GENERAAL NOBILE GERED Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. KERKNIEUWS Allerlei DOOR EEN ZWEEDSCH VLIEGTUIG MOEDIGE LANDING OP HET IJS DE LEIDER, ERNSTIG GEWOND, AAN BOORD VAN DE „QUEST" GEBRACHT 'iw \mi ONGELUKKEN. AUTO RIJDT EEN CAFE-TERRAS OP. Een 9-jarig meisje gedood. Verscheidene gewonden. Door het zomersche weer was het gister middag ongeveer halfzes vol aan do be kende uitspanning 't Kalfje op den hoek van de Kalfjeslaan te Amsterdam. De ta feltjes van het terras voor het huis waren alle bezet, men genoot van het uitzicht op den Amstel. Plotseling stoof een auto te midden van deze rustende menschen. Een paniek ontstond, gillende stoof men uit een naar alle kanten. Tusschen de ravage van gebroken stoelen en tafeltjes lagen menschen. De meesten van hen konden dadelijk opstaan, al hadden sommigen pijnlijke ledematen. Een kind van 9 jaar bleef liggen en men constateerde dadelijk dat het zeer ernstig was gekneusd. De ge neeskundige dienst werd ingeroepen. Op weg naar het Binnengasthuis in 't kind bezweken. De auto die 't ongeluk veroorzaakte was een kleine Chevrolet, waarin 2 dames za ten. Achter het stuur zat de danseres An nie V. De auto was met een goed gangetje de Kalfjeslaan uitgekomen en moest om op den Amsteldijk te komen om een vluchtheuvel draaien. De wagen schoot wat scherp door naar den Amsteloever, zoodat de twee rijksveldwachters dachten den wagen in den Amstel te zien verdwij nen. De chauffeuse wist nog bijtijds het stuur te wenden. Ze kwam toen plotseling te staan voor een wielrijder, draaide het stuur nog meer naar links en had toen moeten remmen. Vermoedelijk heeft zij in zenuwachtigheid op een verkeerd pedaal getrapt. In plaats dab de wagen stopte nam hij een sprong te midden van de me nigte, met zich nemende het 9-jarig meis je Annio Leeners. De zaak is thans ia on derzoek bij de politie. Overreden en gedood. Het 3-jarig zoontje van J. Hoekstra te St. Anna Parochie is door een hooiwa gen overreden en gedood. Doodelijk ongeval. Te Dronrijp is een 3-jarig jongetje in een gierput gevallen en gestikt. Ernstig fabrieksongeval. Vrijdagnamiddag is een pijler van de nieuwe ovens der gasfabriek te Axel inge stort, doordat een der betonnen bogen, die daarop rustte, verzakte. Op het oogenblik van de instorting wa ren zes werklieden op de pijlers werk zaam. Ze konden zich gelukkig tijdig in veiligheid brengen tegen de neerstortende steenmassa's. Een tweetal hunner bekwam slechts lichte verwondingen. De schade en de stagnatie in het bedrijf zijn vrij aanzienlijk. ERNSTIGE BRAND. Een garage en twee woningen door het vuur vernield. Zaterdagavond heeft te Oirschot mid den in de gemeente een felle brand ge woed. De brand ontstond in de garage van den heer N. Verhoeven, expediteur. In een minimum van tijd stond deze garage in lichte laaie. De vlammen deelden zich spoedig mede aan de woning van den. heer Verhoeven, welke woning met de garage in vlammen opging. Ook het aangrenzend huis van den winkelier Latour werd een prooi der vlammen. Van de inboedels kon niets gered worden. Dank zij de gunstige windrichting bleven vele aangrenzende iwoningen gespaard. Ook een rij zware boomen staande voor de wening van den heer Verhoeven vorm de een belemmering voor de uitbreiding. In de garage stonden drie vrachtauto's welke totaal vernield werden. Ook een drietal fietsen werden vernield. Het vuur ■vond in de garage gretig voedsel in de olie en benzine, waarvan de vaten onder geweldige knallen uit elkaar sloegen, om daarna vlammen te verspreiden, die zich hemelhoog verhieven en midden in het dorp dichtbij den fraaien domtoren een angstwekkend schouwspel boden. De plaatselijke brandweer met haar pri mitief materiaal kon natuurlijk tegen deze vuurzee niets uitrichten. Nog lang bleef het vuur nabranden. De aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. Fabriekje afgebrand. Vrijdagavond brak te Utrecht in de electroliet-fabriek aan den Gruttersdijk brand uit. De fabriek ging geheel in vlammen op. Bloedroode vuurtongen lekten in een oog wenk aan alle kanten van het gebouw. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bluschfce het vuur met vier stralen. Op het nippertje kon een auto, die in een garage naast de fabriek stond-, in veilig heid worden gebracht. De gentleman-oplichter gearresteerd. De gentleman-oplichter van wien de vo rige week werd melding gemaakt en die zich o.a. te Moerdijk uitgaf voor ingenieur van den Waterstaat, onder welke bena ming hij een weduwe oplichtte, is thans, door de politie opgespoord. Een kapitaal aan drank besteed. Dezer dagen kwam een jongetje van twaalf jaar de politie van het bureau Wes terstraat te Amsterdam verzoeken even thuis „te komen kijken", omdat zijn vader gestorven was. De agenten, die met het knaapje meegingen vonden in de bewuste kamer een bevestiging van het treurige be richt. De man had zich door ophanging van het leven beroofd. Een lange afscheidsbrief had hij achter gelaten. Deze brief was in een zeer Tuchti gen toon gesteld. Zoo vermeldde een op schrift boven den brief in dikke letters: En hij komt nooit weerombom!! Ver der deelde de ongelukkige z'n nabestaanden mede. dat hij vóór zijn dood een paar straf fe kruidenbitters had genomen, welke ex tra-kosten toch van weinig beteekenis ge acht mochten worden in verhouding tot het feit, dat hij gedurende zijn leven ruw ge schat 24.000 aan drank, en meestal zulks voor persoonlijk gebruik had uitgegeven. De politie heeft van den brief een foto grafische copio genomen ten dienste van het onlangs opgerichte museum. „Tel." ONGELUKKEN. DYNAMIETONTPLOFFING IN BRUGGE Groot aantal slachtoffers. Vrijdagavond, even na acht uur, werd de stad Brugge opgeschrikt door een hevige ontploffing, In de Generaal Lemanstraat bevindt zich een groot voddenpakhuis, waar veel personeel werkt. Ook Vrijdagavond hoewel het reeds laat was, was er heel wat personeel. Volgens de inlichtingen van de Belgische bladen, zou het pakhuis ook een depot van dynamiet bevat hebben. Dit schijnt tot ontploffing gekomen te zijn. Om 9 uur waren reeds 7 dooden en 30 gekwet sten onder de rookende puinen vandaan ge haald. Naar Belga meldt zijn er nu S dooden en een 40-tal gewonden. Dit nieuwsbureau neemt aan, dat er onder het oud roest een granaat heeft gezeten. De belendende gebouwen hebben ernstige schade geleden. Nader meldt men: De oorzaak van de ramp was een brand in de werkplaats van den handelaar De Buysere, waar voor het in de lucht laten vliegen van de voormalige schuilplaatsen in de frontstreek en het kustgebied ook nog een zeker hoeveelheid dynamiet blijkt aanwezig to zijn geweest. De Buysere en een aantal dienstvaardige personen trach ten het vuur te dooven, maar vruchteloos. Toen kwam de ontploffing. De Buysere en twee andere personen werden letterlijk aan stukken gereten, vijf andere mannen bleken eveneens dood on der het puin te liggen. De gewonden zijn kinderen, die zich in den omtrek bevonden en bewoners van huizen uit den omtrek. Alle- huizon in de buurt zijn zwaar geha vend, sommige totaal onbewoonbaar. Hoewel het vuur thans gebluscht is, vreest men nog voor nieuwe ontploffingen. De politie heeft de buurt laten ontruimen en een detachement troepen bewaakt de gevaarlijke zone. Wolkbreuk en onweer in Roemenië. Tien personen door den bliksem gedood. Zware stortregens hebben Vrijdag te Boekarest groote schade aangericht. De regens, die het karakter van een wolk breuk hadden, hielden met kleine tus- schenpoozen 38 uur aan, zoodat het tram verkeer gedurende twee uur moest wor den stopgezet. In de voorsteden staan verscheidene landhuizen onder water en de brandweer werd voortdurend gealarmeerd. Bijna geheel Roemenië heeft gelijktij dig van het weer te lijden gehad, vooral Ismail in Bessarabië. In een dorp zijn door het inslaan van den bliksem verscheidene huizen verbrand. Tien personen zijn door den bliksem gedood. De spoorwegramp in Zweden. Geen buitenlanders onder de slachtoffers. Veertien van de zestien