Land en Tuinbouw Gem. Berichten. TWEEDE BLAD OE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1928 °E ANGLICAANSCHE KERK EN DE HERZIENING /AN HET GEBEDENBOEK Bond van Melkveehouders. Prijsverhooging met 1 cent per Liter. Te Rotterdam heeft een spoedeischen- de vergadering plaats gehad van den Bond van Melkveehouders in Zuid-Holland ter bespreking van den melkprijs. De voorzit ter, de heer A. N. Vaandrager, zeide in zijn openingswoord, dat deze vergadering, ten vervolge van een vorige week gehou den huishoudelijke vergadering, door hem persoonlijk en niet namens het hoofdbe stuur is bijeengeroepen, om nieuwe moge lijkheden voor een contract met den handel te bespreken. "Weliswaar heeft de vergade ring de onderhandelingen gelegd in han den van het hoofdbestuur, maar het kwam spreker in de gegeven omstandigheden voor het bestuur onaannemelijk voor, op zoo losse gronden in zee te gaan, zonder een bepaalde uitspraak van de vergade ring. Daarom wilde spreker thans in bespre king geven de mogelijkheid van verhooging van den grondprijs, doch met een daaraan verbonden termijn. Wel heeft, de Bond groote beteekenis gekregen en stelt hij in feite prijsregelingen vast voor heel de pro vincie met een cmzet van 40 «i 50 millioen gulden, maar met eischen zonder meer komt men er niet: er moet een redelijke basis zijn voor onderhandeling. De leden hebben zich thans uit te spreken, hoe zij staan tegenover een verhooging voor een bepaalden termijn. De afdeelingen Maasland, De Lier, Was senaar en Nieuwerkcrk betoogden, dat een verhooging ran den grondprijs alleszins ge wettigd zou zijn, doch wilden geen con tract op langen iermijn, geen uitzondering voor de kaasstreek en geen verbrokkeling van de prijzen, zooals die den laatsten tijd heeft plaats gehad. Wassenaar stelde voor 1 et. per L. op een termijn van dag tot dag. De voorzitter zeide, dat men dit natuur lijk wel lean voorstellen, maar dat men met de nuchtere practijk heeft te rekenen, en deze is, dat de handel in zulk een voorstel niet zal treden. Om geen ijdele poging te doen, zou spreker persoonlijk willen voor stellen, met den handel besprekingen te voeren over een verhooging van 1 ct. in gaande 1 Juli, voor een termijn van twee maanden. Namens den kring Leiden werd meege deeld, dat in een den vorigen dag gehou den vergadering besloten was, mee te gaan met èen voorstel tot verhooging van den prijs met 1 ct. voor de maand Juli. Sliedrecht, Maasland en Wassenaar kantten zich tegen een vastleggen van den prijs voor twee maanden en wilden al leen contact voor de maand Juli. Spijkenisse vroeg een afgerond voorstel van het geheele hoofdbestuur. Na ampele besprekingen heeft ten slot te de afdeeling Leerdam een voorstel in gediend, om het hoofdbestuur te machti gen, met den melkhandel zaken te doen voor den tijd van twee maanden op de basis van een grondprijsverhooging van 1 ct. per L. De vergadering ie daarna eenige oogen- bliklcen geschorst, om het hoofdbestuur ge legenheid te geven zich te beraden. De voorzitter heeft na de schorsing meege deeld, dat het bestuur aan den wensch ge volg wil geven, onder beding, dat de ver gadering zich duidelijk zou uitspreken, of men een contract voor één maand of voor twee maanden wenscht door te zetten. Verder heeft hij er op gewezen, dat de handel zeer waarschijnlijk voor een over eenkomst voor den tijd van een maand niet veel zal gevoelen. Een - definitief voorstel van Leerdam, om te onderhandelen over levering over een termijn van twee maanden is, na langduri ge bespreking, door het hoofdbestuur over genomen en, in stemming gebracht, met groote meerderheid aangenomen. Een korte bespreking werd daarop nog gehouden over de maatregelen, die men zou nemen, wanneer de handel het voor stel niet zou aannemen en men de melk thuis zou houden. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 29 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.00. Lunchmuziek door het Trio* Verheij. 5.30—7.15. Concert door het Omroep orkest. Sietske Hes-Bol ten,mezzo sopraan. Egb. Veen, a. d. vleugel. 7.157.45. Boekbespreking door dr. P. H. Ritter: Fluisteringen van den avond wind. Noto Soeroto. 8.15. Honderdste uitvoering door de Afd. Amersfoort v. d. Mij. tot Bev. der Toon kunst, ter gelegenheid v. h. 50-jarig jubi leum der Afd. en de Algem. Jaarverg. der Mij. Het Koor der Afd. Amersfoort. Begel. door leden van het Utrechtsch Stedelijk orkest en van de Orkest-ver. „Amersfoort" (volledige bezetting). Dirig. Willem Meyer, Dir. afd. Toonkunst. Mevr. Jo v. Yzer-Vin- cent, sopraan. Mevr. Th. Versteeg, alt. Wil lem Ravelli, bariton. Mej. Nelly Wagenaar, piano. Huizen, 340,9 M. N a 6 u u r 1870 Mi 12.30—1.30. Lunchmuziek door het Trio Winkels. K.R.O. 4.00—5.00. N.C.R.V. Gramofoonmuziek, 5.00—6.45. N.C.R.V Concert. 7.00—7.30. K.R.O. Cursus GregoriaanscK door prof. J. C. W. v. d. Wiel, leeraar a. h- Seminarie Hageveld Heemstede. 7.35. Mededeelingen. 7.40. Sijze van 't Lindenhout-Tak, viool. Ali Gaillard, piano. Het Dumky, trio Dvo rak. 8.00. V.P.R.O.-uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Sonaten voor cello en plano. 12.50. Orgelconcert. I.20—2.20. Orkestconcert. (Tusschen Ï.50 —5.20, 6.20—6.50, 7.05—7.20 uitslagen tennis wedstrijden Wibledon). 3.20. Lezing. 3.45. Muziek. 3.50. „A Midsummer nights dream", van Shakespeare. 4.50. Ballade-concert. 5.20. Tuinpraatje. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Orkestconcert 6.50. Nieuwsb. 7.05. Orkestconcert. 7.20. Bioscoop-causerie. 7.35. Moderne Engelsche liederetf !ran John Thorne. 1 7.45. Lezing: Shakespeare's King Lear. 8.05. Orkestconcert. 9.20. Nieuwsb. 9.35. Nieuwsber. 9.40. F. Baumann, tenor. 9.55. Een discussie. 10.25. Moderne muziek door het B.B.C.- dans-orkest. 10.55. Studentenkoor. II.20—12.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11.00. Gramofoonmuziek. 12.502.10. Orkestconcert. 4.055.05. Orkestconcert. 8.5011.20. „La Vivandière", opertf-comi- que van Godard. Daarna concert. Langenberg, 469 M. 9.20—10.20. Kath. Morgenwijding. I.252.50. Orkestooncert. 4.506.20. Concert. Het Weragkoor. 7.55. Concert. 9.05. Concert door het Werag-orkesi. II,1012.20. Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20. Lezingen. L 5.20—6.20. Orkestconcert. 6.208.05. Lezingen. 7.50. Uitzending u. d. opera Berlijtf. „OtHeT- lo", opera in 4 acten van Verdi. 10.50. Sluiting. Hamburg, 595 M. "4.35. Vocaal concert. 6.20. Orkestconcert. 7.20. Orkestconcert. 8.35. „Der Hochtourist", klucht in 3 Aciert van Kaatz en Neal. Daarna tot 11.20 Caba ret. Brussel, 509 M. 5.20. Dansmuziek. 6.50. Kamermuziek door het Badio-trio (piano, viool, cello). 8.35. Concert door het omroep-orkest (om 8.50 korte causerie). 