HetWügtefzwd UIT DE PERS. Land en Tuin bouw Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. PU EtOL Ned. Oost-Indië. SPORT. DAT ZIJN ANDERE JONGENS. De Volkskrant schrijft: Het bederf, als gevolg van dc democra tie, heeft oud-burgemeester Zimmerman in zijn lijfblad treffend geschetst. Menschen-van-niets. zonder oenigen „komaf", komen in de besturende licha men, worden wethouder en van alles, ra ken het hoofd kwijt, zijn -niet aan geld ge wend, hebben geen traditie, geen „ras". In één woord, het wordt met die nieuwe machthebbers een bende. Het proces inzake de Veendaiuiuer Hy potheekbank heeft den ervaren magistraat overvloedig stof tot nieuwe overpeinzingen gegeven, maar ditmaal zal hij bezwaarlijk de democratie als het zwarte schaap de .woestijn kunnen inzenden. Geen enkele democraat, niet één van de gunstelingen der democratie is bij dit ont zettende schandaal betrokken. Het zijn allen menschen van „stand", met behoorlijke, veelal zélf klinkende na men; advocaten van groote faam waar onder ook een medewerker van hetzelfde blad, waarin de heer Zimmerman zijn ge wichtige beschouwingen doet afdrukken en mannen van zaken, die men als com missaris in vennootschappen en ook aan tafel graag naast zich heeft. Hoogst fatsoenlijke menschen kortom, heel wat anders dan de „kerels", dei tegen woordig de vertegenwoordigende en be sturende lichamen onveilig maken. Het proces van' de Veendammer Hypo theekbank doet intusschen een aardig boekje over dié heeren open. Het zijn handige, geslepen toegege ven knoeiers, bij wie vergeleken de die vende gas-directeuren minder dan kinderen in de boosheid zijn. Niet om een armzalige paar honderd of duizend gulden, maar om een halve of een heele ton gaat het, die rustig zijn geïncas seerd. Men versta ons wel: wij denken er niet aan, alle advocaten en mannen van zaken over dezelfde kam te scheren, in het gene raal te getuigen dat zij oplichters en be driegers zijn. Dit ware in hoog© mate onbillijk. Maar zou, na hetgeen thans openbaar is geworden, de oud-burgemeester van Rot terdam niet goed doen, zijn genex-aliseerend vonnis over de mannen van de democratie te herzien? Ook dezen zullen niet allen engelen zijn, doch het thans, niet voor het eerst, maar toch wel sterk sprekend gebleken feit, dat in de „hoogere lagen der bevolking" on der hen, dei door bescha.ving en stand uit blinken, die het al goed hebben en zich financieel ruim kunnen bewegen erger lijke corruptie wordt aangetroffen, behoort tot eenige bescheidenheid te stemmen, als men de „lagere" klasse met bederf en knoeierij meent te kunnen vereenzelvigen. Wat verkeerd is, is verkeerd, wie het ook De stand der landbouwgewassen. In het ambtelijk overzicht van den stand der landbouwgewassen op 12 Juni wordt gezegd, dat de lage temperaturen aan vele gewassen een niet onbelangrijke schade hebben toegebracht. Eenerzijds was dit het gevolg van directe beschadiging, waardoor vooral koolzaad, erwten, boonen, vroeger aardappels, rogge en in sterke mate het grasgewas gelèclen 'hebben, aan den ande ren kant heeft de voortdurende koude het meerendeel der gewassen ten zeerste in hun ontwikkeling geremd^^leer in het bij zonder geldt dit laatste voor de graslan den. De granen hebben over het algemeen blijkbaar minder van de koude geledeD dan de meeste andere fwassen, hun stand toch is over het algemeen genomen góed te noemen. Wintertarwe staat zelf in Gronin gen, Friesland, Noord-Holland en Limburg goed tot zeer goed, in Gelderland echter vrij