"STADSNIEUWS. Uit de Omgeving TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 21 JUNI 1928 DIOC. BOND VAN KATHOLIEKE MEISJESVER. IN HET BISDOM HAARLEM. De Algemeene Vergadering. (Vervolg). Na heropening der vergadering volgde de bespreking van de Leiddraad voor de or ganisatie der Vrouwelijke Jeugd in het Bisdom Haarlem. Pater v. d. Donk (Leiden) brengt hulde aan het Dioc. bestuur voor de samenstel ling van den Leiddsaad, doch had liever gezien, dat de algemeene vergadering eerst zich had kunnen uitspreken alvorens de Interdioc. Jeugdcommissie haar goedkeu ring eraan hechtte. Nu kan men wel aan merkingen maken, doch zulks zal weinig effect sorteeren. Spr. vindt overigens, dat in deze Leiddraad een organisatorische fout ligt, omda/t we reeds Commissies heb ben, Diocesane, plaatselijke en gewestelij ke. Hierop antwoordt de voorz., dat de hier bedoelde Commissie een algemeene taak heeft, hetgeen pater v. d. Donk be strijdt, omdat de plaatselijke Jeugd-com- missie reeds doet hetgeen aan de paro chiale Jeugdcommissie wordt opgedragen. De voorz. antwoordt daarop, dat de plaat selijke jeugdcommissies niet voldoende be wezen te hebben het algemeene jeugdwerk te behartigen. De voorz. doet hierna voorlezing van de diverse artikelen van de Leiddraad en lichtte een en ander op duidelijke en uit voerige wijze toe. Nadat verschillende afgevaardigden het woord over een en ander hadden gevoerd werd de Leiddraad als afgedaan be schouwd. De inhoud van deze Leiddraad luidt als volgt: 1. In iedere parochie zij eene Commis sie voor de organisatie van de jeugd, ge splitst in twee afdeelingen, eene die de mannelijke en eene die de vrouwelijke jeugd -beschermtdeze afdeelingen deelen de jeugd zelf in, in de voor haar geëigende vereenigingen. II. De afdeeling der parochiale jeugd commissie, welke belast is met de organi satie der Meisjes, heeft tot taak er voor t© zorgen, dat de geheele vrouwelijke jeugd tot 't 21e levensjaar, wordt aangesloten bij de voor haar geëigende vereeniging. III. De R. K. Vereenigingen der Meis jes zijn: 1. De zuiver godsdienstige vereenigin gen, als: de Mariacongregalie, de jeugdaf delingen der Derde Orde of van de H. Fa milie 2. D© parochiale R. K. Meisjes vereeni ging; 3. De inter-parochiale R. K. Meisjes- vereenigingen voor haar, die de U. L. O., of Middelbaar- of Voorbereidend Hooger Onderwijs genieten of genoten hebben; 4. De R. K. Vereenigingen der Meisjes werkzaam op fabrieken, ateliers of andere werkinrichtingen 5. De R. K. Vereenigingen of clubs van de plaatselijke afdeelingen der Centrale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes; 6. Het Liefdewerk St. Francisca Ro- mana. 7. Andere R. K. Vereenigingen, die door Z. D. H. den Bisschop voor de orga nisatie der meisjes worden goedgekeurd. IV. De taak en tevens het doel der R. K. Meisjesvereenigingen is: 1. Overeenkomstig haar statuten te zorgen voor de godsdienstige, zedelijke, geestelijke, maatschappelijke, lichamelijke ontwikkeling, opvoeding en belangen der meisjes. 2. aan te kweeken en te bevorderen den geest van katholieke saamhoorigheicL en haar belangstelling te wekken voor de werkzaamheid der vrouw in het gemeen schapsleven. V. De middelen tot dit doel zijn? 1. de godsdienstige middelen die door de H. Kerk worden geboden: 2. cursus, lezing, vergaderingen, be zoek aan musea en tentoonstelling, ont spanning, vriendschapsverkeer, excursie, vacantie-huizen, bibliotheek, leeskring, spaarkas. 3. alle wettige middelen, die bevorder lijk zijn voor het doel. VI. Het indeelen van de Vereeniging in groepen of clubs onder eigen jeugdleid sters is ten zeerste gewenscht. VII. De Diocesane Commissie voor R. K. Jeugdorganisatie regele of en in hoe verre de onder III genoemde R. K. Ver eenigingen voor Meisjes zich in eene Dio cesane organisatie zullen aaneensluiten, en bepale tevens of en in hoeverre deze dio cesane organisaties zich wederom onder ling zullen centra liseeren. VIII. Op voorstel van de plaatselijke of gewestelijke jeugdcommissie (centrale) zullen de R. K. Meisjes-vereenigingen in een plaats of