BUITENLAND. BINNENLAND. Land en Tuinbouw SPORT. 19e Jaargang. DINSDAG 3 JULI 1928 No. 5914 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal- Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nu mm era 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Genono dvsrlentlën 3P cant per ragöj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot. s dubbele van het tarief berekend. a) Kléine edvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, W'aaHn' betrekkingen «ftrden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. Voor veiligheid en arbitrage. Drie modelverdragen. Het Volkenbondscomité voor arbitrage en veiligheid behandelde gisteren in twee de lezing de drie modelverdragen, die in de Maartzitting waren ontworpen. Politis en Benesj stelden eenige wijzi gingen voor, die uitsluitend ten doel heb ben de soepelheid der verdragen te ver- grooten. De drie verdragen, die daarna werden aangenomen zijn: lo. een algemeen verdrag voor vreedzame regeling van alle internationale geschillen2o. een alge- meene conventie voer de judiciaire rege ling van geschillen door arbitrage en ver zoening en 3o. een algemeen verzocnings- yerdrag. Van belang is, dat naar uit de toelich ting van Politis bleek, deze verdragen aan de Assemblée zullen worden voorgelegd, die deze door de bevoegde commissie zal doen bestudeeren en dan eventueel de ver dragen zal aannemen. Is dit geschied'dan zullen de verdragen als collectieve verdra gen van den Volkenbond ter teekening worden voorgelegd. Aan dezen meer soepelen yorm van col lectieve verdragen heeft de commissie de •Voorkeur gegeven bo\en dien van alge meene verdragen. De verdragen blijven dus voor onbepaalden tijd voor ondertee- kening en ratificatie open en zij treden in werking tusschen de toegetreden staten, zoodra de ratificatie-oorkonden te Genève zullen zijn gedeponeerdJn een begeleidende nota worden de verdragen nader toege licht, terwijl in een ontwerp-resolutie, die door Cushcndun heftig werd bestreden doch door Boncoui on Benesj verdedigd, het comité doet uitkomen, dat het met het oog op de meerdere veiligheid er groote waarde aan hecht, dat deze verdragen door een zoo groot mogelijk aantal staten worden geteekend. BELGIE. Antwerpens havenstaking. Toestand stationair. De toestand met betrekking tot de Ant- werpsche havenstaking is onveranderd. Onder politiebescherming hebben ploegen werkwilligen drie schepen gedeeltelijk kunnen laden. De minister van Arbeid heeft sinds het mislukken van zijn eerste pogingen nog een nieuwe voorstellen aan de partijen gedaan. Gisteravond had de minister een onderhoud met den gouver neur van de provincie Antwerpen, die hem over den toestand rapport uitbracht. FRANKRIJK. De Elzasser Volkspartij protesteert. Vr ij lating vftn Bickling en Bosse gevraagd. Zondag vond te Straatsburg een buiten gewone gedelegeerdenvergadering plaats van de Elzasser Volkspartij. Er werd een resolutie aangenomen, in welke de hou ding van de regeering tegenover den El- zas werd afgekeurd. Door het proces te Kolmar is de toestand veregerd. De ver gadering besloot de invrijheidsstelling vaD ïckhn en Bosse te vragen. De veroor- eeling van deze afgevaardigden werd on- reci vaardig genoemd en de regeering is voor de gevolgen verantwoordelijk. en slotte werd besloten senator gene raal Bourgeois te verzoeken zijn mandaat ter beschikking van de partij te stellen. DUITSCHLAND. De nieuwe regeering. Haar eerste moeilijkheden. De nieuwe Duitsche regeering ontmoet eenige