7* BUiTENLAND. BINNENLAND. ONDERWIJS. Uit de Omgeving 19e Jaargang. DINSDAG 10 JULI 1928 No. 5920 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling ff oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. jBij onze Agenten 20 cent per treek f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. (Het Geïllustreerd Zondagsblad b voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- S' itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd oudagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 TEL INT. ADMINISTRATIE 935 - LEI OEN REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTT' G o vv o n O advertcntldn 3P c e n I par It 8*5» Voor Ingezonden Mededeelingen trordt het 3 dubbele van het tarief berekend. Kleine edvertentlên, van ten hoogste 80 woorden,"' w&r betrekkingen wtirden aangeboden 01 gevraagd, buur en 1 huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. v Samenwerking Een oorzaak van botsingen op allerlei terrein van het sociale en het politieke, van hèèl het maatschappelijk leven, is het g e- brek aan samenwerking. En juist in onzen tijd met zijn streven naar verandering van veel toestanden, naar vernieuwing en herbouw van t maatschap pelijk leven, wordt behoefte aan samen- Werking zoo gevoeld Samenwerking moet er zijn b.v. tusschen werkgevers en werknemers; tusschen politieke partijen al staan zij ook in beginsel tegenover elkaar, toch is een zekere samenwerking mogelijk, welke gegrond is op elkaar begrijpen en op •elkaar zooveel mogelijk waardeeren; tusschen regeering en volksvertegenwoor diging; tusschen burgemeester en gemeenteraad. Wie zich verliest in kleinheden, wie niet breed de zaken beziet; wie zich laat leiden door zelfzucht, eigenwijsheid of achterdocht hij zal moeilijk tot loyale samenwerking met. anderen kunnen komen. Dat kunnen wij herhaaldelijk constatee- ren in het sociale leven. Veel strijd, veel werkstakingen en uitsluitingen, zouden wor den voorkomen, als men zich aan beide zijde inspande voor een samenwerking. Wij zeg gen: inspande, want, inderdaad, kost samenwerking vaak inspanning, offers, zelfoverwinning op klein-menschelijken weerstand. Wij moeten echter niet vergeten, dat evenals in het sociale leven ook in het poli tieke leyen samenwerking een cisch is voor non vruchtdragende activiteit, welke zoo dringen d-n o o d i g is De Kamers staan niet tegenover de re geering; maar moeten willen samenwerken mèt de regeering. Een Gemeenteraad staat niet tegenover het college van B. en W. of tegenover den Burgemeester, maar moet zijn nuttigheid zoeken in een zoo vruchtbaar mogelijke sa menwerking met B. en W. en met den Bur gemeester. En de partijen in Kamer en Gemeente raad (hetzelfde geldt natuurlijk ook voor Provinciale Staten), moeten zich weten op te heffen tot een zekere onderlinge waar deering Gemis aan samenwerking tusschen Ge meenteraad en Burgemeester heeft men hunnen constateeren in den Leidschen Gemeenteraad, toen er gisteren ter sprake is gekomen de benoeming van den Commissaris van Politie wij komen hier op nader terug. Wij willen echter hier de Wp uitspreken, dat het verschijnsel, dat zich gisteren heeft geopenbaard op zichzelf zal blijven staan. Wij hopen dit in het be lang der gemeente. Wat de Katholieke Raadsfractie betreft, zij heeft in het verle- Pn a klijk gegeven, gaarne te willen een open, eerlijke samenwerking met de an- en W"en sPeciaai ook met het hoofd der gemeente. belgie. „rijnlandbezetting NUTTELOOS». Rede van oud-minister Vandervelde. Zijleidttothaat, bewapening en oorlog. Zondag heeft oud-minister Vandervelde m een vergadering te Luik het standpunt van de soetahstische partij met betrekking tot de ontruiming van het Rijnland uiteen gezet. Onder meer zeide hij: Do chef van den generalen staf heeft gezegd, dat wij een sterk leger noodig hebben, omdat on ze regeeringen, door het Rijnland te be- zetten, een sterken wrok tegen ons heb- oen uitgelokt. Er is echter een andere lo gische oplossing en dat is: het. Rijnland ontruimen. Dit is het standpunt, dat ik Vrijdag in de Kamer heb verdedigd. Wel nu, toen ik dit zei, gaf de helft van het ministerie bescheiden teekenen van in- s emming. in de wandelgangen van de mer zeiden verscheidene leden van de meerderheid mij, dat zij mij wel hadden j toejuichen, terwijl de socialistische tractie eenstemmig van oordeel was, dat wanneer een groote mogendheid, die beta- lingsverplichtingen op zich genomen heeft, deze nakomt, zij dit niet doet omdat er vreemde garnizoenen in haar land gele gerd zijn, maar omdat zij niet kan leven en zich herstellen zonder het crediet van het buitenland. De bezetting is dus nutteloos. Wij staan voor dit dilemma: den Rijn bezet houden en ons begeven in den bewapeningswed loop, die tot oorlog leiden móét, of het Rijnland ontruimen en ons met daden en niet met woorden begeven op den ontwa- peningsweg. Dit zijn thans de twee politieken in Europa: de nationalistische en de interna tionalistische politiek, die de veiligheid zoekt in do toenadering tusschen de vol ken. Deze politiek leidt tot den vrede, de andere tot den oorlog doordat zij den haat toespitst. Wij hebben thans de keuze: vrede of zelfmoordwant een nieuwe oorlog in Europa zou zelfmoord beteeke- HET EINDE VAN DE ANTWERPSCHE STAKING? Een oplossing van den gouverneur van Antwerpen. Sedert eenige dagen zijn officieuze be sprekingen gevoerd tusschen den premier Jaspar, den minister van Nijverheid en Arbeid, Heyman, den gouverneur der pro vincie Antwerpen, baron Holvoet, den burgemeester van Antwerpen van Cauwe- laert en de vertegenwoordigers der werk gevers en werknemers in het havenbedrijf. Men heeft een formule gevonden volgens welke de havenarbeiders het werk zouden hervatten op de formeele belofte dat de overeenkomsten tusschen de patroons en de arbeiders herzien worden en dat de loo- nen verhoogd worden, waarbij rekening wordt gehouden met het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud. Op een vergadering van de vakvereeni- gingsleiders is gisteravond besloten, het voorstel van den gouverneur der provin cie Antwerpen te aanvaarden, Warschijnlijk wordt heden de staking voor geëindigd verklaard. FRANKRIJK. Doumergue en Coolidge wisselen telegrammen. Spoedige onderteekening van hetKellog g-p act verwacht. Ter gelegenheid van Independence Day heeft president Doumergue aan president Coolidge een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat de vriendschap tusschen Frankrijk en Amerika onveranderd blijft en dat deze vriendschap zeer heeft bijge dragen tot. de groote gebeurtenis, die thans in voorbereiding is, om den wereld vrede op een solider basis te grondvesten. In zijn antwoord zegt Coolidge, dat uit de pogingen, welke de beide naties doenf om den wereldvrede te verzekeren blijkt door welke vriendschapsbanden zij worden verbonden. Aan deze telegramwisseling wordt in Frankrijk groote aandacht geseiionken, daar men er meer in ziet dan een gewone beleefdheidsformule. Algemeen wordt aangenomen, dat het pact zoo goed als gereed voor onderteeke ning is, met de reserves van Frankrijk en Groot-Brittannië in een afzonderlijke nota. ITALIË. Mooie woorden van Mussolini. Bij de ontvangst van Z u i d-T i r o 1 e r s. Vijfhonderd vroegere soldaten uit het Oostenrijksche leger, die als bewoners van Zuid-Tirol thans tot Italië behooron, zijn te Borne feestelijk ontvangen. Ook Mussolini ontving hen in audiëntie. De „Osservatore" bericht daarover het volgende In de historische Sala Borromini had Zondagmorgen de ontvangst der oorlogs deelnemers uit de Alto Adige plaats, waar bij Mussolini een toespraak hield. Daarin zeide hij o.a. dat alle Italiaan- sche burgers hetzelfde recht hebben, wan neer ze namelijk ook al hun staatsburger lijke plichten vervullen. Ik maak geenerlei onderscheid tusschen de burgers van deze of geene provincie, want alle burgers moe ten op gelijke wijze aan de wetten gehoor zamen. De fascistische regeering is geen regee ring der kracht, der