NOBILE'S KAMP GEVONDEN LUCHTVAART. Rechtzaken. KERKNIEUWS. Vragenbus. MAJOOR MADDALENA WERPT LEVENSMIDDELEN OMLAAG DE RADIO WEES HEM DEN WEG - MADDALENA IS DES MIDDAGS V'EER TERUGGEKEERD De Italiaansche legatie te Oslo heeft een telegram van de „Citta di Milano" ontvan gen, waarin wordt gemeld, dat de vlieger Maddalena gisteren er in geslaagd is, le vensmiddelen in het kamp van Nobile om laag te werpen. Bovenstaand bericht wordt door het Ste- fani-agentschap te Rome officieel beves tigd. Maddalena heeft 300 K.G. levensmid delen en materieel, hetwelk door Nobile was gevraagd, kunnen neerwerpen. Om halféén 's middags is hij naar Kingsbay te ruggekeerd. Het systeem, dat uitgeweikl is om No- bole in staat te stellen de vliegtuigen de juiste richting aan te geven, heeft dus we! succes opgeleverd. Vanaf het begin van den tocht tot aan het oogenblik, waarop majoor Maddalena de schipbreukelingen vond, was een voortdurend radio-contact onderhou den. Waarom de anderen Nobile niet zagen. De rapporten van alle aviateurs wijzen op de buitengewone moeilijkheden, die on dervonden worden om de mannen of hun jent te ontdekken te midden der ijsschot- >en, die doorsneden worden met kanalen. J)e weerspiegeling van de zon geeft de il lusie, dat men zeer ver kan zien, terwijl bedriegelijke schaduwen worden geworpen, die het zicht juist bemoeilijken. De verdere hulp. De expeditie, bostaande uit twee studen ten van de Alpenclub en twee Alpenjagers, die tot kaap Loven eon onderzoek zal in stellen, is gisteravond van de „Braganza" vertrokken. De expeditie, die 13 Juni j-1. van de "Wahlemberg-baai is vertrokken, is op de „Braganza" teruggekeerd. Uit Oslo wordt gemeld, dat de beman ning van de „Hobby", welk schip te Kings bay is teruggekeerd en van daar naar Noorwegen is vertrokken, omdat hot elders dienst moet doen, verklaarde, dat de toe stand van het ijs buitengewone moeilijkhe den oplevert. Mijlenlange ijsvelden drijven rond. Het ijs ten oosten van kaap Noord, langs de kust van Noordoostland (Spitsber gen) is waarschijnlijk ondoordringbaar. Op vele plaatsen in de nabijheid van kaap Noord zijn depots aangelegd. Het Dorner-Wal-vliegtuig met comman dant Penzo en het Zweedsche Junkersvlieg- tuig zijn te Kingsbay aangekomen en van daar doorgevlogen naar het Amsterdam- eiland. Ook het expeditieschip Quest" Is te Kingsbay aangekomen. De „Quest" en de de „Tanja" zullen heden Donderdag, hot Amsterdam-eiland bereiken. De „Malygin" kan niet verder. De Russische ijsbreker „Malygin" is op ongeveer 20 mijl ten Westen van Hoop- eiland aangekomen, doch. kon niet verder varen. Men hoopt met een der vliegtuigen een poging te doen direct naar Nobile te vliegen. De s'echte toestand van het ijs en de sneeuw maakt een start en een daling echter zeer gevaarlijk en ook de tempera tuur werkt op het oogenblik niet mee. De ijsbreker „Krassin" hoopt morgen Bergen te bereiken om kolen te laden. Het Finsche vliegtuig is ingescheept op het stoomschip Marita", dat hedcnnamid- dag naar Spitsbergen vertrekt. Geen nieuws van Amundsen. Over het let van Amundsen en Guilbaud is nog niets met zekerheid bekend. De ge ruchten, dat hun watervliegtuig zich ten Noorden van Spitsbergen bevindt, zijn tot nog toe niet bevestigd. Van Kingsbay zelf is geen enkel bericht hierover ontvangen. AANKOMST DER „BREMEN"-VLIEGERS TE BERLIJN. Geestdriftige ontvangst. Onder stormachtige toejuichingen zijn de „Bremen"-vliegers gistermiddag, te Berlijn aangekomen. Zij werden op het vliegterrein Tempelhof het eerst verwelkomd door een