Rechtzaken. Faillissementen. SPORT. LUCHTVAART. Burgerlijke Stand Marktberichten. Muur van een kerk ingestort. Een doode en drie zwaar e n d wonden. Te Ninove (België) werkten dezer da- ren eenige arbeiders aan den bouw van een nieuwe kerk. Vier metselaars waren bezig met het afbreken eener stelling, toen plotseling een muur van 23 M. hoogte in- oen stortte. Een der arbeiders was geheel onder het puin bedolven. Toen men hem daaruit bevrijdde, was hij reeds overleden. De drie anderen moesten zwaar verwond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De justitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeurde. Treinontsporing in Bengalen. Officieel wordt gemeld dat de personen trein, die Howrah in Bengalen in den avond van 7 op 8 dezer verliet om kwart voor elf op 12 K.M. van Howrah op de lijn Howrad-Burdwan ontspoord is. Eenige reizigers zijn daarbij omgekomen, terwijl verscheidene anderen ernstig werden ge wond. De oorzaak van de ramp is momen- teel nog niet bekend. Schip in brand. Bij het afvaren van de Theems is Zater dagavond de „Carmarthenshire" met be stemming voor China in brand geraakt. Onmiddellijk werd het vaartuig te Erith aan den grond gezet en de passagiers ten getale van ongeveer 20, werden met sleep- booten in veiligheid gebracht. De brand brak uit in de olietank en breidde zich snel uit. Zware rookwolken belemmerden het blusschingswerk zeer. Spoorwegongeluk in Britsch-lndië. Bij een spoorwegongeluk bij Howrah zijn, volgens een telegram uit Calcutta, 13 menschen omgekomen, 8 zwaar en 21 licht gewond. Het Loewenstein-drama. In verband met de commentaren, waar toe Loewenstein's verdwijning aanleiding heeft gegeven, meent de familie de volgen de verklaring te moeten afleggen: Loewenstein's dood is ongetwijfeld aan een ongeluk te wijten. Uit de officieele vaststellingen en de eenstemmige getuige nissen blijkt, dat hij zich Woensdag om 6 uur te Croydon aan boord van zijn vlieg tuig begaf, dat het vliegtuig onderweg niet landde, dat Loewenstein's verdwijning om 7 uur werd geconstateerd, en dat hij zich bij de landing niet meer onder de passa giers bevond. Uit alle getuigenissen blijkt, dat de dood slechts aan .een ongeluk kan worden toegeschreven. Daar het stoffelijk overschot niet aanwezig is, heeft men de in dergelijke gevallen vereischte procedure aanhangig gemaakt voor de Brusselsche rechtbank. Justitieel schandaal te Parijs. Griffier, boden en advocaten er bij betrokken. In het Paleis van Justitie te Parijs is men een omkoopingsaffaire op het spoor gekomen, waarbij acht advocaten, drie bo den en een griffier betrokken zijn. Men heeft vastgesteld, dat de door het tribu naal van de Seine uitgesproken echtschei dingen van rijke Amerikanen en Ameri— kaanschen door incorrecte betalingen be ïnvloed zijn. Al deze echtscheidingspro cessen werden voor dezelfde kamer behan deld, welker griffier en advocaten zich hadden gespecialiseerd in echtscheidings zaken. De griffier is van zijn functie ont heven, terwijl men verwacht, dat een deel van de betrokken advocaten door de Or de van Advocaten zal worden geroyeerd. Zeeroof bij Singapore. Bij Singapore is, weer voor het eerst se dert vele jaren, een geval van zeeroof voorgekomen. Een bende gewapende Chi- neezen, die zich voor kommiezen van de invoerrechten uitgaf, begaf zich aan boord van een jonk, haalde de lading eruit en