STADSNIEUWS. VOOR DE VROUW KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. Handel en Industrie in 1927. (Slot). Bakkersbedrijf. De Leidsche Bakkerspatroonsvereeniging „One Be lang" berichtte ons: Het jaar 1927 began voor de Leidsche Bakkerij wel onder zeer ongunstige omstandigheden. De felle con currentie eenerzijds en de lage marge tus- Bchen grondstoffen en product anderzijds waren oorzaak dat de bedrijfsuitkomsten zeer ongunstig waren. Do tweede helft van 1927 was beter, hoewel het verbruik van brood door het publiek nog onder het normale bleef. Om het broodverbruik meer te propa^ geeren heeft het Bestuur der Leidsche Broodbakkers-Patroonsvereeniging ln '27 een reclame-optocht georganiseerd, welke als zeer geslaagd kan genoemd worden. Banketbakkerijen. In de prij- *en der grondstoffen kwam weinig veran dering ook de prijzen der banketbakkers artikelen bleven gehandhaafd. Doordat de broodbakkers en de handelaren ln co mestibles zich hoe langer hoe meer op 't terrein der banketbakkers begeven, is de concurrentie zeer hevig. Niettemin mag worden verondersteld, dat de malaise in de banketbakkerij haar laagste punt heeft bereikt. Behangers en Stoffeerders. De Behangers-, Stoffeerders- en Bedden- makers-Patroonsvereeniging „Samenwer king", deelde o.a. het volgende mede: In de behangerij en stoffeerderij wordt *an nii het buitenland weinig concurren tie ondervonden. De plaatselijke concur rentie is echter dusdanig verscherpt, dat voor onze bedrijven de bestaansmoge lijkheid ten zeerste wordt bemoeilijkt. Meer en meer ziet men, dat manufactu renzaken tevens bedden, meubels en stof- feeringsartikelcn verkoopen, waardoor aan de vakliedenpatroons het uitzicht op levering wordt ontnomen en zij zoodoen de meer en meer in den stand van repa- rateur geraken. Brandstoffenhandel. De Vereeniging van Detailhandelaren in Brandstoffen „Ons Belang" deed ons de .volgende me.dedeelingen: Engeland tracht thans meer dan voor heen een plaats op de Hollandsclie markt te veroveren door aanbiedingen te doen tegen zeer voordeelige prijzen. De Nederlandsche mijnen trachten hun product, vooral de industriekolen, zonder tusschenhandelaar te plaatsen. Dit gaat dikwijls gepaard met dermate lage prij zen, dat mededinging der plaatselijke han delaren is uitgesloten. De samenwerking met de Leidsche Lichtfabrieken liet ook dit jaar niets te yrenschen over. C a f é-b e d r ij fDe afdeeling Leiden en Omstreken van H.O.R.E.C.A.F. deelde het volgende mede: De gang vanzaken in het afgeloopen jaar 1927 is door de slechte weersgesteld heid, met uitzondering voor de badplaat sen Noordwijk, in dé buitenzaken over wegend slecht geweest. De badplaats Noordwijk boekte een gunstig seizoen. De stadsbedrijven waren in het algemeen min der gunstig. Het café-bedrijf ondervindt, behalve ïeer enkele uitzonderingen (daar waar door concert of een bijzonder strijkje ge legenheid bestaat een soort amusements bedrijf te voeren), steeds verdere vermin dering, hetgeen hoofdzakelijk aan bios coop «n radio wordt toegeschreven. Hier door drukken de belastingen en velerlei bepalingen van gemeente en rijk voor deze bedrijven steeds zwaarder, 'terwijl de hoo- ge prijzen der consumptie-artikelen een loonende prijsstelling in de meeste geval len uitermate in den weg staat. Electrotechnisch bedrijf. De „Installateursvereeniging voor Leiden en Omstreken" gaf ons de volgende in lichtingen: De binnenlandsche concurren tie is groot. De prijzen der grondstoffen zijn vrij stationnair. Algemeene omzet blijft vrij constant. De omzet in het installatie vak gaat achteruit. Loonen constant. Onze klacht blijft de gemeente-exploitatie. Verder worden onze zaken benadeeld door beunhazerij. Groenten- en Fruithandel. Van de „Leidsche Vereeniging van Han delaren in Aardappelen, Groente en Fruit" vernamen wij o.a.: De toestand in onze zaken is in 1927 Zeer moeilijk geweest. Door de voor onze artikelenslechte weersgesteldheid was in het voorjaar de groente veel te duur. Door de vele regens in den zomer is er een