BUITENLAND. Land enTuinbouw BINNENLAND. LUCHTVAART. 19e Jaargang, DONDERDAG 28 JUNI 1928 No 5910 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij ome Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Öet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaax tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- pitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Eondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone adverfentlön 3P cent per reg») Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot a dubbele van bet tarief berekend. a Kleine edvertontlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wrirden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V In Te Domine speravi "Wij hebben meermalen gewezen op de ergernis, welke het bijgeloovig gebruik van beertjes, konijntjes, poesjes enz. ver wekt een bijgcloovigheid, waaraan zich schuldig maken menschen met een be roemden naam, die dat gebruik dan zóó propageeren onder tallooze vereerders. Tegenover dit dwaas bijgeloof, dit kin derachtig vertrouwen in de kracht van niets-nutte, levenlooze dingen, willen wij stellen het uitgesproken Geloof van één, die de aandacht van heel de wereld heeft getrokken, diens mannelijk vertrouwen op God op de Voorzienigheid. Toen N o b i 1 e gered was geworden, toen uitte hij een wensch, die een getuige nis was: „dat de Goddelijke Voorzienig heid redding moge brengen ook aan de overgeblevenen." „De Gelderlander" teekent hierbij aan: „Dat is de Nobile, die het Kruis heeft geplant op de as der aarde, het Kruis door den Paus gezegend en als teeken der verlossing door den Vader der chris tenheid aan den Noordpoolvaarder mee gegeven als een symbool van de ver spreiding des Christendoms over de gan- sche aarde dat is de getuigende Nobile, die op liet. oogenblik, dat de gansche wereld met gespannen aandacht naar hem luistert, zijn geloof in God voor alle menschen belijdt en niet verbergt wat hem al die weken lang de kracht heeft geschonken om berustend vol te hou den." „In Te Domine speravinon confundar in aeternum." „Op U o Heer heb ik ge hoopt; ik zal niet beschaamd worden in eeuwigheid." In deze woorden, die wij zoo dikwijls hebben uitgejubeld in het met krachtigen slag naar den hemel óp-wiekende Te Deuin blij en licht als in zonneglans spelende kinderen ln deze woorden ligt de levens kracht en levens durf van een waarachtige levens vreugde. Nobile heeft het voor héél de naar hem luisterende wereld getuigt, dat hij zijn vertrouwen heeft gesteld alléén op God en ook alléén van God verhoopt de redding van zijn vrienden en medehelpers. Zóó spreekt hij dezelfde taal als het door hem op de as der aarde geplante Kruis tot allen, die willen hoorendie willen kennen het middel, dat hun schen ken kan voorspoed in hèt leven èn dat hun een waarborg is, om, ondanks mis schien schijnbare mislukking, tegenslag in het tijdelijke, niet te worden teleurgesteld in de eeuwigheid, de eind-victorie te behalen in het hiernamaals het middel van een waarachtig, een levend Godsver trouwen Dat de wereld moge zien en hooren en overwegen DUITSCHLAND. DE CRISIS NOG NIET OPGELOST. Hindenburg tegen een vice-kanselierschap. M 1 1 e r Franken wil de opdracht teruggeven. De laatste poging van Miiller-Franlcen om een ministerie van persoonlijkheden zonder fractioneel verband tot stand te brengen, is gisteravond mislukt. Na een bespreking van een half uur met de verte genwoordigers der fracties bleek er geen uitweg uit de moeilijkheden te vinden. Müller-Franken heeft dan ook besloten, bij de bespreking, welke hij hedenochtend met den rijkspresident zou hebben, zijn op dracht tot kabinetsvorming terug te geven Het zal dan van den rijkspresident afhan gen, of opnieuw aan Müller-Franken een opdracht tot kabinetsformatie zal worden gegeven. Over het verloop der laatste onderhande lingen kan nog het volgende worden ge meld: Gistermiddag even voor zes uur be gaf Müller-Franken zich naar den rijkspre sident, echter niet om hem de ministerlijst voor te leggen, doch slechts om hem rap port uit te brengen omtrent de moeilijkhe den, waarop zijn pogingen om een kabinet van persoonlijkheden zonder fractioneel verband te vormen waren