KERKNIEUWS. Uit de Omgeving SPOR" INGEZONDEN MEDEOEELING. DANES* JAPONNEN Onze uitgebreide col lectie aangevuld met de nieuwste snufjes wordt aangeboden tegen veel verminderde prijzen. 8353 Daartoe is thans namens den Bond bij den Procureur-Generaal bij den Hoogen Baad te 's-Gravcnhage, de dagvaarding in gediend, met een eisch tot volledige scha devergoeding, tegen den Staat der Neder landen. In verband met bovenstaande heeft het bestuur besloten een steun-actie in het leven te roepen en een fonds te vormen, waaruit de noodzakelijkste proces-kosten zullen worden betaald. MGR. VITUS BOUMA. Apostolisch prefect van Banka en Billiton. Bij de Paters der H.H. Harten te Ginne- ken is bericht ontvangen, dat de Hoogeerw. Pater Vitus Bouma is benoemd tot Apos tolisch Prefect van Banka en Billiton. De nieuwbenoemde Prefect werd gebo ren 6 December 1S92 te Oude-Mirdum (Friesl). Hij studeerde aan de missiescho len zijner Congregatie. Na zijn filosofische studiën nam hij gedurende ccnige jaren 't professoraat in de Damianus-stiehting waar. Hij werd priester gewijd 11 Maart 1923, waarna aanstonds zijn benoeming volgde tot professor aan de Damianus- stiehting. In 1926 vertrok hij naar de mis sie van Banka en Billiton, waar door do ontembare wilskracht en het vastberaden doorzettingsvermogen van zijn voorganger Mgr. Th. Herckenrath sinds enkele jaren veel tot stand was gebracht. Aan dezen stoeren werker komt de eer toe al het las tige pionierswerk met groote edelmoedig heid voor zijn rekening te hebben genomen Maar deze oud-missionaris van Hawaii (waar hij 13 jaren verbleef) ondervond de gevolgen van het tropisch klimaat onzer Oost. En oordeelende, dat een jongere kracht zijn zoo succesvol begonnen werk boter dan hij zelf zou kunnen voortzetten, bood hij zelf zijn ontslag aan bij de Con gregatie van de Propaganda. Eindelijk werd dit aanvaard en volgde weldra de benoeming van zijn opvolger. Pater E. Erens C.ss.R. f Gisteren is in den ouderdom van 59 ja ren na een kortstondige ziekte in het St. Jozef Ziekenhuis tc Heerlen.overleden do Zeereerw. Pater E. Erens C.ss.R. Pastoor A. F. van Roessel. t In den ouderdom van 71 jaren is te Wij bosch overleden de Zeereerw. Heet* A. F. van Roessel, pastoor aldaar. ALKEMADE. Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie, uitgeschreven door de Ver. v. Gemeen! cbclangcn is geslaagd do heer J. P. de Jong. HILLEGOM. De Burgemeester. De burgemeester is ernstig ziek. Als waarn. Burgemeester treedt op Weth. J. II. M. Balvers. Laten wij hopen, dat de burgemeester spoedig mag herstellen. Gouden jubileum Bloembollencultuur. De commissie uit de leden van de afd. Hil- legom van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, belast met het organiseeren eener tentoonstelling is zeer goed geslargd: de deelname is bijna algemeen. De expositie zal gehouden worden van 59 Febr. 1929. De fin. commissie bestaat uit do heeren C. Carlier, L. v. Til Lz., J. B. Meskers, P. Lommerse Fz., D. van Eginond en Joh. v. Zanten: de laatste is secretaris. Een ga rantie-fonds wordt samengesteld, terwijl het afd. Bestuur als regelingscommissie optreedt. De technische commissie bestaat uit de heeren W. Jonkheer voorz., en C. Ludwig, tuinarchitect. Alles gaat dus schit terend. Coöp. Raiffeisenbank. De Rafeissen- bank hield in café Flora"' haar 24e jaar vergadering. De opkomst was zeer goed. Do voorz. van het Bestuur wijst in zijn ope ningswoord op de gunstige resultaten der Bank over het afgeloopcn boekjaar en hoopt hetzelfde van het tegenwoordige. Aan het verslag ontleencn we het vol- DE NENIJTO 1928 m. Een apart paviljoen