groot tekort, aan groente geweest, waar door de prijzen dermate stegen, dat vele artikelen voor een groot deel van het pu bliek onbereikbaar waren. Kappersfc edrijf. Door de scher pe concurrentie kon er niet veel winst gemaakt worden. Er kan worden gecon stateerd, dat het zichzelf scheren nog steeds toeneemt. De loonen van het perso neel werden verhoogd. Kruidenierswinkels. Hoewel er in het algemeen in deze branche eeni- ge verbetering valt. te bespeuren, is de toestand toch nog verre van rooskleurig. Dit vindt zijn oorzaak zoowel in de felle onderlinge concurrentie, als in de te dure exploitatie. Molenaarsbedrijf. Voor de toekomst ziet het er echter donker uit. De verbruikers van voeder- granen hebben allen met groot verlies ge werkt en nog steeds wordt de prijs van 6pek en vleesch lager, zoodat het mesten van varkens wel zoo goed als geheel zal ophouden. Rijtuigmakerij. De werkzaam heden in de eigenlijke wagenmakerij ne men voortdurend af, dank zij het toene mend gebruik van auto's. Daartegenover staat een vermeerdering der werkzaamhe den in den carrosseriebouw. De prijzen der grondstoffen (voornamelijk Iepen- hout) zijn vrijwel gelijk gebleven terwijl de prijzen der carrosserieën steeds lager werden ten gevolge van de hevige onder linge concurrentie. Schoenmaker ij. Hoewel de leerprijzen in het laatste halfjaar sterk omhoog gingen, bleef de prijs van het schoenwerk vrij constant. Dat de werkzaamheden in de schoenma kerij aan het afnemen zijn vindt onder meer zijn oorzaak in het gebruik van rubberzolen en in het feit, dat vele niet- vaklieden in hun vrijen tijd het schoen- herstelcrsvak uitoefenen. Sigarenwinkeliers De Leid sche Vereeniging van Sigarenwinkeliers meldde ons: De toestand in onze branche is achteruitgaande. Over het algemeen zijn de ontvangsten bij de bona fide win keliers minder dan de voorgaande Ja ren. Slager ij en. Van de zijde der sla gerijen werd ons bericht: De invoer van buitenlandsch bevroren vlecsch duurt on gehinderd voort. Vooral de invoer van rundwet is bedui dend en veroorzaakt een voortdurende overproductie van versck geslacht vet. De prijzen van voornoemde vleeschsoor- ten loopen, als altijd, aanmerkelijk uit een, waardoor een scherpe concurrentie is ontstaan. De gemiddelde veeprijzen zijn, in verge lijking met het vorige jaar, eenigszins ge stegen, terwijl de algemeene vleeschprij- zen, door de hierboven omschreven con- curentie niet hooger zijn geweest. Voor zoover wij konden vernemen, was de alge meene omzet niet vooruitgaande. De loonen bleven stationair. Wenschelijk zou het zijn indien van Overheidswege een regeling werd getrof fen, om de prijzen van het in te voeren vleesch en vet door middel van een te heffen invoerrecht eenigszins op een gelij ken voet te brengen met de binnenland sche productie. Hiermede zou niet alleen de slager, doch ook de Nederlandsche vee houder gebaat zijn. Voorts werkt de arbeidswet 1919 zeer belemmerend op onze bedrijven. Vooral in den zomer zouden wij met verruiming van den arbeidstijd zeer gebaat zijn. Stucadoorsbedrijf. De Afd. Leiden van den Nederl. Stucadoors Pa troons Bond deelde het volgende mede Er was voldoende werk, maar de on derling© concurrentie maakte het moei lijk om een redelijk© winst te behalen. Vele werken worden aangenomen bene den den kostprijs. Dit vindt waarschijn lijk zijn oorzaak in het feit, dat er in ons bedrijf velo z.g. kleine patroons zijn, die zich voor wat him zelf betreft niet hou den aan de tariefloonen, welke voor allen bindend zijn, maar voor hun zelf met min der tevreden zijn. Voor de naaste toe komst wordt ook voldoende werk ver wacht. Zilverfabrieken. De N.V. Zil- verfabriek Voorschoten meldt ons: Het jaar 1927 was in het algemeen be ter dan 1926. Er was een wel is waar matige maar zeer bepaalde opleving merkbaar, welke niet een plaatselijke was, zooals wij tevo ren meerdere malen hebben meegemaakt, doch thans zich teekende over het ge- heele land. Zuivelhandel. Het jaar 1927 be gon voor den kaashandel met een voor raad, die in