BUITENLAND. Ned. Oost-lndië. KERKNIEUWS. Rechtzaken. 19e Jaargang. MAANDAG 25 JUNI 1928 No 5907 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Jlt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowono advertentlên 3P een» per O Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 3 V Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waariïtf betrekkingen «ijrden aangeboden of gevraagd, huur cn ver* huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT Zij, die zich met 1 Juli op De Leidsche Courant wenschen te abonneeren, ontvan gen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. V Dienstplicht en geestelijken Men weet, dat de S.D.A.P. in de Twee de Kamer onlangs heeft voorgesteld de geestelijken en a.s geestelijken niet langer vrij te stellen van den dienstplicht. Behalve alle stemmen der socialisten verkreeg dit voorstel alléén de stem van ds. Lingbeek. „Het Volk" tracht nu op de volgende wijze de houding der S.D.A.P.'sche Ka merfractie te verdedigen: Het spreekt van een „relletje", dat door de Roomsche pers zou zijn opgezet wegens het verworpen amendement, en schrijft: „Dat zou een „anti-katholiek" amen dement zijn geweest. Dwaasheid natuurlijk. Het bewijs zou zijn, dat ook de antia' papistische ds. Lingbeek zich vóór het amendement verklaarde. Onvoldoende bewijs. Deze predikant is om geheel andere beweegredenen voor het amendement dan wij. Noch in de mondelinge toelichting van K. ter Laan, noch in het artikel van ds. v. d. Heide in ons blad is ook maar één anti-katholiek woord gevallen. Natuurlijk niet., want opheffing der vrijstelling zou niet alleen de katholie ke priesters en ordebroeders, maar ook de protestantsche predikanten gelden. Het amendement is onzerzijds uitslui tend verdedigd met het beginsel der ge lijkheid van alle burgers voor de wet, waarmee de vrijstelling van geestelijken in strijd is. Ongetwijfeld is het amendement anti klerikaal, omdat het aan een voorrecht van den klerus een eind zou maken. Maar aan ons anti-klerikalisme heeft nooit de minste twijfel bestaan. Dat is echter gansch iets anders dan anti-papisme, waarvan wij ons volmaakt vrij weten. Het relletje der roomsche pers is dan ook niets dan nare demagogie van bla den, die aldus de door hen verfoeide politieke samenwerking van katholieken en socialisten willen tegenwerken." Zóó tracht men zich er uit te praten Er lag in het indienen van bedoeld amendement iéts wat onze waardeering trok: de openhartigheid, waarmede men, zonder zich aan eischen- van tactiek te storen, zijn gemis aan gepaste waardeering van den geestelijken stand heeft blootgelegd Wie ook maar iets begrijpt van de po sitie, die de geestelijken in het geestc- 1 ijk leven der menschheid inneemt voor hem ligt onmiddellijk open de onaanneme lijk èn onbehoorlijkheid van bedoeld amendement. Wie dat niet zoo inziet, niet aldus onmiddellijk aanvoelt hij geeft daardoor een bewijs den arbeid van den gees telijke niet te kimnen schatten in zijn juiste beteekenis. BELGIE. De Congo-reis van het koninklijk paar. De „Thysvile" aan boord waarvan de Belgische koning en koningin naar Congo reizen, is te Boma aangekomen. Na een feestelijke ontvangst begaf het koninklijk echtpaar zich naar het paleis van den gouverneur-generaal. FRANKRIJK. DE STABILISATIE VAN DEN FRANC. De Fransche Kamer heeft gisteren het stabilisatie-ontwerp in zijn geheel met 450 tegen 22 stemmen aangenomen. De stabilisatiekoers van den franc is vastgesteld op 124.12 francs in het pond sterling en 25.52 francs in den dollar. Ook de Senaat heeft daarop de stabi- lisatiewet met 2503 stemmen aange nomen. JOEGO-SLAVIË. Na de schietpartij in de Skoepsjtina. De begrafenis der slachtoffers. Tienduizenden Kroatische boeren waren Zaterdag naar Zagreb getrokken om de begrafenis bij te wonen van hun vermoor de leiders, Paul Raditsj en Bazaritsjek. De deuren van het boerenpaleis, waar de kisten op een katafalk waren