Land en Tuin bouw Academienieuws. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving s Uit de Rijnstreek. BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. INGEZONDEN MEDEDEELING. Vergunning overwerk in bloembollen pellerijen. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpellerijen in alle gemeenten des Rijks onder zekere voorwaarden ver gund. dat in hunne ondernemingen door arbeiders van 1G jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en met 13 Augustus 1923, in afwijking van het be paalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voor- middags en 7 uur des namiddags. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak Zoölogie mevrouw A. C. L. BayerClumper (Den Haag), de heer M. Eisma (Den Haag); Arts examen gedeelte mejuffrouw H. M. Bolten (Den Haag), de heeren: P. J. Kooreman (Den Haag), en P. E. J. Rhem- rev (Den Haag); Bevorderd tot arts zijn de heeren: J. Bceker (Heemstede), A. Roest Crollius (Den Haag); Taalkundig candidaats examen indolo gie de heer G. Brinkman (Leiden); Doctoraal examen Indisch recht de hec- rei: A. K. Pringgodigdo (Leiden), en J. la Rivière (Leiden). doctoraal examen rechtsgeleerdheid, mej. A. van "NVarniclo (Den Haag) en de heeren W. F. Hofstecnge (Leiden), F. A. Stokvis (R'dam). DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE. De Leidsche Processie naar Brielle gaat op Dinsdag 31 Juli. De trein vertrekt Js morgens uit Leiden om 7.50 uur, onge veer acht uur dus, zoodat de bedevaart gangers uit de omliggende gemeenten ge makkelijk mede kunen gaan. Het vertrek uit Vlaardingen op den terugreis is vast gesteld op 7uur, zoodat men om S uur we derom in Leiden terug is en nog gemak kelijk de verschillende autobussen kan be reiken. De heer J. Visser, de bekende broeder- meester van deze processie, zal dien dag ook zijn vijf en twintig-jarig feest her denken. Reeds langen tijd had hij met zijn vader, die toen broeclermeester was, samengewerkt, totdat hij hem nu vijf en twintig jaar geleden als broeder-meester opvolgde. We mogen den heer J. Visser zeker van harte dankbaar zijn voor het vele werk, dat hij in deze 25 jaar voor de processie gedaan heeft en het bestuur ver trouwt dat het hem dien dag niet aan be langstelling van vele pelgrims zal ont breken. Hotel Rijnland. Het van quds bekende hotel-café-restau rant „Rijnland", Steenstraat 37, heeft een grondige restauratie ondergaan doordat de linkervleugel, waarin het café is onder gebracht, een nieuw aanzien heeft gekre gen. Reeds 67 jaar is Rijnland in handen van de familie Feitkamp-Remmer en de tegen woordige exploitante heeft begrepen, dat- het een eisch is met den modernen tijd mee te gaan. Nadat alzoo reeds vroeger eenige ver beteringen in het hotel waren aange bracht, lcwam nu het café aan de orde. De heer J. Zitman heeft hier als aannemer goed werk verricht. De onderpui van het café kreeg nieuwe, flinke ramen en aan den zijkant, in de Narmstraat werden eveneens ramen aangebracht, waardoor het café van buiten zoowel als van binnen een veel beter aanzien heeft gekregen. De schilder Heus en de stoffeerder Vo gelenzang zorgde voor een nette aanklee ding voor het geheel, terwijl de heer v. Schooten de clectrische verlichting aan bracht. Het interieur ziet cr gezellig uit. Het buffet is verplaatst achterin het café en op de plaats daarvan is oen leuk zitje met kussens aangebracht. Het geheel maakt een goeden indruk. Voor het examen apoth. assistent zijn opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd is: Mej. J. A. Sauer (geb. te Kethel en Spa- land). Voor het examen