goed. In deze laatste provincie- en in Zuid-Holland is de stand van de zomer- tarwe vrij goed, .overigens is deze gelijk aan den algemeenen stand van de granen. Wat de erwten aangaat, blijken de bega; maar het verkeerde is niet het mo nopolie van één klasse, en het verkeerde is feller te laken in hen, die om hun positie het voorbeeld behoorden te geven. Een beschouwing in dezen zin is eerlang van oud-burgemeester Zimmerman te ver wachten. CONTINGENT EN DIENSTTIJD. In België en hier. De T ij d schrijft: Bij de behandeling van de Dienstplicht web in do Tweede Kamer hebben de soc.- democraten een amendement ingediend om het contingent van 19500 man te ver minderen tot 13.000. Dit amendement is verworpen. Ook de katholieke Kamerleden stemden tegen. Zij deden dit op dez-en grond, dat Nederland op den weg naar vermindering van be wapening de anderen zóó ver vooruit is, dat we nu wel een poosje mogen wachten, tot zij ons hebben ingehaald. Eenig gedidd zal hierbij wel noodig zijn. Ons jaarlijks contingent is, zooals ge zegd 19.500 mande eerste oefentijd vijf en een halve maand met een aftrek van vier maanden voor hen, die van het insti tuut der vooroefening gebruik maken. In België is thans een stel legei'-ontwer- pen bij de Kamer in behandeling, waarbij het contingent onveranderd op 44.000 man blijft bepaald, en de diensttijd deels op acht, twaalf en dertien maanden wordt gesteld. Deze ontwerpen zullen waar schijnlijk worden aangenomen, want de leider der katholieke democraten, oud minister Poullet, heeft j.l. Zondag te Ron- se zonder ironie gezegd, dat de ontwerpen „oen stap vooruit zijn op den weg der ver wezenlijking van onze christen-democrati sche gedachten." De Belgische socialisten voeren tegen de militaire ontwerpen een slappe opposi tie. Heb verschil txxssclxen hen en de an dere partijen raakt xxiet het. beginsel der landsverdediging. Hun leider, oud-minis ter Vandervolde, zeide j.l. Vrijdag te Ant werpen: „de socialisten zijn niet tegen een goed ingericht, leger." Deze uitlating klopt geheel met de de siderata der socialistische partij. Zjj vraagt geen ontwapeninggeen verminde ring van contingent; doch slechts vermin dering van den eersten oefentijd tot zes maanden. Als deze wetsontwerpen worden aange nomen is de militaire politiek van België voor langen tijd vastgelegd. Daar blijft dan de diensttijd veel langer dan bij ons en blijft bovendien een contingent van 44.000 man, derhalve 24.500 man méér dan in Nederland. Op het stuk van vermindering der be wapening zal Nederland wel moeten wachten tot het door zijn naaste buren is ingehaald. Dat duurt nog wel even. D© kleine passen, die de heeren Poullet en Vandervelde zetten, wijzen wel in de goede richting, maar heel hard gaan ze xxiet vooruit. Ook de sociaal-democraten in onze Tweede Kamer mochten wel op deze fei ten letten, alvorens lukraak met amende menten te komen. schokkers meer te hebben geleden van de koude dan de kleine groene. Over het al gemeen vertoont het gewas een goeden stand, die in Gelderland vrij goed is, en in Noord-Holland tot zeer goed varieert. De brui ïx e boonen daarentegen, die vooral in Zeeland door het koude natte weer geschaad zijn, staan slechts matig tot vrij goed. Over het algemeen genomen, staat het vlas et goed voor, behalve in Friesland, waar hier en daar nogal brand is opgetre den en het ongxmstige weer vooral aan de jonge vlassen veel kwaad gedaan heeft; de stand is hier slechts vrij goed. Enkele perceeleix moesten