barometer. Uit de Rijnst'eek. Academienieuws. STADSNIEUWS. Rechtzaken. KERKNIEUWS. Laatste Berichten- Telegrammen. Marktberichten. 1 naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Juli 1928, medegfdeeld door het Kon. Ned. Meteorologisel Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: *767.8 b Frankfort Laagste barometerstand: 746.7 ;e Ingö. Verwachting tot den avond -an 3 Juli: Matige, meest Zuidwestelijke .vind. Licht tot half bewolkt. Weinig of gen regen. Weinig verandering in temperauur. LUCHTTEMPERATUIR. 19.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR: „De Zijl": 7 uur 19 gr., 12 uir 19 1/2 gr., 3 uur 20 1/2 gr. C. H. R.: 7 uur 20 1/2 gr., 12 uir 20 1/2 gr., .3 uur 21 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. VaD Maandagavond 9.53 uur tot Dinsdag morgen 4.13 uur. Onder de velen, die ter recepie kwamen, hadden zich ook geschaard afjev. van de afd. Leiden en Omstreken van den R. K. ÜBond van Post-, Telegraaf- er Telefoon personeel. WADDINXVEEN. Onder een ijzeren zandlak. Tijdens het zand lossen bij de werkzaam-., heden voor den aanleg van eai nieuwen weg aan de Zuidkade alhier, is een ijzeren zandbak plotseling naar benecfen gevallen en boven op den timmerman (r. Groenen dijk uit Gouda, die in gebukte houding stond, terecht gekomen. De man geraakte bewusteloos en is zwaar inweidig gewond naar het Van Iterson-Ziekenhih te Gouda overgebracht. De politie heet procesver baal opgemaakt. ZEVENHOVEN. Boerderij afqebran(. Zaterdagmiddag te vier uur s een hevige brand uitgebroken in de boercerij van den heer Poels. In de bijgebouwcr van deze boerderij waren 12 groote lanlbouwmachi- nes en tractors geborgen, welle toebehoor den aan de gebroeders Rozenbrg. Daar de gemeente Zevenhoven alleen d< beschikking heeft over een handspuit en dc twee naast liggende boerderijen ook doo het vuur werden aangetast, werd de hdp van de brandweer van Nieuwveen ingiroepen, wel ke spoedig met een motorspui ter plaatse was. De twee belendende boerderijen pn de loods met landbouwwerktuigen konden worden behouden, maar de berderij van den heer Poels brandde met d: daarbij ge legen schuur en hooiberg geteel af. Alles was verzekerd. LEIDEN. Geslaagd Doet. examen rechten de he r G. A. van Haeften Jr. (Den Haag). installatie van den mieuwen POLITIE-COMMISSALIS. In de groote wacht van hel Politiebll- reau had hedenmiddag te half twee de in stallatie plaats van den nieuw benoemden commissaris van politie, den heer R. J. Meijer. Do burgemeester, de hoofdinspecteur, inspecteurs, hoofdagenten, administratie ve ambtenaren, en bijna allo agenten wa ren bij deze korte plechtigheil aanwezig. Het eerst werd het woord gevoerd door clen burgemeester, die den ho;r Meijer als volgt toesprak: Mijnheer Meyer, Ik heb den wnd. Commissaris van Po litie, den heer Balfoort verzocht het poli tiecorps zoo voltallig mogelijk hier bijoen te doen zijn ten einde in zijn midden \J te installeeren als Commissaris van Politie te Leiden en ten einde U aan hot corps voor te stellen. Met de samenroeping van het personeel heb ik echter nog een andere bedoeling gehad en het is goed dat U ook daarbij te genwoordig is. Laat ik vóór ik U instal leer, eerst aan dit andere voornemen uit voering geven. Mijnheer Balfoort. Voor U eindigt van daag een heele lange periode van waarne ming, naast Uw eigen werk, van bet werk van den Commissaris. De waarneming heeft langen tijd, te langen tijd geduurd en ik heb mijzelf dikwijls verwijten gemaakt, voor zoover ik er schuld aan had, dat het beroep op uwe