geplaatst, werden reeds om zes uur des morgens ge opend en duizenden defileerden langs de baar. Om negen uur verschenen de vertegen woordigers van den koning, die kransen neerlegden, alsmede de leden van hot con sulaire corps. Nadat de H. Mis was gece lebreerd, namen de vice-voorzitter der boerenpartij, Predaritsj, en de leider der democraten, Pribitsjewitsj, het woord, welke laatste een boodschap van Stefan Raditsj voorlas. Vervolgens werden de lijkkisten naar het op drie kilometer afstand gelegen kerkhof overgeracht. Terwijl de klokken luidden, vormde zich een indrukwekkende stoet, die naar schatting uit 300.000 per sonen bestond. De toestand van Raditsj verergerd. De toestand van den afgevaardigde Ste fan Raditsj is Zaterdagmorgen eenigermate verergerd. De wond begint te etteren. Ook werd zwakheid van het hart geconstateerd. Tegen half twaalf heeft Koning Alexander Raditsj opnieuw een bezoek gebracht in het ziekenhuis. GRIEKENLAND. Stakingsonlusten te Saloniki. Zeven personen gedood en dertig gewond. Aan de .,Matin" wordt uit Belgrado ge meld, dat bij gevechten te Saloniki tusschen stakers en de politie zeven personen wer den gedood en 30 gewond. CHINA. Japansche troepen bezetten Tsjan-Tsjoen. Het agentschap „Tocho" meldt de aan komst van twee Japansche militaire trans porten op het station Tsjan-Tsjoen. Deze transporten dienen ter bescherming van de Japansche kolonie. Het station Tsjan-Tsjoen is slechts een halve K.M. van den Chinee- schen Oosterspoorweg verwijderd. De Ja pansche Consul-Generaal te Gharbin heeft verklaard, dat het zenden van deze troepen noodzakelijk is geworden door ongeregeld heden die zijn voorgevallen op het station Jaumyn van den Ooste: spoorweg. Opwinding in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat het be richt van do bezetting van Tsjan-Tsjoen door de Japanners te Moskou groote be weging heeft veroorzaakt. In politieke krin gen te Moskou houdt men er rekening me de, dat de Japansche troepen in de komen- do dagen verder zullen oprukken, om den Chineeschen Oosterspoorweg te bezetten. Volgens Japansche berichten hebben troe pen van de 14e divisie onder bevel van Ge neraal Jakoeda reeds het station bezet. In Russische regeeringskringen beschouwt men de bezetting als een tegen Rusland gerichte handeling, waardoor het verdrag tusschen Rusland en China wordt geschon den. MEXICO. HET SCHRIKBEWIND IN MEXICO. Wat een Engelsch ooggetuige verhaalt. Naar de „Univeise" meldt, heeft father George L. Ferguson voor zijn oogen gezien hoe een zuster in de gevangeniscel werd mishandeld en vermoord. Van zes priesters, met wie hij was opge sloten, heeft hij er twee zien vermoorden, een ander is eveneens vermoord, drie ande ren verdwenen spoorloos. De zuster werd vermoord, omdat zij zoo genaamd weigerde de schuilplaats mee te deelen van bisschop Jiminez en andere „opstandelingen". Father Ferguson werd vrij gelaten, om dat bij Britsch burger was; hij was vroeger Anglicaansch dominee, werd vier jaar gele den katholiek en is nu diaken. VAN HET VATICAAN. De Dagorde van den H. Vader. Van 6 tot 11 uur. Om te bewijzen hoe loos de praatjes zijn over de ziekte van den Paus, vertelt de correspondent van een Engelsch weekblad eenvoudig wat de Paus nog geregeld doet. 6 uur opstaan; 7 uur: H. Mis; ontbijt, behandeling van persoonlijke aangelegenheden en correspon dentie; 10 uur: dagelijksche Conferentie met den kardinaal-staatssecretaris en diens assisten ten; daarna serai-publieke audiënties; 1 uur: publieke audiënties; ontvangst van kardinalen en bisschoppen; lunch; 2 uur 30—4 uur 30: rust. 4 uur 30—6 uur: wandeling in den tuin; 6 tot 8 uur: private audiënties; 8 uur: rozenhoedje met al de huisgenoo- ten; 8 uur 30: diner, intusschen doen twee secretarissen verslag van de voornaamste gebeurtenisen van den dag; daarna begeeft de H. Vader zich naar zijn bibliotheek kamer; 11 uur gaat de Paus slapen. Brutale heertjes. Aneta seint