worden-omgeploegd; in Zeeland was men daartoe eveneeixs op en kele plaatsen gedwongen, doch elders staat daar het vlas uitstekend. De aardappelen, die op vele plaat sen door de vorst geleden hebben, begin nen zich daarvan reeds eenigszins te her stellen. D© stand van de consumptie-aard appelen is goed tot vrij goed, die van de fabrieksaardappelen is ongelijkmatiger, in de Veeixkoloniëxx tanxèlijk goed en in Overijsel en Friesland matig. Ook al ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid zijn de suikerbie ten in verschillende streken beslist ach terlijk. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Meisje overreden. Te Boekei is door eiger. onvoorziclxtig- he-.a een meisje v^n A. v. d. V. door een motorrijwiel aangereden. De toestaxxd van het kxnd is levensgevaarlijk. Door de tram overreden. Te Scheenxdermeer zijn Maandagavond den arbeider Eefko Loer uit Nieuwolda beide beenen door de stoomtram afgere den. Gister is hij in het ziekenhuis te Win schoten overleden. Van een hooizolder gevallen. Zaterdagavond is de ongehuwde 57-ja- rige land bouwersknecht P, K., te Swart- broek, gemeente Weert van een hooizol der gevallen. De man kwam met het hoofd op den dorschvloer terecht en werd in bedenkelij- ken toestand opgeixomen. De ongelukkige is aan de bekomen verwondixxgen over leden. Bloedvergiftiging. De mijnwex-ker S. uit Heerlenbaan werd in staatsmijn Willxelmina aan een been verwond, waardoor bloedvergiftiging ont stond. Hij is naar het hospitaal overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Brandstichting. Uit pure baldadigheid hebben twee jon gens uit Enschedé, van 16 en 17 jaar een schuur van den landbouwer J. Yarvik te Zuid-Esehmarken oixder de gemeente Loxi- neker in brand gestoken. De schuur is to taal afgebrand. De politie heeft de ben gels reeds tot bekentenis gebracht. Offerblokken gelicht. Dp pastoor van de R. 1L Kerk le Lange- veen, gemeente Tubbergen, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat de of ferblokken achter in de kerk waren open gebroken en geledigd. Van de daders geen spoor. Hartelijkheid is maar alles. Te Ouwerkerk bij Zierikzee is vorige week Woensdag de nieuwbenoenile burge meester, de heer J. Romeyn Jzn., geïnstal leerd. Wethouder v. d. Stolpe moest hem als oudste wethouder installeoren. Uit zijn installatie-rede knippen we het volgende: „Ik wil ïxiet nalaten te zeggen, dat ik dit niet met veel geestdrift doe, omreden ik zelf ook als sollicitant naar het ambt. de benoeming gaarne zelf had ontvangen, lemeer nog, daar op een klein gedeelte na de gebeele gemeente heeft medegewerkt om mij benoemd te zien. Nu dit anders is uitgevallen, is het voor inij een groote te genslag. Evenwel UEd. zijt benoemd en nu gij uw taak als burgemeester aanvaard hebt, wil ik hopen, dat gij in alle opzichten een goed burgemeester rnoogt zijn.3 Een andere spreker, zekeren heer de La ter, feliciteerde ook den bux'gemeester met zijn benoeming, maar „drxxkte er zijn spijt over uit, dat do heer van de -Stolpe niet is benoemd, wijl deze behoort tot een fa milie, welke steeds te Ouwerkerk is geble ven." Een blijde incomste I „Mebd." ONGELUKKEN. Auto met 21 reizigers vermist. Vliegers zoeken in de woestijn vanMesopotamië. Uit Basrah wordt gemeld: Britsche vliegmachines zijn sedert Maandagoch tend bezig in de woestijn te zoeken naar den auto, die Zaterdagochtend uit Basrah naar Nazirieh vertrok met 21 reizigers, en die sedertdien niet meer werd gezien. Noodlottig saluutschot. Gistermorgen