STADSNIEUWS. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. Rechtzaken, Brondgeest niet gehad, maar zijn charme, zijn spirit, zijn belezenheid en do vele reisindrukken, welke hij opdeed, vulden de technische tekortkomingen, op gelukkige wijze aan. Voor het eerst trad Henri Brondgeest op, te Purmerend, bij de Gebroeders van Lier, en wel in de rol van „den hertog de Bligny in den Industrieel van Pont- Avesnes". Spoedig daarna kreeg hij een engagement fe Rotterdam bij de Vos en Korlaar. Na een korte verbintenis aan hot Xederlandsch Tooneel te Amsterdam, teerde Brondgeest naar Rotterdam terug en speelde twaalf jaar in den grooten Schouwburg, bij Le Gras en Haspels. Hierna ontstond het Brondgeest-ensemble in den Tivoli-Schouwburg. In een latere periode vertrekt de t-oo- neelspeler dan naar Indië. Het Brondgeest ensemble werd omgezet in: Het eersite Ïïall-Tooncelgczelschap in Nod.-Indië. De tournee slaagde, niettegenstaande enorme moeilijkheden. Brondgeest.ondernam een tweede tour- née, mot een uitgebreider gezelschap. Deze mislukte wegens financieele moeilijkheden. De zaken worden dan weer in den Tivoli- Schouwburg to Rotterdam voorgezet. Eenigen tijd later stelt hij het Residentie- gezelschap samon. Ook hier volgt finan cieele malaise. Men mag wel de vitaliteit bewonderen van dezen met vele moeilijk heden te kampen hebbende directeur- acteur. Brondgeest vervulde nu gastrollen tot <3at een ernstige ziekte hem noodzaakte tot een langdurig verblijf in een zieken- inriehting te Amsterdam. Na zijn herstel vertrok hij weer naar Indië. Hier voegde hij zich als gast bij het gezelschap va,n Eduard Verkade. Toen hij in Nederland teruggekeerd was, speelde hij bij Heijermans. bij Willem Royaards, bij het IIofstad-Tooneol. Vele nollen vervulde hij, op zeer verdienstelijke wijze. Ook als regisseur legde hij besliste capaciteiten aan den dag. Twee rollen hebben den kranigen acteur vooral bekend on beroemd gemaakt: Dolle Hans, in het gelijknamige spel van Jan Fabricius, en luitenant-kolonel Henri de Nancy, in „Geuren" van Emants. In Januari 1022 vierde hij in deze laatst genoemde hoofdrol, onder veel belangstel ling en waardeering, zijn dertigjarig feest a^s tooneelspelor. Ongetwijfeld mag Henri Brondgeest tot <lc werkelijke tooneelkunstenaars van Ne derland beschouwd worden. Zijn fort was wel *t krachtige, sterke spel, dat boeide en bond in hooge mate. Zijn geestkracht was merkwaardig, sprankelend en aanste kelijk. Hij was eigenlijk meer een speler van het oude (Bouwmoester)-genre, dat gelei delijk schijnt te verdwijnen, dan een dien- psychologisch vertolker. Creaties als die van „Dolle Hans" zullen bij do velen-, die hiervan moohton genieten, steeds in dank- hare herinnering blijven. Hier groeide de vervulling van zijn rol uit tot de krachtige verpersoonlijking van een der levenstra gediën. Mot de houding van ..Dolle Hans", al -is die verstandelijk dan misschien ook af te keuren, sympathiseert het inspan ning meelevend publiek. Velen heeft Brondgeest doen genieten van zijn steike en gezonde talonten. Tot dat, op 't laatst van zijn leven een andere levenstragedie zich voegde bij de doorleef de, Brondgeest, die zijn militaire functie er aan gaf voor het beroep van zijn hart, moest dit weer offeren voor de harde noodzakelijkheid, welke hem in den han del dreef. Al winkelend stierf de beroemde acteur, zoo meldt hot Aneta-bericht. Zijn vele vereerders in Nederland en In dië zullen zijn nagedachtenis weten le eeren, want zulks verdient hij ongetwij feld, „Msbd." „Sanctus Augustinus". In de ledenvergadering der R.