op de Nenyto is in gericht voor de -kunstnijverheid, en indcr- uaad zijn op uit specia.e terrem van de nijverheid zooveel schatten tezamen ge bracht, dat een de.gelijko huisvesting al leszins gerechtvaardigd is. liet paviljoen is mooi gelegen, aan het einde van de hoofdallee. Een mollig gazon, met een vierkanten vijver strekt zich vóór den voorgevel uit, en brengt reeds dadelijk den sfeer van rust, die den bezoeker treft, ais iets weldadigs, zoodra hij het paviljoen is binnengetreden De inrichting van dit gebouw op zichzelf is reeus een kunstwerk \an binnenarchitectuur en de rangschikking is zoodanig gekozen, dat elke inzending hier goed tot haar recht komt niet alleen, maar ook, dat de bezoeker een goed over zicht krijgt van het werk van onze nijver heidskunstenaars, die zich immers op zulk geheel verschillend terrein bewegen. De bedoeling van den B. K. 1. (Ned. Bond voor Kunst en Industrie) en de V, A. N. K. (Vereen, voor Ambaehts- en Nijverheids kunst) die samen de inrichting verzorgden, is aau het publiek de nieuwere vormen der gebruiksartikelen te demonstreexen, te laten zien, dat ook meubelen, aardewerk, behangsel, enz. voorwerpen kunnen zijn van Kunst. Teveel nog houdt men vast aan de eenmaal in zwang zijnde vormen, en in menschen die toch wel een ruime opvatting hebben van kunst en architectuur, en die toch wel bereid zijn de nieuwe vormen en scheppingen te aanvaarden, zoolang ze buiten hun eigen huis buiten hun onmid dellijke omgeving zijn, treft men dikwijls op het punt van binnenarchitectuur nog conservatieve denkbeelden aan. Hun vol doet de moderne woning niet, en zij gevoe len zich nog zoo vertrouwd met de oude vormen, dat zij, of het mooie van de nieuwe kunst niet kunnen zien, dan wel huiverig en afwijzend tegenover dat nieuwe staan. Nu is het hun ook veelal niet gemakkelijk ge maakt. In vele gevallen is de overgang wat bruusk. De nieuwe vormen en vooral de nieuwe kleurencombinatie zijn soms wat brutaal en opdringerig. De welwillende beschouwer zegt: „Wel aardig", maar in- tussehen denkt hij aan zijn toch ook wel gcede meubelen thuis, met hun stille pre- tentielooze kleuren en vormen, die hem zco vertrouwd zijn, die hem rust geven na een langen dag van geestelijken aibeid, die zulk een intiemen sfeer scheppen in zijn huis. Zoo is de taak van den binnenhuis architect niet gemakkelijk, vooral niet als hij geen concessie wenscht te doen aan de heeischende opvattingen. Toch zal men in dit kunstpaviljoen geen revolteerende in zendingen aantreffen. Op het gebied van moubileering vindt men inzendingen van de meubelfabriek L. A. V. te Oosterbeek: een zitkamer volgens ontwerp van Q. F. v. d. Wey, waarbij de ontwerper nogal zware massieve vormen gekozen heeft. Beter geslaagd is de eet kamer van de firma Metz en Co. volgens ontwerp van W. Penaat, wiens ruime, ge makkelijke stoelen van een eettvoudigèn vorm zijn en waar de ronde tafel reeds da delijk een cachet van gezelligheid weet te geven. Een bijzonder mooie boekenkast van Harry Dreesen, binnenhuisarchitect van de V.A.N.K. is er te bewonderen. Het buf fet van denzelf<i°n ontwerper lijkt ons min der geslaagd. Ook Gogarn exposeert een eetkamer naar het. ontwierp van De Koo, die er zeer aantrekkelijk uitziet. Pander verzorgde een eetkamer naar het ontwerp van H. Wouda, die door den- afwijkenden vorm een indruk van ongemakkelijkheid maakt. Eenigo kajuitsmeubelen van Leon Cachet geven door hun massieve vormen reeds dadelijk hun bestemming aan. De N.V. Zilverfabriek te Voorschoten exposeer', mooi zilverwerk naar ontwerpen van H. A. v. d. Eijnde, C'hrista Ehrlich