Ëureaii*: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ZONDAGSBLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. 19e Jaargang. ZATERDAG 7 JULI 1928 No. 5918 - Po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent per week t 2.50 per kwartaal. Bij om. Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post t2.95 per kwartaal, bet Geïllustreerd Zondagsblad b voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ck Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. O TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gowon» advertontlèn 30 cent per ffflyy Voor Ingezonden Mededeelingea wordt hot •U dubbele ran het tarief berekend. 8 Kleine edvortentlön, ran ten hoogste 80 woorden,' waarin' betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, hnur en Ter- huur, koop en verkoop 10.50. 11 Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Weekabonne's worden er aan herinnerd^ dat het 3de kwartaal Abon. Zondagsblad heden moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE- BELGIE. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Verklaring van Hymans in de Belgische Kamer. De kwestie voor het Hof van arbitrage? In de Belgische Kamer heeft minister Hymans gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij het Belgische standpunt tegen over de verklaringen van den Nederland- schen minister van Buitenlandsehe Zaken, Beelaerts van Blokland, betreffende de hervatting van de onderhandelingen t-us- schen Nederland en België, uiteenzette. In den loop van zijn rede kwam hij tot de conclusie, dat België een politiek van hartelijke samenwerking met Holland wenscht, waarbij rekening wordt gehouden met de verlangens van beide landen en met de belangen van hun havens. Deze po litiek is volgens spreker mogelijk, maar hangt niet uitsluitend van België af. In dien deze politiek in de toekomst niet wordt verwezenlijkt, zal de atmosfeer tus- schen beido landen vertroebeld - worden. België kan geen^ afstand doen van oen werisch zijn essenbieele belangen op af doende wijze te verzekeren. Het zal de tot dusver gevolgde politiek betreffende de verbindingen te water blijven volgen en zich daarbij in de eerste plaats laten leiden door zijn eigen belangen. Indien de noodige garanties niet worden gevonden in een tweezijdig verdrag, zal België er toe ko men deze garanties te zoeken op het ge bied van het Internationaal recht. Het slot van de rede van Hvmans werd met al gemeen applaus begroet. Vandervelde, die de volgende spreker was, zeide. dat de kwestie in Holland tot eep gevoelskwestie was geworden en dat hij van meening was. dat zij moest worden onderworpen aan het oordeel van het Hof van Arbitrage te Den Haag. De Belgische eischen. Aan een Belga-telegram over de rede van Hymans ontleenen wij nog de verkla ring, dat België de drie volgende eischen, die in het ontwerp-verdrag van 1925 wer den ingewilligd, handhaaft: 1. ..Organisatie van een beheer over de Schelde van zoodanigen aard, dat de uit voering der maatregelen welke mochten noodig zijn voor de scheepvaart niet kan worden verhinderd door een Staat, die er zelf niet. direct, bij geïnteresseerd is. -• erplichting van Nederland om den wa erweg te onderhouden en zoo te ma- Ken. dat hij beantwoordt aan alle eischen tier moderne scheepvaart. "raven van nieuwe kanalen ter verbetering van den verbindingsweg met icr moeil;* en °M" 1,0,5 Uit het M?a-tel«;rara, kL 1 Hyman, op ce„ snoedi bej haudelmg aandnngt made opdat men Tn Belgie zou iuunen beslissen of er bii bet vaststellen van het tracé Z den nieuwen EnjT'd' Antwerpen re kemns dient Behouden te worden met de belannen der beide landen, of uitsluitend met die van België. Ook voor de ophanden zonde herziening van het Verdrag van Mannheim over de Rijnvaart acht hij het nood1g dat er spoedig een einde kome aan den toestand van onzekerheid. FRANKRIJK. Briand over de buitenlandsehe politiek. Gistermiddag heeft minister Briand voor de commissie voor buitenlandsehe zaken een uiteenzetting gegeven betreffende het plan Dawes en de onderlinge schuldregeling der geallieerden. De minister wees er op, dat de kwestie van een verrvoegde ont ruiming van het Rijnland niet zoozeer een ■transche kwestie, als wel een kwestie van de gezamenlijke geallieerden is. Hij ging de geschiedenis na en zette uiteen, waarom rranknjk eenige reserves had geformuleerd ij sprak de hoop uit. dat men zeer spoe dig tot een oplossing zou komen. De onderhandelingen nopens Tanger zul len volgens Briand spoedig voltooid wor den en hebben een alleszins bevredigend beloop. Binnenkort kan het onderteekenen der overeenkomst door Frankrijk, Italië, fepanje en Engeland verwacht worden. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië, aldus Briand, kunnen als good ge karakteriseerd worden. De ingeleide be sprekingen maakt en in vriendschappelijken vorm goeden vooruitgang. RUSLAND. Het Schachty-proces. De Duitschers vr ij gelaten. Alle Duitsche beklaagden in het Schach ty-proces zijn thans in vrijheid gesteld. De Duitsche ingenieurs werden na hun invrijheidstelling door de Duitsche kolonie en do ambassade ontvangen. Voor alle ter dood veroordeelden is door de verdedigers een verzoek tot gratie ingediend. Heden zullen de verzoeken om gratie in de zitting van het Presidium van het Centraal Uitvoerend Comité be handeld worden. Duitsch perscommentaar. In hun commentaar op het vonnis in het Schachty-proces te Moskou stellen dc Ber- lijnsche bladen eensgezind vast, dat het proces heeft getoond dat er geen sprake kan zijn van eenige Duitsche deelneming aan de beweerde sabotage-daden. De Duitsche openbare meening was dus ge rechtigd de Sovjet-autoriteiten te verwijten dat zij op lichtvaardige wijze met de be roepseer der Duitsche industrieele ambte naren en met de na-men van geziene Duit sche industrieele ondernemingen zijn om gesprongen. De pers in Sovjet-Rusland. In het zooeven verschenen sovjet- Rus sische jaarboek is een interessante statis tiek opgenomen over het kranten wezen in het roode rijk. Er verschijnen in sovjet- Rusland 550 dagbladen met 'n gezamenlijke opdage van 7.383.748 exemplaren. Meer dan de helft daarvan, verschijnt in Moskou. Naar den inhoud kunnen de bladen onder verdeeld worden in zeven z.g. leidende or ganen (Prawda, Is west ja, ctc.) 107 boeren- organen, 58 arbëidersbladen, G Boulevard bladen, 201 organen van de nationale min derheden. De dagbladen verschijnen in 49 talen en beschikken over 335.448 reporters, over het geheele land verspreid. Tijdschriften bezit Busland ongever 1291 met een gezamenlijke oplage van 8.403.540 exemplaren. CHINA. Oneenigheid tusschen China's leiders? Feng zou aansturen op een breuk. Uit Peking wordt gemeld, dat er symp tomen zijn, die duiden op oneenigheid tusschen de nationalistische generaals. Men gelooft, dat Feng Joe-Sjang op een gele genheid wacht om de betrekkingen met de anderen te verbreken. VAN HET VATICAAN De H. Congregatie van het H. Officie. De werken van d'A nnunzio op den index. Naar wij vernemen, zal de „Osscrvatore Bomano" van hedenavond het bericht be vatten, dat alle romans van d'Annunzio door den Paus op den Index van verbo den boeken zullen worden geplaatst. Aan de plaatselijke kerkelijke autoritei ten zal overgelaten worden te beoordeelen, welke tooneelsiukken, gedichten en proza stukken behalve zijn romans door dit veto zullen worden getroffen. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Workum, A. Jukema, cand.-notaris, wonen de te Voorburg. Uit de Sigarenindustrle. De conferentie tusschen werk gevers en werknemers. Wij ontvangen nog het volgend com muniqué: In een vergadering van afgevaardigden van de werkgevers- en werknemers-organi saties werden op Woensdag 4 Juli de on derhandelingen over het nieuwe collectieve contract voortgezet, nadat de werknemers eenige dagen te voren gelegenheid hadden gehad om van de tegenvoorstellen der fa brikanten kennis te nemen. Deze voorstel len houden een geringe loonsverhooging in met uitbreiding van het getal vacantieda- gen tot drie, en vergoeding van drie Chris telijke feestdagen. Echter op enkele punten eischen de werkgevers eene matige verla ging. 