Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. SPUI UITME) ITER M84l KKOÜP. ren- lasting bedroegen 31.055, aan schoolgeld Het vermenigvuldigingscijfer werd be paald op 2.5. De aftrek voor gehuwden zonder kinde ren en ongehuwden was 600; voor het le en 2e kind 50, 3e en 4e 75 en voor elk kind racer 100. Door de N.V. Uithoornsche Baconfa- brieken werd een baconfabriek opgericht op 1 December 1927 werd het openbare slachthuis officieel geopend. De algejneene toestand der veestapel is gunstig. Slechts 1 geval van mond- en klauwzeer werd geconstateerd en 2 geval len van miltvuur. Op de markt te Uithoorn ■werd aangevoerd 6.57.750 K.G. kaas. De pachtprijzen rezen van 140 tot 160 per H.A. De koopprijzen van 2200 tot 3000 per H.A. De algcheene toestand van land- en tuinbouw was zeer ongunstig Van de drie bankinstellingen is de boerenleenbank van groote beteekenis in deze gemeente. Uitge leende voorschotten ƒ75.514; terugbetaal de voorschotten 77000. Ontvangsten in loopende rekening 494.300. Uitgaven in loopende rekening 535.309. Winst 20C0. 5.458, aan opcenten der verschillende belastingen 7692. Verdronken. Zaterdagmiddag was te Uithoorn het 16-jarige meisje Keeltje Ver- brugge in het zwembad aan het baden. Op een gegeven oogenblik sloeg zij achterover en verdween in de diepte. Toen zij weer op het droge was gebracht, bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Inbraken. Gisternacht is alhier weer op twee plaatsen ingebroken: bij den groen- tenhandelaar Egberts en bij den verlofhou der Bruines. Bij Egberts is een flink be drag aan geld gestolen; bij Bruines is de dader gestoord door den eigenaar. D|ze heeft de politie gewaarschuwd en men heeft hem toen te pakken gekregen. Het bleek een Amsterdamsehe visscher te zijn een goede bekende van de justitie. VOORHOUT. Personalia. De heeren K. Ouwehand en N. van Schaik zullen Vrijdag, 13 Juli a.s. den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar in dienst traden bij de H. IJ. S. M. Het zal hun dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. KOUDEKERK. 'AANBESTEDING KOUDEKERKSCHE BRUG. Totaal laagste inschrijvers 75.000. Gister is op de Provinciale Griffie aanbe steed het maken van den onderbouw en de metalen bovenbouw van een nieuwe ophaal brug met aansluitende betonbruggen enz. over den Rijn onder de gemeenten Koude kerk en Hazerswoude. De commissaris der Koningin leidde persoonlijk do aanbesteding, waarvoor een groote belangstelling was. Het eerst kwam de onderbouw aan de orde. Ingeschreven hebben 38 deelnemers, te weten: J. v. d. Velde en de Jong, Oegst- geestv 46.789W. Bakker, Gouda 48.933; G. v. Dijk. Hardinxveld, 50.300; E. v. Lu iing, Woubrugge, 50.324; E. de Bruyn, Haarlem, ƒ50.750: N.V. Concordia, Papen- drecht, 50.780: N.V. Nederhorst, Gouda, ƒ51.843; N. v, Zanen en Verstoep, Gouda, 52.700; N.V. Aannemersbedr. v.h. Bokho ven, Gouda, 53.200; N.V. Beton- en Wo- ningbouw-Mij., Gouda, ƒ56.300; J. W. Ver heul, Rotterdam, ƒ56.749; D. Esser, Delft, ƒ57.000; H. v. Driel. Koudekerk, 58.300; G. v. d. Elshout, Den Haag, 58.555; W. v. Zuylen, Groningen, 58.20; H. Korswa- gen. Leiden, ƒ59x100: H. v. Zeventer, Vught, ƒ59.200; N.V. Enkhuizer Betonbouw A. Last, Enkhuizen, f 59.200; J. v. d. Elshout Maden, ƒ59.250; N.V. Aann. bedrijf, P. A. Wijne, Dordrecht, ƒ59.500; N.V. Beton Zui- derhoek, Den Haag, 59.600; J. Verwater, Maden, ƒ59.980; T. Kruyn, Hillegersberg, 59.995; firma, A. Rovers en Co.. Maden, 60.100; Firma W. v. Splunder. Ridderkerk ƒ60.280; L. Verwater. Maden, ƒ60.800; Xaaml. Venn. Nat. Betonb.. den Haag, 60.800; W. de Jong. Amersfoort, ƒ61.233; H. Turkenburg. Alphen, 61.300; Firma Rutgers en Simon, Schiebroek, 61.500; A. den Ouden, Gouda 62.300; Gebr. Aberson, Steenwijk, f 62.670; G. Gesman en C'. Zoe- temeyer Alphen, 62.890; J. Oudekamp, Zwolle, ƒ63.420; C. de Vries, Purmerend. ƒ63.500; N.V. Aptel, Maden, ƒ63.900 en W. A. Verbruggen, Gouda, 64.400. Een biljet was wegens gemis aan zegel ongeldig. Daarna de Bovenbouw. Ingeschreven heb ben: Utr. Machinefabriek Smulders ƒ28.945 2S.900 (als het gewalste staal van de Hoogovens te Velzen moet worden betrok ken), 2225 meer (wanneer de brug elec- t.rische beweegkracht krijgt); Mach. en Constructiefabr. Kroes, Woerden f 33.400. 