v SPORT. IN MEMORIAM DEKEN ZONDAG. De weleerw. heer Jaeq. Schmidt schrijft in de „N. H. Crt.": De deken is doodZou wel ooit zoo droef de zware Hempmeklok hebben gelüid over het dorpje langs de duinen? Het spel der kinderen lag stil en in het oog van menig oud monsoh stond een traan omdat Hij was heengegaan, die zoo verheven was boven allen en toch zoo dicht bij allen stepd. Bij ieder priestergraf groept het geloovige volk te zamen en treurt om het licht dat werd uitgedoofd in de door egoïsme verdonkerde wereld. Nog kort geleden hoorden wij vele achoppe woorden spreken bij de grootsche uitvaart van Hem die in het geloof niet aarzelde. Tusschen handelstelegrammen en dans muziek door baanden etlmrgolven zjch een weg om den roem van den Kerkepbouwer te verkonden in de stille binnenkamer van het afgelegen dorp. Het deed ons goed de marquante figuur van een Boomschen kerk vorst ook bij z'n dood door allen in den lande bewonderd te zien. Nu is de oudste van den Baad zijn bisschop in het sterven gevolgd. Hij was van denzelfden geest maar niet van hetzelfde slag. Groot was zijn ge loof dat hem iederen avond in schemerdon ker naar het tabernakel voerde om daar te mediteeren en te bidden voor het hem toe vertrouwde volk. Dat was zijn dagelijksehe gang toen reeds de last van tachtig winters op zijn schouders woog. Daar strompelde hij heen, omdat hij daar geleerd had bij zijn Meester de groote les van zijn leven: de beseheidene liefde. Die hem weinig spraken, zouden in hem niet vermoed hebben een man die achttien lange jaren vqor den tookomstigen clerus de leeraar was geweest in het moei lijk vak der moraal. Die zijn vriendelijke eogen door den gouden bril zagen lachen, zouden nauwelijk hebben kunnen gelooven dat een enkel tikje met het potlood voor den altijd kalmen professor voldoende was om de rust onder zijn levenslustig gehoor te herstellen. Die hem als man van erva ring met de grootste belangstelling zagen luisteren naar de meening van een pas-ge wijd priester hebben verbaasd gestaan, toen hij op zijn gouden feest de van mooie maar moeilijke zinnen doorwerkte studen- tepspeech in dezelfde Latijnsche taal on voorbereid zin na zin in veler presentie beantwoordde. Kerken bouwde hij niet, maar nog kun nen getuigen worden opgeroepen om de edelmoedigheid te prijzen, waarmee hij tot twee keer toe het beste deel van den akker aan anderen afstond en wat alles zegt hen nog financieel in belangrijke mate te hulp kwam ook. Is het wonder dat men nu nog dikwijls hoort spreken van het groote feest toen in 1923 de gouden zon van zijn priesterschap haar stralen wierp op Voge lenzang? Nog eens was er jubel toen de Vorstin van het land hem loonde voor vijf-en-twin tig jaar arbeid als pastoor in dezelfde pa rochie en dan kwam zijn levensavond. Het viel hem zwaar om gaandeweg meer de lei ding van de hem zoo dierbare zielen te moeten overlaten aan jongere kracht en dieper zonk het edel-witte hoofd,maar nooit kwam er een klacht over zijn lippen bij pa rochiaan noch huisgenoot. De lijn van zijn leven wilde hij doortrekken recht tot aan het einde toe om met de Koningdichter te kunnen zeggen: Daarom ook heb ik in een voud mijns harten dit alles blijde opgedra gen". (I Par. 29:17). Zijn levensweg liep ten einde en het reizen werd moeilijk, daarom bleef hij on gaarne weg van de tafel zijner vrienden en deed hij afstand van zijn groot Dekenaat, maar clerus en volk bleef hem noemen bij zijn eere-titel en als Deken Zondag zal hij blijven een middelpunt in de herinnering der menschen. Het groote hart kreeg het benauwd bij het naderen van den dood. In huisgezinnen waar men het niet zou ver wachten liet moeder do kinderen bidden tot behoud van den Deken. „Al kon hij ook niets meer doen. als hij slechts bleef in hun middenNu heeft de zware klok ge luid bij het einde van zijn priesterleven. Deken Zondag, edel mensch, brave pries ter, goede pastoor, wij bidden met u het gebed van den edelmoedigen Job: „Dat God mij wege op een rechtvaardige weeg schaal en Hij zal den eenvoud mijns harten erkennen". (Job. 31:6). FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon HilL 34) De vreemde instrumenten en toestellen die ze gezien