gerechtigheid en der waarheidsliefde. De kracht moet steeds met gerechtigheid gepaard gaan en daar om houdt het fascistische regime zich aa^ deze normen. Thans zult u ook naar de St. Pieter ge voerd worden, den grootsten en heerlijk sten tempel der christenheid, waar u met de u eigen groote godsvrucht een H. Mis zult bijwonen, die speciaal voor u gecele breerd wordt. Uw vroomheid is een uwer kostbaarste eigenschappen en door het bezoek aan St. Pieter wordt uw verblijf te Rome eerst volkomen. U hebt eerst de grootste monumenten' der ouden ,dan die der middeleeuwen ge zien en nu vindt gij in het eerste Katholie ke godshuis het gemeenschappelijk geloof. Oorlogsdeelnemers en oorlogsvermink ten uit de Alto Adige herinnert- u deze mij ne woorden, verspreidt ze in uw vaderland, in uw dalen en weest allen met uw fami lies hartelijk door mij gegroet." „Mooie woorden van het regeerings- hoofd", schrijft de „Oss. Bom." als titel boven zijn verslag. GRIEKENLAND. Stakingen in Griekenland geëindigd. Krachtens besluit van den bond van vakvereenigingen is de staking der tabaks bewerkers in Griekenland geëindigd. De zeeliedenstaking zou gisteren eveneens eindigen. POLEN. Geen overeenstemming tusschen Polen en Litauen. De Poolsch-Litausche commissie voor veiligheid en schadevergoeding, heeft te Kowno haar slotzitting gehouden. Het eenige wat thans, nog dient te geschieden is het opstellen van een rapport, waarin gezegd wordt, dat het onmogelijk is ge weest tot overeenstemming te komen. RUSLAND. BOM-AANSLAG TE MOSKOU. Op het gebouw der Gepeoe. Naar de „Montag" uit Riga verneemt, is eerst thans bekend geworden, dat Vrij dagavond om ongeveer tien uur te Moskou op het hoofdgebouw van de Gepeoe op het Loebjankaplein een bomaanslag is ge pleegd. Het plein en alle aangrenzende straten werden urenlang door arbeiders en soldaten afgezet. Door de ontploffing zijn talrijke ruiten vernield. Ook zouden er menschenlcvens te betreuren zijnalthans verscheen een ziekenauto van don-men hulpdienst on middellijk na de explosie ter plaatse. Het verhaal van een ooggetuige. Een Berlijnsoh nieuwsbureau publiceert het verslag, dat door een ooggetuige is ge geven van den bomaanslag op het Gepeoe- gebouw te Moskou. Deze ooggetuige, die een buitenlander is, is zoo juist in Berlijn aangekomen. Hij wandelde Vrijdagavond op het Loebjanka-plein te Moskou, toen in het Gepeoe-gebouw plotseling een hevige explosie werd waargenomen. Even later werd het plein door soldaten der Boode Garde afgezet. De buitenlandsche dagbladcorrespon denten werd iedere inlichting geweigerd, terwijl tevens de noodige maatregelen ge troffen werden om te verhinderen, dat te lefonische of telegrafische berichten om trent den aanslag hun weg naar het bui tenland zouden vinden. Daar zoowel de bureaux als de gevangenis grootendeels bezet waren, moet de aanslag een groot aantal slachtoffers geëischt hebben onder ambtenaren en gevangenen. Verdedigingsweek in Sovjet-Rusland. Propaganda voor verster king der weermacht. Naar uit Moskou gemeld wordt, is verle den week de verdedigingsweek begonnen. Alle Bussische militaire vereenigingen heb ben hieraan deelgenomen. Besloten werd Ruslands bewapening ter zee en in de lucht te versterken. Te Moskou werd een parade van Russi sche vrijwilligers gehouden, waarbij verte genwoordigers van het Russische leger en de vloot betoogden, dat Rusland paraat dient te zijn voor den oorlog. Te Leningrad werden 11 vliegtuigen aan het Boode leger als geschenk aangeboden. CHINA. Nieuw regime voor buitenlanders in China. Zij vallen onder Chineesche jurisdictie. De regeeringsraad te Nanking heeft een decreet uitgevaardigd, dat de bepalingen bevat betreffende den modus vivendi, die ten aanzien van de vreemdelingen in China moet worden toegepast gedurende 't tijd perk tusschen het afloopen van de oude en het sluiten der nieuwe verdragen. De bepa lingen zullen uitsluitend gelden voor de on derdanen der landen, welker verdragen ge- expireerd