nuttige handwerken zijn aan de Chï. Kweekschool alhier ge slaagd de dames A. van Rijn, Leiderdorp; A. Siderius, Katwijk J. van Straten, Was senaar en H. A. van Waveren, Lisse. Gistermiddag kregen S. D. P. en v. L. uit Zoeterwoude op de Boomniarkt alhier ruzie, welke zoo hoog liep, dat zij in een kloppartijtje ontaardde. P. werd daarbij verwond en op het politiebureau zou het zaakje uitgevochten worden. Daar kwam men zoo onder den invloed van den rusti- gen atmosfeer van het gebouw, dat de vechtersbazen vrede sloten en vroegen er maar geen proces-verbaal van op te ma ken. Het programma in „Musis' op Dinsdag 2G Juni, 8 uur, is als volgt No. 1. Einz der Gladiatoren, marsch Fucik; 2. Ouverture „Les Dravons des Vil- Tars", Maillart; 3. „Woronzow", wals La- bitzky; 4. Fantasie de l'opcra „Faust", Geijp; 5. „Madriale" saxophor." solo. I Geijp, (door W. van Heusden): 6. Pot- ponri uit „Die Jnngfrnu von Belleville", Millöcker; 7. Musis Sacrum marsch Geijp j Men verzoekt ons mede te dcelcn. dat I Als een oude kennis komt me daar de schuurkerk van Nieuwkoop bezoeken. Ik trof n.l. een afbeelding van dit natuur lijk sinds lang verdwenen bedeauis aan in „Van toen wij vrij werden", zijnde dit „eenige hoofdstukken uit de geschiedenis der Katholieke Kerk in Nederland sedert 1793" geschreven door den Eerw. heer Aug. C. J. Commissaris, leeraar aan het Semi narie Den Ypelaar te Ginneken. Moet ge me dat kerkje zienInderdaad niet meer dan een schuur, zij het dan dat aan de voerzijde een klein torentje prijkt, welks spitsje echter niet reikt- boven het naar achter schuin oploopende strooien dak. En wat zullen de Katholieken van Nieuwkoop wellicht nog hebben moeten be talen om dat torentje te mogen optrekken en te mogen laten staan. De tegenwoordige Nederlander denkt misschien, dat 't daarmede zoo'n vaart wel niet zal geloopen hebben, maar dan moet ge Pieter 't Hoen eens hooren, die ten jare 1784 schreef in „De Post van den Neder- rhijn", een der periodieken van dien tijd, evenals Justus van Effens „Hollandsche Spectator" zoovele voorloopers der latere dagbladen en tijdschriften. 't Was, gelijk ik zei, in 1784, dus toen de zwaarste tijden voor ons reeds achter den rug waren, maar toch kon 't Hoen nog ge tuigen: „Er zijn Pastorijen, die niet alleen voor eenen priester en eenen kapelaan honderd guldeus jaarlijks, maar nog veol meer moe ten opbrengen; sommige 125, 150, anderen 200, ja er zijn er die 300 gulden jaarlijks Recognitie aan den officier moeten beta len. Er zijn voorbeelden, dat de genadige heer Baljuuw zich niet heeft ontzien, om voor het toekomende de jaarlijks te storten som dubbel te verhoogen, onder bedreiging van de kerk te zullen sluiten, zoo hein de som niet- betaald werd voor al de jaren, welke do pastoor aldaar den kerkdienst had waargenomen. „Doch deze willekeurig verhoogde recog nitiën zijn slechts een klein staaltje van de verfoeilijke dwingelandij, welke men aan zeer vele Roomsche priesters pleegt. Wan neer eene gemeente haren priester mist, hetzij door zijnen dood of door zijn vertrek naar elders kunnen zij gcencn anderen priester bekomen vóórdat die zijne admis sie of toelating, tegen den uitdrukkclijken last aan den Souverein, gekocht en be taald heeft en hierbij de schering, zoo aan den opsteller zijner acte. als aan de schou ten, stedehouder enz. heeft doorgestaan: al hetwelk op het hoofd zijner arme gemeente neerkomt. „Dit admissiegeld, gelijk het genoemd wordt, is niet gering en wordt ook wille keurig afgevorderd, eischende sommige Baljuwen dat bij de aanstelling van een nieuwen priester voor deszelfs toelating aan hen worde betaald'zooveel als de jaar- lijksche recognitie dier gemeente bedraagt; doch anderen pijnigen hun arme ingezete nen nog wreeder, daar er gemeenten zijn, waar de priester, eer hij zijnen dienst mag verrichten. 