Gem. Berichten. ^Thuwrie" Buitenl. Berichten. ONGELUKKEN. Ernstig verkeersongeval. Meisje zwaar gewond. Gisteravond te 7.45 is in de De Clercqstr. te Amsterdam een ernstig ongeval ge beurd. In de richting van de Wiegt»rug reed een tram naar Haarlem; daarnaast reed een auto-verhuiswagen in dezelfde richting. Bij de Bilderdijkkade wilde een fietsrijdend meisje de straat oversteken. Plotseling reed zij voor de tram over werd door den auto gegrepen. Zij geraakte onder de wiclén en werd daardoor levens, gevaarlijk gewond. Per autobrancard van den G- G. D. werd zij naar het Tesselscha- deziekenhuis vervoerd. IDuitsch jacht in nood bij Hollum. De reddingboot uitgevaren. Gisterenavond te zes uur ankerde een uitsch jacht, komende van Delfzijl, in het oschgat tusschen Ameland en Terschei- ng. Heden gaf de bemanning, die voor zoover men kan zien, uit drie personen bestaat, noodseinen. De reddingboot voer pit. Het schip bleef noodseinen geven. De eddingboot had zwaar werk om het schip i bereiken. Een noodlottige val. 'Gistermiddag omstreeks 4 uur is te Bot terdam op de Spoorbrug voor de Konings haven, te Rotterdam, die op het oogenblik door Werkspoor wordt gerepareerd, een ernstig ongeluk gebeurd. Een 23-jarige tDuitsche klinker, J. Fliigel uit Rotterdam, was bezig met het slaan van een strop om een balk. Plotseling viel hij naar bene den, trachtte nog op de brug te springen en kwam daardoor met zijn lendenen op de rails terecht; daarna viel hij door een gat van de brug in het water en kwam niet meer boven. Door den electrischen stroom getroffen en gedood. Gistermiddag heeft bij de Kunstzijdefa briek te Arnhem wederom een droevig on geval plaats gehad. Een 27-jarige gehuw de bankwerker, afkomstig uit Velp stond aan de handboormachine, toen hij plotse ling tengevolge van kortsluiting door den electrischen stroom werd getroffen en ge dood. Een vrouw in brand. Bij het bijvullen van een petroleumstel sloeg het toestel in brand, waardoor de vrouw van molenaar S. te Harskamp in brand geraakte. Haar man die de vlammen trachtte te dooven, hetgeen eerst na eenigen tijd ge lukte, bekwam eveneens hevige brandwon den. Beiden werden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Kind verbrand. Te Woensel trok het 2-jarig kind van mej. R. een pot kokende koffie om. Het kreeg den inhoud over het lijf en is in het ^gasthuis aan de bekomen brandwonden overleden. Verdronkeri. Gisteravond was een negental jongelui Uit Tiel aan het baden tusschen de krib ben in de Waal, toen plotseling de 21-ja- rige zoon der wed. v. Eek in de diepte verdween. Pogingen tot. redden faalden. Gisteravond te elf uur had men zijn lijk nog niet gevonden. Te Nieuweroord is de 16-jarige Z. K. Sn „de Krommejakker" te water ge raakt en verdronken. Haar lijk ie opge haald. In kokend water gevallen en overleden. Het vier-jarige dochtertje van H. is ten huize van haar ouders in de Pijnacker- straat te Rotterdam, achterover in een tobbe met kokend water gevallen. De moeder bracht de arme kleine on middellijk naar het. ziekenhuis aan den (Bergweg, maar de brandwonden waren yan dien aard dat het meisje spoedig over leed. Een auto tusschen twee trams gekraakt. y In de Andreas Bonnstraat te Amster dam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad 'Aan de halte bij de Camperstraat stond een wagen van lijn 11 stil, gekomen uit de rich ting van de Weesperpoort. Van den kant van het Oosterpark naderde een tram van lijn 6. Uit de Camperstraat kwam een vrachtauto van de firma Hamburger, waar- ip twee personen zaten. De chauffeur dacht log voor den stilstaanden tramwagen van .ijn 11 over te