UIT HET VATICAAN. DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 23 JUNI 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome) Sacramentsdag te Rome droeg dit jaar wel weer een bijzonder karakter wijl daar mee samenviel de sluitingsdag van 't Dio cesaan Eucharistisch Congres. Des morgens vroeg had er in de kerk van den H. Praxedis een algemeene H. Communie placts voor de duizenden kinde ren uit dat stadsgedeelte. Treffend was het ook om te zien, hoe de blinde jongens van het instituut van de H. Alexis tot de H. Tafel naderden. Om tien uur droeg de 90-jarige kardinaal Vanutelli, Deken van het College, in zijn Aartsbasiliek van Maria de Meerdere een Pontificale Hoogmis op, waarbij Z. Em. werd geassisteerd door de kanunnikken van de basiliek. Het congres werd besloten met een plechtige processie door het stadsgedeelte van de Coquilinis. Heel de Romeinsche bevolking was uifc- geloopen om naar deze processie, die de eerste was van dezen zomer te gaan zien. Het waren allemaal Katholieke mannen uit Rome, die een ontzaggelijk groot aantal banieren en vanen, als een teeken van hun geloof, meedroegen. Talrijke muziek korpsen speelden een processiemarsch die speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd was. Het H. Sacrament werd gedra gen door kardinaal Henrico Gaspari, een neef van den Pauselijken Staatssecretaris. Vanaf de breede trappen aan den ach tergevel van de Basiliek werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. Meer dan 5000 kinderen stonden daar opgesteld die met palmtakken wuivend 'n lied zongen ter eere van het H. Sacra ment. De gouverneur van Rome Prins Spada Protenziana had order gegeven dat de Ro meinsche politie en de Romeinsche brand weer in groot uniform zouden deelnemen aan de processie. Telkens opnieuw verspreiden sommige bladen in Italië en ook in het buitenland allerlei berichten over den ongunstigen ge- zondsheidstoestand van Z. H. de Paus. Wanneer die berichten zoo nu en dan hier en daar opduiken, zouden de men- schen gaan gelooven, dat er toch wel iets van waar zal zijn. Wij zijn echter gemach tigd om te verklaren, dat deze geruchten omtrent den slechten gezondheidstoestand van Z. H. absoluut zonder grond zijn. Z. Em. Kardinaal de Lai, Bisschop van Sabina en Pogio Mirteto, onder-deken van het H. College en Secretaris van de Con gregatie van het Consistorie, die zoo lan gen tijd ernstig ongesteld geweest is, zoo dot de geneesheeren reeds alle hoop op herstel hadden opgegeven is thans weer heelemaal genezen en door den H. Vader voor de eerste maal weer in de buitenge wone audiëntie ontvangen. Kardinaal de Lai schijnt wel een ijze ren gestel te hebben, want als men in aan merking neemt, dat de kardinaal reeds 75 jaar oud is, en dat hij vooral tijdens zijn laatste ziekte zooveel geleden heeft, dan ziet hij er thans weer goed en geheel hersteld uit. Zooals wij reeds vroeger hebben mede gedeeld had de H. Vader Kardinaal Carlo Perosi tot onder-secretaris van den Con gregatie van het Consistorie benoemd, daar Kardinaal de Lai tijdens zijn ziekte niet in staat was om te werken. Kardinaal Perosi zal ook thans de functie blijven waarnemen. Mgr. Beda Cardinale, Titularis aarts-bis schop van Cresoan werd door den H. Va der benoemd als Apostolisch Nuntius te Lissabon. De nieuwe Nuntius werd in 1869 te Ge nua geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd trad hij in de Orde van de Benedictijnen. Door Paus Pius X werd hij in 1907 tot Bisschop van Civita Vecehia en Toquina benoemd waar hij tot 1917 werkzaam bleef om dan naar Perugia te gaan, waar hij bleef tot 1922 toen de Paus hem als Apos tolisch Nuntius naar Argentinië zond, waar hij thans een gwichttige diplomatieke post .vervult. Daar Mgr. Nicotra, die tot dusverre