UIT DE PERS. SPORT. «ODS MOLEN. De Nieuwe Tilburger schrijft „In 1431 heeft de Sorbonne, de Parij- sche Universiteit, medegewerkt aan de yeroordeeling van de heilige Jeanne d'Arc. De Croix deelt nu mede, dat de studen ten d. w. z. het comité der algemeene studentenvereeniging aan den gemeente raad van Parijs heeft verzocht in 1931 het standbeeld van de heilige in de wijk der Sorbonne het quartier Latin op t.e richten. Een men vraagt een copie van het beeld van Heal del Sarte, dat voor ecnige weken te Houaan is opgericht en dat bij het Jeanne d'Arcfeest op de place de la Concorde door het Parijsche volk is ge huldigd. Zoo komt alles terecht in de wereld, om- da Gods molens langzaam maar zeker ma len. Den studenten strekt deze met alge meene stemmen goedgekeurde handeling tot eer. Hij bewijst tevens hoe het jonge intellectueele Frankrijk den goeden kant uitdraait. Of de gemeenteraad mede zal draaien, dat is 'n andere vraag. Zoo juist heeft zij de Seinekade, die langs 't Latijnsclie kwartier loopt en die Quai Saint Michel heette, afgedoopt en den naam van Quai Viviani gegeven. De kadebewoners voelden de smakelooze dwaasheid aan: zij protesteerden. Viviani in plaats van den H. MichieL Hoe juist gevoeld Viviani zou de sterren aan den hemel uitdooven wat de tegenstander van St Michiel ook beproefd heeft en nog be proeft. Den een verging 't niet goed. Den ander in de wereld ook niet. Hij stierf krankzinnig in 'n huis voor zwakzinnigen en zijn laatste daden wa ren.... spelen dat hij een mis opdroeg". GYMNASTIEK. R. K. Turnkring Leiden. In heb gebouw der St. Josephgezellen- •vereeniging werd gisteravond een vergade ring gehouden van den R. K. Turnkring Leiden. Zooals bekend werd op 5 Juni j.l. de op richtingsvergadering van den Turnkring gé- houden. Om de aangesloten vereenigingen en nog niet toegetreden clubs nader kennis te doen maken met den opzet van den Turn kring was de vergadering van gisteravond uitgeschreven. De opkomst ter vergadering was maar heel matig. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den Zeereerw. heer I. Meyer, pastoor te Zoeterwoude (H. R.) en de Wel- eerw. heer Lohman, Kapelaan te Voor schoten. Bij afwezigheid van den voorloopigen voorzitter, den heer Paardekooper, werd de vergadering geleid door den Weleerw. heer J. C. C. Groot, sportadviseur te Leiden. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer A. C. Teleng, ge lezen, worden onveranderd vastgesteld. Hierna kwam in behandeling het ontwerp reglement, dat na artikelsgewijze bespre king werd goedgekeurd. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Gekozen werden de heeren A. C. Teleng en B. Singeling (Leiden), J. v. Leeuwen (Was senaar), H. Augustinus (Noordwijk) en mej. Clarijs (Zoeterwoude H. R.) In bespreking kwam vervolgens de e.v. te houden Sportdag. De secretaris, de heer Teleng, deelde hierbij mede, dat het in de bedoeling ligt in een plaats van een of andere aangesloten vereeniging, b.v. op het terrein van O.V.V. te Oegstgeest of het Sportpark te Noord- wijk, een openluchtgymnastiek-uitvoering te geven. Aangedrongen werd zulk een sport dag op een gewonen Zondag te houden. Ook werd overwogen de mogelijkheid om een sportdag te houden op het gemeentelijk sportterrein aan den Hooge Rijndijk, doch de plannen hiervoor zullen door het thans gekozen bestuur eerst nader worden uitge werkt en zpo spoedig mogelijk zullen defini tieve plannen aan de vergadering voorge legd worden. Tot leden van de Technische Commissie werden vervolgens gekozen de heeren J. P. A. Castolein, den Bouwmeester en G. van Oerle. Aan de twee laatstgenoemden, niet ter vergadering aanwezig, zal gevraagd worden of zij hun benoeming aanvaarden. Hierna volgde sluiting der vergadering. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. PROPAGANDA-WEDSTRIJDEN TE RIJPWETERING EN LANGERAAR. Dat er in de Venen actie gevoerd is door het Leidsche District, om de R. Iv. voet ballers daar in Roomsch verband te krij gen, is algemeen bekend. Er zijn reeds successen te boeken geweest dooi/ toetre ding van een tweetal vereenigingen tot den D. H. V. B. waar we dankbaar voor zijn. Doch er zijn nog meerdere vereenigin gen en R. K. voetballers waarvan wij gaar ne zagen dat zij de Roomsche gelederen kwamen versterken. De R. K. Sportbewe- ging moet in de Venen dieper wortel schie ten; het móet tot de leiders van de be staande vereenigingen doordringen dat zij niet geïsoleerd mpgen blijven staan! Dit geeft tot allerlei excessen aanleiding! Is het niet herhaaldelijk voorgekomen dat onze jongens den strijd aanbonden tegen neutraal georganiseerden! En de ge volgen? Heeft wijlen onzen Bisschop Mgr. J. A. Callier, ons niet gewezen den weg welke wij ten dien opzichte hebben te be wandelen? Immers wij moeten Roomsch zijn in alles, dus ook in de Sport! Daarom is het de plicht van ons, Roomsch Ka tholieken, zich te vereenigen in den Bond, welke ons daarvoor van hoogerhand is aangewezen. Wij doen daarom een beroep op U allen, leiders van R. K. voetbalvor- eenigingenDoch ook de steun en volle medewerking van H.H. Geestelijken kun nen wij in deze niet missen. Helpt ook gij, naast en met ons, het doel verwezenlijken! De opvoeding der rijpere jeugd is een punt dat onze volle aandacht vraagt? De tijden zijn veranderd, dit mag niet worden vergeten, wij moeten mee! Nu is het nog tijd eu de gelegenheid is er! Laten wij hopen dat dit geschrijf niet is als de stem van een roepende in de woes tijn, doch dat het zal zijn een aansporing aan hen om zich te scharen aan onze zijde, waar dc plaats is voor alle Roomsch-Ka- tholieken Dat propaganda noodig en nuttig is, daarvan zijn ook doordrongen de vereeni gingen, die aan de eerste oproep van het Districtbestuur gehoor gaven, mede te werken om de R. K. Sport in de Venen te propageeren en te demonstreeren. Een woord van dank is hier daarom zeker op zijn plaats aan deze vereenigingen, welke, zonder onderscheid, gaarne een offer bren gen, zoowel moreel als finantieel. Een tweetal propaganda-wedstrijden worden gespeeld, nl.: te Rijpwetering Lei den ITeijlingen I en te Langeraar Lisse IIV. V. L., op Zondag 1 Juli a.s. Ieder kan in zijn naaste omgeving nu kennis maken met de R. K. Sport en wij betwijfelen niet of de indruk zal alleszins gunstig zijn. Onze Roomsche jongens zul len laten zien dat ook zij kunnen voetbal len. Zij zullen demonstreeren het spel met den bal en niet dat van op den man. In fairen strijd zullen zij elkander bekampen, en ook op het groene veld bewijzen dat zij Roomsch in alles zijn! Dit is het milieu waarin onze Roomsche jongens thuishoo- ren en dit willen zij doen begrijpen aan hen die kennis komen maken met de Roomsche Sport op de voetbalvelden te Rijpwetering en Langeraar, welke wij daar in groote getale verwachten!! De programma's welke Zondag 1 Juli а.s. te Rijpwetering en Langeraar zullen worden afgewerkt laten wij hier volgen. Aanvangsuren volgens nieuwen tijd. Te Rijpwetering: Propaganda-wedstrijd. 