Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN DE VERMISTE MARIANO-GROEP GEVONDEN BUITENLAND. BINNENLAND. 18e Jaargang. DONDERDAG 12 JULI 1928 No. 5922 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Rij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gowon. advertantlên 3P eanl per regOj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 3 dubbele van het tarief Berekend. ft Klolne advertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, buur en vo huur, koop en verkoop f0.50. DOOR DEN RUSSISCHEN VLIEGER TSJOECHNOFSKI ZIJ ZIJN CIRCA 32 K.M. VERWIJDERD VAN DEN IJSBREKER KRASSIN 85° 80° Tsjoechnofski kon niet landen. Naar uit Moskou wordt geseind, heeft de Russische vlieger Tsjoechnofski, die zijn vluchten maakt van den ijsbreker „Krassin" uit, Malmgreen, Mariano en Zappi gevonden op 80 graden 42 minuten Noorderbreedte en 25 graden 45 minuten Oosterlengte, op 32 K.M. afstand van de „Krassin". De vlieger cirkelde vijfmaal boven de groep. Twee der mannen wuifden uit alle macht, de derde lag op den grond. Tsjoech nofski zoekt thans naar een geschikte plek om te landen. (De in dit telegram aangeduide plaats bevindt zich ten Noorden van Noord- Oostland, nabij Karei Xü-land). De drie mannen, die thans cloor den Russischen vlieger zijn gevonden, zijn, ge lijk men weet, tegelijk met Nobilo uit het luchtschip geslingerd, toen de gondel van de „Italia" tegen het ijs werd verpletterd. Op 30 Mei deelden zij mede, dat zij het plan hadden opgevat zich van de andere mannen af te scheiden om te trachten te voet de bewoonde wereld te bereiken, ten ©inde nadere inlichtingen te geven om trent de positie waarin de Nobile-groep zich bevond. Sedert hun vertrek werd echter niets meer van de mannen gehoord en algemeen werd aangenomen, dat zij omgekomen waren. Wel is waar hadden zij een groote hoeveelheid levensmiddelen medegenomen, doch zij beschikten niet over tenten en een goede dekking tegen de intense koude. Door de verschillende hulp-expedities zoowel in de lucht als op het land, wer den herhaaldelijk speciale tochten onder nomen om te trachten de mannen te ont dekken. Ondanks de mislukking van deze pogingen bleef echter generaal Nobilo steeds zijn vertrouwen uitspreken in de ondervinding van den Zweedschen ge leerde professor Malmgren. De beide an dere mannen zijn, zooals bekend Italianen. Wat Sverdrup erover denkt. een interview in verband met het bericht, dat de groep Mariano is gevon den zeide de ontdekkingsreiziger Otto verdrup. dat indien de groep zich werke- "Jfc op geen gr oter afstand dan 32 K.M. van de „Krassin" bevindt, de vooruitzich ten voor de redding gunstig zijn, tenzij de „Urassm genoodzaakt is in de Advent- baai koleu te gaan innemen. De positie van de groep Yiglierï geeft daarentegen reden tot ongerustheid, voor al als de sovjet-ijsbreker genoodzaakt wordt kolen te gaan laden. Sverdrup ge looft niet, dat de „Krassin" in staat zal zijn de groep Yiglieri te -bereiken langs de nieuwe route door de straat van Hin- loopen en langs de Oostkust van Noord oost-land. Sverdrup werd vérder gevraagd of Tsjoechnofski ondanks de beslistheid van het Russische telegram zich niet vergist- kan hebben en de expeditie onder leiding van den Italiaanscheiï kapitein Sora niet heeft aangezien voor de grocp-Mariano. Sverdrup zeide, dat hij daarop geen defini tief antwoord kon geven, omdat den laat- sten tijd geen berichten waren ontvangen over Sora. De ontdekkingsreiziger was echter eveneens van meening, dat een dergelijke veronderstelling niet goed ge maakt kan worden, daar de positie, welke door den Russischen vlieger is aangege ven veel Noordelijker ligt dan de route welke Sora waarschijnlijk heeft gevolgd, indien hij getracht heeft de groep Viglieri te bereiken. Ten slotte dient er op gewe zen te worden, dat Sora met honden en sleden is vertrokken en men kan aanne men, dat indien Tsjoechnofski mannen kan zien, hij ook cle hondensleden had kun nen ontdekken. De Krassin wendt den steven. Nader wordt uit Kingsbay gemeld: Er bestaat goede hoop, dat de leden van de Malmgren-groep, prof. Malmgren uit Zweden en de Italiaansche officieren majoor Kappi en majoor Mariano, die door den Russischen vlieger Tsjoechnofski werden gevonden, zullen worden gered. Onmiddellijk