en Ca rel J. A. Begeer. Bijzonder aantrekkelijk door hun fris- sche sprekende kleuren zijn het kinder- ameublement van C'or Allons en het speel goed van II. W. Verbeek. Het ameuble mentje van T. Spanjaard is fijner van con ceptie, maar vreemd, men knn zich alleen maar een meisje in die fijne meubeltjes denken. Het practisch terrein voor de kunstnij verheid is door J. Eisenloeffel overschre den. Zijn lampen van smeedijzer met door zichtig emaille zijn kunstwerken geworden en wat hij in kleurencombinaties heeft we ten te bereiken is mooi, meer dan mooi zelfs, maar als men dan bedenkt, dat aan deze lampen niet minder dan 5 jaren arbeid is besteed, en dat de prijzen daarvan zijn 8000.voor dc groote en 1000.voor de kleine, dan kunnen wij dit ge?n prac- tische uiting van kunstnijverheid meer vinden. Op het gebied van kunstaardewerk vazen serviezen diermodellen is er een belangrijke inzending van de Plateel bakkerij Gouda, die haar producten ver vaardigde naar ontwerpen van Muller en Verlce; C. de Lorni; C. J. v. d. Hoef; Jaap Gidding, Jan Schonk; B. J. Richters; Joo- sen van Galen en Herm. v. Lerven. Het zou ons te ver voeren, alle inzendingen dezer ontwerpen te bespreken. Van allen is er mooi werk, al is ook niet alles mooi; en al voldoet ook niet alles aan de cisehen die men aan een product van kunstnijver heid mag stellen. Wij denken b.v. aan die vaas, die versierd is met eierschalen, het geen een heel bijzonder effect teweeg brengt, doch die meer haar ontstaan te danken heeft aan een buitennissigen inval van den ontwerper, dan aan de vooropge stelde bedoeling een voorwerp van kunst nijverheid te vervaardigen. Een zeer belangrijk en uitgebreide in zending heeft de glasfabriek „Leerdam" voorheen Jeekel Mijnssen en Co. te Leer dam. Hier is het vooral de nijverheidskun stenaar Copier, die met zijn unica's en se- rica's de aandacht trekt. Men vindt er voorts glaswerk van De Bazel, terwijl met diens vinding, de granivertegel, in prach tige tinten naar een ontwerp van Jaap Gidding een mozaik-graniver is uitgevoerd. Als nieuwste product brengt de glasfabriek Leerdam liet gebrand glas in lood Vitrica, de laatste schepping van Copier. Een gebrandschilderd raam van Joep Ni- colaas dat buitengewoon mooi van kleur en compositie is zal zeker velen in bewonde ring doen staan. Goedgeslaagde staaltjes van kunstnijver heid kan men voorts vinden in de afdeelin- gen voor leerwerk en boekbanden, fijne weefsels en grafisch werk, terwijl op het geliied van moderne behangsels en bespan- ningsstoffen de N.V. L. Goudsmit Hoff en Zoon een inteiessante expositie heeft. Mogen wij nu nog even aandacht schen ken aan de inzendingen in hal D., die ge reserveerd is voor de vocdinps en genot middelen. Uiteraard is deze hal do minst belangrijke. Men vindt er inzendingen als op alle stedelijke tentoonstellingen, al kan zeker toegegeven M-orden, dat de inzenders in vele gevallen wel alles in het werk heb ben gesteld om hun stand zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hiilstkamp en Zoon en Molijn, de groote, M-eveldbekende distillateursfirma heeft haar gansche bedrijf in miniatuur opgesteld. De N.V. de Lever's Zeepmaatschappij te Vlaar- dingen maakt Vooral reclame met haar product Vim. In haar stand staat een der machines opgesteld, die de busjes met dit schuurmiddel vullen en verder afwerken. „Koffie Hag" 'biedt er aan yejaagden ge legenheid haar cofeïnè-vrije koffie te proe ven. De nieUM-e handige busopener Edluud Junior M-ordt er gedemonstreerd, evenals de niet minder handige kurkentrekker van het fabrikaat'Schetz. De huisvrouw die opziet