jong meisje, dat den vliegers bloemen aan bood en hen daarbij toesprak als „Onlcel Koehl, Onkel Fitzmaurice, Onkel Hüne feld". Daarop begroette hen vice-Rijkskan- selier Hergt namens de regeering en burge meester Boess namens de stad Berlijn. Hergt herinnerde in zijn rede er aan. dat verleden jaar de Amerikaansche vlieger Chamberlain na zijn vlucht over den Oceaan in Duitschland is geland. Thans, zoo zeide hij tot de bemanning der „Bre inen", hebt ge onder de moeilijkst denkbare omstandigheden aan het Amerikaansche volk een tegenbezoek gebracht. Hergt her dacht vervolgens, dat het een Duitsch vlieg tuig en een Duitschen motor waren, waar mede de tocht werd volbracht. Met diep bewogen hart, aldus de vice-kanselier, kunt ge thans deelnemen aan het feest, dat het Duitsche volk u bereidt; als het gejubel rond u losbreekt, is dit een bewijs, dat ons volk steeds diegenen zal eeren, die een moedige daad hooger stellen dan hun le ven. Vervolgens hield ook burgemeester Boess zijn welkomstrede, waarna door duizenden bet Deutschland-lied werd gezongen. Rijks- dagpresident Loebe en de gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten heetten de bemanning der „Bremen" persoonlijk welkom. Inmiddels waren de echtgenooten der drie vliegers uit het vliegtuig „Hermann Kóhl" gestapt. Nadat ook de beide genoem de gezanten in het Duitsch redevoeringen hadden gehouden, nam Kóhl het woord na mens de vliegers. Er brak echter zulk'een gejubel los, dat hij bijna niet aan het woord kon komen. Köhl verklaarde, een dergelijke ontvangst noch verwacht, noch verdiend te hebben. Hij en zijn kameraden brachten God dank voor het gelukken van hun tocht en gaven uiting aan de hoop, dat de brug door de lucht van Duitschland naar Ame rika, via Ierland, welks beste piloot hij hierbij voorstelde (hoerageroep) steeds hechter zou worden. Toen het op deze reis gevolgde storm achtige applaus ©enigszins bedaard was, hield ook Fitzmaurice een korte rede in hot Engelsch, waarna von Hünefeld erop wees, dat het meisje, dat den vliegers bloemen overhandigde, een dochtertje is van den ministerial-director van het rijksministerie van Verkeerswezen, die zelf als vlieger de orde „Pour le Mérite" heeft verdiend. Wij willen het vaderland dienen zonder onder scheid van partij, aldus von Hünefeld. Onder enthousiaste toejuichingen reden de vliegers in hun met bloemen en kransen versierde auto langs het publiek. Nog geen Oceaanvlucht van Miss Bolf. Uit St. Johns (New Foundland), wordt gemeld: Miss Boll heeft medegedeeld, dat zij de Oceaanvlucht, die zij van plan was te maken, opgeeft. Zij zal morgen naar New York terugkeeren, en dan een besluit nemen aangaande haar toekom stige plannen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het stopsein van den verkeers agent. Voor den kantonrechter Mr. F. Ligten- berg stond gistermiddag terecht W. de N. te Leiden, die op bevel van een ver keersagent, geposteerd bij de Haarlem merstraat niet zou hebben gestopt. In een vorige zitting had verd. ontkend, met de bewering, dat hij in eerste instan tie wel had gestopt. Nu werd gehoord de verbalisant P. v. d. K., die verklaarde dat get. zonder op zijn bevel te letten, was doorgereden. Verd., die nu niet was verschenen werd tot 4 boete subs. 2 dg. hechtenis ver oordeeld. De veiligheidsvoorschriften. W. de V. uit Noordwijk stond te*- recht wegens een overtreding der veilig heidswet. Verd. zou in zijn werkplaats een cirkel zaag in werking hebben gehad, die niet voldoende was beschermd. Als get. werd gehoord de inspecteur