-K. Stud. Ver, Sanctus Augustinus is het bestuur thans als volgt samengesteld: P. Fehl- brugge, praeses, J. Platteel, vicc-praeses, mej. M. Jansen, ab-aclis Ia, H. Frank, quaestor, L. J. v. d. Laan, ab-actis II, \Y. v. Geldrop, assessor. De St. Franciscus-tentoonstelling. In het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" geduren de het jaar 1927, Jezen wij over de tentoon stelling ter herdenking van het jubileum van Sint Franciscus, samengesteld door pa ter A. J. M. van den Donk, 26 Mei6 Juni, het volgende: „Voor deze laatste tentoonstelling, die terecht zeer de aandacht trok, waren ver schillende belangrijke inzendingen ontvan gen van het Franciscaner klooster te Weert, de Koninklijke Bibliotheek, enz. Zij bevatte eenc liistorisch-welenschappelijke en eene kunstafdeeling. De eerste toonde de levensbeschrijvingen van Sint Francis cus, van de oudste af, en beschrijvingen en studies van de drie door Sint Francis cus gestichte orden (minderbroeders. Cla rissen en de derde orde), van de voornaam ste heiligdommen en van de viering van het zevende eeuwfeest. Hierbij waren o.a. 25 handschriften uit de 14de tot de 17de eeuw, 15 incunabelen en 12 postincunabe len en tal van werken van geestverwanten, (ook van iiiet-geeslverwanten, zooals Paul Sabalier en diens aanhangers. Red. L. Ot.) ook uit latepep tijd. De kunstafdeeling be vatte werken van A. biervaes, J. Toorop, A. en L. Asperslagh, J. Colette, M. Wieg man Carlegle, C. Schneider, Schlangen- liausen, Th. Groenendaal, A. Verschuuren, v. d. Berg, e. a., benevens reproducties naar Fra Angelico, Giotto en Scuollo. De tentoonstelling werd door ongeveer 6Q0 personen bezocht; bij de opening hield Prof, Dr. G. Brom uit Nijmegen eene re devoering". Op een trein geschoten. Toen Maandagavond trein 1119 uit Am sterdam aan liet station alhier aankwam, heeft een reiziger aan den stationschef kennis gegeven, dat even voorbij Haarlem op den trein was geschoten. De kogel door boorde de ruiten van een derde-klas coupé zonder een der inzittenden te treffen. De stationschef berichtte het geval aan de po litie te Haarlem, die een onderzoek heeft ingesteld, tot heden zonder resultaat. „Zomerlust" heropend. Met ingang van 15 April j.l. ging het van ouds bekende café „Zomerlust" aan den Stationsweg 53, jaren lang gedreven door den heor M. Kulk, in andere handen over. Onze moderne tijd, die ook aan het res- taurantwezon steeds hoogere eischen stelt, heeft er het zijne toe bijgedragen dezen overgang gepaard tc doen gaan met een vernieuwing en een herbouwing, zoowel in- als uitwendig, en thans is liet wel licht alléén de naam „Zomerlust", die de herinnering aan hol vroegere „Zomerlust" in 't leven houdt. De nieuwe exploilante, Mevr. Leliveld, die reeds een twaalftal jaren het aangren zende café „Spoorzicht" bestuurt, heeft het bedrijf overgenomen en, alvorens het voor het publiek opnieuw open te stellen, het bekende café-restaurant een grondige verandering doen ondergaan. De heeren Van der Velden en de Jong, uit Oegstgeest, hebben een duidelijk be wijs gegeven van hun praestaties en acti viteit, door in enkele maanden tijds aan „Zomerlust" een geheel nieuw en modern aanzicht te schenken. Onder hun technische en praetische leiding is de metamorphose van „Zomerlust" tot stand gekomen. De firma Van IJzerloo te Rijswijk heeft, door toepassing van l et meest moderne be hangsel- en schilderwerk in niet. mindere mate het. hare lot die verandering bijge dragen. De N.V. J. de Best, alhier, zorgde voor een praetische en sprekende gevelbe