Apostolisch Nuntius te Lissabon was, wegens zijn hoogen leeftijd zich geheel uit den diplomatieken dienst heeft terugge trokken, werd Mgr. Cardinale thans tot diens plaats tot Nuntius in Portugal be noemd. Z. H. den Paus ontving ook in audiën tie. Z. E. Redimski, den gezant van de re publiek Tsjecho-Slowakijë, die den H. Va der zijn geloofsbrieven, waardoor hij bij den H. Stoel geaccrediteerd werd, over handigde. Deze gevolmachtigd minister werd met het gewone ceremonieel ontvangen, en naar de Pauselijke vertrekken geleid, door den secretaris van het ceremonieel, die hem naar de troonzaal geleidde, waar Z. H. op den Pauselijken Troon had plaats genomen, omringd door Mgr. Maestro di Camera en Mgr. Maggiordoom. Mede na mens den President der Republiek las Z. Exc. een eerbiedig adres van hulde voor, en, terwijl hij den H. Vader de geloofs brieven overhandigde, sprak hij den wensch uit, dat het hem gegeven mocht zijn, mede te werken aan de uitvoering en bewerking van het „modus vivendi", die onlangs tusschen den H. Stoel en Tsjecho-Slowakije is tot stand gekomen. De H. Vader beantwoordde de toespraak van den minister in zeer welwillende woor den, waarbij hij den minister en den presi dent der republiek alle goeds toewenschte. Na de plechtige audiëntie had in de Pauselijke vertrekken nog een particuliere audiëntie plaats, waarna de minister het gezantschapspersoneel aan Z. H. den Paus voorstelde. Na de Pauselijke audiëntie bracht de nieuwe gezant een bezoek aan Z. Em.Kar- dinaal Casparri. Daarna begaf hij zich naar den Sint Pieter, waar hij ontvangen werd door den vertegenwoordiging van het Vaticaansche Kapittel. Na eerst ge knield te hebben voor het H. Sacrament, bracht de minister nog geruimen tijd door in gebed op het graf der Apostelen. In onze vorige correspondentie hebben wij reeds een enkel woord vermeld, dat zoowel de mannelijke als vrouwelijke stu denten, die lid waren van de F.U.C.I., op de Universiteit en ook daar buiten lastig gevallen werden door de leden van fascis tische studentenvereenigingen, zoodat Z. H. in een audiëntie aan de Katholieke stu denten Zijn Vaderlijke toegenegenheid verzekerde, vooral omdat zij zooveel te lij den hadden, omdat zij katholiek zijn. De al te geestdriftige fascisten meenen over hun collega's den baas te moeten spe len, naar aanleiding van het decreet van Mussolini, waarbij de katholieke jeugd- vereenigingen voor ontbonden werden ver klaard. Doch dit besluit moest alleen op de katholieke padvinders toegepast wor den, ofschoon het toch in zeer algemeene bewoordingen gesteld was. In verband met deze studenten-relletjes meende men de processie met het Aller heiligste, die sedert eenige jaren weer in het gebouw der Universiteit gehouden wordt, achterwege te moeten laten. De Rector der Universiteit Dr. Millosevitsch was echter een andere meening toegedaan hij verlangde dat de processie haar ge woon verloop, zou hebben. En zoo trok deze Sacraments processie van uit de Uni- versiceitskerk van den H. Ivo door de groot e hal van de oude Sapienza, de bin nenplaats van Michaël Angelo en de an dere gebouwen. Pater Fanfani, de Pastoor der Minerva, droeg het Alerheiligste. De Rector-Magni- ficus en talrijke professoren en heel veel katholieke studenten volgden eerbiedig en devoot, terwijl ze samen afgewisseld luid baden of geestelijke liederen zongen. Op het oogenblik vertoeven er in Rome 3 Hollandsche missiebisschoppen. Het klei ne Holland heeft 38 Missiebisschoppen, waaruit wel blijkt welk een groot aandeel Nederland heeft bij de missioneering der heidenwereld. Mgr. B. A. J. Gijlswijk, Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, ti- tulair-Aartsbisschop van Eucarte, werd door Z. H. de Paus in particuliere audiën tie -ontvangen. Er