slachtoffers van de spoorwegramp in Zweden zijn thans ge ïdentificeerd. Er bevinden zich geen bui tenlanders onder. De toestand van twee ge wonden wordt, als zorgwekkend beschouwd. De oorzaak, dat de hulplocomotief tegen den D-trein botste, is vermoedelijk daarin te zoeken, dat de machinist een signaal van den stationschef verkeerd heeft begre pen. De machinist van hulplocomotief is zwaar gewond; de machinist en de beide stokers van den sneltrein zijn gedood. On der de slachtoffers is ook de leider van do Zweedsche boerenpartij. Noodlottige nieuwsgierigheid van twee dienstmeisjes. Door het dakraam naar beneden gestort. Een vreeselijk ongeluk heeft dezer dagen plaats gevonden in de woning van den Brit- chen minister van Landbouw Walter Guin ness, tijdens een bal, dat ook door prinses Mary werd bijgewoond. Het bal werd gehou den in de hall. Twee dienstmeisjes, die laat in den avond naar bed gingen, klommen over een balustrade op de vierde verdie ping om door het bovenraam naar de dan sers te kijken. Om maar goed te kunnen zien, gingen zij zelfs op het raam staan. Plotseling kon het glas de meisjes niet meer houden. Zij stortten vier verdiepingen naar benden en kwam boven op twee gasten terecht. Het eene meisje kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood, het andere werd naar het ziekenhuis gebracht. De twee gas ten liepen wonder boven wonder geen let sel van beteekenis op. Een oude nachtwa ker, die hielp bij het wegruimen van het glas kwam to struikelen en brak een enkel Ook hij moest naar het ziekenhuis worden getransporteerd. Ontploffing van een tankboot. Naar uit Athene wordt gomeld heeft aldaar aan boord van de Italiaansche tankboot „Centauro" Vrijdag tegen mid dernacht een hevige ontploffing plaats ge had. waardoor de lading van 4275 ton stookolie en 10.000 blikken benzine in brar.d vloog. Binnen enkele minuten stond het geheele schip van de voorplecht tot den achtersteven in lichtelaaie. liet vuur verbreidde zich zoo snel, dat één lid der bemanning gedood werd en vier verwon dingen bekwamen, terwijl zij trachtten van het schip te springen. De Griekscho reddingvaartuigen konden slechts met bovenmensclielijke inspanning verhinderen, dat het vuur oversloeg op de petroleumdepots aan den wal. Zaterdag ochtend sleepten booten het brandende schip uit de haven. Des middags brandde niet alleen het schip, maar ook het water in de omgeving, dat met petroleum be dekt was, stond in lichtelaaie. Bij de werkzaamheden om het schip weg te sleepen zijn vier havenarbeiders verbrand en twee zwaar gewond. Geheimzinnige postdiefstal. Postzakken van de „Leviathan" geplunderd. Een van de meest ingenieuze postdief- stallen, in de laatste jaren gepleegd, is te Londen ontdekt, bij aankomst op het hoofdkantoor van de zakken met aange- teekende stukken, per s.s. „Leviathan" uit New York te Southampton aangebracht. Het bleek namelijk, dat terwijl de zakken ongeschonden waren en de zegels intact, de aangeteekende brieven en pakjes voor een groot deel waren opengebroken en van den inhoud, meest geld en juweelen, beroofd. De lading was Vrijdagavond aan wal gebracht en per trein naar Londen en verschillende provincie-centra gebracht De roovers hebben hun zaken zoo goed gedaan, dat de postambtenaren in de ha ven niets bijzonders hadden opgemerkt. Eerst toen de zakken werden openge maakt ontdekte men den diefstal. De stuk ken waren afkomstig uit Amerika, Cana da, Japan, Sjanghai en Mexico. Er is geen spoor dat er op wijst, waar de be- rooving heeft plaats gehad, doch men holt over tot do meening, dat dit is ge schied vóór de zakken aan boord, van de „Leviathan" werden gebracht. Scotland Yard is onmiddellijk begon nen een onderzoek in te stellen en heeft zich ook telegrafisch met de politie te New Y'ork in verbinding gesteld. Het juiste aantal zakken, dat door de dieven is opengebroken, is nog niet be kend gemaakt, doch het moet zeer groot zijn. De waarde van het gestolcno schijnt do honderd duizend pond sterling