Letteren en Kunst ONDERWIJS. Buitenl. Berichten. SPORT. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 29 JUNI 1928 DE H. NICOLAAS IN DE KUNST. Wij kenne alen den H. Nicolaas. Hij is de Sint Heer Klaas, afgekort tot Sinterklaas, die in gezelschap van zijn zwarten knecht iederen winter uit Spanje komt met een stoomboot, bij aenkomst op leen schimmel stijgt en dan op mysterieuze wijze 's nachts over dakpannen en schoor- eteenen galoppeert. Zóó kennen wij hem allen, grooten en kleinen. Deze Sinterklaasfiguur is van Germaan- schen oorsprong, evenals de figuur van Zwarte Piet en dat het Germaansche bij geloof de persoon van den ouden bis schop van Myra heeft uitgekozen om aan een oud volksfeest een Christelijk tintje te geven, heeft de heilige wel een beetje aan zichzelf te danken. Want hij was een groote weldoener. Hij was een echte heilige uit den ouden tijd, een heilige in grooten stijl, een man, die de volksziel imponeerde door zijn mildheid en beeldende kunstenaars wist te inspireeren. Maar om den heiligen Nicolaas van die zijde te leeren kennen, moeten wij niet zoeken in onze Noordelijke landen, maar in de meer Zuidelijke en Oostelijke lan den. Daar immers werd de heiliga gebo ren en leefde hij. Patara in Klein-Azië zag hem in de derde eeuw geboren worden. Daar groeide hij op en later vinden wij hem terug als bisschop van Myra, even eens in Klein-Azië gelegen, waar hij stierf omtrent het jaar 340. Hij wordt in de geheele Oostersche Kerk als een der grootste heiligen gevierd, doch ook in Italië had het volk reeds vroeg een groote vereering voor hem. Zoodoende kwam het, dat visschers in het jaar 1087 zijn gebeente meenamen naar Bari in Zuid-Itali, waar de relieken thans nog jaarlijks in triomf worden rondgedragen. Om aan den grooten heiligen Nicolaas, wiens figuur door het Sinterklaasfeest hier geheel legendarisch dreigt te worden, meer bekendheid te geven, heeft pastoor P. Koelman, aan wien in het Ondiep in het bisdom Utrecht de bouw van een St.-Nicolaas-kerk is opgedragen een map doen vervaardigen in koper-diepdruk van 36 prentkaarten, waarop voorstellingen Van den H. Nicolaas naar bekende schil derijen en gravures. Er is bijgevoegd een levensbeschrijving van den H. Nicolaas van de hand van pater Donatus van Adrichem O. F. M. die tevens de afbeel dingen verschafte en den tekst erop ver zorgde. Er zijn heel oude en heel mooie voor stellingen bij. Zoo is er een afbeelding van een met zilver opgelegd schilderstuk, dat in 1319 door koning Urosius van Ser vië op het graf te Bari werd geplaatst; ©en bas-relif uit de 14e eeuw, schilderwerk van Fra Angelico, Benvenuto, Francesco Morone, Ghirlandaio en andere bekende namen. De meeste afbeeldingen zijn uit Bari, Milaan, Home, Venetië, Florence enz. dus uit Italië afkomstig. Slechts éér Nederlandsche meester is er' tusschen, n.l. Otto van Veen (15581629), die op ma- jestrale wijze St.-Nicolaas afbeeldt terwijl hij de bekende bruidschat voor de drie dochters van den armen edelman door het venster werpt en op een andere schil derij, terwijl hij als bisschop tijdens een hongersnood graan onder de hongerende bevolking laat uitdeelen. Dat deze Neder lander de eenige is onder al de Italianen, die St.-Nicolaas als heilige schilderde en niet als den welhaast profanen Sinter klaas, is wel een bewijs, hoe weinig de ware H. Nicolaas hier in deze streken bekend is. Tveens een bewijs, hoe goed pastoor Koelman er aan deed om deze even fraaie als leerzame map te doen uit geven. De prijs bedraagt ƒ3.een be drag, dat de map volkomen waard is en tevens ten goede komt aan de St.