sloot de bemanning van vijf koppen onder in het schip op. Daar moesten zij tien uur blijven zitten. Een fortuinlijke schooljongen. Eenigen tijd geleden werden in een grooten familiebijbel eenige ongebruikte oude postzegels van Engelsch-Indië uit 1854 gevonden. Er was een blok van negen stuks van één anna bij. De schooljongen, die ze in bezit kreeg, deed dit blok over aan een schoolmakker voor 1 pd.st. per stuk. De kooper Henry Wilson zag er da delijk een voordeelig zaakje in en heeft het blokje thans laten veilen, flij kreeg 190 pd.st. als opbrengst, aangezien een ver zamelaar van Engelsch-Indische zegels dit unicum begeerde te bezitten. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Vrijgesproken. Voor den w.n. kantonrechter Mr. de Clercq, stond terecht O. van V. te V o o r- schoten, die een aanrijding zou heb ben veroorzaakt. De aangeredene was aan gifte komen doen bij de politie. Voor het kantongerecht kon echter het bewijs niet worden geleverd weshalve Mr. de Clercq, overeenkomstig den eisch van het O. M., verd. vrijsprak. De volgende zaken werden door Mr. F. Ligtenberg berecht. De rentezegels. S. D. te Leiden had in dienst een loopjongen, die volgens het getuigenis van den heer T. S. Goslinga, in de tweede loonklasse viel en voor wien 30 cent per week moest worden geplakt. Dit was niet geschied. Als getuigen werden nog gehoord de controleur van den Baad van Arbeid, den heer Slegtenhorst en de loopjongen B. Verd., die niet was verschenen, verde digde zich schriftelijk met te zeggen, dat hem aangezegd was zegels van 40 cent te plakken, terwijl hij slechts 30 cent zegels behoefde te plakken, daar de loopjongen niet in de kost bij hem was, wat de loop jongen ontkende. De ambtenaar van het O. M. eischte 24 maal 1.sub. 1 dag, waarop de kanton rechter verd. tot 24 m. 0.50, sub. 24 dagen hechtenis veroordeelde. Na sluitingsuur. B. T. Z., W. H., A. den B., C. W. en P. M., zouden te Noordwijkerhout des avonds te laat zich in een café hebben be vonden. In een vorige zitting hadden verd. ontkend om 11.20 uur zich in het café te hebben bevonden. Ook nu ontkenden zij dit als bewijs tal van plaatselijke omstan digheden aanvoerend. Get. Vergeer en Steenvoort verklaarden echter, dat ver dachten om 11.20 uur het café hadden ver laten. Volgens verdachte was het hoogstens zes minuten over elf geweeBt. De ambt. van het O. M. eischte tegen ieder der verd. 2.boete, subs. 1 dag hechtenis, conform welken eisch de kan tonrechter verd. veroordeelden. Paard en auto. L'. van L. te Leiden, reed op 29 Mei met een auto op de Breestraat in de rich ting van het Kort Rapenburg, toen bij de Maarsmanssteeg een rijtuig keerde, nadat de palfrenier te kennen had gegeven, dat het rijtuig ging keeren. Eenige getuigen verklaarden, dat verd. te laat vaart ge minderd had en geremd. De laatste get., die naast den chauffeur van de auto zat, verklaarde, dat zij niet hadden gezien, dat de palfenier zijn arm uitstak. Verd. verklaarde, dat hij zoo spoedig mogelijk had gestopt. Het O. M. eischte 10.of 5 dagen, waarop de kantonrechter verd. volgens de zen eisch veroordeelde. Militaire keuring. J. H. K. te Leiden had zich voor de intrede in den militairen dienst na oproe ping niet aangemeld aan het bureau van den keuringsraad om voor den dienst te worden gekeurd. Verd. vertelde dat zijn broer de oproe ping in den zak had