KERKNIEUWS. DE PADVINDER BINNENLAND. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. TWEEDE BLAD mgr j. d. j. aengenent. Onzen nieuwen Bisschop heil! ^^gt. Bavo", godsdienstig weekblad voor het bisdom Haarlem schrijft: jjefc innige dankbaarheid en overgroot© Vreugde vernamen op St. Petrus-en-Paulus- dag geestelijkheid en geloovigen der Haar- lemsche Diocese de tijding, dat ons aller Vader te Rome voor den bisschoppelijken Stoel van Haarlem had aangewezen, den HoogEerw. Kanunnik Professor Joannes Dominicus Josephus Aengenent. Het feit alleen, dat de apostolische op volging dus gaat worden voortgezet is reeds een reden tot dankbaarheid; en vreugdevol zou ons hart hebben geslagen, wie ook de nieuwe ambtsdrager zou zijn geweest. Dat hij door den Paus ons gezonden wordt, is immers voor ons katholiek gemoed voldoen de om hem te geven onze onderwerping en ons vertrouwen. Want wie met den Paus is vereenigd, is vereenigd met Christus en on der diens hoede zijn wij veilig.^ Doch met deze bovennatuurlijke beschou wing, welke toch het eigenlijke uitgangs punt is van heel onze trouw en aanhanke lijkheid, mag zich de verblijdende natuur lijke beweegreden vereenigen, dat deze ons tot bisschop gegeven is. Want de zware lasten en de ingewikkelde moeilijkheden, welke het groote Haarlem- sche bisdom verbergt onder den luister der bisschoppelijk waardigheid, vinden dezen ambtsdrager voorbereid als slechts weini gen. Heel een leven van dertig overvolle werk jaren, stond hij in het midden van alles, iwafc onze samenleving geestelijk en maat schappelijk beroerde. Als geleerde en als leeraar zag en beoordeelde hij, en zocht naar de oplossing: de eenig-goede: de toe passing van het Evangelie op onzen uiteen geslagen samenleving; in de vele leidende opdrachten, hem gegeven, kon hij zijn we tenschap toetsen, neen leven geven in de praktijk. En hij deed dit echt als priester, immer trachtend, den vrede van Christus te brengen en aldus diens Rijk te bevesti gen en uit te breiden. Zoo kenden wij hem, zoo kennen hem ook de niet-katholieken, die hem dezer dagen om strijd hebben ge roemd als een „verzoenende figuur". Dertig jaren ook mocht hij medewerken iaan de vorming van onzen clerus, en zoo kent hij niet alleen de zaken en haar om standigheden, maar ook allen, die straks onder en met hem zullen arbeiden in Haar lems Kerk. En wij weten met hoeveel be reidvaardigheid, met welk een helder oor deel, met welk een hartelijkheid hij onver moeid klaar stond allen ter willen te zijn. Dkt verhoogt onze dankbaarheid, dkt ver sterkt onze vreugde, dkt maakt het ons ge makkelijk, aantrekkelijk zelfs hem den eer bied en de volgzaamheid te geven, welke zijn verheven ambt ons vraagt. Op'den Stoel van Haarlem zal bij de tra ditie moeten voortzetten, van mannen van groote gave, van edelmoedige toewijding, van onbezweken kracht. En naar de teeke nen schijnen te duiden, zal van hem niet minder worden gevraagd dan van zijn voor gangers. Daarom mag onze gelukwensch niet en kel blijven staan bij een hartelijke uiting van vereering en vertrouwen, noch zelfs bij een ernstige belofte van eendracbtigen ar beid onder zijn leiding, maar zij moet ge adeld worden door een voortdurend en har telijk gebed, opdat ook over hem neerdale die ,kracht uit den hooge", die Christus aan zijn eerste Apostelen toezeide, maar ook door hen. liet afbidden. Oremus et pro Antistite nostro Joanne Stet et pascat in fortitudine tua, Domi- ïie, in sublimitate nominis tui. Laat ons bidden