der arbeidsinspectie Knetsch, die verklaarde, dat er geprobeerd was een spoumes bij te plaatsen dat er echter niet bijhoorde. De bevestiging was in ieder geval on voldoende. Verd. betoogde, dat het bij de inrich ting van zijn bedrijf hem reeds veel geld heeft gekost om aan de voorschriften der veiligheidswet te voldoen. Bovendien le verde dit bij deze cirkelzaag groote moei lijkheden op, daar voor iedere andere zaag, die op deze machine werd geplaatst, een ander spoumes noodig was. De laat ste tiën jaar hadden er in verd.'s fabriek zoo goed als geen ongelukken plaats ge- bad. Vervolgens werden twee getuigen a de charge gehoord, die gelijkluidende verkla ringen aflegden. De ambt. van het O. M. eischte tegen verd. 25 subs. 8 dg. hechtenis. De kantonrechter bepaalde het vonnis op heden over 14 dagen. KANTONGERECHT HAARL.'MEER. Om een veulen. C. V. te Haarl.'meer heeft een veulen zonder afkomstbewijs afgeleverd. Hem is ten laste gelegd het bewijs.niet te hebben, hetwelk volgens stamboek moest geleverd worden. Verd. wordt bijgestaan door Mr. Westen uit Haarlem. Get. Dekker klaart het bewijs niet aan verd. te hebben afgegeven, omdat dit tevens als quitantie geldt. Het O. M. meent, dat getuige de zaak verwart. Verd. had, afgescheiden van de betaling, een bewijs kunnen hebben, verd. heeft hiertoe geen moeite gedaan. De raadsman van verd. verklaart, dat het buiten verd.'s schuld is. Een bewijs werd niet afgegeven tenzij het dekgeld betaald was. De Kantonrechter in aanmerking ne mend, dat getuige G. de Dekker ook is te kort geschoten in zijn verplichting om een bewijs af te geven, veroordeelde verd. tot oen boete van 5 of 5 dagen. Werklustig. W. C. B., koopman en scheepsbouwer te Leimuiden, heeft de arbeidswet over treden. Verd. laat verstek gaan, C'. M. van Gameren te Roelofarendsveen, als getuige gehoord, bevestigt, dat hij cn een mede arbeider op 3 Mei te 9.30 uur bij verd. te Leimuiden hebben gewerkt en dat dit al toos zoo gedaan was om een hooger loon te verdienen, daar zij uurloon hadden. Het O. M. eischte 4. X f 5 of 4 X 5 dagen; uitspr. conform. Zonder paperassen. J. F. M. te Sassenheim, heeft te Hillegom de Motor- en Rijwielwet overtre den. Verd. kon geen geldig nummer- en rijbewijs toonen. Ook waren de lichten van haar auto niet in orde. Verd. heeft haar auto in een garagein de auto bevindt zich altijd een étui met de paperassen, dit had zij ook verbalisant gezegd. Zij dacht, dat do garagehouder bij het schoonmaken de papieren vergeten had. Achteraf is geble- kon, dat. de bewijzen tusschen de wand door in den bodem waren gezakt. Dat de lichten niet in orde waren lag aan een technischo fout, geheel buiten haar schuld, zij had de lichten ontstoken op klein licht, omdat de straat toch flink verlicht was, en in plaats van klein licht had zc buiten haar weten nu zonder licht gereden. Het O. M. eischt voor het eerste feit 3 of 3 d. en voor het tweede 10 of 10 d.uitspr. conform. Het wachten is op de derde. B., bankier te Hilversum, heeft te Lis- se het verkeer in gevaar gebracht. Verd. laat verstek gaan. Als getuige zijn opge roepen J. F. Floral, meterbediende to Am sterdam, mej. J. Donk te Amersfoort, cn J. M. van der Meer, bloemistknecht te Lisse. Getuige Donk is niet verschenen; getuige Floral verklaart vernomen te hebben, dat getuige Donk niet kon komen door ziekte. Get. verklaart, dat hij met zijn meisje geheel rechts aan den weg reed en dat verd. hem toen heeft aangereden. Getuige van der Meer had bet zien gebeu ren. De autobestuurder reed roekeloos