zijn. O.m. wordt verklaard, dat de behandeling der diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in overeenstemming zal zijn met het internationaal recht. Vreem delingen en hun bezittingen zullen be schermd wórden door de Chineesche wet en vreemdelingen zullen onder de Chinee sche jurisdictie vallen. Alle belastingen en accijnzen, die door Chineezen verschuldigd zijn, zullen ook door de vreemdelingen moe ten worden betaald. Prettige reizen in Mandsjoerije. Trein leeggeplunderd, rei zigers gedood of ontvoerd. Op Mandsjoerijesch gebied is de personen trein WladiwostokCharbin door gewapen de Chineesche roovers overvallen. Tweehon derd passagiers werden door de bandieten uitgeplunderd, vier hunner doodgeschoten, zeven zwaar gewond en 40 in de bergen meegevoerd. Koninklijke besluiten. Hooger onderwijs. Bij Kon. besluit is aan dr. W. J .Pai- mans, op zijn verzoek, wegens gezond heidsredenen, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de be langrijke, in die betrekking bewezen dien sten. Bij Kon. besluit is aan ir. D. Dresden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Egmond-biuncn G. C. Bos. Unie van R. K. Studentenverenigingen in Nederland. Excursie naar de Ita te A r n h e m. De Unie van B. Iv. Studentenvereni gingen organiseert op Dinsdag 17 Juli een excursie naar de Indische tentoonstelling te Arnhem. De deelnemers zullen eïkaar treffen om 12 uur op het station te Arnhem, waarna een gemeenschappelijke lunch plaats hoeft in het Ita-Restaurant op het tentoonstel lingsterrein. In samenwerking met het Nederl. Indo nesisch Verbond voor Jongeren, beeft daarna bezichtiging der tentoonstelling plaats onder deskundige leiding. Om 6 uur diner, waarna om pl.m. half negen afreis uit Arnhem. Wij kunn a dit goede idee der R. K. Studenten, te trachten do kennis van en de belangstelling voor onze nationale be zittingen te bevorderen, niet anders dan het grootste succes toewenschen. Dat in grooten getale de R. Iv. Studenten aan die excursie deelnemen! De Rijkskweekschool te Maastricht. Op 1 Juli, de officieele termijn van aan melding had zich voor de Rijkskweekschool te Maastricht geen enkele eandidaat aange meld. Dit feit is gemakkelijk te verklaren, als men weet, dat sinds 1880 tot den tijd, dat de studiebeurzen werden opgeheven, aan de kweekschool te Maastricht studeer den de beste leerlingen uit de Noordelijke provinciën, vooral Friesland en Groningen. Door verschillende oorzaken o.a. het over compleet van onderwijskrachten nam het aantal leerlingen geleidelijk af, doch toen de beurzen werden ingetrokken cn school geld werd geheven, bleven de leerlingen uit het Noorden geheel weg en moest de school alleen blijven bestaan van leerlingen uit het Zuiden des lands. Nu wil men aan de R. K. Scholen in Limburg het liefst leer krachten, die hun opleiding genoten hebben aan R. K. Kweekscholen en de meeste scho len in Limburg zijn R. K. scholen. De school heeft dus het vooruitzicht, dat zij binnen kort zal moeten worden opgeheven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Pech. Nu de vacantie daar is, tracht ieder op zijn wijze, te genieten van de na tuur. Eenige dames en jongedames prefe reerden hiervoor het water en maakten per motorboot een tochtje op het Brase- mermecr. Op het water is echter niet ieder „thuis", ook niet deze dames van wie er een, Mej. de L.—V. al spoedig haar hoofd deksel kwijt raakte doordat deze voor goed in het zilte nat verdween. Een ander ge raakte haar handtaschje met inhoud kwijt, ook zonder het ooit meer terug te zien. Als je maar lol hebt LISSE. S. Vermolen, f In het St. Elisabeths- gasthuis te Leiden is gisteren na een zeer korte ongesteldheid en een operatie aan het hoofd, overleden de heer S. Vermolen, gemeente-veldwachter alhier. De overlede ne is 62 jaar en vervulde zijn betrekking ge durende 28 jaar. Hij was in deze gemeente een zeer gezien'persoon. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Belgische oud-minister Vanderveld# verklaart de Rijnlandbezetting nutteloos. 