welwillendheid gedaan zoo onbescheiden lang werd gerekt. Het is mij daarom destemeer een behoefte om U hier tegenwoordigheid van het personeel °hjn zeer bijzondere tevredenheid te be ogen over de wijze waarop U zich van dubbele taak gekweten heeft en U ^yarmen dank te brengen voor de groote bereidwilligheid, waarmede U zich heeft beschikbaar gesteld, voor de moeite die U zich getroost heeft. Toen de waarneming begon, is U het zelf geweest, die mij een werkplan heeft voorgelegd en ik mag getuigen, dat U zich zelf daarin de moeilijkheden niet ge spaard heeft. Dat werkplan heeft U ge heel uitgevoerd op uitnemende wijze. In dien U er zich over geklaagd had, dat de waarneming te lang duurde, dan had ik fJ kunnen zeggen, dat de manier waarop U zich van Uw taak kweet zeker geen prik kel was om meer haast te maken. Maar U heeft zich niet beklaagd en daarom be tuig ik U uit mijn eigen naam hartelijken dank voor de prettige samenwerking, waaraan ik de meest aangename herinne ring bewaar. Ik kan mijnerzijds verklaren en geloof ook uit naam van het gansche personeel te spreken, dat U door Uw goed beleid èn mij èn het corps de afwezigheid van den hoogsten chef al zeer weinig hebt doen gevoelen. En nu Mijnheer Meyer, wend ik mij tot U, tot den komenden man, tot dengene op wien onze lioop gevestigd is. Hierna deed de Burgemeester voorle zing van het benoemingsbesluit. En hiermede zou ik U geïnstalleerd kun nen verklaren als Commissaris van Politie in Leiden, maar ik gevoel de behoefte om U toe te spreken op dezen voor U gedenk- waardigen dag. Moge God Uw arbeid hier zegenen en moge Hij Uw raadsman zijn en Hij U voor oogen staan, wanneer ge over legt en handelt. Ik reken op Uw volle en openhartige sa menwerking. Ons samen is de verantwoor delijkheid opgelegd te waken voor de goe de orde in deze stad. Regeering en bur gerij rekenen er op, dat wij zullen zorgen dat hier orde heerscht, dat hier veiligheid voor personen en goederen bestaat, dat hier de goede zeden worden gehandhaafd, dat men hier leven kan zonder aanstoot te moeten nemen, dat men hier leeft zonder aanstoot te geven. De omwonenden, die hier ter markt komen, verlangen dat zij liier rustig hun zaken kunnen komen af wikkelen, de vreemdelingen verlangen een lieusche bejegening en voorlichting. U moet mij daarbij voorlichten, daarin raden en mijn besluiten uitvoeren. U zult be grijpen, dat ik dus in U groot vertrouwen moet stellen. Dat vertrouwen heb ik, om dat ik weet, dat Harer Majesteits besluit U te benoemen, berust op voortreffelijke inlichtingen over Uw persoon, Uw kundig heden, Uw karakter, Uw energie. Om de autoriteiten, die tot Uwe benoe ming zoo van harte samenwerkten, niet teleur te stellen, zult U moeten beseffen het groote gewicht van het ambt dat ge gaat bekleeden. Er is geen commando in leger of vloot dat met dat van U te vergelijken is, dat zoo veelzijdige bemoeiing, zoo veelzijdige verantwoordelijkheid met zich brengt. Wc behoef slechts enkele der vereischten fe noemen, waaraan een goed commisaris van politie moet voldoen om de mooi-- lijkhoid van het ambt te schetsen. Een juist oordeel over het volk van deze stad, kennis van zijn aard en van zijn eigenaard. Takt, die merkwaardige eigenschap, die iedereen opmerkt wanneer ge haar niet bezit en die niemand in het oog valt, wanneer ge die juist in toepas sing brengt. Kennis van Uw vak, een juist oordeel omtrent de plichten en rechten van het personeel, organiseerend en beve lend talent liebt Ge in Uwen diensttijd U al eigen gemaakt, Ge zult ze liier in