kunnen steken, maar zag, om- lat er iemand naast hem zat, niet den na- lerenden wagen van lijn 6. Tusschen de twee tramwagens werd toen Ie vrachtauto gekraakt. De wagen van lijn 6, die uit de rails liep, gooide de vracht auto als het ware tegen lijn 11. De verwoes ting was zeer groot. Van de vrachtauto bleef niet veel over. In den wagen van lijn 6 zat van voren een groot gat. Lijn 11 was belangrijk beschadigd. Het gegil van de trampassagiers was na den hevigen slag ontzettend. De twee man nen die op de auto zaten, werden onder de resten van den wagen, zeer verschrikt, maar ongedeerd, te voorschijn gehaald. Per aoonlijke ongelukken zijn dan ook niet te betreuren. Door den trein gedood. naar Goes getransporteerd waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Aan de gevolgen overleden. Mej. Z. te Almelo, die uit een raam van haar woning op straat viel en ernstige in wendige verwondingen bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Spring niet op de tram! Op den Hofweg te 's-Gravenhage is Woensdagavond omstreeks negen uur een heer van middelbaren leeftijd, afkomstig uit Brusel, die op een motorwagen van een passeerende tram wilde springen, daarbij misgesprongen en tusschen den motorwa gen en den aanhangwagen gevallen. De man werd ernstig gewond. Hij bekwam een hersenschudding en eenige hoofdwonden. De Geneesk. Dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Woensdagavond sprong de militair J. R. uit Waalsdorp op de Koninginnegracht te 's Gravenhage, nog wel in de verkeerde richting, van een in volle vaart zijnde tram. Op hetzelfde moment passeerde een autobus van de Z. H. A. M. R. werd door de bus gegrepen en tegen den grond geworpen. Door den G.G. en G.D. werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het militair hospitaal overgebracht. Hij had een vrij ernstige hoofdwonde opgeloopen. Uit zee gered. Op het strand te Kijkduin was de 22- jarige mej. Anna v. d. L. wonende te Rotter dam, Benthemstraat eergisteren aan 't ba den, toen zij, door een sterken stroom ge grepen, een eind de zee in gesleurd werd. Haar verloofde, die haar vastgréep, moest haar weer loslaten. Echter kon een agent van politie haar nog juist bijtijds redden. Paniek op de schipbrug te Arnhem. Terwijl de Rijnbrug te Arnhem gisteren middag geopen was, schrok een paard, dat voor een wachtenden wagen met hooi was gespannen en begon te steigeren. De wagen botste tegen een boom, waardoor de voer man er af werd geslingerd. Hij werd ech ter niet gewond. Intusschen had het paard zich losgerukt en draafde het de schipbrug op, waarbij het publiek in paniek vluchtte. Het afsluithek bezweek, waardoor do knecht die er achter stond achterover sloeg en op een ponton terecht kwam. Per ziekenauto werd hij naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht waar bleek, dat hij twee ribben gebroken had. Het paard was intusschen in het water gevallen. Zwemmend poogde het den Gel- derschen oever te bereiken. De poging mislukte echter en het dier verdronk. „Tel." Bliksem ingeslagoi*. Bij het hevig onweer, dat Woensdag bo ven Zuid-Limburg woedde, is de bliksem dwars door de drukkerij van de courant „De Zuid-Limburger" te Kerkrade geslagen Het vuur vond een uitweg langs de tele- foonleiding. Daardoor waren in den omtrek ele toestellen gestoord. Wegens de inductie werd de bliksem ook in belendende percee- len waargenomen, zoo b.v. aan een morse toestel in het Postkantoor. 4 tricMCn"""."."