district zich aaneensluiten en in de plaatselijke of gewestelijke jeugd commissie (centrale) hare onderlinge ver binding en samenwerking vinden. IX. Het alleenstaande meisje, dat in dienstbetrekking is of zich bevindt in om standigheden, waarin bijzondere bescher ming noodig is, wordt toevertrouwd aan de zorg van de plaatselijke afdeeling van de Centrale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes. X. Indien de plaatselijke (gewestelijke) of parochiale jeugdcommissie (centrale) dit gewenscht acht, wordt er voor de meisjes, die bijzondere geestelijke verzorging be hoeven, eene afdeeling van het liefdewerk St. Francisca Romana opgericht, terwijl de zorgen voor de meisjes der woonwagens kunnen* worden toevertrouwd aan het be stuur van het Woonwagen-Liefdewerk. XI. De meisjes, werkzaam op fabrie ken, ateliers of andere werkinrichtingen zullen zich in eene afzonderlijke R. K. Vereeniging organiseeren. XII. Aan de afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond wordt opgedragen de orga nisatie der meisjes, genoemd onder III 3. Deze meisjes worden ingedeeld in groepen of clubs onder leiding van een eigen zelf standig-werkend bestuur. XIII. Dit bestuur bestaat uit: een Priester-Moderator, te benoemen door Z. D. H. den Bisschop op voordracht van den Voorzitter der plaatselijke (gewestelijke) Jeugdcommissie (centrale) en eenige be stuursleden uit en door de leden gekozen, en een of meer oudere bestuursleden daar aan toegevoegd door de resp. afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. XIV. De meisjes, zoodra zij in een of ander vak of beroep werkzaam zijn, zullen zich aansluiten bij de voor haar geëigende vak- of beroepsorganisatie. Hierna kwam in bespreking de vraag of de Liefdewerken St. Francisca Romana zich bij den op te richten Diocesanen Bond zullen aansluiten. De voorz. adviseert hiertoe wel over te gaan, doch geen afzonderlijk Diocesaan verband te vormen, hetgeen veel moeilijk heden, ook financieele, zou meebrengen. Vormen zij evenwel een groep in den Dioc. Bond van Meisjesvereenigingen dan wor den de kosten voor de Liefdewerken niet zoo groot. Bij de besprekingen over dit punt bleek het, dat er in tal van steden Liefdewer ken St. Francisca Romana bestaan zonder dat het bestuur zulks weet en de voorz. vond daarin aanleiding erop te wijzen, dat ook voor deze Liefdewerken een diocesaan verband gevormd wordt. Besloten werd daarna tot aansluiting bij den Diocesanen Bond. Eveneens werd besloten tot oprichting van den nieuwen Diocesanen Bond van Kath. Meisjes-vereenigingen in het Bis dom Haarlem. In behandeling kwamen vervolgens de statuten van den nieuwen bond, waarover, vooral wat de verkiezing van bestuursle den betreft, nogal gediscussieerd werd, waarna goedkeuring volgde, onder voorbe houd van later noodzakelijk gebleken aan vullingen door Z. D. H. den Bisschop. Het zittend© bestuur werd onder ap plaus der vergadering tot voorloopig be stuur gekozen, die een huishoudelijk regle ment zal samenstellen en in het najaar een nieuwe vergadering zal uitschrijven. Wegens het vergevorderd uur werd de inleiding van mej. M. Mulder uit den Haag over: „Spel en ontspanning op het Meis jes-patronaat" uitgesteld tot de buitenge wone vergadering in het najaar to Rotter dam te houden in het patronaat van ka pelaan Looyaard. Na rondvraag werd de vergadering door kapelaan Kooy met de beste wen3chen voor den bond gesloten. LISSE. GEMEENTERAAD. Een bloemen-wijk. De v?rgcïen nachtwaker. De Zwarte Laan ter overname aangeboden. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te 7.30 uur. Voorzitter: burge meester Eenhuis. Afwezig de lieer Sobels. Na opening der vergadering met gebed werden de notulen goedgekeurd. Punt 1. In het belang van het verkeer werd een wijziging van de Politieverorde ning wenschelijk geacht. Daarbij is het verboden op nader aau te wijzen straten en op nader aan te wijzen dagen voertui gen te plaatsen. Het verbod betreft slechts enkele dagen in het jaar, zooals bloemen dagen enz. Goedgekeurd. Punt 2. Onder intrekking van een vroe ger raadsbesluit stellen B. en W. voor aan den heer C. B. v. d. Klugt, bouwmateria- lenhandelaar t© Hillegom, een strook grond te verhuren langs de Havensloot, ter grootte van 500 M2. tegen een jaarlijk- schen huurprijs van 87.50, tot wederop- zeggens toe, doch in geen geval langer dan voor den tijd van 10 jaren. Goedge keurd. Punt 3. Ter verbreeding van den Rijks weg stellen B. en W. voor eenige strooken grond aan het Rijk te verkoopen, en wel tegen de gewone prijzen 0.20 per M2. voor berm en water, 2.50 per M2. voor tuingrond en 10.per M2. voor het maken van een nieuwe afscheiding, waar zulks noodig is. Goedgekeurd. Punt 4. Voorstel tot het geven van na men aan enkele straten. Het wordt een bloembollenwijk. B. en W. stellen voor: lo. de nieuwe verbinding tusschen Grachtweg en Smallenweg „Iris'Maan, 2o. de nieuwe verbinding tusschen Grachtweg en Ka naalstraat „Mendelstraat", 3o. de nieuwe verbinding tusschen Smalleweg en Kanaal straat „Gasstraat", d© nieuwe straat van af de Julianastraat in noordelijke richting „Koningsstraat" te noemen. De heer Segers zag liever de bloemen namen Hyacinthenstraat en Tulpenstraat. Ook de naam Smalleweg wilde spr. wijzi- gen. D© heer A. H. Schrama wilde bekende overledenen herdenken zooals een v. Rig- gelstraat, von Bönninghausenstraat en Nic. Dames-straat. De voorz. wilde typische straatnamen als de Smalleweg behouden. D© heer Segers stelde voor de onder 1, 2 en 3 genoemde straten resp. te noemen Hyacinthen-, Tulpen- en Narcissenstraat. De heer Warmerdam stelde daarop voor den nieuwen weg van de Kanaalstraat achter de gasfabriek om „Gasstraat" te noemen. D© voorstellen van de heeren Segers en Warmerdam werden goedgekeurd. Alleen de heer A. H. Schrama stemde tegen. Punt 5. Tot commissarissen van de N.V. Electriciteitsbedrijf werden de aftredende heeren P. Warmerdam en J. Kuipers her kozen. Punt 6. De rekening en verantwoording dergezondheidscommisise over 1927 werd vastgesteld. De ontvangsten hebben be dragen 2375.77 1/2, het batig saldo be draagt 558.45. Punt 7. Wijziging van de verordening frp de heffing van keurloonen in den keu- ringskring van vee en vleesch „Lisse". Hierbij worden do keurloonen verlaagd. D© keurloonen bedroegen over de afge- loopen 3 jaren resp. 9.872, 10.331 en 2563. De stijging van de opbrengst der keurloonen wordt bijna in haar geheel veroorzaakt door do vele slachtingen van varkens in een tweetal export-slagerijen. Billijkheidshalve profit eeren daarom deze inrichtingen op do eerste plaats van deze verlaging. De wijziging werd zonder ver dere bespreking goedgekeurd. Eenige comptabiliteitsbesluiten werden genomen. Medegedeeld werd, dat B. en W. de zaak hebben onderzocht van den „verge ten" nachtwaker F. Alkemade. Deze was van 1884 tot 1903 in dienst als nachtwa ker (onbezoldigd gemeente-veldwachter), in welk© jaren hij afwisselend 60 tot 40 per jaar verdiende. Tot 1914 heeft hij daarna nog gemeentedienst verricht als opzichter bij de kermis, waarbij hij 6 of 10 verdiende. Sinds 1903 zijn de diensten van Alkemade zoo gering, dat B. en W. op deze zaak niet wenschen terug te komen. De heer Noorland wilde eervol ontslag verleenen en een gratificatie. Weth. Warmerdam zeide, dat daartoe een gunstig tijdstip moet worden afge wacht. Uit het verslag der woningbouwvereni ging „Volksbelang" bleek, dat het com plex van 24 woningen een nadeelig saldo had van 7545.43, het complex van 25 woningen een nadeelig saldo van 134.45, het complex van 18 woningen een batig saldo van 95.54. Van de Brandmeesters was advies inge komen inzake de opheffing van de hand spuit aan de Engel. Zij adviseeren een klein kaliber motor-spuit voor de Engel aan te schaffen, welke als aanvulling van de groote spuit kan dienst doen. B. en W. zijn in die richting werkzaam. Op aanwijzing van het Electriciteitsbe drijf moeten nieuwe lantaarnpalen wor den aangeschaft. B. en W. stellen voor een vijftal reservepalen aan te schaffen te gen den prijs van 40 per stuk. De heer Pijnacker zeide, dat de meeste palen slecht worden. De voorz. antwoordde, dat wan neer noodig, de palen nog dit jaar