2.30 uur: 'Leiden ITeijlingen I H. v. d. Klink Nederlaag-wedstrijden. 4.30 uur: D. V. O. I-D. O. S. I б.15 uur: D. V. O. IID. O. S. II Te Langeraar: 1.30 uur: S. D. O. IOnze Gezellen 4 I Propaganda-wedstrijd. 3 uur: Lisse IIV. V. L. 5 uur: S. D. O. IIOnze Gezellen 4 II. Voetballiefhebbers kunnen dus van een interessant programma profiteeren, er is voor elk wat wils! Wij vragen TT niet om alle wedstrijden bij te wonen, doch slechts: „Komt met onze Roomsche Sport kennis maken, als is het slechts één wedstrijd!" Ondergetcekcnde is tevens gaarne be reid U de noodige inlichtingen te ver schaffen, de R. K. Sport betreffende. Mon deling kunt U deze verkrijgen te Langeraar van den heer G. Niersman, lid van het Dis trictbestuur, terwijl schrijver dezes te Rijp wetering aanwezig zal zijn. We vertrouwen dan ook dat deze Propa- gandadag in de Venen moge slagen en dat hij vruchten mag afwerpen voor onze R. K. Sportbeweging in 't algemeen. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. Junioren-Competitie District Leiden. De uitslag van de Zondag 24 Juni ge speelden wedstrijd is: S. N. A.Lisse II 1-0 Voor Zondag 1 Juli zijn vastgesteld de volgende wedstrijden: Sassenheim: Teijlingen II—S. J. C. Leiden: Leiden II-Leiden I. Alle wedstrijden vangen te half één aan. De Competitieleider. Denis en de wedstrijd NederlandUruguay In eenige bladen is na den wedstrijd Ne derlandUruguay melding gemaakt van eenige incidenten, waarbij vooral de hou ding van Denis werd becritiseerd. Zoo zou hij Massy hebben toegeroepen, de uitgesto ken hand van zijn tegenstander te weigeren en zich voorts andere onsportieve uitlatin gen hebben veroorloofd, bedoeld om ziin spelers op te hitsen tot ruw en unfair spel jegens de Uruguayers. Inzonderheid zou onze aanvoerder hebben aangespoord tot een mishandeling van Scarone. Mede in verband met het feit, dat- Denis door het N. O. C. is aangewezen voor het afleggen van den Olympischen eed, lag het voor de hand, dat het N. V. B.-bestuur ter zake een onderzoek zou instellen, hetgeen dan ook is geschied. En zoo kwam op de bestuursvergadering van Zaterdag j.l. een brief van Denis in behandeling, waarin deze zijn lezing gaf omtrent het voorgevallene en de aan zijn adres geuite beschuldigingen.^ Wat de voornaamste punten betreft, komt Denis' schrijven, volgens de „Tel." in het kort op het volgende neer: Hij ontkent, zijn spelers te hebben opge hitst tot oen ongeoorloofde speelwijze. Wel geeft hij toe, Massy te hebben toegeroepen de hem door een tegenstander toegestoken hand niet aan te nemen. Hij licht dit toe met de verklaring, dat het z. i. met dit „handjes geven" tegenwoordig de verkeerde richting uitgaat. Wanneer een speler twee maal achter elkaar een tegenstander op grove wijze tegen den grond smakt, dan is het volgens Denis een wel wat erg goed koop middel om te trachten dit door een handdruk maar weer even goed te maken. Dit