!"1op het trai«t Miag. - Hagelt in de onmiddellijk nabijheid ?asseerpn^ E., uit Maastricht door een erenden trein overreden en gedood. Onder een locomotief. te'?Kdrerh?W1 M' G' nit Waarde, geraak- fterin. Z1)5 werkzaamheden aan do zee- Ite'aldraiy Zimmermanpolder in een Wan ward en kwam tengevolge bief onder een aankomende locomo- G' werd met een ernstige beenwonde FABRIEKSBRAND TE AMSTERDAM. De Magneet-rijwielenfabriek uitgebrand. Reusachtige rookwolken, zoo zwart als inkt, snel voortgedreven door den wind, trokken gisternamiddag ongeveer vijf uur de aandacht van hen, die te Amsterdam langs de De Ruyterkade liepen. En groo- to brand moest goeden in een der vele fa brieken aan de overzijde van het IJ. Tal van brandweerwagens werden uit de bin nenstad door het Tolhuisveer overgezet. De brand bleek te woeden in de Mag neet Rijwielenfabriek van de heeren Velle- man en Verdon er aan den Asterweg. Toen de eerste brandweerwagen aankwam, stond reeds een groot complex gebouwen dezer uitgebreide fabriek in lichtelaaie. Aange wakkerd door den feilen wind en gevoed door benzine en een groote vooraad rub ber breidde 't vuur zich in de opslagplaat sen snel uit. Slang na slang wérd uitge rold en weldra stonden twee motorspuiten met negen stralen water te geven aan den Asterweg, terwijl aan dit ongeveer hon derd meter diepe complex gebouwen aan de achterzijde de drijvende stoomspuit Jason met tien stralen- en het waterkanon het blusschingswerk was begonnen. De brandweer had onder leiding van den waarnemenden commandant, hoofd brandmeester Föroh een zware taak. Een lange loods, waarin de lakkerij was geves tigd en dus gevuld met zeer brandbaar materiaal, grenzende aan een opslagplaats van banden en rijwielen, die in lichtelaaie stond, heeft zij kunnen behouden. Een oogenblik ook dreigde het vuur zich hier van meester te zullen maken. Op de grens van deze beide gebouwen werd het vuur tot staan gebracht. In een verzengende hitte en in een gordijn van rook hielden de brandwacht» stand. De opslagplaats sen, die van dit punt uit gezien in den wind lagen, zijn voor een zeer groot deel een prooi der vlammen geworden. Door onbekende oorzaak ontstond de brand in een klein plaatijzeren loodsje, dat grenst aan de stoomwasschorij De Le lie. In dit loodsje waren kisten en kratten geborgen. Het vuur sloeg vandaar over naar twee opslagplaatsen, die van achte ren uitkomen aan het water van den Gras weg en naar twee andere opslagplaatsen, die aan den Asterweg staan. Al deze loodsen waren gevuld met rijwielen en de materialen waarvan zij worden vervaar digd. De inhoud van deze gebouwen, zoo mede de gebouwen zelf zijn door het vuur vernield. De terreinoppervlakte van deze fabriek bedraagt 8000 M.2 waarvan 7000 M.2 is bebouwd. Toen de brand uitbrak, was het werkvolk, ongeveer honderd man, al naar huis. Het kantoorpersoneel was nog aanwezig. Dit kon de boeken nog tij dig in veiligheid brengen. De burgemeester, de heer Y. de Vlugt, de wethouder voor het brandwezen, de heer Yon Freytag Drabbe, de hoofdcom missaris van Politie, de heer Marcusse, en de havenmeester, de heer van de Poll, wa ren op het terrein van den brand aanwe zig. Tegen half zeven was het gevaar voor uitbreiding van het vuur geweken. De brandweer bleef echter nog in volle actie om het vuur dat in de resten der gebou wen nog woedde te dooven. Een brandwacht, die een straal water in zijn rechteroor had gekregen, moest door den Geneesk. Dienst worden behandeld. Behalve eenige honderden rijwielen we: den twee auto's vernield. Den geheelen avond had de brandweer nog werk aan het nablussohen van de ruï nes. De firma Yelleman en Verdoner is ver zekerd bij een Engelsche firma. Het publiek dat in grooten getale was komen opzetten, werd door de politie, on der leiding van commissaris