toe passing moeten brengen. Daarnaast verwacht ik meer van U. Voortgang met moderniseering van den politiedienst, verbetering der opleiding, verheffing van het peil der politie, en bo venal verwacht ik dat het U zal geluk ken bij de bevolking de overtuiging te doen post vatten, dat de politie haar vriend, haar helper is. Waar de burgerij dit zelve nog niet inziet, mogen Uw man nen door hun houding een juister begrip afdwingen. Leiden is in de laatste tien a twintig jaren van een stille stad geworden een stad waarvan de levendigheid, do bedrij vigheid iedereen, vooral de niet-Leide- naars, zeer sterk opvalt. Die levendigheid beteekent meer zorg voor de politie, groo- tere waakzaamheid en ge zult bemerken, dat de taak der politie te Leiden zich uit breidt en dat zal vraagstukken opleveren aan de oplossing waarvan wij samen hard zullen moeten werken. Ik noem de organi satie van verkeerspolitie en de vraag, die hier de gemoederen bezig' houdt of poli tie, brandweer en hulpdienst zullen wor den samengevoegd. Al deze moeilijkheden, Mijnheer Meijer, behooren U niet af te schrikken, maar in tegendeel, als ik U juist beoordeel, dan zullen ze U juist aantrekken en zullen zij U lust geven om hier wat goeds tot stand te brengen. Gelegenheid daartoe bestaat er te over. En nu, heeren hoofd-inspecteurs, inspec teurs, hoofdagenten, brigadiers en agen ten, alsmede het administratief personeel, stel ik U Uwen nieuwen chef voor. Ik kan zelfs van U eischen, dat ge dien nieuwen chef zult gehoorzamen, dat ge hem zult dienen, maar ik wil U dit zelfs niet ver zoeken, overtuigd als ik ben, dat ge dit ook uit eigen beweging zult doen. Ik geloof dat ook Uwe belangen door deze benoe ming gediend zijn en hoop eerlang de be vestiging daarvan te krijgen door liet ont staan van een eendrachtige samenwerking van het geheele corps. Thans verklaar ik U, Mijnheer Meijer, geïnstalleerd in Uw ambt en wensch den nieuwen Commissaris van Politie voor spoed en heil. De waarn. commissaris, de heer Bal foort, dankte vervolgens den burgemees ter voor de waardeerende woorden, die deze tot hem had gericht, en voor de krachtige steun en de aangename wijze van bespreking, van hem ondervonden. Hij zal steeds met voldoening op den tijd van zijn commissariaat terugzien. Spr. wensch- te ook den nieuwen commissaris geluk en reikte hem het ambtelijk lint over. De nieuwe commissaris, de heer R. J. Meijer, nam daarop het woord. Het zij mij op de allereerste plaats ver gund, zeide spr., een woord van eerbiedi gen dank te brengen aan H. M. de Konin gin, dat zij mij op deze plaats benoemd heeft. Op de tweede plaats bracht spr. dank aan den burgemeester voor de vriendelij ke en ernstige woorden, tot hem gespro ken, maar ook voor de medewerking, wel ke hij bij zijn benoeming heeft mogen on dervinden. Toen de benoeming geschied was, ontving spr. een telefonische geluk- wensch van den burgemeester, waarbij deze zeide, dat de benoeming zijn volle instemming had. Op gevaar af van zelf verheerlijking beschuldigd te worden, meent spr. uit deze woorden en de onder vonden medewerking, de conclusie te mo gen trekken, dat men denkt iemand gevon den te hebben, geschikt en bekwaam om belast te worden met de leiding van het politie-corps. Spr. hoopt, die verwachting niet teleur te stellen. Hij kan de verzeke ring afleggen, dat hij met alle kracht zal werken aan de verantwoordelijke taak, die hem heden op de schouders wordt gelegd. De nieuwe commissaris hoopte, dat hem kracht en wijsheid zou worden gegeven, om die taak naar behooreh