kleding en voor hel overige metsel- en stucadoorswerkde N.V. „karna" in Den Haag heeft zich belast met het leggen van geheel nieuwe vloeren liet technisch bu reau C. L. van Klceff te Leiden verzorgde de keurige, in moderne kleuren geschil derde kronen en wandverlichting; de eikenhouten meubelen werden geleverd door de firma Bouten in Rotterdam, ter wijl de rieten s'oelen en tafels vervaar digd zijn door den lieer Meyer, Nieuwe Rijn alhier. En ten slotte is daar de ge meente Leiden zelve, die door het rooien van de boomen vóór liet oude perceel er toe heeft bijgedragen het uiterlijk van het herbouwde „Zomerlust" tot zijn recht te doen komen. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heer J. P. H. Vliegendliart alhier liet aanleggen van den grooten lommerrijken tuin, die in de, naar wij hopen nog ko mende zomermaanden een heerlijk, rustig zitje biedt, voor zijn rekening nam, dan hebben wij een beknopt overzicht gege ven van hetgeen aan de heropening van „Zomerlust'' is voorafgegaan. Het geheel ziet er keurig en welver zorgd uit en het kon niet anders of velen zullen iu het hernieuwde Zomerlust een aangename lijdpasseering vinden, mede doordat een strijkje de gezelligheid zal verhoogen. Zooals uit een in dit blad voorkomende advertentie blijkt is die heropening be paald op morgen, Donderdag. Het. zal, naar wij vertrouwen, de ondernemende ex ploilante aan belangstelling niet ontbre ken. Voor het eindexamen H. B. S. voor meisjes zijn geslaagd de dames A .D. S. Adolfs, Voorschoten en G. M. A. Beijers- bergen, A. P. Keesom en J. H. L. Pohlman allen alhier. Afgewezen geen. Voor het akte-examen L. O. zijp aan de C'hr. Kweekschool geslaagd alle candidate» nl. de heeren J. Minnee en J. C. Schope- ve]d, heiden te Katwijk, C. van Pijlen, W. van Pijlen en J. B. van Wieringen, allen uit Hazerswoude en W. J. de Tombe, Lei den. Voor het examen gemeente-administratie afgenomen door de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen is geslaagd de heer H. Boer, alhier. Door de politie te Velzen is alhier te ruggebracht. een 15-jarige knaap, die de woning zijner ouders ontloopen was. VEUR. GEMEENTERAAD. Het waterleidingplan der tien ge meenten. Bouw van een auto garage. Eerst de straat in or de, dan overnemen. Maandagavond te 7 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorz.: burgemeester W. Keijzer. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van B. en W. van Den Haag, dat zij thans geen re denen aanwezig achten om Veur bij Den Haag te annexeeren. De lieer Borst vraagt inlichtingen over het schrijven van B. en V'. van Den Haag, daar men naar zijn njeening hier verschil lende antwoorden uit lezen kan. Dc vqorz. antwoordt, dat B. en W„ jn opdracht van den Raad aan B. en W, van Dep Haag geschreven hebben en de juis te toedracht betreffende de stemming voor vereeniging van Veur en Stompwijk, etc. hebben medegedeeld, waarop dit ant woord van B. en W. is ingekomen, dat zij geen reden aanwezig achten om Veur thans te annexeeren. De heer de Koning vindt enkele on juistheden in het verslag der gemeente, o.m. betreffende politie en den Land- cn Tuinbouw. Dc voorz. doet de toezegging deze zaak (p zullen onderzoeken. Nadat de heer Raaphorst heeft aange drongen, dat alle stukken, ook de corres pondentie, welke verzonden wordt en op INGEZONDEN MEDEDEELING. een ingekomen stuk betrekking heeft, ter visie worden gelegd, worden de stukken voor kennisgeving aangenomen, Het voorstel tot wijziging der verorde ning, bedoeld iri art. 1 der Woningwet (Bouwverordening), alsmede het