gaat echter, naar het oordeel van den aanvoerder, niet op, al vindt het publiek zoo n handdrukdemonstratie natuurlijk al tijd erg mooi. Weigert iemand echter die hand om de zooeven genoemde reden, dan is hij plotseling de boosdoener, terwijl de eigenlijke overtreder in de oogen van velen ineens de sportieve man is geworden. Vol gens Denis is dit de omgekeerde wereld, een op zijn kop zetten van de zaak. Onze aanvoerder reageert voorts op het aan hem gerichte verwijt, dat hij bij het tossen vóór den aanvang van den strijd den Uruguaj'-a an voerder geen hand heeft gegeven, zooals te doen gebruikelijk is. Ook dit erkent Denis, doch dit heeft volgens zijn verweerschrift volstrekt niet de beteckenis, welke men daaraan van zekere zijde heeft willen geven. Vóór den toss had hij Na- sazzi reeds tweemaal een hand gegeven, zoodat hij het overbodig en dwaas achtte, dit bij den toss nogmaals, dus ten derde male, te doen. Ook heeft men aanmerking gemaakt op het feit, dat het vaantje, dat Denis vóór den wedstrijd als attentie van Uruguay ontving, in het deel was neergelegd en daar was achtergebleven. De gehecle zaak is, aldus Denis, dat men daaraan na afloop niet zoo gauw heeft gedacht. Dat de te dien opzichte gemaakte veronderstelling echter onjuist is. moge blijken uit Denis verkla ring, dat hij dit vaantje een plaats heeft ingeruimd op zijn eigen kamer. Het bestuur van den N. V. B. is van oor deel, dat, naar aanleiding van deze aange legenheid, de sporteer van Denis in geen enkel opzicht is aangetast. LAWNTENNIS. Interacademiale wedstrijden. De Interacademiale Lawntenr.iswedstrij- den werden gisteren te Delft voortgezet. De uitslagen luiden: Enkelspel: A. J. v. Rheden van der Kloot (Leiden) sl. E. Klets van Waveren (A'dam) 7—5, 60: L. Heijneker (Utr.), sl. F. van Deventer (R'dam) 5r-, 61, R4; n. E. R. van Herwijnen (Delft) sl. G. J. A. Jannink (A'dam) 6—2, 108; G. J. A. Jan- nink (A'dam) sl. L. A. H. Enthoven (Rotter dam) 6—1, 6—2; J. Bryon (Utr.) al. G. J. A. Jannink (A'dam) 6—1, 6—4; W. Marinkelle (Leiden) sl. H. E. R. van Herwijnen (Delft) 6—1, 62; J. D. v. d. Berg (Leiden) sl. J. D Pasteur (Delft) 63, 62; V. F. Weber (R'dam) sl. J. D. van der Berg (Leiden) 8 6, 36, 75; W. Marinkelle (Leiden) sl. J. Bryan (Utr. 75, 64; J. D. v. d. Berg (Lei don) sl. J. Vinkenborg (Utr.) 61, 6—1; H. M. A. van Berkel (Delft) sL F. van Deventer (R'dam) 62, 6—2; J. Vinkenberg (VtrO sh J. D. Pasteur (Delft) 64, 75: J. Bryan (Utr.) sl. L. A. H. Enthoven (R'dam 6—0. 6—1. Dubbelspel: A. A. Pasteur en P. M. Schoorel (Delft) slaan H. Reerink en P. Meetor (A'dam) 62, 64; A. A. Pasteur en P. M. Schoorel (Delft) slaan F. Stradtmeijer en P. Mecter 6—2, f4; F. Hubrecht en A. F. Kremer (Delft) slaan H. Reerink en P. Meetor (A'dam) 63, 64; Jhr. J. D. van Karnebeek en J. A. van Gellicum (Utr.), slaan H. Reerink en P. Mcetcr (A'dam) 3 6. 