moeilijkheden bij de samenstelling van de regeeringsverklaring. Eén van de moeilijkheden is de kwestie der amnestie. Men is bet nog steeds niet eens over amnestie aan veroordeelde politieke mis dadigers, zooals veemgerichtmoordenaars en Max Holz. De reel terzijde wil de straf fen van de veemgeriehtmoordenaars verla gen tot een algemeene vestingstraf van ze ven en een half jaar. De meerderheid zou zich hiermede echter niet kunnen vereeni gen; zij wenscht een algemeene verlaging van de straffen van alle politieke misdadi gers tot zeven en een half jaar gevange nis. Indien voor deze oplossing een meer derheid kan worden gevonden dan zouden alle veroordeelden van de linkerzijde in vrijheid worden gesteld, terwijl Max Hölz de gevangenis over een half jaar zon kun nen verlaten. „Het Saargebied moet bij Duitschland terug". Te Heidelberg heeft Zaterdag en Zon dag een groote betooging ten gunste van het Saargebied plaats gehad. Saarlanders uit alle deelen van het rijk maar voorna melijk uit het Saargebied zelf namen er aan deel. In een motie werd gezegd, dat het zelf beschikkingsrecht aan de Saar geschon den is. De bevolking ziet in welk een ge vaar dit onrecht beteekent voor de vrede lievende ontwikkeling van Europa. Het Saar-experiment is een mislukking ge weest. Aan dit experiment moet een einde komen door het Saargebied met zijn mij nen bij Duitschland terug te brengen. CHINA. Nanking v/il heerschen tot den Grooten Muur. Met aanval op de Moekden- troepen bedreigd. Beuter verneemt, dat de commandanten der Sjansi-troepen trachten te bereiken, dat de Mansjoerijsche troepen de distric ten ten zuiden van den Grooten Muur ont ruimen. Indien deze ontruiming niet langs vredelievende weg verkregen kan wor den, dreigen zij tot een aanval te zullen overgaan, doch zij zijn op het oogenblik niet van plan Mandsjoerije te veroveren. Tjang Hsoe-Liang, de zoon van Tsjang Tso Lin, heeft, naar wordt gemeld, de uit- noodiging van vertegenwoordigers der Mandsjoerijsche provinciale raden om mi litair opperbevelhebber en dictator te wor den, aanvaard. MEXICO. OBREGON TOT PRESIDENT GEKOZEN Hij zal Calles' politiek in hoofdzaak voortzetten. Generaal Obregon, de eenige candidaat voor het presidentschap van Mexico, is Zondag als zoodanig gekozen voor een ter mijn van zes jaren, te beginnen 1 Decem ber. Hij heeft beleend gemaakt, dat hij voornemens is, in hoofdzaak de politiek van Calles, den tegenwoordigeu president, voort te zetten. De dag der verkiezing ver liep hier kalm, dank zij de meest uitgebrei de voorzorgsmaatregelen, getroffen voor het handhaven van de orde. W aaromhij de eenige candidaat WEB. Welke beteekenis moet worden gehecht aan het feit. dat Obregon de eenige candi daat voor het presidentschap was, wordt duidelijk, als men weet, dat er aanvankelijk twee oppositie-candidaten waren. Deze werden echter door Calles tot rebellen ver klaard. Het waren generaal Serrano en generaal Gomez. Serrano werd met zijn aanhangers ge vangen genomen en doodgeschoten. Gene raal Gomez wist aanvankelijk te ontsnap pen, doch hij werd achtervolgd en even eens gevangen genomen en doodgeschoten. Negen man geëxecuteerd. Op vermoeden van een dynamietaanslag. Een telegram uit Queretaro meldt, dat negen man werden geëxecuteerd, die met dynamiet bij den spoorweg waren gevon den, vermoedelijk tot het in de lucht doen vliegen van den hoofdspoorweg naar en van de stad Mexico. De vacature-Scheurer in de Tweede Kamer. De heer II. Col ij n benoemd verklaard. Het