voorstel tot vergoeding art. 13 L. wet 1920 aan C. Timmers ie Veur, worden z. li. s. aan genomen. Vaststelling waterleidingcontract Stich ting Drinkwaterleiding „De Tien Ge- moenten". De heer de Koning merkt op, dat de Raad de toezegging heeft gehad een tee- kening te zullen krijgen van de ligging der woningen etc., doch er is niets ontvangen het is mogelijk, dat een en ander in orde is, doch hij kan hiermede zoo maar niet accoord gaan, daar bovendien door hem enkele vragen zijn ingediend betreffende wijziging contract, doch er is niets veran derd, ook is hij het niet eens met den duur van 5S jaar. De voorz. zegt, dat bij de conferentie met de Tien Gemeenten de toezegging is gedaan, dat met alle wenschen van den Raad zou worden rekening gehouden. Hij heeft niet geweten, dat het de bedoeling was, dat deze vragen nu alsnog moesten behandeld worden. De heer de Koning wil eerst de ver schillende punten vaststellen en dan liet contract teekenen en daarom wil hij dit punt aanhouden. De voorz. vraagt, of de heeren dan aan B. en W. geen opdracht kunnen geven om voorstellen le doen aap de Tien Gemeen ten, daar B. en W. niet kunnen handelen, als zij niet weten, wat de Raad wil. Er worden dan lange besprekingen ge voerd over clen duur van het contract en over de leegstaande woningen, waarop de voorz. opmerkt, dat de gemeente voor niets garant is en dat voor leegstaande woniugen ook niets behoeft te worden be taald, omdat daar ook geen water ver bruikt wordt. De heer de Koning wil dit in het con tract opnemen, het geen de voorz. gaar ne wil overnemen. De heer Raaphorst zegt, de conferen tie niet de Tien Gemeenten r.iet uevredi- gend bevonden te hebben. Het is volgens hem te duur, hij kan zijn stem er wel aan geven, mits het contract wordt aangegaan voor korten duur en de gem. de verbrui kers, indien liet water eventueel duurder zou worden, tegemoet komt, tenminste zij, die dit noodig hebben. De voorz. merkt op, dat het laatste een kwestie is voor later, daar dienaangaande later zoo noodig altijd voorstellen kunnen worden gedaan. Er worden dan nog lange besprekingen gevoerd, waarna de heeren enkele clausu les, etc. worden aangegeien, welke in het contract moeten worden opgenomen, o.m. den duur te bepalen op 30 jaar. etc., waar na een en ander z. h. s. wordt goedge keurd. oorstel tot den bouw van een autoga rage. De heer Blonk meent, dat men hier voor wel het pandje in de Damstraat ge bruiken kan, dan behoeven er in Veur geen onkosten gemaakt te worden. De voorz. zegl, dat B. en W. hiermede een andere bedoeling hebben. De heer de Koning merkt op, dat Veur wel voor de stalling der spuit kan zorgen en dat Stompwijk dan maar voor de vuil nisauto zorgen moet, dan komt Veur er zonder kosten af. De voorz. licht een en ander nader toe. De heer Schilpevoort bespreekt het te werk stellen bij den bouw der garage en dringt er op aan, dat arbeiders uit eigen gemeente hier te work worden gesteld, hetgeen op andere plaatsen e\eneens ge schiedt. De lieer Borst vindt liet gebouw tje in de Damstraat beslist onbruikbaar, lerwijl hij wijst op den onhoudbaren toe stand in de smalle Damstraat, waar liet zeker geen plaats is voor een vuilnisauto, hetgeen wetli. van Heiningen volkomen .met hem eens is, terwijl deze een en ander duidelijk toelicht. De heer de Koning blijft bij zijn mec- ning en wil er zonder kosten afkomen. Na enkele besprekingen wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 52 stemmen. Het voorstel tot aanschaffing, voor ge zamenlijke rekening met, de gemeente Stoinpwijk- van een