gehouden, zoodat hij van niets wist. Hij dacht, dat hij ook later kon komen. Serg. Verschragen als get. gehoord, ver- klaade, dat verd. op 15 Mei niet was ver schenen, wat verd. bevestigde. De ambt. eischte 6.subs. 3 dagen, overeenkomstig verd. werd veroordeeld. Met een bierflesch. G. R. T. te L e i d e n, had als chauffeur van een vrachtauto een jongen die achter de auto hing, een bierflesch tegen het hoofd gegooid. Als get. werden dc jongen gehoord, die de flesch tegen 't hoofd had gehad en zeke ren Wittenaar, die wel de wond in het hoofd van den jongen, maar niet het gooien had gezien. Wel had hij de scher ven hooren rinkelen. Verd. vertelde, dat hij driftig was ge worden, daar zij hem uitjouwden, en wat niet veel gehoord wordt in de rechtszaal, verd. betuigde er zijn spijt over, hij had zijn excuses aangeboden. „U begrijpt toch, Edelachtbare, dat ik dat in drift gedaan heb, want ik ben zelf vader, en houd te veel van kinderen, dan dat ik zooiets zou doen". Deze schuldbekennende en spijt betui gende houding, redde verd. van een zware straf, zoodat hij nu tot slechts 4.sub. 2 dagen werd veroordeeld. Een juffrouw aangereden. Th. v. d. M. te L e id e n, zou op de Steenstraat te onvoorzichtig hebben gere den, daar hij met groote snelheid fietste in de richting van de Blauwpoortsbrug en een juffrouw, die met haar zoontje de Steenstraat wilde oversteken, nog voorbij wilde, met het gevolg, dat hij de juffrouw aanreed. Verd. verdedigde zich met te zeggen, dat hij meende niet te hebben moeten stoppen en dat hij door omstandigheden links moest rijden. De getuigen gaven echter een andere verklaring en gaven de schuld van het on geluk aan verd. De ambt. van het O. M. eischte tegen verd. 10.subs. 10 dagen. Een der getuigen diende daarop een eisch tot schadevergoeding van 6.in, waarop het schriftelijk vonnis over 8 da gen werd vastgesteld. Uitgesproken J. Kortenoever, reiziger te Oegst- geest; cur. mr. M. J. van der Flier, Den Haag. G. F. Hoes. timmerman, Leiden; cur. mr. E. J. M. H. Bolsjus. H. de Bruyn, rijwielhandelaar te Al phen a. d. R ij n; cur. mr. D. P. S. Moer- burg, Leiden. T. van Noort, kruidenier, Noordwijk; cur. mr. L. II. Bambonnet te Leiden. Opgeheven: C. J. Schrama, Sassenheïm. K. Vahrmeyer, Zoeter woud e. ZWEMMEN. Over het Kanaal van Bristol. De assuvantiekllerk Temme heeft Zon dag over het kanaal van Bristol gezwom men in zes uur en 53 minuten. Hoewol de afstand slechts twaalf mijl is, zwom Tem me twintig mijl ten gevolge van het ruwe weer. ZEILEN. Om den Gold Cup. De tweede race om den Gold Cup door Noorwegen gewonnen in 2 uur man. 57 sec. Zweden was tweede in 2 uur 31 min. 22 sec. 3. Amerika in 2 uur 31 4 sec. 4. Finland in 2 uur 32 min. 47 sec. 5. Duitschland in 2 uur 36 min. 42 sec. 6. Spanje in 2 uur 38 min. 33 sec. De Kemphaan moest na de eerste ronde opgeven, omdat bij het grijpen naar de boei de zaling brak. Engeland en Italië zijn niet gestart. Een lid van de Engelsche bemanning heeft zijn hand zwaar gewond en is naar Stockholm gevoerd. Er stond gisteren een zeer stijve bries met veel zeegang. Zweden diende tegen Noorwegen een protest in wegens het raken van een l>oci. Een beslissing is nog niet genomen. Van daag wordt de behandeling- voortgezet. De uitslag blijft voorloopig gehandhaafd. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Marseille. De uitslag van den zesdaagsche te Mar seille is: 1. FabreChoury 227 p.; 2. Fau- detMarcillac 219 p.; 3. BielensJuseret 89 p. Onze landgenoot Leene met Mühlbach, was negende, op twee ronden, met 184 p. De Tour de France. De 16e etappe, van Pontarlier naar Bel fort, 132 K.M., werd gewonnen door Lc- ducq, gevolgd door Frantz, Meertens, Yer- vaecke, Dewaele in 3 uur 33 min. 22 sec. Daarna: Manolair, Bebry, Delannoy, Louesse in 3 uur 34 min. 8 sec. Het algemeen klassement is voor de eerste plaatsen onveranderd. Er moeten nu nog 6 etappes worden af gelegd n.l. BelfortStraatsburgMetz OharlevilleMalo les Bains—DieppePa rijs, totaal 1305 K.M., waarvan de laatste is 331 K.M. POSTDUIVEN. „Steeds Sneller", (Noordwijk). Wedvlucht met jonge duiven van Breda; de vogels kwamen op de hokken als volgt: 1. J. Rakhorst 10—5733; 2. Th. Steen- voorde 10—5750.5; 3. Dezelfde 105819 4. C. Ruigrok 105822; 5. J. Rakhorst 10—58—25; 6. P. Bosman 10— 5S—47; 7. P. Bosman 105847; 8. L. Steenvoorden 10—59—1; 9. C. Ruigrok 10—59—6.5; 10. N. Meijer 10—59—16. Wedvlucht met oude duiven vanaf Limo ges, afstand 762 K.M. De vogels kwamen op de hokken als volgt: 1. J. Rakhorst 6625; 2. J. Rakhorsfc 624—50; 3. A. Deijsselbloem 7133; 4. J. Rakhorst 71840.5; 5. J. v. d. Berg 7 5313; 6. Th. Steenvoorden 81933. Voor deze vlucht was een eereprijs be schikbaar gesteld. Deze werd gewonnen door no. 1 den heer J. Rakhor9t. „De gevleugelde vrienden" (Alphen). Wedvlucht vanaf Bordeaux (Frankrijk), afstand 897 K.M. De aankomst der duiven was als volgt: le dag 1. R. Munsterman 8263; 2e dag 2. P. G. Borgers 702 56; 3e dag 3. H. Bauer 815—11; 4o dag 4. idem 93743; 5e dag 5. P. G. Bor gers 14825. INGEZONDEN MEDEDEELING. HET REDDINGSWERK AAN DE POOL Ceccioni niet gedood. Een Stefani-telegram uit Rome, ver klaart het bericht als zou Ceccioni, de chef-mecanicien van de „Italia" overleden zijn, voor onjuist. De „Braganza" noordwaarts. Uit Kingsbay wordt gemeld: De „Braganza" is gisternacht Noord waarts vertrokken, de kapitein van het schip hoopte in den loop dezer maand tot dc Viglieri-groep door te dringen. De „Hobby" vertrok gisterochtend on der leiding van Larsen voor een expedi tie tusschen het eiland-Amsterdam cn Groenland en zal over een dag of acht te- rugkeeren. Volgens draadlooze berichten, die via Tromsö van de „Citta di Milano" zijn ont vangen, is het ten gevolge van atmosfe rische verhouding, waarvoor men op het oogenblik nog geen verklaring weet te ge ven, sinds Zondag niet mogelijk geweest met den korten-golfzender verbinding met de radiostations te Rome en San Pao lo te verkrijgen. De „Citta di Milano" heeft zich inmiddels van de Virgo-baai naar Kingsbay begeven; het schip hoeft twee Italiaansche watervliegtuigen aan boord, welker motoren vervangen moe ten worden. TABLETTEN De „Bremen" door souvenirjagers geplunderd. Officieren van een postboot, die van La brador naar New Foundland is terugge keerd, deelden mede, dat het vliegtuig „Bremen" op het Greenly-eiland door be zoekers volkomen leeggeplunderd is. AHe instrumenten, alle beweeglijke onderdee- len der motoren, de bekleeding van den romp, kortom alles wat niet geheel vast zat, is door de souvenir-jagers meegeno men. Wat overgebleven is, vormt nog slechts het skelet van een vliegtuig, dat thans per eerste gelegenheid via Quebec naar Duitschland zal worden vervoerd. Courtney uit en weer thuis. Courtney is