402 gulden aan den Baljuw moet betalen. De Roomsche ingezetenen van slechts vijf dorpen in Holland hebben in den tijd van 25 jaren zoo aan recognitie- als admissiegelden, geschenken enz. aan den Hoog Genadigen Hoere Baljuw eene somma van achttienduizend een honderd en vier en vijftig gulden opgebracht. „Heeft men nog niet een levendig voor beeld van de droevige gevolgen dezer kne velarij, daar er een roomschgezinde ge meente is, welke reeds sedert meer dan een jaar tijds zonder priester, zonder openbare Godsdienstoefening geweest- is, dewijl de arme ingezetenen buiten staat zijn de 432 gulden op te brengen, welke de Baljuw van hen vordert voor de toelating aan 'eenen nieuwen priester. „Het blijkt ook uit de invordering van deze admissiegelden door de officieren, dat zij overtuigd zijn dat dit geld hun niet- wet tig toekomt, daar zij het een „douceur" of een „liberale gift" voor zich noemen en hiervan, zoowel als van het recognitiegeld, weigeren eene quitantie te geven. „Moet er eenige aanmerkeb'jke repara tie aan het kerkenhuis geschieden, dan moet niet alleen een nederig verzoek, maar ook een open beurs den weg hiertoe banen er moet wederom een douceur zijn om de genadige toestemming te verkrijgen, dat men zonder benadeeling van eenen anderen en voor eigen geld datgene doet vervaardi gen, wat voor zijne godsdienstoefening vol strekt noodzakelijk is. .Doch om de maat- van alle ongerechtïg- i heid vol te meten moeten hier nog bijko men de zoogenaamde „dons gratuits". Wan neer een baljuw sterft en een ander in zijn plaats komt, eischt die van de pastoren „de gouden handschoenen", d.i. eene gelutwen- sching, vergezeld van een aanzienlijk ge schenk in geld; hetwelk zij een vrijwillige gift noemen, naar hun eigen willekeur te bepalen; en welke, eisch van den eenen Baljuw 700, wederom van een anderen 1050 gulden is en Zoo voorts"'. Dat Pieter 't Hoen zoo ongezouten der gelijke „knevelarijen" aan de kaak durfde stellen, toont wel, hoe in zijn tijd een mil der dageraad voor ons reeds begon aan te breken. Maar hoe zal 't dan wel geweest zijn toen zulks nog niet het geval was In Brabant, dat- „wingewest", hetwelk bij de republiek der Yereenigde Nederlanden niets had in te brengen, was 't intusschen nog een graadje erger dan boven den Moer dijk. Daarheen werden aldus de Eerw. heer Commissaris „meestal de Drosten, Schouten e.d. uit- de andere gewesten, voor al Holland, gezonden om de arme inwo ners te onderdrukken en geld af te persen. Als zij „binnen" waren verlieten ze het „wingewest" om in hun „vaderland" te gaan rentenieren. En ondertusschen werd in Brabant hetzelfde bedrijf onder een an deren firmanaam voortgezet". Dat Schout enz. te wezen in Brabant een voordeelig baantje was, moge o.a. hieruit blijken: de drost van i^e stad en de Baro nie van Breda trok jaarlijks aan recognitie gelden 3664 gulden; die van het Overkwar- tier van Bergen op Zoom 475 guldende Hoogschout te 's Hertogenbosch 1900 gul den en de fiscaal 200 gulden; in de Meierij betaalde de minste schuurkerk 30. 40. 