1 beekMaN Uit de Omgeving korevaArstr. KLEEDSNGMAGAZIJN Uit de Rijnstreek. wisbrun liffmann Iroegen de Jesuieten veel bij tot haar ves tiging. In de 19de eeuw werkten de Laza risten zeer volhardend aan do vooruitgang, ofschoon het gTootste deel der hedendaag- sche katholieken eerst sedert 1900 bekeerd zijn. Men krijgt een denkbeeld van de be langrijke eigendommen der kerk in de om streken van Peking als men weet, dat er 2.151 missiestaties zijn, waarvan er 01 ker ken bezitten die groot genoeg zijn om minstens 1000 personen te bevatten, ter wijl 301 andere kerken plaats bieden aan 500 tot 600 personen. Scholen van allerlei aard zijn er 868, terwijl er 16 philantropi- sche instellingen bestaan en groote druk kerijen. Tientsin, een ander centrum waarop he den de aandacht der geheele wereld geves tigd is, is eveneens de residentie van een katholiek bisschop, Z. D. H. Mgr. John de Vienne C'.M. Ofschoon hier de katholieke bevolking veel minder talrijk is dan die van Peking, beloopt dit cijfer toch bijna 45.000 zielen. Ondanks de communistische pro paganda, is de geloofsafval in China niet beduidend. Hankow (Hupeh, China). Niettegen staande de verderfelijke pogingen van de communistische actie in China, die haar slachtoffers tracht in te prenten dat het overgaan tot het Christendom gelijk staat met landsverraad, constateeren de mis sionarissen van Hupeh dat er onder de ge- loovigen maar weinig zijn die zich hebben laten overhalen van het geloof af to val len. Integendeel heeft de vervolging een reactie geschapen die in haar uitwerking zoowel wat 't inwendige betreft als naar buiten de Kerk ten goede komt. Excentrieke Amerikaansche sec ten zaaien verwarring in Afrika. Onitsha (Zuidelijk Nigeria, West-Afrika) De verwarring die door geëxalteerde pro testante secten veroorzaakt wordt, die lnm geloof onder de zwarten van West-Afrika ingang trachten to doen vinden, wordt in het volgende bericht door Z. D. H. Mgr. Charles F. Heerey C.S.Sp. Coadjutor to Onitsha, in het Vicariaat van Zuid-Nigeria gemeld: „Een nieuw soort fanatisme is in een bepaalde streek van het gebied van Ibibio bij Calabar, in Z. Nigeria, aan het opdoe men, zegt Z. D. H. „Het vindt zijn .oor sprong in Amerika, en heeft zijn brand punt in een secte die daar bekend staat onder den naam van „Holv Pollers". Deze Holy Rollers, naar verluidt, beweren in voortdurend contact te staan met den Hei ligen Geest, die hun bijzondere gaven ver leent, onder andere die der talen. Hoe ze erin geslaagd zijn met. hun geloof in de bosschen van Afrika door te dringen, is niet to zeggen, doch dit feit wijst op 'Amerikaansche invloeden. Wel is zeker, dat een of andere geest op het volk inwerkt, doch het is zeker niet de invloed van een Heilige Geest. Het is een slechte invloed die op de Christenen wordt uitgeoefend; hoewel tot nu toe, zij, die „den geest hebben ontvangen", deels heidenen, deels Presbyterianen en deels Methodisten zijn. Plotseling begint een dweeper te roepen d&t hij „den geest heeft ontvangen". Deze kreet doet het heele dorp bijeensnellen als dwazen naar oen of ander huis, dat een „juju" huis kan zjjn of een kerk; soms zelfs do katholieke kerk. Ze nemen hun bedden mee die ze in de kerk opstellen of in een ander huis, en brengen den nacht door met hot uitstoo- ten van kreten, met zingen, of eenvoudig met door elkaar te slapen, met al het on heil dat een dergelijke verwarring met zich brengt. Dit is de nieuwe geest die in Afrika tracht veld te winnen, maar de Heilige Geest werkt er reeds en Die ook is het die de andere verdrijven zal". Een professor van dc Universiteit is benoemd