Centraal Stembureau heeft niet den heer Th. Heukels, zooals de verwachting was, doch den heer H. Colijn in de vaca ture-Scheurer benoemd verklaard, en wel op grond van de volgende overwegingen. De op die lijst voorkomende candidaten H. Colijn en V. H. Butgers, die mede bij evengemeld besluit tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd ver klaard waven, doch wier plaatsen ingevolge artikel 132, tweede lid, der Kieswet open gevallen waren, hebben aan het Centraal Stembureau schriftelijk het verlangen me degedeeld om bij het later openvallen van eene plaats in de Tweede Kamer geacht te worden op de lijst van candidaten, op welke zij gekozen waren, nog voor te komen op de plaats, aangewezen door de in de arti kelen 104 en 105 der Kieswet geregelde volgorde van verkiezing. Eerstgenoemde candidaat is de eenige, die op lijst No. 27 in kieskring XIV een aantal stemmen heeft verkregen gelijk aan den lijstkiesdeeler. Deze candidaat heeft tevens op andere lijsten het aantal stemmen, vereischt ora gekozen te zijn, verkregen en ingevolge lo ting overeenkomstig artikel 104, vierde lid, der Kieswet geldt hij als gekozen op een van deze andere lijsten. "Weliswaar gewaagt zijne voormelde schriftelijke mededeeling slechts van de lijst, waarop hij gekozen was, en inderejaad rijst de vraag, of het recht van den candidaat, wiens plaats is opengevallen, om desverlangd ter vervul ling van eene later openvallende plaats in aanmerking te komen, beperkt is tot de plaats, die openvalt op de lijst, waarop die candidaat gekozen was. het stellen van artikel 130, eerste lid, laat- sten zin, der Kieswet juist dit geval als het gewoonst voor oogen heeft gestaan, de Echter, al moge aannemelijk zijn, dat bij strekking van deze bepaling is ook blijkens hare geschiedenis, om aan hen, die geko zen zijn tot lid van de Tweede Kamer, doch hun benoeming niet aanvaard hebben of afgetreden zijn, de gelegenheid te geven om bij de vervulling van eene latere vacature voor benoeming in aanmerking te komen naar den rang, die de uitslag der stemming him gegeven had. Deze strekking komt niet ten volle tot haar recht, indien de toepas sing van de bepaling beperkt blijft tot het openvallen van eene plaats op die lijst, waarop de candidaat oorspronkelijk geko zen was, voor welke beperking ook uit an deren hoofde geen redelijke grond bestaat. Zoodanige beperking, nu de woorden der wet daartoe niet dwingen, mag niet in de wet worden gelezen, terwijl ock mag wor den aangenomen, dat de meergemelde schriftelijke mededeeling van den candidaat Colijn geen opzettelijke beperking inhoudt en dus strekt om in vollen omvang gebruik te maken van het recht om ter vervulling van eene later openvallende plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal in aanmerking te komen, onverschillig op welke van cs lijsten, waarop hij voorkomt, die plaat3 openvalt. Naar men weet is de heer Colijn lid van de Eerste Kamer, zoodat hij nu uit de beide takken der volksvertegenwoordiging een keuze zal moeten doen. Individuallseerlng en verzachting van straffen. Congres der Ned. Juristenvereeniging. De Nederlandsche Juristenvereeniging is haar goede gewoonte getrouw gebleven om op het tweedaagsch congres zoowel een onderwerp van privaat- als één van publiek recht binnea den kring der alge meene belangstellir'-'. te trekken. Was do eerste dag gewijd nan de geldende rege ling nopens verpanding van goederen on vorderingen, de tweede bijeenkomst lever de stof tot beschouwingen over