kwaliteit benoden het middel matige stond door den ongunstigen ge zondheidstoestand van het vee in 1926. Bovendien werd einde 1926 de Belgi sche franc op een zóó laag niveau gesta biliseerd, dat de winterkaas, welke voor het grootste gedeelte door België gecon sumeerd wordt, slechts tegen een zeer lagen prijs te plaatsen was. Hetzelfde euvel gold nog voor den ouden aanwezi gen voorraad van 1920, zoodat do handel in het begin van 1927 voor velen een groot verlies beteekend heeft. De nieuw melksche hooikaas in 1927 kwam tegen een matigen prijs aan de markt, dwaardoor zo goeden aftrek vond, hetgeen zoo heeft voortgeduurd, waar door ook de Meikaas (graskaas) tegen een betrekkelijk lagen prijs ingekocht kon worden. Daar in de maanden Juli en Augustus de prijzen zich op dit niveau handhaafden zelfs nog eon kleine verhooging ondergin gen, is de export zeer groot gebleven, zoo dat de prijzen in September belangrijk omhoog gingen, en zich gedurende het einde van 1927 handhaafden, daar ook de productie eer kleiner dan grooter was dan het vorige jaar. Door sommige handelaren wordt nog geklaagd over do slechte solvabiliteit van buitenlandsche afnemers, speciaal uit de Roerstreek. Over het algemeen echter schijnt hierin eenige verbetering te komen. Wat den boterhandel betreft, deze kon zich in een grootere belangstelling ver heugen dan het vorige jaar. De prijzen waren over het algemeen gunstig en de koelvoorraden werden met winst aan den man gebracht. Vereeniging „Het Kaasmerk", Leiden. Door den aard van haar be drijf (inrichting tot het aanmaken van Rijkskaasmerken, die afgeleverd worden aan de Kaascontrole-stations onder Rijks- toezicht in Nederland) staat de vereeni ging „Het Kasamerk" tot zekere hoogte buiten het algemeene economische leven. Zij levert de merken af tegen den kosten- den prijs. De stations namen in 1927 af 6.100.000 merken voor volvette kaas, 16.700.000 merken voor 40 plus kaas, 2.115.000 merken voor 30 plus kaas en 11.175.000 merken voor 20 plus kaas, to taal 36.150.000 merken tegen 35.470.000 merken in 1926 en 33.025.000 merken in 1925. In den loop van het jaar werd de nieuwgebouwde fabriek aan den Room- burgerweg te Leiden in gebruik geno men. B o t e r c on tr ole s ta t i o n Leiden. Op 31 Dec. 1927 waren bij het Botercon- trolestation „Leiden" aangesloten zes be drijven. In verband met de door de Regeering vastgestelde nieuwe Rijks voor schriften be treffende de Botercontrolestations, werden in de voor het Botercontrolestation „Lei den" geldende Rijksvoorschriften, aanvul lingen en wijzigingen van dezelfde strek king aangebracht en deze de Regeering ter goedkeuring aangeboden. Het aantal controlebezoeken van de met de controle belaste Rijksambtena ren bedroeg 187, waarvan enkele plaats hadden op tijdstippen, waarop deze be zoeken het allerminst door de aangeslo tenen werden verwacht, namelijk in de vroegere morgenuren of laat in den avond. Uit de uitgebrachte rapporten viel af te leiden, dat de door de aangeslotenen gevoerde bedrijfsboekhouding steeds in orde werd bevonden en tot op den !aat- sten dag was bijgehouden. Bovendien werd niets abnormaals in de gecontroleerde be drijven door hen waargenomen. Op ongeregelde tijdstippen werden ook thans weer de door scheikundig onderzoek verkregen analysecijfers vergeleken met die, welke voor de verschilende mengbo- ters konden worden berekend uit de uit gebreide gegevens, welke door de Direc teuren der verschillende andere Controle- stations op het daartoe strekkond ver zoek welwillend waren verstrekt en uit de van de controleerende ambtenaren ver nomen bijzonderheden, welke omtrent ver werking, menging of ompakking door de aangeslotenen in hunne boeken werden ge noteerd. In óén geval zag het bestuur zich ge noodzaakt aan een der aangeslotenen een boete op te leggen, in een ander geval vermeende het voor ditmaal met een ern stige waarschuwing te kunnen volstaan. Gedurende het jaar 1927 strekte de con trole van het Botercontrolestation „Lei den" zich uit over de hieronder vermelde