van de Azoren opgestegen om naar Montreal te vliegen. Na 10 uur was hij weer terug. Het was te mistig om naar Amerika te vliegen. LEIDEN. Ondertrouwd: J. van Leeuwen jm. 36 j. en M. C. Hetterschij wed. 34 j. J. B. v. d. Klaauw jm. 24 j. en S. M. W. Stik- kelman jd 25 j. A. Slegtenhorst. wedr. 57 j. en H. J. v. d. Heide wed. 59 j. J. Veerman jm. 27 j. en L. Brandt jd 27 j. Th. H. Juffermans jm 27 j. en M. v. d. Lin den jd. 27 j. A. v. d. Luit jm. 26 j. en W. v d Ham jd 22 j. J. P. v. Kampen wedr. 42 j. en M. L. v. d. Berg jd. 26 j. A. C. Goddijn jm. 26 j. en M. C. v. Noort jd. 25 j. I. Linschoten jm. 28 j. en E. Delmeer jd. 32 j. J. Lardee jm. 28 j. en C. Flippo jd. 26 j. C. L. v. Meurs jm. 24 j. en M. La-n- cel jd. 22 j. C. Hauweling jm. 23 j. en Th. Dekker jd. 2-1 j. H. Dubbelaar gesch. 30 j. en C. v. Heijningen gesch. 38 ROTTERDAM, 9 Juli. Buitenl. Granen, Boggo Western 2e disp. 13.50, Can. Wes tern 2 disp. 13.60, Western 2 van de Galf aangekomen 14.25, 74 La Platarogge st. 13.50. Gerst. Amerikaansche 2 disp. 218 stoomend 243, Can. 3 gerst aangekomen 250, 65.5 Donau disp. 254, Algiers (Tunis) Marokko stoomend 232. Haver. Can. 3 aangekomen 13, Can 3 stoomend 12.90, Can. feed I aangekomen 12.65, idem stoomend 12.45. Mais per 2000 kilos. Am. mixed disp. 253, idem Dec./Jan. 205, La Plata disp. 248, idem aangek, 247— 244 stoomend 242226, gele platte Zuid- Afr. No. 4 Juli 218, witte platte Zuid- Afr. No. 2 stoomend 232, gele ronde Zuid-Afr. No. 6 Juli 215. In publieke veiling werden heden geveild 80 ton Man- chourysche Dari van 9.858.90 4- 1 pot. Fijne zaden. Karwijzaad 33—35, blauw maanzaad 3336, kanariezaad 13—14 alles per 100 K.G. OUDEWATER, 9 Juli. Kaas. Aanvoer 108 partijen, tezamen 4860 stuks, wegende 24.300 Kg. Eerste soort Gouda met rijks- merk 5053, dito mindere kwal. 43—48, zonder rijksmerk 41—46. Handel matig. TER AAR, 7 Juli. Veiling „St. Phocas". Peulgn 1.152.90, Doppers 1.501.65, Doppers II 1.40, Cape. 1.65, Witte Cape. 2.25, Toinboonen 4468 cent, Snij- boonen 5.50—5.60, Stek 3.30—3.40 alles por 10 Kg.; Aardbeien 1923 cent per pond. feuilleton. ZACHTMOEDIGE GAST door Ingeborg Maria Sick. Uit het Deensch door Dr. Elisabeth V orzeahagen. De oude gast kon niet zoo gemakkelijk meer inslapen. Wellicht was hij overver moeid en had hij pijn in alle ledematen, van zijn lange dagreis, misschien was het de groote verhevenheid van dezen nacht die hem wakker hield. Hij rustte en dacht aan het Licht, dat in het middernachtelijk duister der wereld ontstoken was, en dat eens nederdaalde van den koningstroon uit den hemel. Hij dacht aan het Licht, dat in den nacht ont stoken was, hier in de middernachtelijke duisternis van het ongebaande woud. Hoe mildt, als een ster, lichtte dat door het heldere kerkraam in deze akelige onbe trouwbare duisternis. En hij dacht verder aan het licht, dat in de donkere ziel van üen jager ontstoken was, toen hij tusschen deze boomen tegenover het raadsel der goddelijke liefde stond, en hoe hij als in oen bliksemstraal erkende, dat zijn geheele leven tot nu toe als een wapen tegen deze liefde gericht was. Zoo eigenaardig ontroerden deze gedach- en den ouden man, dat hij besloot op te staan van zijn bed cn naar het venster te gaan om opziende naar den nachtelijken sterrenhemel te bidden. Hij stak den punt van zijn voet in een Van z'jn zware met spijkers beslagen