tegen den rompslomp van het conserveeren van groenten en fruit, zal hier uitkomst vinden in het aparaat Sazo- nia M-aardoor het conserveeren door koken overbodig M-ordt, en men dit voordeel boekt, dat het ooft, zelfs de teere aardbei, zijn natuurlijken smaak behoudt, en alle voedingswaarden, in het bijzonder de vi taminen, die voor de instandhouding van het mensehei ijk lichaam zoo buitengewoon gewichtig zijn, in het geconserveerde aan- M ezig blijven. Prachtige borduurwerken zijn er te be- Monderen van Doris Bartheis uit Keulen, uit de fabriek van G. Andriessen en oZon te Rotterdam; Hongaaisch borduurwerk van Tarnote Ilonavan Audor Fiseher en Jack Schyartz. Men kan er de bekende Vie- toria-pepermunt van Ten Hope zien ver vaardigen, zijn schoenen laten poetsen met Nugget en al zoo meer. oor de kinderen vindt men er speelgoe deren en een nieuw zeeppoeder voor liet bellenblazen, Maarmede ongeloofelijk ster ke. zeepbellen kunnen Morden gemaakt. Men kan er ook zijn silhouet-portret laten maken, en ten slotte zal er binnen enkele dagen een complete bakkerij van de N.V. van der Meer en Schoep's bakkerijen en handelmaatschappij in volle exploitatie Ie zien zijn. gende: aan spaargelden M-erd ingelegd 1.005.952,94 en terugbetaald 973.707. Aan voorschotten M-erd uitgegeven 51.650 en terugbetaald 102.094.91. In Rct. werd gestort 2.710.083.46 en opgenomen 2.812.209.60. Het saldo der spaargelden por 31 Dcc. 1927 beliep 637.516.73, dat der voorschotten 79.89S.75, terwijl in Rct. ver schuldigd Mas per dien datum 657.0.85.03 en gedeponeerd M-as 132.831.12. Het totale omzetcijfers over 1927 bedraagt 8.944.884.54. De vergadering keurde het verslag en de balans met alg, sl. goed. De heeren H. Walkers en G. H. Hermans wer den als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht herkozen, tern-ijl de leden der finantieele commissie bij acclamatie M'er den herkozen. Dc rondvraag nas van strikt kuishou- de lij ken aard. Hierna sluiting. Aanrijding. Gisterenmidda'g omstreeks 4 uur M-erd een zoontje van den heer 8. al hier ter hoogte van Dr. Steenmeijer aan de Hoofdstraat aangereden door een automo biel, bestuurd door v. d. G. Het tienjarig ventje bekn-am in de knik zijner knie een groote nond, tcnvijl 't vleesch nas uitge scheurd. Daar dc doktoren Sleenmeijer en Ten Hoopen, die in de nabijheid M-onen, geen van beiden thuis waren, M-erd het kind naar huize St. Joseph gebracht-, waar het verbonden M-erd. De politie is met het geval in kennis gesteld. Opzichter-teekenaar. Voor de betrek king van opzichter-tcckenaar Publieke Werken alhier, hebben zich 70 sollicitan ten aangemeld, M-aaronder architecten; er is dus wel animo l KATWIJK AAN ZEE. Verdronken. Maandagmiddag werd bij de politic ken nis gegeven dat een vierjarig kindje van an Dijk door de ouders werd vermist. Nadat overal M-as gezocht kreeg men in den avond mededeeling dat het kindje aan de haven Ma's gezien, hetgeen tenslotte juist bleek daar achter de fabriek van v. Dorp een paar klompjes en kousjes aan de havenkant werden gevonden. Door de poli tie M-erd dit water den gehee'en nacht af- gedrecht, totdat gisterenmorgen met een vischzegen het lijkje werd opgehaald, waarna het naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Wel een treurig verlies voor deze ouders. KATWIJK AAN DEN RIJN. Arrestatie. Door de politie is aange houden en in arrest gesteld T. v. S. te Kat wijk aan den Rijn M-egens het in de dui nen plegen van openbare schennis der eerbaarheid. Hij heeft na verhoor bekend. TER AAR. Te water. Dinsdag geraakte het 3-jarig zoontje van A. v. d. Pijl te Mater nabij