jiadat de vlieger op de „Krassin" was teruggekeerd en rapport had uitgebracht werden maatregelen tot het redden van deze mannen getroffen. De „Krassin" zelf tracht de groep te be reiken, terwijl daarnaast zal getracht worden een vliegtuig bij hen te doen lan den en een hondensleeexpeditie gereed gemaakt wordt om de drie mannen daar mede te halen. In deze omgeving is de ne vel opgetrokken, zoodat de drie mannen gemakkelijk teruggevonden kunnen wor den. Het feit, dat de drie mannen, althans twee van hen, nog in leven zijn, zal wel te danken zijn aan de Poolervaringen van den Zweedschen professor Malmgren. De toestand voor de Viglieri-groep hopeloos. Nog wordt uit Oslo gemeld. Gedurende den nacht, werden hier be richten ontvangen, waarin het vinden van de Malmgren-groep wordt bevestigd. Het staat vast. dat het Malmgren- en zijn met gezellen en niet kapitein Sora is. In den afgeloopen nacht is Tsjoechnofski opnieuw opgestegen, terwijl de „Krassin" van koers veranderde en rechtstreeks naar de Malm gren-groep stuurde. Men hoopte de groep Donderdag tegen den middag te kunnen bereiken. Het besluit van de „Kras sin" om alle krachten in te spannen voor de Malmgren-groep maakt de toestand voor de Viglieri-groep hopeloos. De „Kras sin" beschikt over te weinig kolen om beide groepen te kunnen bereiken. Het schip zal dus eerst een haven moeten aan doen om ook nog de Viglieri-groep te red den. Op zoek naar een landingsplaats. De Zweedsche aviateur Ekman zal thans ook aan de reddingspogingen deel nemen met een Klemm-Daimiervliegtuig, dat aan boord van de „Tanja" is gebracht. De vlieger is des morgens vertrokken om te trachten een ijslaag te vinden, welke sterk genoeg is om een start mogelijk te maken. Ondanks het geringe gewicht van do vliegmachine was het echter onmoge lijk ijs te vinden, dat sterk genoeg was om het vliegtuig te dragen en daar de ma chine niet van drijvers voorzien is, kan zij niet als watervliegtuig worden ge bruikt. Zoodra het Ekman gelukt op te stijgen, zal hij zich direct naar de Hinloopen- straat begeven en naar de groep-Viglieri gaan zoeken. De Zweedsche aviateurs zul len alles doen wat mogelijk is, om deze groep te vinden, welke zich in een tame lijk slechte positie bevindt. Het laatste bericht van Sjef van Dongen. In aansluiting aan het bericht, volgens hetwelk ook de hondensledemenner Sjef van Dongen met de groep van kapitein Sora om het leven zou zijn gekomen, ver nemen wij, dat de ouders van Van Dongen nog op 6 dezer een telegram ontvingen, waarin werd gemeld, dat de expeditie tus schen kaap Platen en kaap Leigh Smith bezig was met het vestigen van levens- roiddelendépots. J>- vlieger Schyberg had in zijn desbetreffend rapport medegedeeld de beide hondenspannen herhaaldelijk te hebben gezien. Een bezoek aan Nobile. „Ik wil de dat ik weerin de tent terug was". De correspondent van United Press te Kingsbay, dr. Ingels, heeft een bezoek aan generaal Nobile gebracht. Hij vond hem koortsachtig en zwak, terwijl Nobile verder over pijn in den rechterarm klaag de, die erg gezwollen en ontzet is. Een been van den generaal is zeer gekwetst, zoodat het hem onmogelijk is rechtop te staan. Nobile deelde mede, dat hij zelf zijn been heeft gezet en spalken heeft ge maakt van de houten brokstukken van den gondel. Over zijn verblijf op de ijsschots ver telde Nobile nog, dat de tent, die gedu rende de eerste vier dagen werd gebruikt, veel te nauw was. De mannen moesten zich warm houden door bijna op elkaar te gaan liggen. In de maag van de eerste ijs beer, die werd geschoten, vond men stuk ken krantenpapier en gedeelten van het omhulsel van het luchtschip. De generaal hield zooveel mogelijk het moreel der mannen op, maar allen hadden last door het gebruik van het halfgekookte vleesch. Nobile verklaarde nogmaals, dat hij slechts op aandringen van Lundborg en de anderen de Viglieri-groep had verla ten. „Ik wilde, dat ik nu weer terug was in de tent" aldus besloot Nobile. ANTI-OOROGSVERDRAG DE NOTA VAN KELLOGG. Het Duitsche antwoord overhandigd. Het Duitsche aniwoord op de nota van Kellogg is gisteren aan den Amerikaan- schen ambassadeur te Berlijn overhandigd en zal morgen bekend gemaakt worden. Het Fransche antwoord klaar. Een gister onder voorzitterschap van Doumergue