tot bisschop van een Japansch vicariaat. Rome. De Heilige Congregatie der Pro paganda heeft bij een decreet d.d. 16 Mei, de Rev. John Ross S.J. benoemd tot Apos tolisch Vicaris van Hiroshima, in Japan; op het oogenblik is hij in dit gebied werk zaam als adjunct Vicaris. De pas benoem de bisschop Mgr. Ross was tusschcn 1925 en 1927 Professor van de Katholieke Uni versiteit van Tokio. In 1910 begaf Père Ross zich voor de eerste maal naar Azië toen hij te Bom bay werd benoemd in de missie der Pa ters Jesuieten. In Duitschland te Aken ge boren 27 Dec. 1875 trad hij de 10de Octo ber 1896 in het noviciaat. Hij kende gron dig verscheidene talen: Duitsch, Fransch, Engelsch, Hollandsch, Japansch en La tijn. Gedurende de wereldkrijg, stelde hij zijn diensten ter beschikking van Mgr. Doe ring,, daar hij, om zijn Duitsehe afkomst, van zijn eigen zetel te Poona, in Voor-In- dië, was verdreven. Toen tort ijd was hot een prefetuur, doch in 1923 werd Hiroshima verheven tot. den rang van vicariaat. Hoe wel de bevolking 5.000.000 zielen telt, zijn er slechts 1.270 geloovigen on is dit gebied uit katholiek oogpunt beschouwd, een der kleinste vicariaten van Japan. HAARLEMMERMEER. Dubbel woonhuis afgebrand. Gisteravond ongeveer 11 uur is brand ontstaan in het dubbele woonhuis bewoond door de gezinnen Overstegen en Gieseling aan den Vijfhuizerweg te Vijfhuizon. De brandspuit uit Vijfhuizen was spoedig ter plaatse, terwijl de auto-motorbrandspuit uit Hoofddorp even daarna het blusschings- werk overnam. Het mocht, gelukken, de aangrenzende perceelen te behouden, zoo dat de brand beperkt bleef tot het dubbele woonhuis, dat geheel door het vuur ver nield werd. De beide inboedels gingen grootendeels verloren. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt dc schade. LISSE. Collecte „Herwonnen Levenskracht". Vanwege het. Plaatselijk Comité van Herw. Levenskracht, werd Zaterdagmiddag de jaarlijksche bloempjesdag gehouden. Zij is uitstekend geslaagd. Met een sleeperswa gen met paard en voerman, op welken wa gen een nazorg-tent was geplaatst, waarin verschillende voorwerpen waren tentoon gesteld, zooals die door dc nazorg-patiën ten in „Berg en Bosch" worden vervaar digd, trok men het dorp links en rechts door en begaf men zich evengoed ook naar de uiterste einden. Men was vergezeld van de Muziekvereeniging Adolf Kolping, ter wijl behalve de leden van het Plaatselijk Comité, ook een twintigtal jonge dames in den stoet meetrok, om.met een lachend ge zicht de bloempjes aan den man of de vrouw te brengen. Wethouder Warmerdam was wederom zoo welwillend zijn auto ter be schikking te stellen om met. den Voorz. van het. PI. C. en een paar dames-bestuursle den de verst afgelegen wijken te bewerken. Van de firma v. Waveren en v. d. Voort, alsmede door den heer P. F. Scheepmaker, stalhouder alhier, waren vrachtauto's aan wezig om de muziekvereeniging te vervoe ren; aan dezen laatste behoorde ook de sieeperswagen. Alles was belangloos voor het goede doel ter beschikking gesteld. Te 2 uur was men begonnen en te 8 uur uur was de geheele gemeente bewerkt en kwam men in het Bondsgebouw bijeen om zich te verfri88chen en de opbrengst vast te stellen. Deze overtrof de verwachting en bediceg ƒ317.70. Een mooi bedrag! De voorz., de heer S. Langelaar, bracht hier een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt, de bloempjesverkoop zoo schitterend te doen slagen. Vooral dankte hij de heeren Warmerdam, Scheepmaker, v. Waveren en v. d. Voort, voor de geheel belc nglooze beschikbaarstelling van auto's en rijtuig; de muziekvereeniging voor haar medewerking, den heer