had, in de andere kamer, ga ven haar geen enkele aanwijzing. Om het laatste eindje van haar kaars te redden blies ze die uit en zette zich snikkend op het lage bed. Zoo bleef ze uren lang zit ten tot ze overmand door uitputting opzij rolde en insliep. Het was laat in den morgen toen ze haar oogen weer opsloeg en toen ze ont waakte was haar lichaam veel minder ver moeid, maar juist daardoor voelde ze haar angst veel intenser. Haar geest werkte scherper en haar herinneringen aan wat er gebeurd was, sedert ze haar kamertje had verlaten om Mapletons spoor te vol gen, waren veel helderder dan den vori- gen avond. Ze werd zich klaar bewust van de verschrikking van haar toestand ze voe'de een knagende honger en ze ver smachtte van dorst. Ze stak haar kaars aan en vond tot haar blijdschap water en dronk gretig. Weer zat ze neer in het duis ter, ze had geen idee hoe laat het was, maar ze begreep dat Mapleton met terug komen waarschijnlijk zou wachten tot den volgenden nacht. Ze zou op het oogenblik al worden gemist en hij zou nog voorzich tiger moeten zijn dan apders! Het zou ïelfs best mogelijk kunnen zijn, bedacht VOETBAL. PIOC. HAARL. BOND. R, K. Voetbalvereniging 0. V, V. Het programma voor morgen luidt: 1,45; O.V.V. jun.Telingen I jun. 3.00: O.V.V. L—V.V.L. I. 4.45 O. V. V. veteranen—Teylingen- veteranen. Ned.-lndische hulde aan de Hollandsohe voetballers. In de rust v^n den wedstrijd Nederland Uruguay heeft de heer Foltynski namens ze huiverend, dat hij heelemaal geen ge legenheid zou hebben om weg te sluipen bijv. als haar moeder zou opblijven, wach tend op haar terugkeer. Het was bijna middernacht toen ver schillende geluiden haar Mapletons komst aankondigden. Door de doodelijk-nerveu- ze juffrouw Calloway te overreden een glas wijn te drinken, waarin nog iets méér was dan alleen druivensap, had hij haar voor minstens drie uur onschadelijk ge maakt. In zijn werkkamer gekomen stak hij de lampen aan en hield zich bezig met verschillende voorwerpen op zijn tafel. Wellicht treuzelde hij uit opzettelijke wreedheid, in ieder geval toen hij einde lijk de deur van de tweede kamer opende, bevond Bessie zich in een jammerlijken toestand van angst en geestelijke uitput ting. Hij liet het felle licht van zijn electri- sche zaklantaarn op haar schijnen en keek haar scherp aan, met zijn loerende oogen. Een beetje hongerig? zei hij met zijn temerige stem. Ik was al bang dat je het minder prettig zou hebben maar ik kon niet eerder komen. Eigen schuld meisje! Maar ik heb wat eten en frjsch water meegebracht. Kom maar mee in de andere kamer, zoo lang je eet. Dan kunnen we meteen eens even praten. Gehoorzaam ging Bessie de verlichte kamer binnen en zag met begeerige oogen hoe hij een blik biscuits openmaakte. Ze had dertig uren niets gehad. De eerste oogenbljkken was haar honger sterker dan haar haat en ze viel aan op de biscuits die Mapleton haar gaf. den Ned.-Indischen Voetbalbond aan Harry Denis,-den aanvoerder van 't Ned. elftal, een krans aangeboden, bedoeld als hulde van de Ned-Indische voetballers aan hun Hollandsche collega's. Deze hul debetuiging is aan de aandacht van de pers ontsnapt, daar zij geschiedt is nabij do kleedkamers, waai' persvertegenwoor digers tijdens de wedstrijden geen toe gang hadden. De heer Foltynski, die voor do Olympische wedstrijden als scheids rechter was opgegeven en bij enkele als grensrechter gefungeerd heeft, had aan vankelijk het plan den krans vóór den westrijd aan te bieden, doch door verschil lende omstandigheden moest hij daarvan afzien. Mede daardoor had de huldebe tuiging minder officieele aandacht dan zij verdiende. INGEZONDEN MEDEDEELING. We moeten zuinig zijn, zei hij. We moeten er verscheidene dagen mee doen. Je zult een beetje moeten wennen aan een matig dieet; niet dat ik je niet méér gun, maar het is moeilijk om hier wat te krij gen. Het zal misschien vrij lang duren voor ik weer hier kan komen. Het meisje staarde hulpeloos naar het onheilspellende gezicht van den man, den man, die haar lot in handen had. Maar ik hoef hier toch niet te blij ven, jammerde ze. Als U me laat gaan zal ik heusoh aan niemand zeggen waar ik geweest ben, of wat ik gezien