gehouden ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een door Briand opgestelden brief ter beantwoording van de jongste nota van Kellogg. Geen antwoord van Engeland vóór het najaar. In het Britsche Lagerhuis antwoordend op vragen van de leden R. Thomas en Pon- sonby betreffende het antwoord der En- gelsche regeering op de voorstellen van Kel logg inzake 't multilateraal pact tegen den oorlog, zeide Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij het vertrou wen koesterde, dat hij het antwoord nog voor het einde van de parlementaire zitting, die Augustus begint, zou kunnen zenden. De gedachtenwisseling met do Dominions en Indië duren voort, doch zijn niet de re den van eenige vertraging, die zich heeft voorgedaan. Ten antwoord aan kolonel Wedgewood die vroeg of Chamberlain het voornemen had, de voorstellen schipbreuk te doen lijden door het vasthouden aan re serves, zeide Chamberlain: Ik heb niet het voornomen de voorstellen schipbreuk te doen lijden ik heb ze met genoegen ont vangen en hoop, dat zij met succes zullen worden bekroond. Kolonel Wedgewood vroeg daarop: Als de minister blijft vasthouden aan reserves, zal hij dan niet de verantwoordelijkheid op zich nemen voor een eventueele mis lukking van dit plan voor den wereldvrede? Thurtle vroeg: Als de Dominions niet ver antwoordelijk zijn voor de vertraging, weet de minister dan te zeggen of het mislukken van de onderhandelingen met Frankrijk daarvan de oorzaak is? Chamberlain: Neen, roeneer. De oorzaak van de vertraging is, dat de regeering een voorstel van zooveel belang in den breede wenscht te overwe gen. Commandeur Kenworthy vroeg hierop botweg, wie dan toch voor de vertraging verantwoordelijk was en Chamberlain ant woordde fier: Ik ben verantwoordelijk voor de „vertraging", maar ik gebruik het woord, om duidelijk te maken, dat wij tijd noodig hebben om dit belangrijke vraagstuk ampel te overwegen. DUITSCHLAND. Losgebroken weerwolven. Bonn is Dinsdagavond op stelten gezet door leden van den rechtsradicalenbond „Wehrwolf", die een propagandatocht met fakkellicht door de stad hielden. In de Ivoblenzer Strasse zoo meldt de correspondent van de „Voss. Z.", is het tot een botsing gekomen met het publiek, als gevolg van uittartend gezang der weerwol ven. Als antwoord riepen eenige voorbijgan gers: „Leve de Duitsche republiek!" Dit was voor de weerwolven te veel en woest sloegen zij met de brandende fakkels op het publiek in. Een fietser, die met het geheelo geval niets te maken had, werd door zes rechlsradicalen van zijn rijwiel gesleurd en met fakkels bewerkt, zoodat hij ernstige brandwonden opliep. Het toilet van een jonge dame werd geheel verbrand. Ook op andere punten van de stad is het tot bot singen gekomen, waarbij zelfs schoten vie len. Herhaaldelijk drongen de weerwolven onder de kreet: „Wij zullen de Bohncnarcn wel leeren!" op de voorbijgangers in. ROEMENIE. Aanslag op een Fransch soldaat. Een Fransch soldaat uit het garnizoen te Landau, die op wacht stond, werd in den nacht aangevallen door een Duitsch wiel rijder, die twee revolverschoten op hem loste, waarvan er een den soldaat ernstig aan de linkerlong wondde. Diens toestand is ernstig^De wielrijder wist te ontkomen. Koningin Marie weer naar Amerika? Volgens de bladen is koningin Marie van plan gevolg te geven aan do tot haar ge richte uitnoodigingen om me prinses Ileana dezen winter de Voreenigdc Staten en Ca nada te bezoeken. De reis zal drie maanden duren. GRIEKENLAND. Pangalos in vrijheid gesteld. Ter versterking van Venizelos positie. Do voormalige Grieksche dictator ge.ie- raal Pangalos is op vrije voeten gesteld. Met het oog op de ontbinding van het parlement achtte de regeering het niet ge rechtvaardigd hem langer in hechtenis te houden. Men gelooft, dat do vrijlating van Pan galos plaats heeft gehad overeenkomstig den wensch van Venizelos, die zijn eigen positie wil verstevigen met den steun van het leger, daar zijn positie op het oogen- blilc is verzwakt door de houding van Kon- dilis, don tegenstander van Pangalos. Do beslissing, dat het na de ontbinding der Kamer onwettig was, Pangalos nog lan ger gevangen te houden, werd door den ministerraad met algemeene stemmen ge- nomen. Sedert 22 Augustus 1926 was generaal Theodorus