-Nico- laas-kerk. Het adres van pastoor P. Koelman is Geraniumstraat 15bis, Utrecht. VA C ANTI E LEER GANG. Meer dan ooit doet de onderwijzer bij het lager onderwijs een hoogst nuttig werk, als hij ditmaal bijzonder aandacht schenkt aan den Vacantieleergang op 15 en 16 Augustus a.s. te Utrecht, georganiseerd door het Centraal Zielkundig Beroepskan toor. De reden ligt voor de hand. De invoe ring der zevenjarige leerverplichting brengt op onze lagere scholen nu overal een goed georganiseerd zevende leerjaar. Aan het huidige schoolsysteem wordt een uitbouw toegevoegd, waarvan de bewoners psycho logisch en psychisch een ander beeld gaan vertoonen dan in den zesklassigen onder bouw. De Psychologie der Rijpere Jeugd mag ons niet geheel vreemd zijn, omdat de la gere school nu met de prepuberen te doen krijgt. De cmfwyvbgkqzeaovbgkqvbgkqvb ling der beide groepen (prepuberen en pu beren) aangaf, wordt de laatste jaren ge steund door een Bteeds wetenschappelijker wordende behandeling van het vraagstuk. De opleiding der doceerenden in Neder land, behoudens bij het Nijverheidson derwijs voor Meisjes voorziet in het alge meen niet in de behoefte om de vereischte kennis aan te brengen. Dankbaar mogen wij daarom de te Utrecht geboden gelegenheid aangrijpen, om ook dit vraagstuk serieus binnen de kringen onzer belangstelling te trekken. Maar de contact-punten zijn meerdere. Talloos zijn de onderwijzers(essen). die via de Patronaten met de Jeugdbeweging in aanraking komen. Voor hen gelden dezelfde klemmende redenen tot het bezoeken van den cursus. Ten slotte de Beroepskeuze. De richtige werking van dit Instituut hangt plaatselijk ook af van de medewerking van den on derwijzer. Dat leert de ervaring. Een andere ervaring is, dat het vraagstuk der Beroeps keuze aan actualiteit wint en daarom meer en meer tot een Btuk practijk uitgroeit. De medewerking van den onderwijzer zal even wel alleen dan nut stichten, als een voor afgaande scholing hem in staat stelt tot doelbewuste medewerking. Vele ernstige motieven zijn er dus aan wezig om een dringend beroep te doen op de collega's, dat zij er den gang naar Utrecht voor over hebben. Rijker aan ken nis en meer geprepareerd voor hun taak zullen zij dan hun dagelijkschen arbeid tot heil der rijpere jeugd hervatten. H. G. die Boer, Voorz. St. WillebrordusVFederatie. ONGELUKKEN. Hongersnood in Galicië. Epidemieën onder de bevolking. In het district Mospisk in Oost-Galicië is hongersnood uitgebroken. Er beginnen epidemieën onder de bevolking te heer- schen. Aanvaring. Negen vrouwen en kinderen gewond. Naar een Wolff-telegram meldt is giste renochtend bij een sluis aan de Oosthaven te Berlijn een sleepboot in aanvaring ge komen met een plezierboot, waarmede kin deren met hun ouders en onderwijzers een tocht maakten. Het stuurrad van de sleepboot kwam op het dek van de plezierboot terecht, dat onder den last bezweek, waardoor negen vrouwen en kinderen gewond werden. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Friedrichshaven overgebracht. De aardbevingen in Bulgarije. Een paniek onder de bevolking. De aardschokken, die zich sinds twee maanden in het Bulgaarsche aardbevings- gebied steeds herhalen, waren gisteren weer bijzonder hevig. Een paniek heeft zich van de bevolking in het geteisterd gebied meester gemaakt. Brand op een olieterrein. Dinsdagavond ontplofte te Hamburg in een der loodsen van de mineraaloliefabriek Albrecht Co., vermoedelijk door ontbran ding een olietank, waardoor een groote brand ontstond. De wind wakkerde het