ZONDAGSBLAD, BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. 19e Jaargang. VRIJDAG 6 JULI 1928 No. 5917 swjrv Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal, Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver. ferijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowono advertentlèn 3P c n I por r e c Voor Ingexonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 8 Kleins edvertentlén, ren ton hoogeto 80 woorden, waarin betrekkingen wDrden aangeboden of gevraagd, buur en vei^ huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Weekabonne's worden er aan herinnerd, dat het 3de kwartaal Abon. Zondagsblad heden moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE- DUITSCHLAND. De regeeringsverklaring goedgekeurd. Met 261 tegen 134 stemmen. In den Duitschen Rijksdag is de motie van goedkeuring van de achter de regee- ring staande partijen met 2G1 tegen. 131 stemmen aangenomen. BELGIE. De leger-reorganisatie. (Socialistische obstructie. De socialistische oppositie tegen Jas- par's plan om het ontwerp tot reorganisa tie van het leger nog vóór het reces te be handelen wordt hard tegen Eard doorge voerd. Wel komen thans, de leden der meerderheid geregeld naar Je vergaderin gen en is de duur van den spreektijd door de meerderheid op 19 minuten bepaald, maar de leden der oppositie vragen bij el ke gelegenheid het woord en eischten zelfs voor de onbelangrijkste bepalingen hoof delijke stemming. Zij stellen amendemen ten bij de vleet voor, zoodat de parlemen taire machine uiterst moeilijk loopt. Gis termorgen zou de begrooting van landsver- dediging worden besproken, doch nauwe lijks had de Broqueville het woord of een hclsch kabaal ontstond. Ondanks het ge schreeuw en het lawaai bleef de Broque ville doorspreken. Van socialistische zijde werd den voorzitter wegens zijn niet-optre- den,,op de scherpste wijze aangevallen daar als een lid der oppositie door hem tot de orde zou geroepen zijn, die gelegen heid zou hebben gegeven tot een lange discussie over dit tot de orde roepen het geen het debat weer zou hebben onder broken. Tenslotte voerden de Broqiieville en drie socialisten,' die over koetjes en kalfjes praatten samen het woord te mid den van het grootste tumult. Stenografen en verslaggevers waren rond de Broque ville geschaard, die eigenlijk zijn redevoe ring, waarvan geen woord kon worden ver- nomerii, dicteerde. Gistermiddag hadden wel twintig ho.of- delijke stemmingen plaats, één zelfs over een amendement, waarbij werd voorgesteld een onbeduidend woord uit een wetstekst te doen wegvallen, zoodat aan het eincle der vergadering slechts drie artikelen der begrooting aangenomen zijn kunnen wor den. Naar verluidt zou Jaspar nu van plan zijn van de Kamer te eischen dat eerst en vooral de militaire kwestie zou worden behandeld en eerst daarna de bcgrootin- gen. Zoo zou hij toch de militaire kwestie er door krijgen. BULGARIJE Bulgarije's herstelbetalingen. Een moratorium van zes maanden. De Bulgaarsche minister-president heeft heden in de kamer meegedeeld, dat de in- tergeallieerde commissie van herstel offi cieel aan de Bulgaarsche regeering kennis heeft gegeven van een besluit der centrale commissie te Parijs om aan Bulgarije een moratorium van zes maanden toe te staan voor zijn betalingen op rekening van de schadeloosstelling. In verband met deze beslissing zal de betaling van de vijf millioen goudfrancs welke op 1 October a.s. had moeten ge schieden, tot 1 April 1929 uitgesteld wor den. De minister-president zeide voorts me- dedeeling te hebben ontvangen dat de inter geallieerde commissie in de toekomst re- kenig zal houden met de nooden van Bul garije in verband met de aardbeving. Hij uitte de hoop, dat de commissie vol doende redenen aanwezig zou achten om nieuwe bewijzen van haar bezorgdheid voor het Bulgaarsche volk te geven. Ljaptsjef herinnerde er aan, dat de fiscus door de aardbeving een verlies van meer dan anderhalf milliard leva heeft geleden. RUSLAND. HET SCHACHTY-PROCES. De vonnissen gewezen. Elf verdachten ter dood veroordeeld. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft t Hof vonnis gewezen in het Schachty-pro- ces. Elf verdachten, werden, ter dood ver oordeeld en 34 anderen tot gevangenis straffen van 1 tot 10 jaar. Den Duitschen verdachte Badstieber werd één jaar ge vangenisstraf opgelegd terwijl vier andere verdaoljten, onder wie de Duitschers Otto en MeyÏJr, werden vrijgesproken. In de overweging van het vonis wordt het be staan geconstateerd van een wijdvertakte contra-revolutionaire en misdadige orga nisatie in liet Donetzgebied met centrale te Moskou en Charkow, welke in verbin ding heeft gestaan met voormalige mijn eigenaars, die thans in het buitenland ver toeven terwijl ook contact met buitenland- sclie officieele instanties bewezen moet worden geacht. Van de elf ter dood ver oordeelden. zijn er zes waarvoor door het Hof bij het Centraal Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie verzachting van straf aan gevraagd wordt. Volgens het vonnis zul len de vijf andere ter dood veroordeelden, indien zij tenminste niet op het laatste oogenblik begenadigd worden, de hun ten laste gelegde vergrijpen met den dood moeten bekoopen. Blijkbaar zijn zij ter dood veroordeeld, omdat aangenomen overweging van het vonnis wordt het be-, jetstaat gevaarlijk ha-dden kunnen wor den. CHINA. Vredesbesprekingen. Reuter verneemt dat de generaals Soen Tsjoean Fang en Tsjoen Tsjang te Moek- den met de gouverneurs van Tsjili en Sjan- toeng confereeren met het doel om tot een beslissing te komen inzake het sluiten van vrede met de Zuidelijken» Beslag op een draadloos station. De Pekingsche correspondent van de „Daily Tel." verneemt, dat de Chineesche regeering beslag heeft gelegd op het door Duitschers geëxploiteerde draadlooze sta tion in de Legatiewijk, dat in gebruik was bij den Transocean Service, op grond van de beschuldiging dac het' station werd ge bezigd voor het verkeer tusschen de regee ring te Moekden en haar agenten. De heer Plaut, de Duitsche bedrijfsleider, ont mantelde het station en gaf het aan de militaire autoriteiten over. Het station behoorde aan de Fengtien (Mandsjoerij- sche) partij en werd door het nieuwsagent schap gepacht. Het etablissement werd overgegeven zonder dat de Chineezen do legatiewijk betraden; het materiaal werd aan de poort uitgeleverd. Chineesche listigheid. Een merkwaardige geschiedenis is on langs, naar „United Press" meldt, door vluchtende Noordelijke soldaten te Pausin- foe verteld. Het Noordelijke leger bevond zich op marsch langs den PekingHankau-spoor- weg, toen de troepen in een plaats kwa men, die kort te voren door Sjansi-troepen bezet was geweest, maar nu door soldaten èn burgers geheel verlaten was. De noor delijke troepen begaven zich in de huizen en in den tempel. In dit heiligdom wees alles er op, dat het gebouw pas gerestau reerd was. Op hun onderzoekingstocht vonden de soldaten midden in den tempel een groot standbeeld van een modern soldaat, het zwaard in de opgeheven hand, gereed om een voor hem knielend man te slaan. De groote soldatenfiguur droeg het opschrift Jen Sji-Sjan (de model-gouverneur van Sjansi), de knielende figuur moest Tsjang Tso-Lin verbeelden. Twee kleinere in de nabijheid staande figuren droegen de na men Tsjang Hsoe-Liang en Tsjang Tsjoeng Tsjang. De soldaten van het noordelijk leger voelden zich door deze beeldengroep diep gekrenkt en dus werd bevel gegeven de beelden te vernietigen. Onmiddellijk ging men aan het werk. Maar de manschappen hadden den ar beid nog niet voltooid, toen plotseling een ontzettende ontploffing plaats had. De tempel stortte in, en alle mannen, die zich in het gebouw bevonden, kwamen om het leven. De standbeelden waren door de Sjansi- troepen opgesteld ter verberging van een hoeveelheid dynamiet. MEXICO. Vrijgelaten Amerikanen. De rebellen in Guadelajara stelden twee Amerikaansche mijningenieurs, die zij 23 Juni gevangen namen, zonder losprijs veer op vrije voeten. Het zilveren jubileum van St. Raphael. Twee ridders gehuldigd. Gisteren hechtte de zeereerw. pastoor Donders, geestelijk adviseur van St. Ra- phaël, te Schijndel de heeren J. Hcllemons en Nivard het hun door Z. H. den Paus geschonken ridderkruis van de orde van den