gewijzig de uitvoering der gevangenisstraf. Een ac tueel vraagstuk! In het bijzonder, waar op 31 December 1927 bij de Tweede Kamer drie ontwerpen van wet werden ingediend houdende nadere vorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling mitsga ders voorwaardelijk invrijheidstelling, de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf en als laatste project voorstellen het gilde der beroeps- en gewoontemisdadi gers rakende. Het bestuur der Juristenvereeniging had het onderwerp der beraadslagingen aldus omschreven: Dient de gevangenisstraf, althans voor bepaalde groepen van veroordeelden, in haar tenuitvoerlegging te worden gewij zigd en (of) met andere voorzieningen te worden aangevuld? De mondelinge gedachtenwisseling was voorbereid door twee uitnemende, elkaar aanvullende, prae-adviezen van de hand van prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en den heer S. van Mesdag, arts te Groningen, gewezen geneesheer aan de strafgevange nis aldaar. Beschouwde prof. Pompe uiteraard de zaak in het bijzonder uit den juridischen gezichtshoek, in de verhande ling van den heei Van Mesdag vindt men eveneens mociliji oplosbare sociale pro blemen aangeroeid. Als daar zijn de ar beid der gedetineerden, hun onderwijs en opleiding. En aniere. De wegen, die tot verdere individuali- seering en verzichting bij de tenuitvoer legging van straffen kunnen leiden, zijn vele en velerlei. Men denke bijvoorbeeld aan de verkorting der volstrekte afzonde ring, beperkte et meer algehecle gemeen schap overdag, .'s er voorts iets voor te zeggen de jeuglgevangenis in te voeren overeenkomstig iet. aan de volksvertegen woordiging ingezanden plan? Hoe staat het met de introductie van een systeem van bewaring? Een systeem, waarmede een dubbel doelverbetering en onscha- delijkrnaking vai gemeengevaarlijke mis dadigers woelt nagestreefd. Moet wij ders de combinatie van onvoorwaardelijke en voorwaardelïko straf mogelijk zijn? En ten slotte: is htó met de scholing van hoo- ger en lager geiangenis-personeel wel hee- lemaal in orde? In tegenwoordigheid van den minister van Justitie, mi J. Donner, die een groot gedeelte der b'jeenkomst bijwoonde, ont spon zich omtnnt een en ander een vlot debat, waaraan een tiental juristen van verschillend emplooi deelnamen. Daarbij kwam vast te siaan. dat de „nieuwe rich ting" in zake de tenuitvoerlegging van straffen kleitere bezwaren daargelaten veel waardeering vond. Zeer in den breede besprak de hoog leeraar Pompe Ie geopperde bedenkingen, waarna de heet <ran Mesdag daartoe verlokt door ee* vraag van prof. mr. J. V. van Dijek emige zijner ervaringen om trent de werking van bet huidige gevange- nisstelsel medeceelde. Een algemeene con clusie is z.i. moeilijk te trekken. Men be studeert immer.' nog niet volgens weten schappelijke methoden, hetgeen in het ge vangenisleven voorvalt. Zoolang een der gelijke studie niet wordt aangevat, mag men niet teveel waardo toekennen aan hetgeen omtrent het gedrag van enkele ge detineerden de buitenwacht ter ooro komt. In de onderwerpelijko materie vatte de vergadering haar oordeel als volgt samen. Behoudens eventueele uitzonderingen wor de de volstrekte afzondering bij de uitvoe ring der gevangenisstraf belangrijk ver kort. Na een beginstadium van absolute eenzaamheid bij de langdurige gevange nisstraffen moet een periode van gomiti- geerde afzondering (gemeenschap voor een aantal doeleinden) intreden en weer later een tijdperk van meer algeheele gemeen