vuur aan, dat zich mededeelde aan in de nabijheid srtaande loodsen, waarin zich eveneens olie bevond. De brandweer, die met acht auto's en vier booten aanrukte, slaagde er in het hoofdgebouw en de groote machineruimte voor het vuur te redden. De nieuwe Landru. Het politie-onderzoek. Men heeft nog geen spoor kunnen ont dekken van Jerome Drat, den nieuwen Landru uit Marseille, maar de politie is te weten gekomen dat de moordenaar, op den avond van de ontdekking van den moord op mej. Stel, welke ontdekking geleid heeft tot het onthullen van een heele reeks misdaden, moeite heeft gedaan bij verschillende kennissen, om reisgeld te 'leenen. Blijkens de mededeelingen van getui gen, die in de omgeving van de „Madets" wonen, heeft hij in de villa „Geneviève" minstens zes verloofden gelokt. Nu de politie de correspondentie van den moordenaar in handen heeft en daar door de namen en adressen van verschil lende vrouwen, die op de huwelijksadver tenties van Drat schreven, heeft zij naar het al of niet nog in leven zijn dier vrou wen een onderzoek ingesteld. Van enkele weet men reeds, dat zij gelukkig aan het gevaarlijk heerschap ontsnapt zijn. Een bankbeambte vermoord. Naar uit Hamburg wordt gemeld, dron gen gisteren drie mannen in de betaalaf- deeling van het filiaal van de West-Hol- steinsche Bank in de gemeente Bramfeld binnen. Onder bedreiging met hun revolvers eischten zij van den daar aanwezigen em ployé afgifte van het geld, dat hij onder zijn beheer had. Toen de beambte weiger de aan het bevel te voldoen, schoten de bandieten hem neer, terwijl zij in de andere kantoorkamers schoten, om de daar werk zame employé's vrees aan te jagen. Zij wisten uit het gebouw te komen, maar werden achtervolgd. Voortdurend op hun achtervolgers vurend, konden zij echter ontkomen. Geld is hun intusschen niet in handen gevallen. Tegenbezoek bij „IJzeren Gustaaf". Als antwoord op de droschke-tocht van den „IJzeren Gustaaf" van Berlijn naar Parijs, is gisteren de eerste auto, welke de Peugot-fabrieken in 1885 hebben vervaar digd, met twee journalisten in opdracht van de „Volonté" van Parijs naar Berlijn ver trokken. De wagen is „Locarno" gedoopt. De eerste Hongaarsche vrouwelijke advocaat. Naar de Pester Lloyd bericht, heeft dr. Margit Ungar verleden Zaterdag het laat ste gedeelte van het examen afgelegd, dat door de Hongaarsche wet van doctoren in de rechten nog extra verlangd wordt, wan neer zij als advocaat willen fungeeren. De promotie van dr. Ungar, die de eerste vrouw is, die tot den Hongaarschen advoca- tenstand wordt toegelaten, geschiedde „summa cum laude". Drie leeuwen met drie schoten geveld. Een geoloog, zekere heer van Soelen, heeft op zijn inspectiereis in de olievelden te Inhaminga in Portugeesch Oost-Afrika zijn vaardigheid als schutter bewezen. De heer van Soelen, die stokdoof is en een electrisch gehoorapparaat draagt, ver wondde een wrattenzwijn op 1.5 mijl van zijn hol, en het volgend, zag hij het in een dicht boschje springen. De jongens rapporteerden zijn geschreeuw en het brullen van een leeuw, in wiens muil het beest was geloopen. Van Soelen hoorde een verward lawaai en dacht, dat de jongens op de aanwezig heid van een luipaard wezen. Hij had ech ter maar vier patronen. Hij schrijft: „Wij liepen om het boschje heen en stonden opeens op 36 pas van drie leeuwen. Toen ik ze neergeschoten had, rap porteerden de jongens, dat er ^één nog kreunde". Van Soelen trok terug en wachtte op meer munitie, waarna hij den gewonden leeuw afmaakte. Ofschoon dit zijn eerste ontmoeting met leeuwen was, raakte