64, 108; N. N. en N. Schut (Leiden) slaan Boot en J. P. Visser (R'dam) 62, 5—7, 63; J. H. C. Muller en G. van Man nen (Utr.), slaan N. N. en N. Schut. (Lei den) 46, 64, 64; Jhr. J. D. van Karne beek en J. A. van Gellicum (Utr.) slaan F. Hubrecht en A. F. Kremer (Delft) 6—3, 6— 4; Boot en J. P. Visser (R'dam (slaan J. H. C. Muller en G. van Maanen (Utr.) 36, 6 3, 68; Jhr. J. D. van Karnebeek en J. A. van Gellicum (Utr.) slaan Jellema en Theu- nissen (R'dam) 61, 62. WATERSPORT KAAGWEEK 1928 Zooals bekend zullen de internationale en nalionaie zeil- en motorbootwedstrijden en onderlinge zeil- en motorbootwedstrijden van de Kon. Zeil-, Roei en Motorbootsport- vereen. „De Kaag" op de Kagerplassen ge houden werden van 20 Juli tot en mot 24 Juli 1928. Het programma luidt als volgt: Vrijdag 20 Juli Natio nale Motor bootwedstrijden. Opengesteld voor alle typen van motorbooten. 1. Regelmatig heidswedstrijd. Inleggeld ƒ3.1ste prijs: Zilveren Kaagtumbler. 2e prijs: Zilveren Kaagtumbler. 2. Nationale wedstrijden voor booten met buitenboordmotoren. 3 wedstrijden. Inleg geld 7.50. Prijzen: Zilveren bokalen en tumblers. De inschrijving is mogelijk in twee klassen namelijk: Klasse B. Zuiger verplaatsing 250 tot 350 cM3. Klasse C. id. 351 tot 500 cM3. Onderlinge Motorboot- w e d s t r ij d e n. 3. Vossenjacht. 4. Ringsteken, voor motorbooten. Prijzen: Kunstvoorwerpen. Onderlinge zeïlwedstrij- d e n. 5. Open sloepen (niet behoorende tot een klasse ingesteld door de Ivon. Verb. Ned. Watersport Vereenigingen). 6. Open scherpe jachten (niet behoorende tot een klasse ingesteld door de Kon. Verb. Ned. Watersportver.) 7. 12-Voetsjollen Wedstrijd voor Adspi- rantleden, opengesteld voor diegenen, die nog nimmer in een nationalcn of inter nationalen wedstrijd een prijs gewonnen hebbe. 5. Sterklasse Wedstrijd voor Adspirant- leden, die nog nimmer in een nationalcn of internationalen wedstrijd een prijs gewon nen hebben. 9. Oderlinge Regenboogwedslrijd. De jachten mogen slechts met één zeiler be mand zijn. Geen inleggeld voor onderlinge wedstrij den. Indien minstens drie eigenaren van min of meer overeenkomstige vaartuigen zich opgeven, kan daarvoor een bijzondere wed strijd worden gehouden. Internat. en nationale zeilwedstrijden, te houden op Za terdag 21 Juli, Zondag 22 Juli, Maandag 23 Juli en Dinsdag 24 Juli. 10. Ronde en Plat bodemvaartuigen, klasse O B, inleggeld 40; 11. id. O. C., 30; 12. Handicapklasse C, 40, 13. 60 M2. Kruiserklasse 40; 14. HandicapMasse D ƒ30; 18. 48 MS. Kruis"- klasse f 30; 16. 16 M2. Krmserklasse *5; 17. R Met er klasse, 50, 18. *Regenboogklas- se, klas A. ƒ25: 19 id. B, ƒ23: 20. Vrij buitersklasse, 25; 21. Scheldejollenklasse, ƒ20; 22. *12 Voetsjollenklassc, klasse A, 1T.50; 23. *12 id. B. 17.50; 21. 12 id- voor dames, ƒ12.50; 25. Sterklasse, ƒ12.50. De 12-Voetsjollenklasse wordt gesplitst in klassen A en B. Indien meer dan 12 inschrijvingen voor de Rcgenboogklasse worden ontvangen, zul len de inschrijvers door het Bestuur ver deeld worden in Klasse A en B en wel zoo danig, dat beide klassen ongeveer een gelijk aantal deelnemers tellen. Bij de verdeeling zal onder meer rekening worden gehouden met de resultaten, welke in 1926 en 1927 in deze klasse bereikt zijn. met dien verstande, dat meer geoefenden in Klasse A en minder geoefenden in Klasse B worden geplaatst. Wenscht een inschrijver uitdrukkelijk in Klasse A geplaatst te worden, dan moet hij dat op zijn inschrijvingsbiljet vermelden. De Warmondsprijs en Brasemprijs wor den alleen in Klasse A verzeild. Klasse A is opengesteld voor 'iedereen, van klasse B zijn uitgesloten de deelnemers in 1926 cn 1927 aan de Nat. Kampioenschap pen in de 12-voetsjollenklasse en do 1ste en 2de prijswinnaars in 1926, 1927 en 1928 in internationale of natinoale wedstrijden. Voor de 6 Meterklasse zullen iederen dag twee wedstrijden gehouden worden. 