Salman voor het vervaardigen van de tent; den heer J. Xieu- wenhoven voor de bloemen en de dames voor haar ijver. Aan het slot werden deze woorden door den heer Warmerdam met een kernachtig woord onderstreept, waarbij deze er vooral op wees dat. de dames in den vervolge nóg meer vrijmoedigheid aan den dag moeten leggen Uit de auto gevallen. In een passee- rende auto duwde een zes-jarig knaapje het. portier open, waardoor hij uit den wa gen viel. Hij bloedde hevig aan het hoofd. Men reed naar dr. de Graaf, waar de knaap werd verbonden. Naar men ons meedeelde vreesde men voor hersenschudding, terwijl bovendien een armbreuk was geconstateerd VOORSCHOTEN. Het waterleidingbedrijf. Bezichtiging der uitbreiding Zaterdagmidag hebben de heeren raads leden een bezoek gebracht aan de pomp- installatie van het waterbedrijf alhier aan de Papelaan. Aanwezig waren de heeren E. Vernéde, Burgemeester, C. Eggink Sr. wethouder, Mej. M. van Geest. Voorts Tïe heeren W. A. A. J. Baron Schimmolpen- ninck van der Oye, A. P. 'Schram dc Jong, Ir. A. D. Hederik, J. Braggaar, D. Lim burg, J. W. Bakker, L. J. van Leeuwen, A. Verboon, D. J. Brinks, gas- en water- meester, W. Wit, opzichter ingenieursbu reau Hederik en L. A. Mooten machinist- monteur van het waterbedrijf. Nadat de burgemeester de aanwezigen had verwel komd, werd de heer Ir. A. D. Hederik in de gelegenheid gesteld de aanwezigen een overzicht te geven van de verbeteringen, die waren aangebracht en de resultaten, die reeds bereikt zijn. Spr. noemde het een gelukkig verschijnsel, dat de gemeen te grond in eigendom had voor een proef boring. Daar bekend was dat op een boer derij in westelijke richting goed water was, werd daar een proefboring begonnen. Er werde afsluitende lagen gevonden, zoo dat voor infectie niet gevreesd behoefde te worden. Dr. van Eek vond het verkre gen water nogal mooi, op grootere diepte werd het water niet beter. Zelfs is ge bleken, dat op geringere diepte beter wa- ter werd verkregen. Bij de boerderij wer den 3 bronen gemaakt die aangesloten zijn op de gemeenschappelijke zuigleiding en de motoren. Vervolgens toonde spreker de aanwezi gen het in werking komen van de electro- motoren, welke automatisch in werking kunnen worden gesteld en uitgeschakeld, wanneer in de rcinwaterkelder of toren te weinig of onvoldoende water aanwezig is, zoodat de gemeente op een gegeven oogen blik niet zonder water zal zitten. In aan sluiting hierop werden de ontijzeringin- richting en de zuivering van het drinkwa ter in oogenschouw genomen en de bewer king verklaard van ruw water tot reinwa- ter, waarna velen Voorschoten in vogel vlucht bewonderen van uit den waterto ren. De verschillende werken zijn uitge voerd onder leiding van den heer W. Wit, opzichter bij den heer Ir. A. D. Hederik. De boringen geschiedden door de firma Iioogendoorn te Giessendam, de zuiglei ding werd gelegd door de firma Wilson te Den Haag, terwijl de pompinstallatie werd geleverd en geplaatst door de firma Stork te Hengelo. De nieuw geplaatste hoogdrukpomp geeft ongeveer 39 M3. wa ter en de lage drukpomp ongeveer 47 M3. water per uur. Deze uitbreiding heeft de gemeente vooral twee groote voordeden opgeleverd, beter en helderder water en een ruimere watervoorziening. Hoog bezoek. Vrijdag j.l. bracht de sultan van Koetai en de landsgroote van Koetai Pangeran Ario Tjokso, vergezeld van den heer De NijsBrits, een bezoek aan de fabrieken der Kon. Ned. Edebne- taalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos alhier. Het hoogc gezelschap werd rond geleid door den directeur der Kon. Begeer Jhr. I. van Weiier. Met