van Empel, op een behoorlijken afstand gehouden. Groote brand in Oud-Sloten. Eergisteren, tegen middernacht, ontdek ten bewoners van het dorp Sloten, dat er brand was in het woonhuis van den kruide nier J. in 't Velt aan den Sloterstraatweg 1212. De eigenaar, zijn vrouw en twee kinde ren en zijn moeder waren reeds in diepe rust. Zij werden gewekt en konden nog bijtijds het brandende huis verlaten. Wel dra sloegen de vlammen uit het dak en tastten ook het naastgelegen perceel 1210 aan, waar de heer In 't Velt zijn kruide nierszaak drijft. De torenklok riep de vrij willige brandweer op en onder leiding van de brandmeesters Olie en Bosch werd be gonnen het vuur met een handspuit te be strijden. Inmiddels was de Amsterdamsche brand weer per telefoon gewaarschuwd. Met twee motorspuiten, een ladderwagen en de pol derspuit werd uitgerukt naar dit landelijk Amsterdam. Met vier stralen op een motor en slan gen op een brandkraan, benevens de straal op de handspuit werd het vuur bestreden onder leiding van den waarnemenden com mandant, hoofdbrandmeester Förch. Spoedig verminderde de gloed; van het ongeveer 20 M. diepe pand bleef alleen de winkel gespaard. Do eerste verdieping en de zolder brand den uit, alsmede de zolderverdieping van het huis, waar de brand ontstond. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Brand te Scheveningen. Omstreeks halfvier gistermiddag is brand ontstaan in den stal van den heer P. aan de Ilarstenhoekstraat te Scheve ningen. Daar lagen eenige balen hooi op gestapeld, die vlam hadden gevat doordat vlak daarbij eenige kinderen met vuur had den gespeeld. De brandweer, die met twee spuiten ter plaatse was, vatte het vuur aan met twee stralen en had na een kwar tier den brand onder de knie. De aange richte schade is niet groot. Het gebouwtje is eigendom van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen,. De waarnemend hoofdcommissaris, de heer Besseling, en commissaris Kramer waren op het terrein aanwezig. Geraffineerde oplichting. Huurkoopcontracten ver- valscht. Een bankinstel ling bedrogen. De centrale recherche te Rotterdam heeft den 35-jarigen koopman J. C. M. K. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld in verband met het volgende. K. was leverancier van electriciteitsbe- noodigdheden, welke hij op de beroemde „gemakkelijke" condities verschafte. Hij nam bijv, aan, een huis geheel te voorzien van electrische leidingen voor bijv. 500 gulden, en liet zijn klant een huurkoop- contract teekenen. Om nu echter zelf vol doende bedrijfskapitaal te hebben, ging hij met dit contract naar een bankinstelling daar ter stede, en kreeg dan het bedrag, dat er op vermeld stond, met aftrek van eenige kosten. K. hield echter zelf het recht tot incas- seeren, doch verplichtte zich de geinde gel den terstond aan de bank af te dragen. Dit ging een tijd lang goed; geregeld bracht de koopman het geinde geld bij de bank, totdat hij op een kwaden dag in gebreke bleef. Toen eischte de bank zelve het incassee- ringsrecht bij de huur-koopers op, doch hier toe bleek K. niet bereid. De recherche werd in de zaak gemengd met het resultaat dat gebleken is, dat hier van een ernstige fraude sprake is. Immers de koopman vervalschte de con tracten door het bedrag, waarvoor de huur- koopers zich debet hadden verklaard, aan zienlijk te verhoogen. Hij kreeg dan van de bank dit bedrag, kon eenigen tijd met behulp van de bij zijn klanten geincasseer- de gelden zijn verplichtingen voldoen, doch moest in gebreke blijven, zoodra de klanten hadden afbetaald. Motorrijwiel verduisterd. De daders aangehouden. Per radio had de commisBaris