schap, behoudens nachtelijke afzondering. De jeugdgevangenis, zooals die is voorgo- steld, vond instemming. Voorts dient de rechter den strafduur te kunnen verkorten in geval van over plaatsing uit het jeugdgesticht naar de ge wone gevangenis; namelijk ten aanzien van hen, die op justitieel bevel in het in stituut voor jongeren zijn gezet. Ook is de tijd rijp voor de z.g. ouderengevangenis en een instelling, waar men in algeheele ge meenschap zijn vergrijpen boet. In den geest van de reeds bestaande openlucht- gevangenis. Met de ontworpen regeling der bew.v ring ging men accoord, mits deze in strafrechterlijken zin een „maatregel" zij: geen bijkomende straf. Samenkoppe ling van een deels voorwaardelijke, deels onvoorwaardelijke straf ontmoette weinig tegenkanting (in dit verband worde opge merkt, dat de rechtbank te Groningen reeds vroeger een dergelijk vonnis wees, hetwelk echter de goedkeuring van het appèlcollege, het gerechtshof te Leeuwar den, niet kon dragen). Ten slotte bleek de vergadering van gevoelen, dat de verdere ontwikkeling en vorming van allerlei ge vangenispersoneel geen uitstel kan lijden. Op welke wijze men het best verhoo ging van hun geestelijk peil zal bereiken, is thans nog niet te voorzien. Er zijn ech ter stemmen opgegaan, dat, daarbij een zekere criminologische scholing tot do on ontbeerlijke leerstof zal behooren. „Tel. Uitbreiding van het electr. spoorwegnet? Overwogen wordt de electrificatie van V else n Uitgeesten Haar le m Zandvoort. Naar de „Tel." verneemt, wordt ernstig overwogen de electrificatie onzer spoorwe gen binnenkort voort te zetten. Het eerst zijn aan de beurt de trajecten Velzee Uitgeest en HaarlemZandvoort. De elec trificatie heeft het vervoer sterk doen toe nemen, zoodat men de regeering, die bij verdere plannen een beslissende stem heeft, naar die gunstige uitkomsten met vrucht kan verwijzen. Ten einde dit suc ces niet te verminderen, heeft de Directie der Spoorwegen aan de dochter-maat schappijen, die concurreerende lijnen bedienen, verboden haar tarieven te verla gen. Wat betreft het veelvuldig inslaan van den bliksem op de geleiddraden, wat alge meen aan het gebruik van gelijkstroom wordt toegeschreven, zal men door blik semafleiders en speciale schakelingen trachten te voorkomen. Daarmede is men reeds flink opgeschoten en hoopt men spoedig gereed te zijn. Bij de hevige stor men is gebleken, dat het samenstel niet voldoendo stevigheid bezit. Daarom zullen op verschillende plaatsen palen worden bijgeplaatst. Door een en ander zal de be drijfszekerheid zeker vergroot worden. Bewaking van den overweg bij de Kalfjeslaan. In verband met de drukte van h e t L u n a-p ark. Naar wij vernemen moet op last van den minister van Waterstaat de spoorwegover weg Kalfjeslaan te Amstelveen, waar het verkeer door het bezoek aan het Luna park zeer druk is geworden, bewaakt wor den. De spoorwegen zijn aanstonds begon nen met het plaatsen van de noodige af sluithekken. Een zeldzaam jubilé. 