hij er drie in drie scho ten, terwijl er twee noodig waren om den gewonden leeuw te dooden. De honderd grootste banken. Kapitalen om te duizelen. Nu dat er overal spraak is van samen werking en samensmelting van banken is het niet van belang ontbloot eens na te gaan waar de machtigste banken gevonden worden en met welk kapitaal zij werken. Onder de 100 grootste banken der wereld zijn er volgens de V. E. V. berichten 41 in de Vereenigde Staten; 21 in Engeland; 6 in Schotland; 5 in Duitschland; 5 in Ja pan; 4 in Canada; 4 in Australië; 4 in Frankrijk; 2 in Italië; 2 in China; 2 in Ar gentinië; 2 in Zweden; 1 in Nederland; 1 in Ierland. In de Vereenigde Staten vindt men dus bijna de helft der groote bankonder nemingen, waaronder er 20 te New-York gevestigd zijn. Van de 21 in Engeland zijn er 17 die te Londen hun zetel hebben. Toch zijn het de Engelsche banken die met de grootste kapitalen werken. De Midland Bank Ltd. Londen, heeft een kapitaal van 11.073.825.000 fr.; een reserve van 12.603.150.000 fr.; en fr. 327.578.300.000 de posito's. De Lloyds Bank Ltd. Londen heeft respectievelijk 13.833.925.000.frank en 8.750.000.000 fr. en 309.692.610.000 frank. Daarop volgen de Westminster Bank Ltd. en de National Provincial Bank Ltd. De drie eerste banken te New-York zijn: de National City of New-York met'respectie velijk 13.125.000.000 frank; 12.455.800.000 fr. en 223.132.175.000 frank. De chase National Bank, New-York, met resp. 8.750.000.000 fr.; 9.743.125.000 fr.; 138.059.325.000 fr. De Gua ranty Trust Cy, New-York, met respectie velijk 5.250.000.000 fr.; 6.481.475.555 frank en 126.005.075.000 frank. De bijzonderste Italiaansche bank ie de Banca Commerciale Italiana van Milan. In Duitschland heeft men de Duitsche Bank met respectievelijk 6.300.000.000 frank; 4.064.200.000 fr. en 63.378.350.000 frank. In Japan heeft men de Yasuda Bank Ltd. To kio met respectievelijk 7.628.000.000 frank; 5.438.375.000 fr. en 51.025.975.000 fran. Ook de Nederlandsche Hand. Mij. van Amster dam, komt op het voorplan. Vermelden wij nog de Svenska Handelsbanken te Stockholm; de Banco de la Provincia te Buenos-Ayresde. bank of Montreal. CRICKET. HOLLAND—BELGIE. Zaterdag en Zondag op het A.S.C.-terrein. Na vele jaren verstoken te zijn geweest van internationale wedstrijden, zal Leiden eindelijk eens de voorkeur hebben een ontmoeting tusschen twee landen binnen haar veste te hebben. Op het A.S.C.-ter rein aan de Kempenaerstraat zal Zater dag 30 Juni en Zondag 1 Juli de jaar- lijksche ontmoeting tusschen Holland en België plaats vinden. De laatste interna tionale cricketwedstrijd in Leiden dateert van 1904, toen de Beerschot C C. op haar toer door Holland tegen Ajax speelde. Tot nu toe werden de ontmoetingen met buitenlanders hoofdzakelijk gehouden in Den Haag, Haarlem, Amsterdam of Bilt- hoven. Uit een oogpunt van propaganda is het zeker goed gezien dit keer Leiden uit te kiezen, waar de strijd zal plaats hebben. Het Belgische elftal is eigenlijk niet de ware vertegenwoordiger van onze zuide lijke naburen, daar op één persoon na allen in België wonende Engelschen zijn. Daar de Belgen zelf weinig de cricket- sport beoefenen, wordt het lang niet zoo veel gespeeld als in Holland en hebben daardoor minder keus in bun spelersmate riaal. Tot voor den oorlog was Holland dan ook het meest zegevierende team. Van de 13 wedstrijden werden er 10 ge wonnen, 2 verloren en één niet uitge speeld door den regen. Na den oorlog werd eerst in 1924 weer een officieele internationale ontmoeting gespeeld. Maar toen waren de Engelschen en