't Geldt hier eenige groepen van ar beiders en arbeidste s, voornamelijk vrou welijke en ongeschoolden wier loonen niet alleen die van de vaklieden in hot eigen bedrijf overtreffen, maar nog veel verder uitsteken boven de loonen die in andere be drijven voor soortgelijken arbeid betaald worden. Voor vrouwen 25 tot 30 pet. De vrijgestelden weigerden met beslist heid op eenigerlei punt concessies te doen, zelfs voorstellen daujomtrent aan eene be spreking te onderwerpen, en aangezien de werkgevers alleen op die voorwaarde over verbeteringen wenschen te onderhandelen, werden de besprekingen afgebroken. Gezien de onvoldoende bedrijfsuitkom- ste.n bestaat er bij de fabrikanten geen ge neigdheid om, zonder dat eenige loonsver laging voor de enkele hierboven genoemde categorieën wordt toegestaan, in totaal loonsverhooging te geven, en gevesn zij cr onder die omstandigheden de voorkeur aan, dat het bestaande contract blijft ge handhaafd, of zonder collectief contract doorgewerkt wordt. Uit de schoenindustrie. Een accountant-onderzoek. In een conferentie, gisteren gehouden door den rijksbemiddelaar oud-minister Van IJsselstein, de firma Oosterholt Wiegerink uit Groenlo en het hoofdbestuur van den lederbewerkersarbeidersbond, is men overeengekomen, dat een accountant zal worden aangewezen die zal nagaan of het juist is dat, zooals de firma Oosterholt Wiegerink zegt, 5 pet. loonsverlaging noodgedwongen moet worden gegeven. Hangende deze kwestie heeft de firma het besluit tot uitsluiting ingetrokken. In de Rijnvaart. Het dreigend conflict. Het door den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJsselsteijn voorgestelde bemiddelings voorstel inzake het dreigende conflict in de Rijnvaart te Rotterdam en te Dordrecht is door de arbeidersvertegenwoordigers aan vaard, doch door de vertegenwoordigers der werkgevers afgewezen. Mr. Dr. G. J. A. van Berckel. t Gisternacht is op 7l-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden mr. dr. G. J. A. van Berckel, oud-president van den Raad van Justitie in Nederlandsch-Indië en oud- directeur van de Ned.-Indische Bestuurs- academie. Wijlen mr. dr. van Berckel was ridder in de Órde van den Nederlandschen Leeuw. Maandag a.s. te 10 uur heeft de plechtige Requiem plaats in de kerk van den H. Ja cobus aan de Parkstraat, waarna do begra- fenis vanuit de kerk op de R. K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Pater Jos. Gottmer C.ss.R. t Te Wittem is, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden gisternacht na een langdurige ziekte op 55-jarigen leeftijd overleden de WelEerw. Pater Jos. Gottmer C.ss.R. Pastoor J. M. van Angeren t Gisteren is, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, in den ouder dom van 72 jaren overleden de Zeereerw. heer J. M. v. Angeren, pastoor te Beek bij Zeddam. HET ZIEKENTRIDUUM IN DE ST. JOSEPHKERK De laatste middag. Het scheiden vso een goeden vriend valt zwaar. Weemoe het de zieken ge stemd hebben, do gedachte: heden is het de laatste dag van ons Triduum en mor gen liggen wij weer tusschen de vier wan den van onze ziekenkamer. Morgen, en God alleen weet nog hoeveel lange weken. Tot de blaren gelen aan de boomen, en de vogels trekken gaan? Tot de eerste winterstormen de takken kaal plukken? Of tot de nieuwe lente? God al leen weet het, maar gesterkt en ge troost door hun heerlijk triduum, met het ideaal van het Apostolaat voor oogen, zijn de kranken en gebrekkigen weer uitgedra gen uit de Josephkerk, na drie dagen van verheven feestviering. Wat een feest! Woorden schieten te kort om dit gezegend Triduum te beschrij ven; het was alles schoon, heerlijk, tref- feend, aandoenlijk. „Nee lingua valet dice- re, nee littera exprimere"Geen tong kan het zeggen, geen woord het uitdruk ken! Want dit feest was slechts ten deele van deze aarde. Wat hebben wij de zieken leeren lief hebben in deze drie korte dagen, zooals zij daar, geduldig als St. Lidwina's, in hun ledikanten lagen. Het oude menschje met haar ingevallen wangen, dat zoo innig-de- voot opzag naar het altaar, en haar vrien delijke, bezonken oogen niet kon afwen den van het Ons Heer in zijn geheimzinnig licht-aurcool; het lieve meisje, wier leven gebroken was, die uur aan uur de parelen van haar rozenkrans door de witte vingers liet glippen, de trillende oude man, die telkens pijnlijke pogingen deed om van zijn ruststoel op te staan, maar hij kón niet wij hebben hen allen lief gokregen. Wij hebben veel van hen geleerd, en veel in hen bewonderd, die zoo sterk en gedul dig het lijden droegen. Wij, sterken van lichaam en zwakken van ziel, hebben wel licht allen, bij het aanschouwen van