gestuit door de houding van het Centrum, en met name van den afgevaardigde dr. Wirth. De bespreking duurde ongeveer twintig minuten. Het resultaat was, dat de rijkspre sident weigerde, een vice-kanselier te be noemen. Daarop begaf Müller-Franken zich weer naar den Rijksdag om de Centrumaf gevaardigden met deze beslissing in kennis te stellen en hun in overweging te geven, hun houding te herzien. De onderhandelingen tusschen Müller-Fran ken en de politici duurden bijna tot de laat ste minuut voordat hij zich naar Von Hin denburg begaf. Steeds was het weer dezelf de moeilijkheid: dr. Wirth wenschte slechts tot het kabinet toe te treden, wanneer hem Whalve een „ressort-portefeuille" ook het vice-kanselierschap werd toebedeeld, of wel wanneer hij een z.g. politieke portefeuille kreeg. Met deze laatste bedoelde hij de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken, welke reeds lang te voren aan Severing was aan geboden. FRANKRIJK. DE KWESTIE DER ELZASSER AFGEVAARDIGDEN. Poiiftaré wil de kwestie van vertrouwen stellen. De rechtbank te Colmar heeft opnieuw het verzoek van den Elzasser afgevaardigde Rosse, hem voorloopig in vrijheid te stel len, afgewezen. In verband hiermede ver wacht men, dat de afgevaardigde Walter, eveneens uit den Elzas, hedenmiddag bij het begin van de Kamerzitting de onmid dellijke behandeling van zijn voorstel to' invrijheidstelling van Ricklin en Rosse zal eisehen. Poincaré heeft laten weten, dat hij zal voorstellen het voorstel niet te behan delen, en dat hij hierbij de kwestie van ver trouwen zal stellen. Verder verwacht men, dat de communistische afgevaardigde Ca- chin voornemens is, een voorstel in te die nen tot vrijlating van de communistische af gevaardigde Doriot. Men verwacht evenwel niet dat deze voorstellen tot 'n crisis zul len leiden. OOSTENRIJK. Het proces Bela Kun. Persstemmen. Naar aanleiding van het proces Kun merkt de Neue Freie Presse op, dat thans duidelijk gebleken is, dat men Kun heeft overschat. Hij is inderdaad een onbedui dend, klein man, die zich opblaast tot iets gewichtigs. In het feit, dat dit aan den dag is getreden ligt voor den veroordeel de een hardere straf dan er in een dood vonnis zou hebben gelegen. De schijnbare grootheid is verdwenen. Het Neues Wiener Tageblatt merkt op, dat dc communisten voor zichzelf alle vrij heden opeischen, die zij hun tegenstanders ontzeggen. Oostenrijk moet van het bols jewisme niets hebben. Kun heeft een zachte straf gekregen, maar het is te ho pen, dat hij nu voorgoed uit Oostenrijk verdwijnt. De officeuze christelijke-sociale Reich- post merkt op, dat het vonnis geen on schuldige treft. Een veel grooterc voldoe ning, dan dit schadelijk individu een tijdje geïsoleerd tc weten, is echter, dat voldaan zal worden aan den grootsten wensch van Oostenrijk, nl. om blijvend van Kun bevrijd te worden. De socialistische Arbeiterzeitung achtte de wezenlenke beslissing gevallen met het afwijzen van het verzoek om uitlevering van Hongarije. Het proces was een bla mage. Kun met zijn derde rangs tooneel- spelersaehtige, valsche pathos bleek een querulant, wien elke grootheid ontzegd is. Dc communistische Rote Fahn zegt, dat het heele relletje tegen de communisten in elkaar gestort is. De zoogenaamd be zwarende stukken, wier onthulling een sen satie had moeten opleveren, waren of valsch of waardeloos. Niettemin dient de internationale perscampagne voortgezet te worden totdat Kun veilig in Rusland aangekomen is. POLEN. Regeeringscrisis. Gistermiddag halftwee heeft de Pool- sclie premier, maarschalk Pilsoedski, den president der republiek, Moscicki het ver zoek cm ontslag van het geheele kabinet overhandigd. De president heeft dit vcr- zek ingewilligd en prof. Casimir Bartel, den afgetreden plaatsvervangenden pre mier, tot minister-president benoemd. Te vens onderteekende hij het decreet betref fende de benoeming van de nieuwe minis ters, nl. Casimir Switalski tot minister van Onderwijs en Eeredienst in plaats van Do- brucki, en ingenieur Alfred Ivühn tot mi nister van Verkeerswezen, in plaats van Roniocki. Minister-president maarschalk Pilsoudski behoudt de portefeuille van Oorlog en blijft inspecteur-generaal van het