te na deren. Volgens don kapitein van de „Levia than" kan de berooving moeilijk op de reis hebben plaats gehad. De zakken waren in de kluis van het schip geborgen, die door gewapende Amerika ansche postambtena ren werd bewaakt. Indien de dieven zich dus aan boord van het schip van de zak ken meester hadden willen maken, zou den zij eerst de bewakers hebben moeten neerschieten en dan de kluis forceeren. Daarom gelooft men, dat de berooving reeds heeft plaats gehad voor de zakken aan boord werden gebracht. Overval in een trein. De dader gevat. Vrijdagavond laat werd in een trein van den Berlijnschen spoorweg een 40-jarige costuumnaaister, die alleen in een coupé „niet rooken" had plaats genomen, aange vallen door een 25-jarigen man, die op het traject West End-Friedrichsstrasse den coupé binnendrong. Hij greep haar bij den keel en sloeg op haar los. Een arbeider in den naasten coupé hoor de 't hulpgeroep. Daar de verbindingsdeur op slot was, trok hij aan den noodrem. De dader sprong daarop uit den trein en tracht te te ontkomen. Hij werd echter nagezet door wegwerkers, die toevallig in de buurt waren. Deze wierpen hem met steonon, waardoor hij zoo getroffen werd, dat hij op den grond viel en gepakt kon worden. Het was een 25-jarige monteur, die des morgens zijn betrekking zonder geldige re denen verlaten had. Een drama, dat go9d afliep. Terwijl het Parijsehe gerechtshof beslis singen nam inzake reclamaties van oorlogs invaliden omtrent hun pensioentoekennin gen. heeft een invalide, die in 1916 bij het neerstorten van zijn vliegtuig een geestes- storing had ondergaan, plotseling een revol ver getrokken en nadat hij 60 pet. pensioen had geëischt, inplaats van 25 als toegekend, op den president van het gerechtshof ge schoten. Door den opgewonden toestand waarin de man verkeerde, miste hij en voordat hij het tweede schot loste, sprongen advocaten op hem toe, zoodat toen het schot afging de kogel in een muur te recht kwam. Terwijl hij in verzekerde bewaring werd gesteld, werd zijn vrouw als getuige gehoord over zijn nooddruftigen toestand, waarin de president, die geen oogenblik zijn kalmte had verloren, zeer waardig tot de vrouw zei, dat zij haar man kon gaan geruststel len en dat zijn verzoek was toegestaan. Tevens verklaarde de president het inci dent gesloten, zoodat het voor den ongeluk- kigen invalide geen verdere gevolgen zal hebben. Een dure ontdekking. De heer Josuah Powder bezat, tot j.l. Zondag een huis in Bad Creaek (Nevada). Op dien noodlottigen dag was hij van plan. een schilderijtje aan den muur te hangen, maar op dc plek, waar hij het wilde aan brengen, sloeg hij alle spijkers krom. Boos en nieuwsgierig onderzocht Powder de oor zaak van dit verschijnsel, en hij ontdekte, dat er een goudader door den steen liep. Hij probeerde den steen ernaast hetzelfde resultaat. Daarop aarzelde Prow- der niet langer en hij begon resoluut zijn huis af te breken. Maar behalve in de eer ste twee steenen vonden hij geen spoor meer van goud. Thans zit de voormalige huiseigenaar in een hoop afbraak. Het ge wonnen goud bezit een waarde van 90 dol lar I De Zweedsche minister van Nationale Verdediging ontving gisteren een om 7 uur 's morgens verzonden telegram van den lei der der Zweedsche reddingsexpeditie, welke hulp zou verleenen aan de „Italia", van den volgenden inhoud: „Generaal gered; red dingswerk wordt voortgezet, (w.g.) Thorn- berg". Volgens een nader bericht heeft Tom- berg generaal Nobile aan boord van de „Quest" gebracht, die bij het Wahlenberg- eiland in de Hinloopenstraat voor anker ligt. Hij zal thans de overige mannen qaan halen. Omtrent Nobilo's redding worden uit Kingsbay de volgende bijzonderheden aan de „Lokal Anzeiger" gemeld: „oen van de Zweedsche vliegtuigen, die, nadat Nobilo Zaterdagnacht ecnige malen om onmiddel lijke hulp had gevraagd van de Virgo-baai waren vertrokken is er gisteren in geslaagd in do nabijheid van het kamp van Nobile to landen en met generaal Nobile aan boord terug