en haalde onvoldoende uit. Het O. M. vroeg aanhouding voor onbepaalden tijd om als nog ook de 3e gotuige te kunnen hooren. Eieren zoeken. P. M. C. te Alkemade heeft de jachtwet overtreden. Verd. laat verstek gaan. Getuige Bodaan, politie te Oudewo- tering, was op surveillance en zag dat verd. met een bootje voer. Getuige hacl zich verdekt opgesteld, zoodat hij goed kon waarnemen wat verd. deed. Verd. was in het riet van den Kagerpolder eieren gaan zooken. Het O. M., het feit bewezen achtend, al had verd. bij het verbaal ont kend, eischt 5 of 5 d., uitspraak conform. Gevaarlijk werk. P. A. V., smid te Hillegom, heeft de arbeidswet overtreden. Verd. had een ma- chine niet voor de oogen beschut. Verd. er kent het feit. Hij was doende het in orde te brengen op advies van den controleur te Lissc. Get. F. de Lange, technisch amb tenaar te den Haag, hoorde verd. slijpen, was naar de werkplaats gegaan, en zag dat met een onbeschermde steen werd ge slepen. Getuige deelde mede, dat 150 per sonen per jaar blind waren geworden, en kel door dit voor den arbeider gevaarlijken werk. Verd. verklaart, dat het thans in orde is. Het O. M. vraagt 25 of 10 d. De Kantonrechtor, in aanmerking ne mend, dat verd. nu alles in orde heeft ge bracht, veroordeelt hem tot 15 of 10 d. Uitspraken: C. v. d. W., Haarl.'meer, Motorreglcmenfc ƒ3 of 1 week t.s.O. V. Hillegom, diera 3 of 1 week t.s.W. M., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.J. S., Hille gom, idem 6 of 6 d.; L. v. d. K., Bassen- heirn, idem ƒ3 of 3 d.; B. R., Lisse, idem 3 of 3 d.C. W., Hillegom, idem 4 of 4 d N. B., Aalsmeer, idem 3 of 3 d.; P. de G., Haarl.meer, idem 3 of 3 d.J. v. d. H., Haarlem, idem 4 of 4 d.J. P., Hoofddorp, idem 3 of d M. v. W., Haarl.meer, idem ƒ4 of 4 d.; F. v. d. H., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.; J. B., Hoofd dorp, idem 4 of 4 d.P. de O., Noordwij- kerhout, idem 4 of 4 d.: A. V. v. Z., Hil legom, idem 5 of 5 d.A. K., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.A. E., Aalsmeer, idem 4 of 4 d.H. K., Hillegom, idem 4 of 4 d.H. B., Hillegom, idem 4 of 4 d.; E. G., Haarl.meer, idem ƒ4 of 4 d.; Ai; de G., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.O. K„ Al- kemado, idem ƒ4 of 4 d.; G. K., Haarl. meer, idem 3 of 3 d.M. de B., Haarl. meer, idem 3 of 3 d.J. T., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.A. R., Haarl.meer, idem 4 of 4 d.; G. O., Alkemade, idem 4 of 4 d.G. v. Haarl.meer, idem 40 of 10 d.; H. E., Haarlem, idem 3 of 3 d.B., den Haag, idem ƒ3 of 3 d.; P. D., Aals meer, idem 5 of 5 d.; G. Z., Katwijk a. d. Rijn, Keur Haarl.raeerpolder 5 of 5 d. G. van B., Heemstede verord. stoomv. boe zemwater Z.-Holland 5 of 5 d.J. L., Hillegom, A. P. V., Hillegom ƒ3 of 3 d.; G. Z., Alkemade, Arbeidswet ƒ8 of 8 d. J. v. V., Alkemade, idem ƒ13 of 13 d.O', v. W., Aalsmeer, iclem ƒ10 of 10 d.; G. V., Alkemade, idem ƒ8 of 8 d.; J. V., Fiïlc' gom, idem ƒ5 of 5 d.; J. S., Hillegom idem 5 of 5 d.G. B., Haarl.meer, Leer plichtwet ƒ3 of 3 d.P. B., Haarl.meer, idem ƒ5 of 5 d.: J. B., Hillegom, idem 5 of 5 d.J. B., Hillegom, idem f 5 of 5 d. P. V., Hillegom, idem 5 of 5 d.; P. v. N.' Hillegom, trekhondenwet 3 of 3 d.; P. K.' Hillegom, idem 3 of 3 d.J. B., Lisse' idem 5 of 5 d.E. E., Hoofddorp, Melk- besluit 15 of 15 d.R. v. d. L„ Hillegom, Keuringsverord., Hillegom ƒ5 of 5 d.; J. v. d. B., Aalsmeer, Art. 424 W. v S 10 10 d. J Het mitrailleur-ongeluk te Budef. Vrijspraak. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den sergeant-instructeur der infanterie W. G. van E. te Budel. die door den krijgsraad te s Hertogenbosch is veroordeeld tót een week hechtenis wegens het aan zijn schuld te wijten zijn van den dood van don mili cien Rooyakkers en het verkrijgen van zwaar lichamelijk letsel door den milicien Soors door het ongeval met een mitrailleur op 11 Februari te Budel. De sergeant-majoor-instructeur v. L., dio in deze zaak door den krijgsraad te 's Her togenbosch is veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en daarin heeft berust, wordt als getuige gehoord. Get. had den indruk, dat v. E. van de mi trailleur niet veel afweet. Pr«*.f Had fc«kl. eigenlijk wel iets met de les te maken, of had hij evengoed weg kunnen gaan? Get.: Hij kreeg er zijn geld voor, hij had eigenlijk de les moeten geven. Pres.: Ja, maar in dit geval had u op dracht de les te geven. Moest bekl. daar bij zijn. Get..: Als hij er bij was zou hij later de lessen ook kunnen geven. Pres.: U hebt hem niet vermaand om op to letten! Get.: Neen. Pres.: En hij heeft u niet gewaarschuwd, dat het een scherpe patroon was! Get.: Neen. Op een vraag of hij het onderscheid niet kende tusschen scherpo patronen en exercitiepatroncn, antwoordt get. ontken nend. De nieuw-model patronen kende get. niet, De le luit., jhr. O. L. G. Leyssius, weet over het feit zelf niets. Zijn mecning is, dat van E. van de mitrailleur zeer weinig af weet. Op een vraag hoe het mogelijk is dat v. L. de nieuwe exercitiepatroncn niet kende, antwoordt get., dat er geen verplichting bestaat voor een sergeant-majoor om do le gerorders te gaan raadplegen. Op een an dere vraag antwoordt get., dat bekl. eigen lijk geen scherpe patronen in huis mocht hebben. De advocaat-fiscaal, mr. Royev, kan niet meegaan met de leer van den Hoogcn Raad dat er voor mededaderschap geen verband behoeft te bestaan tusschen de personen en meent dan ook, dat het vonnis van den Krijgsraad niet in stand kan blijven. Dat E. niet onderlegd was is zijn schuld niet cn dat hij een scherpe patroon meegaf blijkt gebruikelijk te zijn. Spr. vraagt dan ook vrijspraak. De verdediger, mr. H. J. Rink, sluit zich hierbij aan. Mocht het Hof toch bekl. veroordeelcn, dan pleit spr. een voorwaardelijke straf. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft den sergeant-instructeur overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-fiscaal vrijge sproken, Een auto-ongeluk op den Rijksstraatweg Arnhem—Nijmegen. Yoor de Rechtbank te Arnhem is behan deld de zaak tegen G. A. v. M., wien ten laste was golegd, het veroorzaken van dood door schuld. De verdachte laad op 12 Maart van het vorig jaar op den Rijksstraatweg tusschen de Vork én Lent met een auto in snelle vaart gereden, met het gevolg, dat do wa gen togen den berm van den weg terecht kwam en daarna tot tweemaal toe tegen een boom opliep. Allo inzittenden werden uit den wagen geslingerd en zekere F. G. Gerritsen uit Arnhem werd door den val terstond gedood. De Rechtbank veroordeelde verd. wegens dood door schuld tot 500 boete subs, vijf tig dagen hechtenis. De eisch luidde een maand gevangenis straf. Poging tot doodslag. Een 38-jarige magazijnmeester en oud sergeant-majoor van het Indische leger, stond terecht voor de Amstordamsche Rechtbank, wegens poging tot doodslag op zijn vrouw op 3 Mei j.l. Deze oud-sergeant-majoor was in 1922 bij volmacht getrouwd. Zijn vrouw was toen naar Indië gegaan, cn later waren beiden teruggekomen naar Nederland. Het huwe lijk was den laatsten tijd niet gelukkig. Toen zij met hun twee kinderen te Hilver