dezo menschelijke ellende, gebid: „Vader, indien het mogelijk is, laat deze kelk aan ons voorbijgaan". Hoe zullen de zieken genoten hebben van de opbeurende en bemoedigende pre- dicaties, zooals die laatste toespraak van Leiden's Deken. Waarom is het menschelijk lijden onaf scheidelijk verbonden met het menschelijk leven? vraagt spr. Alleen 't Geloof geeft hiei licht, zij het niet alle licht. De Schep per zelf heeft zich op het kruis onderwor pen aan de wet tier verzoening. Lijden is geen toevalligheid, maar een verheven, hoogheilig doel van ons leven. Toen Jezus een blinde genezen had, vroegen zijn leer lingen: Heer, wie heeft nu gezondigd, die man of zijn ouders (omdat hij met blindheid geslagen was). Maar Jezus ant woordde: noch die man, noch zijn ouders, maar opdat de werken van God geopen baard zullen worden. O, kostelijke ver troosting voor allen, die moeten lijden om door hun lijden God te verheerlijken. Allergelukkigste dagen hebt gij doorge bracht, zeide spr., en gij hebt voorzeker vurig gebeden: „Heer, als Gij wilt, kunt Gij mij helpen," doch werp al uw bekom mernis op God. Roept evenals Paulus uit, toen hij getroffen werd op den weg naar Damascus: „Heer, wat wilt Gij, dat <k doen zal". Hij had geen wil meer, maar zijn verlangen was opgelost in de wil Gods. Neem uw kruis dan in overgave op, be sloot spreker. Het blijft een kruis, maar een, waaraan gij groote genade en vreug- dekiemen verbonden zijn. Het programma van dezen laatsten dag verschilde weinig van de vorige da gen, maar een heel bijzondere luister werd aan de slot-plechtigheid bijgezet door de tegenwoordigheid van mgr. Gijlswijk, apos- tolisch-delegaat van Zuid-Afrika. Door een stoet van priesters werd Zijne Excellentie aan de deur van de kerk afgehaald. Na een kort gebed voor het H. Sacrament en de ceremonie van het kleeden, knielde mgr. op een bidstoel voor het altaar neer. Als troondiakens fungeerden de hoogeerw. Kanunnik-Deken P. L. Dessens, deken van Leiden en de zeereerw. heer Th. M. Beu kers, pastoor der St. Petrus-kerk. Het Plechtig Lof werd gecelebreerd door den zeereerw. pater J. Heiling O.F.M. pastoor Hartebrugskerk, geassisteerd door de weleerw. pater A. J. M. v. d. Donk, als diaken, en P. C. Frigge als sub-diaken, en de weleerw. heer Nieveen van Dijkum als ceremoniarius. Een groot getal geestelij ken had in het Priesterkoor plaats geno men. Het Lof werd op dezelfde plechtige wij ze als de twee vorige dagen gecelebreerd. Na de predicatie en het „Salve Regina" stelde zich de processie op. Een lange stoet van lampen-dragende misdionaars in roode togen, een heir van honderd-vijftig blanke bruidjes met bloemen-kronen om het hoofd en bloemen in de hand, alle priesters en ten slotte het Allerheiligste, overschaduwd door het koninklijk balda kijn, gedragen door Pastoor Heiling en begeleid door den diaken en sub-dialcen. Achter Ons Heer volgden mgr. Gijlswijk en de beide troondiakens. Onder het plechtig zingen van het „Pange Lingua" en het „Laude Jerusalem" schreed de processie door de paden langs dc bedden een tocht van praal en vorstelijke pracht, zoo geheel verschillend van de eenvoudige, aangrijpende plechtigheid, dio onmiddellijk erop volgde: de zegening der zieken. De monstrans met do H. Hostie werd gedragen door mgr. Gijlswijk. Geen bed werd overgeslagen. Maar ondanks dc vuri ge aanroepingen: „Heer, indien Gij wilt, kunt Gij mij genezen" vernam geen zieke de inwendige stem: Sta op, neem uw bed, en wandel. Het was de stille hoop van iederen zieke, maar C'hr. in Zijn wijsheid en in Zijn oneindige Goedheid Hij wist wat voor hen allen het beste was. En de zieken, zij begrepen Hem. Juichend mocht daarom het „Te Deum" ten hemel golven. Hoe zouden niet gaarne alle zieken in hun bedden hebben willen oprijzen om God te loven voor de groote genaden hun in dit triduum geschoken. Om met de ge zonden wederom in dankbare aanbidding het „Tantum Ergo" mee te zingen. Luide weerklonk de Hymne ter eere van het H. Sacrament, dat vér-weg, onder de hooge bogen van het koor, straalde in een nevel van goud, omgeven door een heir van zwij gende witte lelies en pinkelende kaarsen vlammen. Het was schoon, onzegbaar schoon, toen tot slot do Zegen met het Al lerheiligste gegeven werd. Terwijl Ons Heer uit