10.35. Sluiten. Er is in de Engelsche Kerk een bewe ging gaande vooral sterk tot uiting ko mende in den jongsten strijd om de herzie ning van het officieele Gebedenboek welke alleszins waard is met aandacht tc worden gevolgd. Zooals men zich zal herinneren, is eeni ge dagen geleden het opnieuw herziene Gebedenboek in het Lagerhuis verworpen, nadat het eerst in eenigszins anderen vorm in December van het vorige jaar door het zelfde Huis eveneens was verworpen. Voor ons Katholieken klinkt het haast ongelooflijk, dat een politiek lichaam, zoo als het Lagerhuis is, beslist over de al of niet aanvaarding van kerkelijke maatre gelen, over al dan niet wijziging van de rubrieken in een kerkelijk wet- en gebe denboek. Doch men vergete niet, dat de Anglicaansche Kerk een Staatskerk is en bovendien een Protestantsche Kerk, die gebroken heeft met den Paus en in diens plaats aan het hoofd gesteld heeft den ko ning van Engeland. Het is juist dat Protestantsch karakter van de Anglicaansche Kerk, welke sterk in het gedrang geraakt is bij de herziening van het Gebedenboek. Protestantsche en Katholieke richting. Men kan trouwens niet geheel en al met juistheid spreken van het Protestantsch karakter dier Kerk, veeleer moet men on derscheiden tusschen een Protestantsche richting en een Katholieke richting. Deze laatste richting streeft meer en meer naar de invoering van katholieke gebruiken in de Staatskerk, doch is daarom nog niet Katholiek. Reeds in de tijden, toen de Anglicaan sche Kerk ontstond, was er een richting welke dichter stond bij het Protestantisme en een groep, welke meer vasthield aan de oude katholieke traditie en de Anglicaan sche eere-dienst, in 1562 vastgesteld, pro beerde door een vage formuleering zoowel de eene als de andere richting onder één hoedje te vangen. Het boek, waarin deze vage eeredienst werd geregeld, is het offi cieele Gebedenboek, dat thans nog geldt. Het gevolg van deze vaagheid was, 'dat beide groepen zich weliswaar konden ver eenigen en bijeen konden blijven in één uiterlijk verband, doch dat ieder de ru brieken op eigen wijze uitlegde, waardoor de kloof innerlijk hoe langer hoe dieper werd. Een meer uitgesproken pro-Roomsche beweging ontstond nu ongeveer een eeuw geleden, toen vooraanstaande Anglicanen hun ideeën verbreidden over de Sacramen ten, de Kerk, en de Apostolische opvol ging. In een artikel ïn het „Schild" schetst Piet Kasteel de ontwikkelingsgang als volgt: „Oude vormen, die de „hervorming" eeuwen geleden had afgeschaft, werden weer hersteld; het altaar herrees in de kerken en daarmee kwamen priestergewa den en liturgische gebruiken. De avond maalstafel herkreeg de plaats van de com muniebank en biechtstoelen werden opge slagen. Het Anglicaansche Bisdom Lon den, waar de bisschop zoo ongeveer op Roomsche wijze kerken consacreert, lijkt Roomsch geworden voor den buitenstaan der, die er de kerken bezoekt." Als reactie tegen deze pro-Roomsche be weging ontstond natuur aan de andere zijde een Protestantsche tegenstrooming. Beide groepen gingen in den boezem der Anglicaansche Kerk hun eigen weg. De geschilpunten. De grootste punten van verschil zijn: de werkelijke tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament (de „gewijde elemen ten", zeggen de Anglicanen) en de leer der rechtvaardigmaking. De Protestantsche groep loochent de werkelijke tegenwoordigheid en noemt aanbidding van de „gewijde elementen" een afschuwelijken afgodendienst. De An- glo-Katholieke groep erkent de werkelijke tegenwoordigheid met al de gevolgen daar aan verbonden. Hoe groot deze groep is, moge blijken uit de onderteekening van een document, waarin 2200 Anglicaansche geestelijken eenige weken geleden als hun overtuiging uitspraken, dat Christus in de „gewijde elementen" werkelijk in persoon