Pangalos een gevangene. Deze man, die zich lot zijn 44ste jaar tot zijn eigenlijke vak, het militaire, had bepaald, werd in 1922 minister van Oorlog, vervol gens opperbevelhebber in' Thracië, Kamer lid voor Saloniki, opnieuw minister van Oorlog en ten slotte, na een onbloedigen staatsgreep, premier met vrijwel dictato riale macht. In deze bewindsperiode viel de invasie in Bulgarije. In Januari 1926 hief Pangalos de grondwet op en riep do militaire dictatuur uit; in April liet hij zich tot staatspresident kiezen, in Augus tus werd hij door Kondilis, ook een van de „redders van Griekenland" ten val ge bracht. Beurtelings zat de generaal op Kreta en te Athene gevangen, en paar maal be gon zijn proces (de Kamer zou over hem rechten) maar telkens werd het weer ver daagd. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Grieksche ex-dictator Pangalos door Venizelos in vrijheid gesteld. De groep Mariano, Zappi en Malmgren gevonden door den Russischen vlieger Tsjoechnofski. De „Krassin" heeft den ste ven gewend om deze drie mannen te halen. Men hoopt ze nog heden te bereiken. BINNENLAND. De burgemeester van Rotterdam, mr. dr. J. Wijtema js gisteravond overleden (lste blad). OMGEVING. Onderwijzeres door de stoomtram onder Oegstgeest overreden (lste blad). POLEN. De betrekkingen met Litauen. Polen \yendtzich wederom tot den Raad van den Volkenbond. Do Poolsche vertegenwoordiger bij den Volkenbond heeft aan den secretaris-ge neraal mededeeling gedaan van de nota's gewisseld tusschen Litauen en Polen, be treffende het verdrag, dat 23 Juni door Litauen aan Polen was voorgesteld. Bo vendien is een brief overhandigd, waar in wordt verzocht, de teksten van deze nota's ter kennis van de leden van den Bond te brengen. Daarin wordt uiteenge zet, waarom Polen onmogelijk van deze voorstellen acte kon nemen, weshalve het aan Lithauen voorstelde, in Maart de on derhandelingen te Koningsbergen te her vatten. De Poolsch-Lithausche betrekkin gen, waarvoor Jhr. Beelaerts van Blok land rapporteur is in den Raad, zijn dus nog niets verbeterd. De toestand zal in do Septemberzitting van den raad weer be sproken worden. RUSLAND. Nieuw proces te Moskou. Gisteren is voor het opperste gerechts hof te Moskou het proces begonnen tegen de Sovjet-burgers Okolsin, Orlof en Mat- wejef, vertegenwoordigers van een Zweed sche firma alsmede tegen acht employés van Sovjet-Russische organisaties op land bouwgebied, wegens het verraden van ver trouwelijke gegevens omtrent invoerplan- nen en vergunningen aan do genoemde firma's. CHINA. De buitenlandsche verdragen. China zegt de handelsovereenkomst met Frankrijk op. De Chineesche minister van Buitenland sche Zaken der nationalistische regce- ring heeft officieel den Franschen gezant verwittigd van de opheffing van de han- delsbepalingcn van het Chineesch-Fransch verdrag na afloop van dit verdrag op Za terdag aanstaande. MR. DR. J. WYTEMA. t De burgemeester van Rotterdam is gistermiddag, 57 jaar oud, overleden. De burgemeester vin Rotterdam, mr. dr. Johannes Wytema, is gisternamiddag in den ouderdom van 57 jaar overleden. Mr. Wytema, die in Februari do eerste reis van do Sibajak tot Marseille heeft meegemaakt is te Rotterdam ongesteld te ruggekeerd van een buitenlandsche reis, die hij na zijn zeereis nog had gemaakt. Na zijn terugkomst in Maart heeft hij geen enkele raadsvergadering meer kunnen bij wonen. v - Mr. dr. J. Wytema werd in 1871 te Ap- pingedam geboren, waar zijn vader dokter was. Hij volgde te Groningen do lessen aan het gymnasium en daarna aan de uni versiteit, waar hij in 1898 promoveerde lot doctor in de rechts- en staatswetenschap pen. In Juni van datzelfde jaar werd de heer Wytema benoemd to secretaris der gemeente Assen en verhuisde drie jaren daarna in diezelfde functie naar Schiedam. In deze stad kon de secretaris echter niet langer dan een jaar blijven, omdat hij in- tusschen getrouwd was met de dochter van den burgemeester en deze graad van bloedverwantschap tusschen burgemeester en secretaris eener gemeente niet loelaat- baar is volgens de wet. De heer Wytema aanvaardde toen in 1892 de functie van hoofd-commies ter provinciale griffie van Noord-Holland, welke functie hij op 18

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1