H. Gregorius den Grooten op de borst. De kerkelijke harmonie St. Cecilia bracht beiden geridderden een aubade, waarbij waardeerende speeojien gewisseld werden. Uit de Steenindustrie. Yoorstel van den Rijks- b e'm i d d e 1 a a r. Naar het Persbureau V. D. verneemt, heeft de Rijksbemiddelaar prof. P. J. Aalberse het volgende voorstel tot ophef fing van het conflict in de steenindustrie gedaan: de staking wordt opgeheven op den Maandag, volgende op den dag, waar op bij den rijksbemiddelaar van de werlc- geversvereeniging het bericht is ingekomen dat zij bereid is met de arbeidersorganisa ties een collectief contract af te sluiten, gelijkluidend aan de collectieve arbeids overeenkomst „Waalindustrie 1928-1929" behoudens eventueele wijzigingen in de loonsbepalingen; partijen verbinden zich om vóór Maandag 23 Juli tot overeenstem ming te komen omtrent de in genoemde C. A. O. aan te brengen wijzigingen. De loonen en die looijsbepalingen, waaromtrent geen overeenstemming bereikt is kunnen worden, te onderwerpen aan de arbitrale uitspraak van den directeur-generaal van den Arbeid. Zaalberg of bij diens verhin dering aan een door hem aan te wijzen an deren arbiter; het af te sluiten collectief contract zal gelden van den dag af, dat de staking is opgeheven voor de fabrieken van C. Terwindt Heukelom, Smits en Sieg- mond, Heeren waarden, Peereboom en Dreumel, Leroi en Co., Heerenwaarden, Robert Terwindt, Kerkdriel, M. J. Geldens, Kerkdriel, gebr. de Jong en D. J. van Ents, te Gameren; dit voorstel vervalt wanneer het op Vrijdag 6 Juli door een van beide partijen niet mocht zijn aangenomen. Landelijke comité van actie tegen de winkelsluiting. Gisteren Haag een <-rga- dering gehouden, waar vertegenwoordigd waren comité's van actie tot instandhou ding van den kleinen handeldrijvenden en industrieelen kleinen Middenstand, afd. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Op deze vergadering werd gevormd een landelijk comité van actie tegen de Rijks wet op de Winkelsluiting, waarvan het da- gelijksch bestuur werd samengesteld als volgt: E. De Vries, voorzitter; J. Stoop, secr. Bern. Kochstraat 6 Amsterdam, A. Lankester, penningmeester, Den Haag. Rijnscheepvaart. Vandaag zal op het Departement van Arbeid te Den Haag opnieuw een confe rentie plaats hebben tusschen de partijen betrokken bij het. dreigend conflict in de Bijnscheepvaart. De conferentie zal onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer van IJselstein, staan. In verband met het bericht over de op heffing der staking hij Koenigsfeld en de Holland-Rijn-Lijn deedt de directie van de Holland-Rijn-Lijn ons mede, dat het niet juist is dat de werknemers met deze staking voordeelen zouden hebben ge haald. Het conflict brak uit omdat de Rijnreedérijen; Koenigsfeld, Holland-Rijn- Lijn en Vola weigerden met de Federatie van Transportarbeiders te onderhandelen. Het conflict eindigde zonder onderhande ling met de Federatie. De hoofdeisch was: loonsverhooging van 3 per week. Een loonsverhooging werd niet toegestaan. Door de staking werd Voor de werkne mers geen enkel voordeel bereikt, want de verbeteringen, die tot stand kwamen, wa ren vóór de staking door de reederijen reeds toegestaan in onderhandelingen met den C'entralen Bond van Transportarbei ders, welke onderhandelingen door het uit lokken van een conflict van de zijde der Federatie, werden afgebroken. Het blijkt dus weer, dat een onnoodige stopzetting van 3 bedrijven plaats vond met alle nadeelige gevolgen voor de be trokken werkgevers en werknemers daar aan verbonden. Prof .Dr. Noyons. De Brusselsche correspondent van ,de Maasbode verneemt dat Prof. Dr. Noyons in September zijn professoraat aan de Universiteit van Utrecht zal aanvaarden. Zoo men weet weigerde Prof. Noyons aanvankelijk zijn ambt te aanvaarden om dat hij te Utrecht geen voldoend werk terrein te zijner beschikking vond en naar zijn meening verschillede toezeggingen daaromtrent niet tijdig waren vervuld. President-directeur Rijksverzekeringsbank Naar de „N. R. Ct." uit goede bron ver neemt, zal de president-directeur van de Rijksverzekeringsbank, de heer V. Noest, binnenkort uiterlijk op 1 Januari 1929 als zoodanig aftreden wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd. INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De opening. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage heeft gisterenmiddag de officieele opening plaats gehad van het 4o Internationale Astronomisch Congres met een rede van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. M. Waszink. Hierna werden toespraken gehouden door prof. dr. F. A. F. C. Went, door den rector- magnificus van de Leidsche Hoogeschool en door dr. W. de Sitter, voorzitter van het Congres. Hedenmorgen is in de Stadsgehoorzaal het Internationaal Astronomisch Congres aangevangen. De groote zaal van de stads gehoorzaal, welke voor dit congres koste loos door de gemeente is afgestaan, prijkt met keurige plantengroepen en met de vlaggen van de naties, die op dit congres zijn vertegenwoordigd, waarvan 23 bij de Internationale Astronomische Unie zijn aangesloten, nl. Zuid-Afrika, Vereenigdo Staten van N. Amerika, Argentinië, Aus tralië, Canada, Denemarken, Egypte, En geland, Frankrijk, Italië, Japan, Neder land, Noorwegen, Polen, Portugal, Roe menië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. Als gasten zijn aanwezig China, Duitsch- land, Esthland, Hongarije, Lithauen, Oos tenrijk en Rusland. De voorzitter der Unie: prof. dr. W. de Sitter uit Leiden opende de vergadering met een kort welkomswoord, waarna hij door de aanwezigen staande aange hoord de sedert de vorige vergadering overleden leden herdacht. Dit congres, al dus vervolgde tpr. zal Ben belangrijk tijd perk in de ontwikkeling der Unie zijn. In 1919 gesticht door vertegenwoordigers van 7 of 8 landen, waren er op het eerste con gres in 1922 te Rome 18 naties vertegen woordigd, in 1925 te Cambridge 21 naties en thans 23. Spr. heette de nieuw toe getreden landen, Argentinië en Egypte, welkom. Maar niet speciaal door de gesta dige groei is deze periode van belang. Op dit congres begroet de Unie als gasten 8 verschillende naties, die tot dusver niet tot de Unie waren toegetreden. Spreker zegt gebruik te hebben gemaakt van zijn recht als voorzitter om astronomen van alle naties uit te noodigen en het ver heugt spr. dat zoovelen aan zijn uitnoo- diging gevolg hebben gegeven. In het Duitsch heet spr. daarna de Duitsche astronomen welkom. In de oor logsjaren aldus prof. De Sitter zijn er in de verschillende landen vooroordeelen gerezen, die de internationale samenwer king moesten belemmeren. Slechts langza merhand konden die vooroordeelen wor den overwonnen en de noodzaak van in ternationale samenwerking heeft ook hier die moeilijkheden overwonnen. Spr. wijst er op, dat de astronomie steeds in samen werking is voorgegaan en dat dit congres, het eerste van alle bij do Research Coun cil aangesloten unie is, dat werkelijk in ternationaal is. In het Engelsch zijn rede vervolgend, begroet spr. daarna do andere gasten uit Rusland, Hongarije, Roemenië, China, Oostenrijk, Estliland en Lithauen. Spr. zet vervolgens uitvoerig uiteen, hoe noodzakelijk do internationale samen werking is voor de oplossing van verschil lende astronomische vraagstukken. Het eigenlijke werk zal natuurlijk gedaan moe ten worden door de astronomen zelf, maar voor het nemen van officieele beslissingen het administreeren van fondsen, het uitge ven van gelden, zal dikwijls de autoriteit van een internationale organisatie van vertegenwoordigers van alle naties noo- dig zijn. Spr. behandelt daarna de verhouding van de Research Council en de door haar gestichte en aan haar ondergeschikte unies. De Research Council moet naar sprekers meening het symbool van de een heid der unies zijn, hot orgaan van hun onderlinge overeenkomst en verkeer. Het werk van de wetenschap kan echter al leen in de unies worden gedaan en zij moe ten geheel worden vrij gelaten in de wijze, waarop zij dit willen doen. In elke familie meent spr. komt het tijdstip, dat de kinderen volwassen worden en hun eigen weg willen gaan. Spr. schetst vervolgens de belangrijk ste vraagstukken, die door het congres behandeld zullen moeten worden. Speciaal noemt