Belgen sterker. In de volgende wed strijden hebben zij getoond voor Holland niet meer te hoeven onderdoen. De eerste officieele HollandBelgië- wedstrijd dateert van 1905. Voor dien tijd was het de Beerschot C.C. (hoofdzakelijk uit Engelschen bestaande) die de Belgi sche eer in Holland trachtte op te hou den. In dezen eersten officicelen wed strijd speelde toen o.a. mee J. Rincker, die met de cijfers 47 al zeer gevaarlijk bleek voor de batsmen. Nu, na 24 jaar, is hij de eenige overgeblevene van de oude garde, die men nog waardig acht den aan val op de Belgen op zich te nemen. De andere bowler in 1905, n.l. C. J. Postuma, hoewel dit seizoen nog spelend en nog steeds een gevaarlijk bowler, heeft men te oud gevonden om dezen twee-daagschen strijd te kunnen volhouden. De hoogste score tegen België, is die van J. C. Schroder met 117 runs in 1908. In dezen wedstrijd speelde Eigeman (de captain van Ajax) zijn eersten wedstrijd voor het vertegenwoordigende Holland- sche elftal. In het Belgische elftal is Alpen een oud-gediende, daar hij reeds in 1907 voor België uitkwam. Behalve Rincker zijn de overige spe lers allen van de jongere garde. H. C. C. is met 7 spelers het best vertegenwoor digd. Verder leveren V. R. A. 2 spelers, R. W. en Haarlem 1 speler. Er is dit keer bij de keuze van het team meer op het batten gelet dan op het bowlen. Slechts 4 spelers komen in aan merking voor den aanval, n.l. Rincker, Maas, M. Janssen en G. Schill. Misschien kunnen v. d. Bosch en v. Manen nog als change-bowlers gebruikt worden. Zooals gezegd is het batten goed verzorgd en is iedere speler in staat een goede score te maken. A. de Beus is de beste wicketkec- per in Holland en zal de bowlers wel meehelpen aan het veroveren der wickets. Over de krachten van het Belgische team kunnen wij niet oordeelen, waarom wij voorspellingen achterwege zullen la ten. De wedstrijden vangen morgen aan te 's middags ongeveer half drie en Zondag morgen te 11 uur. De teams, die morgen in het veld ko men zijn: Holland: A. M. de Beus (aanvoer der), M. Janssen, A. en G. Schill, H. v. Manên, W. v. d. Bosch, ir. E. Neuerburg, J. Rincker, W. Glerum, A. Maas en P. v. Bueren. België: Alpen (aanvoerder), Wright, Wallen, Fuller, Bridges, Dauncy, H. Wat son, Morgan, Soones, Henderson en Hay- nes. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Öm het Landskampioenschap. Zondag 8 Juli a.s. zal in bet R. K. Sport park te Arasterdam de ietuinwedstrijd ge speeld worden om het !an i n«:mpio« nschap /der R. K. Federatie tusschen „Wilskracht" van Amsterdam en „Venlo" uit Venlo. Het bestuur van de R. K. Sportvereeni- ging „Wilskracht" wil dezen dag tot een bij zonderen propagandadag maken voor de Roomsche sport. Er is een extra reclame-actie op touw gezet. Het keurig ingerichte katholieke sportpark van de hoofdstad, dat gelegen is aan den Middenweg even vcorSij de Kruis- laan is voorzien van een overdekte tribu ne, en biedt plaats aan ongeveer 5000 per sonen. Voor den grooten strijd zal een jurioren- wedstrijd worden gespoeld tusschen Wils kracht" en de „Meer" junioren, waarvoor een medaille beschikbaar is „esteld. Voorts heeft de d reotie van de „A:n- stelbode" twaalf draagmedailles ter I e- schikking gesteld van het team, dat hot Nederlandsch kampioens ;bop. zal behalen. Verschillende officieele personen zullen worden uitgenoodigd, zoodat verwacht wordt, dat dé 8e Juli een prachtdag vordt voor de Roomsche sport 1 LAWNTENNIS. De Interacademiale wedstrijden. Deze wedstrijden, welke gespeeld wer den op de banen van den Delftschen Ten nis Bond