ie de Eixgelsche kruiser Canterbury de haven van tMemel binnen- geloopen. Bij het afvuren van saluutscho ten door de Litausche artillerie heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, toen na het derde schot het stuk geschut ontplof te. Daardoor werden een officier en twee manschappen ernstig en twee andere per sonen licht gewond. De officier is later aan zijn verwondingen overleden en een an dere gewonde verkeert in levensgevaar. Morgen zal een tweede Engelsch oor logsschip te Memel arriveeren. Drama in een herberg. 2 personen gedood. In een herberg in het mijnwerkers plaatsje Heusweiler bij Saarbrücken kreeg één der gasten plotseling een aanval van razernij en stortte zich op een reiziger, die aan één der tafeltjes zat. Hij bracht hem verscheidene steek- en snijwonden toe, waardoor de dood onmiddellijk in trad. De zwager van den razènden man kreeg bij een poging dezen tot kalmte te brengen, eveneens verscheidene messte ken, aan de gevolgen waarvan hij spoedig daarna ovexdeed. Tenslotte gelukte het den woesteling naar een gesticht te voe ren. Hevige hagelbuien in Roemenië. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heb ben hevige hagelbuien in Roemenië groo te schade aangericht. Zes paarden en hun begeleiders werden door den bliksem ge dood. Vooral in de buurt vanSinaja is veel sohade aangericht. Een stalen dorp. Een der attracties van de landbouwten toonstelling te Leipzig is een dorp, geheel van staal. Van de grootste hofstee tot het kleinste hutje, is alles van staal, ook de inrichting. Als de voordeelen worden aangeprezen: 1. minimum verzekeringspremiën, daar brandgevaar zoo goed als uitgeslotexx is;, 2. de mogelijkheid oni zeer snel te bou wen: binnen 3 wekexx was het geheele dorp „gemonteerd"; 3. de goedkoopte vaxi het materiaal, dat een massaprcducüe mogelijk maakt. De filmster Pickford slachtoffer der douane. De filmster Mary Pickford en haar echtgenoot, Douglas Fairbanks, keerden dezer dagen' van hun vacantie in Europa terug met 33 volgeladen koffers. In deze koffers bevonden zich o.a. handschoenen, parfums, fijne zijden doek jes, costuums, enz., die, naar de douane autoriteiten oordeelden, veel meer waarde hadden dan 1500 pond sterling, zooals door Mary Pickfox'd aangegeven. Doch Mary verklaarde, dat vele leve ranciers haar speciale prijzen berekend hadden voor reclame en in de hoop op re- eommaixdatie, hetgeen wel aannemelijk klonk. De douane nam echter 12 koffers in be slag en eisokte bijbetaling van invoer rechten. Een optimist van 107 jaar. Gisteren lxeefb het Indianen-opperhoofd Witte-Paard-Adelaar een bezoek ge bracht aan Londen, waar hij in de dracht van zijn volk, met zilveren tressen ver bekijks had. Hij verklaarde, dat hij 107 sierd, die 500 jaar oud moeten zijn. veel jaar oud was, maar zich nog heel jong voelde en van plan was tenminste duizend jaar te worden. Het eenige wat de men schen te Londen en New-York belette om ook oud te worden, was het onbeschrijfe lijk straatrumoer, dat verlammend op de zenuwen werkte. Maar voor een paar da gen kon iemand als hij daar best tegen. Behalve twee strooien hoeden, verklaarde heb Witte Paard geen andere Exxropee- sche kleedingstukken te zullen aanschaf fen. De super-wolkenkrabber. Binnenkort zal te Chicago worden bo- goixnen met den bouw van een nieuwen wolkenkrabber aan de Wacker Avenue, die 75 verdiepingen hoog zal worden. Het gebouw zal o.a. een hotel met 1000 kamers bevatten, een garage voor 1200 auto's, 2 groote vergaderzalen