groote belangstel ling namen de heeren de bedrijven der zilver- en kettingfabriek en ateliers voor penningkimst in oogenschouw. WASSENAAR. Villa afgebrand. Omstreeks half zes Zondagavond werd I de brandweer gealarmeerd voor een uit- INGEZONDEN MEDEDEELING. IN ALLE AFDEEL)N£EN slaanden brand in de villa Schouwenburg van den heer Hasekamp aan den Schouw- weg alhier. In minder dan geen tijd stond het met riet gedekte dak in brand, zoodat bij de komst der brandweer aan blusschen bijna niet te denken viel. Een in de nabij- lieil liggende sloot bleek niet voldoende water ie bevatten, zoodat verscheidene honderden meters slang naar den vijver \an Oud-Wassenaar moest worden gelegd. Toen water gegeven kon worden, was het kapitale huis één vuurzee en kon niet anders worden gedaan dan massa's water in de vuurhaard werpen. De familie H. en haar personeel redde met ijlings toegesnelde hulp een groote partij kostbaarheden, waaronder waarde volle schilderijen en antiek porselein en meubilair. Voor een groote waarde aan geld en kostbaarheden moest echter wor den achtergelaten. Na een paar uren met een drietal stra len op de autospuit water te hebben ge geven, was het gevaar geweken. Door de eigenaardige constructie van het gebouw en het brandende riet werd de blussching niet gemakkelijker gemaakt. Zoowel het gebouw als het meubilair is verzekerd. Begrijpelijkerwijze trok deze brand een enorme massa belangstellenden. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk een op de bovenste verdieping brandend kacheltje. Tegen een auto opgefietst. Op den Deijl is Zondagmorgen een wielrenner in volle vaart tegen een auto opgereden, welke de van Zuijlen van Nijeveldstraat wilde inrijden. De fietser werd met een smak tegen den grond geslingerd en met een groote vleesohwonde aan een zijner armen en verwondingen aan den rug op genomen. Ter plaatse werd de man door Dr. de Haan voorloopig verbonden, waar na hij naar een ziekenhuis werd overge bracht. W0UBRUGGE. Huldeblijk Koningin-Moeder. De col lecte voor het huldeblijk H. M. Koningin- Moeder bracht in deze gemeente ruim 70.op en de collecte voor Volksonder wijs in ons dorp 26. R0EL0FARENDSVEEN. 5-Jaria bestaan Ziekenhuisfonds. Zon dagavond had in de Pancratiuszaal alhier de jaarvergadering plaats van het zieken huisfonds St. Vincentius a Paulo. De on- komst der leden was ditmaal belangrijk grooter dan bij vorige vergaderingen, het geen haar oorzaak vond in het- feit dat het. fonds tevens zijn 5-jarig bestaan herdacht. De Voorz., de heer Holscher, heette de leden van harte welkom en richtte in het bijzonder een woord van welkom tot den eere-voorzitter, den Pastoor. Hierna bracht de secr. een goed verzorgd jaarverslag ter tafel, waaruit o.ra. bleek, dat in het afge- loopen jaar 49 patiënten in ziekenhuizen zijn verpleegd geworden met een totaal aantal verpleegdagen van 788. 53 reizen zijn gemaakt met dc ziekenauto van. en naar Leiden. Op 31 Mei j.l. bedroeg het aantal leden als volgt470 gezinshoofden. 380 le den boven 18 jaar en 3 donateurs. Het aan tal was vooruitgegaan met reso. 16 en 29 leden. Dank werd gebracht aan het bestuur en aan den heer van Dooren. arts, voor hun ne belanglooze medewerking, waarna het woord was aan den penningmeester voor het doen van rekening en verantwoording. De ontvangsten met inbegrip van het sal do vorig jaar hebben bedragen 3956.97, en de uitgaven 2937.60, zoodat er een batig saldo was van ƒ1119.37. Ondanks dit. saldo wcps de balans uit een tekort op het exploi tatie-jaar van ƒ322.71. wat verband hield met het groot aantal patiënten, dat in het afgeloopen jaar is verpleegd