zijn gisteren geëindigd. De uitslagen luiden: Enkelspel: F. van Deventer (Rotterdam) si. A. J. van Rhede van der Kloot (Leiden) 64, 46, 62 L. Heyneker (Utrecht) si. H. M. A. van Ber- kel (Delft) 6—4, 2—6, 6—4: W. F. Weber (Rotterdam) si. J. Vinkenborg (Utrecht) G3, 97 W. Marinkelle (Leiden) si. G. J. A. Jannink (Amsterdam) 61, 60. Dubbelspel: A. A. Pasteur cn P. M. Schoorel (Delft) si. J. H. C. Muller en G. van Maanen (Utrecht) 61, 64; H. Ree rink en P. Meeter (Amsterdam) bL Jelle- ma en Theunissen (Rotterdam) 57, 61, 75J. Kroeze en J. C. Abendanon (Lei den) si. Jellema en Theunissen (Rotter dam) 62, 65. In de uitslagen welke gisteren gepubli ceerd werden heeft een naamsverwisseling plaats gehad. In het eerste team van Am sterdam speelde niet mede de heer P. Meeter doch de heer F. van Dijk. De uitslag is dus als volgt: 1. Utrecht, 14 gewonnen partijen; 2. Leiden, 13 gewon nen partijen (3114 en 2716 sets)3. Delft, 13 gewonnen partijen 4. Rotterdam, 8 gewonnen partijen5. Amsterdam, 2 ge wonnen partijen. Gisterenavond had op de sociëteit Phoe nix te Delft do prijsuitreiking plaats door den heer R. E. Lamon Trip, president van den Senaat van het Delftsch Studenten Corps. ATHLETIEK. R. K. Athletiek-Vereeniging „Rood Wit". Woensdagavond vergaderde bovenge noemde Sportvereeniging in het St. Anto- niuspatronaat' ter behandeling van Statu ten, Huishoudelijk Reglemcn ten ter ver kiezing van eren definitief bestuur. Na artikelsgewijze behandeling van sta tuten en huish. reglement werden dezen met een kleine wijziging door de vergade ring aanvaard en goedgekeurd, terwijl te vens besloten werd op de statuten de Ko ninklijke bewilliging aan te vragen. Bij de daarna volgende bestuursverkie zing werden de navolgende heeren verko zen, welk de functies als vol^t verdeelden: G. Pollmann, Voorzitter; M. Geijer, Vicc- Voorzitter; G. v. Oerle, Secretaris; C. Meuwese, Penningmeester; L. Molkenboer, Commissaris, 2e secretaris. Na een woord van dank aan den heer H. Duindam, penningmeester van 't voor- loopig bestuur, welke om studieredenen meende geen bestuursfunctie te k innen aanvaarden en na mededeelingen omtrent oefeningsuren in clubcostuum sloot de voorzitter de zeer geanimeerde vergade ring. Onze athleten naar Engeland. Naar de Tel. verneemt, zijn de volgen de Hollandscho athleten voor de A.A.A.- kampioenschnppen op 6 en 7 Juli a.s. op Stamford Bridge, ingeschreven: 100 en 200 yards: Van den Berge. 440 yards: Paulen en Broos. Verspringen: De Boer, Pecters, Blan- kers en Welsenes. Vier mijl: Gorbrands. Hoogspringen: Kamstra. Polstokhoogspringen: Van der Zee. WIELRENNEN. De Tour de France. De tiende étappe: Luchon—Perpignart (323 KM.) bracht een overwinning voor het drietal Ledueq, Frantz en De Waele ia 12 uur 27 min. 22 sec.op hen volgden A. Magne, Mortens, Vervaccke, Fontan en M. Bidot in 12 uur 32 min. 46 sec.; daarna P. Magne 12.45.19; Verhaegen, Moineau eo Huot 12.52.04. De eersten van het algemeen klasse ment zijn: 1. Frantz 82 uur 15 min. 7 sec.J 2. De Waele 82.56.12; 3. Mertens 83.14.43; 4. Ledueq 83.17.06; 5. Vervaecke 83.26.19; 6. Fontan 83.27.30. PAARDEN. Het concours-hippique te Hoofddorp. Tot een der belangrijkste prijzen van het Concours Hippique te Hoofddorp, dat Don» derdag 19 Juli a.s. gehouden zal worden, behoort do z.g. „beker van Hoofddorp", uit geloofd voor het internationale springcon cours. Deze beker werd in 1924 gewonnen door It. A. D. Heuff met Kitty (berijder lt. Mingels); in 1925 door lt. Pahud de Mor- tagnes met Kameel, in 1926 door Frh. vorf Langen met Goliath en in 1927 