6'Ó gulden en meer, terwijl de bevolking over 't algemeen arm was, uitgeput als zij was geworden tijdens de langdurige oorlogen, welke in de 17e en 18e eeuw haar gewest verwoestten. Onbetaalde „heerendiensteit" en dito leveranties aan den Rtatenlegoi's waren toen niet van de lucht af. Toch was de belasting er hooger dan in meer bevoor rechte deelen der republiek, en tot over maat van ramp hielden er' zich roovers- benden op, samengesteld uit- gevluchte of verbannen misdadigers en afgedankte sol daten, tegen welke benden de bewoners zichzelf maar moesten verdedigen. In dit- opzicht trokken de Staten zich van liet- „wingewest" weinig of niets aan. Waren de katholieken boven den Moer dijk verheugd, toen in 1795 eindelijk de tij den kenterden, die van Brabant hadden nóg meer reden tot vreugde, vooral toen ook hun „representanten" zij 't eerst na heel veel moeite zitting kregen in de Natio nale Vergadering, waardoor zij voor het eerst mede-zeggenschap kregen over hun eigen zaken. Hun vertegenwoordigers maakten hier van terstond en onversaagd gebruik. Zoo zeide de heer Verhoysen, uit- Helmond, in 1796 ter Nationale Vergadering: ,,'t Was voor Staats-Brabant, dat men allerlei vreemd gebroed, ja zelfs aterlingen, van welke sommigen op HoVandsche schavotten door kwalijk gepaste grafieën, het /.waard der- straffe ontdoken, ter uitzuiging en verguizing afzond; 't was daar, dat een overheerschend bestuur, voor de rechtma- tigste klachten der ongelukkigen ongevoe lig, op het- in- en voorgeven dier zendelin gen de onontbeerbare levensbehoeften heeft doen aanranden". En zijn mede-repre sentant 'Gul jé verzekerde, dat twee derden der ingezetenen van Bataafsch Brabant be hoeftig wareni Enfin, 't leed was nu geleden, hoewel... nog heden ten dage wel eens blijkt, dat de voormalige Generaliteitslanden in veler schatting bij de oude Zeven Provinciën achterstaan. Hadden zij gelijke goede zor gen gekend als het Noorden, de water staatstoestand en de riviero-vergangen zouden er wel in beteren toestand verkee- ren. Natuurlijk denken we er niet aan, het huidige geslacht onzer niet-geloofsgenoo- ten A-oor het verleden aansprakelijk te stellen, hoewel iemand als ds. Lingbeek, die geen eenling i6 in den lande, wel zorgt, dat wij op ons qui vive blijven waar voor Zijnweleerw. dank verdient-, al zal hij deze wel niet willen aceepteeren. Maar nu moet het toch voorgoed en finaal uit we zen met- alle achteruitstelling, hetgeen de Eerste Kamer bedenke als zij het Klompenwetje behandelt. Met het boekje van leeraar Commissaris gebeurde iets eigenaardigs. Hoewel een Katholiek werkje, werd het door een niet- Katholiek uitgegeven. En nu werd op den Maastrichtsehen Katholiekendag nogal ge zucht- over den Katholieken boekhandel! Ja. als men dien ook zóó A-oorbijgaat Nu begrijp ik Arel. hoe de Eerw. schrij- A*er daartoe gekomen is. Hij meent en daar heeft hij groot- gelijk in dat- ook niet-Katholieken eens wat meer kennis moeten gaan nemen A'an dingen, gelijk ik hierbovèn verhaalde, welke doel hij lich ter te bereiken acht, als hij de belangen van een niet-Katholieken uitgever en diens clientèle aan zijn oogmerk arerbindt. Hier a'alt iets voor te zeggen, maar 't moest toch niet behoeven. Van nu -af aan streve men er naar, om den Katholieken boek handel zóó hoog op te voeren, dat gansch Nederland ermede kan bestreken wor den. AJO. bij het vorig concert vergund was, stoe len cn banken te plaatsen, en dat kinde den onder de 16 jaar geen toegang heb ben. BIOSCOPEN. Casino. GisterenaA'ond waren AA-e tegenwoordig bij de vertooning van twee grootc films in Casino aan de Hoogewoerd. die ons van t begin tot het einde geboeid en in span ning hebben gehouden. "We zagen dan: le. „Op de groote versnel ling" met den watervluggen Max Donald in de hoofdrol, die als Jack Holloway staal tjes laat zien van moed en doodsverach