hoeveelheden boter: a. Geproduceerd 151.778 K.G. b. Verhandeld, nog voor zien van het oorspronkelijke Rijksmerk 213.196 K.G. c. Verhandeld, na te zijn ver werkt, vermengd, of (en) omgepakt cn daarna van nieuw Rijksmerk voorzien 315.471 K.G. Totaal 680,445 K.G. Het jaarverslag bevat voorts uitvoerige gegevens over het Handels- en Nijver heidsonderwijs, over het verkeer, versla^ gen van gemeenten, gemeentelijke bedrij ven, vereenigingen, instellingen enz. Uit het Katholiek Leven De Afrikaansche Missiën zullen een eigen blad te Rome doen ver schijnen. Rome. Het plan om van Rome een we reldcentrum te maken voor de missiestu diën blijkt uit het besluit dat men geno men heeft om de „Bibliotheca Africana" in de Heilige Stad te doen uitgeven, als orgaan der Genootschappen van Vreem de Missiën in Afrika. De Opperste Raad van het Pauselijk Genootschap tot Voort planting des Geloofs heeft voor de uitvoe ring van dit plan een toelage van 20.000 lire toegezegd. „Bibliotheca Africana" zal waarschijn lijk in een driemaandelijksche uitgave verschijnen. Behandeld zullen daarin wor den onderwerpen die betrekking hebben op de missie, op volkenkunde, en vergelij kende taalkunde van de volken van Afri ka. Père Schmidt, S.V.D., Directeur van het Pauselijke Ethnografisch Missie mu seum, en de voornaamste volkenkundige van de katholieke wereld vestigt de aan dacht op het feit, dat de katholieke mis sionarissen bovenaan staan wat betreft de studie der ethnologische onderzoekingen in de heele wereld, behalve in Afrika. In dit zwarte werelddeel zijn het de Protes tanten, die zonder tegenspraak in de?e de zege behalen, daar ze over belangrijke bronnen kunnen beschikken. Als concen- treerend orgaan heeft men behoefte aan een blad dat systematisch de studies pu- bliceeren zal van specialisten op gebied van taalkunde, dialecten en zeden en ge woonten van Afrika. Men is van meening dat mettertijd de „Bibliotheca Africana" het officieel orgaan van alle missies in Afrika worden zal. Leden van de nieuwe Conferentie van Afrikaansche Missiegenootschappen zul len medewerken in de leiding van het nieuwe bla-d. Deze conferentie werd in het leven geroepen om al3 katholieke tegen hanger te dienen van het Internationaal Instituut voor Talen en Afrikaansche Be schaving dat 22 September 1925 te Lenden werd opgericht- Met dit doel organiseerden zich alle Ge nootschappen die in Afrika de leiding van Missies hadden met als voorzitter Père Berthet van de Paters van de Heilige Geest; Père Bini, van de Vreemde Mis siën uit Verona en Père Volta, van de Zo nen van het Onbevlekt Hart van Maria als Vice-Voorzitter en Père Dubois S.J. als secretaris. Een comité van katholieke Missionarissen werd benoemd in de Uit voerende en Administratieve Raad van deze instelling. Men dringt sterk aan op de organisatie van alle katholieke actie in verband met dit instituut, omdat, tot nu toe, alle initiatief voortkwam van de Re- geeringsbeambten en van de Protestan ten. De communisten verspreiden haat tegen de christenen in Oost-lndië. Batavia (Ned* Oost-lndië). Het commu nisme heeft weten te profiteeren van den tegenstand in Mohammedaansch Oost-ln dië tegen een niet mohammedaansche re geering. De algemeene leiding van het communisme in het Zuid-Oosten van Azië zetelt te Singapore; men vermoedt dat ze in nauwe betrekking staat tot Mekka en herhaaldelijk pogingen aanwendt om het bolsjewisme in Nederlandsch Indië te verspreideneen inval die de politie on langs in het hoofdkwartier te Singapore uitvoerde, deed haar een groet aantal bla den en anti-christelijke geschiiften in han den vallen. Op een pas gehouden vergadering van de voornaamste mohammedaansche juris ten en eminente mannen van Java, werd verklaard dat de tegenwoordige regeering wel zou kunnen worden geduld, maar dat het toch noodig was dat de Mohamme danen er zich zoo spoedig mogelijk van zouden vrijmaken. KINDERVREUGDE. „Er is niets nieuws onder de zon" en zoolang de wereld bestaat, zijn er al tijd volwassenen geweest, die de aan dacht van