schoenmaker O. Mej. A. Z. sprong het ventje na om hem te redden. Den M-agen- maker G. V. mocht dit gelukken door mid del van een haak. WARMOND. Rectificatie. De collecte voor hot. hul deblijk van H. M. de Koningin-Moeder heeft opgebracht 195 (niet 1.95 WASSENAAR. Aanbesteding. Door het Bestuur Ier Wassenaarsehe BouM-vereeniging is alhier aanbesteed het bouwen van 66 arbeiderswo ningen in het Oostdorp en 36 aan den Haagkant, in tM-ee pereeelen en in massa. De uitslag luidt: Joh. Swart te Gronin gen a. f 220828; P. J. LeeuM-ens Rotterdam en A. Haspers, Wassenaar, c. f 36D850; C. en N. ten Hertog, a. 220500, b. 113550, c. 3340S0; P. Christiaanse te Rotterdam, a. 198301, b. 107717. e. 306018; N.V. Heimdal te 's Grayenhage, a. 213880, b. 106594, c. 318574; v. d. Velde en de Jong, Oegstgeest, 'a. 191890, b. 187000, c. 298490; N.V. Expl. Mij. Sophia Anna, Heemstede, a. 207648, b. 106577, c. 314225; N.V. G.' Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn, c. 296800; J. Warnaar en W. Hoog- stvaaten, Leiden a. 200789, b. 110899, c. 311688; Aannemersbedrijf v.h. Zwolsman, e. 325991; N.V. Mabuwat te Willemstad, c. 317666; J. Heeling en G. van Santen, te Coevorden, a. f 209660, b. 109700, c. 318980; P. Kort Jr. en C. van Vliet. Jr., a. 202719; N.V. Nebonas, a. 207835, b. f 102900, c310735; Gebr. van RijsM-ijk te Heemstede, a. 192561, b. 99794, c. 292399. De gunning werd aangehouden. Besmettelijke ziekte. Alhier heeft zich een geval van febris typhoidea voorgedaan. De patiënt is overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te 's Gravcnhage. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vijftig jaren trouwe dienst. Onze plaatsgenoot B. Maurits herdacht deze Meek het zeldzaam feit, dat hij 50 jaar on afgebroken in dienst was bij de fa. G. Kla- venveiclen, kaashandelaren te Amsterdam. Gedurende al deze jaren heeft de jubila ris met ijver en toewijding zijn M-crkzaam- heden in het kaas~>akhuis aan GouMsluis alhier verricht en hoewel dit jubileum als nog onopgemerkt is voorbijgegaan mag M-orden verwacht, dat de patroons hun trouwe knecht zuilen Meten te Maardce- ren. Zenuwachtige bruin. K. wilde gister morgen met paard en rijtuig de Alphen- schc brug passeeren, doch op de brug wa ren ecnige nieuwe planken aangebracht en dat scheen niet naar bruintjes zin. Eensklaps Meigerde het verdere diensten en liet zich ten slotte vallen. Eerst nadat, men het dier voor den Magen vandaan ge haald had M-ist men hem over de brug te halen. Het verkeer ondervond eenige stag natie. HAZERSW0UDE. L. 0. P. In het jaarverslag van het L. O. P. is onlangs een fout geslopen. Er staat, dat schipper Menken tegen geringe vergoeding het papier voor Leiden ver voert. Schipper M. doet echter dit Merk voor het. goede doel geheel zonder cenige vergoeding. ZEVENHOVEN. Personalia. Alhier is 'tot hoofd der Bijz. School benoemd uit de 48 sollicitan ten de heer Th. Visser, onderwijzer aan de Oranjesehool te Alphen aan den Rijn. DE OLYMPISCHE SPELEN. Na het voetbal-tournooi. Een Engelse h oordeel. „Athletic Ncms", dat van de Olympische voetbalwedstrijden vrijMel geen notitie heeft genomen, komt thans met de mede deeling, dat Uruguay het Olympisch kam pioenschap heeft gewonnen. Dit nieuws wordt in enkele regels medegedeeld, doch \eel meer ruimte besteedt het. blad aan het feit, dat tijdens den eindM edstrijd politie gerequircerd moest worden om de orde op de tribune te handhaven! Verder wordt er op gewezen, dat in de ploeg van Uruguay meespeelde de aanvoerder, die in den M-ed- strijd tegen Duitschland van het. veld M-as gezonden en ten slotte M-ordt