uit Bandoeng: Een voerder van een grobak (kar) heeft een poging ge daan om ƒ90.000 te laten verdwijnen, door ongemerkt weg te Tijden toen genoemd be drag uit de landskas en dat zich in zijn wa gen bevond, vervoerd werd. De verdenking van medeplichtigheid is gevallen op den kassier van de landskas, die zich in de na bijheid van de grobak bevond, toen deze door een politieagent werd aangehouden. Z.Em. Kardinaal van Rossum weer naar IJsland. Wij hebben reeds melding gemaakt van het feit, dat Z.Em. Kardinaal van Ros sum in de volgende maand een bezoek zal brengen aan Ierland. De „Universe" meldt nu, dat Z.Em. zich, na het oponthoud in Ierland, waar hij te Limerick het eere-burgerschap ont vangt, ook naar IJsland zal begeven om daar de kerk van Christus Koning, die o.a. met giften van den H. Vader zelf bedacht werd, te consacreeren. Bredasche algemeene tentoonstelling op missiegebied. Onder overgroote belangstelling is Za terdag te Breda de B.A.T.O. geopend. In de zaal van de katholieke kring waren daartoe bijeengekomen tal van autoritei ten op geestelijk en wereldlijk gebied. Toen de 60 missionarissen, die deze week te Breda zullen arbeiden, verzameld waren, verscheen Mgr. P. Hopmans, ver gezeld van Mgr. J. van Oers, vicaris-gene raal van het bisdom. De voorzitter van het hoofd-comité, rec tor G. de Bie, heette de aanwezigen wel kom. Mgr. Hopmans sprak er zijn vreugde over uit, dat deze missie-tentoonstelling wordt gehouden te Breda, de bakermat dier tentoonstellingen. Z. D. H. verklaarde daarop de tentoon stelling voor geopend. De St. Jans-processie te Laren. Laren was gisteren weer in feesttooi voor de jaarlijksche St. Jans-processie. Tegen elf uur trok de processie van het kerkplein af het dorp in, waar overal dikke rijen menschen stonden te wachten. Een lange kleurrijke stoet was het we derom, vol pracht en praal, die op allen veel indruk maakte. Een wapenschouw van leden der H. Familie. Gisteren is te Boxstel wapenschouwing gehouden van de leden der H. Familie in het Bossche diocees. Uit bijna alle paro chies der 21 dekenaten waren de leden der H. Familie opgekomen, tusschen de 15.000 en 20.000 mannen. Om 1 uur trok een fleurige en kleu rige stoet, begeleid door tal van harmo- niën door de bevlagde straten van Boxtel. Om half 2 werden op zeven verschillen de plaatsen zeer druk bezochte sectie-ver gaderingen gehouden. In alle vergaderin gen werd hetzelfde onderwerp besproken, namelijk: De H. Familie voor alle standen en de H. Familie van onzen tijd. Na de sectie-vergaderingen werd in bet park van het Kasteel Van Stapcle een groote optocht geformeerd, die met vaan dels en muziek-corpsen naar het processie park trok. In het processie-park voerde het woord voor ruim 20.000 aanwezigen Mgr. W. Volkcr, pastoor te Kaatsheuvel. Mgr. Diepen had als zijn plaatsvervan ger gezonden Mgr. Pompen, vicaris-gene raal van het bisdom, die namens den bis schop het woord voerde. Daarna werd in plechtige stoet het Al- lerheigste naar het rust-altaar gebracht. Een kort Lof volgde. „De Maandagmorgen". Merkwaardige priesters in Engeland. Z.Em. F. Kardinaal Bourne, aartsbis schop van Westminster, zal op 29 Juni a.s. de H. Priesterwijding toedienen aan den gewezen dominee James Bernard Holland diens collega, E. E. Kilburn, eveneens oud dominee, werd priester gewijd in 1924. Onder de wijdingen van 29 Juni a.s. be vindt zich ook Harold Carter, vroeger po- litie-man in Londen. Te Northampton werd Zondag de H. Wijding toegediend aan Edigar Bertram Ceuton uit Kettering, eerste priester uit die plaats sinds de hervorming. Ook deze wijdeling is een bekeerling, die in Spanje voor goed kennis maakte met het Ka tholicisme. Onschuldig tot 20 jaar veroordeeld. Destijds werden v. d. B. en V. te Eind hoven door de Belgische justitie veroor deeld elk tot twintig jaar gevangenisstraf wegens een moordaanslag, gepleegd op den chauffeur Strijbos, wonende te Eind hoven. Deze