leger; ook alle overige ministers be houden hun portefeuilles. MAROKKO. Gevecht met Marokkaansche bandieten. Een groep Fransche soldaten, die in verbinding trachten te komen met aanvul lingstroepen, is in gevecht gekomen met een sterke bende bandieten, uit de zone van Tafilalet gekomen, ten einde de on derworpen stammen te berooven. Het ge vecht duurde van negen uur v.m. tot vijf uur n.m. Aan Fransche zijde werden een officier, en onderofficier en verscheidene inlandsche soldaten verloren. De bandie ten worden nog nagezet. CHINA. Nanking bedreigt Moekdcn. Militaire inval in Mandsjoerije overwogen. Volgens het nieuwsagentschap der Chi- neesche nationalisten heeft de regeering in Nanking besloten den zoon van Tsjang Tso Lin te verzoeken de oppermacht der nationalisten* te erkennen. Anders zouden deze voornemens zijn een militaire inval tc doen in Mandsjoerije. Nanking of Peking hoofdstad? In antwoord op een desbetreffende vraag in het Britsche Lagerhuis verklaar de minister Chamberlain, dat de Britsche gezant in China aan de regeering heeft doen weten, dat er in nationalistische krin gen scherpe meeningsverschillen bestaan ten opzichte van de vraag, of Nanking de hoofdstad van China meet worden in plaats van Peking. Deze kwestie zal half Juli besproken worden in de plenaire zit ting van den politieken raad. De brand in het seminarie van Tatungfu. Zooals indertijd gemeld, is een van de twee groote gebouwen, waaruit het semi narie van Tatungfu bestaat, door brand geheel vernield. Het is dat gebouw, waar in de administratie was ondergebracht en waarin 7 van de professoren woonden. Het seminarie behoort, zooals men weet, aan de Paters van Scheut en telt 100 se minaristen. De Congregatie van Scheut telt in Chi na 121 priesters waarvan 33 Chinees zijn. Op een bevolking van 12 millioen zielen in dit missiegebied zijn er 144.924 Katho liek. ZUID-AMERIKA. Arrestaties in Buenos Aires. De bomaanslagen in Argentinië. De politie van Buenos Aires is een alge- meene razzia onder de anarchisten en ra dicalen begonnen. Deze razzia is een gevolg van het vin den van bewijsmateriaal, waaruit het ver band tusschen het vinden van een bom gisterenavond m het hoofdbureau van den bakkersbond en de bomontploffing de vo rige maand in het Italiaansche consulaat blijkt. Sedert gisterenavond werden tien perso nen gearresteerd, voor het meerondeel Spanjaarden, die bij de politie tc boek staan als anarchisten. De ambtenaren zijn de meening toege daan, dat voor de naaste toekomst nog an dere bomaanslagen beraamd zijn. bij de oude firma voor administratief per soneel bestaande salarisregeling, ook bij de nieuwe firma van kracht blijft. De loodgietersstaking. Naar „Het Volk" verneemt, heeft do Rijksbemiddelaar partijen in het loodgie- tersconflict telegrafisch uitgenoodigd tot een bespreking, welke morgen om half elf op het Dep. van Arbeid in Den Haag zal worden gehouden. De radio in dienst van de Nederlandsche haringvisscherij. Met ingang van Maandag 2 Juli zal het hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor do Nederlandsche Haringvisscherij de beschikking krijgen over het rijks-radio- telofoniestation vor den zakclijken omroep te Scheveningen-Haven voor de dagelijk- sche uitzending van visscherijberichten, bestemd voor visschersvaartuigen op de Noordzee tot de Shctlandsche eilanden. Voor de uitzending van deze berichten zal gebruik gemaakt worden van een 7 K.W. tclefoniezender, werkende met een golflengte van 1875 meter. Dc uitzending zal op alle werkdagen van 17.45 tot 17.51 uur geschieden. Dahliakeuring te Rotterdam. Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur mededeelt, wordt, ten behoeve van de speciale dahlia-keuring, welke de Nc- derl. Dahliavereoniging, in samenwerking met- de Kon. Nedcrl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde van 5 tot 9 Sep tember op het terrein der Nenijto houdt, een bijzondere tent opgericht met een op pervlakte van 1500 M2. Het is een prach tige tent, zooals er tot lieden in ons land nog geen voor een tuinbouwtentoonstel ling werd geplaatst. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND De Duitsche crisis nog niet opgelost. De kwestie van de gevangen Elzassche afgevaardigden. De reddingsexpedities voor de Italia- bemanning en Amundsen. (Luchtv. 