medegedeeld, dat nog een Portugees en een Zuid-Slaviër van het veld zijn gezonden. Aan het' meespelen van Nasazzi in den eindM edstrijd M-ordt een speciaal artikel gewijd,-dattot titel draagt: An Olympic Failure. Na eerst een onvriendelijkheid gezegd te hebben over de waarde van den Olympi- schen titel alsof de Engelsche amateurs een schijn van kans gehad zouden hebben! wordt verteld, dat. er wat de Olympische Spelen in Amsterdam betreft, reeds dade lijk op een geval van verkeerde leiding ge- M-ezen kan M-orden. Nadat in den wedst:ijd Duitschland—Uruguay drie spelers van het veld M-areil gezonden, nam Duitschland on middellijk stappen om de tM-ee Duitsche spelers voor geruimen tijd te schorsen. „Ten opzichte van den Urugueeschen speler" aldus schrijft Athletic Ncms .werd door Uruguay evemvcl niets gedaan Niet alleen dat Uruguay den speler in den eindstrijd liet meespelen doch ook de Olym pische autoriteiten maakten daar geen be- ZM-aar tegen. Dat is een treurig voorbeeld van Olympische sport, M*aarvan men ver- onde. stelt, dat zc als een ideaal voorbeeld beschouwd moet M-orden. Uruguay zou er voor hebben moeten zorgen, dat de speler in kM-estie niet verder deelnam aan de M-edstrijden en indien Uruguay in dit op zicht zou hebben gefaald, zouden de Olym pische autoriteiten hebben behooren ;n te grijpen". Dit is M-eer een typisch beM-ijs, aldus schrijft het ,Vad.", waaraan M"ij het arti keltje ontleencn, dat. men het in Engeland niet de moeite waard acht. na te gaan of men over voetbalaangelegenheden buiten Engeland M-el behoorlijk M-ordt ingelicht. Men beschouwt alles Mat buiten Engeland op voetbalgebied gebeurt als minderM-aar- dig en alleen in Engeland weet men precies hoe het hoort. Zonder dat men M-eet hoe de vork eigenlijk in den steel zit, M-erpt men c?n blaam op te goeder naam en faam be kend staande sportmenschen. De zaak is. dat de Olympische leiders, hier derhalve de bekende commissie Lotsy, geheel buiten deze kwestie staan. Volgens Gemeentelijke Aankondiging HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester eir "Wethouders van Lei den herinneren belanghebbenden er aan, dat de herijk van maten en gewichten int deze gemeente den 26sten Juni aanstaan de eindigt., Zij, die nog geen oproepingsbriefje ont vingen, kunnen dat alsnog bekomen aan het bureau van politie, Zonneveldstraat 10—14. A. VAN DE SXNDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juni 1928. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Jaarvergadering District Leiden van den D. H. V. B., Bondsgebouw De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken M-ordt van Maandag 18 Juni tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. de bestaande bepalingen hebben zij de zaak onderzocht. Daarbij bleek, dat de scheids rechter in kM-estie van meening M-as, dat de betrokken spelers door van het veld zen den reeds voldoende waren gestraft, zoodat volgens hem tegen deze spelers geen ver dere maatregelen genomen behoefden te worden. De Duitsche Voetbal-Bond heeft de beide Duitsche spelers gestraft, omdat ze door hun optreden den naam van het Duitsche voetbal hadden geschaad. De leiders van Uruguay vonden het evenwel voldoende om hun speler voor een enkelen wedstrijd uit tc sluiten, M-at. hun recht was. Bovendien is dc omstandigheid, M-aaronder Nasazzi van het veld werd gezonden niet te verge lijken met die M-aaronder de Duitsche spe lers werden weggestuurd. De Engelsehen vergeten blijkbaar, dat men hier niet te doen heeft met beroeps spelers doch met amateurs en dat men het aan een amateur, die om zeer begrijpelijke redenen een