het kind trachtten vast te houden door het een of ander voor werp te tocnen. Of dit voorwerp nu een kunstig stuk speelgoed is en in vroeger tijden misschien een wonderlijk ge kleurde steen mocht wezen, maakt geen verschil. Wij vragen de aandacht van het kind om het bezig te houden. Dat is altijd zoo geweest en de voor keur van het kind gaat lang niet altijd uit naar het kostbaarste, dat is in de loop der tijden genoeg bewezen. Wel zijn er vele prenten van overeenkomst aangaande de smaak. Een mooie pruik, die het opperhoofd dekt, is in dc oogen van het kind, de grootste rijkdom. Neus, ooren, oogen en mond is bijzaak. De oudste poppen, welke in 1859 in Neu renberg onder den grond werden ge vonden zagen er zóó uit, als onze kin deren ze heden nog het liefst hebben, in weerwil van de hervorming, die de mo derne menschen op het gebied van kin derspeelgoed willen invoeren. SPORTJAPON No. 135. De tegenwoordige eenvoudige mode hebben we in hoofdzaak aan de bijna allerharten-veroverende sport te dan ken. Zoo zeer is de simpele japon in trek dat Parijs bijwijlen wel eens wat ongerust begint te worden omdat elke handige vrouw thans kans ziet uit een lap een vrij goede, modieuse japon te maken. Om dat te voorkomen trach ten ze met behoud van de sportieve lijn, toch een ingewikkeld maaksel te bewerkstelligen, zoodat niet elkeen het kan copieeren. We zien er op deze afbeelding een voorbeeld van. Het bovendeel der robe is van wit crêpe de chine met dwarse tusschen- voegsels van beige „Asperic" de stof waaruit de rok gemaakt is. Het voorpand van deze laatste is geken merkt door enkele strooken en stolp plooien, terwijl door inknipping aan den zoom een franje gemaakt is. "ÖÊT VTJTTTSL-HÖED. We leven nu eenmaal in bet jaar der zooveelste Olympiade. We zien speldjes, dassen, sokophouders en sjaals met het voorvoegsel Olympiade verbonden; (Olympiade dassen, -sok ophouders). En is het nu zoo gek dat we plot seling dames tegenk' men met een voetbalhoed, die een getrouwe copy is van het populaire bruine monster? Wel ja, waarom niet? VOOR AUTO-BEZITTERS(STERS). Deze nouveauté is we! typisch voor onzen tijd van haastigen spoed, waar in de auto haar triomfen viert en zoo langzamerhand een soort allemans- speelgoed wordt. Reeds lang bestonden er allerlei das-, kraag- en pet-speldjes, waarop de teekens van een of anderen bond, club of auto voorkwamen. Een ver lichte dassenfabrikant kwam nu laat stelijk op het idee dassen te vervaar digen, waarop dessins gebrodeerd zijn, die de verschillende automerken voor stellen. Een ieder kan dus voortaan een das met het merk van z'n eigen wagen dragen. We zien hier afgebeeld de Hotch- kiss-, Citroën-, Voisin- en Lorrain- Dietrich-das Jammer voor den fabri kant, heeft hii geen bord-das in z'n collectie: hij zou er rijk mee zijn ge worden VOOR DE ZEILSFORT. In dit olympisch jaar mag de sport zich in een bijzondere belangstelling verheugen ook van de zijde der vrouw. Parijs rekende daar reeds op en ontwierp vooral ook voor de zeil- sport heel aardige modellen. We zien er hier een afgebeeld. Het is gemaakt van crêpe „Nizam", marineblauw voor den rok, die van enkele zeer eenvou dige plooien is voorzien, en wit voor de blouse, waarop als gavneering blau we banden zijn aangebracht en een gebrodeerd insigne (op de mouw). Een ondergezet front met kraag en licht blauwe das vult de hals-opening groo- tendeels op. Men draagt bij deze cos- tuums speciale witte mutsen of zeil petten. KEUKENGEHEIM. ZANDWAFELTJES. Eén ei, 125 gram poedersuiker, 250 gr. bloem, 125 gr. botor, een beetje kaneel en zout. Doe de suiker, bet zout en het ei ia een kom, voeg er de b!oem bij en leg het deeg daarna op een plank op een houten tafel. Kneedt er dan de boter en de kaneel door. Rol het deeg dan uit met de deegrol, opdat het overall even dik wordt en snijdt er rechthoe kige stukjes (4 bij 5 c.M.) vaD en tee-! ken op elk eenige vierksntjes. Bakken op een geboterde plaat inl een niet al te warmen oven.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8