ting, die aan 't wonderbaarlijke grenzen. Zijn meisje, die als erfgename vóór een a-astgestelden datum een groote som moet ontA-angen. wordt door bandieten, die zelf op de erfenis azen, ontvoerd. Jack wil haar redden en dan volgen natuurlijk autoraces, klauterpartijen, sprongen over daken en een afdaling in een ondergrondsehe boeven- a-ergaderplaats in een achterbuurt van New York, waar hij zijn geliefde redt uit de klauwen harer be' -rs. De tweede grootDe bende van Klaveraas brengt o r 't Avilde Westen van Amerika-, Avaar een zekere Jim Mac Gü, veedief van beroep, tevens het hoofd is van de Klaveraas-bende, zoo genoemd, omdat elk slachtoffer, dat de roovers ma ken een klaveraas op de borst gespeld Avordt. Het spreekt vanzelf, dat er in dit drama een ,.hijn.l. Jack Horton en een „zij" voorkomt. De „zij" is Jule Mac Gil een nicht van den veeroover, die door Jack Horton ontmaskerd wordt en waarna de „hij" met de „zij", in het huwelijk treedt. Verder willen we nog even zeggen, dat het- A'oorprogramma met de gebruikelijke journaals geA-olgd door een leuke klucht: De domme prins zeer goed is, zoodat we met alle gerustheid iederen bioscoopbezoe ker op dit welverzorgd programma opmerk zaam durven te maken. ALKEMADE. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbe steding a-oor het maken van den bovenbouAv van de schoeiing nabij de brug te RijpAve- tering is ingeschreven als volgt-: C. P. te w tabletten bij Verkoudheden en Rheumabek^io, Lti vooral .op dtp n»»"1 Sanaplfin daar de:e tabUjKti i btactwodVjifn i«8eD wo Jansen te RijpAvetering voor 545, A. A. Brand te RijpAvetering voor 735 en H. S. P. Vrijburg te Oud-Ad e voor 675. Het werk is aan den laagsten inschrijver opge dragen. AALSMEER, Aanbesteding. Bij de Donderdagmid dag gehouden aanbesteding van den bouw van 24 arbeiderswoningen voor de vereen. Goed Wonen heeft het laagst ingeschreven de firma W. de Vos, te Nieuw-Vennep, met 59.468. LEIMUIDEN. Historische optocht. In een door het Oranje-comité gehouden vergadering, Avaar- op alle ingezetenen uitgenoodigd waren, is besloten met- de a.s. Oranje-feesten een hist-orisehe-n optocht te houden. Voor deel name hebben zich reeds a'erscheidcnen op- OEGSTGEEST. Winkelweek. Gisterenavond verga derde in café Averdick de winkelweek- commissie, onder leiding van den heer B. J. Averdick, die bij zijn openingsAvoord de hoop uitsprak, dat men hedenaA'ond met- een goed resultaat naar huis zou kun nen gaan. Vele winkeliers, die wel met,het doel sympathiseeren, hadden bericht van a-er- hindering gezonden zoodat de vergade ring matig was bezocht. De heer Kuyper gaf op een humoristische wijze een uiteen zetting over een reclame-optocht. Voor iedere branche wist de heer Kuyper iets bijzonders. De heer Woestenburg had meer zake lijke uiteenzetting verwacht, want: wat zullen de kosten van dat alles zijn? Spre ker a-oelde a-pel meer voor een tentoon stelling b.v. in het patronaatsgebouw en ze;te o.a. nader uiteen. De lieer TT.-enboogaard, alhoewel geen winkelier, dankte voor de uitnoodiging voor deze bijeenkomst. Spreker heeft- met a-eel genoegen steeds de winkelweken ga degeslagen. Wil men nu iets anders: dan kan spreker een tentoonstelling aanbeA-e- len, waarvoor het patronaatsgebouw, in dien dit te verkrijgen is, een prachtige ge legenheid biedt. Men zou daaraan in over leg met „Bloembollencultuur" een bloe- menlentoonsteiing kuun verbinden. De heer Averdick beantwoordde zeer zakelijk de sprekers, en hoopte dat alles Avat uit de a'erscbillende besprekingen mocht geboren Avorden moge strekken tot groei en