geworden. De vergadering keurde goed, dat aan den secr. en nenningm. weer de gebruikelijke gratifi caties werden verleend. Door den Secr. werd nog een overzicht gegeven over de af geloopen 5 jaren, waaruit ten duidelijkste de steeds toenemende bloei van het fonds en de groote sympathie der ingezetenen uit. de Veen bleek. Dc Pastoor maakte van de gelegenheid dan ook gebruik het bestuur en de leden van harte geluk te wenschen met het 5-jarig bestaan van het fonds en spr. hoopte dat het bestuur op den ingeslagen weg zal mogen voortgaan, om de vereeni- ging tot een steeds grooteren bloei te brengen daarbij tevens den wensch uit sprekende dat het aantal zieken tot een minimum zich moge beperken. De Yoorz. dankte den Pastoor voor zijn waardeeren- de woorden. Vervolgens bad dp verkiezing plaats, wegens periodieke aftreding van de heeren Gortzak en van der Meer. Deze heeren werden bij acclamatie herkozen. Tot. slot had nog een verloting plaats van een beeld en een tweetal pijpen. De gelukkige winnaars waren de heeren v. d. Meer (beeld), Compier en Loos. Vorder deelde de Voorz. nog mede, dat aan de zieken welke momenteel worden verpleegd, in ver band met. het eerste lustrum een verrassing zal worden bereid, zoodat ook zij zullen kunnen deelen in dc vreugde van het 5- jarig bestaan van het fonds. Deze mededee- ling werd met applaus begroet, waarna de Voorz. dc vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. ALPHEN AAN DEN RUN. De. lichten dooven! Zaterdagavond is in de wijk Hoorn de auto, bestuurd door den heer v. W. alhier, tegen een boom gere den. Door de kalme vaart, waarmede werd gereden, werd de auto slechts licht bescha digd. Oorzaak het niet dooven der lichten door den bestuurder van een passeerende auto d.ie ijlings doorreed. „Tusschen het riet". De Hengelaars- vereniging .Tusschen het riefc" uit Haarlem bracht met- een extra boot gisteren een be zoek aan deze gemeente tot het houden van een prijs-hengelwedstrijd langs den West- kanaalweg alhier. Aan dezen wedstrijd werd ongeveer door 50 personen deelgeno men. terwijl de prijsuitreiking plaats had in „Hotel Rijnlust". Etalage-pop geduikeld. De bewoners der Julianastraat werden Zaterdagavond omstreeks 11 uur opgeschrikt, door glasge rinkel. 't Bleek, dat bij de firma W. oen levensgroote étalage-pop van zijn verheven standplaats door een der étalage-ruiten was gevallen. BODEGRAVEN. Begrafenis dr. J. J. v. Bruggen. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdag middag 2 uur de begrafenis plaats van dr. J. J. v. Bruggen. Achter dc lijkkoets, welke was behangen met 3 groote kransen, volgde een rijtuig met bloemstukken en kransen. Bij de familie hadden zich aangesloten de vrienden van den overledene, tevens de dok toren v. Beek, Schreuder Sr. en Scheuder Jr. en afgevaardigden van de Ver. van Zie- kenhuisverpl.. Ver. Het Groene Kruis, en Muziekver. Crescendo. In de kapel op het kerkhof werd eerst het woord gevoerd door mr. H. E. Lagro, die als vriend den over ledene herdacht. Als geneesheer zal hij bij zeer velen in dankbare herinnering zal blijven, voor de hulp die hij ten allen tijde bereid was terstond te verieenen. Ver volgens werd het woord gevoerd door den heer Blazer, die namens de Ver. het Zie- lcenliiiisfonds den medischcn adviseur her- d.icht. Daarna kreeg een Majoor, officier v. gczonclh., het woord, die er aan herinnerde dat de overledene, ook als zoodanig tijdens de mobilisatie zijn diensten heeft bewezen. De heer K. Stein sprak eenige woorden na mens de Ver. Het Groene Kruis. E?n broer van den overledene dankte namens de fa milie. Nadat het lijk in het