sum woonden, ging de vrouw met de kinde ren van hem weg naar haar ouders te Am sterdam. Pogingen van zijn kant, om weer te gaan samenwonen, stuitten af op den tegenstand van de vrouw. Naar de verdachte verklaarde, liep bij sedert een paar maanden rond met zelf moordplannen cn had daarvoor een geladen revolver in den zak gestoken. Uit het getuigenverhoor bleek o.m., dat de verdachte van zijn pensioen nooit iets aan zijn gezin gaf en dat geld in hoofdzaak gebruikt voor drank. Op den derden Mei 's avonds ging hij naar de woning van zijn schoonoude» s. Hij schelde aan on in de achterkamer vond hij een heel gezelschap bij elkaar. Op de vraag wat hij kwam doen, zeide hij dat hij er was ingekomen en niet meer uit ging. Na een woordenwisseling verklaarde zijn vrouw, dat het nooit meer goed kon worden tussqhen hen beiden. Op de pertinente wei gering dat zijn vrouw niet met hem wilde meegaan zeide hij: „Dan ga je er aan". Hij haalde de browning uit zijn broekzak, en legde aan op de gillende vrouwen. Zijn schoonmoeder pakte hem van achteren beet en dadelijk daarop ook andere aanwezigen, zoodat geen schol, is gelost. Ter terechtzit ting verklaarde verdachte, wat hij tevoren steeds had ontkend, dat het zijn bedoeling was geweest op zijn vrouw te schieten en haar te dooden! Door het gegil van de vrouwen kwam hij tot bezinning. Het O. M., waargenomen door mr. Tan Arkel, eischte vier jaar gevangenisstraf. Hooger beroep in gas-zaken. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft hooger beroep aan- geteekend tegen de vonnissen, wuarbij H. v, M., opzichter bij de gemeentebedrijven aldaar, en E. P. D., destijds gasmoester ie Wemeldioge, werden vrijgesproken van corruptie handelingen. De eisch tegen v. M. was 50 boete, subs. 25 dagen hechte nis en tegen v. D. een maand gevangenis straf. Hafl«veld. Het groot examen voor de studenten der hoogere klassen zal gehouden worden op Zaterdag 14 Juli tot Maandag 16 Juli a.s. Do candidatcn moeten "Vrijdag Juli vóór zes uur op het'Serainnrio aanwe zig te zijn. Het jaarlijksch admissie-examen voor rio studenten der eerste klas zal plaats heb ben op Maandag 23 Juli a.s. Het gouden feest der Ned. St.-Gregorius- Vereeniging. Als sprekers zullen op de a.s. Kerk- muzickweek. naar hei SL-Gregoriusblad meldt, optreden: over GregoriaanschDr. Caec. Huigens O.F.M. en Dr. E. Bruning O.F.M.: over Liturgie: Past. A. Hansen en Past, F. v. Beukeringover meerstemmige muziek: Dr. A. Ramselaar en Dr. Caec. Huigens O.F.M over kerkmuzikale actie; Prof. J. C. v. d. Wiel; over orgelspel: Pa ter K. v Kalmthout O.P.over stemvor- ming en voordracht: Mevr. J. B. tVard cn de heer Hub. G'ulypers. Op do algeim.cne vergadering zullen optreden: Pater Th. v. d. Geest Ó.P. en Prof. Dr. Gerard Brom. Een Holtandsehe Lazarist, bisschop op Java. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld, is door een decreet der H. Congregatie der Propaganda Rev. Théophile De Backer C. M. benoemd tot Apostolisch Vicaris van Soerabaya. De nieuwe waardigheidsbe kleder kwam vier jaren geleden in Indiö aan met de eerste groep Hollandscho La zaristen, die de .Tezuieten in de Missie op volgden. Père de Backer bekleedde den rang van Overste. Vóór 1923 hadden de Hollandsche Jezuicten de leiding van ge heel Java met zijn 50.000.000 inwoners. Hoewel het Vicariaat Soerabaya nog niet lang geleden is gesticht, ontwikkelt het zich reeds op voorspoedige wijze en houdt schoone beloften in. Er zijn 9500 ka tholieken en de katholieke scholen lellen 2000 kinderen. Een belangrijke