zullen worden vervangen. Een adres was ingekomen van baron v. Hardenbroek en van de firma's De Graaf, Pijnacker en Driehuis, waarin de brug in de Zwartelaan en de Zwartelaan zelf wor den aangeboden, zonder kosten voor de gemeente. De heer Verduyn zeide, dat het een erg royale gift is, die de gemeente veel geld kost. De brug kunnen we zoo niet over- Weth. Warmerdam zeide, dat het piae- advies van B. en W. luidt, dat wanneer de weg goed wordt opgeleverd en de brug wordt verbreed, het voorstel aanvaard kan worden. De heer Langeveld merkt op, dat het zuiver een weg voor particulieren is. An dere heeren meenden, dat het wel dege lijk een verbindingsweg was. In den geest van het praeadvjes zal worden onderhandeld. Bij de rondvraag zeide de heer Noor- land gehoord te hebben, dat B. en W. be zwaar hebben gemaakt tegen de rekening door Sassenheim ingediend voor de hulp verleening bij de brand in het Laborato rium van prof. v. Slogteren. Weth. War merdam zeide, dat als Sassenheim op be taling prijs stelt, het geschieden zal. De spuit is door Lisse officieel niet te hulp geroepen. Men meende dat, waar het hier een districtsbelang gold, geen betaling ge vraagd zou zijn. De heer Segers heeft inlichtingen inge wonnen betreffende een telefoonnacht dienst. De gemeente kan een beambte aan stellen, die een apart salaris zou moeten genieten en die 's nachts de telefoon zou bedienen. Spr. stelde voor voeling te hou den met de twee naburige'gemeenten, om tegelijk een rijksvergoeding te verkrijgen. Do kosten zouden per gemeente 4 per nacht bedragen. B. en W. zullen de zaak onderzoeken. De heer v. Kesteren zeide, dat de grens paal der gemeente tegen Sassenheim ver dwenen is. De voorz. zeide, dat een andere zal worden geplaatst. De heer C. Schrama maakte aanmer king, dat personeel van de gasfabriek de lantaarnpalen schildert, terwijl 's winters altijd schilders-personeel werkloos is. De voorz. zeide, dat men dit gerust aan den directeur kan overlaten. Verschillende le den waren het met deze werkwijze echter niet eens. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Een leesgezelschap. Onder leiding van Kapelaan Raaffels en den heer van Douveren wordt gepoogd al hier ©en leesgezelschap te vormen, dat ten doel heeft goed lectuur in de huisgezinnen te brengen. Bij voldoende deelname is het mogelijk aan de deelnemers elke week één der beste boeken, die in den loop van het jaar op de boekenmarkt zijn versche nen uit te leenen. Er zal naar worden ge streefd de nieuwste boeken aan te schaf fen. Op 't eind van het jaar worden de boeken geplaatst in de R. K. parochie bibliotheek. Reeds velen gaven zich als lid op. De minste bijdrage is 2.50 per jaar. Laten allen zich als lid opgeven en dit heerlijk werk tot stand helpen brengen UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 22 Juni 1928. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 5.307.15 Vooravond-concert door het Omroep-orkest. Floor Bromet, piano. 7.157.45 Wekelijksche boekbespreking door Mevr. Top van RhijnNaeff. 8.15 Symphonieconcert in het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. Schneevoigt. 10.3012.00 Dansmuziek door het dans- orkest Rentmeester. Huizen, 340,9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) 12.301.30 KRO Lunchmuziek door het Trio „Winkels" A'dam. 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.005.30 NCRV Pianoconcert. 5.306.00 NCRV Volksliederen. 6.00—6.45 NCRV. Concert. 7.007.30 KRO. Cursus Gregoriaanse^ door prof. J. C. W. v. d. Wiel, leeraar a. h. Seminarie Hageveld, Heemstede. 7.30 VPRO. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en pïano. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Historische causerie. 3.45 Muziek. 3.50 Schollconcert. Sybill Eat on kwartet 4.50 Muziek. 5.05 D. Bettger, sopraan. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Rheinberger's orgelsonaten. 7.45 Causerie: Macbeth, j 8.05 Vaudeville. Dansorkest en variëté- artisten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.5011.20 Landon Ronald-co^cgft. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Galaconcert. Langenbe r g, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Orkestconcert. 8.20 „La Bohème", opera in 4 acten van Puccini. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. .6208.05 Lezingen. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 895 M. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Liederen en aria's. 8.20 Castspel v. d. Kieler Niederdeutsche Bühne. „Versteekenspeelen", „De straf", „Packesel", platdeutsche kluchten. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Vla.amsche causerie over den toon dichter Jan Blockx. 9.35—10.35 Orkestconcert. Het is een poging om zooveel mogelijk de menschen smaak te geven in degelijke, ernstige en schoone lectuur, waardoor zij toenemen in kennis en ontwikkeling tot nut van zich zelf en stichting van hun om geving. Ieder onzer weet hoe schaamteloos slechte persproducten worden verspreid en welke verwoestingen daardoor worden aangericht. Weest dus apostelen van de goede pers en laten alle R. K. huisgezin nen van Oegstgeest zich als lid opgeven bij den heer Van Douveren Zondag a.s. na de Hoogmis in St. Willibrord. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon HilL 12) De schurk keek zonder een spier i© /ertrekken naar Cassidy's foto, maar als lij de afperser is, is hij tien tegen een toch de moordenaar van Cassidy, dacht Hector, terwijl hij zich in zijn stoel liet vallen om over zijn mislukte aanval na te denken. Tenzij er hoopvoller nieuws uit Londen kwam, zag hij de toekomst donker in. De tijd verliep 1 Nog maar twee dagen voordat Lord Purbeck of dat groote bedrag zou moeten betalen, of zijn excentrieke proef neming zien mislukken. In het laatste ge val, als de schrijver van den anoniemen brief werkelijk ruchtbaarheid aan de zaak zou geven, zou de Lynx achter het net vis- schen. Toen hij hieraan dacht, scheen zich een kleinen duivel te vormen uit de opstijgende blauwe rook van zijn pijp en hem in het oor te blazen zijn belofte te verbreken en de onthulling van den afperser vóór te zijn door een volledig relaas in de Courant van den volgenden dag te schrijven. Maar een ander beeld, het pittige gezichtje van Mad ge Aldhelm, deed dat van den verleider verdwijnen in den rook, waaruit het zich gevormd had. Als Hector op dat oogenblik Mapleton had kunnen zien zou dit hem iets geleerd hebben; ook dat hij voorzichtiger moest zijn! De fossielenzoeker had namelijk eên heele poos voor zich uit staan staren, ter wijl het koude zweet hem op het voorhoofd lav am. Een beroerde geschiedenis, mompelde hij. Hij of ik moet uit den weg. Er is op deze wereld geen plaats voor allebei en ik ben niet van plan degene te zijn, die plaats maakt. Uit zijn vestzak haalde hij een apothe- kersdoosje, deed het deksel eraf en bekeek nauwkeurig den inhoud: een grijsachtig poeder, dat zwak glinsterde in het licht van de lamp. HOOFDSTUK XXII. Een doode kat en een blik gemengde biscuits. De morgen bracht in dit geval geen raad. Integendeel, de brieven die Hector op zijn ontbijttafel vond, stelden alleen maar vast, wat de telegrammen al met wat minder details hadden meegedeeld; dat er in Londen geen spoor van Bessie ge vonden was. Martha Calloway kwam binnen met zijn ham en eieren, en het ging hem aan het hart dat hij ontkennend het hoofd moest schudden op haar smeekenden blik. Hij had haar verteld, dat hij de hulp had in geroepen van zijn courant en ze had den naam daaivan op een van de enveloppes gezien. Maar je mag de hoop niet opgeven, Martha, zei hij. Onze mannen werken zoo hard ze hunnen en straks zal ik op mijn motorfiets al de stations voor Londen af rijden voor het geval ze met den trein is gegaan en eerder is uitgestapt. U is meer dan goed, mijnheer Hector, antwoordde de bedroefde moeder terwijl ze haar schort tegen haar oogen drukte. Maar ze bedwong haar tranen bij het geluid van een stap in den gang en een oogenblik la ter zagen ze Mapleton den voortuin door gaan naar de vallei. Hij had een keurig zwart pak aan en droeg een gele tasch. Hij gaat naar Londen vandaag, ver klaarde Martha. Hij ontbeet vroeg