ziekenbrancard, als mede heb voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting, dienst 1927, worden z, h. s. aangenomen. Voorstel tot overname van een door den lieer van Wieringen aangelegde straat. De heer Raaphorst is er niet tegen, doch heeft bezwaar, dat de begrooting te laag zal zijn. De heer de Koning vindt het niet juist; overal elders worden de straten ge heel kant en klaar overgenomen, doch hier moet de gemeente zelf de straat ver der in orde maken hij is van meening, dat vooj: de 1300, welke hiervoor gestort zijn door genoemden heer. de straat nipt goed in orde kan komen. Hij bespreekt de toestand der woningen daar ter plaatse, welke toestand onhoudbaar isdeze hui zen hadden z. i. nimmer zoo gebouwd mo gen worden. De voorz. zet duidelijk uiteen, wat de oorzaak is, dat de straat niet geheel klaar is opgeleverd. B. en W. hebben een en ander door een bekwaam persoon doen opnemen en deze hoeft verklaard, dat de znak voor genoemd bedrag wel in orde te maken is. Verschillende heeren voeren hierover nog het woord, terwijl over den toestand der woningen breedvoerige discussies wor den gehouden. Dc heer de Koning wil den heer Van Wieringen de straat zelf in orde laten ma ken en de straat niet overnemen, voordat deze geheel naar genoegen van den Raad wordt opgeleverd. Hij dient dienaangaan de een voorstel in, welk voorstel wordt aangenomen met 52 stemmen. Het voorstel tot ondcrhundsehc verhuur van gemeentegrond, alsmade de vaststel ling kohier Straatbelasting 1928, worden z. li. s. goedgekeurd. Een tweetal vragen zijn ingekomen van den heer Raaphorst, le waarom op de Zon dagen 3 en 10 Juni een gedeelte der Willi- brordusstraat was afgesloten en 2e waarom de weg naar de Kath. begraafplaats voor het publiek is afgesloten. De voorz. ant woordt. dat de Willibrordusstr. in overleg met de -eigenaren was afgesloten in ver band met de openbare orde wat betreft de 2e vraag, deze hoort thuis bij het R.K. Kerkbestuur, daar dit een particuliere weg is en de gemeente hier geen zeggingschap heeft. Eveneens zijn ingekomen een 2-tal vra- gen van den heer Borst, le of B. en W. toe zegging willen doen de Zondagsheiliging te bevorderen, dit in verband met het mu ziekconcours op 3 en 10 Juni en 2e over de Wilhelminafeesten, wat betreft de heffing der vermakelijkheidsbelasting, etc. De voorz. antwoordt, dat B. en W. in deze geen officieele toezegging kunnen doen, daar zij niet alles verbieden kunnen. Hij zet de meening van B. en W. uiteen; zeer gaarne zullen zij aan een ieders wenschen voldoen en zooveel mogelijk medewerken in deze. Wat betreft de 2e vraag merkt de voorz. op, dat hieraan slipt de hand ge houden wordt, terwijl hij een en ander nog duidelijk toelicht. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woonwagens. Aan den N. C'omman- deursweg hebben tot ergernis der 'aldaar wonenden, dezer dagen al eenige woonwa gens standplaats genomen. Het voor hen bestemde terrein, even van den weg (tegen Avelke plaats de omwonenden geprotesteerd hebben), is nog niet gereed. Nu krijgt men daar reeds een voorproefje van hetgeen het worden kan. LEIDSCHENDAM. Dr. Schaepmanfonds. De door het be stuur der R. Iv. Kiesvereeniging „De Eens gezindheid" te Veur gehouden collecte ten bate van het Dr. Schaepmanfonds heeft opgebracht de som van 326.75, terwijl enkele toegezegde giften zullen binnenko men, welke nog niet konden worden ge ïnd. NOOTDORP. Onbewaakte overweg. De heer Krijger heeft den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen: lo. of dezer dagen op den onbewaakten overweg bij Nootdorp een ongeval heeft plaats gehad? 