spr. de nomenclatuur etc., die door een internationale overeenkomst moet worden geregeld. Belangrijke landen als Duitschland, maken thans nog geen deel uit van de Unie en het lijkt daarom ge- wenscht een beslissing uit te stellen, maar hoe langer men wacht, hoe grooter de ver warring zal worden en hoe moeilijker of het zal zijn in de toekomst tot overeen stemming te komen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De vonnissen in het Schachty-proces te Moskou. In de Ver. Staten zijn volgens sommige berichten ongeveer 70, volgens andere zelfs 150 personen gedood bij gelegenheid van de viering van den Onafhankelijkheidsdag (Buitenl. Berichten 2e blad en Telegram men). De twee Italiaansche vliegers zijn in Brazilië aangekomen, waarmede zij het wereld-afstandsrecord hebben gebroken. (Luchtv. en Telegrammen). De tragische dood van den bankier L8- wenstein en de invloed op de Europeesche beurzen. (Fin. en Economie.) BINNENLAND. Een groote fabrieksbrand te Amster dam. (Gem. Berichten, 2de blad). Bezoek van Z. Exc. de Apostolische De- legaat van Zuid-Afrika mgr. Giordanus Gijlswijk O.F. (lste blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: het Eucharistisch Ziekentriduum te Lei den (3 photo's); de te Lourdes genezene Maastrichtsche zieke; Kardinaal Go- Gijlswijk O.P. (lste blad), stein, t Voorts wijst spr. nog op te nemen maat regelen om het voltooien van enkele ge deelten van de „Carte du Ciel" (Hemel kaart) en op de regeling van het „Bureau de 'IHeurc" (Tijdbureau). Na de opsomming van de voornaamste werkzaamheden aldus vervolgde prof. De Sitter zult u begrijpen, dat er veel van uw tijd en werkracht zal gevergd wor den. Wanneer het belang van onze con clusies evenredig zal zijn aan het aantal personen, dan zal dit congres het belang rijkste worden, dat de-Unie heeft gekend. Spr. hoopte, dat de uitstapjes, ontvang sten etc. eveneens aantrekkelijk zouden zijn en eindigde met den wensch en het vertrouwen uit te spreken, dat het derde congres van do Internationalo Astronomi sche Unie in alle opzichten zal slagen. Ontslag en benoemingen. Het bestuur der Veroen. tot bevorde ring van den bouw van werkmanswonin gen deelde aan B. en W. mede, dat mr. F. J. J. Trapman ontslag heeft gevraagd als lid van het bestuur en verzocht B. en W. den Raad voor te stellen dat verzoek eervol te verlcenen en uit do toegezonden aanbeveling bestaande uit de heeren prof. mr. R. Kranenburg en mr. C. J. Goudsmifc een nieuw bestuurslid te benoemen. Ter voorziening in de vacature van een Regent voor het Gereformeerd Minne- of Arm Oude Mannen- en Vrouwenhuis heeft het bestuur dier instelling naar aanleiding van het ontslag door den Raad verleend aan den heer dr. M. C. F. J. Cosijn de vol gende voordracht aangeboden: 1. Mr. G. Andre de la Porte; 2. M. G. Bon, notaris. Ter voorziening in de vacatures in de Plaatselijke Schoolcommissie van dr. J. Roos en wijlen den heer S. Gaasterland heeft deze Commissie navolgende dubbel tallen doen toekomen A. 1. H. II. Maas, Rijnsburgerweg 4; 2. dr. A. K. Horst, Breestraat 156a. B. 1. J. H. den Hengst, Onderwijzer Gcr. School Hoogl. Kerkgracht; 2. C. Wil- lemse, Onderwijzer Ger. School, Stadhou derslaan, waaruit de Baad een kciuze zal kunnen doen. Aangezien het Orchest van de Harmo niekapel „Crescendo" van het II. T. M.- personeel uit Den Haag 50 man sterk is en de tent op het van der Werffpark geen voldoende plaatsruimte biedt, zal het con cert van Donderdag 12 Juli a.s. gegeven worden in den tuin van „Musis Sacrum", welwillend beschikbaar gesteld door het Sociëteitsbeetuur. Wij herinneren er aan dat de tuin voor het publiek toegankelijk is en dat men daar rustig, voor zoover de ruimte het toelaat, kan zitten luisteren. Kinderen beneden 14 jaar worden ech ter zonder geleide niet toegelaten. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 5 Juli 1928 ingeschreven 461 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 be droeg het aantal ingeschrevenen 593. Aan de R.-K. Kweekschool „De Voorzie nigheid" te Amsterdam slaagde als onder- 1 wijzcres mej. M. van Teijlingen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1