en op heb dak een open zwembassin, dat in geval van brand misschien ook diensten zal kunnen bewij zen, Van bet dak af zal men een prachtig uitzicht op het Michiganmeer hebben-,) Men verwacht, dat het gebouw in 1930 voltoond zal zijn. INGEZONDEN MEDEDE'iUNG. Moeders nemen v,oor de roode. l( Vr %i gesmettepfontstpkenhuid van V'ikleine, uitsluitend iJJftet allerbeste, en dat is Doos 30cn 60 et.Tube 80 cl. Bi| Apoth. en Drogisten^^- Petroleum op Nieuw-Zeeland gevonden. Te Taranaki, aan jte Westkust van heb Noordeiland van Nieuw-Z,eelan.d, is een. - uitgestrekt petroleum-veld ontdekt. Zes Duitsche professoren, die er in heb afge- loopen jaar een nauwkeurig onderzoek hebben ingesteld naar de ontdekkingen; van den Zwi'tsersclieii petroloog dr. Bos- sard exx -de aixd'ercn, die vóór den oorlog al opsporingen hadden verricht, verklaren dat de ruwe olie in groote hoeveelheden beschikbaar en een winstgevende ontgin ning over een uitgestrektheid van 400 acres mogelijk is. De olie is uitstekend vaxï hoedanigheid. De aldus bevestigde oxxt- dekking wordt als een van de voornaanv- ste gebeurtenissen in de geschiedenis van Nieuw-Zeeland beschouwd. De olie is naar boven gekomen door vul kanische werking en druk op secondaire lagen. Men gelooft dat er ook bij Gisborne een veld is en daar zijn nu nieuwe borin gen begonnen. Ernstige brand. Woningen verwoest en menschengewond. Aneta seint uit Medan: In de Hindoe- straat te Tandjong Balei zijn 44 wonin gen door brand verwoest. Onachtzaam heid is vermoedelijk de oorzaak. De offi cieel© raming van de schade bedraagt 150.000, welk bedrag grootendeels niet verzekerd is. Vier personen werden ge wond, waarvan één levensgevaarlijk. Moordaanslag. Aneta seint uit Soerabaja: Op Tandjong' Perak is een Japanper, Zejnba genaamd,-, en afkomstig van Loemadjang, aangetrof fen met een schotwond in de rechterborst, die geheel doorboord was. Het slachtoffer as onbekend met de identiteit van den- dader en gaf een zeer verwarde verkla ring van het gebeurde. Ofschoon niet di rect aangenomen wordt, dat het gebeurde een gevolg is van de animositeit tusschen Chineezen en Japanners, meent men toch ixi die richting te ipoeterx zoeken.- De Ja-l panner werd aangetroffen'"vla-k naast een' Chineesche toko. GOLF. Noordwijksche Golfclub. De Noordwijksche Golfclub heeft beslo ten, dat er den derden Zondag van elke maand clubwedstrijden zullen worden ge houden. Er is tevens vastgesteld, dat den 22sten Juli de wedstrijden zullen plaats hebben om den graaf Van'Limburg Sti- rum-wisselbeker en-om de British Chal lenge Cxxp. De Noordwijksche golfweek wordt gehouden van 2^—9'September., ROEIEN. De wedstrijden van de Koninklijke. De loting^ Gistermiddag heeft 'te Amsterdam de loting plaats gehad voor de roeiwedstrij- den van de Koninklijke, welke deze week zullen worden gehouden. Het. resultaat luidt als volgt:' Vrijdag 22 Juxxi. Voorwedstrijden. 7.3Ó- Jonge vier A: eerst heat 1. Spaarne, 2. Deutsche Ruder Verein Amsterdam, 3. Laga. 7.50 idem tweede heat: 1. Njord. 