voor onzen Bisschop Joannes. Hij sta en weide in uwe kracht,-o Heer, in de hoogheid van Uwen Naam. Van m'n Boekentafel. tijdschriften. „Het Schild", Julinummer 10e Jaargang. Uitgave Apol. Ver. Petr. Can. Het eerste nummer van de 10e Jaargang van „Het Schild", opent met een artikel, geschreven door den nieuwen bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent. In de kranten zijn naar aanleiding van de bis schopskeuze lange artikelen geschreven, waarin, behalve op de vele deugden en be kwaamheden, die mgr. Aengenent bezit, ook herhaaldelijk gewezen werd op de irlas heldere" betoogtrant, onzen niUwenbil FEUILLETON. Naar het Engelsch van Richard Harding Davis. (Nadruk verboden). De ex-voetbal Captain haalde de schou ders op en snoof verontwaardigd. En V'aarom zou ik niet mogen trouwen? vroeg dij. U hebt mooi praten. U bent zelf im- ka" Z°° gelakJdg gebouwd als het maar 1 CL ^^reehijoJijk weet ik beter hoe ge- Jutkig ik ben, dan jij, berispte de jongste unnant hem; maar ik weet ook dat het derhoude *°i4 °m ®en vrouw te on" i me die salaris-verhooging geeft s-an ik best een vrouw onderhouden. Een maand geleden, vervolgde Has tings, hadden we ze je wel kunnen ge- Ten, maar zouden niet geweten hebben hoe g dat vol konden houden. We wil- schop eigen. Een prachtig voorbeeld yan een bezonken oordeel, in klare, ongesmukte taal, op papier gebracht, geeft het jongste artikel van mgr. Aengenent in „Het Schild" over „Geloof en Wetenschap", weer leggend de valsche bewering, dat de weten schap met het Geloof op voet van oorlog verkeert. Een kwestie, die, hoewel reeds honderd malen beantwoord, nog steeds ac tueel blijft. In het eerste gedeelte van zijn betoog toont mgr. Aengenent aan, dat tus- schen Geloof en Wetenschap geen dishar monie bestaat of kan bestaan op grond van argumenten, voortvloeiend uit een ontleding der twee begrippen. In een volgend artikel zal met feiten worden bevestigd, wat a priori reeds uit het wezen der dingen werd af geleid. Ook de overige inhoud van „Het Schild" is, zooals steeds, actueel en frisoh. Het Apostolaat der hereeniging met de Ooster- sche kerken wordt besproken door pater Cools uit Zwolle. Prof. Verhaar vervolgt zijn leerrijke, interessante beschouwingen over de Theosophie. „Op den Uitkijk" be speurde wederom veel merkwaardigs, ver blijdende en bedroevends in de hedendaag- sche geestesstroomingen en de Vragenbus- redacteuren beantwoorden met een pittige pen wederom de interessante leeken-vra- gen: Waarom gelooven de Joden niet in den Messias ondanks de profetieën? Mag een Katholiek de belasting ontduiken (Neen!)? Was Pasteur met zijn geloof ,.als een Bretonschen boer" eigenlijk wel goed Katholiek? en zoo meer, een heele reeks. Met enkele boekbesprekingen en een be langwekkende correspondence besluit dat eerste nummer den lOen jaargang. Het mag er zijn! vereeniging liefdewerk „oud papier". In druk is verschenen het jaarverslag over 1927 uitgebracht op de algemeene vergadering van 20 Mei 1928, gehouden te Amsterdam. Het resultaat van het Liefdewerk over 1927 is meegevallen. Het vorige jaar wa ren de voorutizichten niet gunstig in ver band met de lage papierprijzen; de maat regelen echter die in den loop van het jaar zijn getroffen hebben evenwel be werkstelligd, dat toch nog een redelijk re sultaat is verkregen. Evenals andere j'aren wenscht het Hoofdbestuur zijn hartelijken dank te be tuigen aan alle medewerkers, die tot dit succes hebben bijgedragen en tevens hen aan te sporen op den