te vervullen. Zoowel de gelukwenschen aan hem ge zonden bij zijn benoeming als do cloor den burgemeester gesproken woorden, ziet spr. als voorteekenen, die hoopvolle beloften voor de toekomst inhouden. De kennisma king met het corps is thans uiteraard vluchtig. Spr.'s streven is echter steeds geweest en zal het ook in de toekomst zijn, de menschen niet alleen te kennen, van naam, maar ook in en door hun werken. De heer Meijer achtte het echter niet het geschikte oogenblik thans uiteen te zet ten, wat onder het werken van een politie man moet worden verstaan. Waarom spr. prijs stelt op een goede kennismaking? Omdat hij wanneer zich gevallen voordoen, waarin geoordeeld of veroordeeld moet worden, hij in de eerste plaats goede voorlichting noodig heeft. Die voorlichting zal hij in den eersten tijd ten zeerste behoeven. Wel kon spr. zeggen, dat hij alleen prijsstelt op objectieve voor lichting, waaronder hij verstaat voorlich ting, ontdaan van alle persoonlijke anti- of sympathieën voor personen of toestan den. Die voorlichting verwacht spr. op de eerste plaats van het corps zelf. Op de eerste plaats van den heer Balfoort, die op zoo eminente wijze het interregnum heeft waargenomen. Spr. doet geen be roep, maar hij rekent op loyale medewer king, zooals hij rekent op de medewerking van de inspecteurs, de hoofdagenten en de administratieve ambtenaren. De commissaris hoopt, dat ook de briga diers en agenten naar beste weten zullen medewerken aan de schoone taak, die de politie te vervullen heeft. Alleen door al- geheelc samenwerking kan de politie zich ten volle in dienst stellen van de samen leving. De moeilijke taak, aan de politie gegeven, zal dan cloor de Leidsche burge rij op juiste wijze wórden gewaardeerd. Spr. hoopte ten sluUe, dat dit een van de resultaten zou zijn van zijn werk in deze gemeente. Hierna werd van het geheele gezelschap een photo gemaakt. 40-jarig jubileum. Heden herdacht mej. J. v. Snicht den dag, waarop zij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Woutcrlood. Vanmorgen werd de jubilaresse aller eerst door den directeur, den heer W. Wou- terlood hartelijk gelukgewenscht, waarbij deze in 't bijzonder wees op haar getrouwe plichtsbetrachting en haar dank bracht voor al het werk, door haar naar best vermogen gedaan. Spr. wenschte haar toe, dat zij nog eens haar 50-jarig jubileum in de beste gezondheid mocht vieren. Deze gelukwensch deed de directeur vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Daarna begaf de jubilaresse zich naar het magazijn, waar zij de gelukwenschen van het magazijnpersoneel in ontvangst had te nemen en zij de plaats, waar zij gewoon is te werken, versierd zag. Na ook op de administratie de gelukwenschen van het kantoorpersoneel ontvangen te hebben, bracht de jubilaresse den verderen dag in huiselijken kring door, waar in den loop van den dag de huisgenooten van den di recteur van hun belangstelling deden blij ken. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer H. Riebeek zijn 25-jarig jubileum in dienst der poste rijen. Zooals we vorige week ïeeds in een aankondiging van het jubileum schreven geniet de heer H. Riebeek in wijden kring sympathie en zijn vele vrienden en ken nissen hebben zulks op overtuigende wijze tot uitdrukking gebracht cloor den jubilee renden postbode dezen dag tot een onver getelijke te maken. Des morgens te half tien werd in de kloosterkerk aan den Haagweg de plech tige hoogmis opgeilragen tot. intentie van den jubilaris en diens familie. Terwijl reeds verschillende gelukwen