelf niet meer. Daarom komt een adres boek goed van pas gezien het groote vreemdelingenbezoek. Behalve de lijsten met adressen zijn opgenomen de besturen der verschillende vereenigingen, en een Bpeciale lijst van alle hotels, pensions en kamerverhuurders der badplaats. Stoomvaartberichten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MAPIA (thuisr.) pass. 11 Juli Malta. SAPAROEA (thuisr.) vertr, 11 Juli vatf Marseille. .(ON. H0LL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) vertr. 11 Juli van Co- K0N. NED STOOMB. MIJ. PERSEUS vertr. 11 Juli van Hamburg naar Amsterdam. STRABO van Kopenhagen naar Amst., pass. 11 Juli Brunsbuttel. VULOANUS, arr. 12 Juli van West* Indië te Amsterdam. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, La Plata naar AntW, vertr. 11 Juli van Las Palmas. HOLLAND-AFRIKA LIJN. 'ALKAID (thuisr. arr. 11 Juli te Mar seille. GRIJPSKERK (thuisr.) vertr. 11 Juli van Port Soedan. SPRINGFONTEIN (uit.) arr. 11 Juli te Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. GROOTENDIJK, Pacifickust naar Rotterdam vertr. 8 Juli van Cristobal. MOERDIJK arr. 11 Juli van Vancouver te Seattle. NIEUW AMSTERDAM Rotterdam naar New York vertr. 11 Juli van South ampton. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ARENDSKERK (uitr.) pass. 12 Juli Be- H0LLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. BOVENKERK vertr. 12 Juli van Rotter dam naar Calcutta. STREEFKERK am 10 Juli va"n Bom bay te Karachi. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. GEMMA (thuisr.) pass. 10 Juli Perim. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. CERES arr. 12 Juli van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (uitr.) pass. 11 Juli Kaap Bon. INSULINDE (thuisr.) wordt 15 Juli te Marseille verwacht. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY vertr. 11 Juli vaa Alicante naar Rotterdam.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9