te vliegen. Kort voor zijn redding had Nobile opnieuw om hulp verzocht en mede gedeeld dat het ijs, waarop zich het kamp bevindt, naar het Noorden begon af te drij ven. Tevens begon het. ijs in malende bewe ging te komen, hetgeen in den loop van den dag voortdurend toenam. De Italiaansche en Zweedsche vliegers willen thans trachten, Nobile's makkers, die zich nog op het ijs bevinden, eveneens te redden. Men zal bovendien de onderweg zijnde hondenslee-expeditie tot. allergroot sten spoed aansporen. De „Citta di Mila- no" begeeft zich nog heden naar de Virgo- baai, ten einde beter met de Zweden to kunnen samenwerken. Nobile en zijn mannen voerden den ge- heelen nacht ene wanhopigen strijd tegen het. ijs dat in heftige beweging was. IJs- scholen van tienduizenden kilogrammen werden als ballen liecn cn weer geschoven. Generaal Nobile werd door een dezer ijs massa's getroffen en brak een been. Der halve werd hij het eerst afgehaald door het Zweedsche. door Tornberg bestuurde vliegtuig „Upland" en overgebracht aan boord van het Zweedsche hulpschip de „Quest" waar hij onder geneeskundige be handeling is genomen. Zijn toestand is ernstig. De Priesterschap in China. De stichting van een Inlandsche Congregatie. In de prachtige encycliek „Rerum Eccle siae" heeft Z. H. Paus Pius XI, het Hoofd der eeuwig jonge Katholieke ICcrk, de or den en religieuzen-congregaties nogmaals aangespoord om in de missielanden do roe ping van kloosterlingen onder de inland sche christenen aan te kweeken. Doch do Paus ging nog verder en legde bijzonderen nadruk op de mogelijkheden om tot stich ting van nieuwe congregaties over te gaan welke meer geschikt zouden zijn en zouden aanpassen aan het karakter en de zeden der inlanders en dc natuur der streken. „In September 1926 reeds overwoog en bestudeerde Z. Exc. mgr. Constantiui, Apos tolisch gedelegeerde voor China, op reis naar Rome met. de nieuwe Chincesche bis schoppen, dit belangrijk probleem, d.w.z. om in China de edelmoedige verlangens van den H. Vader te verwezenlijken", al dus lezen we in „Le Bulletin catholique de Pékin". .Een schema van de statuten voor een nieuwe congregatie van Chineesche priesters werd ontworpen. Zij ontving den naam van „Congregatie der leerlingen van den Heer" en heeft buiten de eenvoudige geloften als voornaamste distinctieven een bijzondere devotie tot de II. Eucharistie cn een groote toewijding tegenover den H. Stoel. Het eerste doel van de instelling is de persoonlijke heiliging van de reli gieuzen, het tweede is de verbreiding des geloofs. Voorts zal de congregatie op meer bijzondere wijze die vicariaten steunon, wel ke nog geen inlandsche priesters bezitten. De Apostolische gedelegeerde en mgr. Tchao besloten, dat de congregatie haar eerste nederzetting zou krijgen in het Apos tolisch vicariaat van Soeanhwafoe, als dio- secane congregatie. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat zij zouden kunnen sterven (en ongelukkigerwijze is ingr. Tchao gestorven) hadden zij eraan gedacht om deze „infantia spiritualis" aan een reli gieuze familie toe te vertrouwen, die in karakter veel overeenkomst, met de nieuwe congregatie bezit cn den heiligen arbeid om de nieuwe kloosterlingen voor te bereiden en te vormen, 'totdat, zij zichzelf zouden kunnen besturen, op zich zou nomen. Na de verkregen goodkeuringen van den H. Stoel, kochten Z. Exc. mgr. Costantini en mgr. Tchao, onmiddellijk na hun terug keer in China te Soeanhwafoe een stuk grond, in een uitstekende vallei buiten de stad. terwijl zij don superior-generalis der Paters Redemptoristen verzochten, do nieu we stichting onder zijn zorg te nemen. Het voorstel werd aangenomen en reods kwamen drie Spaansche Redemptoristen in China aan. Dc landing van de „Upland" op het in beweging zijnde ijs was een meesterstuk van vliegkunst en met het grootste gevaar verbonden, daar de startplaats voortdurend veranderde. Nadat de „Upland" naar het kamp van Nobile was vertrokken, was do „Quest" verder opgestoomd