2e blad en Tclegrummen). Bij een spoorwegongeluk bij Derlington zijn 22 personen gedood en verschillende gewonden. (Telegrammen). Groote overstrooming en aardverschui ving in Japan. (Telegrammen). Hevige brand in Noorwegen, waarbij een dorp is verwoest. (Telegrammen). BINNENLAND. De melkprijs in Zuid-Holland. (L. en T., 2de blad). Twee personen overleden tengevolge van vergiftiging door dampen yan kunstmest. (Gem. Bcr., 2de blad). Bepalingen bij aanbestedingen. Op dc Dordrecht gehouden vergade ring van den Ned. Aannemersbond kwam o.m. in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur, betreffende wijziging der redactie van de bindende besluiten en wel als volgt: Het is den leden van den bond verboden in te schrijven naar, aan te I nemen en (of) uit te voeren (geheel of ge deeltelijk), zich als borg, als onderaanne mer als leverancier van materialen tc ver binden, ten behoeve van, in welk opzicht ook ecnig belang te hebben bij werken, a. waarbij in het bestek een bepaling ont breekt, krachtens welke alle geschillen door arbitrage zullen worden beslecht, hetzij in den vorm van een bindend ad vies, hetzij door een scheidsrechterlijke beslissing; b. waarvoor persoonlijke of za kelijke borgtocht wordt geëischt; c. indien in het bestek of de overeenkomst is be paald, dat werkstaking en (of) uitsluiting geen recht geven op termijnsverlpnging. Ka eenige opmerkingen o.a. van de afd. Gorinchem, welke er op aandrong om „als leverancier van materialen ten behoeve van werken" enz., niet zoo op te vatten, dat een lid van den bond geen materialen meer zou mogen leveren aan niet-leden, werd het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Van Gend Loos. De hoofdbesturen van den Algem. Ne- derl. Bond en van den R. K. Bond van handels- en kantoorbedienden hebben gis teren een onderhoud gehad inet d«»n heer Heg, directeur van de nieuwe N.V. Van Gen<l tz Loos. Deze deelde den besturen mee, dat een pensioenregeling voor het personeel zal worden tot stand gebracht en dat, hoewel ae firma geen aansprake lijkheid voor reeds doorgebrachte dienst jaren aanvaardt, zal worden nagegaan, hoever het met behulp van de door de oude firma Van Gend Loos gestortte 130.000 mogelijk zal zijn, de reeds doorgemaakte dienstjaren alsnog tot gelding te brengen. Tevens deelde de directeur mee, dat de HET REDDINGSWERK AAN DE POOL Generaal Nobile's redding. Hoe hij er uitzag. Een correspondent van Aftenposten te Koningsbaai heeft zich naar de Virgobaai begeven en daar de Zweedsche vliegers gesproken, die Lundborg bij zijn eerste vlucht, toen hij Nobile gered heeft, hebben \ergezeld. Toen Lundborg bij het kamp gedaald was, hieven de beide andeie toe- stejlen daarboven rondcirkelen. Na een half uur steeg Lundborg weer op en bracht Nobile naar Straat Hinlopen, vanwaar ka pitein Tornberg hem verder naar de Vir gobaai vervoerde. Nobile was bij de aankomst van Lund borg lot tranen toe bewogen. Hij had een lange zwarte baard en ingevalle:. wangen. Zijn kleeding was een zwaar luchlvaar- dersccstuum. Op hun vlucht naar Nobi le's kamp zagen de vliegers een sledc-ex- peditie, die daarheen eveneens op weg was. Zij daalden zoo laag mogelijk neer om te zien of Malmgreen c.s. zich bij dc expeditie bevonden, doch zagen alleen do hondcnnienners. Bij hun herhaalde vluch ten naar het kamp zagen de vliegers ver scheidene sporen van ijsberen in den om trek daarvan. Dc „Morgenposten" verneemt uit Kings- bav, dat de journalisten dear zes uur lang wachtten om Nobile te interviewen; hun werd echter geen onderhoud toegestaan; dc generaal liet zich in zijn hut dragen cn gaf bevel de deur af te sluiten. Het zoeken naar Amundsen. Volgens bericht uit Kingsbay zou Amundsen ten Zuid-Oosten van Spitsber gen op het ijs waargenomen zijn. Dit niet nader bevestigd bericht meldt verder, dat de Fransche vlieger op de plaats van het ongeval bezig is de beschadigde Latham- machine te repareeren. Luitenant Amundsen, een neef van den Poolreiziger, heeft zich aan het hoofd ge steld van een expeditie, welke het vaar water ten Oosten van het Beren-Eiland zal afzoeken. Behalve kapitein