26. Teamwedstrijden voor de Regenboog klasse. Elke vereeniging, aangesloten bij do K.V.N.W.V. kan mededingen door twee re genbogen af te vaardigen, bemand mefle- den der inschrijvende vereeniging. De wedstrijden gaan slechts door, indien minstens drie teams inschrijven cn uitkomen Het inleggeld bedraagt ƒ15 per team. P r ij z e n. De prijzen zuilen bestaan uit i Zilveren, bronzen en tinnen bordjes, Kaag bordjes, Zilveren bokalen en tumblers. Op Zondag wordt aan den stuurman van een eersten prijs winnende jacht, als eerste prijs een Kaagbordje 1928 uitgereikt. Aan de amateur-bemanning tot een maximum van twee aan boord van zulk een jacht wordt dan eveneens een bordje uitgereikt. Bij drie of minder inschrijvingen wordt één prijs uitgeloofd; bij vier tot vijf: 2 prij zen; bij zes tot tien: drie prijzen: bij tien of meer inschrijvingen: vier prijzen. Indien slechts één jacht voor een klasse is ingeschreven, gaat de wedstrijd nictdoor Indien in een klasse meerder jachten zijn ingeschreven, doch slechts één jacht aan den start verschijnt, zal cle tweede prijs worden uitgeloofd. Indien in een klasse het. aantal jachten, dat aan den start verschijnt, grooter is dan één, doch gelijk aan of kleiner dan het aan tal prijzen, zoo wordt dit aantal verminderd tot het aantal der aan den start verschij nende jachten, verminderd met één. W i s s e lp r ij z e n. Wisselprijzen worden alleen verzeild indien minstens vier vaar tuigen zijn ingeschreven. De Wisselprijzen worden behaald door die jachten, welke het hoogste aantal pun ten verkrijgen in de 4 wedstrijden volgens onderstaand puntenstelsel: Drie punten voor ieder uitgekomen vaar tuig en voor het eerst aankomende in iede ren wedstrijd zooveel punten als er vaar tuigen in zijn klasse zijn uitgekomen, voor het. tweede een punt minder enz. enz. En bovendien zal worden toegekend aan de eerst aankomende 10 punten, aan de twee de (indien er vier of meer inschrijvers zijn) 5 punten, aan de derde (indien er zes of meer inschrijvers zijn) drie punten. Bij ge lijk aantal punten beslist het. lot. Inschrijving. De inschrijving voor de wedstrijden sluit op 9 Juli. ROEIEN. Om den Telegraaf-beker. Laga wint den beker na feilen s t r ij d. Voor den tienden keer heeft Laga giste renavond beslag gelegd op de zegepraal in den klassieken strijd der achten. Voor den tienden keer is de beker naar Delft gegaan. 't Is in elk opzicht een nog veel spannen der race geworden dan den vorigen avond tegen Amstel. Van begin tot eind hebben dc Amsterdammers kranig partij gegeven en in het laatste eind had het er nog veel van weg, dat de acht van do hoofdstedelijke club er in slagen zou boord aan boord te komen. Edoch: de Delftsche ploeg had nog wel zooveel over om oen verschil van drie kwart lengte intact te houden en met dien voorsprong als eerste door de finish te gaan FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Jit het Engelsch door Headon Hill. 38) Hij had geen erg gunstig oogenblik voor zijn bezoek gekozen, want twee mi nuten voor hij kwam telefoneerde Budge me dat de „Mohawk" in zicht is en dat hij morgenvroeg de lading gelost