ingeslagen weg voort te gaan tot bloei van onze Vereeniging. De sommen, die dit jaar werden afge dragen zijn uit den aard der zaak aanmer kelijk minder dan verleden jaar. Het in dertijd genomen besluit om van den op brengst van het voordeeliger jaar 1920 4000.te reserveeren voor giften over 1927 heeft tot gevolg gehad, dat thans 10.000beschikbaar is om voor diverse uitkeeringen in aanmerking te komen. In dien men bedenkt dat vorig jaar 12.000 werd uitgekeerd, dan zal duidelijk zijn dat achteraf de getroffen maatregelen juist zijn gebleken. Het Hoofdbestuur hoopt het volgend jaar wederom een grooter bedrag ter be schikking te kunnen stellen, omdat de Ver koop-Commissie er in geslaagd is voor het jaar 1928 een gunstiger Contract met de firma Lierens Co. af te sluiten, al thans voor de voornaamste papiersoorten. De onderhandelingen over den verkoop werden reeds vroegtijdig begonnen. Do aanbiedingen die binnen kwamen, kunnen verdeeld worden in twee soorten nl. plaat selijke aanbiedingen en aanbiedingen voor den geheelen opbrengst van het Liefde werk. In verband met het feit dat in 1927 we derom meer dan 5.000.000 K.G. zijn opge haald en dus het plaatselijk behandelen van den verkoop ontzettende moeilijkhe den zou kunnen veroorzaken, komen op de allereerste plaats in aanmerking de beidingen voor den geheelen papierop brengst. Ook dit j'aar was de firma Lierens Co. aanmerkelijk voordeeliger dan de ove rige industrieele ondernemingen die opga ven hadden ingezonden. Een onzer eerste Nederlandsche Fabrieken, welks aanbod volgde op dat van de fa. Lierens en Co. was de voornaamste papiersoort 0.30 lager. De eenigst© conditiën die ons door de fir ma Lierens Co. worden gesteld zijn deze, dat de firma de opbrengst van het geheele land krijgt toebedeeld en dat er geen papier mag worden gekocht. In de vergadering van het Hoofdbestuur van 8 den niet dat je halsoverkop een of ander aardig meisje zou trouwen Een of ander aardig meisje! mom pelde mr. Thorme verontwaardigd. No ta bene het aardigste meisje van New York! Hoe aardiger het meisje, legde Has tings uit, hoe moeilijker het voor je ge worden zou zijn als we niet hadden kun nen volhouden en je je baantje was kwijt geraakt. In de oogen van den jongen man kwam een uitdrukking van bezorgdheid en sym pathie. spijt me, mompelde hij. Ik wist het niet. Was het zoo erg? Hastings slaak te een zucht van verlichting. Was, zei hij, maar vanmorgen heeft onze vriend uit Wallstreet een goede daad gedaan; heeft ons.en onze crediteuren gered, onze gezinnen en onzen goeden naam. We be ginnen opnieuw en betalen onze schulden en we hebben besloten dat de eerste schuld die we zouden betalen, die aan jou zou zijn, hoe klein die ook is, vergeleken bij de andere. Je hebt ons meer gegeven dan wij jou; als je wilt blijven zullen we je geven wat je verlangt: Waar is mijn hoed? Toen hij zijn hoofddeksel gevonden had en bij de deur stond, kwam hij tot zichzelf. „DE LEIDSCHE COURANT" November 1927 werd dan ook met alge meene stemmen besloten het contract met de firma Lierens Co. af te sluiten, waar van de prijzen indertijd werden medege deeld. Het bleek echter dat enkele afdee- lingen met deze prijzen niet tevreden wa ren, omdat zij plaatselijk wel iets meer zouden kunnen maken. Gelukkig was dit voor de betreffende afdeelingen geen aan leiding om zich aan het contract te ont trekken, het Hoofdbestuur meent het «venwel noodig er eens op te wijzen wat al moeilijkheden er zijn te wachten indien na afsluiting