moordaanslag werd nabij de gemeente Reuzel, even over de Belgische grens, gepleegd. Thans is komen vast te staan, dat V. totaal onschuldig is in deze zaak, waarom hij gisteren dan ook vrijge sproken en op vrije voeten gesteld werd. Uit het Katholiek Leven „Agentia Fides" meldt o.a.: De Kerk antwoordt op de aanval- :n der anti-christenen door het .penen van een Chineesche Car- mei. Bome. Een telegram, dat Agentia Fides uit Shanghai ontving, bericht ons, dat de missie oversten van Centraal China als eenig antwoord op de verbitterde aanval len tegen de Christenen, onlangs een nieuw klooster hebben geopend van Carmelites sen, die zich enkel bezighouden met gebed en versterving voor de bekeering van China. Dit nieuwe klooster zal in de stad Kashig worden gevestigd in het binnen land van Chekiang, dat een naburige pro vincie is van Kiangsu, in welke laatste Shanghai gelegen is. De opening van een nieuwe instelling van dit soort, di* uitslui tend aai het gebed gewijd is, op een oogenblik dat China zich ir een zoo ehao- tischen toestand- bevindt, heeft niet nage laten diepen indruk te ma Ken. Hierover ondervraagd, antwoordde een Romeinsch gevolmachtigde der missie: Het is een treffend bewijs van de diepe ovti tuiging die in China bestaat; dat de genade des Hemels moet leiden en het werk der kerk tot een goed einde voeren. Het is het tweede Carmelieten-klooster dat in Cnina is geopend: het eerste was de Carmel van St. Joseph, die in 1869 in Zikawei bij Shanghai werd gesticht, en dit zal een zelfstandig klooster worden van Fransche, Engelsche en Portugeescbe, doch vooral van Chineesche Zusters. Het is tref fend te vernemen, dat het leven der Zus ters, dat streng gewijd is aan beschouwing, slechts wordt onderbroken door het maken van altaarlinnen. Gedurende den aanval der Zuidertroe pen tegen Shanghai in 1927, zagen de kloosterlingen zich genoodzaakt een schuil plaats te zoeken in de stad. Andere Carmelieten zijn gevestigd in Madagascar, in Indo-China en in Engelsch- Indië. Allen, ook de Chineesche leden der communiteit, behooren tot de Fransche Congregatie. De Europeesche Colonisten schep pen een probleem in de Missies der Congo. Brussel. De Blanken bevolking in Bel gisch Congo heelt zich in vier jaren tijds bijna verviervoudigdde meerderheid hiervan bestaat uit Belgische katholieken, de missionarissen van sommige streken krijgen dan ook de zorg van dit belangrij ke aandeel dat in het land binnenkomt. Vooral sedert den grooten oorlog heeft België sterk de colonisatie van het land door eigen nationaliteit aangemoedigd cn zijn best gedaan maatregelen to treffen voor de hygiëne en hun alle mogelijke fa ciliteiten te verschaften om hun succes te begunstigen. Men heeft ook het belang er kend van den troost die de godsdienst geeft. In Elisabethvill.e bedraagt de Blanken bevolking op heden 2.892 zielen in Leo- poldville 1.851; in Likasi 1.736. Het totaal cijfer der Blanken in het land, de Staten Urumdi cn Romanda meegeteld, bedraagt 18.525 zielen. De Minister van Koloniën, die deze cij- -fers van de volkstelling van de le Ja nuari 1927 uitgaf, bevestigt, dat onder de Blanken 12.125, d.w.z. twee derde van het totaalcijfer, Belgen zijn. Het derde gedeel te bestaat uit negentien verschillende na tionaliteiten. Op den le Januari 1923 be droeg het totaalcijfer der Blanken 10.037, waarvan 5.853 Belgen waren. De inlandsche bevolking van Belgisch Congo bedraagt ongeveer lo.000.000 zielen, ofschoon er maar 7.955.450 bij de volkstel ling waren ingeschreven. Urundi en Rouan- da hebben nog ongeveer 5.000.000 inwoners. De katholieke zwarten tellen meer dan een half millioen. In 1885, toen België voor het eerst in de Congo binnendrong, was dit nog onbekend land. Minder daq veertig jaren zijn vol doende geweest voor de pioniers van het Het voornaamste nieuw*. BUITENLAND. De Zweedsche vlieger Tornberg landt op het ijs en neemt den ernstig gewonden Nobile