graf was neer gelaten strooide de familie bloemen op de kist, waarmede de treurige plechtigheid was afgeloopen. De politie met den burge meester aan het hoofd zorgde voor de goe de orde. Openluchtspel. Gisterenavond verga derde de vijfjaarlijksche tot vaststelling der feestelijkheden. Besloten werd tot het opvoeren van een openluchtspel. De kos ten werden geraamd op 15ÖÖ. Daar do vorëeniging geen voldoende financiën be zit, werd overgaan tot het stichten van een garantiefonds, waarop staande de ver gadering reeds flink werd ingeteelcend. Draadnagels in het hooiveld. De landbouwer v. d. B. wilde deze week zijn hooiland gaan maaien. Reeds direct werd de machine onklaar, doordat draadnagels tusschen de messen kwamen. Bij nader onderzoek bleek, dat over het geheele land draadnagels in den grond gezet wa ren. De politic werd hiervan in kennis ge steld om den la ff en dader op te sporen. BOSKOOP. Aanbesteding Arbeiderswoningbouw. Zaterdagmidag te 3 uur had door den architect, den heer J. H. van Osnabrugge alhier, de aanbesteding plaats van den bouw van 12 arbeiderswoningen voor de vereen. „St. Joseph", 12 voor de vereeni- ging „Onze Woning" en 13 voor de ver- eeniging „Patrimonium". Ingeschreven werd als volgt: Voor vereen. „S t. J o s e p h". Perc. 1'. J. Warnaar en Hoogstraten, Leiden ƒ41.960, S. Compeer, Waddinxveen 35.940, Joh. v. d. Vliet, Boskoop 31.950, P. F. Bos man, Boskoop 31.075, A. de Vos en J. B. Sekeris, Waddinxveen 30.965. Perc. 2 (schilderwerk) C. Hoogendoorn Boskoop 3233, W. Buitelaar Waddinx veen 3200, J. v. d. Heuvel Gouda 2600, J. W. Weismann 2050. Voor vereen. „Ónze W o n i n g": Perc. 1. Warnaar en Hoogstraten, Leiden 39.033, L. Dekker, Zevenhuizen 37.800, S. Vink en Zn., Moordrecht 37.000, Mar- celis en Heemskerk 35.920. Perc. 2 (schilderwerk) C. Hoogendoorn Boskoop 2555, J. v. d. Heuvel, Gouda 2000, Weismann, Boskoop 1980. Voor vereen. „Patrimonium": Perc. 1. L. Dekker, Zevenhuizen 39.800, F. Vink, Moordrecht 39.000, J. Th. den Hertog, Gouda 38.935, Mareelis en Heemskerk 37.940, Warnaar en Hoog straten Leiden 37.800, J. B. Loeff, Bos koop 37.900 W. v. d. Lecq, Waddinx veen 31.400. Perc. 2 (schilderwerk) C. Hoogendoorn 3333, W. Buitelaar 3150, J. v. d. Heuvel 2825, Weismann 2250. De gunning is aangehouden. GROENENDIJK. Been gebroken. Toen Zaterdagavond mej. van Niekerk uit Leiden huiswaarts keerde, had zij het ongeluk van haar fiet: te vallen, tengevolge waarvan zij een been brak. Op medisch advies moest zij naar het St. Elisabethgesticht te Leiden wor den gebracht. ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. (Vervolg van het 2e Blad). Reparatie woning O. L. School. Gezien den slechten toestand, waarin de woning bij de O. L. School in het Dorp verkeert, hebben B. en W. den gemeente-opzichter Van Vliet een opgaaf laten doen van de aan te brengen verbeteringen, alsmede .en begrooting der kosten. Deze bedraget in totaal 1181.50. B. en W. stellen voor alle reparatiën etc. te doen verrichten en Gemeentelijke Aankondiging Hinderwet. B. en W. van Leiden, y/* Gezien het verzoek de N.V. Steen fabriek „Ouderzorfc", om vergunning tot het uitbreiden van de fcteenfabriek in de Waard op het perceel katii^ra^l bekend Gemeente Leiden, Sectie X,t\o. lüSy Gelet op de aift. 6 en 1 der Hinderwet, Geven kennis/aan het lubliek, dat ge noemd verzoel^net de bJlagen op de Se* cretarie dezerJgemeente Jfr visie gelegd is: Alsmede, dfat op iZalÊrlag, den 7den Juli e.k. der voormiaaags te half elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag R. K. Werkmeesters, Bondsge bouw, 8 uur. Woensdag 8 uur: Ledenvergadering