heb. Mapleton schudde het hoofd in goed geveinsd medelijden. Mijn lieve kind, daar heb ik niet over te beslissen. Ik ben bij Lord Purbeck ge weest en die is niet te vermurven. Zal ik je vertellen wat zijn. instructies zijn? Ja mompelde Bessie zwakjes. Jij kent Lord Purbeck alleen van den aardigen kant, maar er is ook een minder prettige zijde aan zijn karakter. Als hij eenmaal ergens zijn zinnen opgezet heeft, is hij zonder genade tegenover iedereen en alles dat hem in den weg komt. Jij staat hem in den weg op het oogenblik en hij heeft besloten je uit den weg te ruimen. Zijn instructies waren dat je deze groeve niet meer levend zult verlaten. En, ver volgde hij fluisterend, fk kan je natuurïij% niet altijd hier houden. U bedoelt dat Lord Purbeck me zou willen laten vermoorden? l'iep Bessie hartstochtelijk. Ik geloof er geen woord van. Dat dacht ik wel, ging de lijzige stem voort. «-9 Maar daarom ia het niet minder CRICKET. Programma voor a.s. Zondag. lekl&sse. PhoenixAjax, H.C.C. J—-V.V.V., R.W.— H.C.O, II, A.C.C.—Haarlem, V.R.A.—V.O.0, Quick—P.W. 3e klasse O. Ajax (L.) IM*O.C., H.D.V.S. III-Ex- celsior L Overzicht Toen Ajax dit seizoen opende niet een zege op Bood en Wit, dachten wij, dat zij een beter figuur zou maken dan in het vo rige seizoen. Hot heeft echter niet zoo mo gen zijn. Op het oogenblik, na de helft der wedstrijden achter den rug hebbende, neemt zij de laatste plaats in, Aan wien de schuld ligt weten wij niet, maar in het alge- waar. Ik heb ook niet gezegd dat iemand je zou vermoorden! Maar over een paar dagen zijn mijn zaken met Lord Purbeck afgeloopen en ga ik hier vandaan om nooit meer terug te keeren. De mond van de tunnel zal dan worden dichtgemetseld en je zult van de buitenwereld zijn afgesloten! Zelfs als het waar was wat U zei, zou Lord Purbeck toch later spijt krijgen en mijnheer Budge sturen om me hier van daan te halen 1 Daar zou ik maar niet al te veel op rekenen en wel om deze reden: Lord Purbeck denkt dat ik je vannacht uit den weg zal ruimen. Er is nog één uit weg voor je en ik ben bereid je daarbij te helpen op één voorwaarde. En die is? riep het meisje gretig. Zooals ik je vertelde, antwoordde Mapleton kalm, zal ik Engeland spoe dig verlaten. Als jij met me mee wilt gaan, dan zal ik je helpen hier weg te komen- Natuurlijk moet je hier blijven tot ik klaar ben en moeten we in het geheim vertrek ken. We gaan naar Amerika of Australië. Ik heb geld in overvloed. We zullen in een groot huis wonen met bedienden en paar den en auto's cn je zult vergeten dat je eens je jeugd doorbracht te midden van steonhoopen aan een eenzame kust. Het vooruitzicht is zeker prettiger dan maar neen, ik wil je niet plagen door nog eens te spreken over dat andere, AVat zeg je van mijn plan, kleintje? Met een gloeiende blos van verontwaar diging op haar gezicht riep Bessie: Ik zou liever sterven, hier in het donker en nooit het daglicht terugzien. gjecn kunnen wij zeggen, dat de ploeg L? weinig zelfvertrouwen heeft en zich te gauw laat ontmoedigen bij een beetje tegen slag. Toch is de ploeg beslist niet zwakker dan A.C.C., Quick, Hilversum, P.AV. en Phoenix. Juist nu Ajax morgen tegen dit laatste team in den Haag in aotie komt, is er epq mooie gelegenheid zich te robft- biliteeren, vooral na de zware innings-ne- derlaag van vorige week tegen A'.O.C. Naar wij vernamen zal Ajax morgen „au grand complet" verschijnen, wat-haar mis schien het zelfvertrouwen zal teruggeven en daarmee een goede kans op de overwin- ning. In Leiden een derby, die niet van span ning ontbloot is. Het zal tusschen Ajax II en L.C.C, een strijd worden om de leiding in deze afdeeliug. Wint. Ajax II, welks team wij trouwens sterker vinden dan dat van L.O.C., zoo staat zij stevig op de eer ste plaats. Een Ajax-nederlaag brengt haar nog niet van de eerste plaats, maar zij wordt dan ten zeerste bedreigd door L.C.C. ZWEMMEN Arne Borg. Arne Borg is blijkbaar weer in grooten vorm. Uit Stockholm wordt tenminste ge meld, dat hij het wereldrecord voor cle mijl (1609 meter) heeft verbeterd. Plet oude record stond reeds met 21 min. 41 3/10 op zijn naam. Hij bracht het record thans op 21 min. 13 2/5. Het bericht meldt