2o. of het juist is, dat het uitzicht ter plaatse slecht is? 3o, of het ongeluk vermoedelijk zou zijn voorkomen, indien daar een afsluiting met boomen ware geweest? VOORHOUT. Jubileum. Vrijdag a.s. hoopt de heer H. Ellenkamp alhier zijn 25-jarig jubileum als spoorwegbeambte bij de Nedevland- sche Spoorwegen te herdenken. VOORSCHOTEN. Geboren: Marianne Pauline Emilie d. van K. Schmidt en P. Geugenbach. Gerardus Autonius z. van M. C, van der Valk en M. H. Mulder. Willemijna Ma ria Constance d. van C. J. Ivnappstein en M. F. A. G. Luneman. Gehuwd: C. van Vliet en C. Hooy- mans. Overleden: T, Edelaar, 53 j. SASSENHEIM. PIOENEN TEN TOON STELLING. Heden en morgen wordt in het Tentoon stellingsgebouw „Bloemlust", uitgaande van de „Vereeniging voor Pioenen-hande laren en kweekers, gevestig te Leiden", een tentoonstelling gehouden. Na de groo- te tentoonstelling te Boskoop in 1926 is dit de tweede pioenen-tentoonstelling. Een vergelijking tusschen deze twee gaat niet op; de Sassenheimschc is meer bedoeld als keuring, die in den loop der jaren zal worden herhaald. De reden, dat de ten toonstelling thans in Sassenheim wordt gehouden ligt in het feit, dat, na Boskoop, Sassenheim een der eerste plaatsen in de kweckerij van Pioenen inneemt. Het getal inzendingen wordt bevredi gend geacht. Er zijn verscheidene mooie variëteiten te bewonderen. Toch zijn aan het houden van een Pioencntentonnstelling op één bepaalden datum zooveel bezwaren verbonden, wat betreft het terughouden van den bloei in koelkelders, dat enkele variëteiten „uit den vorm" zijn. Een korte beschrijving van hetgeen deze tentoonstel ling biedt, moge hier volgen. De firma J. P, de Borst uit Boskoop herbergt in haar uitgebreide inzending een honderdtal variëteiten. Om slechts enkele uit de groote massa te noemen: Inspec teur Lavergne, een van de meest voor aanstaande Fransche nieuwigheden in het donkerrood. Van Holl. oorsprong is Mr. L. van Leeuwen, met een apart roode kleur. Verder zij vermeld de Amerikaan- sehe rose roos Katherine Havemeyer, de Madeion (die hier niet voordeelig uitkom' de welbekende Sarah Bernhardt en dc Katholieke Agenda LEIOEN. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8.15 uur. Vrijdag. Jaarvergadering District Leiden van den D. H. V. B., Bondsgebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 J u n i tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pclle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. prachlig-witte Argentine. Aan het slot der inzending een collectie Japansche pioenen, waaronder Tamatbako, Jokohama, en Clarisse opvielen, doch bijzonder de Instituteur Doriat, met een warm-roode kleur, waarbij de meeldraden slechts half vergroeid zijn. Bij C. Captein te Leiderdorp, von den wij een goede collectie in de betere handelssoorten. Een van de alleroudste pioenen, Festiva Maxima toonde zich hier in groote schoonheid. Sneeuwwit en groot van vorm is Le Cygne. Het fijne zalmrose van Solange zal veel bewondering wekken.; Gebr. Verboom te Boskoop kwamen o.a. met eenige zaailingen, waarvan „Z.