schoe nen en trok den voet op om den schoen aan te trekken en vast te binden. Maar eer hij hem gepakt had, viel de zware schoen weer neer en bonste met een har den slag op den grond. Deze zeer ongewone stoornis brak de stilte van den nacht als een trompetstoot. In de naburige cellen verhieven de monni ken zich op hun'bed, een van hen was da delijk bij de deur, in de gedachte, dat zij reeds voor de eerste oefening geroepen werden. Zoo plantte het geluid zich verder voort van cel tot cel. Haast overal stokte het diepe regelmatige ademhalen, met een schok en volgden er andere verwarde ge luiden. Daar weerklonk de gebiedende stem van den abt door den gang: „De Broeder, die de nachtrust van de anderen gestoord heeft, zal barrevoets naar beneden gaan, naar het Kruis in den tuin en daar een Credo, drie Onze Vaders en tien Weesge groeten bidden, de anderen mogen verder slapen. Er werd een deur geopend en weder gesloten, zacht heel zachtEen geluid- looze tred gleed over de tegels van den kloostergang naar den tuin waar de sneeuw glinsterde En de broeders legden zich weder ter ruste. Lang voordat de eerste matte scheme ring van den wintermorgen begon te komen over het groote Ardennenwoud, kwamen de monniken bijeen voor het eerste verheven morgengebed van den heiligen dag. He broeder die de anderen wekken moest ging ook ten laatste in de cel van den^ ouden pelgrim, om hem met zijn „Be- nedicamus Domino" te wekken. Maar er kwam geen antwoord. De monnik ging naar het bed., het was leeg. Slechts de zware reisschoenen stonden daarvoor als stomme getuigen, dat de gast daar ge weest was. Ontsteld kwam de monnik bij zijn abt aan, die juist bezig was, de broeders voor de gebruikelijke processie naar de kerk bij een te roepen. En hij meldde hem, dat de eerwaarde gast verdwenen was! Daar ging een gemompel door de rijen. Het werd den monniken onbehagelijk te moede. Wie mocht de gast wel zijn geweest. Wellicht een afgestorven broeder die terug gekomen was?.. Was hij door een engel gehaald of door een booze geest?.Van de zen had men wel eens meer gehoord, dat zij hunne schoenen lieten stan. De abt zag radeloos om zich heen, tot zijn oogen verstarden van schrik.. Wie van u heeft vannacht de stilte verbroken en daarvoor boete gedaan, vroeg hij adem loos. Allen antwoorden als uit een mond: „Ik niet". H. Benedictus Heilige Benedictus!.De abt sloeg zich tegen het voorhoofd. En met een enkelen sprong bevond hij zich buiten in den tuin; de monniken ijlden hem ont steld achterna. Daar, in de sneeuw bij het Groote Kruis lag de eerwaarde pelgrim op de knieën... Met gesloten oogen, verstijfde, blauwe lip pen, bewusteloos, schijnbaar levenloos. De strenge nachtkoude had zijn zwakke krachten overmand. Nadat hij zijn gebed verricht had, kon hij niet meer opstaan. De broeders stonden verstijfd van schrik Een gast, die als Heer zelf moest op genomen worden (misschien was Hij het zelf) had men de de steenen in den tuin als rustbed aangewezen, de bevroren sneeuw als lakens en den heldervriezenden nachthemel als dak. Dat was immers nog erger dan de onbarmhartigheid, waarvan de H. Schrift spreekt in de golijkenis van den barmhartigen Samaritaan. Zou er geen vuur van den hemel over het klooster nederdalen? De abt nam dadelijk den onmachtigen ouden pelgrim in zijne sterke armen en droeg hem heel alleen naar den refter. Daar begon hij