oogenblik zijn zelfbeheersching verliest, dat niet. zoo ernstig mag aanreke nen dan aan een beroepsspeler. Bovendien' M-ist „Athletic News" toen ze het hierboven M-eergegeven oordeel neer schreef, niet. dat de scheidsrechter zich te genover de betrokken spelers niet ver staanbaar heeft kunnen maken en dat dit voor een groot deel de oorzaak der moei lijkheden is geweest. Een Hollandsch oordeei. In verband met het bovenstaande is het niet onaardig te doen hoorer M-at een Hol lander, de heer Groothoft. bekend voetbal- specialist en oud-scheidsreehter, in een na beschouwing over de spelen om. van het spel der Zuid-Amerikanen meent te moe ten zeggen. De heer G. schrijft dan: Het spel door Uiuguay in Amsterdam, speciaal dat in den laatsten wedstrijd, geeft. m.i. den Urugueezen volkomen aan spraak op den naam wereldkampioenen, al moge. men in Engeland daarover smalend lachen en beweren, dat Engeland dan toch ook nog een Moordje heeft mee te spreken. Het is misschien mogelijk, dat Engeland in het volle seizoen in staat zou zijn een elftal op de been te brengen, dat in En geland een spanneden strijd tegen Uru- gay zou kunnen spelen, do'-h ik kan niet aannemen, dat een Engelsch elftal, zelfs niet een geheel uit beroepsspelers bestaand elftal in de Amsterdamsche wedtrijden Uruguay van de eer1e plaats zou hebben kun ien verdringen. Het is een aardige speling van het toe val, dat op het oogenblik een der bekende Schotsehe beroepsclubs, Motherwell een toer door Argentinië maakt. De Schotsehe profs., die men over het algemeen boven de Engelschen stelt, hebben voor het spe len van 7 M-edstrijden een som van ƒ120.000 ontvangen. Men verM-achte in Buenos- Aires daarvoor de noodige voetbalwijsheid in ruil te krijgen. Op het. oogenblik zijn mij alleen tic uitslagen der eerste tM-ee Medtrijden bekend. Niettegentaande 22 der beste Argent ijnsche spelers in Amster dam waren, verloor de Schotsehe club bei de wedstrijdenHet spel is tegenover de Argentijnen te langzaam en te automa tisch. De bladen in Montevideo vragen dan ook of het niet "beter zou zijn indien de Schotten maar onmiddellijk hun koffers gingen pakken om terug te wandelen naar Schotland. Dat, is toch M-el een bewijs, dat er in Zuid-Amerika voetbal gespeeld wordt van een hoedanigheid, waarvan men in Engeland geen begrip heeft. Noch van Engeland, noch van Schotland, heeft men op het oogenblik in Zuid-Amerika op voet balgebied iets meer te leeren. Het spel door Uruguay in Amsterdam vertoond, kwam het volmaakte nabij. Er M-as een wonderbaarlijk meesterschap over den bal en een zuiver sluitend kort sa- merspel, waarbij ter afwisseling af en toe het. spel ook wel door verre trap pen geopend M-erd. Het M-as een genot, dit in een snel tempo uitgevoerde spel tc zien doch men kreeg er den indruk bij, dat dergelijk spel voor Europeesche amateurs niet te bereiken is. Het is mogelijk, dat het klimaat in Zuid-Amerika de spelers leniger en soepeler maakt. Ik voor mij geloof tenminste niet, dat een sneler uit de Noordelijke Europeesche landen zijn spel tot zulk een hoogte zal kunnen opvoe ren, zelfs niet indien hij over evenveel vrijen tijd om te oefenen bechikt als deze Zuid-Amerikanen. Evenmin als een Ne derlander het katachtige, lenige spel van het Engelsch-Indische hockeyM-onder Dhyand C'hand zal kunnen geven, evenmin zal hij in staat zijn op het voetbalveld de handigheid van een speler als Andrade te demonstreeren. Men speelt voetbalMedstrijden om ze te M-innen, en, waar de wedstrijden door doel punten worden beslist, is het maken van 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2