van poli tie te Roermond aanhouding verzocht van een tweetal vreemdelingen, wegens ver duistering van een motorrijwiel en een be drag van circa 600 Mark. Nu wilde het geval, dat Woensdag aan het station te Roosendaal een viertal per sonen door een wachtmeester der ma* rectlmnssée werd aangehouden op verden king, dat zij in het Alg. Politieblad gesig- naneerd stonden, n.l. een man en vrouw en twee jongemannen. Om zich zekerheid te verschaffen begaf de mareohaussée zich een enkel oogenblik in de telefooncel om de brigadcwacht op te bellen en informa tie te te nemen. Toen deze nu uit do tele fooncel terugkwam zag hij op het stations plein een geweldige vechtpartij van een marechaussee ïnet een dronken Italiaan, die wegens ordeverstoring uit het station verwijderd was. Goede raad was duur en er moest hier met spoed gehandeld wor den. De wachtmeester liet zijn vermoede- den woesten Italiaan op h«t politiebureau op te bergen. Teruggekomen op het station waren van het viertal aangehoudenen de twee jonge mannen geblazen. Wederom was het zaak spoedig handelend op te treden. De ma- rechaussées requircerden een auto en nu ging het er op los; richting Bergen op Zoom. Zoowel op do kruispunten van den weg als in de stad Bergen op Zoom werd telkens geinformeerd: „heb je hier dat en dat duo-span zien passeeren?" En zoo hield men steeds den goeden weg; zij wa ren Bergen op Zoom alwaar uit, alleen even benzine ingenomen en toenAan het kruispunt - gekomen Belgic—Zeeland, hadden de motorrijders zich blijkbaar ver gist en waren zij in Zeeland terecht geko men inplaats van via Putte over do Bel gische grens. Nu zaten de vogels in de klem. Alle brigades van Zeeuwsch Vlaan deren werden telefonisch op de hoogte gesteld van het bezoek en al spoedig kwam nu het telefonisch bericht uit Hansweert, dat de beide heertjes die niemand anders waren dan het gesigna leerde tweetal uit Roermond waren aangehouden en bij de marechaussees on derdak gebracht. Gisteren zijn zij ria Roosendaal op transportgesteld. Gewaagd Inbrekers-avontuur. Dief in een slaapkamer terwijl de bewoners daar rustig sliepen. Ten huize van een warmoezenier in den Baarsjespolder gelegen achter den Admi raal de Ruyterweg heeft 's nachts een bui tengewoon brutale inbraak plaats gehad. De man merkte gisterenmorgen vroeg bij het opstaan, dat de laden van kasten in zijn slaapkamer waren opengebroken. Bij nader onderzoek bleek, dat een inbreker aan het werk was geweest toen hij, zijn vrouw en twee kleine kinderen in de be- wuste# kamer sliepen. De dader heeft de verregaande durf gehad een raam open te schuiven en zoo binnen te komen. Daarna heeft hij, ongeacht de aanwezigheid der familie, de kasten opengemaakt en de laden nagezocht. Hij nam voor ongeveer 800 aan gouden sieraden, o.a. horloges, ringen enz. weg en doorzocht vervolgens de jas van den tuinder. Dit kleedingstuk lag op den stoel naast het bed. Uit den zak haalde hij een portefeuille, waarin zich een bedrag van 400 bevond. Vervolgens is de man verdwenen, zonder een spoor na te laten. Niemand heeft iets van de in braak gemerkt. De dader schijnt via een bruggetje en over de velden naar de wo ning geslopen te zijn. De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg stelt een onderzoek in. Offerbus gelicht. Te Boxtel hebben dieven zich toegang verschaft tot de kerk van het H. Hart (Breukelen) en hebben daar de offerblokken gelicht. Johanna Pieternella was wel Ingeschreven. Maar niet geboren! Eenigen tijd geleden ging de 36-jarige P. A. v. L. naar het stadhuis te Rotterdam om bij den burgerlijken stand aangifte te doen van de geboorte van