door rit meester C. M. van Bjoernsterna. Dit zal dus de beslissing worden tusschen de 4 prijs- winners, waardoor het springconcours al zeer interessant is geworden. Voor het nummer, waarin de Landelijk© Rijvereonigingen uitkomen en dat steeds een groot aantal toeschouwers trekt, be staat meer dan gewone belangstelling: niet minder dan 9 vereenigingen zullen elkan der op Hoofddorp ontmoeten. WATERPOLO. Noordelijke competitie. Ingesteld is een noordelijke derde klasse waterpolo-competitie in de provincie Gro ningen, omvattende de zeventallen van de zwemclubs te Groningen, Winschoten en Wildervank. Zondag a.s. begint deze afdee- ling met den wedstrijd tusschen Wildervank en Winschoten. POSTDUIVEN. „Vooruit". (Hlllegom). Wedvlucht vanaf Montargis (Fr.), af stand 505 K.M. Dit was tevens de kam pioen vlucht voor oude duiven. Deze wed strijd is schitterend vorloopen. De losla* ting geschiedde te 6.40 v.m. De eerst© en eereprije werd gewonnen door den heer W. Buschman te Lisee. De uitslag is als volgt: 1. W. Buschman, Lisse (geconta- teerd 4.23.7), 2 en 5 C. P. Weijers, 3. G. Maaskant, 4 en 13 J. d© Kuiper, Lisse, 6. J. Bekkers, 7, 9 en 16 W. Buschman, 8, 12 en 20 A. van Riek, 10 en 14 P. J. van der Aar, 11 en 17 L Kraay, 15 P. van Berkcl, 18. H. Kersuize, 19 H. M. J. Willemse. Zondag a.s. houdt „Vooruit" een wed vlucht voor jonge duiven vanaf Dordrecht, De kampioenschappen voor oude duiven werden als volgt behaald: Duif kampioen: 1. C. P. Weijers met 78 p.; 2. W. Busch man met 73 p.3. J. Bekkers met 61 p. 4. W. Buschman met 60 p.5 dezelfde mot 55 p.; 6. A. van Riek met 48 p.; 7. G. Maaskant met 45 p.11.' W. Buschman met 38 p.; 12. A. van Riek met ook 38 p.; 13. P. J. van der Aar met 46 p.13 L. Kraay met 34 p.15 P. van Berkel met 29 p. Hokkampioen is de heer W. Buschman m. 345 p. De wisselbeker werd it jaar gewon nen door den heer C. P. Weijers. DE OLYMPISCHE SPELEN. HET ZWEMTOURNOOL Welke kansen heeft Holland bij de zwem en waterpolowedstrijden. Gaven we in een vorig artikeltje een op somming van de athlctickrecords, aan de hand waarvan men bij de prestaties der Hollandsche athleten kan nagaan in hoe verre zij van de cracks op dat gebied verschillen, hieronder laten we een over zicht volgens van hetgeen op zwemgebied wordt gepresteerd. Ontegenzegelijk hebben de Holland sche zwemmers, meer echter nog de zwem sters op deze Olympiade goede kansen om den naam van Holland hoog t© houden. Vooral van do dames Marie Braun, Mari© Baron en Willy den Turk worden goede resultaten verwacht, omdat zij wereldre cords op haar naam hebben weten te brengen. Wij hopen Blecht-s, dat de training der Olympische candidaten in goede banen geleid wordt en tevens, dat de zwemsters niet te overmoedig worden. Zulks scheen het vorig jaar immers het geval, toen Ma rie Baron enkele malen teleurstelde. Evenwel kan ook oververmoeidheid daar van de oorzaak geweest zijn. In het be gin van dit jaar tooh heeft Marie Baron zich geheel en al van haar inzinking her steld en heeft zij in feilen strijd met haar concurrenten het record 200 M. schoolslag weer op haar naam gebracht. Voorts blijven Marie Braun in het num mer 400 M. vrije slag en Willy den Turk in de 100 en 400 M. rug sterk de aan dacht op zich vestigen. In de heerennummers hebben de Hol landsche zwemmers voor persoonlijke re sultaten niet heel veel kans, zoolang de Zweedsche crack Arne Borg op den vrijen slag en de Duitscber Rademacker in den schoolslag mededingen. De Europeeeche recordlijst ziet er als volgt uit;

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5