32.S00 en ƒ3970; Werkspoor, Amsterdam 39.100, f 38.100 en f 3000: Rott, Machine fabriek Bra at f 41.265, ƒ41.265 en 2S50; Constr. en Staalfabriek Rotterdam, 43.850 Ged. Staten moeten over dit biljet nader beraden, omdat de tweede voorwaarde niet is ingevuld. ALPHEN AAN DEN RIJN. Melkoverstrooming. In de Brugstraat kantelde gistermorgen een paar melkbussen met inhoud van de auto v. d. S., waardoor een belangrijke hoeveelheid van het kost bare goedje verloren ging. Het vuur nog niet gebluscht. Tussehen de familie IJ. en B. ontstond Zaterdag avond andermaal twist, en hoewel reeds eerder voor een dergelijk geval procesver baal tegen bovengenoemde personen werd opgemaakt, bleek het oude vuurtje nog niet gebluscht en werd de hulp van de politie weder ingeroepen. In den Rijn. Gisteravond geraakte in een onbewaakt oogenblik een zeven-jarig zoontje van den arbeider M. in den Rijn. De drenkeling werd evenwel spoedig opge merkt, zoodat hij tijdig kon worden gered. Woningbouw. Onze gemeente breidt zich snel uit. Overal zien we nieuwe wonin gen als paddestoelen uit den grond verrij zen. 't Eene complex ïs nog niet gereed of bereids wordt met den bouw van anderen aangevangen. Thans vernemen we weer, dat door eenige aannemers het plan is opgevat op het open terrein langs de Zaalbergstr. een aantal nieuwe burgerwoonhuizen te doen bouwen. HAZERSWOUDE. Tegen den grond gestooten. De land bouwer II. werd Zondagmorgen door een losgebroken stier tegen den grond gestoo ten, en werd zoodanig bezeerd dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Personalia. De heer J-ac. v. Wieringen Bz. is aangesteld als tijdelijk opzichter bij de Zuiderzeewerken te Harlingen. HAZERSWOUDE (H. Rijndijk). Een jubileerende zouaaf. Het echt paar Leonardus Wortman en Anna Borst alhier, is thans in de bruidsdagen en ho pen 23 Juli a.s. hun vijf en vijftig-jarig huwelijksfeest herdenken. De bruid, 77 jaar oud, was en is nog steeds bereid, om daar waar hulp of raad gevraagd wordt van dienst te zijn. De bruidegom, een 80-jarige grijsaard, is als jongeling, even als zoovelen naar Rome gegaan, om de rechten van Paus Pius IX te verdedigen, waarvoor hij gerechtigd is de medaille „Bene merenti" te dragen. Het bruidspaar woont gedurende vele jaren in de Kippen- buurt, en deze dagen staat de deur hun ner woning wijd open om alle belangstel lenden te ontvangen. Een beetje zonne licht in hun levensavond is hun van harte gegund. NIEUWKOOP. Met een boksijzer bewerkt. De politie rechter te Utrecht veroordeelde de land bouwer Th. Chr. N. alhier, die bij gelegen heid van het op Hemelvaartsdag gehouden muziekcorps een ingezetene dezer gemeente met een boksijzer bewerkte, tot 50. boete. De Officier van Justitie had vier we ken gevangenisstraf geëischt. Huldeblijk Koningin-Moeder. De al hier gehouden collecte ten behoeve van het. aan H.M. de Koningin-Moeder aan te bie den huldeblijk heeft 110.57 opgebracht. WOERDEN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer B. v. Es, slaagde te Beverwijk voor het on derwijzersexamen. Vingers gebroken. Bij een Zaterdag op het V.E.P.-terrein tussehen een paar Woer- densehe elftallen gespeelde voetbalwedstrijd had de keeper D. het ongeluk twee vingers te breken. Hij werd in het R. K. ziekenhuis verbonden. Ernstige aanrijding. Zekere \V. H., wo nende in de Pannënbakkerijen, werd Zon dag terwijl hij in aangeschoten toestand op de fiets reed door een auto aangere den. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen. De ontboden geneesheer con stateerde hersenschudding. Den autobe stuurder treft geen schuld. D. V. voor R. K. Bijz. Onderwijzers. Prof. W. Nolet over de martelaren, van Alkmaar. In de bovenzaal van café-vostaurant de „Harmonie", hield de afdeeling Leiden en Omstreken van de Dioc. Vereeniging voor R. K. Bijzondere onderwijzers gisteravond een vergadering, die door een flink aantal leden, o.a. door den weleclelgestr. heer Bul ten, werd bijgewoond en waar de zeereerw. hooggeleerde heer prof. W. Nolet het onder werp: ,De martelaren van Alkmaar" be handelde. Even na zeven uur opent de voorzitter, de heer H. J. de Boer, de vergadering met een woord van welkom, nadat de geestelijk adviseur, Reetor Kleintjes, de vergadering met gebed heeft geopend. Spr. memoreert, dat sinds eenige dagen het zevende leerjaar is ingegaan, waarvoor spr. dank brengt aan de onderwijsautoritei- ten, waartoe ook behoort de heer Bulten. Spr. brengt dan een in memoriam aan de nagedachtenis van den overleden bisschop Mgr. A. J. Callier, die volgens spr. veel voor het onderwijs in het bisdom heeft ge daan, waarvoor spr. drie belangrijke feiten opnoemt. Hierna wordt een gebed voor de zielerust van Mgr. Callier gestort. Na een woord van gelukwensch wegens het weder bezetten van den bissehopeplijken zetel door Mgr. Aengenent, richt de voorzitter zich tot. den heer Yerwev, met een geluk- wpvisch voor de Pauselijke onderscheiding hem ten deel gevallen bij zijn 25-jarig ambts jubileum, wat met een hartelijk applaus wordt beloond. Onder mededeelingen volgt, dat er een plaatselijke jeugdcommissie is gevormd, waarin de heer van Heeteren zitting heeft genomen. Het. rapport over de aansluiting van lager en middelbaar onderwijs zal ter gelegener tijd op 'n vergadering worden be sproken. De aandacht wordt op verzoek ge vestigd op het congres van Sobriëtas en de Sectievergadering voor onderwijzers hierop, die gehouden wordt op 31 Juli, des avonds van 5 tot 7 uur. Hiervoor en tevens voor het. congres voor beroepskeuze te Udrecht worden subsidies voor een afgevaardigde verzocht. Aangenomen wordt het voorstel beide af gevaardigden een subsidie van ƒ10 te verleenen. Als afgevaardigden worden aan gewezen de heeren van Heeteren en Bulten resp. voor Utrecht en Nijmegen. Twee nieuwe leden zijn tot de afdeeling toegetreden. Na de notulen, die onder dank onveran derd werden gearresteerd, werd het ver slag van de federatie-vergadering gelezen. Nadat de voorzitter prof. Nolet had in geleid, nam dl?ze het woord. Spr. gaf aller eerst de reden aan, waarom hij zich niet voor zijn lezing aan het gevraagde onder werp had gehouden en dat hij als onder werp nu had gekozen: De martelaren van Alkmaar. Na een korte inleiding, waarin spr. noemt het boekje van den Franciscaner Historicus Pater Dr. Lampe, begon spr. met de be handeling der vTaag: Is er nu kans, aldus spr., dat de Alkmaarsche martelaren hei lig worden verklaard! Daartoe ging spr. na, hoe het. dossier te dier zake eerst in casu voor de Haarlem- sche rechtbank wordt vastgesteld. Dan gaat, aldus spr., dit dessier, waarin de getuigenverklaringen zijn opgeteekend, naar Rome. Daar wordt erover advies uitge bracht, waarna de Paus al of niet het de creet de tuto uitbrengt, waarna de zaak ook al of niet wordt voortgezet. Na een nieuwe behandeling voor een nieuwe rechtbank, volgt dan de zalig- en later de heiligverklaring. Aldus is de loop van zulk een proces. In de 2e helft nu van Juni van 1572 zou den de soldaten van Sonoy zes van de Pa ters Franciscanen, die iu een klooster to Alkmaar leefden en die niet meer kondon ontkomen, hebben gedood voor het geloof. Eerst zouden er vijf en later de zesde ter- dood zijn gebracht. De vijf eersten werden gebracht, naar Enkhuizen, waar zij door Gerard van Berkenrode terdood zouden zijn veroordeeld, en een dag daarna opge