70 jaren lid van de H. Familie. Zondag 1 Juli was het 70 jaren geleden, dat de heer Th. Christiaans te Horst lid fverd van de Aartsbroederschap der II. Fa milie. Wegens ziekte van den 87-jarigen jubilaris werd het zeldzame feest in alle stilte herdacht. De woningbouw in Maas en Waal. Begeeringshypotheek. Zooals bekend, zijn de na den waters nood gedeeltelijk met rijkssteun opgebouw de woningon in Maas en Waal belast met een renteloo/.e hypotheek. Bij voorloopige overeenkomst hebben de meeste slnchtot- :<*rs deze. hypotheek aanvaard. Enkelen ebben geweigerd, dit voorloopig contract 'e teekenen. Van degenen, die voorloopig Onoegen namen met do hypotheek, heb- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Moeilijkheden van de nieuwe Duitschu regeering. Generaal Obregon tot president van Mexico „gekozen". Het reddingswerk aan de Pool. De Rus sische ijsbreker „Krassin" werkt zich door 3 meter dik ijs heen. Binnenkort ook hulp van Engeland? (Luchtvaart en Telegram men). BINNENLAND. Een militair vliegtuig verongelukt bi. Grave. De bestuurder gedood. (Luchtvaart 2de blad). i De heer C. Colijn benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer (vac. Schreu rer) (1ste blad). Twee schippersdochters in de Rotter- damsche haven verdronken. (Gemengde Berichten, 2de blad). ben sommigen reeds de notarieele acte ge teekend. Weer anderen weigeren thans ondanks hun voorloopige verklaring d< hypotheek bij notarieele acte te aan\ den. Om in deze kwestie een rechtelijke beslissing te krijgen is door de commissie Maas en Waal een civiele vordering tegei een der laatstbedoelde personen ingestelc wegens contractbreuk. Bij het voorloopij contract hebben zij zich verboden: le on het nieuw gebouwde huis en erf te aan vaarden, 2e in eigendom af te staan d( oude huisplaats, 3e te aanvaarden de ren telooze hypotheok, 4e te betalen een boeti van 300.voor het niet nakomen van ell der vorplichtingen sub 1, 2 en 3. De advo caat van den gedagvaarde poogt de dag vaarding vernietigd te krijgen, op gronc dat in de voorloopigo overeenkomst sub cn 2 geen nadere aanduiding van gemeen te en plaats staat. Door de rechtbank t< Tiel is de behandeling dezer zaak uitgt steld tot 7 September a.s. Ondertussclien wordt het verloop deze aangelegenheid door alle weigeraars me belangstelling tegemoet gezien. Luchtvervoer van aardbeien. Werd in 1927 gedurende het aardbeien seizoen 12.000 kg. per vliegtuig uitgevoer naar Engeland, die jaar steeg dit cijfer to niet minder dan 30.000 kg. (niet allee naar Engeland, doch óók naar Dencmai ken en Zwitserland). Do door sommigen geuite bewering, n' zou bij dit vervoer slechts uit propaganda tische overwegingen, doch zonder verde ren commercieelen ondergrond van dez transportwijze gebruik worden gemaakt moet dus gezien deze zeer hooge cijfers wel onjuist zijn. BILJARTEN. De internationale ranglijst. In „De Carambole" komteen volledi overzicht voor van alle internationale wed strijden, welke in 't seizoen 19271928 g" speeld zijn. Op grond van dit overzich werd do volgende ranglijst verkregen: gesp. gew. h.s. gen 1. Moons 35 27 307 21.7 2. Van Belle 25 18 283 20.0 3. Poensgen 7 6 166 19.7 4. Foerster 20 7 133 19.7 5. Dommering 22 13 223 17.7 6. Wiemers 5 3 110 7. Corty 7 4 108 16.7 8. Martenet 11 6 119 16.5 9. Appleby 7 4 248 15.6 10. Baltus 6 4 115 15.5 11. Soussa 14 8 105 12. Bobijns 13 4 174 13. Hcrbing 6 1 98 13.4 14. De Doncker 6 3 77 13.1 15. Chassereau 17 7 131 13.0 16. Faroux 11 5 112 12.9 17. Agassiz 5 1 61 12.0 De wedstrijden van den Leidschen Bonc Het resultaat der voorwedstrijden luid als volgt P. Duivenvoorden Jr. 5 gemidd. P. Du venvoorden Sr. 4.42. P. M. v. d. Berg 4.21 A. Bijsdaf 4, II. Slcwe 3.78, de overige zij afevallen. Hierbij komt de kampioen va het vorige jaar Tj. Pardon. Het programma. Woensdag 4 Juli. 7 u..P. Duivenvoorden Sr.A. Bijsdam. 8.15 u. K. SleweTj. Pardon. 9.30 P. M. v. d. BergDuivenvoorden 10.45 u. Tj. PardnoA. v. Bii«d#.,n.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1