kan heb ben. Dus ik kon me de luxe veroorloven dat reptiel met de vereischte minachting te behandelen. U schijnt Bessie en mijnheer Yeld- had vergeten te zijn, zei Madge op verwij tende toon. Maar hoe nam die man uw •weigering op? Niet bijster vriendelijk. Hij zag er boosaardig uit toen hij werd binnengela ten, maar het leek wel een monster toen ik Pickford belde om hem uit te laten. Toen hij wegging mompelde hij zooiets dat ik wel spijt zou krijgen van mijn be sluit. Maar waarom zouden we ons zoo ongerust maken over Yeldham? Dit be zoek van daarnet bewijst dat onze jonge vriend het mis had ten opzichte van Map leton en dat Tante Drusilla's theorie over dc biscuits ook onjuist was. Yeldham is naar alle waarschijnlijk zoo veilig als een pasgeboren kind en bezig den onschuldigen Mapleton achter de vodden t'e zitten. Ten silotte is die melk nog niet scheikundig onderzocht. Misschien is de kat een na tuurlijken dood gestorven. U maakt deze conclusie alleen maar omdat ze op het oogenblik past bij Uw zonnige stemming in het vooruitzicht van Uw succes, vadertje antwoordde Madge. En, ging ze ernstig voort, er is een nieuwe complicatie vader! De man die ik daarnet in de laan ontmoette, is niemand anders dan de beruchte vervalscher van waardepapieren, wiens portret mijnheer Yeldhad mij eens heeft laten zien en dien hij moet opsporen. HOOFDSTUK XXYI. De dynamietpatroon. Het was zeker een bewijs voor Hector's sterke zenuwen dat hij de auto veilig het zwak verlichte station uitreed, na den schok die het gezicht van den vreemde ling hem gegeven had. Maar toen hij eenmaal op den weg was, kon hij zijn aandacht op het geval con- centreeren en spoedig was veel van het mysterie voor hem verklaard. Hij herinnerde zich die eigenaartlige ge waarwording van „dien-heb-ilc-meer-ge- zien", maar-ik-kan-hem-niet-thuisbren- gen" telkens wanneer hij de foto van Demster Legrand had bekeken. Nu wist hij dat Smyle Mapleton en de beruchte vervalscher een en dezelfde' persoon wa ren. Dempster Legrand was Mapleton zon der den geweldigen hangsnor, die zijn vreeselijke mond en kind bedekte en hier door iets van het duivelachtige van het gelaat wegnam. Of de snor valsch was of pas weggeschoren, was natuurlijk van minder belang. De poging van vergiftiging dien morgen werd ook beter verklaarbaar in het licht van deze ontdekking. Hector dacht er aan hoe hij den vorigen avond de foto had la ten vallen, hoe Mapleton deze had opge raapt en teruggeven met een boosaardige glimlach. Hector begreep nu ook, waarom Maple ton was teruggekomen als Legrand. Hij had werk te doen in de Duivels Kloof, doch hij durfde zich niet vertoonen, vóór hij wist, of do vergiftigde melk haar werk had gedaan en of er ook verdenking op hem was gevallen. Ofschoon Hector voor zichzelf over tuigd was, dat de man, die daar achter zat in de aftandscbe auto de zoogenaamde fossielenzoeker was, de man die Bessie had ontvoerd en die trachtte Lord Pur- beck geld af te persen, kon hij met deze overtuiging niets beginnen, voor hij onom- stootelijke bewijzen had. Als maar zijn passagier hem zou laten stoppen bij het postkantoor, en om het blik biscuits zou vragen, zou dit een sterke bevestiging zijn van zijn theorie. De lichten van het dorp kwamen in zicht en een stem uit de auto riep: Stop