de kerk werd wog- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het verworpen Nederlandsch-Belgisch tractaat In de Belgische Kamer bespro ken. Alle werken van d'Annunzio op den In dex geplaatst De redding van Lundborg. (Luchtv., 2e blad). LEIDEN. De sluiting van het Eucharistisch Tri- dium voor zieken in de St. Josephskerk. (lste blad). De ontvangst van het Intern. Astrono misch Congres door het gemeentebestuur. (lste blad). Overleden is prof. dr. J. J. Vürtheim. (lste blad). werd het lied „Dank, Jezus, dank!" aangoheven. Vooraf had de zegening van den voor de zieken bestemden wijn en olijfolie plaa's gehad, die hierna door do geestelijken werd uitgedeeld. De bruidjes stroomden nu toe, en brachten blijmoedig aan iedere zieke hun ruiker bloemen. Overgelukkig zaten de patiënten voor zich heen te sta ren met de bloemen in hun hand. Ook werd den zieken nog ten geschenke mee gegeven een mooi uitgevoerd plaatje van St.-Joseph met gebeden, die op hun ziekte toestand betrekking hebben. Toen was het oogenblik van scheiden aangebroken. Een voor een werden de zieken op brancard of stoel uit de kerk gedragen. Een reeks van auto's wachtte hen buiten op, en met een verfrischt en vertroost gemoed reden zij weg naar hun huizen in de stad of in de omgeving. Som mige groepen maakten nog een toertje-om, tot groot genot van de patiënten, die dik wijls in jaren de drempel van hun huis niet meer overschreden haddon. Nu rest ons nog een dankbare taak, waarnaar wel niemand behooft te raden: hulde te brengen Het was een fijngevoelde attentie aan de zusters en verpleegsters, die zich zoo hadden uitgesloofd, een roos aan te bie den, maar de grootste roos behoorde ge stoken te hebben in het knoopsgat van pastoor Lcusen's toog! Pastoor Leusen, die niet slechts zijn kerk afstond dat opziohzelf zou een koude daad geweest zijn maar die de ziel van dit triduum was, en die dit triduum heeft doen hou den, omdat hij zoo goed het verlangen wist van de zieken, z ij n zieken waarmede hij zoo vele jaren heeft omgegaan. Daarnaast een woord van hulde aan het Comité, dat zich geen rust heeft gegund, van wie meerdere leden zich bovenmate hebben ingespannen, aan dn pleegzusters zoowel relitriousen als lenken die als barmhnrtige Samaritanen de zieken met engelengeduld hebben verzorgd, aan het dames-comité, dat de afdeeling spijs en drank behartigde en hnnden tekort kwam, aan het zangkoor, dat zich uitmun tend van zijn taak heeft gekweten, aan de korkwacht, aan het dienstpersoneel van kerk en patronaat, aan allen, die door hun milddadigheid dit triduum hebbon raogeliik gemaakt: de auto-bezitters voor het rijden der zieken, de katholieke'ann- nemers voor de noodige werkzaamheden, enkele firma's voor het vervoer der stoe len enz., voor het schenken van spnzen en dranken, van bloemen, van stoffeering, onz. en allen, alleri, dio op eenige wijze tot het prachtig welslagen van dit triduum hebben biigedragen. Wij hebben al veel over het zieken-tri- dunm geschreven. Maar wij mogen ten slotte nog "ns eonsta- teeren, dat het een feest is geweest, een h e e r 1 ij k, C h r i s t e 1 ij k feest, een zie- lo-r.^nf» en een hnrte-b'bel voor de zieken, die het konden meemaken, en voor de ge zonden, die er bij mochten tegenwoordig zijn. Heerlijke momenten hebben allen door leefd. Het indrukwekkendste was de zegen met het Allerheiligste aan iedere zieke afzonderlijk, terwijl gebeden en gezangen als een dringende bede opstegen. Wie de zieken een oogenblik oversehouwde tijdens dit hoogheilig moment werd diep getroffen, Verscheiden waren de uitdrukkingen, maar gelijk was aller eerbied. De een sloeg in sterke kalmte de oogen neer, zich als 'l ware zóó overgevend aan Gods heiligen wil; een ander vouwde de handen voor hef gelaat, overstelpt door een huivering v.n eerbied voor het groote, het ontzaggelijke zóó vlak bij; een derde staarde naar de monstrans met groote oogen, die do liefde de brandende liefde van het hart uitstraal den. Allen waren gelukkig. Het triduum is geweest een rijke conade geschonken aan de zieknn en aan zoovele andoren, die van nabij of van verre het ge beuren hebben, gevolgd, of op wie de zieken do door hen verkregen genaden zullen overstorten.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1