van het contract enkele zich niet aan de levering zouden gebonden aohten. De Verkoop-Commissie onderhan delt natuurlijk in de meening, dat de ge heele Vereeniging achter haar staat, in elk ander geval zijn onderhandelingen on mogelijk en indien er Afdeelingen zijn, die geen genoegen zouden nemen met het ge vallen besluit dan zou de firma die de op brengst heeft aangekocht, zeer zeker scha devergoeding kunnen eischen of de Ver eeniging in gebreke stellen. Vooral op dit punt is de grootst moge lijke eenheid een gebiedende eisch en zal het wel eens noodig zijn om persoonlijk inzicht te verzaken in het algemeen be lang van ons Liefdewerk. De totale opbrengst van het papier be draagt over 1927 5.658.407 K.G. en is dus ruim 10 meer dan verleden jaar. Aan de oproep van het Hoofdbestuur om de papieropbrengst te verhoogen over 1927 is dus ruimschoots voldaan, deze verhoogde opbrengst is echter niet voldoende geweest om het prijsverschil mot 1926 te nivellee- ren. Ondanks deze arbeidsprestatie is de totale opbrengst ongeveer 50.000.ach tergebleven bij het vorig jaar. Plan voor een nationale pelgrimstocht naar Rome. Einde 1929 zal onze Heilige Vader, Paus Pius XI, het gouden jubiló herdenken zij ner H. Priesterwijding. In verband hiermede mocht het Bestuur der Vereeniging tot samenstelling van Na tionale Bedevaarten van het Doorluchtig Episcopaat de mededeeling ontvangen, dat door Hetzelve besloten werd aan deze ver eeniging de organisatie op te dragen van een eventueel te houden Nationale Pel grimstocht bij gelegenheid van dat Paus- jubilé. Het Bestuur voornoemd heeft deze op dracht dankbaar aanvaard en zal te zij ner tijd nadere mededeelingen over dezen Rome-pelgrimstocfht openbaar maken. ONGELUKKEN. Een jongen onder een locomotief. Aan de verwondingen overleden. De 14-jarige P. H., werkzaam in de klei- groeven van Gebr. Th. bij Uhlingsheide te Venlo, reed gisterenmorgen op het kleine locomotiefje met den machinst mede in de groeven om een wissel om te leggen. Daar toe sprong hij eenige meters voor den wis sel van de machine en liep deze vooruit. Toen de wissel was omgelegd wilde hij de rails weer oversteken om weer op te stappen, waarbij hij struikelde en voor de machine viel, die door den druk der aan hangende kipwagens niet direct tot stil stand kon komen. Hij kwam er onder en werd tegen den grond gedrukt. Met be hulp van toesnellende arbeiders is hij er onderuit gehaald. In het ziekenhuis bleek, dat het bek ken been en arm gebroken waren, 's Avonds is hij aan die verwondingen overleden. De politie onderzoekt in hoe verre i.e. nalatigheid bestaat in zake het gebruik der veiligheidsvoorschriften. De machine zou, volgens sommigen, een te grooten gang hebben gehad bij de aanrij ding. Autobotsing. Beide wagens tegen een huis gered en. Bij de kruising op den Napoleons weg bij Grathem wilde gisteren de heer K. uit Linne me«t zijn auto een uit do richting België naderenden vrachtauto passeeren met het gevolg, dat beide wagens tegen de woning van den landbouwer K. opschoten. De schok werd grootendeels gebroken door een daar liggenden hoop kiezelhieraan is het ook te danken, dat beide bestuurders het er levend afbrachten. De auto's wer den grootendeels vernieldook de muur der woning van K. vertoonde een groot gat. Dank U duizendmaal, riep hij over zijn schouder. Neemt U me niet kwalijk, maar ik moet weg. Ik moet het nieuws aan Hij zei er niet bij aan wie hij 't nieuws moest vertellen, maar Hastings giste het, want hij lachte