een dochter. Onder twee getuigen werd het kind in het register ingeschreven onder de namen Jo hanna Pieternella. Op het trouwboekje van den gelukkigen vader werd de blijde gebeurtenis eveneens aangeteekend. Nog denzelfden dag begaf de man zich naar het ziekenfonds waarvan hij lid is, toonde het trouwboekje en ontving de gebruike- lijke uitkeering van 7.50. Ongeveer veer tien dagen later ging de familie verhuizen en de vrouw ging nu naar den burgerlijken stand om van haar adreswijziging kennis te geven. De betrokken ambtenaar las de namen van de gezinsleden voor en kwam ten slotte op Johanna Pieternella, oud twee weken. De vrouw schrok. Zij had geen kind van twee weken en zij gaf dit den ambtenaar te kennen, doch deze hield vol het stond er duidelijk. De vrouw was even wel van meening, dat zij, als moeder, dit toch wel het beste zou weten, waarin de ambtenaar haar gelijk moest geven. Men begon reeds aan een ambtelijke vergissing te gelooven, doch meende toch een onder zoek in deze geheimzinnige zaak te moeten instellen. De centrale recherche werd er in gemoeid en spoedig kwam nu aan het licht, dat de vader een valsche aangifte had ge daan om de uitkeering van het fonds te bemachtigen. Tegen hem is wegens oplich ting proces-verbaal opgemaakt. Voor zoo ver bekend, is een dergelijk „samenweefsel van verdichtsels" nog nimmer in Holland voorgekomen. Op zee gestorven. De gezagvoerder van het gisteren onder bevel van den eersten stuurman van Ar changel te IJmuiden binnengekomen Noorsch s.a. Dea is Woensdagmorgen op de Noordzee plotseling doodgebleven. Bij aankomst te IJmuiden is een geneesheer aan boord geweest om de doodsoorzaak vaat te stellen. Op de losplaats aangeko men zal het lijk worden ontscheept en ver moedelijk naar Noorwegen worden overge bracht. Studentenmanieren. Te Rotterdam heeft een achttal studen ten Woensdagnacht den chauffeur G. H. v. L-, diens vrouw en schoonzuster op den 's Gravendijkwal lastig gevallen. De heeren studenten grepen van L. op een gegeven moment beet en deponeerden hem door een ruit van een perceel, tenge volge waarvan de chauffeur eenige ver wondingen opliep. Toen politie in zicht kwam gingen de heeren er snel van door, maar toch mocht zij er in slagen twee hunner, de gebr. v. d. Vte arresteeren. De zaak wordt nu verder onderzocht. Nu een buitengesloten kind. Naast de serie „ingesloten schoolkindc- mag wellicht een „buitengeslote hjke gesignaleerden voorloopig in den i Wnd" niet ontbreken. Het gezin L V ti steek en stormde zijn collega op het plein j Uilen begaf zich op een avond welgemoed tegemoet. Beiden slaagden er dan ook in i ter ruste, er blijkbaar niet aan denkmde dat de baby nog buiten in den kinderwa gen lag! Nachtelijke voorbijgangers hoorden ech ter het kindergeschrei en waarschuwden V., den kleine een meer gebruikelijke rust plaats te verschaffen, hetgeen geschied is. Twist. Bij het passceren van een hooiwagen en een auto ontstond in den Middelpolder to N.-Amstel Woensdagmiddag twist tusschen de bestuurders van beide voertuigen over het niet voldoende uithalen, m.a.w. men ging niet behoorlijk voor elkander op zij. Het gevolg hiervan was, dat de auto licht beschadigd wer$. De inzittende heer maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij den nijveren lanman voor „boerenkinkel'' uitschold, een betiteling, welke de woode van laatstgenoemde naar het kookpunt bracht. In minder dan geen tijd had deze dan ook een hooivork genomen en sloeg daarmede in de richting van den automo bilist, die door met zijn auto snel uit to wijken en vol gas te geven, een ernstige verwonding ontliep. Ook toen genoemd ge reedschap den automobilist met groote kracht werd nageworpen, mocht het geluk kig geen doel treffen. ONGELUKKEN. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG MET ONGELUKKEN. Negen en zeetig dooden. Twee laffe kwaj ongenl- streken. De ongelukken, die zich op Onafhenke- liikheidedag in Amerika hebben voorgedaan door het ontijdig ontploffen van vuurwerk- patronen zijn dit jaar talrijker geweeet dan ooit te voren. Naar gemeld wordt, zijn er niet minde dan 69 doodelijke ongelukken voorgeko- m°Te Kew York zijn eedert Maandag 12 pereonen, te New Jersey 7 jongene zwaar ^"Philadelphia lieten jongens vuurwerk patronen ontploffen onder een paard..De voorman en een groot aantal pereonen werden ernstig gekwetst Te Lamar (Missouri) ontplofte een la ding vuurworkpatronen, die op een hand- kar lag, temidden van een menigte van 5000 menschen. Veertien personen werden zwaar gewond. Er ontstond een paniek, waarbij velen kwetsuren opliepen. Een onbekende heeft een alapendon man een vuurpijl in den mond gestoken. Toen deze ontplofte, werden den slaper allo voortanden uitgerukt HET ONWEER IN POLEN. Talrijke dooden. Schade op 25 millioen zloty geschat. Het noodweer van Woensdag heeft vol gens nadere berichten uit Polen tal van offers geëischt en groote verwoestingen aangericht. Zeven en dortig personen kwa men om het leven. In met minder dan twintig dorpen braken branden uit War schau zelf, Toolsch Opper-Srlezie en de westelijke provincies zijn het ergst ge teisterd. Een groep van acht personen werd te Warschau door den bliksem getroffen. Een hunner werd gedood, de overige zeven zwaar gewond. Tallooze hoornen zijn ont- worteld en ruim honderd telefoongeleidin- BeinTooUrh Opper-Silezië bedraagt het aantal dooden tien, dat der gewonden 3- Te Migalkovicz werden twee perionen door neervallende boomen verpletterd. De fabrieken zijn overal zwaar beschadigd. To Kattowitz werd een arbeider door een neerstortend dak gedood. Twee. bouw arbeiders stonden op een stelling, die door den wind werd vernield en meen zonk. Lij moesten zich een half uur lang aan een ijzeren balk, tien meter boven den grond, vastklemmen. Eerst toen werden zij door de brandweer uit hun benarde positie ont- Het tramverkeer in het geheel Opper- Silezische industriegebied zal mmltens drie dagen gestoord blijvenë De oogst is voor het grootste deel ver nield, In de omgeving van Rybmk zijn ongeveer driehonderd daken afgerukt. Oo in de bosschen is de schade enorm. L\\ wordt voor geheel Polen in totaal op onge veer 25 millioen zloty geschat. Vijf dooden in Opper-Silezië. Kostbaar kerkorgel vernield. Naar de Duitsche bladen melden heeft het onweer, dat Woensdagmiddag boven Opper-Silezië woedde vijf slachtoffers ge- eischt. Te Pleiskretschamm is de schoor steen van een steenbakkerij omgevallen, waarbij 4 personen gedood en 3 zwaar ge wond werden. In het hydraulisch kTachtstation Zawa- da stortte een schoorsteen op een garage, waarin arbeiders voor het onweer een schuilplaats hadden gezocht. Een persoon werd gedood en drie ernstig gewond. Te Mikultschütz sloeg de hoektoren van de kerk door het dak en verbrijzelde het orgel volkomen, zoodat het kostbare in strument volkomen onbruikbaar geworden is en door een ander moet worden vervan gen. Autobus tegen een boom gereden. 32 personen zwaar gewond. Uit Rijssel wordt gemeld, dat te Wat- tignies bij Rijssel een autobus uit Brussel, waarin zich 32 personen bevonden, tegen een boom is gereden, toen de wagen voor een anderen auto wilde uitwijken. Bijna alle 32 reizigers werden zwaar gewond.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9