1 Het einde van de Antwerpsche havensta king. Bomaanslag op het gebouw van de Ge peoe te Moskou. Volgens een telegram uit Rome wordt de dood van Ceccioni tegengesproken (Luchtv., 2e blad). LEIDEN. De gemeenteraad heeft besloten tot ver bouwing van het Raadhuis (2de blad). -4 Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. nog een drie tal photo's van het Eucharistisch Congres voor zieken in de St. Josephskerk te Leiden NOORDWIJK. Het seizoen nog niet best. De meeste hotel- en pensionhouders zijn tot heden over het seizoen niet al te best te spre ken. Behalve dat het weer niet meewerkt schijnen ook de Olympische Spelen in te genstelling met de hooge verwachtingen, die men daarvan had, voor veel personen een aanleiding te zijn om weg te blijven, waar in het buitenland veelal gedacht wordt, dat er in een grooten omtrek van Amsterdam in verband met de Olympi sche Spelen wel geen kamers meer te krij gen zullen zijn. Het feest van de gasfabriek. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den R.-K. Bond van overheidspersoneel „St. Faulus" een adres gericht aan den ge meenteraad om een grooter aantal perso nen te doen deelcn in de graticaties, die door B. en W. voor het personeel zijn be schikbaar gesteld bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der gasfabriek. Vergunning. Door B. en W. is aan de firma J. de Groot te Noordwijk aan Zee een vergunning verleend ingevolge de Hin derwet voor het plaatsen van een ben zinepomp en tank voor zijn garage. Gevonden voorwerpen. 1 sleuteltje 1 vischmand 1 gummiba-dpak 1 me daillon met portret 1 portemonnaie met inhoud 3 kindermutsen 2 dubbele boorden 1 badmuts 1 paar kinderklom pen 1 hondenhalsband 1 jongenBjek- ker 1 slinger van een auto 1 fietspomp 1 gouden broche en 1 hoorn van auto (defect). Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden verstrekt aan het Po litiebureau te Noordwijk-Binnen uitsluitend des Zaterdags va-n 121 uur. OEGSTGEEST. Geboren: Maria Elisabeth d. van A. J. J. Peeters en A. C. Goddijn. Overleden: M. de Looy wed. J. M. Kok 74 j. C. C. Walenkamp wed. P. A. Biljouw 81 j. A. Spek gch. met G. Veer man 76 j. C. G. Brand, echtg. W. de Jongh 56 j. ROELOFARENDSVEEN. Zomerconcert. Gisteravond gaf het mu ziekgezelschap „Liefde voor Harmonie" zijn 2de concert in dit seizoen. Het warme zo merweder lokte vele monschen uit hunne huizen om te genieten van de tonen der mu ziek, die in den stillen avond weldadig aan deed. Tcch konden maar enkelen besluiten, zich in den tuin van hotel Van der Geest te begeven, om daar rustig te zitten luisteren. Bijna alle belangstellenden gaven er de voorkeur aan buiten den tuin te blijven en op en neer te wandelen. Natuurlijk is dit op zichzelf geen kwaad, maar het is toch niet de bedoeling van de heeren muzikanten De nummers werden waarlijk zeer keurig uitgevoerd en het zou beslist jammer zijn als te weinig medewerking van den kant van het publiek de oorzaak zou zijn, dat er geen concerten meer worden gegeven. UITHOORN. Een overzicht. Het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, waaronder deze gemeente ressorteert, geeft aan, dat do totale oppervlakte der ge meente 1.860.09 H.A.'bedraagt. Daarvan is 763 H.A. bouwland, 801 H.A. grasland, 19.33 H.A. tuinland, 251.85 H.A. water, dijken, bermen enz. De bevolking is met 2 toegenomen. Op 1 Jan. 1927 bedroeg het zielental 3745; op 31 Dcc. d.a.v. 3747. In dat jaar zij er 91 geboren, 34 gestorven, 310 komen inwonen, 365 vertrokken. De uitgaven voor algemeen bestuur, volkshuisvesting, openbare veiligheid en waterwerken eischen voortdurend meer. Voor onderwijs werd uitgegeven 20.079/; voor openb. veiligheid 10.366; renten 8.810.: Aflossingen 8.100. De productieve schulden bedroegen 239.0C0 en vermeerderden met 114.000. De improductieve waren 31.000 en vermin derden door gewone aflossing met 2000. De ontvangsten gemeente inkomstenbe*-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1