aanwezig is en dat Hem derhalve zoowel uiterlijke als innerlijke acten van aanbid ding toekomen. Terwijl van den eenen kant de Angli caansche Kerk het dogma van het Vage vuur uitdrukkelijk heeft verworpen, wordt in de practijk in honderden kerken voor de overledenen gebeden. Het was duidelijk, dat het oude officieele Gebedenboek niet langer in overeenstem ming was met de practijk in de Anglicaan sche Kerk en dat herziening dringend noodzakelijk was, daar het onduldbaar was, dat een zoo diep ingewortelde en reeds zoozeer verspreide practijk volkomen in strijd bleef met den officieel vastgestel- den ritus. „De wet op den eeredienst is te eng ge worden voor het godsdienstig leven der huidige generatie", was de conclusie van de Koninklijke Commissie van onderzoek in 1906 en zij stelde een herziening van het Gebedenboek voor. Het herziene Gebedenboek. Thans na meer dan 20 jaar werken, pra ten en onderhandelen in synodes en com missies, is de herziening tot stand geko men, d. w. z. kon de grijze aartsbisschop van Canterbury, die er zijn boste krachten aan gewijd heeft, het aan het Parlement voorleggen. Daar het ten doel had de twee groepen, welke zoover van elkander afstaan, bijeen to brengen, was deze herziening geen ge makkelijk werk en moest zij uitteraard het karakter van een compromis dragen. De bedoeling der wijziging was: de reeds lang ingewortelde gebruiken der Anglo-Katho- lieken en ook der vrijzinnige Protestanten te wettigen zonder de verafschuwers van deze gebruiken teveel tegen het hoofd te stooten. De parochies zelf zouden mogen kiezen tusschen den ouden eeredienst en den nieuwen. De voornaamste veranderingen, welke in het nieuwe Gebedenboek werden gemaakt, waren de volgende: De liturgische kleeding, reeds in 4000 parochies in gebruik, werd gewettigd: su perplie, alb, kasuifel, manipel en stool wer den hersteld. De ontvangst van het Avondmaal werd gewijzigd. Dit zou voortaan geschieden in den geest van de oude Oostersche liturgie, zeiden de bisschoppen, om niet behoeven te zeggen, dat het in den trant van Rome geschieden zou. De thans nog in het Gebedenboek voor komende rubriek (de z.g. zwarte rubriek) waarin te lezen staat, dat het knielen der geloovigen bij het ontvangen van het Avondmaal geen aanbidding beteekent of een aanvaarding der werkelijke tegen woordigheid, sou worden geschrapt. De geestelijke zou gerechtigd zijn, het Sacrament te bewaren voor zieken en ster venden. Ingevoerd werden tenslotte de ongebrui kelijke 35 gebeden voor de overledenen (niettegenstaande de verwerping van het dogma voor het Vagevuur). De eerste verwerping. Toen deze wijzigingen bekend werden, kwam natuurlijk de bestrijding van Pro testantsche zijde los. Vooral keerde men zich fel tegen de wettiging van de z. g. re- servatie, het bewaren van het Sacrament. De Protestanten zagen daarin een offi cieele erkenning van de werkelijke tegen woordigheid en een aanvaarding der Mis, welke zij brandmerken als een afschuwe lijke afgoderij, en welke sinds de 16e eeuw door de Anglicaansche Staatskerk steeds is veroordeeld. Het hielp niet of de bisschoppen al toe zegden, dat zij er voor zouden waken, dat deze bewaring alleen zou geschieden voor zieken en stervenden en dat niet toege staan zou worden, dat het bewaarde Sa crament op Roomsche wijze vereerd en aanbeden zou worden. Men voelde maar al te wel, dat deze en de andere wijzigingen een ver-Roomsching beteekenden van de Staatskerk en den weg zouden banen voor andere Roomsche gebruiken. Een