niet of Borg het re cord heeft verbeterd overeenkomstig do officieele bepalingen. In ieder geval wordt door dit feit bewezen, dat. Arne Borg voor do komendo Olympische wedestrijden weer een ernstige candidaat voor de 1500 Meter is, DE OLYMPISCHE SPELEN. Een dankbetuiging der Uruguayers. Er wordt nogal eens geklaagd over een minder goede behandeling van vreemde lingen in ons land. In verband daarmede mag zeker wel melding worden gemaakt van den brief, dien de burgemeester van Velzen heeft ontvangen van de attaché van het Uruguaysch Olympisch comité, welke als volgt luidde; „Het doel van dezen brief is u en uwe gemeente mijn groote erkentelijkheid te betuigen voor de groote medewerking, welke onze spelers gedurende do achter ons liggende weken ten uwent hebhon ge had; en de Uruguaysche delegatie en voetballers hebben mij verzocht u ook hun bijzonderen dank over te brengen, van welke taak ik mij bij dezen kwijt Vooral de aangename houding, welke tusschen de spelers en uwe gemeentena ren heeft bestaan en de assistentie, wolko zij steeds van de Velsenaren hebben on dervonden, zal hen steeds met de beste herinneringen aan Volsen doen terugden ken. Het zal mij zeer aangenaam zijn, in dien u den inhoud van dezen brief ter kennis van uw gemeente zoudt .willen brengen". Wat de 0. S. Amerika kosten. De deelneming der Amerikanen aan de Olympische Hpelen zal ongeveer aldus wordt tenminste door Amerikaansche bla den medegedeeld 060.000 kosten, welke som op het oogenblik ook ter be schikking staat. „De Times" over ons land De bijzondere corespondent vaal „de Times", hierheen overgekomen voor do Olympische Spelen, wijdt oen vriendelijk artikel aan ons land dat hij teruggevon den heoft in de atmosfeer van de oude Hollandsohe schilders: „Wat vorm is voor andere landen is licht voor Holland. In dit land van afstanden ligt lioht over alles een helder, koel licht achter de lanen van linden of iepen, die de grijzen weg om zoomen, ljcht dat weerkaartst wordt van de weiden en het zwart- en witte Frie- seho vee, dat er onbekommerd graast". Amsterdam is niet alleen een stad op palen, maar ook op wielen. Men zou mee- nen, dat hier de twee en een half millioen rijwielen die Holland tolt, alle verzameld zijn. In Don Haag krijgt hij een gevoel van rust, van fijne beschaving. Het water van den Hofvijver met het statige Maurits- huis en de ministerieele gebouwen erbij, is de glorie der stad, maar slechts één ju weel onder vele. Do Times geeft op haar geïllustreerde pagina een kijkje op den Vijver. Misschien ben je bij mijn volgend be zoek verstandiger, grauwdo Mapleton. Biscuits zijn niet zoo heel voedzaam on je zult er bovendien heel zuinig op moeten zijn. Ga nu maar weer terug in je kamen En toen hij het voedsel en het water in de donkere kamer had gezet, sloot en gren delde hij de deur achter Bessie en liet haar weer achter in de duisternis. HOOFDSTUK XXIV. Oe reiziger van Lenden. Nadat hij afscheid had genomen van juf frouw Campion, reed Hector vlug naar het station. Maar hoe snel hij ook voorthotste over den hobbeligcn weg, zijn gedachten waren geheel geabsorbeerd door. wat de sluwe oude dame had verteld en hij was het geheel met haar eenB. Wat hem het meest verbaasde was, Ma- pleton's voornemen om dienzclfden avond nog terug te keeren naar het tooneel van zijn nieuwe misdaad. Als zijn aanslag niet verijdeld was ge worden, door het. sterven van do poes, zou Hector nu dood liggen in Martha's huisje en er zou allo kans zijn dat Mapleton ver dacht zou worden. De gevolgtrekking waartoe Hector kwam was, dat Mapleton om de een of andere re den terug moest komen. Wat kon die reden anders zijn, dan dat hij Bessie ergens in de buurt verborgen hield? Het was absoluut noodzakelijk dat deze ellendeling ont maskerd werd. Ook in het belang van Lorrl Purbeck. De tijd schoot op. Iiet was nu Zaterdag en Maandagmorgen zou de ge steld» termijn zijn afgeloopen. (Wordt vervolgd), ij 31 j In Den/rlaag wedij wedijvert alles met elkander om zoo schoon en helder mogelijk vèor dart dag Ie komen. De straten, pleinen, gebouwen en woonhuizen, all ei maakrt.ecn zeer gunstigen indruk.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11