vooruitgang valt te constateeren bij de Chineescbe kolonies, waarvan er thans meer dan honderd Chris telijk onderwijs ontvangen. Er zijn veertien priesters in dit gewest; en bijna honderd broeders en zusters geven zich aan het onderwijs. Do broeders van Oudenbosch werden er ten getale van 24, de Ursuli'nen van 57 en Zusters Dienares sen van den H. Geest van Bteyl zijn er 17. Zooals geheel Java, i« ook Soeraba>a ten prooi aan ernstige moeilijkheden, en moet het standhouden tegen de commu nistische en Mohammedaansc.be tegen partij. De Lazaristen zijn erin geslaagd het ka tholieke leven te versterken en het getal Communiën, dat in een tijdsruimte van vier jaren is verdrievoudigd, is hiervan wel het beste bewijs. 70 Oeroegwee, Oeroegweo, en nog eens Oeroegwee. Ja, toen ik Zondag vóór veertien dagen 's avonds te Amsterdam naar den trein liep, zongen zelfs enkele jongere leden van „Neerland op z'n lolligst" het al hossende op het Damrak, op de wijze van het Nedor- landsche volkslied: Houdt er den moed maar in. Uruguay levert de voetbalmatadors van de Olympische Spelen, en ik gun het de Oostelijke Republiek van harte. „Men moet wel een hart van steen heb ben, als men, na de geschiedenis gelezen te hebben van Paraguay on Uruguay en van die heilige mannen, die volkeren over wonnen door hen op het Kruis te wijzen die, als Montesquieu zegt, „de belecdigin- gen der kolonisten goed maakten en een van de doodelijksto wonden heelden, die ooit het menscholijlc geslacht geslagen zijn" men moet wel een hart van steen hebben, als men dun nog durft zeggen: „De politiek zat er achter". „Hun loop baan kenmerkte zich niet door wjldo dweepzucht of haastige ijver, die in de vuurproef dikwijls tekort schiet, maar door een zielekalmte, een volmaakte zelf- behccrsching en een ridderlijken moed, welke zeer merkwaardig waren in mannen, die tot dan toe een leven van afzondering geleid hadden in collegp of klooster. „Gedurende vele jaren waren zij ver spreid over een uitgestrekt werelddeel, en, zonder onderlingcn steun leefden cn zwier ven zij eenzaam en verlaten; maar naar- mato hun bekeerlingen vermeerderden cn de volkeren hun woord gehoorzaamden, bouwden zij seminaries, kerken en «tcden, totdat zij na minder dan vijftig jaren ge groeid waren tot eeri sterk hein dat dc pcnzaamheid vulde". Aldus dc Engclsche Protestant Carne. Ziet u, vrienden, de naam Uruguay zegt ons nog iets anders dan sport. Hij herin nert ons aan een van de droevigste (want de kolonisten hebben deze schoone Mis sies verwoest) doch tevens van de schoon* ste bladzijden uit do Katholieke Missie-ge schiedenis. De Missie-geschiedenis wordt nog voortgezet door uw eigen zonen en dochters. Zult ge minder bewondering daadwerkelijke) toonen dan boven aangc- haalden Protestant? Missiehuis, Hoorn FATHER LEFEBER Postrek. 120937 Dirccetur. Retraite. Van 30 Juni—3 Juli zal de Zeeroerw. Pater Jac. J. Zcij S. J. te Bergen, in het retra,tehuis „St. Petrus Canisius", een re- iraire geven, uitsluitend voor zolatricen van het Apostolaat des Gebeds. Opgaven van deo neming en vragen om inlichtingen kun nen worden gericht tot den Rector, Retrai tehuis. Bergen. Vraag: Mijn dochtertje is 28 Maart 1928 dertien jaar geweest en zal met einde Juli de 6e klas doorgemaakt hebben. Kan ik haar in verband met do invoering van bet 7o leerjaar op l Juli a.s. aan het eindo van do maand Juli van school nemen? Antwoord: Neen, U kunt uw doch tertje van school nemen op den dag, dat zij 14 jaar wordt.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7