der felste bestrijders van het aldus herziene Gebedenboek, de minis ter van binnenlandsche zaken Joynson Hicks, riep den bisschoppen toe: „Als gij voor Rome zijt, gaat dan naar Rome!" en hij gaf daarmede den strijdkreet aan van de geheele Protestantsche groep. Het gevolg was, dat in December van het vorig jaar het Hoogerhuis (waarin de bisschoppen zitting hebben) weliswaar het herziene Gebedenboek goedkeurde, twee der bisschoppen waren het niet met de meerderheid hunner collega's eens en stemden tegen doch dat het Lagerhuis de herziening verwierp met 247 tegen 205 stemmen. De tweede verwerping. De bisschoppen hebben na deze verwer ping het herziene Gebedenboek nog eens herzien, om tegemoet te komen aan de be zwaren van de Protestantsche groep. Vooreerst werd de z. g. zwarte rubriek Weer ingevoerd en werd uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat knielen tijdens het Avondmaal geen aanbidding beteekende. Vervolgens werden er maatregelen in op genomen, dat de bewaring van het Sacra ment niet zou leiden tot Roomsche aanbid ding, doch uitsluitend zou mogen geschie den ten behoeve van zieken en sterven den. Deze concessie beteekende dus, dat de officieele Kerk de leer van de werkelijke tegenwoordigheid niet aanvaardde. Dat was voor de Protestanten een heele ge ruststelling. Het komt immers niet alleen op de doc trinaire zuiverheid van het Gebedenboek, maar vooral op de in de toekomst door de priesters te volgen practijk aan. Hierin stond de tegenstander Joynson Hicks sterk In de eerste plaats kon hij er op wijzen, dat de bisschoppen zich over het handha ven der tucht weliswaar optimist kunnen toonen, maar dat zij eenvoudig niet over de middelen beschikken, om die tucht ook in de practijk van den godsdienst aan ro- maniseerende gemeenten of geestelijken op te leggen. Iedere handeling tegen het Gebedenboek kan als onwettig met gevan genisstraf gestraft worden, maar het Ge bedenboek is eeuwen oud en er zijn vele punten in het boek, die door iedereen, ook door de tegenstanders, geschonden wor den. Ook is gevangenisstraf in gevallen als deze een zeer bedenkelijke strafmaatregel. Naast gevangenisstraf heeft men dan ook nog ontzetting van priesters door de bis schoppen. Echter werden voorbeelden aan gebracht, die duidelijk maakten hoe moei lijk in de practijk ook ontzetting is. In de tweede plaats wezen de Protes tantsche woordvoerders erop, dat het bij aanneming van het aldus herziene Gebe denboek voortaan onmogelijk zal zijn, de Romaniseerende strooming in de kerk ver der tegen te gaan. Wanneer wij bedenken, dat een derde der Anglicaansche geestelijkheid tot deze Romaniseerende strooming behoort, valt het niet moeilijk te voorspellen, dat ook een niet herzien Gebedenboek deze stroo ming in de practijk niet zal kunnen kee- ren. Hoewel het geamendeerde herziene Ge bedenboek door de kerkvergadering werd goedgekeurd, heeft het Lagerhuis deze maand het Gebedenboek opnieuw verwor pen. Wat nu? De vraag is thans: wat nu? Het Lagerhuis heeft tot tweemaal toe beslist te kennen gegeven, dat de Engel sche Staatskerk slechts mogelijk is met handhaving van haar Protestantsch karak ter. Maar daar tegenover staat de practijk van honderdduizenden leeken, voorgegaan door één derde der Anglicaansche geeste lijkheid. Zij worden gedwongen de Staats kerk te verlaten, nu de concessies aan het Romanisme niet doorvoerbaar zijn geble ken. De vraag wat er nu zal gebeuren, is moeilijk te beantwoorden. De volgende stap zal zijn