naar het Oosten en in de Hinloopenstraat voor anker gegaan. oeen nieuws over de anderen. Van de beide andere groepen van dc „Ita- lia'-bemanning heeft men nog s<.eeds geen speqr kunnen ontdekken en evenmin van Amundsen en Guilband. Officieel wordt hieromtrent uit Rome ge meld, dat majoor Penzo met zijn watervlieg tuig ten Westen van Spitsbergen een on derzoekingstocht heeft gemaakt, ten einde te trachten, het Latham-vlicguig van Guil- baud en Amundsen op te sporen. De tocht werd uitgestrekt tot 50 K.M. ten Zuiden van Kaap Zuid. Het z ht was zeer goed. Er werd echter gccnerlci spoor van het Frnnscho watervliegtuig ontdekt. Op een vraag om inlichtingen vrii het Tassbureau heeft de ijsbreker „Malygin' geantwoord, dat hij geen enkel sein heeft ontvangen van het. Latham-vliegtuig met Amundsen en Guilband aan boord. Het Italiaansche vliegtuig „Marina I", be Btuurd door Ravazzoni moest, na een tus- schenlanding te Sta vanger een noodlanding verrichten bij Haugcsund wegens gebrek aan benzine. Daarna is het vliegtuig op nieuw opgestegen om vervolgens te Soer- fjorden ton Noorden van Bergen weer neer te strijken. Geruchten. Volgens een tot dusver van geen enkele zijde bevestigd te Berlijn opgevangen draad loos bericht, zou een Canadeesch schip het deol van de „Italia"-bemanning, dat met het omhulsel van het luchtschip is wegge dreven aan boord hebben genomen. Een prijs voor Maddalena. V.D. verneemt uit Rome: Een groep on der leiding van den senator Morello heeft een prijs van 100.000 lire toegekend aan majoor Maddalena, omdat hij de eerste is geweest die Nobile ontdekte. ONZE SLAAPKAMERS IN DE ZOMERHITTE. De last der zomerhitte doet zich dikwijls nog meer 's nachts dan overdag gevoelen. Dit is des te pijnlijker omdat do mensch voor zijn lichamelijk en geestelijk welzijn een gezonden, rustigen slaap noodig heeft. Nu kan oen verkwikkende slaap geen plaats vindon als er in de kamer een overmatige zoele hitte heerscht. En meestal vindt men in het. warme jaargetijde juist in dc slaap kamers een hoogere temporatuur dan in. de woon- of eetkamers. Dit komt daarvan, dat men in deze vertrekking altijd vensters 's nachts of ten minste 's morgens vroeg, als het buiten nog koel is, laat openstaan en er tocht in kan laten spelen, wat nooit ge beurt in slaapkamers. Om dus de hoogere temperatuur in de slaapkamers te verminderen is het raad zaam den geheelen dag van den vroegen morgen zoodra men het bod heeft verlaten, tot 'b avonds do vensters niet alleen van onderen maar ook van boven te openen. Zooals men weet stijgt de warme lucht in de kamers in de hoogte en verzamelt zich dan bij het plafond. Wanneer nu do koelere buitenlucht deze niet bereikt en haar naar buiten verdrijft, dan blijft zij in het boven gedeelte der kamer hangen en alleen door de onderste vensteropeningen tocstroomen- de lucht koelt den vloer en de kamer tot op nauwelijks 3/4 kamerhoogte af en wordt dan 's nachts van uur tot uur warmer, zoo dat tenslotte een warme zwoele tempera tuur door de heele kamer heerscht. Het is dus aan te bevelen de ramen zoo in te richten, dat ze van boven tob beneden ge heel geopend kunnen worden. Ook het plaatse van 1 a 2 koude kommen water op hooge meubels is gedurende den nacht aan te raden. De heete lucht koelt zich daaraan af en wordt ten minste iets fris- scher. Is de slaapkamer aan de zonnezijde gele gen, dan is het beste gordijnen te laten zakken en natte lakens voor do ramen te hangen die telkens verfrischt worden. Om een huis en kamers koel te houden is het verder aan te raden op de warme zomerdagen niet op het kookfornuis maar op gas te koken. In gesloten woningen dringt toch altijd iets van de kaehelhitte, zelfs als de keukendeur gesloten is, in dc andere kamers door. Ten slotte nog een opmerking, verban alle voeren bedden en warme dekens Dik ke dekens werpt men toch in hitte van zich af en bezorgt zich daardoor licht een ver koudheid. „De Nieuwe Eeuw". 3-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7