heeft zich hier in Rome een natio naal comité gevormd onder voorzitter schap van den Minister van Onderwijs ter voorbereiding van de feestelijkheden, die zullen plaats hebben bij de herdenking van het veertiende eeuwfeest van de be roemde Benedictijner Abdy van Monte Cassino. Men heeft plannen gemaakt voor verschillende tentoonstellingen. Be halve de burgelijke en kerkelijke autori teiten zal ook de kunstenaarswereld op buitengewone wijze aan dit eeuwfeest deel nemen ter herinnering aan de onsterfelijke verdiensten der Benedictijner orde voor het behoud van kunst en beschaving. In 1929 zal op luisterrijke wijze worden herdacht het 50-jarig bestaan van het Col lege voor versiering der martelaren, dat op Driekoningen 1879 in de crypte van Euse- bius in de Catacomben van Callixtus ge sticht werd. Men is thans reeds bezig onder leiding van Prof. Maruchie om eon feestuitgave voor te bereiden van een be schrijving van alle vondsten die men in de catacomben gedaan heeft en die groote beteekenis zijn in de geschiedenis der kerk. Buiten!. Weekoverzicht. „Nobile is gevonden". Dat was de groote tijding van deze week, De eene hulpexpeditie na de andere werd samengesteld, dan vertrok deze, dan weer gene, die was aangekomen en weer een an der stond op het punt om te vertrekken, maar van eenig resultaat was geen sprake. Er zat geen schot in. Men wist reeds da gen lang, waar Nobile zich moest bevin den, dank zij zijn radio-telegrammen, maar wie meenen mocht, dat er nu ook direct niemand op af zou vliegen, kwam bedrogen uit. De schepen, die een paar kleine vlieg tuigen meevoerden, de „Hobby" en de „Bra- ganza" tornden met alle macht tegen het ijs op, maar konden slechts met de groot ste moeite in slakken-tempo vooruitkomen. De vliegtuigen konden slechts kleine af standen afleggen, omdat hun benzine voorraad beperkt was. Zoodoende bleef hun actie beperkt tot het doen van kleine ver kenningsvluchten. Toch zijn deze twee vlie gers, Larsen en Lützow Holm, dicht in de buurt geweest^ want Nobile seinde, dat hij ze gezien had, maar hoe zij ook hun oogen uitkeken op heb sneeuw- en ijsveld, de bedriegclijke schaduwen op en tusschen de opeengepakte ijsmassa's beletten hun de schipbreukelingen te zien. Het was aan majoor Maddalena, den Ita liaan, die over ons land zijn tocht naar het Noorden ondernam, voorbehouden om zijn landgenooten het eerst te bereiken. Ook al weer dank zij de radio. Want Nobile wees hem den weg. zoodra hij in het zicht kwam. Reeds was hij dwars over de verongelukten heengevlogen, toen Nobile seinen deed: Keer terug! Wel een bewijs hoe moeilijk het in deze streken zoeken is. Men vreest dan ook, dat het buitengewoon bezwaarlijk zal zijn om de drie mannen te vinden, die zich reeds 2'/s week geleden van Nobile hebben afgescheiden, om te trachten over het ijs land te bereiken. Dezelfde moeilijk heid doet zich voor bij de andere groep, die met de „Italia" is afgedreven, waar nog de omstandigheid bijkomt, dat men totaal niet weet, waar deze menschen zich bevin den. Majoor Maddalena heeft reeds van alles, levensmiddelen, geweren, accu's enz. aan parachutes neergelaten, zoodat d© mannen zich nu wat beter zullen kunnen roeren. De radio werkt weer op volle kracht. De redding van de Nobile-groep is thans nog slechts een kwestie van tijd. Gelukt het aan een der groote vliegtuigen om in de na bijheid van Nobile neer te strijken, dan kan althans de helft der mannen direct worden meegenomen, is er geen geschikt landings terrein te vinden, dan zal Nobile moeten wachten totdat, het aan een van de schepen gelukt is, door het ijs heen te breken. Ondertusschen is een der hulpvliegtuigen zoek geraakt, n.l. het Fransche vliegtuig, waarin Amundsen met 5 gezellen op weg was gegaan om Nobile te zoeken. Het