om nog den trein van 10.5 in Corfe te kunnen halen. Onverwachte zaken schijnt het, maar hij komt vanavond terug. Ik dacht dat hij altijd de auto nam als hij naar het station ging, zei Hector. Maar misschien is het plan zoo plotse ling opgekomen, dat er geen tijd meer was om de auto te bestellen. Dat kan wel, antwoordde juffrouw Calloway. Hij kwam in de keuken zoo dra ik beneden was en vroeg of hij dadelijk zijn ontbijt kon krijgen. Hij was heel aardig en verontschuldigde zich dat hij me moest lastig vallen. O, hier is Bob om zijn melk, U heeft hem ook al verwend, mijnheer Hector, net als ons al lemaal. Bob was een groote kater, met een prachtig zwart vel en aanhalige manieren. Hij had vanaf den eersten dag vriend schap gesloten met Hector. Hij nestelde zich gaarne op de kussens van de stoelen en was vooral een trouwe comparant bij de maaltijden. Nadat Martha was wegge gaan, streek de kat zijn glanzend lijf tegen Hectors beenen, in afwachting van do schotel melk dien hij iederen morgen kreeg Maar Hector was te diep in gedachten om op den kater to letten en toen het Bob te lang duurde, hief hij een jammerlijk ge- miauw aan. Hector vulde een schotel met melk, zette dezen op den grond on begon aan zijn ontbijt. Het plotselinge vertrek van Mapleton hield zijn geest bezig, en toen hij een paar happen gegeten had, legde hij mes en vork neer en staarde afgetrokken naar buiten. Mapleton had zijn vertrek naar Londen aan Martha medegedeeld, nog voor de ochtendpost er was geweest! Was hij, niettegenstaande zijn onbeschaamde houding, toch bang geworden? Was hij naar Londen om Bessie te ontmoeten? Als dat inderdaad zoo was, was het meisje zoo goed als gevonden. Binnen een uur zou op de Lynx een telegram zijn met het ver zoek Mapleton te laten „schaduwen" van het oogenblik af dat hij uit den trein stapte. Bob werd verwaarloosd dien morgen! Maar het groote dier genoot van de melk en droeg de verwaarloozing met gelaten heid, totdat een langgerekt, smartelijk miauwen- opeens Hector's aandacht trok. Het dier lag op den rug, de pooten in de lucht. Een kreet van woede onderdrukkend want bliksemsnel drong het tot hem door wat dit te beteekenen had, bukte Hector zich over het jammerende dier, maar plot seling rolde Bob op een zijde en was dood! Hij had slechts de halve schotel melk leeg gedronken en angstig keek Hector naar zijn kop thee, waarin hij van dezelfde melk had gedaan. In zijn verstrooidheid had hij gelukkig vergeten ervan te drinken. Hij twijfelde geen moment of Mapleton, als reactie op hun gesprek van den vorigen avond, had vergif in de melk gedaan. Daar voor had hij gelegenheid genoeg gehad daar op de theepot en de gebakken eieren na, het ontbijt altijd gereed stond voor zij beneden kwamen. Waarschijnlijk had Ma pleton het vergif in de melk gedaan ter wijl Martha bezig was de eieren te bak ken. Deze poging tot moord was natuur lijk ook een reden voor zijn haastig ver trek naar Londen. Het was beter een eind je uit de buurt te zijn als het vergif zijn werk deed. De kans dat er vermoedens zouden rijzen tegen iemand die mijlen ver weg was, was minder groot dan dat hij verdacht zou worden als hij bleef. Misschien was het vergif we! van dien aard dat het in een menschel ijk lichaam geen verdachte verschijnselen teweeg bracht. Na een oogenblik nadenken, was Hector overtuigd dat deze aanslag op zijn leven' een sterk wapen in zijn hand zou worden als de zaak geheim bleef. Het was voorals nog van meer belang te ontdekken wat er met Bessie Calloway gebeurd was en de poging tot afpersing te doen mislukken, dan deze laffe moordpoging te wreken. Om te zorgen dat het geheim bewaard bleef en om lastige vragen te vermijden, was het noodzakelijk den dood van den kater voor Martha verborgen te doen blij ven. Het sloot het dier in een kast in de kamer, nam toen een leege flesch van het buffet, en gooide de rest van de melk daar in over voor later onderzoek. Toen wierp hij den inhoud van zijn theekopje uit het raam en voltooide zijn onderbroken maal tijd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5