hangen. In de omstandigheden dezer mate rie schuilt, volgens spr. de causa martyrii De zesde werd een paar maanden lang rongevoerd en gepijnigd, daar hij de schat ten der kerk niet wilde uitleveren, waarna hij tenslotte in Ransdorp bij Amsterdam zou zijn gedood. Zijn deze feiten nu waar? Spr. wil als antwoord de volgende stel lingen poneeren. Er zijn toentertijd 6 Fran ciscanen gedood en wel voor het geloof. Spr. bewijst deze stellingen met allerlei getui genissen eerst aangaande de 5 Paters, die te Enkhuizen werden gedood en ten tweede van de zesde die in Ransdorp werd terdood gebracht. Het oudste getuigenis is van een der Paters, die naar Gorcum vluchtte en daar den volgenden dag vertelde, dat in Alkmaar vijf Franciscanen werden gevan gen genomen, volgens het getuigenis van Esthius. Het tweede getuigenis bevat een liedje van broeder Hendrik van Biesten, die voor de rondtrekkende zangers een liedje maakte van 23 coupletten, waarin gezegd wordt dat genoemde feiten in 1572 te Alk maar en Enkhuizen geschiedden. Het derde getuigenis is van den Pauselijken nuntius der Zuidelijke Xederlandcn.Bontivclio, die in een werkje over den oorlog in Vlaanderen de feiten van het martelaarschap mededeelt Vervolgens geeft spr. twee getuigenissen uit het v erk van den historicus Brandt, die in de geschiedenis van de vermaarde koop stad Enkhuizen erkent, dat den 12den Juli eenige „minre broeders in Enkhuysen shijn ghehangen". In '66 leeft de herinnering daarvan volgens Brandt nog te Enkhuizen voort. Deze algemeene getuigenissen staan vol gens spr. zeer hoog. Daarna vermeldt spr., wat er met de mar telaren gebeurde naar de verhalen der his torici als Leidanus, Opmeer, Dusseldorp e.a. van wie volgens spr. de beide eersten de oorspronkelijke verhalen hebben geleverd, onafhankelijk van elkander. Vat. de waarde der getuigenissen van Florentius Leidanus en Opmeer aangaat, Vermeldt spr. dat er getuigenissèn zijn, dat Leidanus zijn gege vens had van ooggetuigen, terwijl Opmeer, een aanzienlijk man, zijn studie daarover voortzette van de Bont, zoodat de feiten tweemaal zijn nagespoord. Spr. concludeert hieruit, dat hetgeen door twee goede getuigen wordt bevestigd, ge loofd moet worden al moet alles tot de juis te proporties worden teruggebracht, Wat beiden getuigen en wat Leidanus ambts halve getuigt kan onvoorwaardelijk worden geloofd. Na een korte pauze behandelde spr. het feit, dat uit de omstandigheden bleek, dat zij om het geloof ter dood werden gebracht Volgens spr. zou het geschied zijn om de belijdenis der Eucharistie, waartusschen Se- dulius ook formeel verband legt. De con clusie is dus volgens spr.: zij zijn terdood gebracht en wel terwille van het geloof. De zesde, die later ter dood werd ge bracht, was Engelbert Terborg, over wien, Bourcher. een Franciscaan, uit een klooster te Parijs, volgens spr., waarschijnlijk naar gegevens van Leidanus getuigenissen geeft De tweede getuige over Terborg is Op meer, terwijl uit beider verhalen blijkt, dat ook deze getuigen onafhankelijk van elkaar zijn. De bronnen zijn zeer explicite in de verklaring, dat Terborg gemarteld is. De fama martyrii over Terborg is volgens Pa-- ter dr. Lampe, zooals uit verschillende ge schriften blijkt, zeer algemeen. Spr. geeft als zijn meening, dat de zaak der Alkmaarsche martelaren aan alle kan ten zeer sterk staat en besluit met den wensch, dat hij sympathie heeft mogon wekken voor deze zaak, opdat ook de kinde ren van deze martelaren zullen hooren en hen aanroepen. Nadat door eenige der aanwezigen vra gen waren gesteld, die door prof. Nolet wer den beantwoordt, bracht de voorzitter dank aan prof. Nolet voor diens interessante rede waarna de goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze en nu met den wensch tot prettige vaeantie door den voorzitter werd gesloten. Binnenkort zal Prof. Nolet ditzelfde denvevp in eenige artikelen in onze courant behandelen. 