hardop. Het was verschei dene maanden geleden dat hij hardop ge lachen had. Senator Barnes en zijn dochter Barbara, logeerden in Ritz-Carlton. Ze waren in Augustus in de stad een ongewoon ver schijnsel omdat er een vergadering van commissarissen van de Brazil en Accra Rubber Company was, waarvan Senator Barnes president was. Het was een zeer geheime vefgadering en een zeer gewich tige tevens. De leidende mannen van de maatschappij, die genoten van de koelte aan het strand van den Oceaan, waren telegrafisch opgecommandeerd en die zich op hun vacantiereis aan boord van een mailboot bevonden, waren draadloos ge waarschuwd. Want van den Aequator was de dreiging van een schandaal komen aan drijven; klemmend, grimmig en verschrik kelijk. En nu brandde het aan de opper vlakte, maar het verspreidde een geur zoo kwalijk, als die van brandend rubber! En elk oogenblik konden de laaiende vlam- Het ongeluk bij Driewegen. Het door de justitie en deskundigen ter plaatse ingesteld onderzoek naar de aan rijding tusschen een trein van de locaal- spoorweg en den auto van dr. Folmer te Driewegen, waarbij dr. Folmer het slacht offer werd, heeft uitgewezen, dat den ma- chnist van den trein geen schuld treft. Overreden. Op het Damrak te Amsterdam is gister middag een ongeluk gebeurd, hetwelk oor zaak was, dat honderden nieuwsgierigen te hoop liepen. Van den Visschersdam kwam een vrachtauto, terwijl juist een man en een vrouw den rijweg naar 't Dam rak overstaken. Het tweetal werd door den auto gegrepen en overreden. Voorbij gangers hielpen aanvankelijk de getroffe nen. Later kwam een autobrancard van den G.G.D., die de gewonden naar het Binnengasthuis bracht. Een hunner heeft een hoofdwonde, de andor een beenbreuk opgeJoopen. De vrachtauto is door de politie in be slag genomen en zal op een remproef onderzocht worden. Twee tramtreinen op elkaar gereden. Een ooggetuige schrijft aan het Volk het volgende uit Zandvoort: Met de tram van 5.59 uit Haarlem geko men, moesten wij bij viaduct wachten. Wij stonden dus nog op den Leidschevaartweg in Heemstede. Na een minuut of 5 a 6 wachten, hoorden wij, dat een 3-wagen- trein voorbij het viaduct defect was en wij daarop moesten wachten. Boven het viaduct stond nog een 3-wa- gen-tramtrein te wachten. Verschillende passagiers gingen uit den wagon, om eens poolshoogte te nemen. Onze trein was goed bezet. Na nog eenige minuten wachten, zagen wij langzaam-aan beweging komen in den tram-trein, die boven op het viaduct stond. Ik zag dit, doch schonk er verder geen aandacht aan en ging voort mijn krant te lezen. Plotseling voelde ik een geweldigen schok, hoorde gegil en gerinkel van stuk- springende ruiten. Vele passagiers werden door do coupé geslingerd. De consternatie was groot. De oorzaak van deze botsing lag in het feit, dat de tramtrein op het viaduct zon der bestuurder of conducteur achteruit op onze wagens liep. Het personeel van de in beweging ge raakte wagens had den trein verlaten om een eind verder met het personeel van een anderen trein te beraden wat er moest ge beuren, want verder rijden was door een breuk in de bovenleiding in de richting Zandvoort niet mogelijk. Groot was dan ook hun schrik, toen zij hun wagens zagen terugloopen in de rich ting van den Leidschevaartweg. Ook de passagiers van dezen trein be leefden angstige momenten. Door flink optreden van den wagenbe stuurder van den op den Leidschevaart weg staanden trein, is de botsing buiten gewoon goed afgeloopen. Deze zag het ongeluk