een vergadering van de diocees- bisschoppen in het aartsbisschoppelijk pa leis te Lambeth, waar hun de uiterst be langrijke vraag zal worden voorgelegd, of de Anglicaansche kerk het nieuwe gebe denboek thans op eigen verantwoording moet gaan invoeren en gebruiken. In dit geval, schrijft de „Maasbode" doen zich drie mogelijkheden voor: de staat ver breekt de banden met de kerk; do staat verbreekt de banden met de kerk niet, maar streeft naar een nieuw compromis (dat misschien verkregen kan worden door den communiedienst uit het alternatieve boek te schrappen), terwijl, evenals de laatste dertig jaren, overtredingen van de kerkelijke wet in romaniseerende diocesen en parochies oogluikend worden toegela ten. In dit geval zal men evenwel niet veel verder zijn, dan in het begin dezer eeuw. Maar er is nog een factor, waarmede rekening gehouden moet worden. Een zeer groot deel der liberalen en so cialisten heeft tegengestemd onder den in vloed van het oude liberale programpunt betreffende scheiding tusschen kerk en staat. Ofschoon ook in de gelederen dezer partijen volstrekt geen eensgezindheid heerscht (34 socialisten en 2 liberalen stemden vóór), is het zeer wel mogelijk, dat thans van deze zijde een nieuwe actie zal worden begonnen ten gunste van ver breking der banden tusschen Kerk en Staat. Gebeurt dit maar hieromtrent valt niets met eenige waarschijnlijkheid te zeggen dan lijdt het nauwelijks eenigen twiifel, dat de tweede verwerping van het Gebedenboek binnen afzienbaren tijd zal voeren tot de afschaffing der staatskerk zoodat de Anglicaansche kerk, of wat er van overblijft, een volkomen autonome en onafhankelijke, maar ook onbevoorrechte gemeenschap zal worden, op voet van vol maakte gelijkheid met andere kerkgemeen schappen. Maar ook dit gaat niet zoo héél eenvou dig. Kerk en staat zijn, organisatorisch en administratief zoozeer met elkaar ver groeid, dat scheiding wel door een wet kan worden uitgesproken, maar zeer moeilijk ook practisch kan worden voltrokken. Men denke slechts en één enkel voorbeeld te noemen aan de onmetelijke rijkdom der Anglicaansche kerk, aan kathedralen, abdijen en kerken, welke zij slechts als staatskerk in bezit heeft, maar welke het eigendom zijn van den staat. Het parlement van Malta wijdt zich toe aan het H. Hart van Jezus. Ieder jaar bij het begin harer werk zaamheden stelt het Parlement van Mal ta zich onder de bescherming van het H. Hart. De Senaat heeft voor deze ge legenheid een bijzonder gebed en het vol gende toewijdingsformulier vastgesteld: „Allerheiligste Hart van Jezus, wiens heer schappij door alle Christenen erkend wordt, wij leden van deze vergadering, waarin de landszaken geregeld worden, wij werpen ons heden op onze knieën voor U neder, en erkennen openlijk Uwe heer schappij over al onze handelingen, zoodat wij U beloven dat er nooit iets zal geschie den wat Uw heilig Hart, waaruit alle goeds voorkomt, zou kunnen mishagen. Goddelijk Hart van Jezus, gewaardig U bij al onze vergaderingen tegenwoordig te zijn: gelief Gij ze te zegenen. Zendt Uwen Heiligen Geest over ons uit en wendt ieder kwaad van ons af. Leat niemand onzer U beleedigenlaat ons immer indachtig zijn, dat Gij Koning zijt over ons hart en over onzen geest, en laat ons deelachtig worden aan Uwe groote overvloedige barmhartig heid, wijl onze zonden ons dag en nacht voor oogen staan, opdat wij U, die ons verlost hebt, steeds meer en meer mogen beminnen. Wil dan, o Goddelijke Heiland, door de handen van