Ravazzoni met de Ma rina 1 is gisteren ook het Fransche stoom schip Quentin Roosevelt tc Tromsö aan gekomen om naar het vliegtuig van Guil- baud-Araundsen c.s. te gaan zoeken. De „Hobby", welbekend van Spitsber gen, bevindt zich thans ook te Tromsö. Het schip was gehuurd door de Ameri- kaansche juffrouw Boyd, die met het schip bij Groenland wilde gaan jagen. Mej. Boyd heeft evenwel het edelmoedige denkbeeld gehad de „Hobby" ter beschikking van de Noorsche regcering te stellen voor de op sporing van de vermiste Latham 47. De ro- geering heeft het aanbod aangenomen en de „Hobby" zal waarschijnlijk naar de Westkust van Spitsbergen gezonden wor den. Voorts bevatten de Noorsche bladen een beroep op het publiek om bij te dragen voor een expeditie met den walvischvaar- cLer Veslexari, die gereed ligt om dadelijk uit te gaan. Dit schip zou koers zetten naar Noordoostland en de eilnnden bezui den dit land afzoeken. De Russische vlie ger Baboesjkin heeft opdracht op zijn vlucht Noordwaarts te trachten zoo moge lijk door draadlooze seinen met dc beman ning van de Latham in aanraking te ko- De „Braganza" niet de twee Noorsche vliegtuigen aan boord, die aan do opspo ring vun Amundsen c.s. zouden deelnemen, bevindt zich nog altijd opgesloten in het ijs bij de Noordkaap. van Noordoostland. De krachtige Noordenwind drijft het ijs tegen Spitsbergen's Noordkust op en de „Braganza" zit daarin geperst. Eerst bij verandering van wind kan het schip losko men. Mist en sneeuw belemmeren het red dingswerk ten zeerste. Botsing van vliegtuigen. Gelukkig niet in de lucht. Gistermiddag omstreeks half drie heeft er op het Vliegveld Schiphol een botsing plaats gehad tusschen 2 vliegtuigen. Het toestel H.N.A.D.O. van de K.L.M. met la ding aan boord, bestuurd door den vlieger Tellens, is, toen het zich in beweging zetto om weg te rijden, gebotst tegen het stil staande 3-motorige vliegtuig D 901 van do Deutsche Luft Iiansa, \velk laatste vlieg- tu'g leeg op het perron stond. Het Fokker vliegtuig is licht beschadigd, het Junker vliegtuig eveneens. Er ontstond wel eenige vertraging door dit voorvaL Engclsche records. Het grootste vliegtuig en het grootste stoomschip. Gisteren is te Londen het grootste vliegtuig van dc wereld opgestegen. Het is de Britsche eondekker Inflexible met een gewicht van 14 ton en drie Rolls-Roycecon- der motors die een vermogen van £100 P.K, te zamen bezitten. Het toestel is 75 voet lang en heeft een vlucht van den eenen vleugel tot den ande ren van 150 voet, d.L ruim vijfmaal meer dan van een eenpcrsoons-vechtvliegtuig van de gewone soort. De eendekker is van metaal en de twee wielen, die zijn ccnigen steun op den bega- ncn grond vormen, zijn ruim zeven voet hoog. De rceordsbrekcr van de stoomschepen is nog niet zoover als het broertje in do lucht. Het ligt nog in de wieg. D.w.z. het is bij de firma Harland en Wolff Ltd., te Bel fast, voor de White Star Lino op stapel gezet. Volgens een officieele bekendmaking zal het 62.000 bruto register ton meten, en dus ongeveer tweemaal zoo groot zijn als de nieuwe Statendam der Holland-Amcrika. l ijn. Over do afmetingen cn de machine inrichting zijn geen mededeelingen ver strekt, het schip zal echter meer dan 300 meter lang en meer dan 30 meter breed moeten zijn, en in Engelsche vakkringen wordt beweerd dat de vier schroeven zullen worden gedreven door hoogedruk-stoomtur- bines, die aan hot vaartuig een snelheid zullen geven van 25—26 knoopen, of ruim 45 K.M. per uur. De bouwkosten zijn op on geveer 85 millioen gulden geraamd. Watervliegtuigen op den Rijn. Gistermorgen te circa kwart voor elf cirkelde een drietal watervliegtuigen bo ven Arnhem, om even later van de stad op den Rijn neer te strijken. Het waren drie militaire watervliegtuigen, die onder leiding van den commandant, 2e-luite- nant ter zee Rotgans, 's morgens uit de Mok bij Texel waren vertrokken en over de Zuiderzee en verder langs den IJssel koers hadden gezet naar Arnhem. Nadat de hoeren daar ongeveer een uur hadden vertoefd, en veel belangstelling aan den rechter Rijnoever hadden getrokken, ver trokken zij weer in Zuid-Westelijke rich-» ting.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1