aankomen en deed zijn tramtrein achteruitrijden Zou hij dit niet godaan hebben, dan moest on tegenzeggelijk de botsing veel heviger ge weest zijn en zou het ook niet afgeloopeo zijn zonder ernstige persoonlijke ongeluk ken. Thans bleef het bij ontvellingen. De wagens zijn ernstig beschadigd. Bn een groote vertraging was er het gevolg van. De passagiers moesten loopend naar de plaats van bestemming. Ongeveer een uur na het gebeurde kon den de trams weder naar Zandvoort door rijden. Verdronken. De rivierpolitie te Rotterdam heeft uit de Oostsingel nabij Schiedam het lijk ge dregd van den 22-j'arigen havenarbeider M. Krilcaart uit Schiedam. Deze was even te voren bij het zwem men in de diepte verdwenen en verdron ken, De bakkersknecht H. J. van B. te Zwolle is op tot nu toe nog niet opgehel derde wijze in de Nieuwe Vecht geraaid en verdronken. Kind verbrand. Terwijl de moeder bezig was, wist het één-jarig kind van het echtpaar wo nende in de Van der Heibuurt te Sneek, een pan met kokend eten, welke pas van het vuur was gezet, naar zich toe te ha len, met het gevolg, dat het den geheelen inhoud over zich heen kreeg. Vreeselijk ver men uitbreken. En nu was de vraag wat het beste was: de zaak haar beloop te la ten en het schandaal op goed geluk te la ten smeulen of om zelf het eerste alarm te geven, de vlammen te laten uitslaan en zich met grooten ijver op het blusschings- werk te werpen? Champ Thorne wist niets van ditf alles; hij wist alleen dat door een of ander on verklaarbaar wonder Barbara Barnes in de stad was en dat hij eindelijk een po sitie had om haar ten huwelijk te kunnen vragen. Dat was alles wat hem interes seerde. Een jaar geleden had hij zijn onafhan kelijkheidsdeclaratie uitgevaardigd! Voor hij zou trouwen, had hij haar verteld, moest hij in staat zijn een vrouw te kun nen onderhouden van wat hij verdiende, zoodat het niet noodig was dat zij geld van haar vader kreeg en daarom moesten zij nog wachten. Wat is er dan met mijn vaders geld? had Barbara verwonderd gevraagd. Hij heeft er te veel van, zei hij. Heb je misschien bezwaar, tegen de manier waarop hij hot verdient? Rubber is toch een heel nuttig product! Ze maken er golfballen van en autobanden en over schoenen t— Ik heb niet het minste bezwaar tegen ZATERDAG 7 JULI 1928 bra'nd heeft de arme kloino nog slechte eenige uren geleefd. Door een koe aangevallen. Een 18-jarige landbouwersknecht, H. Kamies, te Valthermond, is in de weid* aangevallen door een koe. Het dier stoot te hem in een sloot; hij wist zich niet meer te redden en verdronk jammerlijk. Een stuk hout in 't oog. Te Ierscke kreeg oen timmorman in zijn werkplaats een Bt.uk hout tegon zijn oog. Met een verbrijzeld ooglid werd de man ter behandeling naar Middelburg overge bracht. Ernstige val. To Strijp is zekere J. H. in eori put vah de rioleringswerken gevallen. Met een schedelbreuk werd hij naar het ziekenhuife vervoerd. Zijn toestand is levenegevaar lijk. Aan de gevolgen overleden. De stoker B., die de vorigo week tenge:- volge van een carbidont.ploffing aan boorcl van den stoomtrawler IJ.M. 159 ernstigb brandwonden opliep, is gisteren in het St. Antonius-ziekenhuis te Veisen aan de ge volgen overleden. De eehtgenoote van den molenaar S. te Harskamp, die bij het vullen vnn een; potroieumtoestel ernstige brandwonden be kwam, is in het zieknhuis te Arnhem aan de gevolgen overleden. De toestand .van S. zelf, die eveneens wonden opliep, is gun* stig. De 23-jarige jufrouw P. P. uit Oosfer- hout, die