3. de thans bestaande diensten te hand haven. Bij dit referendum zal aan het betrok ken personeel worden medegedeeld, dat, wanneer gebroken diensten worden ge- wenscht, het einde van den dienst zal worden verzet, Dit referendum zal plaats vinden voor den nieuwen winterdienst, zoodat de thans geldende dienstorders ongewijzigd blijven. Van de doorgaande diensten Schevenin- genLeidenKatwijkXoordwijk wordt verzocht de diensten 27 en 8 te wijzigen, aangezien deze te lang worden geacht. De betrokken vertegenwoordigers zullen met den chef U. D. overleggen om een gunstige oplossing te verkrijgen. Inzake personeel-diensten Leiden stads tram wordt wijziging verzocht van de dien sten 24, 26, 31, 32 en 34 op werkdagen. In deze aangelegenheid zal eveneens met den chef U. D. overleg worden gepleegd. Ten aanzien van den in te voeren zo- merdienstrooster en rouleering kantoren en halten LeidenKatwijkNoordwijk wordt opgemerkt, dat dienst. 11 op Zondag ein digt te 19.45 uur en dienst 11 op Maandag te 5.30 uur aanvangt, zoodat geen voldoen de nachtrust wordt genoten. Tevens wordt verzocht in dezen rooster meerdere vroege diensten op Zondag op te nemen. Personeelaangelegenheden bij de N. Z. H. T. M. Omtrent de bespreking tussehen de vertegenwoordigers van den P. Chr. Bond „St. Raphael" en de Ned. Vereeniging met den chef der Exploitatie te Leiden, kan het „L. D." het volgende mededee- len Inzake de diensten voor het personeel te Voorburg en Leiden wordt, verzocht de stationnementen grooter te doen zijn. Er wordt medegedeeld, dat binnenkort een zes minuten-dienst is te wachten, waar door aan de bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen. Naar aanleiding van de bespreking over al of niet gebroken diensten wordt beslo ten het personeel te Voorburg bij referen dum zich te laten uitspreken over: 1. gebroken diensten met een rust van 11/1 of 2 uur; 2. gebroken diensten met een rust van 11/2 uur, of Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag. „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, It. K. Rijtuig- en Wagenmakers, Patroons-Vreeniging „St. Joseph", Kring Leiden, L'Union, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 9 J u 1 j tot en met Zondag 15 Juli, waargeno- I men door de Apotheek van den heer P. d-u C r o i x, Rapenburg 9, Telef. 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. HET ASTRONOMISCH CONGRES. Tentoonstelling in de Sterrewacht. Op verzoek van prof. De Sitter heeft dr. C. A. Crommelin een kleine histori sche tentoonstelling van astronomische in strumenten ingericht in de collegekamer van de Leidsche Sterrewacht. Verreweg het grootste deel der ten toon gestelde instrumenten maakt deel uit van de his torische verzameling der Sterrewacht; en kele zijn ingezonden door het Natuurkun dig Laboratorium alhier en door den heer A. H. W. Mensing te Amsterdam, terwijl voorts de Universiteitsbibliotheek hand schriften en het Prentenkabinet portret ten afstonden. Op deze tentoonstelling zijn nagenoeg alle van Christiaan Huygens zelf afkom stige instrumenten en lenzen aanwezig, die ons zijn bewaard gebleven: een astro nomische kijker, een planetarium en een klokje, vijf door hem zelf geslepen lenzen en voorts het mooie marmeren medaillon, waarvoor Huygens te Parijs geposeerd heeft. Ook zijn er negen lenzen, geslepen door zijn ouderen broer Constantijn. Por tretten (oude kopergravures en reproduc ties naar schilderijen) en handschriften (o.a. teekeningen van het planetarium en de eerste teekening die Huygens van Sa- turnus met zijn ring gemaakt heeft) vullen deze collectie aan. Wat de eigenlijke sterrekundige hoek- moetinstrumenten betreft, verdienen in de eerste plaats onze aandacht diegene, die onmiddellijk betrekking hebben op de stichting en latere ontwikkeling der ster renwacht: het groole houten quadrant eertijds eigendom van den Leidschen hoog leeraar Will'ibrordus Snellius (15911626), in 1632 uit zijn nalatenschap aangekocht. Dit instrument is aanleiding geweest tob de stichting der Leidsche Sterrenwacht in 1632. Ook aan een groot koperen qua drant, in 1685 door Coenraad Metz te Am sterdam vervaardigd, is een herinnering verbonden: het graf in 1689 aanleiding tot een vergrooting der sterrenwacht. Hoogst merkwaardig is een klein qua- drantje, eertijds het eigendom van Boer- haave en door hem gebruikt op zijn land goed Oud-Poelgeest. Astrolabiën zijn er een zestal op de tentoonstelling, meest 16de-eeuwsche in strumenten; twee groote van de Sterren wacht en vier kleinere, een Arabische, een Hebreehwsche, een Italiaansehe en een Duitsche, ingezonden door den heer Mensing te Amsterdam en deel uitmaken de van diens zeer uitgebreide verzame ling van oude astronomische instrumen ten. Kijkers zijn er véle, uit den aard der zaak alleen kleinere, en voor 't meeren- deel afkomstig uit de 18de eeuw. Vooral spiegeltelescopen van Hollandsche en En- gelsche makers zijn goed vertegenwoor digd. Van de aard- en hemelglobes is boven al belangrijk een tweetal, vervaardigd door Willem Janszoon Blaeu (15711638) een in zijn tijd zeer bekend boekhande laar, uitgever (atlassen) en mathematicus. Van de zeevaartkundige instrumenten verdienen, behalve eenige lSde-eeuwsche eompassen, twee houten hoekmeetinst.ru- menten, een Cross-staf of Jakobs-staf en een backstaff onze aandacht. Beide zijn uiterst primitieve instrumen ten, die gedurende eeuwen door de zee vaarders gebruikt werden om de zons hoogte te bepalen. De Poolsche film van de zonsverduistering Gisterenmiddag is in het Trianon-thea- ter voor de leden van het Internationaal Astronomisch Congres de film vertoond, welke door de Poolsche expeditie van de laatste totale zonsverduistering Zwoedsch Lapland is gemaakt. De directeur van de sterrenwacht te Krakau, prof. dr. Th. Banachiewicz, die aan het hoofd van de Poolsche expeditie stond, gaf vooraf een uitvoerige uiteen zetting omtrent de wijze, waarop deze ex peditie is tewerk gegaan en welke me thode zij beeft toegepast, teneinde zoo nauwkeurig mogelijke resultaten te ver krijgen. Daarvoor waren drie stations op gericht een in Jokknokk, één in PorjuS en één in Skallarin, voor welke stations, die alle in de totaliteits zóne lagen en waar van een in het midden en twee in de grensgedeelten ervan gelegen waren, drie chrono-einematographen waren vervaar digd. Met deze instrumenten zijn voortref felijke resultaten bereikt. Bij de opnamen, die vervolgens op het doek werden ge bracht was het niet te doen om de beel den zelf, voornamelijk om de waarnemin gen, die men vroeger met de oogen en den chronometer heeft verricht, namelijk de voor de astronomen zoo belangrijke contactsbepalingen, dat zijn de oogenblik- ken, waarop de zon tijdens de totale eclips verdwijnt en dan weer verschijnt, zoo nauwkeurig mogelijk gade te kunnen slaan en naar tijd en plaats te kunnen registree- L De aangewende ehrono-cinematographï- sche methode nu, waarvoor de gebezigde1 I instrumenten in Polen zelf zijn vervaar- I digd, heeft een uitstekend resultaat op- nei geleverd en daarmede is het mogelijk ge- weest, een zoo groot mogelijke nauwkan- ff®' righeid te bereiken, zooals met cijfers f8' werd aangetoond. Duidelijk kon op de film worden waar genomen, hoe vlak voor het begin der to taliteit de dan zeer dunne sikkel in paar- len overgaat, de zoogenaamde paarlen j van Bailey, welke door de bergen aai* den maanrand ontstaan. Deze parels wa- ren voor het onderzoek en de verwerking van de resultaten zeer gewichtig. Bovendien werden naast de gebezigde instrumenten, nog op het doek gebracht de corona en de protuberansen, waarvan de belichting buitengewoon goed was en die een krachtig applaus