2. Ar- go, 3. Willem III. 8.10 Overnaadsche vier: eerste heats - De rekening was geopend inet 1000 waarvan telkens kleine bedragen waren opgevraagd. Hector las de beide telegrammen nog eens over en toen keerden zijn gedachten terug naar Mapleton. Hij had het idee dat deze op deix een of andere manier achter do waarheid omtrapt de marmer groeven was gekomen en dat hij toen had getracht nadere bijzonderheden gewaar te worden om zijn afpersingspoging kans van slagen te geven. Hij had misschien gera den dat de Galloways in het geheim wa ren en daarom Bessie ontvoerd en haar door bedreigingen aan het praten gekre gen. Het lec' nu ook heel waarschijnlijk dat het Mapleton was geweest die deix Ier C-assidy had gedood. Het zenuwachtig hoesten van Maple ton in de kamer tegenover de zijne, irri teerde Hector buitengewoon. Hij stond op, stak de telegrammeix in zijn zak en klopte de asch uit zijn pijp. Bij detective werk moet men zich la ten leiden door zijn intuitie, mompelde hij. Mijn instinct zegt me dat hij Bessie in handen heeft en Cassidy heeft vermoord Ik speel hoog spel met wat ik ga doen, maar het is terwille van het meisje. God weet, waar het arxue kind zit. Hij klopte aan Mapletons deur en stapte binnen zon der antwoord af te wachten. A's hij iets verwacht had van deze veria; werd hij teleurgesteld. De bewoner van de kamer zat aan de tafel, gebogen over een half dozijn fossielen, welke lagen uitgespreid op een wit papier. Hij had een vergroot glas in zijn hand en scheen zoo verdiept in zijn werk, dat hij niet dadelijk opkeek. Eindelijk legde hij het vergrootglas neer en knikte onverschillig. Onbeschaamd was wel de grondtoon van zijn heele houding en manier van optreden. Het spijt nxe dat ik U moest laten wachten nxaar deze testudo ornatus is zoo bijzonder, dat ik er heelemaal door in be slag werd genomen. En na een korte pauze ging hij voort: Wat is er van Uw dienst, mijnheer Yeldham? Is uw tabak op of voelt u zich eenzaam en heeft xx behoefte aan een ge zellig praatje? Als dat liet geval is, dan stel ik het zeer op prijs. Hector keek den gladden vogel aan met een blik van onverholen vijandschap. Hij negeerde den stoel, waarnaar Mapleton wees. Neen nxijnheer, ik kom om U enkele vragen te doen, maar ik vrees dat zij niet van heel vriendschappelijken aard zijn. Is het U bekend dat iexxxand op mij ge schoten heeft, twee nachten geleden? Mijn waarde Mr. Yeldham, neen, U verbaast nxe. Maar nu ik er goed over nadenk, heb ik wel een schot gehoord maar ik dacht dat het een strooper was. Neen het was Jem Carter, de vrijer van Bessie Calloway. Wat ik wensch te weten is dit, waarom hebt U den jongen man met allerlei leugens waarmee U zijn jaloezie opgewekt hebt, systematisch tegen mij opgehitst? Mapleton's uitpuilende oogen werdexx nog groeier dan anders. Beweerde Jem Carter dat ik zijn j loczie had opgewekt? Ja, en heel stellig ook. Hij heeft v ledig bekend, niet alleen wat betreft dt aanslag op mijn leven, maar ook wat de aanleiding daartoe geweest is. Wilt u mij nu vertellen wat u bewogen heeft den jon gen op te hitsen met uw gevaarlijke leu gens? Mapleton fronste het voorhoofd. Dit is een ernstige beschuldiging die U daar tegen ipij inbrengt, zei hij met zijn teeme- rige stem. En uw toon bevalt me niet. En is Carter in hechtenis voor zijn zooge- naamden aanslag? Neen ik heb hem laten loopen. Er kwam op Mapleton's gezicht zoo'n valsche uitdrukking, dat Hector moeite had hem niet bij zijn keel te grijpen. Waarom ter wereld heeft U hem vrij gelaten? vroeg de natuurvorscher. Omdat ik geloof dat hij eigexxlijk on schuldig is en in werkelijkheid alleen maar xxw werktuig is geweest. En ik ben over tuigd dat het uw plan is geweest op deze wijze op mij te laden de verdenking van iets, dat Uzelf op uw geweten hebt. Ik be doel de verdwijning van Bessie Calloway, waarom haar arme moeder zich de oogen bijna half blind schreit, Mapleton grijnsde. U zegt gevaarlijke dingen nxijnheer Yeldham, zei