bloei van Oegstgeest. De lieer Duiverman toonde zich geen a-oorstander van een reclame optocht. De heer Gaspari vindt een reclame-optocht noch tentoon stelling a'oordeelig, waarbij de heer de Bruin zich aansloot. Na nog eenige besprekingen wordt be sloten een winkelweek te houden en de a-oorstellen van reclame-optocht en ten toonstelling nader te oa-erwegen, hetgeen dan kan geschieden onder leiding van het nieuwe, comité. De heer AArerdick deelt ook namens zijn collega Duiverman mede. dat zij dit jaar geen zitting in het bestuur wenschen. Na 'n paar stemmingen worden in het bestuur benoemd de heeren Kam steeg, Schrijvers en Hienkens. Het bestuur Avordt gemachtigd, die per sonen te assumeeren, die het denkt noo- dig te hebben. Het middernachtelijk uur Avas inmiddels overschreden en men ging naar huis met: Er komt dit jaar wederom een winkelAveck". Motorongeluk. Hedenmorgen om half 10 reed zekere H. uit Amsterdam op zijn motor ter hoogte van de smederij Nou- wens aan den Rhijngeesterstraatweg. Hij geraakte in een kuil. waardoor hij het stuur niet kon houden en ongeveer 20 M. a-erder viel. en onder de motor terecht kwam. Bij den heer Nouwcns binnengedra gen. bleek hij een scheenbeen gebroken te hebben. Dr. Veldhuijzen legde het eerste verband, waarna H. per politieprancard naar het Acad. Ziekenhuis werd overge bracht, OUDEWETERING. Personalia. Tot hoofd a*an de Bijzon dere School voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier is benoemd de heer Oostlander, thans onderwijzer te Apel doorn. Visscherijwet. Door de gemeente-politie zijn een 5-tal fuiken in beslag genomen, toë- behoorende aan do Gebrs. Kraan te Rijnza- lerwoude, Avelke waren geplaatst in water, Avaarvan het vischrecht is gepacht door P. M. Bergman alhier. VOORHOUT. Jubileum H. Eliekamp. Gisteren vier de de heer H. Eliekamp zijn 25-jarig jubi leum als spoorwegbeambte bij de Ned. Spoorwegen. Des morgens kwamen 2 hoofd ambtenaren den heer Eliekamp gelukwen- schen met- zijn jubileum namens de Mij. Aan den jubilaris Averd een couvert met inhoud, alsmede een oorkonde voor zijn trouwen dienst gedurende de afgeloopen pe riode uitgereikt. Des avonds bracht dc muziekvereeniging den jubilaris een sere nade, welke op de gebruikelijk Avijze afliep Van alle zijde had dc jubilaris gelukwen- schen in ontArangst te nemen. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer F. M. Aangcvare vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woon- en win kelhuis aan de Hoofdstraat en aan Gebrs. P. A. Meeuwissen te Sassenheim voor het bouwen van een woonhuis langs de Teijlin- gerlaan. VOORSCHOTEN. Gestolen. D. >r G. v. d. Z., werkzaam aan den spoorweg, werd bij de politie aan- j Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag R. K. Werkmeesters, Bondsge- bouw, 8 uur. Woensdag 8 uur: Ledenvergadering R. K. Overheidspersoneel. Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 24 Juni 1928 zal de dienst orden waargenomen door de genees- heeren: Muyzert, Boonacker, Janssens, Yeldhuvzen. De dienst te Oegstgeest wordt waarge nomen door: Zondag: Dr. Varekamp. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Juni tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. gifte gedaan, dat zijn rijwiel, hetwelk hij nabij Ter Horst in een schuur langs den spoorweg had geplaatst, daaruit ontvreemd was. Een onderzoek wordt ingesteld Door een zoontje van den heer A. aY- hier, werd aangifte gedaan, dat zijn rij wiel, hetwelk hij Donderdagavond op den hoek PapenlaanOranjekade had achter gelaten, verdAvenen avhs. WARMOND. De nieuwe motorbrandspuit. Na be zoek aan de brandBpuitenfabriek der firma A. Bikkers en Zoon te Rotterdam, is door het Gemeentebestuur een tweewielige mo torbrandspuit aangekocht. De motor is een 4-cylinder Selve-benzi- nemotor met waterkoeling en hoogspan ningsmagneet. De pomp is een hoogdruk- ccntrifügaalporap, geheel van brons ver vaardigd. Het aanzuigen van dezen pomp geschiedt door een nieuw, door de firma Bikkers uitgeA-onden en gepatenteerde luehtverdunningsagregaat, waarbij ge bruik gemaakt wordt van de afgassen van den motor en waardoor het luchtledig zuigen met 100 pet. kan worden gegaran deerd. De capaciteit van de pomp be draagt 1000 L. per minuut bij 6 atmosferen druk en 5 Meter zuighoogte. De spuit kan door middel van een haak achter een auto mobiel worden verA'oerd, terwijl tevens een trekboom voor handverA'oer wordt bij geleverd. Nu -in den laatslen tijd verschillende malen brand in ons dorp ontatond en daarbij de gebreken van het verouderde brandbluschrnateria&l meer en meer voor den dag kwamen, zullen de ingezetenen dezen aankoop zeer zeker toejuichen. WASSENAAR. Tram contra auto. De expediteur van R. Aan hier is gisteravond nog bijtijds aan een groot gevaar ontsnapt. Toen,hij met zijn vrachtauto de laan van Duinhorst uit reed en de trambaaji. moest paaseieren, zag hij juist een tram aankomen. Hij wilde de tram voor zijn, maar op hetzelfde oogen- blik weigerde de motor. De wagen werd door de tram gegrepen en een eind voort geduwd. waarna de tram tot staan kwam. Zóówel de tramwagen als de auto beliepen aanmerkelijke schade. Van R. heeft het areege lijf kunnen bergen door uit den Ava- gen te springen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelweek 1928. De Burgemeester Dr. H. J. Lovink heeft het eerevoorzitter schap der winkeh\ eekcommissie aanvaard. Zooals bereids is gemeld zal dit jaar de ■winkehveek gehouden worden van 17 tot en met 23 October a.s. Gedurende deze week zullen verschillende attracties plaats' heb ben Avelke zeer zeker velen uit de omlig gende plaatsen naar onze gemeente zullen doen gaan; de Aoornaamste van deze is wel de prijsA-raagwedstrijd. welke zal uit geschreven worden en welke de vorige winkelweek gebleken is zoo in den smaak van het publiek te zijn gevallen. Vervol gens muzikale rondgangen, etalageAvedstrij- den en meerdere attracties welke nog een punt van bespreking uitmaken. Voor 1 Juli a.s. zullen de heeren winke liers een circulaire ontA'angen. Deze circu laire wordt 14 dagen later door de commis sieleden teruggehaald. De Commissie ver trouwd, dat zoo mogelijk alle winkeliers hun medewerking zullen verleenen om deze week schitterend te doen slagen. Personalia. Bij het te den Haag ge-, houden examen Machine-schrijven slaagde o.a. Mej. A. Splinter te Bodegraven en de heer A. Vierbergen te Alphen aan den Rijn, beiden leerlingen van den heer G. Klok alhier. Bombardement van steenen. Door baldadige personen werd een steenenbom- bardement geopend op de ruiten van lipt leegstaande fabrieksgebouAv voorheen Dros en Hoogeveen. De daders zijn bekend. „Eerbied in Gods huis'. Zondag 21 Juni: Vroegmis 91—2, Hoogmis 3—4, Vespers 5. BOSKOOP. Personalia. Voor het eindexamen H. B. S. 5 j. (Litt. econ. afd.) slaagde de heer F. v. Gelderen. KOUDEKERK. Collecte. De jaarlijksche collecte voor den Gewapenden dienst in den Nederlan den heeft opgebracht 20.48. Personalia. Met ingang van 1 Septem ber a.s. is tot Hoofd der Chr. school aan den Rijndijk benoemd de heer H. J. Kerk hoven, thans hoofd der Chr. school te Mar ken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2