schen den heer Riebeek waren toegezwaaid door vrienden en bekenden werd hij des middags te 12 uur door collega's en supe rieuren ten zijnon huize, de Genestet- straat 26, gecomplimenteerd. Het. eerst kwam de afdeeling Leiden van den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel haar opwachting maken in de personen van voorzitter en secretaris, de heeren Langeveld en Smit, die den collega-bond s- vriend hartelijk gelukwenschten en hem namens de afdeeling een enveloppe met inhoud overhandigden Daarna werd de heer Riebeek toegespro ken door den lieer Bosch, voorzitter der jubileumclub van het postpersoneel, die den heer Riebeek prees om zijn hartelij ken, amicalen omgaïïg, bij wien het een lust is te werken. Spr. uitte zijn beste wensehen voor de verdere loopbaan van den jubilaris. Als stoffelijk blijk van waar deering en aandenken aan dezen dag bood de heer Bosch clen jubilaris een fraaie theekast aan, die zeer in den geest viel van den feesteling zoow el als van zijn huis genooten. Ook een bloemstuk viel den ju bilaris ten deel van de jubileumelub. Een groote eer en voldoening was het voor den heer Riebeek, dat de directeur van het post- en telegraafkantoor, de heer Kluit, zelf den jubilaris kwam comi limen- leeren. Die attentie werd door den heer Riebeek en huisgenooten op zeer hoogen prijs gesteld. In zijn dankwoord tot den directeur deed de jubilaris zulks clan ook uitkomen. Daarmede was het meer officieele ge deelte van de huldiging ten einde, doch clen geheelen verderen dag bleef het een gaan en komen van vrienden en bekendèn, die den jubilaris kwamen complimenteeron met zijn 25-jarig feest. Sint-Antonius-P/itronaat. Gisteravond werd in het Sint Antonius- patronaat een uitvoering gegeven voor de ouders der jongens en enkele genoodigden, ter viering van het feest van Sint An ton ius. Nadat te 8 uur Pater van Lubeck, pa tronaatsdirecteur, den avond geopend had, en met de afwerking van het program zou worden begonnen, volgde er allereerst een kleine verrassing. De oudere jongens, die het feit, dat het patronaat 10 jaar bestaan heeft, niet onopgemerkt wenschten te la ten voorbijgaan, boden den eerw. direc teur *eenige kleinere geschenken aan. Te vens werd den heer Heijdeman, die gedu rende 10 jaar secretaris van het patronaat is geweest en als regisseur ongetwijfeld veel voor het patronaat heeft gedaan, een rookstandaard aangeboden door de too- neelclub. Daarna volgden als eerste num mers een paar zangstukjes door eonige patronaatsjongens gevolgd door een decla matie: Hulde aan de groote manneri, waarin de verheerlijking der „sporthelden" goed aan den kaak werd gesteld. Het zangnummer: De klokkenluider, en de voordracht: De huiselijke barometer, vormden het slot van het eerste gedeelte en oogstte een welverdiend applaus. Na de pauze werden de lacht spieren op 'n zwaren proef gesteld. Het blijspel in twee bedrijven „Beroemde pillen", hield van het begin tot het einde de aandacht gevestigd op het spel en het lachen was niet. van de lucht. Werkelijk goed werden de rollen ge speeld, vooral de oude oom en z'n knecht hadden zich hun rollen goed ingedacht. In liet tweede bedrijf vooral kwamen de drie vrienden los en lieten de toeschou wers hartelijk lachen. Over heb geheel een vlot gespeeld stukje, dat door de aanwe zigen wel gewaardeerd werd. Tusschen de twee bedrijven werden er nog eenige kleinere stukjes, zooals voor dracht, zang en declamatie gegeven, het zangstukje „Blijf liever gezond" oogstte veel bijval. Aan het slot van den avond dankte Pa ter