hij spottend, daarom zegt U ze waarschijnlijk zonder dat er getuigen bij zijn. Gebruik nu eens uw verstand. Als ik werkelijk voor verleider had gespeeld, denkt U dan dat ik zoo dwaas zoxx zijn dit zoomaar tegen U te bekennen? Ik krijg op deze xxxanier geen hooge dunk van de intel- igentje van de medewerkers van de Daily \vnx. In ieder geval, ik ben niet van lan het te erkennen evenmin als ik in- ,a op het onzinnige geklets van dien half garen boerenkiixkel, dien U alleen, niet heeft overgeleverd aan het gerecht om re- deixen, welke U zelf maar al te goed be kend zijn. Werkelijk mijnheer Yeldham, als U me geen andere dingen weet te vertel len dan deze nonsens, dan moet ik zeggen dat ik het op prijs zal stellen als U me al leen wilt laten met mijn werk. Hector hield zich kalm. Ik had zeker niet de illusie dat U iet-s zou bekennen mijnheer Mapleton, of schoon bekentenissen niet altijd in woorden behoeven te geschieden. U zult misschien verbaasd zijn te lxooren dat U me, ondanks U zelf enkele belangrijke mededeelingen hebt gedaan. Nog één vraag: Wanneer heeft U het origineel hiervan het laatst gezien Hector haalde plotseling zijn portefeuille uit zijn zak en nam er het portret uit dat Cassidy's moeder hem had gegeven. Maple ton keek er naar met opgetrokken wenk brauwen. Zijn gezicht drukte verbazing uit en hij keek als iemand die ongeveinsde po gingen doet om een portret te herkennen. Indien hij Cassidy ooit had gezien, dan speelde hij schitterend comedie. Ik heb dien man nooit gezien, zei hij. Ik zie dat er een onderteekening op staat. Pat Cassidy. Wie is die mijnheer? Hij maakt geen heel gunstigen ixxdruk. Is het een vx'iend van U? Hij is, of liever was, de man wiens lichaam ik gevonden heb op den avond van mijn aankomst hier, zei Hector ter wijl hij Mapleton doordringend aankeek. Mapleton gaf de foto terug xnet een spottende buiging. En U is er van over tuigd, dat ik dezen man heb vermoord? lachte hij. Op mijn woord, mijnheer Yeldham, men moet de directie van de Daily Lynx gelukwenschen dat ze U in haar dienst heeft als toonbeèld van mo-, derne journalistiek, dat wil'zeggen Van de kunst zich blij te maken met een doode musch Maar U moet toch oppassen met de uitingen van uw al te levendige fantasie, anders zullen minder-welwillehde menschen als ik, gauw denken dat het niet heelemaal pluis is in uw bovenkamer en het eind van 't lied zou zijn, dat tegen de Lynx een ver volging zou worden ingesteld wegens las ter. Kijk, U beeft een ander wapen laten vallen uit uw arsenhal van foto's. Bij het opbergen van Cassidy's portret was een andere beeltenis op den grond ge vallen, dat van den beruchten effecten- en. bankbiljetten vervalscher. Hector had in deze spannende situatie er nauwelijks aan- dacht aan geschonken. Hij bukte zich snel om het op te rapen nxaar Mapleton was hem voor. Terwijl hij het portret aan Hector over reikte, hield hij het lang genoeg in zijn hand oxxi er een blik op te werpen. Een oogenblik keek hij naar Hector, alsof hij zich iets trachtte te herinneren. Toen met een van zijn onaangename grijnslach jes zei hij: xxog een van uw vermiste vrienden veronderstel ik, mijnheer Yeld ham? Of misschien een collega? Het spijt me maar ik ben gewexxd vroeg naar bed te gaan. Wel te rusten dus mijnheer Yeldham. Ik hoop U den volgenden keer in een vriendelijker stemming aan te treffen. Zonder een woord vorder verliet Hector de kamer. (Wordt vervolgd). 2 3 /ij

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6