ontlokten. te !M lei Ontvangst door de regeering. De deelnemers aan het congres van de -wi Internationale Astronomische Unie zijn yc gisterenavond met hun dames namens de Ned. regeering door den minister van On- yc derwijs, K. en W. in de Ridderzaal te d< 's-Gravcnhage ontvangen. Tot de genoo- ge digden behoorden een groot aantal leden D\ van het corps diplomatique, de president- Vc curator van de Leidsche Universiteit, Jhr. Ve mr. De Gijselaar, de kanselier van de Ne- hi derlandsche orden, vice-admiraal v. d. Bosch, de burgemeester en de secretaris 0j van Leiden, burgemeester Patijn van Den te Haag wasverhinderd, de heer P. Visser, ze chef der afd. K. en W. van het Dept. v. TC Onderwijs en verscheidene hoogleeraren. De Minister van Onderwijs, mr. Was- f zink, constateerde in zijn toespraak tot de zeer talrijke gasten, dat het programma, van het congres wel getuigt voor een ver eenigen van het nuttige met het aangena me: non semper tendit arcum Apollo. De zen avond zijt gij na de drukke se?G**-- vergaderingen en de vermoeiende bezoe ken aan bezienswaardigheden hier geko men om uit te rusten. Intusschen hebt gij voor zoover gij voor de eerste maal dit land bezoekt, kunnen constateeren, dat Holland niet slechts een land van kana len en molens is een ik hoop, dat gij allen er een prettigen indruk van zult bewaren. Het was spr. aangenaam thans in deze historische zaal den gasten het welkom te mogen toeroepen. Prof. Sitter van het congres dankte den minister voor zijn hartelijke woorden en uitte de hoop, dat waar het congres thans tot de twee helft van zijn program is genaderd, ook de thans komende da gen evengoed mogen blijken als de reeds gepasseerde. Terwijl daarna een strijkje zicb deed hooren was er gelegenheid aan de buf fetten om zich van ververschingen te voor zien. 'di Eere-promotie van prof. Deslandres uit Parijs en van prof. Küstner uit Bonn. Hedenmiddag heeft in het groot audi torium der Leidsche universiteit de plech tige bevordering tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde plaats gehad van prof. H. A. Deslandres, directeur van het Observatorium te Parijs, en van prof. F. Küstner van de sterrenwacht te Bonn, tot de toekenning van welke eere-doctora- ten de senaat der Leidsche universiteit kort geleden in verband met het thans to Leiden gehouden wordend internationaal astronomisch congres had besloten. Prof. Küstner was met het oog op zijn gezondheidstoestand verhinderd aanwezig te zijn. Als zijn vertegenwoordiger was nu aanwezig prof. ir. P. Güthnick, om den doctorsbul in ontvangst te nemen. Onder de talrijken, die het groot audi torium vulden, waren behalve de leden van het congres en hunne dames, de heer Ma- railly, gezant van Frankrijk en graaf Von Zech, gezant van Duitschland. Voorts ver schillende curatoren en de secretaris van curatoren der Leidsche universiteit, de meeste leden van den Leidschen academi- schen senaat enz. De rector-magnificus der Leidsche uni versiteit, prof. dr. J. Wensinck^ opende deze plechtige buitengewone zitting van den senaat met er op te wijzen, dat, door het overlijden van prof. VUrtheim, helaas ook ditmaal de Universiteit in rouw is ge huld. De rector heette hierna namens den se naat welkom curatoren der Leidsche uni versiteit, de gezanten van Frankrijk en Duitschland, de heer De Marcilly en graaf Von Zech, de dames en heeren leden van de International Astronomical Union en verder allen, die aan de door den senaat tot hen gerichte uitnoodiging tot het bij wonen van deze bijeenkomst hadden ge volg gegeven. Ik veroorloof mij, aldus spr., U in herin nering te brengen, dat de s-enaat in zijn vergadering van 10 Mei j.l. op voordracht van de faculteit der wis- en natuurkunde besloten heeft, het doctoraat honoris causa te verleenen aan prof. Deslandres, direc-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2