Maria, de moeder van Barmhartigheid onze opdracht aanvaar den. Sta ons toe, dat ook wij de beloften van Uw H. Hart. van Uwe genade en Uwe onmetelijke liefde waardig mogen worden. Leve het H. Hart van Jezus, onze Koning en onze Vader. Amen." Hoeveel melaatschert zijn er? Reeds meer dan 3000 jaar maakt de vreeselijke ziekte, de melaatschheid, voor al in de Oostersche landen, in Azië en Afrika, duizenden slachtoffers. Volgens 'n statistiek in de Katholieke Times zijn er in Indië 200.000 melaatschen, in Japan 20.000, in Britsch-Afrika 158.500, in West Indië 52.500, in Strait Settlements 2000, op Ceylon 1000, in Britsch-Guiana 700, op Borneo 200, in Groot-Brittagne 50, in Ca nada 20, in de Ver. Staten 278, en in Porto- rico 28. Het land, dat het verschrikke lijkst geteisterd wordt, is China, dat 3.000.000 melaatschen telt. Van dit gewel dig aantal kan de katholieke missie bij gebrek aan artsen en hulpmiddelen er nog geen 10.000 hulp verschaffen. Er zijn 67 ka tholieke inrichtingen, waar 7554 patiënten verpleegd worden Welk een verheven werk van barmhar tigheid en christelijke naastenliefde is hier voor onze medische missie wegge legd 1 Met een auto te water geraakt en verdronken. Men meldt uit Hoogezand: De handels agent, de heer Schulling reed met zijn auto gisterenmiddag bij Waterhuizen te water, waaruit hij levenloos is opgehaald. Door een auto overreden. Te Weidura is het 6-jarig zoontje van K. Lemstra onder een melkauto geraakt en in zorgwekkenden toestand opgenomen. Bijna de Waal ingereden. Toen Woensdagnamiddag een zware Duitsche vrachtauto van de fa. Neuhaus uit Duisburg de gierpont te Nijmegen opreed, brak plotseling de ketting, waaraan de pont gemeerd lag. Deze dreef onmiddellijk af, zoodat de auto met de voorwielen boven de rivier-opening tusschen aanlegsteiger en pont zweefde. Wonder boven wonder bleef het achterstuk op den steiger hangen. Later werd de auto gelicht, die slechts gering beschadigd was. Wielrijdster door motorrijwiel aangereden. Dinsdagavond heeft op den Utrecht- sohen weg nabij het gemeentemuseum te Arnhem een ernstige aanrijding plaats go- had tusschen een wielrijdster uit Ooster beek en een motorrijwiel waarop twee heeren, woonachtig te Velp, waren geze ten. Zoowel het meisje als de beide hee ren werden over den weg geslingerd en eenigeq tijd later met ernstige verwon dingen in een huis binnengedragen en daarna met een ziekenauto naar het zie kenhuis vervoerd. Bij het onderzoek bleek, dat het meisjf een vrij ernstige wonde aan het oog als mede een kaakfractuur had bekomen, motorrijders hadden zeer ernstigo hoofde wonden. Auto-botsing. Te Kessel had Dinsdag op heb kruis punt van den rijksweg VenloRoermond en den provincialen weg Kessel-Helden een botsing plaats tusschen twee luxe auto's. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd, een ervan, waarin vier person nen waren gezeten, sloeg over den kop. Alle inzittenden geraakten onder den auto, doch kwamen er met lichte kneuzin gen en enkele schrammen af. DOOR MESTSTOFFEN VERGIFTIGD. Twee dooden. De arbeiders Drost en Hootsen te Ach- terberg, bij Rhenen, zijn bij hun werk door dampen van kunstmest vergiftigd. Nog den* zelfden dag zijn beiden overleden, meldt d# „N. R. Crt." Aan de gevolgen overleden. De landbouwer A. Keizer te De Wijlfc die bij het verrichten van werkzaamheden van de balken naar beneden viel, is aaD de bekomen verwondingen in het zieke" huis te Zwolle overleden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5