mee. Geen nieuws van de overige groepen. Enkele onbevestigde geruchten. De Fransche franc gestabiliseerd. BINNENLAND. Een ernstige brand te Oirschot (Gem. Ba- richten, 2de blad). Bij 't Kalfje, te Amsterdam, reed een auto het terras op, waarbij een meisje werd gedood. (Gem. Ber., 2de blad). Holland verliest met 3—2 van Tsjecho Slowakije in het tournooi om den Davis Cup (Sport, 2de blad). De athletiekwedstrijd West-Duitschland- Holland door de Duitschers gewonnen. (Sport, 2de blad). De roeiwedstrijden van de Koninklijke (Sport, 2do blad). Successen van de L. Z. C. in de waterpolo- competitie (Sport, 2de blad). OMGEVING. Groote brand te Haarlemmermeer (lsto blad). beschavingswerk, zoowel van regeerings- wege als op godsdienstig gebied om er een schitterende ontwikkeling te brengen; do grootste vooruitgang werd echter gemaakt sedert den wereldoorlog. 1000 Afrikanen vonden gedurende hun retraite een onderkomen in steenen loodsen. Mumias (Menga, Oost-Afrika). Te Mu- mias viel een treffend voorbeeld van ge loofsijver waar te nemen, toen 1000 katho* lieken gedurende een geheele week in drie steenen loodsen moesten worden onderge bracht, voor de jaarlijksche retraite van leeken. Een groot aantal konden zclfB daarin geen plaats meer krijgen en sliepen op den grond. Do inlanders kwamen uit verschillende omliggende dorpjes en gaven blijk van grooto ijver ondanks alle onge makken waaronder ze hadden to lijden. De retraite werd op Paasch-Zondag bo- eindigd. De wijding van een nieuwen Chi neeschen bisschop zal in de maand Juni plaats hebben. Suanhwafu (China). De wijding van den nieuw benoemden bisschop, Mgr. Pierre Tch'eng, die onlangs benoemd werd tot Apostolisch Vicaris van Swanhwafu, zal do 3e Juni plaa.ts vinden. Mgr. Tch'cng is do opvolger van Mgr. Philip Tchao, dio in October 1928 overleden is, in den tijd toen hij zijn zorgen wijdde aan de vluchtelin gen van den oorlog. De dag volgende op de wijding van den nieuwen prelaat, zal er een lijkdienst gehouden worden voor de zielerust van den overleden bisschop. Afstammelingen van kannibalen worden zuster in Oceanië. Papoua, Nieuw Guinea, Oceanië. De con gregatie van de Dienkresson van Onze Lie ve Vrouw van Papoua telt op heden 1G in landsche zusters en zes postulanten. On geveer 50 jaar geleden behoorden do ouders van dez zusters tot de kannibalen. Het Vicariaat van Papouasië staat on der leiding van de Missionarissen van 't Heilig Hart. Z. D. H. Mgr. Alano Guynot de Boismenu is er Apostolisch Vicaris. Te Peking, het middelpunt van den tegenwoordigen oorlog, zijn meer katholieken dan in Londen zelf. Rome. Voor hen die bekend zijn met het feit, dat Peking cn omstreken 29.000 geloo- vigen meer telt dan het Aartsdiocees Lon den, is het gemakkelijk de onrust te be grijpen die in katholieke kringen gevoeld wordt in verband met dit Chinccsoh cen trum. Het is zoo groot als het aartsbisdom San Francisco in de U. S. A. Het katli. be volkingscijfer bedraagt 289.000dat van het aartsbisdom Londen 260.000 zielen, ter wijl dat van het aartsdiocees San Francis co 295.700 zielen telt. De Provincie Ghihli, waar. op het oogen blik de legers der nationalisten de over hand hebben, en optrekken van het Zuiden en van het Wcs'en, bezit 28 pet. van allé katholieken van China. De provincie Chihli telde in Juni 1927 pl.m. 709.258 katholieken en in de overblij vende 17 provincies, Mantsjoerije en Mon golië nieegerekend, waren er nog 1.718.073. Veertig procent der katholieken van deze provincie of wel ongeveer 300.000 wonen op korten afstand van Peking, en deze stad is het mikpunt van de Zuidcrlogers. Ze is tevens ook het beste katholieke cen trum van China. Aan de Fransche Lazaristen, geholpen door hun inlandsche priesters, is de prach tig© vooruitgang van deze missie te dan ken. I De kerk deed haar intrede in Peking in '.de 13de eeuwen in de 17de en 18de eeuw

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1