vlieg tuig heeft radio aan boord, zoodat. men zich over het zwijgen van den zender ongerust maalct. Een ongeval zal hoogstwaarschijn lijk hebben plaats gehad. Tan den anderen kant behoeft men nog niet direct het ergste te veronderstellen, want Amundsen is een oude ervaren rot, die meer van dergelijke hachelijke ondernemingen in de Poolstreken bij de hand gehad heeft. Zooals men zich zal herinneren, hebben Amundsen en Nobile samen de tocht met de ,Norge" over de Noordpool ondernomen en jyjn daarna als kwade vrienden uit el kaar gegaan. Toen Amundsen vernam dat Nobile in nood verkeerde, vergat hij groot moedig zijn grieven en snelde zijn vroege- ren makker te hulp. Het zou tragisch zijn, wanneer hij thans bij zijn poging tot hulp om het leven moest komen. Revolver-debatten.— Uit deze koude streken terugkeerend naar landen waar het er heeter naar toe gaat, gaan wij even en passant de Duitsche crisis voorbij, waarvan wij vorige week schreven, dat ze nog wel niet zoo spoedig zou zijn opgelost. De crisis is er dan ook nog. Stil laten op lossen! De groote coalitie ie alvast mis lukt. Verder grijpen wij even naar de a.s. sta bilisatie van den Franschen franc. Vandaag zou de wet op de stabilisatie worden inge diend en Maandagmorgen moet zij reeds worden afgekondigd. Men heeft dezen tijd gekozen om speculaties op de beurs tegen te gaan. Reeds geruimen tijd was de Fran sche franc feitelijk reeds gestabiliseerd, doch er waren er altijd nog, die hoopten op een verdere revalorisatie. Ook in het kabi net bestond omtrent dit punt geen een stemmigheid. Men schijnt het thans eens geworden te zijn. De franc zal na de stabi lisatie ongeveer één vijfde van haar vroe gere waarde hebben. Dat alles is heel vreedzaam, wanDeermen hoort, hoe de debatten over het verRra van Nettuno gevoerd worden. Zooals bekend, heeft de Joegoslavische regeering getracht om met de Italiaansche op goeden voet te komen, door het aanvaar den van een verdrag. Dat verdrag moest dezer d-agen in de Skoepsjtina (parlement) worden geratificeerd. Dat dit. ratificeeren zoomaar niet. van een leien dakje zou gaan, was te voorzien, daar reeds een paar weken geleden in verschillende Joegoslavische ste den relletjes waren ontstaan, door de oppo sitie benut om te ageeren tegen het bedoel de verdrag. Toen dan ook het wetsontwerp in het parlement ter sprake kwam, ging de oppositie obstructie voeren. Een der afge vaardigden, behoorende tot de regeerings- groep. diende toen een voorstel in, om een geneeskundig onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens vai\ den voor- naamsten oppositie-leider Stephen Raditsj. Daarop brak de woede van de oppositie los en men beschuldigde den voorsteller van allerlei corruptie, waarop dezen het bloed naar het hoofd steeg, hij een revolver trok en op de oppositie-mannen losschoot. Het gevolg was twee dooden en vier ernstig wonden. In Belgrado en Zagreb ontstonden naar aanleiding van deze schietpartij botsingen met de politie en de oppositie publiceerde een communiqué, waarin zij haar verwon dering erover uitsprak, dat de regeering nog niet afgetreden was. Hoewel de regee ring moeilijk aansprakelijk gesteld kan worden voor hetgeen een heethoofd in een oogenblik van razernij doet; schijnt de po sitie der regeering toch aardig geschokt te zijn. Het is dan ook geen sympathieke taak voor een Joegoslavische regeering om een dusdanig verdrag met Italië te verdedigen. Velen verwachten dan ook dat de regeering zal aftreden. De Kleine Entente heeft haar conferentie ontijdig geëindigd in verband met de te vreezen politieke gevolgen van dit incident. De betrekkingen met Italië zullen er wel niet beter op worden. Onder de gedooden bevindt zich ook Paul Raditsj, neef van den gewonden Kroatischen