van Lubeek allen, die hadden meege werkt tot 't welslagen van dit feest. Een verslag van de opening van de nieuwe Pont-school moeten wij we gens plaatsgebrek tot morgen laten liggen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Mond- en Klauwzeer. De kantonrechter alhier heeft heden in de zaak van den landbouwer A. v. d. M. te Voorschoten, die niet tijdig aan gifte had gedaan van bij hem heerschcncl mond- en klauwzeer, heropening van het onderzoek gelast. Onbevoegd college-loopen. De kantonrechter alhier heeft heden de studenten O. S. G. en J. W. de G., die col leges hadden gevolgd zonder te zijn inge schreven, veroordeeld resp. tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis en 10 boete subs. 10 dagen hehetenis. De eisch luidde 75. subs. 30 dagen hechtenis. PATER CONSTANTINUS CASTELIJN t Te Heerlen is overleden de zeereerw. pater Constantinus Castelijn. Pater Constantinus Castelijn is geboren te Roclofarendsveen 17 Febr. 1872. Na zijn studies voltooid te hebben op het Seminarie Hageveld, trad hij in de Orde der Minderboeders, in het klooster Alverna te Wijchen op 3 October 1890. Zijneerw. werd priester gewijd in het jaar 1896. Daarna was hij enkele jaren ka pelaan te Woerden. Vervolgens gardiaan in de kloosters Maastricht, Weert, Woor den. Gedurende zes jaar is pater Castelijn rector geweest van de kerk te Venlo, van waar zijneerw. is verplaatst naar het kloos ter aan den ;Haagweg te Leiden als tweede rector, in September 1925. Te Lei den is de overledene gebleven tot 31 Dcc. 1926. Toen is pater Castelijn wegens ziekte vertrokken naar Heerlen, naar het klooster en rectoraat Laanderstraat. Daar in zijn eerw. nog cenigen tijd werkzaam geweest in zoover zijn ziekelijke toestand dit ge doogde. Eenigen tijd geleden was de over brenging naar het ziekenhuis te Heerlen noodig. Pater Castelijn, die een' vroom en ijverig priester -was, heeft tusschen zijn bezigheden van onderscheiden ambten nog tijd gevon den voor veel retraites aan kloosterlingen. De overledene heeft tijdens zijn ziekte een stichtend voorbeeld gegeven van geduld en blijmoedigheid. Velen zullen den pater dankbaar in hunne gebeden herdenken. Nieuwe inbraak in het Gooi. 3 5.0 0 0 gestolen. Te Hilversum is wederom ingebroken, thans in het kantoor van den tabaksfabri- BI0SCÖPEN. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. Casino: Afgekeurd. kant J. R. dc G. De inbrekers verschaften zich na de fabriek toegang tot het kantoor en sleepten de brandkast, waarschijnlijk per lorrie naar de fabriek, waar zij de ach terzijde opensneden en den inhoud, onge veer ƒ35.000 ontvreemdden. Dc politie stelt een onderzoek in. Verstoorde boerenbruiloft. Een der gasten doodgestoken. 1 Uit Oldenzaal wordt ons gemeld: Op een feestpartij ter gelegenheid van een a.s. boerenbruiloft op het erf Sanderink op Aust te de Lutte bij Oldenzaal speelde zich gisteravond een bloedig drama af. De 28-jarige ongehuwde J. Haarman werd na een korte woordenwisseling door een der gasten met oen mes in het hart gestoken. Hij overleed na. eenige oogenblikken. Twee- doktoren en de marechaussee uit Olden zaal waren spoedig ter plaatse. De dader, de 21-jarige bakkersknecht H. K. 'fiït de Lutte, is gearresteerd. DE TRAGEDIE AAN DE P00U Ook Baboesjkin wordt vermist. Nieuwe landingspogingen. ROME, 1 Juli. Thans wordt ook de Russische vliegers Baboesjkin vermist. De Russiche ijsbreker „Malygin" heeft ge mold, dat Vrijdagavond 9 uur 20 het vlieg tuig van Baboesjkin naar het Foyn-eiland was vertrokken. Het toestel bleef slechte 20 minuten in radio-telegrafische verbin ding met de „Malygin". Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De Russische ijsbreker „Ivrassin" voer Zaterdagochtend om Denen-Eilnad, hield zich niet op in Virgo Baai en bevond zich des avonds reeds in de Hinlopen-straat. Het schip zal via de Noordkaap trachten, dc Viglieri-groep te bereiken. Tegen den' avond draaide de wind naar het Oosten. De „Braganza" zit niet langer vast in het ijs. Majoor Ravazzoni heeft opnieuw een vc.kenningsvluchfc van 5 1/2 uur volbracht om naar Amundsen te zoeken, maar ook ditmaal zonder resultaat. De hulpexpeditie. OSLO, 2 Juli. (V.D.) Naar uit Spitsber gen geseind wordt, zijn de beide Italiaan-* sche vliegtuigen, het groote Zweedsche watervliegtuig en een klein Finsch vliog- tuig in den afgeloopen nacht opnieuw op gestegen. De weersomstandigheden zijn in zooverre Verbeterd, dat volgens berich ten van luitenant Lundborg de mogelijk heid bestaat, aan den Noord-Oostkust van liet lcarnp op de ijsschots te landen. Ile« Finsche vliegtuig, dat met ski's is uitgerust, zal trachten de Lundborg-groep te redden. Verder wordt nog gemeld, dat. de Russi sche ijsbreker „Krassin" zich buiten de Ilinloopenstraat bevindt en zal trachten naar do Lundborg-groep door te dringen. De „Tanja" heeft zich naar de Advent- baai begeven. DE MIJNRAMP IN FRANKRIJK. Nog 20 mijnwerkers in de mijn? Het aantal slachtoffers wordt dan 70. PARIJS, 2 Juli. (V.D.). Naar nog nader omtrent den mijnbrand in Roche Ia Mo lière gemeld wordt, moet de mijn, waarin de ramp heeft plaats gehad, zeer gevaarlijk zijn. Do laatste brand is in het jaar 1923 uitgebroken, doch deze kon toen zonder verlies van menschenlevens gebluscllt wor den. Volgens mededeelingen, welke do „Volontc" ontvangen heeft, zou de brand sinds drie jaar niet gcbluscht zijn, zoodab do mijngassen zich op sommige plaatsen ophoopen. Volgens hetzelfde blad zijn in strijd met de officieele mededeelingen nog 20 mijnwerkers in de mijn opgesloten, voor wie geen hoop op redding meer bestaat, zoodat liet totaal aantal dooden ongeveer 70 zou bedragen. Do communistische ka merfractie heeft een- interpellatie over do schuldvraag van dit mijnongeval ingediend Zij eischt do onmiddellijke ondersteuning van de achtergeblevenen. Groote brand. BERLIJN, 1 Juli. (V.D.). Gisteren heeft een groote brand gewoed in dc houtop slagplaats van de Anhaltischen Walzwerk en Leopold Hall in de nabijheid van Hall. Hot was te danken aan do gunstige wind richting, dat de stad Resslaue welke ove rigens groot gevaar liep, niet in vlammen /h opgegaan. De schade wordt op 1 mil- lioen mark geschat. Hl) i ifcrtUAM, 2 Juli. Vee. Aange voerd: 595 vette runderen, 297 vette kalve ren, 351 schapen, 1144 varkens. Prijzen: koeien 5154 4618, 3439; ossen 5053, 4648, 43; kalveren 7072.5, 0065, 47.5 50; schapen 2834; lammeren 2023; var kens 33, 29.5, 29. Koeien en ossen handel gewoon, prijzen weinig veranderdvette kalveren handel slecht, praijzen iets hoogcr; schapen en lamineren handel slecht, prijzen gedrukt; varkens handel tamelijk, prijzen iets min der. AMSTERDAM, 2 Juli. Vee. Aanvoer: 430 vette koeien: le kw. 1.101.18, 2e kw. 0.901.10. 3e kw. 0.700.90, mindere soor ten 0.62—0.70; 130 melk- en kalfkocien 280 —400; 150 vette kalveren le kw. 0.80—0.90, 2e kw. 0.70—O so, 3e kw. 0.64—0.70 81 nuch tere kalveren 10—18; 41 schapen 40—46; 700 varkens, Hnll., Óverz. en Geldersche: le kw. 0.77—0.78, 2e kw. 0.76—0.77; vette varkens 0.73—0.76; 85 paarden 100—225. 3-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3