- R.", een losse, rose bloem, zeer voldeed. Firma P. L. Brinken Th.zn. tc Bos koop vertoonde eveneens goede handels soorten. In de kleine inzending van den heer H. v. d. Wilde te Sassenheim waren de zaailingen 1 en 2. de eerste rood, de tweede rose, zeer opmerkelijk. De inzen ding bevatte verdere nieuwere soorten, allen in prachtige conditie. De kweekerij „Rijnstroom" te A 1 p h e n a. d. R ij n had een helder roode zaailing, die vele goede eigenschappen vertoonde. Warnaar en Co. te Sassenheim' had in een groote inzending veel moois, zooals Clemeneeau en Victoire de 1a Mar- ne, de eerste rose, de laatste bloedig rond. Verder zij opgemerkt Auguste Dessert. De groote ros? Hortense „deed liet" in enkele Keulsche potten zwierig opgesteld. In de inzending der firma Beerhorst ori Zn. te Sassenheim troffen wij weder om vele mooie soorten aan, zooals In specteur Lavergne. Madame Aug. Dessert en dc mooie zacht-gekleurde Henri Core. Jeannot vertoont zich met heel fijne rose bloembladen; Denis Debatène heeft een zonderlinge gele kraag om. De -firma J. Kortenoever te 's-G rave n- 1 and had een vrij groote inzending, die. daar alle bloemen nog in knop waren, moeilijk te beoordeelen was. Onder de Japansche pioenen der firma Hemerik to Leiden waren vele uitblin kende schoonheden. Wij noemen slechts Makitat.yyama en Eva. De grootste inzending is die va» da firma L. van Leeuwen te Sassenheim, met 175 soorten. Het is een pracht van een collectie te veel eigenlijk om een keuze te doen. Van de Japansche zouden w' kunnen vermelden Torpatbako. Tokio en de fijn-rose Nobility, verder Princess Ju liana. De licht-rose Marie C'rousse komt niet buitengewoon mooi uit evenals de witte Mad. Ed. Doriat. In deze inzen ding is voorts vertegenwoordigd de echte Philippe Rivoirc. Dit is een zeer duur soort; de kweeker van deze soort in Frank rijk had echter de „Ph. Rivoire" in Holland niet echt geleverd. Daar is veel over te doen geweest; dat is het eerste exem plaar (met nog een, minder gelukt), dat in Holland wordt vertoond. Getuigschriften werden niet uitgereikt. De tentoonselling werd hedenmorgen 10 uur zonder eenige plechtigheid geopend. BOSKOOP. Ziekenzorg. De R. K. Ziekenzorg, onderafd. van de Josephgczellenvereeniging alhier heeft in het afgeloopen boekjaar 19271923, 1140 liter melk verstrekt aan behoeftige Kath zieken. We kunnen er nog een toevoegen, dat in de maanden, als de melk duur is, het meeste wordt ver strekt. Dat deze instelling een zeer liefda dig werk verricht behoeft geen betoog, en, daar de inkomsten bestaan uit donaties van Parochianen, vragen wij aller steun, GROENENDIJK. ^utsing. Maandagavond kwamen twee luxe. auto's uit de richting Leiden. Het ging blijkbaar de achterste, niet hard genoeg, want nabij de boerderij van den heer C. A. van D. wilde hij do eerste voorrijdein Van tegenovergestelde richting kwam een melkwagen aanrijden, zoodat de voorste auto weer plotseling uit moest halen, naar links, niet 't- gevolg dat de achterste auto, hoewel de chauffeur zijn best deed om een aanrijding te vermijden, tegen de voorste aanbotste. Met eenige materieele schade en de schrik kwamen de inzittenden vrij. HAAGSCHE RECHTBANK. Gisterenmiddag hoeft terecht gestaan de schipper J. II., wonende te Haarlemmer meer, terzake van het veroorzaken vail dood door schuld. Op 8 April jl. was ver dachte bezig met het losspn van ijzeren buizen te Wasse n a a r. Hiervoor was oen takel bevestigd aan den mast van zijn schip. Verdachte nu zou daarbij "iet vol-, doende veiligheidsmaatregelen hebben ge troffen. De takel is los geschoten en met eenige bulzen naar beneden gevallen. Een der schippersknechten werd er door getrof fen en zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Verdachte gaf toe, dat hij zich, voordat met het lossen begonnen werd, niet over tuigd hcoft of alles goed bevestigd was. Hij had dit eenigen tijd tevoren echter nog ge daan en had geen reden om te vermoeden, dat er iets los was gegaan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2