leider Stephan Raditsj. Deze Paul was een der meest gematigde elementen in 't Servische parlement. Zijn matigende invloed zal zeker gemist worden. De politiek van de Balkan- landen is altijd wat meer gepeperd dan bij ons; uit dit incident kan van alles volgen. Het kan ook best met een sisser afloopen. China wordt rustig. Het schijnt nu werkelijk alsof de toestand in China rustiger zal gaan worden .Nn Tsjang Tso Lin dood is hij is nu heusch en offi eieel dood schijnt de voornaamste hin derpaal voor den vrede en eenhpid in C'hin; te zijn verdwenen. Men verwachtte, dat e strijd zou ontstaan tusschen de generaals, die thans Peking bezetten. Doch dit gevaar schijnt men heel handig te hebben omzeild door Nanking uit te roepen tot hoofdstad des rijks. Zou er werkelijk rust komen in China? 't Is haast ongelooflijk. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR, XLV. Er zijn heel wat. liefdewerken, welke den steun en de belangstelling van on«e Ka tholieke menschen vragen. Welke nu juist de meest voornaamste zijn zullen wij hier nu maar niet uitmaken. Er zijn er die in velerlei vorm al reeds van de eerste tijden van het ohristendom zijn beoefend, met eon spontaneïteit, die slechts kan opkomen uit den mensoh, die in de beleving van zijn geloof, daden van naastenliefde wist te stellen en dezen weer benut om zich erdiensten te verschaffen, die door mot en roest niet kunnen worden verteerd, doch bij zijn verscheiden zullen spreken als paladijnen van barmhartigheid en vergeving, voor de bij het eindvonnis naar voren tredende tekortkomingen en onge rechtigheden. De wetenschap, de werken des geloofs te hebben beoefend, en de naastenliefde te hebben gediend, zal den mensch zijn laatste oogenblikken verhelderen en den eindstrijd aanmerkelijk verlichten. Ziedaar de vrucht, van de zoo ter liefde God-s en tot eigen heiliging verrichte wer ken van liefdadigheid. En bovendien heeft die deugd reeds in het leven tal van blij de troostende momenten aan den weldoe ner gebracht. De zoete voldoening toch, welke men gevoelt als een goed werk ie verricht, is van groote bekoorlijkheid en van niet genoegzaam te waardeeren be vrediging. Z'elf weldoende rondgaan heeft kostelijke momenten van diep menschelijke zelfvoldoening, doch meer nog van geeste lijke verheffing, die in het licht des ge loofs, den arme beschouwt als een broe der in Christus, wien wel te doen gelijk staat met weldaden te bewijzen aan den Heer zelve, die den armen ons heeft ge geven als een niet genoegzaam begrepen middel om onvergankelijke verdiensten te verzamelen. Als tenminste de liefde voorzit en onze daden b^heerscht. en leidt en niet, mon- scfoeüjke beweegreden of wel de jacht naar wereldlijken lof ze daardoor van wei nég waarde doet zijn. Immers, dat laatste vergaat als sneeuw voor de zon, doch de werken, uit naastenliefde verricht, zijn als een heerlijke dauw, die ons geestelijk leven nieuwe sappen geeft en de bloem doet oin-tluiken die zijne geuren doet opwaarts stijgen tot den troon van den Eeuwigen Rechter, Die zal weten te waardeeren wat den mensch aan verdiensten is toegeme ten, om zijn ter liefde Gods verrichte wer ken van naastenliefde. Dat w-ij deze regelen wijden aan dit zoo verheven onderwerp, is niet van beteeke nis ontbloot en heeft de vooropgezette be doeling om nog eens de aandacht te ves tigen op de schoone gelegenheid voor den mensch, om iets te doen tot heil en hulp van den naaste, een begrip wat in onzen tijd wel een weinig wordt voorbijgezien en wat dikwijls op de allerlaatste plaats naar buiten treedt. Het is immere aan geen twijfel onder hevig, dat in onze dagen veelal voor al les en nog wat geld disponibel is, dat vaak uitgaven worden gedaan aan luxe en vermaak, die slechts voorbijgaand en onbestemd genot verschaffen en in en kele gevallen een bittere nasmaak. In sommige kringen heersoht te dien opzichte een mentaliteit die ernstige cor rectie behoeft en hoe eerder dee te beter in andere banen moet geleid. 