even bij het postkantoor, chauf feur. In orde mijnheer, antwoordde Hector. Hoewel uiterlijk kalm, trilde hij inwen dig. Die stem, die hij nu gehoord had, was die van Mapleton. Hij had Hector dus niet herkend! Ga even naar binnen en vraag om het blik biscuits dat vanmorgen bestold is, klonk het. Het was half negen en de winkel was ge sloten, maar nog vóór Hector aan de deur had geklopt, kwam de winkelierster al met het blik aandragen. Ze had de auto al hooren aankomen, zei ze. Zal ik het bij me houden of moet U het binnen hebben, mijnheer? vroeg Hector met zijn „chauffeursstem". Zet het maar binnen en als U bij het huisje van juffrouw Calloway komt, ga haar dan vragen of ze kamers vrij heeft, een zit- en een slaapkamer. Hector reed verder, de Abbey voorbij en toen den hobbeligen weg langs door de vallei. Bij Martha's huisje stapte hij af. Hij zag dat het blik biscuits nog in den auto stond. Toen slofte hij het tuinpad langs cn klopte aan de deur. Martha verscheen onmiddellijk en toen, zonder een glimp van herkennen, antwoordde ze hem op zijn vraag, dat ze geen kamers vrij had. Haar kamers waren verhuurd aan twee heeren, die ze ieder oogenblik thuis verwachtte zei ze, en terzelfder tijd vroeg zo of de chauffeur mijnheer Mapleton ook aan het station had gezien. Weinig vermoedde de goede ziel dat haar beide huurders zich op een paar meter afstand bevonden. Hec tor wen9chte haar goeden avond. Toen hij het resultaat van zijn boodschap den man in de auto mee ging dcclen, zag hij dat het blik biscuits verdwenen was! Hij vroeg zich verwonderd af, wat er nu verder zou gebeuren. Er is zeker wel een herberg in de buurt, niet vroeg de passagier". Rijd me daar dan heen, dan zal ik daar onder dok zien te krijgen voor vannacht. Hector's zekerheid groeide. Mapleton's oogenscbijulijke wonderlijke handelingen bleken in een goed-overdacht systeem te passen. Het bezoek aan Martha's huisje had een tweeledig doel gehad: om te hoo ren of Hector aan de vergiftiging was ge storven en ten tweede om het blik bis cuits te verbergen op een plaats, waar hij dit gemakkelijk zou kunnen terugvinden. Het was Juist sluitingstijd toen ze cle herberg bereikten cn de weinige bezoe kers slenterden juist naar buiten en wenschten elkaar schor goedenavond. Ma pleton drong zich tusschen hen door, was binnen een minuut terug, vertelde Hector dat hij geslaagd was met een nachtverblijf gaf hem een halve souveroign met de mr- dcdeeling dat hij niet terug hoefde te ge ven. Hector stak het goudstukje in zijn vestjeszak en nam zichzelf met een grimmig lachje voor, dat hij het aan zijn horlogeketting zou laten bevestigen als reliquie, als alles goccl afliep. Hij reed de auto in den stal en zei dat Mr. Rrebble van het Stations Hotel, hem Maandag zou laten ophalen. Nu geheel voorbereid op de komende crisis, liep Hector den stal uit en sloeg den weg in naar de vallei. Tijdens den rit naar cle herberg had hij overdacht of hij Mapleton in het. oog zou houden of het blik biscuits cn hij had besloten dit laatste te doen. Het zou misschien dc aandacht trekken als hij in de buurt van de herberg bleef. Hij was er zeker van dat Mapleton vroeger of later in den nacht de biscuits zou komen halen. (Wordt vervolgd). »-2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7