met behulp der andere monniken zijn verstijfde ledematen met wol te wrijven; hij verwarmde hem met zijn adem in het gezicht en in de handen en beproefde hem warmen wijn druppels gewijze tusschen de geopende tanden te gieten. Langen tijd schenen alle pogingen echter tevergeefs. De abt zag bijna zoo bleek in het ge zicht, als de bewustelooze zelf en do mon niken keken- elkander in angstig begrijpen aan. Ja, ja, nu werd het den abt zelf be nauwd, bij de gedachte aan al die te snelle oordeelen die hij geveld had, aan al die hardvochtigheid die hij getoond had. Wanneer de pelgrim een hoog geplaatst geestelijke was en hier onder zijne handen stierf, dan kon de abt er zeker van zijn dat het ook tegelijkertijd met hem gedaan was! En wanneer hij het doorstond en in le ven bleef, ja, dan zou hij er wel voor zor gen, het klooster en zijne hardvochtige overste te, brandmerken voor tijd cn eeuwigheid. Eensklaps gebood de abt, die voortdu rend over den bewusteloozen neergebor gen was om zijn hartslag of adem te voe len, -twee van de broeders om het won derbare Misgewaad van den heilige te halen en toen zij daarmede kwamen, speid- de hij zelf het met goud doorgewerkte purper uit over de oude koude leden. Daarop knielde de groote sterke man neer op den grond, en riep met luider stem me, terwijl de tranen over zijne blceke wangen stroomden: „Ik beschuldig mij zelf voor God in den hemel en voor u mijne broeders om mijne drift en hardvochtig heid en om mijne slechte gewoonte, te oordeelen zonder de zaak nauwkeurig on derzocht en verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen te hebben. Mea culpa, mea culma, mea maxima sulpa!.... Het is mijn schuld, mijn schuld, mijn al lergrootste schuld. Maar bidt nu allen met mij, broeders, bidt dat mij deze zonde toch niet toege rekend moge worden, den ellendigstcn dood van een hooge gast veroorzaakt te hebben, en nog wel juist in den Hooghei ligen Nacht! Alle monniken knielden rond om den abt en baden met hem. Daar scheen het of het bloed van den ouden pelgrim wederom door do aderen begon te stroomen. De polsslag die nauwe lijks meer te voelen was, werd weer krach tiger en een zacht rood kleurde weder zijne wangen. En eindelijk sloeg hij met een diepen zucht de oogen op. Hij zag in stomme verbazing om zich heen en zichtbaar ont roerd trachtte hij zijne gedachten weder bijeen te rapen. De Abt en de broeders die voor hem knielden strekten met een smoekend ge baar de handen naar hem uit. En langza merhand konden zij aan zijne gelaatsuit drukking merken, dat het bewustzijn terug keerde. Maar in hetzelfde oogenblik, niemand kon het voorkomen vouwt de oude gast zijne handen en smeekte vurig tot de knie lende monniken: „Ach lieve broeders, ver geef mij allen! Want de booze rustver stoorder in den nacht dat was ik Toen de monniken dat hoorden braken zij allen in tranen uit en riepen tot den abt: Eerwaarde Eerwaarde Vader, wij be schuldigen ons voor God en voor U, om on zen onhandclbaren trots en onze ongebon denheid, die Uwe gestrengheid noodzake lijk gemaakt heeft, ja meer dan noodza kelijk! De oude pelgrim was een Bisschop en na zijn dood werd hij een heilige in de kerk. De namen van den abt en zijne monni ken zijn vergeten, uitgewischt in de lange loop der eeuwen, maar zijn naam leeft nog heden voort. 1-4

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7