'Wat de gevolgen rnn deze zoo voortwoe kerende kwaal, van dat tegen elkaar opbie den, overvleugelen, zullen zijn, is vooraf niet te berekenen, doch wel valt als vast staande aan te nemen, dat dat euvel ve len naar den afgrond zal slepen en ten ondergang voeren. Het is niets anders dan ijdeltuiterij, do lust. meer te sohijnon dan men inderdaad is, die t<ot zulke pyramids bele uitwassen verleidt; die de grenzen van het. budget vaak doet overschrijden en een debacle slechte maken tot een kwestie van trijd. In deze zwoele en van donderkoppen bezwangerde sfeer leven ten huidige da ge toch zooveel menschen, velen on doordacht, zullen we maar hopen, doch ve len zeker welbewust, voort en zij zien niet dat zulks niet is vol te houden en zich eens duchtig zal wreken. Immers, zij putten zich financieel uit, vermorsen in hun onvoorzichtigheid, die tot roekeloos heid groeit, hun zuur verdiend geld en zien niet in, d«t hel evenwicht te loor gaat. en het zoo gevaarlijke pad iw betre den, dat naar den immer zich verbroeden- de afgrond voert, waaruit te ontkomen bijna tot de meest fantastische begrippen behoort. Te dien opzichte heerscht een oppervlakkigheid, die aan het onnooiele grenst en de volle zwakheid van den zoo maar voortlevenden mensch te kijk zet. Een waarschuwend woord zal goed doen en hopelijk ook weerklank vinden in de harten van velen, die hebben meend, dat het een eisch des tijds was, of dat men het aan zijn stand verplicht wm. aldus mee te doen in het koor der we- reldlingen, die den Mammon aanbidden en him hoogste glorie zoeken in de meest uiteenlooj>ende ijdelheden, welke er in het leven zoo volop zijn le constatoeren. Niets is minder noodig dan zich te wij. den aan den dienst van de stof- en zelf vergoding, waartoe onzen tijd zoo in vele opzichten noodt. Laten wij ons zelve blijven en in ons gezin, in ons dagelijksch leven bewaren den geest van oude degelijkheid en een voud, die steeds het. kenmerk is geweest van die echte, degelijke Roomsche fami- liën, die de kern waren van de sam'enle ving en er een eer in stelden van hun de gelijk geloofsleven getuigenis af te leg gen in de werken van naastenliefde èn door hun geld, èn door het. geven van hun werk kracht aan de instellingen, die zich bezig hielden met de liefdadigheid. Want, als men zelve niet in de gelegenheid is, die werken te beoefenen, dan bedenke men. dat er zoovele vereenigingen en instellin gen zijn die zich daarmede, en zeer ver dienstelijk, bezighouden en dan alleen in staat zullen zijn haar vruchtbaren arbeid in perfectie te volbrengen, als de milde hand. van velen de middelen daartoe verschaft. Waait daar eteunt men oordeel- KALENDER DER WEEKj X.B. Als niet anders wordt aangegeven heeft in deze week iedere H. Mis Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. Dage lijks, behalve Vrijdag, het voorgeschreven gebed tot den H. Geest, op de laatste plaats. ZONDAG 24 Juni. Feostdag van den H. Joannes den Dooper. Vierde Zondag na inksteren. Mis: De ventre. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Dricëenheid. Kleun Wit. (N.B. In de kerken v. d. H. Joannes Credo gedurende het octaaf). Als algemeene regel viert de H. Kerk niet den geboortedag van een heilige als feestdag. Want ieder mensch, dus ook een heilige, uitgezonderd de alleen Onbevlekt. Ontvangen Moedermaagd, komt met de erfzonde, dus zonder de liefde tob God, zonder de heiligmakonde genade ter wo- reld. Vandaag, evenals op Kerstmis en Maria Geboorte (8 Sept.) maakt zij hier op een uitzondering. Immers de wegbe- reider des Heeren werd reeds vóór zijn geboorte van de smet der erfzonde gezui- erd. „De andere profeten hebben slechts den Verlosser voorspeld. Gij echter, Joan- wijst met den vinger aan het Lam, dat de zonden der wereld wogneemL" (Naar de Kerk. Getijden). „Wegbereider des Heeren richt onze schreden op den weg naar het eetiwig heil." (Gebed). MAANDAG 25 Juni. Mis v. d. H. Adel- bert, Belijder: Os justi. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom Haarlem). 2e gebed v. d. H. Gulielmus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes. Kleur: Wit. De H. Adalbert, door den H. Willibror- dus aan zijne gezellen toegevoegd, pre dikte het H. Evangelie in Kenneraerland. Bekend is de St.Adelbertusput bij Egmond- binnen, ontdekt na de opgraving en ver heffing der heilige overblijfselen van Sint Adelbert en welke water aan velen de gezondheid heeft teruggegeven. DINSDAG 26 Juni. Mis v. d. H.H. Joan nes en Paulus, Martelaren: Multae tribu- lationes. 2e gebed v. h. octaaf. Kleur: Rood. Deze twee heilige broeders zijn in hun huis onthoofd omdat zij weigerden te be- hooren tot de hofhouding van keizer Ju- liaan de Afvallige. Zij wilden niet zijn bij hem, die van Jezus Christus was afge vallen. WOENSDAG 27 Juni. Mis v. d. vierden Zordag na Pinksteren: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. h. octaaf3e Conce« (ter eere van Maria). Kleur: Groen. Ook mag gelezen worden de H. Mis v. d. H. JoezmeèDe ventre, (als op 24 Juni). 2e gebed v. d. Zondag; 3e Concede. Kleurt Wit. DONDERDAG 28 Juni. Vigilie voor den feestdag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis v. d. H. Irenaeus, Bisschop en Martelaar: Lex veritatis. 2o gebed v. h. octaaf. 3e gebed en laatste Evangelie v. cL Vigilie. Kleur: Rood. Ook mag gelezen worden de H. Mis v. d. Vigilie: Dicit Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Irenaeus; 3e v. h. octaaf. Kleur: Paars. De H. Irenaeus, Bisschop Van Lyon ?n Frankrijk, bestreed door zijne talrijke, maar grootendeels verloren geschriften, de ketterijen van zijn tijd en bevestigde daardoor de rust. en den vrede in de Kerk. Hij onderging den marteldood onder kei zer Soptimius Severus. VRIJDAG 29 Juni. Feestdag van de N. H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Nunc scio. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Simon, de eenvoudige, ongeletterde vis- scher, door Christus Petrus genoemd, d i. steenrots, bestuurde, bezield met den H. Geest, godurende 25 jaar als eerste Opper hoofd Gods H. Kerk. Onder de christ.cn.- vervolging van den wreeden keizer Nero gevangen genomen, werd Petrus na een verschrikkelijke gevangenschap van negen maandon wreedaardig gekruisigd. Uit eer bied voor den goddelijken Gekruiste, Zijn Meester, vroeg en verkreeg Petrus niet hel. hoofd omlaag gekruisigd te worden. Op denzelfden datum, misschien ook in hetzelfde j'aar 67, onderging de H. Paulus den marteldood door onthoofding. „Gelukzalige Herder, Petrus, verhoor goedgunstig onze smeekbede: verbreek door uw machtwoord onze zondeboeien." „Voortreffelijke Leeraar Paulus, leer om het christelijk leven en trek onze harten met U naar den hemel. (Kerk. Get.). ZATERDAG 30 Juni. Gedachtenis v d H. Paulus, Apostel. Mis: Scio. 2e gebed v' d. H. Petrus; 3e v. h. octaaf v. d. II. Joan nes; 4e voor den Paus. Credo. Kleun Rood. Gisteren wijdde de H. Kerk vooral ka. ren aandacht aan den H. Petrus Van daag spreekt zij ons bijzonder van het ,,Vat. van uitverkiezing", de H. Paulus de i.eeraar der volken en Apostel der Hoid-- nen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Allee als in bovenstaande kalender, be- naive v™ ?EnSDAf\Mis v' d- Z- Benvenutu, van Gubbio: Justus, ze gebed v. h. octaaf; 3e Concede. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9