daar Zondag tusschen een wagen en de stoomtram bekneld geraakte, is iit het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda a-art de gevolgen overleden. Glazenwasscher van zijn ladder gevallen. Gisterochtend vroeg is de ongeveer 60* jarige glazenwasscher Ph. B., wonende in de Sirtemastraat te Rotterdam, van een laddor gevallen, ongeveer 4 M. hoogte, toen hij bezig was ruiten te zemen in de Wagenstraat. Do man was aan een eerste étnge bezig toen de ladder onderuit gloed. Hij bekwam eenige kneuzingen aan de rug- gewervels en werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis gebracht. Als kleuters met lucifers spelen. In de stalhouderij van den heer W. Pen'j gevestigd Harstenhoekweg te Amsterdam, is gisterenmiddag omstreeks half vier oen korte, maar felle binnenbrand ontstaan. In een der boxen lagen een paar balen stroo opgeslagen. Ondertusschen waren twee jongetjes van een jaar of vier aan! het spelen met.... lucifers! Het gevolg was, dat het stroo begon tel branden. In allerijl werden de paarden! uit den stal verwijderd. De dieren kwa* inen er goed af. De box bekwam een" flinke brandschade, doch de Urandweer wist het vuur te beperken. Weer een jongen vergeten. De zevenjarige Piet er Roos te Zwijnt dreoht moest schoolbijven. De onderwijzer' echter vergat., dat de knaap zich nog in de' school aan de Kerkstraat bevond en ging naar huis. 's Avonds tegen aohten, toen! de ouders kwamen informeeren waar hun' zoontje bleef, herinnerde de onderwijzer" zich, dat de jongen nog in school was Hier op werd hij uit zijn gevangenschap ver lost. I ONGELUKKEN. Mijngasontploffing. Drie gewonden. In de onderaardsche schacht van' dé mijn Centrum III te Wattenscheid, had eert mijngasontploffing plaats, waarvan men aanneemt, dat zij door kortsluiting werd' veroorzaakt. Twee mijnwerkers, die een buis legden, en een derde werden zoo zwaar gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten worden! vervoerd. Autobus in den afgrond. Volgens een bericht uit Madrid is een met 18 personen bezette autobus in het Noorden van Spanje in eon 75 M. diepen, afgrond gevallen. Een vrouw is gedood en 10 personen werden ernstig gewond. Ernstig ongeval met een autobus. Te Wattigniee nabij Lille is Donderdag een autobus met 32 vacantiegangers te- het product, had hij verlegen geantwoord. Maar tegen de manier waarop ze het verkrijgen. Ze halen het uit de boomen, had Bar bara gezegd, maar direct had zij eraan toegevoegd: O, je denkt natuurlijk aan de Congo. Daar is-het verschrikkelijkI Dat is slavernij. Maar aan de Amazone zijn geen slaven. De menschen zijn er vrij en het werk is niet zwaar. Vader heeft het me zoo dikwijls verteld. Thorne had geen antwoord gegeven. Hij verafschuwde Senator Barnes en hij wist dat als Barbara merkte, dat do vader, dien zij leifhad en do man dien zij liefhad, elkaar wantrouwden, zij niet zou rusten voor zij de reden daarvan had ontdekt. Toen Barbara eens in een krant iets ge lezen had van de gruwelen in Putumayo, van de Blaven in de wildernis, die opgoot- ford werden aan het roodo rubber, was zij met het blad naar haar vader gegaan en deze had gezegd dat alles gelogen was. Als liet waar was zou hij er toch zeker wel van gehoord hebben! Senator Barnes hield van alle goedo dingen, die het leven hem bood, maar het meest hield hij van zijn dochter. Dus. toen zij hem ongeloovig aangekeken had, be loofde hij dat hij een onderzoek in zou la ten stellen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5