R. K. Overheidspersoneel. De avond-, nacht en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 2 5 Juni a.s. tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door dc Apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. INGEZONDEN ivl E E U E E LIN CE N is een grooi Succes. Wij hebben reeds VELER UlARTEN INWONNEN door onze (iiiitepgétyone koopjes. Heeft U er rejèds van geprofiteerd zoo niet,doe/het dan nog heden. U kuift v^fcr weinig geld een aardigèXapon koopen COUPONS var beneden (Ie waardéT Men *ie, vooral 'onze Etalages 1564 Rotterd. En HAARLEMMERSTRAAT 116-120 de huur dan van 200.te brengen op ƒ300.'s jaars. Indien noodig, zegt dc voorz., zouden verschillende geraamde verbeteringen kunnen vervallen en wel tot een bedrag "van '250. De lieer Breedijk vindt de huur van 300.te hoog. De woning is min of meer verwaarloosd. Zouden regelmatig de ver- boteringen zijn aangebracht, dan stond dc gemeente niet voor zoo hoogc kosten, ter wijl anderzijds de huur niet tot 300. behoefde te worden opgevoerd. De heer Brunt zegt, dat een huur van 300.in geen geval voor een burger- woonhuis hoog mag worden genoemd. Vooral nu deze woning, een algeheele ver betering zal ondergaan, geheel van bin nen cn buiten opnieuw wordt geschilderd, terwijl bovendien nog een nieuwe dakka pel wordt aangebracht van ongeveer 250. De heer v. d. Weijden meent, dat de ge meente alle kosten niet kan dragen; de jaarlijksche onderhoudskosten dier wo ning welke, gezien den toestand niet gering zullen zijn, keeren steeds terug. De voorz. voor zich vindt de huur ook hoogbeter ware geweest indien de wo ning beter was onderhouden, en 3 jaar geleden de huur was gebracht op 250. dan zou nu geen verhooging van 50 pet. noodig zijn ook na de aangebrachte repa ratiën blijft het een ongczell'g huis met weinig gerief. Na eenige bespreking wordt besloten de verbeteringen te doen aan brengen alsmede de huur te verhoogen tot 300.per jaar. B. en W. worden gemachtigd tot aanbe steding ovei te gaan, en te gunnen indien de werkzaamheden beneden 1060.blij ven. De Raad besluit tot wijziging der be grootingen dienst 1927 en 1928 overeen komstig aangeboden concept. Thans komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot verdeeling der werkzaam heden als timmerwerk, metselwerk, schil derwerk etc. onder de plaatselijke vaklie den. Zij willen voorts het thans bestaande besluit, om werkzaamheden boven 25 aan tc besteden wijzigen in dien zin, dat slechts voor zoodanige boven ƒ100.zal worden aanbesteed. De heer Breedijk wil liet eens genomen besluit handhaven om hoven 25.— aan te besteden. Met de verdeeling kan spr. zich ook niet vereenigen. Hij stelt voor, alle gemeente-eigendommen 2 maal per jaar le inspecteeren en dan de noodig be vonden verbeteringen aan te besteden. Besloten wordt, gedurende 1928 nog het oude besluit te handhaven, en met ingang van 1929 alle gemeente-eigendommen jaarlijks 2 maal te doen nazien, teneinde de alsdan noodzakelijk bevonden verbete ringen welke moeten worden aangebracht, aan te besteden onder de plaatselijke vak lieden. Wordt evenwel het bedrag, waar op de kosten zijn geraamd, met meer dan 10 pet. overschreden, dan zal in het open baar aanbesteding plaats hebben. Betaling 3e termijn raadhuis annex Bur- gemeesterswoning. De voorz. deelt mede, dat ten aanzien der nieuwe woning nog eenige gebreken moeten worden hersteld. B. en W. stellen daarom voor, niet to betaling van den 3en termijn over te gaan, alvoren e.e.a. in orde is. De Raad kan zich hiermede vereenigen, en laat ter beoordeeling van B. en W.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2